Jump to content

Recommended Posts

Πέρσι αρχές Δεκεμβρίου μου είχε έρθει μία "τρελλή" ιδέα καθώς διάβαζα για τα του Πηλίου, του Παρνασσου, αν θα κάνουμε σκι φέτος και "μαλώναμε" και φωνάζαμε και, και... Η ιδέα ήταν, πάνω-κάτω, ενόψει Χριστουγγένων να κάνουμε μία δωρεά στα Παιδικά Χωριά ΣΟΣ. Για διάφορους λόγους όπως πχ. αργά το σκέφτηκα, η ιδέα δεν προχώρησε.

Φέτος όμως το επαναφέρω το θέμα αυτό. Πέρσι το είχα συζητήσει μόνο στις ομάδες εργασίας, για αυτό και το βλέπετε για πρώτη φορά τώρα. Και επειδή μας αφορά όλους, είτε είμαστε μέλη του συλλόγου, είτε μέλη του φόρουμ, είτε μέλη του δσ. Δεν με ενδιαφέρει για το συγκεκριμένο θέμα το τι είμαστε εδώ μέσα. Όλοι είμαστε άνθρωποι.

Θα μου πείτε: ναι καλή ιδέα, αλλά ο σκοπός του συλλόγου δεν είναι αυτός, πρέπει να φωνάζουμε για τα χκ, για το στρώσιμο των πιστών, για το αν έχει καλό καφέ το τάδε σαλέ, γιατι το λιφτ αντί στις 08:00 άνοιξε στις 08:01, για τα λεφτά που έχουν φάει κλπ κλπ . Πιστέψτε με, και εγώ φωνάζω για αυτά, κυρίως εδώ πάνω στο Καιμάκ. Και έτσι πρέπει να κάνουμε.

Δεν μας εμποδίζει όμως τίποτα απολύτως να κάνουμε όλοι μαζί αυτήν την ιδέα πράξη.

Για να μην σας κουράζω: με λίγα λόγια να μαζέψουμε τρόφιμα και διάφορα είδη πρώτης ανάγκης και να τα δωρίσουμε σαν ΕΣΤΟΥΧ, σε ένα παιδικό χωριό ΣΟΣ στην Αθήνα και ένα στην Θεσσαλονίκη.

Για αυτό θα κάνω δύο χωρισμούς, Αθήνα και Θεσσαλονίκη (και μην δω να γράφονται τίποτα χαζά για Βόρεια Ελλάδα και Νότια κλπ κλπ).Το κάνω αυτό για λόγους ευκολίας.

ΑΘΗΝΑ: ένα μέλος του δσ από Αθήνα, έχει ήδη αναλάβει να έρθει σε επικοινωνία με τα χωριά ΣΟΣ. Την Τετάρτη στην συγκέντρωση, προτείνω να συζητείσετε θερμά την ιδέα αυτή. Προτείνω να κανονιστεί μία συνάντηση αρχές Δεκεμβρίου, να έχει βγει μία ανακοίνωση πολύ πιό νωρίς (ίσως και μήνα πριν) ώστε σε εκείνη την συνάντηση όσοι είναι εκεί (μέλη, μη μέλη, φίλοι, γνωστοί, άγνωστοι, θαμώνες του μαγαζιού που θα γίνει η συνάντηση, το ίδιο το μαγαζί) να φέρουν από μία-δύο-όσες θέλουν σακούλες με τρόφιμα, ρούχα και άλλα είδη πρώτης ανάγκης. Αυτά τα είδη θα μαζευτούν από ένα μέλος του συλλόγου μαζί με ένα μέλος του δσ, και θα τα πάει μία αντιπροσωπεία του συλλόγου την επόμενη μέρα στο χωριό.

ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ: το ίδιο σκεπτικό με πάνω. Απλά είναι ευκαιρία τα πράγματα αυτά να τα μαζέψουμε στο περίπτερο που θα κάνουμε στις 25 Νοεμβρίου. Σάββατο πρωί, ώστε το μεσημεράκι να τα πάμε καπάκι στο χωριό. Αναλαμβάνω εγώ την ευθύνη να είμαι εκεί, να τα μαζέψω και να τα πάω με το αμάξι μου. Αλλά θα χρειαστώ βοήθεια.

• Like 9

Το ξέρω ότι σας κούρασα. Και δεν το θέλω. Σε γενικές γραμμές το σκεπτικό μου είναι αυτό. Πιστεύω ότι δεν θέλει και πολύ σκέψη, ούτε κάποια απόφαση του καταστατικού ή καμιά γσ για να το κάνουμε. Δεν θέλει κόπο, θέλει τρόπο.

Αν κάποιος θέλει να βοηθείσει, να αναλάβει την ευθύνη (γιατί και τα μέλη του δσ είμαστε λίγα και είμαστε και άνθρωποι με τις δουλειές του, τις οικογενειές τους, το προσωπικό του χρόνο, δεν είμαστε θαυματοποιοί), πολύ ευχαρίστως να το πει. Για αυτό το γράφω και στο ανοικτό.

Όποιαδήποτε διευκρίνηση-τροποποίηση είναι αποδεκτή για συζήτηση.

• Like 1

μια γνωμη ,επειδη εχω συμμετασχει σε παρομοιες ενεργειες

τροφιμα και ρουχα η μετρητα σε ενα λογαρισμο που θα ανοιξει ο Συλλογος....... ολα τα παιδικα χωρια εχουν λογαριασμους...απλα και καθαρα

Σύμφωνοι , 25 Νοεμβρίου πράγματα στο περίπτερο ,καλό θα είναι να γνωρίζουμε αν τα χρήματα είναι προτιμότερο

Όχι χρήματα Βαγγέλη.

Ο σύλλογος Κώστα δεν μπορεί-γίνεται να ανοίξει άλλο λογαριασμό. Καλή η σκέψη σου, αλλά είναι πολύ δύσκολο λόγω κάπιταλ κοντρολς. Αλλά και σαν τραπεζικός, δεν το συνιστώ.

Νομίζω ότι πιό απλά δεν γίνεται: μαζεύουμε τρόφιμα σε σακούλες και τα πάμε κατ'ιδίαν. Ή (τώρα το σκέφτηκα) τους προσκαλούμε να έρθουν να τα παραλάβουν οι ίδιοι αν μπορούν. Τουλάχιστον στην Θεσσαλονίκη, επειδή θα είναι μέρα, μπορεί να γίνει αυτό.

Επίσης μία άλλη ιδέα που μου την είχαν πει πέρσι και μου την θύμησε πριν από λίγο (και τον ευχαριστώ πολύ) ο Κώστας (phaethonF1): Σαν ΧΙΟΝΟΔΡΟΜΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ που είμαστε, μπορούμε μία ωραία μέρα του χειμώνα (πχ. την παγκόσμια μέρα χιονιού), να μαζέψουμε τα μικρά παιδιά του χωριού και να τους προσφέρουμε μία μέρα στο χιόνι, πχ με μαθήματα σκι, χιονοπόλεμο, πρώτη επαφή με το άθλημα κλπ κλπ . Αυτό νομίζω είναι πιό δύσκολο από το πρώτο και σίγουρα θέλει πιό πολύ οργάνωση, αλλά όχι ακατόρθωτο.

Edited by Koumparos
  • Like 7

σαν τραπεζικος σου λεω οτι υπαρχουν μονοπατια...πχ ονομαστικα o καθενας στο λογαριασμο του Συλλογου με σημειωση για το Παιδικο χωριο οποιος κανει καταθεση και σε λιστα εδω

αφου εχουμε CControls ........ δωστε την ευκαιρια με 2 τροπους για αυτους που θελουν το ενα η το αλλο......

Δεν θέλω να μπλέξουμε τον λογαριασμό του συλλόγου με αυτό, σαν ταμίας του συλλόγου.

Θέλω να είναι μία καθαρά πρωτοβουλία των μελών και των φίλων του συλλόγου, υπό την σκέπη του δσ.

• Like 1

Εξαιρετικη ιδεα στη βαση του, ποσο δε μαλλον οταν εμπλεκεται και η χιονοδρομία μεσα σ αυτο.

Εμενα με ενθουσιαζει η ιδεα το να παρακινησουμε επιχειρήσεις και χιονοδρομικα για να τρεξει κατι τετοιο την παγκοσμια ημερα χιονιου με δικη μας συμμετοχη τοσο σε εξοδα οσο και οργανωτικα.

Κρατώντας αυτο, η δωρεα τροφίμων φυσικα μπορει να τρέξει την περιοδο των Χριστουγέννων επικουρικα.

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

• Like 5

Υπάρχει ένας άγραφος κανόνας σε τέτοιες ενέργειες: δώσε είδος όχι χρήμα.

Πολύ καλή πρωτοβουλία όμως πιστεύω πως η ιδέα του να περάσουν μια μέρα τα παιδιά στο βουνό είναι καταπληκτική!

Αν διαθέτουν τα ΣΟΣ πουλμαν μπορούμε να χορηγήσουμε τα καύσιμα ή να ζητήσουμε από κάποιο πρακτορείο να συμβάλει στη μετακίνηση και γενικά να ενεργοποιήσουμε επιχειρήσεις που θα μπορουσαν να συνδράμουν.

Το μόνο πρόβλημα -σοβαρό κατά τη γνώμη μου- είναι πως πρέπει να επιλεγεί ηλιόλουστη μέρα, άρα την ημερομηνία θα την ξέρουμε μερικές ημέρες νωρίτερα.

• Like 4

Ούτε σεντς παιδιά σε τέτοιες περιπτώσεις. Δεν έχω κλείσει χρόνο από την περιπέτεια μου στο ορφανοτροφειο γνωστού Δήμου όπου πήγα κι αγόρασα ρούχα και παιχνίδια για τα παιδιά, και φτάνοντας στην πύλη,με ύφος που όσο θυμάμαι μου ανεβαίνει η πίεση, με ενημέρωσαν ότι δέχονται μόνο χρήματα. Κι αφού φάγαμε μισή ώρα με το σις και με το σας περάσαμε στα μπινελίκια και στις ψιλές. Η υπόθεση είναι στα δικαστήρια με ήδη δύο αναβολές από μέρους τους.

και αυτο τι σημαινει οτι παντου ειναι τα ιδια ?? και γω ασχολουμαι πανω απο 35 χρονια με παρομοιες εκδηλωσεις και εχουμε σα συλλογοι αντιμετωπισει δυσκολιες..οι περισσοτερες ομως υπηρξαν

γιατι δεν ειμασταν ενημεροι για μερικα πραγματα.....

τα παιδικα χωρια SOS , της Βαρης που ξερω πχ...εχει λιστα με τι δεχεται κυριως αλλα και λογαριασμο σε οποιον θελει να βοηθησει οικονομικα

μπορεις να κανεις καταθεση οχι με το ονομα σου αλλα με την επωνυμια του Συλλογου αν θελουμε να φαινεται Ο συλλογος απλα πραγματα

μη τα κανουμε περιπλοκα

• Like 1

πως μια καλη σκεψη για ενα απλο πραγμα ..να μετατρέπεται σε ολοκληρο σήριαλ

ειπαμε να κανουμε κατι ..με απλους τροπους ..οποιος θελει μας φερνει μια σακουλα με τροφιμα και μονο τροφιμα σε σημεία μαζωξεις του συλλογου ...-μαζευουμε τα παμε και τελος

οποιος θελει να δόση χρηματα .θα μπορουσε να τα καταθεση στο ταμειο του συλλογου σαν χορηγία - δωρεα ..και κατοπιν εμεις τα κανουμε τροφιμα ..και τελος

ετσι νομιζω !!ειναι ποιο απλο

ΠΙΣΟΔΕΡΙ ΤΟ ΚΑΛΎΤΕΡΌ ΧΚΕΝΤΡΟ ΣΤΑ ΒΟΡΕΙΑ

:evil:

o “koumparos “ έκανε μια πρόταση ας την υποστηρίξουμε για αρχή και να το εξελίξουμε με την πάροδο του χρόνου. Η 25 Νοεμβρίου με το περίπτερο του συλλόγου στην Θεσσαλονίκη ας κάνουμε την αρχή, τα παιδιά έχουν ανάγκη από συμπαράσταση

ότι και να προσφέρουμε να είναι ένδειξη συμπαράστασης στο πρόβλημα ,

Εγώ θα περιμένω την ανακοίνωση της πρωτοβουλίας για δράση

Αυτό που έχω καταλάβει για τα ρούχα είναι ότι θέλουνε αν δεν είναι δυνατό να είναι καινούργια, να είναι σε πάρα πολύ καλή κατάσταση, γιατί αλλιώς τα παιδιά νιώθουν άβολα.

Sent from my iPhone using Tapatalk

• Like 3

ski_rossignol-experience-94-ti-2018_n11682-8878-1_l4.jpg

Υπάρχει και Πατήρ Αντώνιος που επιτελεί τέράστιο έργο με την κιβωτό του!!!!!!

• Like 6

www.zermatt.ch

Αυτό που έχω καταλάβει για τα ρούχα είναι ότι θέλουνε αν δεν είναι δυνατό να είναι καινούργια, να είναι σε πάρα πολύ καλή κατάσταση, γιατί αλλιώς τα παιδιά νιώθουν άβολα.

Ακριβως ετσι! Εχω επικοινωνια με το χωριο SOS του Πλαγιαριου και ξερω πως και καλομεταχειρισμενα ρουχα τα δεχονται με χαρα και δεν ουρανοβατουν,οπως επισης και υλικα πρωτης αναγκης απο λαδι μεχρι καθαριστικα.Σε καθε σπιτακι οπως γνωριζετε υπαρχει η "μαμα" με τα παιδια της .Παιδια ταλαιπωρημενα ψυχολογικα που τους εχουν εγκαταλειψει οι γονεις τους και με την αγαπη και συμπαρασταση των αρμοδιων προσπαθουν να σταθουν στα ποδια τους. Πολλα δε απο αυτα εισαγονται στα πανεπιστημια και συνεχιζεται οσο μπορουν η στηριξη που τα παρεχουν ειδικα αν βρεθουν σε ξενη πολη.Αξιζει λοιπον η προσπαθεια !

• Like 2

Κράτιστον κτημάτων ευβουλία.

Σοφοκλής

Σε πολύ λίγο καιρό, θα ανεβάσω και την λίστα που μας έστειλαν και λένε τι ακριβώς τους χρειάζεται.

Βαγγέλη Κρόκο (και προς όλους) : αυτή την ιδέα που παίρνω πιό ζεστά τώρα την αφιερώνω σε σένα γιατί πέρσι με είχε υποστηρίξει πάρα πάρα πολύ. Το ξέρω ότι υπάρχει και η Κιβωτός. Αν είμαστε καλά, το Πάσχα σκέφτομαι κάτι για αυτούς. Σε ευχαριστώ.

• Like 6

Ας γίνει η εκδήλωση και στο Facebook για το περίπτερο Θεσσαλονίκη το οποίο να αναφέρει ότι θα μαζευτούν πράγματα για τα παιδιά. Κ να ανέβει κ η λίστα .

Στάλθηκε από το GT-I9506 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

• Like 3

Μπράβο παιδιά για τις ιδέες σας. Πολύ ωραία ιδέα και η εκδρομή στο χιόνι με τα παιδάκια.

Μηδέν άγαν.

Σε πολύ λίγο καιρό, θα ανεβάσω και την λίστα που μας έστειλαν και λένε τι ακριβώς τους χρειάζεται.

Βαγγέλη Κρόκο (και προς όλους) : αυτή την ιδέα που παίρνω πιό ζεστά τώρα την αφιερώνω σε σένα γιατί πέρσι με είχε υποστηρίξει πάρα πάρα πολύ. Το ξέρω ότι υπάρχει και η Κιβωτός. Αν είμαστε καλά, το Πάσχα σκέφτομαι κάτι για αυτούς. Σε ευχαριστώ.

στις σελιδες τους γραφουν αν οχι ολα τα περισσοτερα τι ζητανε η τι προτιμανε..........αν εχουν λογαριασμους τα παντα

• Like 1

Επειδή οι μέρες περνάνε, ζητάω μία βοήθεια για να πραγματοποιήσουμε:

Για Θεσσαλονίκη τα έχω αναλάβει εγώ, σύντομα θα ανεβάσουμε και μία μέρα, ίσως Κυριακή πρωί που δεν δουλεύει κανείς, και ένα συγκεκριμένο τόπο στον οποίο θα μαζέψουμε τα τρόφιμα και να τα πάμε το ίδιο απόγευμα στο χωριό.

Για Αθήνα θα ήθελα κάποιος ή κάποιοι να μου πουν ή ας το σκεφτείτε και αποφασίστε: μία μέρα (ίσως Κυριακή που δεν δουλεύουν οι περισσότεροι), ένα μέρος που να μπορέσουμε να συγκεντρώσουμε τα τρόφιμα και ποιοί μπορούν να τα μεταφέρουν αν χρειαστεί.

Τα χρειάζομαι τα στοιχεία αυτά (μέρα, μέρος, ώρα) ώστε να βγάλουμε ανακοίνωση όσο γίνεται πιό νωρίς και να το τρέξουμε μέσω facebook κλπ κλπ

Αθήνα μπορούμε την Παρασκευή στο party?

Αυτή ήταν η αρχική μου σκέψη Κώστα. Σαν ιδέα την βρίσκω καταπληκτική, εξαιρετική!!!! Συνδυασμός του πάρτυ με συγκέντρωση τροφίμων. Και το ίδιο το μαγαζί μπορεί να το διαφημίσει μεσω των social media (πως τα λέω έτσι!!!! :thumbup: εγώ που δεν έχω ούτε facebook χα χα χα) του.

Οι απορίες μου είναι οι εξής:

Θα είναι βράδυ. Το μαγαζί θα έχει ένα χώρο για να βάλουμε τις σακούλες. Αν δεν έχει, μπορεί κάποιος να φέρει ένα αυτοκίνητο για να μπούνε εκεί και να τις πάει την επόμενη μέρα στο χωριό; (Για το τελευταίο ερώτημα, άστο πάνω μου για λίγο. Έχω μία σκέψη).

Αν τα παραπάνω γίνονται, δεν το σκεφτόμαστε καθόλου. Το θέμα έληξε!!!!

Θα μιλήσω με Πέτρο που ξέρει το χορό.

Δεν νομίζω ότι το μαγαζί προσφέρεται για κάτι τέτοιο . (Προσωπική άποψη)