Jump to content
ck1

Αγορά Νέου Πεδίλου Για Πίστα

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους και καλό και βαρύ χειμώνα.

Μετά από αρκετά χρόνια με τα rossignol zenith z72 (νομίζω 2009) έφτασε η ώρα για αγορά νέου πεδίλου)

Είμαι επίπεδο intermediate 1.95 ύψος 103kg και κάνω τουριστικό σκι εντός πίστας 6-10 φορές/χρόνο με μέσες ταχύτητες και ανοικτές στροφές.

Γλυκοκοιτάζω εδώ και αρκετό καιρό τα elan amphibio 14ti και έχω διαβάσει και καλές κριτικές για τα elan στο forum. Επίσης είδα καλές κριτικές για τα head supershape rally και τα fischer f18 progressor. Νομίζετε ότι είναι ο.κ.?

Όσον αφορά το μήκος? Τα πέδιλα που έχω είναι στο 1.70 και δεν δημιουργούν πρόβλημα ταλαντώσεων γιατί δεν αναπτύσσω μεγάλες ταχύτητες (49 ετών γαρ).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Όλα τα σκι που αναφέρεις είναι αρκετά καλά κομμάτια. Αν σου δινόταν η ευκαιρία να δοκιμάσεις κάποιο από αυτά σε ski test η επιλογή θα ήταν πιο εύκολη. Τώρα όλα είναι λίγο πιο θεωρητικά.

Αυτό που μου κάνει εντύπωση, προσωπικά πάντα, είναι το μήκος. Επειδή είσαι αρκετά ψηλός και όπως λες κάνεις κατά βάση ανοιχτές στροφές, το 170cm με προβληματίζει λίγο. Εφόσον βέβαια σε βολεύει εσένα, δε ξέρω. Έχεις δοκιμάσει κάτι σε πιο ψηλό? Τι διαφορές είδες?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους και καλό και βαρύ χειμώνα.

Μετά από αρκετά χρόνια με τα rossignol zenith z72 (νομίζω 2009) έφτασε η ώρα για αγορά νέου πεδίλου)

Είμαι επίπεδο intermediate 1.95 ύψος 103kg και κάνω τουριστικό σκι εντός πίστας 6-10 φορές/χρόνο με μέσες ταχύτητες και ανοικτές στροφές.

Γλυκοκοιτάζω εδώ και αρκετό καιρό τα elan amphibio 14ti και έχω διαβάσει και καλές κριτικές για τα elan στο forum. Επίσης είδα καλές κριτικές για τα head supershape rally και τα fischer f18 progressor. Νομίζετε ότι είναι ο.κ.?

Όσον αφορά το μήκος? Τα πέδιλα που έχω είναι στο 1.70 και δεν δημιουργούν πρόβλημα ταλαντώσεων γιατί δεν αναπτύσσω μεγάλες ταχύτητες (49 ετών γαρ).

 

Με βάση αυτά που γράφεις για σωματότυπο θα σου έλεγα ότι το απλό Amphibio (Amphibio14) ίσως σου φανεί κάπως μαλακό και υποχωρητικό σε σχέση με τον δυνατό του αδερφό (Amphibio16) με χαρακτηριστικό Τi2 (δύο στρώσεις Titanal). H Elan και για τα δύο σε βγάζει στο 178 ύψος. Αν δεν κάνω λάθος, τα 14άρια τα έχουν ο @GiGi και ο @KonKan αν θες να τους ρωτήσεις κάτι (ο τελευταίος στον ίδιο σωματότυπο και λίγο πιο καλοφαγάς).

 

Στο σκι τεστ 2-3 σεζόν πριν (αν θυμάμαι καλά) μου είχε κάνει τρομερή εντύπωση οδηγώντας τα με αντίστροφη σειρά, τόσο που αν δεν ήξερα δεν θα αγόραζα ποτέ το 2Ti φοβούμενος ότι θα είναι πολύ σκληρό για τα γούστα μου. Αν συνυπολογίσω ότι σε κιλά δε μου ρίχνεις πολύ (παρά τα 15 εκ διαφορά μας στην άλλη διάσταση) θα έλεγα να το έχεις υπ' όψιν.

 

Επίσης, πολύ καλή αίσθηση είχα από τα HEAD, όχι όμως τα iRally που αν δεν κάνω λάθος είναι πιο κοντά σε αυτό που θα λέγαμε slalomάδικο πέδιλο με μικρή ακτίνα και που μου έδωσαν την εντύπωση ότι δεν αρέσκονται καθόλου σε μέτριες ευθείες ή μεγάλες ακτίνες (πράγμα που θες εσύ). Από την οικογένεια αυτή μου άρεσε περισσότερο το MAGNUM (πρασινο) και ακόμα περισσότερο το TITAN (μπλε).

 

Όσο για τα F18, ίσως κι αυτά να είναι ένα κλικ πιο μαλακά απ' όσο θα ήθελες. Συνυπολογίζοντας δε το rocker που έχουν μπροστά, το 170 μου φαίνεται λίγο για το ύψος σου.

Για το F18 το επίσημο site Fischer σε βγάζει στο 174 , ενώ για το F19 στο 1,82 (λογικό). To προηγούμενης γενιάς F19 (Progressor 9) το έχουν οι @Velissarios και @kaps αν θες να ρωτήσεις, αλλά όχι στο ύψος σου (είσαι και κορμί ατελλείωτο...)

 

Έχω την αίσθηση ότι για τα Progressor ή για τα Curv (αν και δεν θες να πας σε κάτι πιο άγριο από τα F19) μπορεί να σε κατατοπίσει καλύτερα ο αποπάν' και ο @snowhow.

Edited by panchristo
  • Like 1

"Ω ξειν', αγγέλειν ότι τήδε κείμεθα της χιονοδρομίας πειθόμενοι"

gifmaker_me2.gif.fbe136ebed00091d62648fa0ffc991ff.gif

Austrian Level 2 Ski Instructor

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Φέτος ψάχνω κι εγώ να αλλάξω τα Rossignol Ζ6, που με συντρόφεψαν από το 2011.

 

Υπενθυμίζω ύψος 1.77 m βάρος 98 kg.

Οι περισσότεροι με ξέρετε τι σκι κάνω :innocent:

 

Ψάχνω για κάτι σχετικό με τα πέδιλα που αναφέρθηκαν παραπάνω.

 

 

Το πραγματικό μου πρόβλημα βέβαια είναι πότε κι αν θα τσουλήσω φέτος ... :(

  • Like 1

Γόνδολες υπάρχουν ΜΟΝΟ στη Βενετία.

 

Στα βουνά μας ανεβάζουν τα τελεφερίκ.-

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγώ θα πρότεινα και τα rossignol της σειράς pursuit...p400, p600

 

Το p400 carbon που έχω εγώ είναι όσο σκληρό και όσο στριφτερό πρέπει. Απόλυτα ευχαριστημένος!

 

https://www.snow-online.com/ski/rossignol-pursuit-400-carbon-2015.htmlp

Edited by ashbury

Share this post


Link to post
Share on other sites

Όσον αφορά στα Fischer η εικόνα που έχω από πελάτες είναι εξαιρετική κυρίως για το progressor F19. Ακόμη και αυτοί που το αντιμετώπιζαν με δισταγμό στην αρχή επέστρεφαν με ένα μεγάλο χαμόγελο στο τέλος της 1ης μέρας. Τρομερό και το curv dtx αλλά λίγο πιο άγριο και σκληρό.

Για το rossignol και το elan δυστυχώς δεν έχω εικόνα.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το F19 απευθύνεται σε τι επίπεδο χιονοδρόμου; Το σκέφτομαι και εγώ, αλλά φοβάμαι πως θα είναι υπερβολικά τσαμπουκαλεμένο για μένα.

Εγώ θα έλεγα πως θα το βρεις πρόθυμο να βγάλετε ο ένας τα βίτσια του άλλου...

Σε σημείο που "ο παθιασμένος έρωτας μπορεί να καταλήξει και σε γάμο".

 

Εγώ το βρήκα πολύ ωραίο πάντως.

Με δύναμη να σε πετάξει και υπομονή να σε λικνίσει, ανάλογα τον ρυθμό που θα του σφυρίξεις.

  • Like 1

"Ω ξειν', αγγέλειν ότι τήδε κείμεθα της χιονοδρομίας πειθόμενοι"

gifmaker_me2.gif.fbe136ebed00091d62648fa0ffc991ff.gif

Austrian Level 2 Ski Instructor

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Είμαι μεταξύ αυτού και του F18 βασικά...

 

Υπόψη ότι είμαι ελαφρύς. Πολύ ελαφρύς 63,5 κιλά.

Αν μετάνιωσες που έδωσες το προηγούμενο progressor και θες κάτι ψιλο ηρεμο OK πάρε το 18. Αν νιώθεις πως δεν μπορούσες να αξιοποιήσεις τον τσαμπουκά του Mantra στα εκτός ή εντός, και θες μια δεύτερη ευκαιρία (που πηγαίνει και χαλαρά εμπνέοντας στιβαρότητα) τότε το 19 κατ ' εμέ. Νομίζω θα συμφωνούσε ο Velissarios αλλά και ο kaps που είσαστε και στα ίδια κυβικά. Edited by panchristo
  • Like 1

"Ω ξειν', αγγέλειν ότι τήδε κείμεθα της χιονοδρομίας πειθόμενοι"

gifmaker_me2.gif.fbe136ebed00091d62648fa0ffc991ff.gif

Austrian Level 2 Ski Instructor

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και εγώ προτείνω F19 με κλειστά μάτια. Η εταιρεία το δίνει (8-9-10)/10. Πραγματικά το range του είναι πολύ μεγάλο και το σημαντικότερο είναι ότι είναι αρκετά ήρεμο όταν το πας και εσύ ήρεμα αλλά αν θελήσεις να κάνεις πιο επιθετικό ski ακολουθεί απροβλημάτιστα.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλημέρα σε όλη την παρέα και ευχαριστώ για τις συμβουλές.

Ψηλότερο σκι δεν έχω δοκιμάσει. Τα προηγούμενα νοικιάρικα δεν νομίζω ότι ήταν ψηλότερα από το Rossi που είχα.

O.K. πάμε σε ψηλότερο πέδιλο. Όμως τα elan 16 η εταιρεία τα δίνει για επίπεδο expert όπως και η Fischer τα F19. Το αυξημένο βάρος αντισταθμίζει το πιο απαιτητικό πέδιλο? Θυμίζω ότι το ζητούμενο είναι ήρεμο τουριστικό σκι με ένα πέδιλο που να συγχωρεί και δεν κάνουμε ταρζανιές

Ευχαριστώ

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Το αυξημένο βάρος αντισταθμίζει το πιο απαιτητικό πέδιλο? Θυμίζω ότι το ζητούμενο είναι ήρεμο τουριστικό σκι με ένα πέδιλο που να συγχωρεί και δεν κάνουμε ταρζανιές

Ευχαριστώ

 

ΟΧΙ. δεν θα μπαίνει καλά στη στροφή και στις εναλλαγές θα τρως rebound. Μπορεί να το λυγίζεις και να καρβάρεις με το βάρος αλλά μη ξεχνάς ότι θέλουμε να το λυγίζουμε με τη δύναμη που βάζουμε και αυξάνει σταδιακά μέχρι τα μέσα της στροφής.

 

Yπάρχουν άφθονα πέδιλα με πιο γλυκιά είσοδο και πιο μαλακή αλλά γρήγορη εναλλαγή που νομίζω θα χαρείς πολύ πιο πολύ.

Edited by ΜΙΚ
  • Like 1

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

απο fischer 1. RC4 THE CURV TI (171CM)

2.PROGRESSOR F18 (174CM)

3.PROGRESSOR F19 (177CM) Για το ύψος παίρνει λίγο κουβέντα άλλα αυτο κατά τη γνώμη μου είναι το ιδανικό για σένα

Edited by mammut

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σίγουρα ότι αφορά expert επίπεδο δεν είναι και το πλέον φιλικό πέδιλο. Το F18 και το Ti είναι πολύ πιο φιλικές επιλογές για ήρεμο - τουριστικό ski.

Share this post


Link to post
Share on other sites

απο fischer 1. RC4 THE CURV TI (171CM)

2.PROGRESSOR F18 (174CM)

3.PROGRESSOR F19 (177CM) Για το ύψος παίρνει λίγο κουβέντα άλλα αυτο κατά τη γνώμη μου είναι το ιδανικό για σένα

Κι εγώ από Fischer έβαλα με τα χαρακτηριστικά του φίλου (δεν περιλαμβάνεται το Curv αφού μάλλον κατατάσσεται ως πιο aggressive).

 

post-4275-0-53682900-1508842234_thumb.jpg

 

 

 

Είτε κοιτάμε διαφορετικό site με διαφορετικές αντιστοιχίες ή κοιτάς κάποιον άλλο κατάλογο - οπότε I rest my case.


"Ω ξειν', αγγέλειν ότι τήδε κείμεθα της χιονοδρομίας πειθόμενοι"

gifmaker_me2.gif.fbe136ebed00091d62648fa0ffc991ff.gif

Austrian Level 2 Ski Instructor

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ωραίο πεδιλο για μεσαίες και ανοικτές στροφές για πίστα όμως είναι το Atomic Temper Ti, σηκώνει αρκετά γκάζια αν θέλεις φιλικό στις μεσαίες ταχύτητες.Απο Adv. έως Pro. επίπεδο, καλυτερο για Experts.

https://shop.atomic.com/en/products/temper-ti-arc-xto-12-aa1825.html

 

Αν μένεις Αθήνα τα πουλά φίλος στο 173 σχεδόν καινούργια,φυσικά τα κάνεις βόλτα.

http://www.snowclub.gr/forums/index.php?showtopic=19870

Edited by kosaitis

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κι εγώ από Fischer έβαλα με τα χαρακτηριστικά του φίλου (δεν περιλαμβάνεται το Curv αφού μάλλον κατατάσσεται ως πιο aggressive).

 

 

 

Είτε κοιτάμε διαφορετικό site με διαφορετικές αντιστοιχίες ή κοιτάς κάποιον άλλο κατάλογο - οπότε I rest my case.

το CURV TI δεν είναι ποιο agressive είναι ποιο φιλικό από το f19 ,αυτό είναι το ύψος που προτείνω εγώ για τον συγκεκριμένο άνθρωπο με βάση αυτό που θέλει και κάνει,το τι λέει στο site h fischer οκ ..... γενικότητες για να έχει κάποιος μια εικόνα

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Χρήστο νομίζω πως μπορείς να πας και στο curv ti μετά το f18 και μετά ίσως και στο curv dtx

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπέρα !!

Ο αντροπος είναι ψηλός και βαρης ,θέλει σκληρό πεδιλο και μακρι ,

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σας θυμίζω ότι είμαι πολύ ελαφρύς, αγύμναστος και με μέτρια τεχνική, οπότε δεν έχει πολύ νόημα να πάρω ένα πέδιλο που θα με πάει αντί να το πάω.

 

Συγνώμη από τον φίλο που του έκανα hijack το θέμα του!


Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σας θυμίζω ότι είμαι πολύ ελαφρύς, αγύμναστος και με μέτρια τεχνική, οπότε δεν έχει πολύ νόημα να πάρω ένα πέδιλο που θα με πάει αντί να το πάω.

 

Συγνώμη από τον φίλο που του έκανα hijack το θέμα του!

 

"...αλλά ωραίος άντρας με καλούς τρόπους..." ξέχασες να γράψεις...

  • Like 7

tumblr_inline_mjj4qpOaJK1qz4rgp.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...