Jump to content
wraith

Χ.κ. Μαινάλου 2017-18

Recommended Posts

Πρσπάθησα σύντομα να αποδώσω σε δυό τρεις λήψεις το τέρας, αλλά θέλει πολύ περισσότερο χρόνο. Εδώ από άποψη τεχνικής δυσκολίας το κάδρο την αδικεί την βορινή, αλλα σίγουρα αποτυπώνει την ομορφιά της και την παιχνιώδη μορφή της.

 

Ίσως σε αυτή την φωτογραφία αποτυπώνεται το ''τέρας'' στην πραγματική του διάσταση :shock:

 

post-3043-0-40059900-1515173989_thumb.jpg

  • Like 8

Share this post


Link to post
Share on other sites

2ο ορειβατικο στο Μαιναλακι σημερα. μου εδειξε και καποια secret spots ο Βασιλοπουλος βεβαια

 

α, γνωρισα και ενα μελος απο τη Θεσσαλονικη

 

post-2098-0-25554500-1515174391_thumb.jpg

 

post-2098-0-42803900-1515174439_thumb.jpg

 

post-2098-0-52448400-1515174481_thumb.jpg

 

post-2098-0-44456000-1515174546_thumb.jpg

  • Like 15

"...the monarch of mountains: they crowned him long time ago οn a throne of rocks, in a robe of clouds, with a diadem of snow''

(Lord Byron about Mont Blanc)

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Ίσως σε αυτή την φωτογραφία αποτυπώνεται το ''τέρας'' στην πραγματική του διάσταση :shock:

 

attachicon.gifDJI_0022.jpg

 

Όμορφη λήψη. Πολύ όμορφη! (θα ήθελα βεβαια και ένα τσακ να χωρέσει και η βάση της βορινής, καθώς και η έξοδος της περιφερειακής. Μην μου δίνει σημασία έχω κολήσει το μικρόβιο :D)

 

Ωραία γειτονιά έχουμε Τρύφωνα. Εις το επανιδείν φίλε !!!

  • Like 2

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Όμορφη λήψη. Πολύ όμορφη! (θα ήθελα βεβαια και ένα τσακ να χωρέσει και η βάση της βορινής, καθώς και η έξοδος της περιφερειακής. Μην μου δίνει σημασία έχω κολήσει το μικρόβιο :D)

 

Ωραία γειτονιά έχουμε Τρύφωνα. Εις το επανιδείν φίλε !!!

 

Χεχεχε...Έχεις απόλυτο δίκιο για το κάδρο, θα σε αποζημιώσω με ένα καλύτερο παρακάτω...όσο για τη γειτονιά δεν το συζητάω, ήμασταν τυχεροί που μεγαλώσαμε σε αυτό το μέρος. Ίσως ήμουν το μοναδικό παιδί στο σχολείο που λυπόταν επειδή τελείωνε ο χειμώνας και θα έκλεινε το χιονοδρομικό χαχαχα...

post-3043-0-34710700-1515482922_thumb.jpg

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εχουμε κανενα εκει κοντα σοβαρο να μας λεει τι χιονι εχει;


<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κοντά είναι ο bmw, αλλά δεν είναι σοβαρός...

  • Like 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ειναι και ο Πετρογιαννης αλλά τωρα απουσιαζει, ειναι εκτος γραφειου, ειναι απασχολημενο το παιδι μας. Αφηστε του μηνυμα μετα το χαρακτηριστικο μπιπ. :zorro:

  • Like 3

Την υγειά μας παιδιά και όλα τα άλλα είναι....

The Daltons...jack

www.skimag.gr

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπέρα! Από σήμερα ξεκίνησε το πετροσκί στο Μαιναλάκι!!!

 

Στη μέση της μαύρης αναδύθηκε ένα βραχάκι...προσοχή δεν είναι πέτρα οπότε δεν μετακινείται!!! Όχι ότι η αρχή της είναι καθαρή απλά εκεί φαίνονται εύκολα οι πέτρες! Από την μέση και κάτω ικανοποιητική.

 

Η περιφεριακή ανά τακτά διαστήματα σε όλη την αριστερή πλευρά της έχει τα πετραδάκια που πέφτουν από το πλάι γιατί το χιόνι λιώνει(άκουσον άκουσον!)

 

Πιο ασφαλής η αλεξια (κι αυτή έχει μερικά αλλά λιγότερα από τις άλλες)

Στα συν ότι είχε περίπου 10 άτομα όλο το βουνό.

 

Το σημαντικότερο...δεν υπήρχε ούτε μία πίστα στρωμένη!!!

Ο πιστέρ μου απάντησε ότι έτσι κι αλλιώς στις 11 θα είναι σούπα(όντως ήταν) και ότι κάνει συντήρηση για το ΣΚ. Τον ρώτησα αν έπρεπε να φύγω και να γυρίσω Σάββατο και του πρότεινα να το κλείνει τις καθημερινές για να ξεκουράζεται!

 

Αυτά...vro ελπίζω να βοήθησα λίγο

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πολύ καλό το τελευταίο μήνυμα, πραγματικά ενημερώνει. Δεν θα έλεγα το ίδιο για το προ-προηγούμενο που θίγει ευυπόληπτους Αρκάδες...Τι κάνουν οι moderators, κοιμούνται; χα,χα!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πολύ καλό το τελευταίο μήνυμα, πραγματικά ενημερώνει. Δεν θα έλεγα το ίδιο για το προ-προηγούμενο που θίγει ευυπόληπτους Αρκάδες...Τι κάνουν οι moderators, κοιμούνται; χα,χα!

Εννοειται το δικο μου μηνυμα κυριε? Αν ναι τοτε που ειδατε οτι θιγω ευπολυπτους αρκαδες?


Την υγειά μας παιδιά και όλα τα άλλα είναι....

The Daltons...jack

www.skimag.gr

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν λέει για σένα ρε νούμερο... Εμένα εννοεί, αλλά αν τολμάει ας έρθει να μου το πει κι από κοντά...

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τι κάνουν οι moderators, κοιμούνται; χα,χα!

 

Ναι ρε, κοιμούνται... αν ήταν ξύπνιοι θα σε είχαν πετάξει έξω...

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ένα μικρό snowpark αν είχε το Μαίναλο, σε συνδιασμό με το snowgrill και την μικρή απόσταση από Αθήνα, θα μάζευε όλους τους snowboarders. Βέβαια αυτός ίσως είναι και ο λόγος που δεν το κάνουνε...

Θα μπορούσε μάλιστα να χρηματοδοτηθεί από τους σκιέρ των Καλαβρύτων και του Παρνασσού μιά και θα δούλευε προς όφελος τους και θα ησύχαζε λίγο το κεφάλι τους....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μη βαράτε όλοι μαζί ρε παιδιά, βλέπω και το slalom στο Flachau και με αποσυντονίζετε! Όμοια με τον Αλέξη και μένα κατεβαίνουν, χα, χα !

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

...

Θα μπορούσε μάλιστα να χρηματοδοτηθεί από τους σκιέρ των Καλαβρύτων και του Παρνασσού μιά και θα δούλευε προς όφελος τους και θα ησύχαζε λίγο το κεφάλι τους.

...

Off topic: φίλε μου σταμάτα να συντηρείς απόψεις παλιομοδίτικες και ανούσιες. Οι διαχωρισμοί αυτοί δεν έχουν πραγματικό λόγο ύπαρξης, εν έτη μάλιστα 2018. Αρκετά "στρατόπεδα και φυλές" μας διαχωρίζουν στην καθημερινότητα μας. Ε, πάει πολύ να βλέπουμε και να εφευρίσκουμε τέτοια, για πράγματα που εχουν κοινο παρανομαστή, την αγάπη μας για το βουνό και το χιόνι.

 

Στα λέει αυτά ένας παλιός σανιδάς -έστω και λίγες φορές- που το γύρισε στο ski, έτσι σαν απάντηση στην υπογραφή σου.

  • Like 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το έχουμε κανει στο παρελθόν το παρκάκι. Είχε χιόνι πολύ όταν το κάναμε , κάναμε και event big air. Κάπου έχω φωτογραφίες, πάνε χρόνια.

 

Κοιτάξτε, ένα βουνό για να λειτουργήσει έχει κάποιες προτεραιότητες. Το πάρκο δηλαδή μας μάρανε και το φρεεσταιλ. Τώρα δεν μιλάω ως επίσημος εκπροσωπος γιατι δεν ειμαι, και σιγά μην μιλαγα έτσι αν ήμουνα... (βγάζετε ακρη τι λεω;, εγώ ίσως όχι...)

 

Εδώ παρακαλάμε για χιόνι που μόλις μας το δίνει , και θέλουμε κι άλλο μέσα σε γρήγορο χρονιό διάστημα γιατι το τρώει το χώμα απο κάτω. Δεν φτάνει μάνα μου το χιόνι για πάρκο και τέτοια πράματα. Αυτα έξ' απο δώ. Στας Ευρώπας, Εδώ είμαστε Αρκαδία, είμαστε χωριό , είμαστε και δυτικά το πεκός που 'λεγε και ο δάσκαλος panpanou.

 

Οσο για το πάτημα της πιστας, πάλι ως ανεπισημος θα σας το πω , που αν ήμουνα επισημος σιγα μην σας το έλεγα (τωρα νομίζω οτι βγάζω νόημα τι λέω.) , Αν περάσει το ρατρακ απο οριακό χιόνι θα χάσουμε αυτο που έχουμε και θα κάνουμε ζημιά στο μηχάνημα και μετά θα λέτε δεν ήμεθα επαγγελματίες και τέτοια...

 

Κάνω διάλειμμα , για αυτο τα γράφω αυτά. μην δίνετε βάση. Κανονικά τώρα εγώ μαθαινω ρωσικά.

 

до свидания !

Edited by Χρήστος Μ.
  • Like 1

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

Off topic: φίλε μου σταμάτα να συντηρείς απόψεις παλιομοδίτικες και ανούσιες. Οι διαχωρισμοί αυτοί δεν έχουν πραγματικό λόγο ύπαρξης, εν έτη μάλιστα 2018. Αρκετά "στρατόπεδα και φυλές" μας διαχωρίζουν στην καθημερινότητα μας. Ε, πάει πολύ να βλέπουμε και να εφευρίσκουμε τέτοια, για πράγματα που εχουν κοινο παρανομαστή, την αγάπη μας για το βουνό και το χιόνι.

 

Στα λέει αυτά ένας παλιός σανιδάς -έστω και λίγες φορές- που το γύρισε στο ski, έτσι σαν απάντηση στην υπογραφή σου.

Alcatraz χιούμορ κάνω ως απάντηση στις απόψεις που συντηρούνται από άλλους (γεμάτο το forum από τέτοιες).

p.s.: στους κανόντες υπάρχουν πάντα λίγες εξαιρέσεις :flower:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το έχουμε κανει στο παρελθόν το παρκάκι. Είχε χιόνι πολύ όταν το κάναμε , κάναμε και event big air. Κάπου έχω φωτογραφίες, πάνε χρόνια.

 

Κοιτάξτε, ένα βουνό για να λειτουργήσει έχει κάποιες προτεραιότητες. Το πάρκο δηλαδή μας μάρανε και το φρεεσταιλ. Τώρα δεν μιλάω ως επίσημος εκπροσωπος γιατι δεν ειμαι, και σιγά μην μιλαγα έτσι αν ήμουνα... (βγάζετε ακρη τι λεω;, εγώ ίσως όχι...)

 

Εδώ παρακαλάμε για χιόνι που μόλις μας το δίνει , και θέλουμε κι άλλο μέσα σε γρήγορο χρονιό διάστημα γιατι το τρώει το χώμα απο κάτω. Δεν φτάνει μάνα μου το χιόνι για πάρκο και τέτοια πράματα. Αυτα έξ' απο δώ. Στας Ευρώπας, Εδώ είμαστε Αρκαδία, είμαστε χωριό , είμαστε και δυτικά το πεκός που 'λεγε και ο δάσκαλος panpanou.

 

Οσο για το πάτημα της πιστας, πάλι ως ανεπισημος θα σας το πω , που αν ήμουνα επισημος σιγα μην σας το έλεγα (τωρα νομίζω οτι βγάζω νόημα τι λέω.) , Αν περάσει το ρατρακ απο οριακό χιόνι θα χάσουμε αυτο που έχουμε και θα κάνουμε ζημιά στο μηχάνημα και μετά θα λέτε δεν ήμεθα επαγγελματίες και τέτοια...

 

Κάνω διάλειμμα , για αυτο τα γράφω αυτά. μην δίνετε βάση. Κανονικά τώρα εγώ μαθαινω ρωσικά.

 

до свидания !

Το Μαίναλο δεν μπορεί να ανταγωνιστεί το χκκ και το χκπ σε ποσότητα και διάρκεια χιονιού στις πίστες.

Το πάρκο όμως χρειάζεται λίγο χιόνι και έτσι το χκκ και το χκπ δεν έχουν κάποιο συγκριτικό πλεονέκτημα για αυτόν που θέλει πάρκο. Εν αντιθέσει το Μαίναλο πλεονεκτεί λόγω απόστασης.

Edited by Powder Sucks

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συν διευθηνση και φτυαρι κινει.

Δεν νομιζω να εχει η διευθηνση αντιρηση να φτιαχτει σε πρωτη φαση κατι μικρο.

Εκει θα δειτε και τα σκουρα και τα ζορια που εχει το ολο ζητημα.

Αντε εθελοντες.

  • Like 1

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πως αλλάζουν οι καιροί. Ενω παλιά θα το 'θελα, τώρα ΑΝ ημουν διευθυνση θα έλεγα ...πλάκα μας κάνετε;....

 

Εθελοντές για πάρκο;...Αργόσχολους δηλαδη... :P


People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

Χρήστο αυτο θα τους πει.

Αλλα ας τους το πουν απο κει γιατι αμα τους θυμιζουμε ποια ειναι η πραγματικοτητα σε αυτο το βουνο νομιζουν οτι θελουμε το κακο τους.


<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν βγάζει τα εξοδά του το πάρκο, γιατι να το κάνει; Για να καταναλώνει πετρέλαιο, χρόνο και εργατικό δυναμικό; Για να μαζεύουνε τον έναν τραυματία πισω απο τον άλλο; Ποιος τους πληρώνει ολους αυτους; και κυρίως ποιος πληρώνει για τα νεύρα αυτών που θα φορτωθούν την ευθύνη;

Γενικώς οι ανάγκες ..των φρισταιλάδων είναι πολύ λίγες στον συνολικό όγκο. Πρώτα πρέπει να εξυπηρετηθούν οι καλοφαγάδες, μετά οι αθλητές των ελκύθρων, μετά οι χιονοδρόμοι (μεσο-αστοί), οι απλοί επισκέπτες κ.ο.κ. , τα αθλητικά σωματεία κτλ ... Γιατί να μπλέξει τώρα με μια ομάδα ασύμαντη εσοδοματικά , κακομαθημένων πελατών; Ποιος ο λόγος ; Τι προσφέρουν στο βουνό; Τίποτα. Να πάνε αλλου.Κακό στο ταμείο δεν θα κάνουν, αν λήψουν , ουτε καλό , αν έρθουν....

  • Like 3

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

μου αρεσει που καποιοι θελουν παρκο...δεν διευκρινιζουν και μπαλονι η σκετο???

 

γιατι στο μπαλονι θα πηγαινουν ολοι να πεσουν....ειναι μαλακο

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

μου αρεσει που καποιοι θελουν παρκο...δεν διευκρινιζουν και μπαλονι η σκετο???

 

γιατι στο μπαλονι θα πηγαινουν ολοι να πεσουν....ειναι μαλακο

 

χωρίς μπαλόνι

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...