Jump to content
Koumparos

Χ.κ. Βόρας (Καϊμάκτσαλάν) 2017-18

Recommended Posts

Πολύ ωραία μέρα σήμερα με εξίσου πολύ ωραία παρέα. Γιώργος, Πέτρος....κλπ κλπ

Το εκτός κολλούσε. Μου έκανε εντύπωση. Σαν ανοιξιάτικο μου φάνηκε.

Μέσα στην πίστα όμως ήταν καταπληκτικά. Και η τελευταία κατάβαση έγινε αφού είχαν περάσει τα δύο ρατράκ. Καθαρό κοτλέ!!!!!

Αύριο η συνέχεια.

  • Like 5

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αναμενόμενο σήμερα λόγω των Φώτων και σε συνδυασμό με την έλλειψη χιονιού στα υπόλοιπα χιονοδρομικά της περιοχής να υπάρχει πολυκοσμία στο χιονοδρομικό. Σε ότι αφορά το σκι, παρά τις καλές συνθήκες ο μεγάλος όγκος κόσμου στην Κρέμαση δημιούργησε μεγάλες αναμονές στην "άγκυρα", που έφτανε και τα 15 λεπτά, αυτό είχε ως αποτέλεσμα ούτε να ευχαριστηθούμε ούτε να χορτάσουμε σκι. Αυτό που δεν ήταν αναμενόμενο και έκανε ακόμη που δύσκολη την κατάσταση ήταν οι πολύ συχνές διακοπές του συρόμενου που σε κάποιες στιγμές ήταν και μεγάλης διάρκειας.

 

Κατά τα άλλα ήταν μία μέρα από αυτές που ευχαριστιέσαι την Κρέμαση. Τα καθίσματα ήταν εκεί και μπορέσαμε να κάνουμε ένα αξιοπρεπές διάλλειμα, ενώ το προσωπικό βοήθησε ώστε μία δύσκολη ημέρα από πλευράς προσέλευσης κόσμου να περάσει όσο το δυνατόν ανώδυνα.

Edited by xmen
  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πολύ κόσμος στην κρέμαση. Αναμενόμενο τέτοια μέρα.

Όπως ακριβώς τα έγραψε ακριβώς στο προηγούμενο ποστάρισμα ο Κώστας.

Επειδή ήμουν όμως 9 και κάτι κρέμαση, για μιάμιση ώρα περίπου ευχαριστηθήκαμε σκι εγώ και άλλα δέκα άτομα.

Η συνέχεια αύριο...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σκ@#@. Άμα δε χιονίσει στην περιοχή χαϊρι δεν έχει. Όλοι μαζεμένοι στη κρέμαση Ουρά με τις ώρες. Η άγκυρα σταματούσε συνέχεια.
Αυτό δεν είναι σκι.

Edited by Χρήστος Λάππας

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σκ@#@. Άμα δε χιονίσει στην περιοχή χαϊρι δεν έχει. Όλοι μαζεμένοι στη κρέμαση Ουρά με τις ώρες. Η άγκυρα σταματούσε συνέχεια.

Αυτό δεν είναι σκι.

 

Δημήτρη, αν θές σβήσε την πρώτη λέξη από το post σου. Δεν είναι την θεωρώ σωστή, όχι για να χαρακτηρίσεις κάποιον ή κάτι (αυτό είναι δικό σου θέμα) αλλά για το φόρουμ. Ας προσέχουμε λίγο τι γράφουμε.

Σε ευχαριστώ.

 

Σήμερα κατεβήκαμε νωρίς, όπως καταλαβαίνετε. Αλλά από τις εννιά πάρα δέκα ως τις εννιάμιση στο μετερίζι (μέχρι να ανοίξει η καρέκλα και η άγκυρα) και μετά ως τις δωδεκάμιση κρέμαση, κάναμε καλή προπόνηση σε πίστες κοτλέ. Από τις 11 και μετά άρχισε η ουρά στην κρέμαση, κυρίως λόγω των ακαδημιών και των σχολών.

Στα + του χκ: έβαλαν καρέκλες στην κρέμαση (4 τον αριθμό), άνοιξαν με μισή ακόμα ρατρακιά το μονοπάτι που οδηγεί από την κορυφή της καρέκλας στην βάση της κρέμασης (έγινε πιό πλατύ και πιό εύκολο), έβαλαν σκουπιδοτενεκέ στην κρέμαση, το βανάκι από την βάση της καρέκλας προς το σαλέ βοηθούσε πάρα πολύ (αφου δεν είχε χιόνι), παρόλο τον κόσμο των ημερών πιστεύω ότι όλο το προσωπικό στα λιφτ βοηθούσε όσο μπορούσε (φυσικά κανείς αλάνθαστος).

Στα - του χκ: έλλειψη χιονιού και πολύ κόσμος. Φυσικά δεν φταίει το χκ. Όταν δεν υπάρχει χιόνι, ούτε στα γύρω χκ, και όταν υπολειτουργεί το συγκεκριμένο, λογικό και αναμενόμενο να υπάρχει ουρά στην κρέμαση. Πάντως αν κάποιος ανέβει εννιά παρά το πρωί, θα κάνει ωραίο σκι χωρίς κόσμο.

  • Like 5

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αξιώθηκα λοιπόν να ανέβω κι εγώ στο Καϊμάκ για 3ήμερο. Πέρασα πολύ ωραία και στο ΧΚ αλλά και στα "off-pist" χάρη στους δυό καλούς φίλους από την Έδεσσα.


Το πλεονέκτημα του ΧΚ Βόρα είναι ασφαλώς και το όμορφο χωριό του Αγ. Αθανασίου που προσφέρει ευχάριστη διαμονή, ωραίο φαγητό (σε άκαπνες ταβέρνες- τσιγαράκι έξω), καθώς και μέρη ενδιαφέροντος σε κοντινές αποστάσεις.


Δεδομένης της έλλειψης χιονιού (2-5/1/18), το ΧΚ υπολειτουργούσε, επομένως καλό σκι μπορούσες να κάνεις μόνο στην Κρέμαση. Οι 2-3 ανοιχτές πίστες καλά στρωμένες, μεσαίας δυσκολίας, αλλά βέβαια μονότονο το ανέβασμα με την άγκυρα. Το προσωπικό στις πίστες πρόθυμο, βοηθούσε στα λιφτ και έδειχνε μια γνήσια ευγένεια. Αντίθετα, το προσωπικό στα εκδοτήρια αγενέστατο!


Στα αρνητικά στοιχεία, θα τόνιζα δύο: (α) στην Κρέμαση δεν υπάρχει κάποιο σαλέ αλλά ούτε καν τουαλέτα!! (οι χιονοδρόμοι του Παρνασσού ας φανταστούν να υπήρχε τουαλέτα μόνο στη Φτερόλακα και καθόλου στα Κελλάρια), και (β) το σαλέ του ΧΚ με μέτρια προϊόντα και "καπνό Πτολεμαΐδας"...


Τη 2η μέρα το ΧΚ ήταν σε αναστολή λειτουργίας λόγω χιονοθύελλας, οπότε φτιάξαμε χιονάνθρωπο χαχαχα. Μας αποζημίωσε η υπέροχη 3η ημέρα που "λιώσαμε" πάνω-κάτω στις πίστες 5-6. Η θέα από τις κορυφές ΜΑΓΕΥΤΙΚΗ. Έβλεπες μέχρι 3-5 Πηγάδια και Όλυμπο! Παιδιά, ξαναπάω άνετα Καϊμάκ :thumbup:

  • Like 7

Petros Tsantilas

 

A ski won't change your life...

unless you ride it

Share this post


Link to post
Share on other sites

Περνάς και απο τα Λουτρά Ποζαρ,κανείς τα spa σου και γυρνας "φραπα".

  • Like 5

Share this post


Link to post
Share on other sites

post-5406-0-85087000-1515699186_thumb.jpgpost-5406-0-75067200-1515699259_thumb.jpgpost-5406-0-88953800-1515699371_thumb.jpg

 

Αξιώθηκα λοιπόν να ανέβω κι εγώ στο Καϊμάκ για 3ήμερο. Πέρασα πολύ ωραία και στο ΧΚ αλλά και στα "off-pist" χάρη στους δυό καλούς φίλους από την Έδεσσα.

Το πλεονέκτημα του ΧΚ Βόρα είναι ασφαλώς και το όμορφο χωριό του Αγ. Αθανασίου που προσφέρει ευχάριστη διαμονή, ωραίο φαγητό (σε άκαπνες ταβέρνες- τσιγαράκι έξω), καθώς και μέρη ενδιαφέροντος σε κοντινές αποστάσεις.

Δεδομένης της έλλειψης χιονιού (2-5/1/18), το ΧΚ υπολειτουργούσε, επομένως καλό σκι μπορούσες να κάνεις μόνο στην Κρέμαση. Οι 2-3 ανοιχτές πίστες καλά στρωμένες, μεσαίας δυσκολίας, αλλά βέβαια μονότονο το ανέβασμα με την άγκυρα. Το προσωπικό στις πίστες πρόθυμο, βοηθούσε στα λιφτ και έδειχνε μια γνήσια ευγένεια. Αντίθετα, το προσωπικό στα εκδοτήρια αγενέστατο!

Στα αρνητικά στοιχεία, θα τόνιζα δύο: (α) στην Κρέμαση δεν υπάρχει κάποιο σαλέ αλλά ούτε καν τουαλέτα!! (οι χιονοδρόμοι του Παρνασσού ας φανταστούν να υπήρχε τουαλέτα μόνο στη Φτερόλακα και καθόλου στα Κελλάρια), και (β) το σαλέ του ΧΚ με μέτρια προϊόντα και "καπνό Πτολεμαΐδας"...

Τη 2η μέρα το ΧΚ ήταν σε αναστολή λειτουργίας λόγω χιονοθύελλας, οπότε φτιάξαμε χιονάνθρωπο χαχαχα. Μας αποζημίωσε η υπέροχη 3η ημέρα που "λιώσαμε" πάνω-κάτω στις πίστες 5-6. Η θέα από τις κορυφές ΜΑΓΕΥΤΙΚΗ. Έβλεπες μέχρι 3-5 Πηγάδια και Όλυμπο! Παιδιά, ξαναπάω άνετα Καϊμάκ :thumbup:

 

 

 

 

  • Like 5

Petros Tsantilas

 

A ski won't change your life...

unless you ride it

Share this post


Link to post
Share on other sites

Περνάς και απο τα Λουτρά Ποζαρ,κανείς τα spa σου και γυρνας "φραπα".

Σίγουρααα!

  • Like 2

Petros Tsantilas

 

A ski won't change your life...

unless you ride it

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μου κάνει εντύπωση παρατήρηση για το σαλέ του ΧΚ στην επίσκεψη μου διαπίστωσα το αντίθετο με το προσωπικό πολύ ευγενικό και απόλυτο με την καθαριότητα και την απαγόρευση καπνίσματος και με τον εξοπλισμό και πεντακάθαρες τουαλέτες ΚΡΙΜΑ

Δεν ήξερα ότι στην Φτερολακα λειτουργούν οι τουαλέτες , παράξενο τα χιόνια να είναι κίτρινα αλά και οι γούρνες στα καμένα βούρλα καλές ....φυσική ομορφιά , ανυπομονώ να κατέβω ότι και να λέμε ο Παρνασσος είναι ......

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Edited by vaggelis

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μου κάνει εντύπωση οι παρατήρηση για το σαλέ του ΧΚ στην επίσκεψη μου διαπίστωσα το αντίθετο με το προσωπικό πολύ ευγενικό και απόλυτο με την καθαριότητα και την απαγόρευση καπνίσματος και με τον εξοπλισμό και πεντακάθαρες τουαλέτες ΚΡΙΜΑ

Δεν ήξερα ότι στην Φτερολακα λειτουργούν οι τουαλέτες , παράξενο τα χιόνια να είναι κίτρινα αλά και οι γούρνες στα καμένα βούρλα καλές ....φυσική ομορφιά , ανυπομονώ να κατέβω ότι και να λέμε ο Παρνασσος είναι ......

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Σε ότι αφορά την αυτονόητη απαγόρευση του καπνίσματος εντός του σαλέ είναι σε ισχύ. Μιλώντας ο Πέτρος περί «καπνού Πτολεμαΐδας» νομίζω αναφερόταν στην υπέροχη θέα του σαλέ που του επέτρεπε να αγναντεύει τις καμινάδες από τα γύρω εργοστάσια παραγωγής ηλεκτρικού ρεύματος από λιγνίτη, ....να συλληφθεί το Ντουμάνι!!!

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μου κάνει εντύπωση παρατήρηση για το σαλέ του ΧΚ στην επίσκεψη μου διαπίστωσα το αντίθετο με το προσωπικό πολύ ευγενικό και απόλυτο με την καθαριότητα και την απαγόρευση καπνίσματος και με τον εξοπλισμό και πεντακάθαρες τουαλέτες ΚΡΙΜΑ

Δεν ήξερα ότι στην Φτερολακα λειτουργούν οι τουαλέτες , παράξενο τα χιόνια να είναι κίτρινα αλά και οι γούρνες στα καμένα βούρλα καλές ....φυσική ομορφιά , ανυπομονώ να κατέβω ότι και να λέμε ο Παρνασσος είναι ......

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Για να μην υπάρξει παρανόηση, όπως τόνισα στο αρχικό μου σχόλιο, το προσωπικό στις πίστες πολύ ευγενικό, όχι όμως οι κοπελίτσες στο εκδοτήριο (άλλο το σαλέ).

Επίσης για να μην κιτρινίσει το χιόνι στη Φτερόλακα, ΝΑΙ λειτουργεί τουαλέτα.


Petros Tsantilas

 

A ski won't change your life...

unless you ride it

Share this post


Link to post
Share on other sites

Έλα τώρα υπερβολές .... κοπελίτσες !!!!!κοπελαρες

Ναι λειτουργούν της καθημερινές ......

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αναζητείτε επειγόντως χιονιάς :)

Κάτω από καρέκλα τίποτα!

Πολύ καλό χιόνι στην Κρέμαση.

Και μόνο.

 

post-225-0-47844100-1517308272_thumb.jpg

 

Στο ταπεινό Καιμάκ έκαναν προπόνηση και αθλητές της Νάουσας. Μεταξύ τους η Σοφία Ράλλη

λίγο πριν τους Ολυμπιακούς αγώνες.

Συνεχίζουμε την χιονοδρομία με ότι μας προσφέρει ο τόπος μας.

 

Βασιλόπιτα και για τον Όμιλο Χιονοδρόμων Έδεσσας.

Χειμώνα πάντα θα έχουμε, νέους όμως χιονοδρόμους;;;

Γράψτε τα παιδιά σας σε συλλόγους!

 

post-225-0-31868400-1517308930_thumb.jpg

 

post-225-0-67498400-1517309157_thumb.jpg

 

post-225-0-47585600-1517309093_thumb.jpg

  • Like 7

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κυριακή πρώτα ο Θεός, επειδή θα είμαι Αριδαία για ΣΚ, θα προσπαθήσω μια έξοδο στον Βόρα.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μήπως να οργανώσουμε καμιά παρέα για ορειβατικό;;; εκεί ή και στα γύρω βουνά

Υπάρχει κανένας που ενδιαφέρεται;;;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλά να περάσεις Θωμά.

Δεν θα ανέβω, αλλά θα είμαι Έδεσσα.

Αν ψήνεσαι για κανά καφέ μετά, πες μου.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ναι, ανέβηκα εγώ,
σήμερα δεν ήταν καλή μέρα, τουλάχιστον μέχρι τις 13:00 που είχαμε πάει για ορειβατικό (αέρας 40-50km/h, τα λιφτ και τα καρεκλάκια δεν λειτουργούσαν από τον πάγο, ορατότης μηδέν κλπ)
ήμασταν μόνοι μας στην Κρέμαση έως χιονοδρόμοι ορειβάτες, βέβαια ένα κατέβασμα κάναμε,

 

μόνο η μπροστινή πίστα δούλευε (Μετερίζι νομίζω; ) τουλάχιστον εως τις 13:30 που ήμουν εκεί,

Το πρωί κόλλησε το αμάξι στον πίσω δρόμο από Σαρακήνους-Κερασιά, από την ομίχλη δεν έβλεπαπου πήγαινα.
Αύριο θα είναι φοβερή μέρα με φρέσκο χιόνι περίπου 10 εκατοστά,

 

ΝΑ ΠΑΤΕ

 

WP_20180204_08_23_54_Pro.jpg
Edited by Χρήστος Λάππας
Ελληνικά
  • Like 9

Share this post


Link to post
Share on other sites

Όμορφη μέρα σήμερα στο Καϊμάκ. Καθόλου πέτρες εκτός και το χιόνι εντός εξαιρετικό. (Βαγγέλη από arkouda ski team, αν τυχόν το δεις χάρηκα και πάλι για την γνωριμία!)

 

Μερικές φωτογραφίες.

 

20gba5i.jpg

 

2m0new.jpg

 

1zyg11i.jpg

  • Like 22

BASI Level 3 Alpine Ski Instructor (partly qualified).

Share this post


Link to post
Share on other sites

0 2 Google +0 0

 

Σε εξέλιξη βρίσκεται από τις 14.30 επιχείρηση αναζήτησης και διάσωσης δύο ατόμων στο όρος Βόρας (Καϊμάκτσαλαν), Αγίου Αθανασίου Πέλλας, από δυνάμεις της Πυροσβεστικής και της ΕΜΑΚ.

 

Στην περιοχή έχουν σπεύσει τρία πυροσβεστικά οχήματα και 13 πυροσβέστες, από τις υπηρεσίες Έδεσσας και Αριδαίας, καθώς και δυνάμεις της ΕΜΑΚ, που τελικά εντόπισαν τα δύο άτομα, σε ένα δύσβατο σημείο και προσπαθούν να τους απεγκλωβίσουν.

 

Σύμφωνα με πρώτες πληροφορίες από την πυροσβεστική υπηρεσία, πρόκειται μάλλον για ανδρόγυνο από τη γειτονική πΓΔΜ, οι οποίοι βρέθηκαν στο όρος για πεζοπορία ή ορειβασία, με παρέα, από την οποία στη συνέχεια αποκόπηκαν, με αποτέλεσμα να χαθούν. Η Πυροσβεστική έλαβε σήμα από κλήση έκτακτης ανάγκης 112.

  • Like 1

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Προσπαθω να καταλαβω αν ειχαν παει βολτα απο το σαλε στο εκκλησακι και χαθηκαν στην ομιχλη ή αν ειναι αλλη τελειως διαφορετικη περιπτωση.


<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.

×
×
  • Create New...