Jump to content
Loof

Χ.κ. 3-5 Πηγάδια 2017-18

Recommended Posts

γιατί υπάρχει κανένας στην Ελλάδα που να κάνει ασφάλεια για χιονοδρόμους?

βασικά k στο εξωτερικό αν είσαι εκτος XK καληνύχτα...δεν σε καλύπτουν


k αν σε βρούν θα thes τρελα λεφτά για την μεταφορά κάτω κλπ

Edited by Turms

Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Λέει ο Γούλιαμ στην αφηγησή του: Για να καταλάβεις καλύτερα την ζωή , πρέπει να φτάσεις κοντά στον θάνατο.

 

Τι να σας πω ρε παιδιά. Εντάξει συμβαίνει να εκτιμάς πολλά πράγματα αν κινδυνέψεις , όχι μονο στο βουνό, παντου. Περσυ για παράδειγμα ήμουν με ποδήαλτο ανθέων και μια θεία άνοιξε την πορτα απότομα. Βρέθηκα ανάσκελα χωρις να καταλάβω ΤΙΠΟΤΑ , ημιλυπόθυμος.... τρέχαμε στα νοσοκομεία μετά. Παραλίγο να χάσω την καλοκαιρινή σαιζόν - δουλειά ε, όχι διακοπές....

 

Δηλαδή τώρα όποτε με πέρνει απο κάτω να βγαίνω ανθέων και να περνάω ξυστά από τα παρκαρισμένα αυτοκίνητα για να στανιάρω;

 

Ε, γιατι να διαφέρει αυτο, απο αυτό που γινεται σήμερα με την αναζήτηση της αδρεναλίνης στην φύση. Το νόημα της ζωής κοντά στον θάνατο;

 

Μπουρδες.

Edited by Χρήστος Μ.
  • Like 1

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

γιατί υπάρχει κανένας στην Ελλάδα που να κάνει ασφάλεια για χιονοδρόμους?

βασικά k στο εξωτερικό αν είσαι εκτος XK καληνύχτα...δεν σε καλύπτουν

 

k αν σε βρούν θα thes τρελα λεφτά για την μεταφορά κάτω κλπ

Διαθέτουν ταξιδιωτική ασφάλεια και για χιονοδρομία .

Το ski club uk παρέχει ασφάλεια και για ορειβατικό σκι (εκτός πίστας ) το ορειβατικό σκι και ο περίπατος σε μονοπάτια εκτός είναι μια παροχή όλων σχεδόν των ΧΚ

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

παιδια, απο χιονι πως παμε στα 3-5 Πηγαδια?


"...the monarch of mountains: they crowned him long time ago οn a throne of rocks, in a robe of clouds, with a diadem of snow''

(Lord Byron about Mont Blanc)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Διαθέτουν ταξιδιωτική ασφάλεια και για χιονοδρομία .

Το ski club uk παρέχει ασφάλεια και για ορειβατικό σκι (εκτός πίστας ) το ορειβατικό σκι και ο περίπατος σε μονοπάτια εκτός είναι μια παροχή όλων σχεδόν των ΧΚ

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

ναι...το ski club uk...ελληνική ασφαλιστική?
k εγώ έχω από το DSV αλλα αυτό είναι άλλο
k πρέπει να διαβάσεις τα μικρά γράμματα
μπορεί κάποιοι να λένε ορειβατικό ski, αλλα αν πας να κατέβεις στο la grave να σου πούνε ότι δεν σε καλύπτουν γιατί μπλα μπλα μπλα
εγώ είχα μια ταξιδιωτική k ατυχήματος παλιά από μια γερμανική εταιρεία...έλεγε μέσα στα ψιλά γράμματα ότι σε καλύπτει για όταν κανεις ski, αλλα μονο εντός XK, k για εκτος κάτω από ορισμένες προϋποθέσεις...k έλεγε διαφορα...βεβαια δεν ήταν αποκλειστικά για ski αλλα πάντα υπάρχουν μικρά γράμματα
Edited by Turms

Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Λέει ο Γούλιαμ στην αφηγησή του: Για να καταλάβεις καλύτερα την ζωή , πρέπει να φτάσεις κοντά στον θάνατο.

 

Τι να σας πω ρε παιδιά. Εντάξει συμβαίνει να εκτιμάς πολλά πράγματα αν κινδυνέψεις , όχι μονο στο βουνό, παντου. Περσυ για παράδειγμα ήμουν με ποδήαλτο ανθέων και μια θεία άνοιξε την πορτα απότομα. Βρέθηκα ανάσκελα χωρις να καταλάβω ΤΙΠΟΤΑ , ημιλυπόθυμος.... τρέχαμε στα νοσοκομεία μετά. Παραλίγο να χάσω την καλοκαιρινή σαιζόν - δουλειά ε, όχι διακοπές....

 

Δηλαδή τώρα όποτε με πέρνει απο κάτω να βγαίνω ανθέων και να περνάω ξυστά από τα παρκαρισμένα αυτοκίνητα για να στανιάρω;

 

Ε, γιατι να διαφέρει αυτο, απο αυτό που γινεται σήμερα με την αναζήτηση της αδρεναλίνης στην φύση. Το νόημα της ζωής κοντά στον θάνατο;

 

Μπουρδες.

 

σύμφωνο...ωραία όλα αυτά αλλα pou leei o William
εγώ έχω μια άλλη θεωρία...
μου έλεγε ένας φίλος μου παλιά γιατί πας όλο ταξίδια σε ΕΕ k σε χώρες γενικά safe...δεν θες λίγο adventure? πχ Brazil, Βολιβία η δεν ξέρω go τι
σίγουρα..καλο το adventure...αλλα όταν στην βολιβία βρεθείς κάποια στιγμή με ένα περίστροφο μπροστά στην μύτη k μετά αν επιζήσεις θα είσαι στην μέση του πουθενά χωρίς λεφτά, διαβατήριο κλπ (στην καλύτερη περίπτωση) εκείνη την στιγμή θα πεις "τι adventure k μαλακίες...τι τα ήθελα...μια χαρά θα ήμουνα τώρα σε κάνα νησάκι στην ελλάδα η σε κάνα London να πίνω το "Mojito" μου"...
έτσι k με αλλα πράγματα...όταν βρεθείς (που το απεύχομαι gia olous ston kosmo) κάνα δυο μετρα μες το χιόνι, πιθανός ανάποδα, k θα έχεις αλλα 10 λεπτά ζωής αν δεν σε βρούνε θα σκεφτείς "τι αδρεναλίνη και ****ies...μια χαρά ήμουνα εντός πίστας...θα κατέβαινα μετά k στο χωριο k θα έκανα k apres ski....τώρα ???? "
σίγουρα δεν λέμε να μην βγαίνεις από το σπίτι...αλλα αυτά τα Για να καταλάβεις καλύτερα την ζωή , πρέπει να φτάσεις κοντά στον θάνατο....εντάξει...μην το σχολιάσω
φυσικά άλλος λέει καλύτερα να ζήσεις λίγο με ένταση k να γευτείς όσο πιο πολλά k να το απολαύσεις παρα πολλά χρονια k βαρετά...αλλα αυτό είναι σχετικό
εγώ προτιμώ να ζήσω πολλά χρονια (καλά να είμαστε) k να κάνω το ski μου μια χαρά όσο αντέχουν τα πόδια μου...έστω k εντός πίστας...η ζωή είναι ωραία..k για να την χαρείς δεν χρειάζεται να ρισκάρεις να την χάσεις
Edited by Turms
  • Like 2

Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εδώ ταυτίζομαι απόλυτα. Και ειμαι ένας άνθρωπος που είμαι στο βουνό από πολύ μικρό παιδί (σκι ξεκίνησα αργότερα στα 12 , αλλα ο πατέρας μου μας ανέβαζε επάνω και περπατάγαμε στο χιονι από όσο ήμουν 5 - 6 χρονων. Το ακολουθησα και επαγγελματικά εμπλεκόμενος σε πολλά πράγματα στο βουνό, και χωρίς έπαρση σας λέω οτι ξέρω πολύ καλά για τι πράγμα μιλάω. Σήμερα είμαι 44 και κάνω πολύ επιλακτικά πράγματα στο βουνό γιατι η χώρα μας είναι προτίστως μια θαλασσινή χώρα , (εύρος περιόδου και "προιόν πώλησης" ) - στο βουνό για διασκέδαση ανεβηκα πολύ λίγες φορές. Την διασκεδάσή μου ,όποτε αυτή υπήρχε την συνδιαζα πάντα ΜΕ δουλειά, Οποτε ξέρω τι παιζει πίσω από την σκηνή πολύ καλά.....

Το εκτός πιστας λοιπον , γιατι για αυτό θέλω να σχολιάσω κυρίως μιας και το αναφέρεις στο επιλογο της προηγούμενης παράθεσης, δεν είναι περισσότερο επικύνδινο πεδίο. Εχει ταυτιστεί η έννοια του εκτος πεδίου με το extreme , και αυτο ειναι ΛΑΘΟΣ. Το εκτός πιστας σκι μπορεί να αφορά ήπιες κλήσεις, μαλακό χιόνι ή σκληρό αλλα βατό, σε τεράστιο πρανές χωρις επικυνδυνότητες (χιονοστιβάδες ή πάγο) και είναι φιλικό προς ΟΛΟΥΣ! , μερικές φορές ειναι φιλικότερο από οτι εντός πεδίου..... Για να μάθε να το αναγνωρίζει κανείς θεωρώ οτι σήμερα μπορεί να γινει εύκολα μέσα των προσπαθειών των συλλόγων και για όσους έχουν πολλά χρήματα , μέσω ιδιωτικών πρωτοβουλειων. Μιλάμε όμως για την ουσία , όχι για την κατάκτηση των κορυφων καβάλα πάνω σε ένα τεράστιο καλάμι.........

 

Λοιπον, στο βουνό ο κάθε άνθρωπος αναζητά κάτι. Για την δική του ψυχή πρώτα από όλα. Τώρα οι λόγοι για τους οποίους θέλει να προωθεί τον σκοπό του προς τα έξω, Η ΠΡΟΘΕΣΗ δηλαδή, είναι και η ουσία (ή όχι) του όλου εγχειρήματος και πολλές φορές της ίδιας του της ζωής ως παράδειγμα.. Γιατι μας λες οτι ανεβαίνεις στο βουνό; Τι θέλεις να μας πεις; - όχι στο ΤΙ κάνεις, αλλα στο ΤΙ ΘΕΛΕΙΣ να μας πεις......

  • Like 1

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

ρε παιδια υπαρχει και η μεση λυση . δεν χρειαζεται να πας τελειως εκτος χιονοδρομικου πεδιου. πουδρες εχει και διπλα-αναμεσα απο τις πιστες. και σε πλαγιες που δεν βγαζουν χιονοστιβαδες

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
σύμφωνο...εκτος πίστας δεν σημαίνει να πας όπως ο travis rice η ο thorex...εννοείται.

το θέμα είναι (τουλάχιστον για εμενα)

θέλει πολλά λεφτά, θέλει χρόνο, k θέλει γνώσεις (που επίσης θέλουν λεφτά k χρόνο)

γιατί όσο σε ήπια κλίση k αν είσαι πρέπει να ξέρεις να διαβάζεις το βουνό, το χιόνι, τις συνθήκες κλπ...


δεν είναι όπως νομίζουν δυστυχώς πολλοί άντε πήρα μια σανίδα η ski φαρδιά k πάμε...στο εντός πίστας πρέπει να προσεχεις 2-3 πράγματα κύριος...στώς εκτος είναι πολύ περισσότερα...k η στραβή δεν σημαίνει απλά έναν τραυματισμό...



βασικά όλα τα hobby μπορείς να τα κανεις σε σχετικά ασφαλείς συνθήκες...αν πάμε k σε θάλασσα που είναι το στοιχειο σου, με καταδύσεις πχ μπορείς απλά να κανεις το πρώτο πτυχίο, k ίσος κάτι extra για υποβρύχια φωτογραφία...k θα χαίρεσαι τον βυθό κλπ...μπορείς όμως να το τραβήξεις ακόμα πιο πολύ k ακόμα πιο βαθιά...κυριολεκτικά k μεταφορικά...αλλα όσο βαθαίνει αλλάζουν k τα δεδομένα...άλλο μια κατάδυση να δεις τα ψαρια κλπ k άλλο να πας σε σπήλαιο κατάδυση...


έτσι είναι σε όλα...από το ski, ως k go δεν ξέρω τι...



τέλος πάντων...πολύ εκτος θέματος

Edited by Turms
  • Like 1

Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ρε παιδια υπαρχει και η μεση λυση . δεν χρειαζεται να πας τελειως εκτος χιονοδρομικου πεδιου. πουδρες εχει και διπλα-αναμεσα απο τις πιστες. και σε πλαγιες που δεν βγαζουν χιονοστιβαδες

 

καλά αυτό εννοείται...
εγώ το ski το διαχωρίζω (τουλάχιστον στις άλπεις) σε :
εντός πίστας
πιστα + ski route
εκτος XK αλλα εντελώς εκτος...
κύριος αναφέρομαι στο τελευταίο...τα αλλα δυο είναι πιο safe φυσικά...γιατί ελέγχονται κιόλας από ανθρώπους που το κάνουν αυτό σαν επάγγελμα...όχι από μένα

Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εκτός δεν είναι θέματος, θα είναι σε λίγο καιρό που θα ξεχάσουμε τους θανάτους της φετινής σαιζόν στο βουνό. Ο χρόνος όλα τα γιατρεύει....


People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγώ περιμένω την Πέμπτη ....... the mountain http://www.imdb.com/title/tt6203570/videoplayer/vi3538073881?ref_=tt_ov_vi στην μεγάλη οθόνη και μετά για τσικουδιές δίπλα ... θα το απολαύσω στο Μακεδονικό , (Φιλικής Εταιρείας 44, Θεσσαλονίκη ,Τηλ.: 2310 261727) th

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Εξαιρετικό ...... αφιέρωμα στη φύση που δεν θέλει δεν επιδιώκει τίποτα από εμάς

Ελπίζω να το απολαύσετε

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Όταν έμαθα ότι την λειτουργία του χιονοδρομικού την ανέλαβε η εταιρία Νουλίκας χάρηκα γιατί περίμενα περισσότερα. Καλύτερα να μην το αναλάμβαναν για να βάλουν μυαλό οι Ναουσαίοι. Είναι γνωστό το πρόβλημα μετά απο χιονοπτώσεις οτι πέφτουν δέντρα και δημιουργούν προβλήματα στην ηλεκτροδότηση. Φυσικά η ΔΕΗ και ο δήμος (ο ιδιοκτήτης το ΧΚ) δεν ενδιαφέρθηκαν πριν την έναρξη της χιονοδρομικής περιόδου να καθαρίσουν γύρω από τις κολόνες τα επικίνδυνα δέντρα. Σήμερα ήμουν το δεύτερο αυτοκίνητο που έφτασε στο χιονοδρομικό. Δέντρα λυγισμένα από το χιόνι (ασυντήρητος ο δρόμος με λακκούβες, μπράβο στον δήμο) και καθάριζαν τον χώρο στάθμευσης. Στο ταμείο με ενημέρωσαν για το πρόβλημα και οτι η βλάβη θα αποκαθιστώνταν περίπου στις 10:00. Στις 12:00 διορθώθηκε η βλάβη και προσπάθησε η ΔΕΗ να "σηκώσει" (είχαμε για λίγο σήμα στα κινητά). Αλλά ξανά πρόβλημα. Έφυγα 13:45.. Η γεννήτρια λειτουργεί μόνον σε καταστάσεις ανάγκης, όταν διακοπεί η ηλεκτροδότηση και για να κατεβάσουν αυτούς που είναι επάνω στο λιφτ. Εγώ προσωπικά δεν θα την εμπιστευόμουν. Περιμένω ανακοίνωση-σχόλιο απο τους επιχειρηματίες που δραστηριοποιούνται στον χώρο. Μάλλον μάταια, θα το κάνουν γαργάρα όπως τον διεθνή διαγωνισμό, την επέκταση, τον εκσυχρονισμό κλπ. Ενώ θα μπορούσα να πάω Πισοδέρι ή Βασιλίτσα επέλεξα Πηγάδια. Αλλά ποτέ ξανά. Μπράβο στους Ναουσαίους Μακεδονομάχους (επίκαιρο) που δίνουν δουλεία στους Βούλγαρους.

Edited by herman
  • Like 5

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εχεις δικιο για ολα οσα λες ,αλλα δεν ειναι χαρακτηριστικο των πηγαδιων ...ειναι χαρακτηριστικο του "Ελληνα"..Στα αλλα Χ/Κ κατι αλλο θα σου ειχε τυχει ,που θα επρεπε να ειχε προβλεφτει και παλι θα εχανες την μερα που τοσο περιμενες.Δεν τους δικαιολογω απλα σχολιαζω το..."το ποτε ξανα πηγαδια".

  • Like 2

Κράτιστον κτημάτων ευβουλία.

Σοφοκλής

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν κατάλαβα. Η ευθύνη που βρίσκεται; Στον εργολάβο; Στη ΔΕΗ; Στο Δήμο που δεν παρέδωσε το ΧΚ στην κατάσταση που έπρεπε;

Μάλλον το τρίτο.

  • Like 1

carpe diem

Share this post


Link to post
Share on other sites

Όπως και να έχει την ευθύνη από άποψη ενημέρωσης την έχει το χιονοδρομικό για μένα. Γνώριζαν από τις 5 τα ξημερώματα ότι υπάρχει πρόβλημα και ανακοίνωση βγήκε στις 8.30. Η ανακοίνωση επίσης έγραφε για αποκατάσταση στις 9.30. Δέχομαι ότι ήταν θέμα τεχνικό και όχι δικό τους. Όταν καθόμαστε όμως 4 ώρες μέχρι τη 13.00 και ενώ περνούσαν από μπροστά μας και τους μιλούσαμε και μας αγνοούσαν επιδεικτικά τότε ΝΑΙ ΦΤΑΙΝΕ. Θα μπορούσαν να ξεκαθαρίσουν την κατάσταση όπως μπορούσαν και έκοβαν κάρτες χωρίς ρεύμα και χωρίς αποδείξεις. Εκεί δούλευε το πράμα και χωρίς ρευματακι...

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στην κακομοιριά μας . Δεν είναι μόνο τα ΧΚ . είμαστε σαν τον Μίδα ότι πιάνουμε γίνεται .......

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Άψογο χιόνι σήμερα. Αύριο όποιος ανέβει να πάει πρωΐ πρωΐ να προλάβει τέλεια ποιότητα χιονιού και πάτημα.

Εξαιρετική η υπάλληλος στο μικρό συρόμενο στο πλατω. Σε όλους τους αρχάριους έκανε μαθημα πως παιρνουν το πιατάκι.

Καλη σήμανση λόγω ομίχλης.

Δυστυχώς πάρα τις υποδείξεις πολλοί βλαμμενοι μαποναν σε μέρη δύσβατα παρά την ομίχλη καιβστοντελος παλι θα ψαχνομαστε


carpe diem

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ναουσα εισαι ή βεροια;


<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Να συμπληρώσω κάτι για το φιάσκο της Κυριακής. Ο σημαντικότερος λόγος που πρέπει να καθαρίζονται οι γραμμές μεταφοράς ηλεκτρικού ρεύματος δεν είναι για να μην χάσουμε την μέρα μας αλλά για προστατευτεί ο ηλεκτρολογικός εξοπλισμός. Επειδή σε αυτές τις περιπτώσεις δεν κόβονται ακαριαία και ταυτόχρονα και οι τρεις φάσεις υπάρχει πιθανότητα για βλάβες στον ηλεκτροκινητήρα, στους πινάκες, στον συμπλέκτη και να μείνουν εκτός λειτουργίας για μέρες μέχρι την αποκατάσταση της βλάβης (να μην γίνει, αλλά εάν να είναι καθημερινές).

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το πάτημα των πιστών φέτος είναι απρόσμενα πολύ καλό. Τα τελευταία χρόνια δεν ήταν έτσι. Οι πίστες είναι πολύ φαρδιές σε σχέση με άλλες χρονιές, προσεκτικό στρώσιμο χωρίς ανωμαλίες και υπάρχουν και κομμάτια του βουνού πατημένα που δείχνουν ότι δεν γίνονται περικοπές και "οικονομία" χωρίς νόημα. Τα λιφτ τόσο τις καθημερινές όσο και τα ΣΚ δουλεύουν ανεξάρτητα με την προσέλευση (όπως γινόταν προηγούμενες σεζόν) Το χκ είναι όπως θα έπρεπε να είναι από αυτήν την άποψη. Μπράβο.

Edited by petsi
  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αμα και ο νουλικας δεν μπορει να πατησει....

Μετά πως θα πουλήσει;

  • Like 1

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το πάτημα των πιστών φέτος είναι απρόσμενα πολύ καλό. Τα τελευταία χρόνια δεν ήταν έτσι. Οι πίστες είναι πολύ φαρδιές σε σχέση με άλλες χρονιές, προσεκτικό στρώσιμο χωρίς ανωμαλίες και υπάρχουν και κομμάτια του βουνού πατημένα που δείχνουν ότι δεν γίνονται περικοπές και "οικονομία" χωρίς νόημα. Τα λιφτ τόσο τις καθημερινές όσο και τα ΣΚ δουλεύουν ανεξάρτητα με την προσέλευση (όπως γινόταν προηγούμενες σεζόν) Το χκ είναι όπως θα έπρεπε να είναι από αυτήν την άποψη. Μπράβο.

Ναι ετσι ειναι...αν και πιστευω πως την αγκυρα 4 υπηρξαν μερες που θα μπορουσαν να την ανοιξουν .

  • Like 1

Κράτιστον κτημάτων ευβουλία.

Σοφοκλής

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ναι ετσι ειναι...αν και πιστευω πως την αγκυρα 4 υπηρξαν μερες που θα μπορουσαν να την ανοιξουν .

Θα μπορούσαν αλλά.. περασμένα, ξεχασμένα!

 

Αλήθεια, φέτος ούτε εξ’ αποστάσεως δεν σε είδα επάνω. Αν θέλεις ενημέρωσε όποτε ανέβεις μήπως και κάνουμε καμιά κατεβασιά ως Σύλλογος

  • Like 4

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.

  • Posts

    • To σκι στην Ελλάδα είναι πια βέβαιο ότι βασίζεται σε παραπληροφόρηση και σε "θρύλους" που κυκλοφορούν. Πολύ σωστά γράφτηκε ότι είμαστε σε επίπεδο Δημοτικού σταθμού σαν χιονοδρομικά. Με την παραπληροφόρηση που υπάρχει τι να κάνουν και οι καημένοι οι χιονοδρόμοι? Άλλωστε έκατσε κανείς να τους μάθει χιονοδρομική παιδεία? Έκατσαν μόνοι τους? Γενικά σε αυτή τη χώρα υπάρχει ορθολογική φωνή και συνολικός σχεδιασμός πάνω σε κάτι? Για όποιον θέλει να διαβάσει ιδού επισήμως τα νέα του χιονοδρομικού και επισήμως και μέσα από τη βουλή. Σχεδόν 100% ψέματα. https://iparnassos.gr/2024/03/i-etad-ypevale-aitima-eksygchronismou-tou-irakli-sto-tameio-anakampsis/?fbclid=IwAR2-iVfLWVwYvszEg5Hu788np7iC_-lvJVu_wzyDu5NxfyONesxnbaOTwH4_aem_AdtwiajTFasz6xd93s-XwD_Q_2mIZRrxSKgvvwySHq_5wXD-6hEf6CWVDEvhCfvV-_-rqE7oNBLxK00e859k7Iye https://parnassos-ski.gr/me-ameioto-rythmo-synechizetai-i-proetoimasia-gia-ti-leitoyrgia-kai-tin-anavathmisi-toy-chionodromikoy-kentroy-parnassoy/ Η Βουλή των Ελλήνων, τα ΕΤΑΔ και ο κάθε διακινητής "θρύλων" λένε ψέματα στη μούρη μας. Όταν ιδρύθηκε ο Σύλλογος είχε σαν στόχο την παραπληροφόρηση να την μετατρέψει σε πληροφορία στο forum. 20 χρόνια μετά μας έφαγαν τα social media, οι "δημοσιογράφοι" και η παραπληροφόρηση όσο και να γράφεις επιχειρήματα κερδίζει. Το "μικρό" τεχνητό του Παρνασσού, εφικτότατο. Δεν απέδειξε ότι είναι απαραίτητο? Μα είναι τόσο χαζά όλα μα όλα τα χιονοδρομικά του κόσμου? Κανένας δεν διαφωνεί να γίνει το σέρβις στον Ηρακλή. Τα ΕΤΑΔ θα το κάνουν? Κανένας δεν διαφωνεί ότι καλό θα ήταν να μπει λιφτ στα Άνω Κελλάρια. Χρονοδιάγραμμα? Για να σε προλάβω, πολύ αισιόδοξα το 2030. Ξεκίνησαν την αδειοδότηση? Από την άλλη τι να πει κανείς για την μπανανία που ζούμε
    • Η τεχνίτη χιονωση στον Παρνασσό ειναι ποιο δύσκολο  να γίνει απ ότι να μπει νέο λιφτ στα άνω κελάρια η ακόμα καλύτερα να βρουν τα χρήματα για να γίνει το service στον Ηρακλή  ανάποδα έχετε ξεκινήσει  από την άλλη τι να πεις για την  μπανανία που ζούμε 
    • Το έχουν για να κόβουν βεντούζες;
    • Μπορούν να στεγανοποιήσουν μια από τις Δολίνες. Είναι πολύ συνηθισμένη πρακτική στις Άλπεις.
  • Upcoming Events

    No upcoming events found
  • Today's Birthdays

    1. elgeo
      elgeo
      (45 years old)
    2. popitsi
      popitsi
      (45 years old)
  • Who is online

  • Forum Statistics

    • Total Topics
      17,306
    • Total Posts
      460,684
  • Member Statistics

    • Total Members
      10,476
    • Most Online
      1,823

    Newest Member
    BhoblhZog
    Joined
×
×
  • Create New...