Jump to content
Sign in to follow this  
Giannis90

Hardshell Μπουφάν Και Παντελόνι. Με Τι Συνδιάζονται;

Recommended Posts

Λοιπόν πήρα την απόφαση να αλλάξω το παλιό μου outfit με κάτι πιο τεχνικό αλλά χρειάζομαι την βοήθεια σας. (Θα με ενδιέφερε να πάω σε hardshell, πάνω-κάτω.) Το hardshell ουσιαστικά είναι μια μεμβράνη που κατά βάση είναι αδιάβροχη και αντιανεμικη, σωστά; Συνδιάζοντας το με ένα base layer και ένα mid-layer θα είναι οκ για να αποτελεί πλέον την μόνιμη ένδυση μου για τις χιονοδρομικές ημέρες που θα έρθουν; Αντίστοιχα για το παντελόνι, χρειάζεται και εκεί τα αντίστοιχα layers;

 

Να σημειώσω πως δεν κρυώνω εύκολα, απλώς δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ μέχρι τώρα ανάλογο ρουχισμό σε υπαίθρια δραστηριότητα και δεν ξέρω εκτός από τον αέρα και την βροχή, το κατά πόσο σε κρατάει ζεστό σε νορμάλ πλαίσια.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

Στάλθηκε από το Redmi 3S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


BASI Level 3 Alpine Ski Instructor (partly qualified).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πιο συγκεκριμένα ενδιαφέρομαι για τα παρακάτω.

 

5479b5610f03ee1036abd28c58e5a029.jpg

 

Designed with ski touring in mind, the hooded Touring Proof jacket by Haglöfs feels like a second skin. Its

stretch laminate fabric provides excellent freedom of movement and superior protection from wind

and water.

 

Features:

• Proof 3.5-layer, 4-way stretch fabric, optimized for comfort while providing durable, waterproof

and windproof protection

• 3-way adjustable hood with laminated, wire-supported peak

• Underarm zips for maximum ventilation

• One large outer chest pocket, one sleeve pocket and one inner mesh pocket

• Adjustable, partly elasticated cuffs

• DWR-treated surfaces

• Centre back length 79,5 cm (men’s size L)

• weight (size L) = 485 gr.

 

Fabrics:

85% Polyamide Cordura, 15% Elastane

Lightweight yet very durable 4-way stretch woven 40D Cordura fabric with a knit with a soft polyester backer and an additional carbon print on the backside for heat reflection and odor control

154 g/m², bluesign approved

Hydrostatic head: >20,000 mm

Moisture Permeability (inverted cup): >20,000 g/m²/24h

 

 

b84801dcfec4ae8f4dbee872aaaa904d.jpg

 

With a design and construction that feels like a second skin, Haglöfs Touring Proof pant was developed with ski touring in mind. The 3L laminated stretch fabric offers superior wind- and waterproofing.

 

Features:

• Proof 3-layer, 4-way stretch fabric - optimized for comfort while providing durable, waterproof

and windproof protection

• Brushed tricot-lined waist band with Velcro brand closure adjustment for perfect fit

• ¾ length side zippers for great ventilation, making it easy to get the garment on and off

• One large thigh pocket

• Laminated internal lower leg gaiters with silicone grip to keep out the elements

• Reflective prints for great visibility

• Lightweight yet very durable plain woven 40D Cordura 4-way stretch fabric with a knit with a soft polyester backer and an additional carbon print for heat reflection and odor control

 

Fabrics:

Proof 3.5 layer, 85% Polyamide Cordura, 15% Elastane

154 g/m², bluesign approved

Hydrostatic head: >20,000 mm; Moisture Permeability (inverted cup): >20,000 g/m²/24h

Reinforcement: Schoeller Keprotec: 73% Polyamide Cordura, 14% Polyurethane, 13% Kevlar,

reinforcement weave , 240 g/m², bluesign approved

Edited by Giannis90

BASI Level 3 Alpine Ski Instructor (partly qualified).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Χωρίς να ξέρω επακριβως το ρούχο γενικα νομίζω με ένα απλό λεπτό ισοθερμικό και ένα κοντομανικο θα κάνεις άνοιξη με +2, μέχρι -2 θα προσθέσεις και ένα fleece, ενώ μέχρι -15 θα προσθέσεις και άλλο ένα ποιοτικό mid layer (εγώ προτιμάω χοντρο fleece και λεπτο ελαστικο). Για πιο κρυο και αέρα καντα δυο τα fleece και μαλλον θες και ποιοτικο ισοθερμικο

 

Για το κατω αν δεν σε ενοχλει στην ρπαφη με το δέρμα μπορεις να το φορας απευθειας μεχρι -2 ενω για πιο κρυο προσθετεις ποιοτικά ισοθερμικά στο πολύ κρυο και απλά φτηνά ισοθερμικά στο λιγο κρυο

 

Καλώε ήρθες στον κόσμο των κρεμμυδιων

 

Θα παιρνεις πολλλα ρουχα μαζι στο αμάξι γενικα εκτος αν εισαι σιγουρος ότι θα εχεις ζεστη και ηλιο και δεν φυσαει. Αν ξεκινας ορειβατικό θα ξεκινας με λιγα (στο σακο ενα σετ χοντρα παντα) και θα βγαζεις μεχρι να κρυώσεις που θα ξαναβαζεις

 

Το καλο ειναι ολα τα ρουχα ειναι παναλαφρα και λεπτα οποτε δεν ενοχλουν

  • Like 3

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γιάννη δες για ισοθερμικό από πρόβατο merino για να μην ντύνεσαι σαν κρεμύδι στα πολλά τα κρύα. Αξίζουν τα λεφτά τους. Σε -10 με -20 αν φοράς μεμβράνη σκέτη από έξω, mid layer 150 fleece και merino ισοθερμικό έίσαι κούκλος. :)

Μεμβράνες ειδικά για αυτό που κάνεις (freeride)είναι ότι πρέπει. Και επίσης δεν λογαριάζεις καιρό που θα σου χιονίζει

 

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 2

1162895.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Χωρίς να ξέρω επακριβως το ρούχο γενικα νομίζω με ένα απλό λεπτό ισοθερμικό και ένα κοντομανικο θα κάνεις άνοιξη με +2, μέχρι -2 θα προσθέσεις και ένα fleece, ενώ μέχρι -15 θα προσθέσεις και άλλο ένα ποιοτικό mid layer (εγώ προτιμάω χοντρο fleece και λεπτο ελαστικο). Για πιο κρυο και αέρα καντα δυο τα fleece και μαλλον θες και ποιοτικο ισοθερμικο

 

Για το κατω αν δεν σε ενοχλει στην ρπαφη με το δέρμα μπορεις να το φορας απευθειας μεχρι -2 ενω για πιο κρυο προσθετεις ποιοτικά ισοθερμικά στο πολύ κρυο και απλά φτηνά ισοθερμικά στο λιγο κρυο

 

Καλώε ήρθες στον κόσμο των κρεμμυδιων

 

Θα παιρνεις πολλλα ρουχα μαζι στο αμάξι γενικα εκτος αν εισαι σιγουρος ότι θα εχεις ζεστη και ηλιο και δεν φυσαει. Αν ξεκινας ορειβατικό θα ξεκινας με λιγα (στο σακο ενα σετ χοντρα παντα) και θα βγαζεις μεχρι να κρυώσεις που θα ξαναβαζεις

 

Το καλο ειναι ολα τα ρουχα ειναι παναλαφρα και λεπτα οποτε δεν ενοχλουν

Ευχαριστώ πολύ MIK, κατατοπιστικότατος. Mid layer πήρα πέρυσι ένα της mammut αρκετά καλό, fleece έχω όχι κάτι ιδιαίτερο, και ίσως χρειαστεί να πάρω κάνα καλύτερο ζευγάρι ισοθερμικά.

 

Στάλθηκε από το Redmi 3S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


BASI Level 3 Alpine Ski Instructor (partly qualified).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γιάννη δες για ισοθερμικό από πρόβατο merino για να μην ντύνεσαι σαν κρεμύδι στα πολλά τα κρύα. Αξίζουν τα λεφτά τους. Σε -10 με -20 αν φοράς μεμβράνη σκέτη από έξω, mid layer 150 fleece και merino ισοθερμικό έίσαι κούκλος. :)

Μεμβράνες ειδικά για αυτό που κάνεις (freeride)είναι ότι πρέπει. Και επίσης δεν λογαριάζεις καιρό που θα σου χιονίζει

 

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Κυριάκο θα τα τσεκάρω. Επίσης αν έχεις κανένα κατά νου στείλτο με pm.

 

(Ναι δεν πήγαινε άλλο. Πέρυσι όσες φορές χρειάστηκε να skinαρω κολυμπούσα στον ιδρώτα.)

 

Στάλθηκε από το Redmi 3S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


BASI Level 3 Alpine Ski Instructor (partly qualified).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλημέρα !!

Δεν είναι πιο εικονομικο και πιο πρακτικό ,ένα καλοοοο μπουφάν και ένα καλοοο ισοθερμικο

Παράδειγμα :

Μπουφάν -kjus / halti / haglofs και πολα αλλά ,λεπτά μπουφάν με πολύ αντοχή

Κατο από το μπουφάν ένα καλό ισοθερμικο : έχεις πολύ μεγάλη επιλογή ,merino ,compression,ότι θέλεις περνεις !!!!

Έτσι ούτε θα κουβαλάς πολα ρούχα ούτε θα φοράς πολα :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

εχω παρομοια ρουχα 2 σεζον τωρα...κ εγω γενικα δεν κρυωνω ευκολα και κανω σκι μονο με μπουφαν και ισοθερμικο....περισι μια μερα που ειχε -20 την ακουσα ομως λιγο (στο λιφτ μονο οχι οταν εκανα σκι) και αγορασα ενα αμανικο φλις και ειμαι κομπλε!!!απο κατω δεν φοραω τπτ...

υγ το παντελονι μη κανεις τη μλκια να το παρεις κιτρινο...


οι πουδρες και τα ψαρια, τρωγονται φρεσκα!

Share this post


Link to post
Share on other sites

εχω παρομοια ρουχα 2 σεζον τωρα...κ εγω γενικα δεν κρυωνω ευκολα και κανω σκι μονο με μπουφαν και ισοθερμικο....περισι μια μερα που ειχε -20 την ακουσα ομως λιγο (στο λιφτ μονο οχι οταν εκανα σκι) και αγορασα ενα αμανικο φλις και ειμαι κομπλε!!!απο κατω δεν φοραω τπτ...

υγ το παντελονι μη κανεις τη μλκια να το παρεις κιτρινο...

πάρτο άσπρο

 

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


1162895.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλημέρα !!

Δεν είναι πιο εικονομικο και πιο πρακτικό ,ένα καλοοοο μπουφάν και ένα καλοοο ισοθερμικο

Παράδειγμα :

Μπουφάν -kjus / halti / haglofs και πολα αλλά ,λεπτά μπουφάν με πολύ αντοχή

Κατο από το μπουφάν ένα καλό ισοθερμικο : έχεις πολύ μεγάλη επιλογή ,merino ,compression,ότι θέλεις περνεις !!!!

Έτσι ούτε θα κουβαλάς πολα ρούχα ούτε θα φοράς πολα :)

Πέπε το μπουφάν όμως καταλαμβάνει όγκο και βάρος. Ειδικότερα όσες φορές πήγα για ορειβατικό πέρυσι κατέληγα να ιδρώνω και μετά δεν είχα και που να το βάλω. Είναι προτιμότερο (για εμένα τουλάχιστον), να φοράω 2-3 layers που το πάχος τους και βάρος τους να είναι ίσο ή λιγότερο από ένα μπουφάν και ανά πάσα στιγμή βγάζεις ότι θες και το βάζεις στο σακίδιο. ;)

εχω παρομοια ρουχα 2 σεζον τωρα...κ εγω γενικα δεν κρυωνω ευκολα και κανω σκι μονο με μπουφαν και ισοθερμικο....περισι μια μερα που ειχε -20 την ακουσα ομως λιγο (στο λιφτ μονο οχι οταν εκανα σκι) και αγορασα ενα αμανικο φλις και ειμαι κομπλε!!!απο κατω δεν φοραω τπτ...

υγ το παντελονι μη κανεις τη μλκια να το παρεις κιτρινο...

Χρήστο ερώτηση. Το πήρες από Ελλάδα αφού το είχες δοκιμάσει πρώτα ή από εξωτερικό οπότε μετρήθηκες μόνο με τη μεζούρα; Εγώ σύμφωνα με τη haglofs είμαι ακριβώς για medium απλά σκέφτομαι μη τυχόν μου είναι μικρό μαζί με ισοθερμικό, mid layer και fleece σε ακραίες καταστάσεις. Ουσιαστικά το fleece με προβληματίζει, τα άλλα δεν καταλαμβάνουν όγκο.

 

Με βλέπω να κάνω την μαλακία και να το παίρνω κίτρινο.

πάρτο άσπρο

 

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ναι, άσπρο είναι που δεν το παίρνω!

icebracker 200 !!

Και το icebreaker της oasis μου άρεσε όσον αφορά τα ισοθερμικά.

 

Στάλθηκε από το Redmi 3S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1

BASI Level 3 Alpine Ski Instructor (partly qualified).

Share this post


Link to post
Share on other sites

πάρτο άσπρο

 

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Στο βουνο και ειδικα στο σκι καλο ειναι να αποφευγουμε το ασπρο για λογους ασφαλειας!!!!!! Για να σε βλεπουν οι γυρω σου αλλα κ για να σε εντοπισουν ευκολοτερα οι ομαδες διασωσης αν χρειαστει.

 

Να προτιματε εντονα χρωματα!

Edited by kaps
  • Like 8

Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για το κατω αν δεν σε ενοχλει στην ρπαφη με το δέρμα μπορεις να το φορας απευθειας μεχρι -2 ενω για πιο κρυο προσθετεις ποιοτικά ισοθερμικά στο πολύ κρυο και απλά φτηνά ισοθερμικά στο λιγο κρυο

 

Θα διαφωνήσω εδώ με την πρόταση του Μιχάλη. Έχοντας απευθείας επαφή με το δέρμα, ο ιδρώτας, το δέρμα κτλ, τείνουν να κλείνουν τους πόρους της μεμβράνης.

  • Like 1

sinox-0.jpeg

Share this post


Link to post
Share on other sites

απο ελλαδα το πηρα...παρτο κιτρινο να γινει μαυρο στα επιμαχα σημεια μεχρι μεσα φλεβαρη...ακου που σου λεω κ εμενα κιτρινο ειναι και την πατησα γερα...


οι πουδρες και τα ψαρια, τρωγονται φρεσκα!

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Θα διαφωνήσω εδώ με την πρόταση του Μιχάλη. Έχοντας απευθείας επαφή με το δέρμα, ο ιδρώτας, το δέρμα κτλ, τείνουν να κλείνουν τους πόρους της μεμβράνης.

Μπορεί να κάνω λάθος αλλά αρκετά τέτοια ρούχα μπορούν να φορεθούν με απευθείας επαφή πάνω στο δέρμα. Ένα δικό μου το γράφει το manual και έχω κάνει μπόλικο σκι έτσι χωρίς άξια λόγου φαινόμενα ιδρώτα.

Edited by ΜΙΚ

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Απο οσο ξερω δεν υπαρχει προβλημα να φορεθουν π.χ. τα goretex κατευθειαν πανω στο δερμα ως προς τη λειτουργικοτητα τους.... Το σιγουρο ειναι οτι δεν θα ειναι καλη η αισθηση που θα εχουν φορεμενα ετσι.


Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Άργησα αλλά, κάλιο αργά παρά ποτέ.

Bonus οι μπότες!

 

24b0oyg.jpg

  • Like 12

BASI Level 3 Alpine Ski Instructor (partly qualified).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Από τις πιο κομψές μάρκες σε σχεδιασμό... Την σκεφτόμουν κι εγώ σοβαρά αλλά πονάω και μόνο με τις τιμές της.

 

:shuriken:


Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλές βόλτες παιχταρά.


Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μαρκα για skier ή καινουρια?!

Ωραια!

Μεγειες!

Ευχαριστώ πολύ! Δεν σε πιάνω για αυτό που λες στην αρχή όμως!

Από τις πιο κομψές μάρκες σε σχεδιασμό... Την σκεφτόμουν κι εγώ σοβαρά αλλά πονάω και μόνο με τις τιμές της.

 

:shuriken:

Άσε καλύτερα να μην συζητάμε περί τιμής κλπ.

Καλές βόλτες παιχταρά.

Ευχαριστώ Μιχάλη!

 

Στάλθηκε από το Redmi 3S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


BASI Level 3 Alpine Ski Instructor (partly qualified).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Είναι μάρκες που προορίζονται περισσότερο για skier ( όπως armada ) και δεν τις ξέρω? Η είναι καινούργιες?

Αν και Αυτή του παντελονιού σαν να την έχω ξαναδει!

Όπως και να έχει φαίνονται ποιοτικά !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Είναι μάρκες που προορίζονται περισσότερο για skier ( όπως armada ) και δεν τις ξέρω? Η είναι καινούργιες?

Αν και Αυτή του παντελονιού σαν να την έχω ξαναδει!

Όπως και να έχει φαίνονται ποιοτικά !!!

 

Είναι μάρκες που προορίζονται σε χιονοδρόμους (skier/snowboarders), ορειβάτες, trail runners και γενικότερα ότι έχει να κάνει με βουνό. Απλά ο ρουχισμός τους είναι αρκετά τεχνικός και ακριβός (οι δυο μεμβράνες μου κόστισαν κάτι λιγότερο από ένα μισθό μου) οπότε για κάποιους ίσως να είναι είτε άχρηστος για ότι πρόκειται να κάνουν στο βουνό ή πολύ ακριβός. Για αυτό δεν "παίζουν" και πολύ.

 

Ευχαριστώ και πάλι!

  • Like 2

BASI Level 3 Alpine Ski Instructor (partly qualified).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

  • Posts

    • Εε συγγνωμη.. χιονιζει..
    • Rafting στο Λούσιο - Κυριακή 26 Μαϊου 2024 Ο Ελληνικός Σύλλογος Τουριστικής Χιονοδρομίας καλεί τα μέλη και τους φίλους του την Κυριακή 26 Μαϊου και ώρα 11:00 στην Ανοιξιάτική μας εξόρμηση στην Αρκαδία. Σε συνεργασία με την Trekking Hellas Arcadia θα κάνουμε Rafting στα πανέμορφα νερά του Λούσιου. Κόστος συμμετοχής 50€, προκαταβολή 20€ έως και 4 Μαϊου.  Σημείο συνάντησης, βάση trekking hellas Αρκαδίας, Βλαχορράπτης  https://maps.app.goo.gl/XkX9kXCkbEYDfmRX8 Διάρκεια  4 ώρες. Εξοπλισμό που θα χρειαστείτε:  Αθλητικά παπουτσια που θα βραχούν Μαγιό. Πετσέτα. Λεπτομέρειες θα βρείτε στο site:  https://trekking.gr/el/activity/rafting-lousios-alfeios Απαραίτητη Δήλωση συμμετοχής,  τηλεφωνικά/viber: 6976101568 Ισιδώρα Σουμάνη & Δημήτρης Καρυστηναίος 6937009885, ή  email στο snowclub@snowclub.gr Τελευταία ημέρα δήλωσης συμμετοχής το Μ.Σάββατο 4 Μαϊου. Σας περιμένουμε όλους!!!!! Η γραμματέας Ισιδώρα Σουμάνη - 6976101568
    • Tα μέλη και οι φίλοι του Ελληνικού Συλλόγου Τουριστικής Χιονοδρομίας, θα πραγματοποιήσουν συνάντηση την Τετάρτη 24 Απριλίου 2024 από τις 21:00 και μετά στο Piu-Verde.  Η γραμματέας Ισιδώρα Σουμάνη Tηλέφωνο επικοινωνίας 6976101568   
    • την Ακρόπολη των ΧΚ της Ελλάδας 🤪
    • Αν δεν υφίσταται ΧΚ, τι θα επισκέπτονται οι επισκέπτες; 
  • Upcoming Events

    No upcoming events found
  • Today's Birthdays

    1. Alexis c
      Alexis c
      (63 years old)
    2. petroskavala
      petroskavala
      (43 years old)
  • Who is online

  • Forum Statistics

    • Total Topics
      17,314
    • Total Posts
      460,819
  • Member Statistics

    • Total Members
      10,630
    • Most Online
      1,823

    Newest Member
    bongdainfottbd
    Joined
×
×
  • Create New...