Jump to content
mamra

Αλλαγή Σανίδας

Recommended Posts

Γειά σας και από εμένα,

Πέρυσι κατάφερα να κάνω αρκετές φορές και να ανέβω σε επίπεδο, ας πούμε ότι είμαι σε intermidiate επίπεδο. Φέτος σκεφτόμουν να αλλάξω τον εξοπλισμό μου, καθώς ήταν ο πρώτος που είχα πάρει όταν είχα ξεκινήσει.

Έχουμε και λέμε:

Ύψος 1.88

Βάρος 103 (Πέφτω :smiling: τον Σεμπτέμβρη ήμουν 109 )

Νούμερο παπουτσιού casual 45. Οι μπότες που έχω δεν γράφουν κάπου νούμερο, εάν θυμάμαι καλά πρέπει να είναι 47 (με κάθε επιφύλαξη). Μήκος σε εκατοστά που τις μέτρησα είναι περίπου 34.

FTOW MP 305 και εικόνες

post-7597-0-35954200-1512245362_thumb.jpgpost-7597-0-25455400-1512245372_thumb.jpg

Δέστρες : https://www.head.com/shop/en-IC/snowboard/bindings/nx-one-10.html

Τέλος σανίδι,αυτό που θα ήθελα και να αλλάξω για αρχή, δεν μπορεσα να την βρω σε Internet

Λέγετε Pale Powerfull (ή κάπως έτσι) 1.65 μήκος, camber, ιδαίτερα σκληρή και βαριά. Δεν μπορώ να βρώ ακριβή στοιχεία γιατί ήταν και δώρο για το ξεκίνημα οπότε δεν έχω αποδείξεις κλπ

Πέρυσι ξεκίνησα δειλά δειλά λίγο χαζο αλματάκια και πούδρα (είναι και αυτά που μου αρέσουν περισσότερο) . Επίσης στο τέλος της χρονίας δοκίμασα και ένα Rocker και είδα μεγάλη διαφορά σε σχέση με τηο δικό μου, μάλλον η μεγαλύτερη διαφορά είναι στο πως έστριβε σε σχέση με το δικό μου.

Η βοήθεια που θα ήθελα λοίπον είναι σχετικά με το σανίδι.

Υψος; Wide; Τύπος; Rocker; Hybrid;

Εάν έχετε να προτείνετε και κάποιο σανίδι, ευπροσδεκτο με μεγάλη χαρά!

Budget ας πούμε 300-400 για αρχή.

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας

Από αυτά που γράφεις δεν μου φαίνεται όχι έχει νόημα να αλλαξεις τον εξοπλισμό σου.

Μόνο αν εμφανισιακά δεν σου αρέσει το snowboard σου και θέλεις κάτι άλλο.

Βάλε μία φωτογραφία να το δούμε

Wide σανιδι σιγουρα

Οι δέστρες σου να εχεις κατα νου οτι εχουν 3/10 flex που σημαινει οτι ειναι αρκετα μαλακές οπότε δεν πρέπει να παρεις σκληρο snowboard.

• Like 1

Πόσο ρόλο παίζουν τα κιλά μου στο flex? Έχω περιορισμό ώστε να μην πάω σε κάτι πολύ μαλακο;

Ως τώρα κλείνω προς τα εξής: Ύψος 160+, wide, all mountain, όχι camper (προς rocker μάλλον?) , flex όμως?

Εικόνες και απο το snowboard που έχω, απο κάτω είναι μαύρο

post-7597-0-33501600-1512770322_thumb.jpg

post-7597-0-25467600-1512770331_thumb.jpg
post-7597-0-91278400-1512770337_thumb.jpg

Δεν παίζουν ρόλο τα κιλά σου στο flex της δέστρας.
Αλλά αφού η δέστρα είναι 3/10 σκληρότητα με το 1 να είναι το ποιο μαλακό και το 10 το ποιο σκληρό δεν μπορείς να πάρεις σανισδι με 6 flex, δεν θα μπορεί να ανταποκριθεί η δέστρα.
Το σανιδι πρέπει να είναι 2 με 4 flex. 5 βαριά εάν στο μέλλον θες να αλλάξεις και δέστρες ή εάν το Highback της δέστρα εάν πας να το λυγίσεις προς τα πίσω είναι αρκετά σκληρό.
Σανιδι πάρε hybrid που να έχει μέσα camber να έχεις και λίγη σταθερότητα και pop.

Το σανιδι που έχεις φαίνεται παλιό, άγνωστη μάρκα, directional camber.

Edited by detox

Όπως σου έγραψα και παραπάνω κατά την γνώμη μου δεν έχει νόημα να αλλάξεις εξοπλισμό στο επίπεδο που είσαι.

Η Pale είναι μία εταιρεία που έχει κλείσει αν δεν κάνω λάθος και έφτιαχνε φασόν σκι και σανίδια για πολλά brands. Σίγουρα δεν είναι top of the line αλλά είναι μιά χαρά για το επίπεδο σου.

Καλύτερα να ξοδέψεις τα χρήματα σου για να κάνεις περισσότερες μέρες snowboard.

Αν φυσικά το budget δεν είναι θέμα για σένα τότε εννοείται άλλαξε το και πάρε κάτι all mountain premium.

εμενα το σανιδι μου φαινεται υπερβολικα directional...η φαινεται απο την φωτο ετσι?

Snow is on my D.N.A.

εμενα το σανιδι μου φαινεται υπερβολικα directional...η φαινεται απο την φωτο ετσι?

Από την φώτο φαίνεται έτσι,δεν έχει τέτοια διαφορά.

Όπως σου έγραψα και παραπάνω κατά την γνώμη μου δεν έχει νόημα να αλλάξεις εξοπλισμό στο επίπεδο που είσαι.

Η Pale είναι μία εταιρεία που έχει κλείσει αν δεν κάνω λάθος και έφτιαχνε φασόν σκι και σανίδια για πολλά brands. Σίγουρα δεν είναι top of the line αλλά είναι μιά χαρά για το επίπεδο σου.

Καλύτερα να ξοδέψεις τα χρήματα σου για να κάνεις περισσότερες μέρες snowboard.

Αν φυσικά το budget δεν είναι θέμα για σένα τότε εννοείται άλλαξε το και πάρε κάτι all mountain premium.

Υποθετικά εάν είχαμε 4 διαβαθμίσης του επίπέδου (1. Beginner, 2.Intermediate, 3. Advanced και 4. Expert) και εγώ είμαι στο 2, δεν θα ήταν καλύτερο να πάρω κάτι που είναι για 2-3 ώστε να είναι πιο εύκολο για εμένα να ανεβώ επίπεδο (θεωρώντας ότι η σανίσα που έχω είναι για ένα 1-2); Πάντα σε συνάρτηση με αυτά που μου αρέσει να κάνω και ότι ίσως η σανίδα που έχω δεν είναι η κατάλληλη.

Αυτό είναι δηλαδή που έχω εγώ στο μυαλό μου και με βάζεις σε σκέψεις που μου λες (και πολύ καλά κάνεις) ότι δεν υπάρχει λόγος να αλλάξω σανίδα.

Όσο για το budget ήταν κάτι που το σκεφτόμουν απο περύσι και είχα μπει σε διαδικασία να μαζέψω τα αντίστοιχα λεφτά.

• Like 1

Αυτό που λέω είναι ότι για να πας από το 2 στο 3 πρώτα υπάρχουν 10 πράγματα που πρέπει πρώτα να μάθεις και μετά έρχεται η βοήθεια από το σανίδι. Κατά την γνώμη μου θα τα μάθεις και καλύτερα σε ένα πιο δύσκολο σανίδι.

Τώρα αν γουστάρεις να αλλάξεις επειδή βαρέθηκες το παλιό και επειδή πιστεύεις ότι θα σε βοηθήσει στο μυαλό τότε είμαι 100% μαζί σου

• Like 1

Τι εννοείς όμως Intermediate??

Το να ανέβεις επίπεδο μπορείς σχεδόν με οποιαδήποτε σανίδα... εκτός από κάποια ελάχιστα πράγματα βέβαια (snow park κλπ)...

Αν πάρεις ένα σανίδι με 350 Ευρώ, θα δεις λιγότερη διαφορά σε βελτίωση από ότι αν κρατήσεις το σανίδι και δώσεις αυτά τα λεφτά σε μαθήματα...

• Like 2

Snow is on my D.N.A.

Το κατά πόσο ο εξοπλισμός βοηθάει στην πράξη πιστεύω ότι μας έχει αποσχολήσει όλους κάποια στιγμή.

Κατά την γνώμη μου δεν παίζει κανένα ρόλο μια και τα σύγχρονα (δηλαδή τελευταίας 15ετίας) snowboard από το πιο οικονομικό μέχρι το πιο ακριβό είναι όλα αξιοπρεπεπέστατα.

Παίζει μόνο ψυχολογικό ρόλο που βέβαια και αυτό είναι ένα σημαντικό κεφάλαιο.

Δηλαδή αν έχεις πχ ένα Pale όπως έχει ο φίλος παραπάνω και προσπαθείς να κάνεις 360 και δεν μπορείς τότε ίσως πίσω στο μυαλό σου να σκέφτεσαι "μάλλον το σανίδι φταίει..." . Φυσικά η αλήθεια είναι ότι αυτό δεν ισχύει όμως εσύ έχεις κολλήσει.

Αν όμως έχεις ένα Burton Name Dropper και πάλι δεν μπορείς να κάνεις 360 τότε καταλαβαίνεις ότι φταις εσύ και επικεντρώνεσαι στην βελτίωση της τεχνικής σου...

Όπότε από αυτή την άποψη παίζει ρόλο.

Edited by Powder Sucks
  • Like 1

για αυτο εγραψα σχεδον ολα...

με ενα cumber σανιδι , ενας ερασιτεχνης θα δυσκολευτει να κανει καποια κολπα...ο Shaun White θα κανει οτι τραβαει η ψυχη του.

Η αληθεια ειναι οτι αν θες να κανεις κολπα, σε παρκο κλπ (αλλα μιλαμε για πραγματικα freestyle), ενα cumber σκληρο σανιδι δεν ενδεικνυεται. Για αυτο ρωτησα τι επιπεδο εννοει ο φιλος μας...αν θες να κανεις κολπα πιστας, κανα ψευτοαλματακι, και λιγο all around μπορεις κ με cumber...

ΥΓ απο προσωπικη εμπειρια > ενα σανιδι 5ετιας με ενα 15ετιας διαφερουν σε καποια πραγματα...για παραδειγμα ενα παλιο αγωνιστικο που εχω δεν εχει carbon στην βαση..απο οτι μου ειπε αυτος που μου το εδωσε, οταν το χιονι ειναι παγωμενο, πατημενο ολιγον τσιμεντοειδες τοτε καλυτερα αστο σπιτι σου...αντιθετα ενας αγωνιστικο kessler, virus κλπ δεν καταλαβαινει τιποτα

Edited by Turms

Snow is on my D.N.A.

ΥΓ απο προσωπικη εμπειρια > ενα σανιδι 5ετιας με ενα 15ετιας διαφερουν σε καποια πραγματα...για παραδειγμα ενα παλιο αγωνιστικο που εχω δεν εχει carbon στην βαση..απο οτι μου ειπε αυτος που μου το εδωσε, οταν το χιονι ειναι παγωμενο, πατημενο ολιγον τσιμεντοειδες τοτε καλυτερα αστο σπιτι σου...αντιθετα ενας αγωνιστικο kessler, virus κλπ δεν καταλαβαινει τιποτα

Συγγνώμη, αυθόρμητο :wub::air_kiss::heart:

:shuriken:

Edited by PhaethonF1
  • Like 2

Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

Ενα καινουριο σανιδι ποιο μαλακο απο αυτο που εχεις και hybrid θα σε βοηθησει σε ολα.

Αρκει να παρεις για intermediate level και οχι κανενα σανιδι που θα ειναι απολυτο κ παλι, οτι λαθος κανεις δλδ να σε τιμωρει.

Ειχα δοκιμασει το k2 raygun απο φιλο που ειναι flat to rocker και οοολα γινοντουσαν τοσο ποιο ευκολα.

Αφου εβλεπα την εξελιξη του σε ενα χρονο και δν ρο πιστευα ( ειχα καθαρο camber σανιδι ) και παιρνω το δικο του και το initiation edge to edge ηταν ευκολο γρηγορο, ηταν στις περιστροφες catch free ενα σανιδι για να εξελιχθεις.

Αυτα ολα εφοσον εχεις μαζεψει χρηματα γι αυτο το σκοπο και δεν χασεις πολλες μερες στο βουνο για να αγορασειτο σανιδι.

• Like 2

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλέ σας. Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω κατάλήξει.

Αυτο που σκέφτομαι είναι να νοικιάσω ένα σανίδι (hybrid ή κάτι παρόμοιο) για να δοκιμάσω και μετά βλέποντας και κρίνοντας. Εάν με κάνει να νιώθω πιο άνετα, να μου αρέσει κλπ κλπ θα το σκεφτώ γιατί όπως λέει και ο φίλος πιο πάνω όλα είναι θέμα ψυχολογίας.

Μιας και αναφέρατε το k2 raygun είναι directional ή οχι; Γιάτι σε ένα site το χαρακτιρίζουν σαν directional ενώ σε άλλο όχι

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλέ σας. Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω κατάλήξει.

Αυτο που σκέφτομαι είναι να νοικιάσω ένα σανίδι (hybrid ή κάτι παρόμοιο) για να δοκιμάσω και μετά βλέποντας και κρίνοντας. Εάν με κάνει να νιώθω πιο άνετα, να μου αρέσει κλπ κλπ θα το σκεφτώ γιατί όπως λέει και ο φίλος πιο πάνω όλα είναι θέμα ψυχολογίας.

Μιας και αναφέρατε το k2 raygun είναι directional ή οχι; Γιάτι σε ένα site το χαρακτιρίζουν σαν directional ενώ σε άλλο όχι

το 99% των ενοικιαζομενων ειναι camber

εγω ξεκινησα με καμπερ και ετρωγα τα μουτρα μου ...με το που πηρα το δευτερο σανιδι το οποιο ηταν hybrid ενιωθα σαν να εγινε το snowboard πολυ πολυ πιο ευκολο και πετουσα!

προσωπικα πιστευω οτι αξιζει η αλλαγη σανιδιου για εναν αρχαριο. αλλιως να μαθαινεις σε ενα απολυτο σανιδι καμπερ και αλλιως σε ενα ροκερ

για το k2 raygun να κοιτας τα επισημα site των εταιριων

πχ

http://www.k2snowboarding.com/en/mens/snowboards/raygun-1718.html

εχει τοσα ειδη που δεν μπορουν τα eshop να τα χωρεσουν ολα σε 3 κατηγοριες που εχουν και συχνα γραφουν οτι να ναι

επισης μπορει τα eshop να αναφερονται σε μοντελο προηγουμενης χρονιας και απο τοτε να εχει αλλαξει το μοντελο ...

καλα review εχει και το the good ride

δες το review και το raygun

https://thegoodride.com/snowboard-reviews/k2-raygun-review-and-buying-advice/

Edited by StavRos

Χμ... εγώ διαφωνώ... άποψη μου:

1. Μην νοικιάζεις... ok, για μια δυο φορές στην αρχή... μετά πάρε κάποιο... έστω second hand. Δεν γίνεται να μάθεις να οδηγάς με διαφορετικό αμάξι κάθε φορά.

2. Πιστεύω ότι πρώτα πρέπει κάποιος να φτάσει σε ένα επίπεδο Χ, και μετά να ερχισει να αλλάζει σανίδες. Τα υβριδικά, rocker κλπ συγχωρούν τα λάθη... αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν κανείς λάθη.

Αλλά είναι προσωπική άποψη

Edited by Χρήστος Λάππας
Ελληνικά
  • Like 1

Snow is on my D.N.A.

Θα πω τη δική μου προσέγγιση. Entry level - intermediate σανίδα και να είναι δική σου.

Θα συμφωνήσω με Powder Sucks σχετικά με τον ψυχολογικό παράγοντα.

Εγώ έχω k2 brigade αλλά αν έπαιρνα τώρα θα χτύπαγα τη k2 raygun.

Αν και έχουν αρκετά κοινά χαρακτηριστικά η τελευταία είναι πιο νέο μοντέλο και έχουν γραφτεί εξωτερικό πολύ καλές κριτικές.

• Like 2

Vivere Pericolosamente

Ποπο ρε γαμώτο και εγώ πρέπει να δω τι θα κάνω...
Μέτρησε πάντως η σανίδα

• Like 1