Jump to content
ashbury

Χ.κ Καλαβρύτων 2017-18

Recommended Posts

Υπέρμερα λέμε!

Χιονι σφιχτό τριζάτο λέμε!

Ενας ήλιος να μας καίει λέμε!

Ουρές άγκυρα 2λεπτου λεμε(Στύγα 7λεπτου)

Πάρκιν Τίγκα αλλα πολλούς επισκέπτες.

Αυτα και καλη χρονια να εχουμε με υγεία και πολλες τέτοιες μερες!!

 

Υ.γ Εσθλος ΕΣΥ ήσουν στο πάρκο κ έκανες άλματα;!

  • Like 10

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ακούμε εντυπώσεις από τα pursuit 16

  • Like 1

"Ω ξειν', αγγέλειν ότι τήδε κείμεθα της χιονοδρομίας πειθόμενοι"

gifmaker_me2.gif.fbe136ebed00091d62648fa0ffc991ff.gif

Austrian Level 2 Ski Instructor

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

b53ae1fbee555e4e888b52f084a28938.jpg

 

Τέλος για φέτος. Από του χρόνου πάλι

 

Ευτυχισμένο το 2018!

 

Στάλθηκε από το SM-G900F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 13

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ακούμε εντυπώσεις από τα pursuit 16

ασφαλεστερα συμπεράσματα μετα την Αυστρία!

Πλάκα κάνω Πανο το πέδιλο ειναι αυτο που είχα στο μυαλό μου.ξεκουραστο για να κάνω ski τουριστικό πίστα αλλα και παραδίπλα άμα λαχει και οποτε του δίνεις γκαζάκι ακολουθεί με χαρά και υπακοή!μας έκατσε που λεμε...

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Χελμπεντ αφησες πολλα...

Μπορεί να άφησε αφάγωτα, αλλά άφησε και έργο πνοής, την "εθνική οδό Χελμπεντ", πάνω στα ίχνη της οποίας εκτελέσθηκαν πολλές τραβέρσες σήμερον...

  • Like 3

Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τι ποιοτητα χιονιου ηταν αυτη σημερα......

Τι μερα....

Λυωσαμε....

  • Like 5

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Υπερμερα με ολα ανοιχτα απο τις 9!!!!! Φανταζομαι κ αυριο το ιδιο θα ειναι. Σπευσατε!

  • Like 1

Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πουρνό πουρνό -8.5 δείχνει στο πάρκινγκ,ωχ λέμε ξαστεριά χθες, παγωμένα θα'ναι πάνω...

Κι όμως, ένα ευχαριστώ μεγάλο στους εργαζόμενους και διοίκηση που κόπιασαν ώστε να δουλεύουν τα πάντα όλα κομπλέ απο τις 9.

Τριζάτο χιόνι-κράτησε έως το κλείσιμο,λίγοι χιονοδρόμοι και αναμονές νορμάλ,υπερμέρα σήμερα,αύριο σπεύσατε όσοι μπορείτε,θα λιώσετε..

Κι ένα ευχαριστώ στην Kaps tours για το άψογο πήγαινε-έλα,την καλή παρέα και τη στάση λίγο πριν την Κόρινθο για αναπλήρωση γλυκογόνου.

 

Καλή Πρωτοχρονιά !

 

υ.γ. υπάρχει ένα θεματάκι στον τιμοκατάλογο του ΧΚΚ που χρειάζεται αποσαφήνιση.Μιλώ σχετικά με την αγορά ski pass σε συνδυασμό με την SRC 2017-2018. Από του Χρόνου,θα επανέλθω με πλήρη ενημέρωση ώστε να γίνουν τα δέοντα μέσω των αναλόγων διαύλων και να επιλυθεί το πρόβλημα.

  • Like 5

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τελικα δεν ειναι σαν τον πατερα του.

Σε μας μας βγηκε γουρλης.

Εκτος και αν...δεν ξαναανοιξει το χιονοδρομικο για το 2018...

Πρεπει να με προσπερασε στην εθνικη. Ενα μαυρο κρος με εσωτερικο καρουμπαλο και απο πισω ενα ασφαλιτικο να....ανοιγει τον δρομο....

Ασορτι καπελο... δαπ...

Καλα κανει, τουλαχιστον δεν πηγε μπανσκο.

 

post-911-0-81540700-1514794662_thumb.jpg

  • Like 5

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καταπληκτική μερα χθες στα Καλαβρυτα, για μενα το 1ο σκι της σεζον με Γιωτα και Δημητρη. Σχετικα λιγος κοσμος και ποιότητα χιονιου άριστη!

Καλη χρονια να εχουμε, υγεια σε ολους!

 

post-2098-0-54963500-1514823209_thumb.jpg

 

post-2098-0-37438700-1514823260_thumb.jpg

 

post-2098-0-17216500-1514823318_thumb.jpg

 

  • Like 13

"...the monarch of mountains: they crowned him long time ago οn a throne of rocks, in a robe of clouds, with a diadem of snow''

(Lord Byron about Mont Blanc)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ήταν πολύ όμορφα την Κυριακή. Έφαγα τις σαβούρες μου, βγήκα σε πίστα με δάσκαλο εννοείται αλλά έφυγα προβληματισμένος. Μάλλον το εγκαταλείπω το σιδέρωμα και ίσως προσπαθήσω ξανά με τα μαδέρια.

 

Πάντως ήταν πολύ όμορφα στο Χελμό την Κυριακή.


Μηδέν άγαν.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ήταν πολύ όμορφα την Κυριακή. Έφαγα τις σαβούρες μου, βγήκα σε πίστα με δάσκαλο εννοείται αλλά έφυγα προβληματισμένος. Μάλλον το εγκαταλείπω το σιδέρωμα και ίσως προσπαθήσω ξανά με τα μαδέρια.

 

Πάντως ήταν πολύ όμορφα στο Χελμό την Κυριακή.

 

Γιατί τέτοια απογοήτευση? Είναι δεδομένο ότι η πορεία εκμάθησης (ειδικά του σανιδιού) έχει τέτοια στο πρόγραμμα...

 

:shuriken:

  • Like 3

Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κωστή με τις στροφές (άλλωστε και στα πέδιλα δεν τα πήγα καλύτερα) δεν τα πήγαινα καλά ρε γαμώτο. Το γνωρίζω ότι είμαι αρχάριος και ίσως είναι νωρίς για να τα παρατήσω αλλά θα ήθελα να δοκιμάσω ξανά τα πέδιλα γιατί δεν τους έδωσα δεύτερη ευκαιρία.


Μηδέν άγαν.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ήταν πολύ όμορφα την Κυριακή. Έφαγα τις σαβούρες μου, βγήκα σε πίστα με δάσκαλο εννοείται αλλά έφυγα προβληματισμένος. Μάλλον το εγκαταλείπω το σιδέρωμα και ίσως προσπαθήσω ξανά με τα μαδέρια.

 

Πάντως ήταν πολύ όμορφα στο Χελμό την Κυριακή.

 

Τι είναι αυτά ρε ομαδα;;; Πάμε γερά δεν εγκαταλείπουμε και ας είμαι με μαδέρια εγώ. Αφού το σιδέρωμα σου αρέσει μην μασάς άλλες μια η δυο φορές έχει ξύλο και μετά αρχίζουν τα ωραία.

Μπορεί και άλλος δάσκαλος να καταφέρει να σε ξεκλειδώσει. Δεν είναι όλοι για όλους.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 6

ski_rossignol-experience-94-ti-2018_n11682-8878-1_l4.jpg

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Όχι μόνο η αρχή είναι δύσκολη, αλλά και... όλη η ζωή στα πέδιλα και το σανίδι έχει τα σκαμπανεβάσματά της. Υπάρχουν καλές και κακές μέρες σε όλους.

 

Για μένα, το να δοκιμάσεις πάλι σκι θα είναι πολύ ωραία ιδέα, αν προκύπτει από το ενδιαφέρον σου για το σκι και όχι από την απογοήτευσή σου από το σανίδι.

 

:shuriken:

Edited by PhaethonF1
  • Like 9

Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εχεις να στρωσεις με φρενο ολο το βουνο πρωτου σου βγουν οι στροφες.

Θες τουλαχιστον μια σεζον.

  • Like 1

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ναι έτσι είναι. Εμένα που πήρε νομίζω 2 σεζόν μέχρι να αποφασίαω οτί θα το ακολουθήσω το άθλημα ισοβίος. Ακόμα και σήμερα στην σεζόν νούμερο 9 έχω κακές μέρες. Μερικές μέρες φταίει το χίονι....άλλες εμείς, όπως και να χει μην τα παρατάς . Τα καλύτερα έρχονται, εαν δεν βρέξεις κ.... δεν μαθαίνεις. Συνέχησε με μέθοδο και πείσμα και θα ευχαριστείς τον εαυτο σου σύντομα..... καλή σεζόν να χεις....

  • Like 2

WORK FOR IT!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπέρα κ καλή χρονιά.

Εσθλος, μη ξενερώνεις. Εμένα είναι ουσιαστικά η 2η σεζον φέτος και ακόμα με τις στροφές το χάνω. Θέλει εξάσκηση. Όταν πάω χιονοδρομικό ξεκινώ από baby για ζέσταμα πάντα. Καλά για Στύγα δεν το συζητώ μη φάω κανέναν άδικα...Υπομονή θέλει και θα σου βγει. Αμα τύχει να βρεθούμε ίδια μέρα Καλάβρυτα ευχαρίστως να τα πουμε οι ρούκουνες από κοντά.

Για αύριο ξέρει κανείς τι θα παίξει από καιρό και από πίστες?

  • Like 2

 

Vivere Pericolosamente

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παιδιά έχετε όντως δίκιο. Και εγώ δεν θέλω σε καμία περίπτωση να τα παρατήσω. Το ξέρω ότι θα χάσω ένα μαγικό κόσμο. Παρόλα αυτά σανίδα μάλλον δεν το βλέπω να ξαναπροσπαθώ και θα ριχτώ με τα μούτρα στα πέδιλα. Θα τα ξαναπούμε εδώ για να μην σπαμάρουμε το νήμα του αγαπημένου μου Χελμού.

  • Like 2

Μηδέν άγαν.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ριχνει παπαδες στο παρκινκ.

  • Like 3

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Νταπ ντουο νταπ ντουπ

Ναι το χτυπαω το κουφιοκεφαλο μου που δεν ανεβηκα.

Τελικα το εκοψε το χιονακι στα ιδανικα για ελληνικο χιονοδρομικο χρυσα 10 εκ.

Παει για υπερμερα. Μολις κοψει η ομιχλη θα ανοιξει και στυγα.

Μικρη η παρηγορια οτι 50% θα ημουνα μαιναλο να το χτυπαω επι τοπου στο χαλασμενο το κουφιο.


<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ντουπ νταπ ντουπ

Ανοιξε και η στυγα....

  • Like 1

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites


"Ω ξειν', αγγέλειν ότι τήδε κείμεθα της χιονοδρομίας πειθόμενοι"

gifmaker_me2.gif.fbe136ebed00091d62648fa0ffc991ff.gif

Austrian Level 2 Ski Instructor

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σας το είπα. Δε θέλω παράπονα

  • Like 1

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.

  • Posts

    • Εε συγγνωμη.. χιονιζει..
    • Rafting στο Λούσιο - Κυριακή 26 Μαϊου 2024 Ο Ελληνικός Σύλλογος Τουριστικής Χιονοδρομίας καλεί τα μέλη και τους φίλους του την Κυριακή 26 Μαϊου και ώρα 11:00 στην Ανοιξιάτική μας εξόρμηση στην Αρκαδία. Σε συνεργασία με την Trekking Hellas Arcadia θα κάνουμε Rafting στα πανέμορφα νερά του Λούσιου. Κόστος συμμετοχής 50€, προκαταβολή 20€ έως και 4 Μαϊου.  Σημείο συνάντησης, βάση trekking hellas Αρκαδίας, Βλαχορράπτης  https://maps.app.goo.gl/XkX9kXCkbEYDfmRX8 Διάρκεια  4 ώρες. Εξοπλισμό που θα χρειαστείτε:  Αθλητικά παπουτσια που θα βραχούν Μαγιό. Πετσέτα. Λεπτομέρειες θα βρείτε στο site:  https://trekking.gr/el/activity/rafting-lousios-alfeios Απαραίτητη Δήλωση συμμετοχής,  τηλεφωνικά/viber: 6976101568 Ισιδώρα Σουμάνη & Δημήτρης Καρυστηναίος 6937009885, ή  email στο snowclub@snowclub.gr Τελευταία ημέρα δήλωσης συμμετοχής το Μ.Σάββατο 4 Μαϊου. Σας περιμένουμε όλους!!!!! Η γραμματέας Ισιδώρα Σουμάνη - 6976101568
    • Tα μέλη και οι φίλοι του Ελληνικού Συλλόγου Τουριστικής Χιονοδρομίας, θα πραγματοποιήσουν συνάντηση την Τετάρτη 24 Απριλίου 2024 από τις 21:00 και μετά στο Piu-Verde.  Η γραμματέας Ισιδώρα Σουμάνη Tηλέφωνο επικοινωνίας 6976101568   
    • την Ακρόπολη των ΧΚ της Ελλάδας 🤪
    • Αν δεν υφίσταται ΧΚ, τι θα επισκέπτονται οι επισκέπτες; 
  • Upcoming Events

    No upcoming events found
  • Today's Birthdays

    No users celebrating today
  • Who is online

  • Forum Statistics

    • Total Topics
      17,314
    • Total Posts
      460,819
  • Member Statistics

    • Total Members
      10,630
    • Most Online
      1,823

    Newest Member
    bongdainfottbd
    Joined
×
×
  • Create New...