Jump to content
giov

Συμβουλές Για Αγορά Μποτών

Recommended Posts

Γεια σε όλους,

 

Ενδιαφέρομαι για αγορά μποτών τόσο για εμένα όσο και για την κοπέλα μου. Ωστόσο, δεδομένου ότι μένουμε στην Κρήτη είναι πολύ δύσκολο να έχουμε πρόσβηαση σε φυσικό κατάστημα για τη δοκιμή και αγορά τους. Μόνη περίπτωση τα Χριστούγεννά όπου θα ανέβουμε βόρεια Ελλάδα, οπότε αν έχει κάποιος να προτείνει κάποιο καλό κατάστημα-καταστήματα με μεγάλη ποικοιλία μποτών μεταξύ θεσ/νικης - και Βόλου, θα το εκτιμούσα. Εναλλακτικά, θα κάνουμε την αγορά αναγκαστικά, δυστυχώς, μέσω internet.

Στο διαταύτα, το επίπεδο και των δυό μας προς το παρόν είναι καλό (Intermediate). Στο Borovets όπου πάμε πιο συχνά κατεβαίνουμε άνετα τις μπλε πίστες ενώ στις πιο δύσκολες ή όταν ζορίσουν τα πράγματα χαλάμε αρκετά την τεχνική μας. Ελπίζω φέτος να διορθωθεί αυτό σε ένα βαθμό αυτό, μιας έχουμε κλείσει ομαδικά μαθήματα για 6 μέρες στο Borovets. Όσον αφορά τα δικά μου χαρακτηριστικά (μετρημένα χωρίς ειδικό όργανο):

Βάρος: 88Kgr,

Ύψος: 1.80,

Μέγιστο μήκος πέλματος (χωρίς κάλτσες): 26.4cm,

Μέγιστο πλάτος μπροστινού τμήματος ποδιού (χωρίς κάλτσα): 10cm.

Ενημερωτικά σε συμβατικά παπούτσια το νούμερό μου είναι: 41.

 

 

Όσον αφορά της κοπέλα μου,

Βάρος: 53Kgr,

Ύψος: 1.66,

Μέγιστο μήκος πέλματος (χωρίς κάλτσες): 24.5cm,

Μέγιστο πλάτος μπροστινού τμήματος ποδιού (χωρίς κάλτσα): 9.8cm.

Ενημερωτικά το νούμερό συμβατικού παπουτσιού που φοράει είναι: 38.

 

 

Χωρίς να γνωρίζω πολλά είχα καταλήξει σε αυτή: http://parnass.gr/el/ski/μπότα-σκι-head-vector-evo-120s-anthraciteblack-green-2018.htmlκαι η κοπέλα μου σε αυτή: http://parnass.gr/el/ski/μπότες-σκι/γυναικείες-μπότες-σκι/μπότα-σκι-head-vector-evo-90-w2018.html#.WjF7FGiCyUk (τυχαία καταλήξαμε σε Head, δεν έχουμε προτίμησε σε μάρκα).

 

Γενικώς και δεδομένων των παραπάνω, ποιά είναι η γνώμη σας, τι προδιαφές μπότας θα συστήνατε (last, ύψος κελύφους?)? Έως τώρα έχουμε φορέσει μόνο νοικιάρικες, στα χαρακτηριστικά των οποίων και τη μάρκα δεν είχαμε δώσει ποτέ σημασία (μιας και δεν γνωρίζαμε πολλά) για να σας διαφωτίσω περισσότερο, και από τις οποίες δεν είχαμε πάντα τις καλύτερες εμπειρίες.

 

Ευχαριστώ πολύ,

Γιώργος

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γιώργο πρώτα απ΄όλα καλώς ήρθες στο φόρουμ.

 

Σε καμία περίπτωση, μην προβείς σε αγορά μπότας μέσω ίντερνετ. Είναι το πιο βασικό κομμάτι του εξοπλισμού μας και στην περίπτωση που δεν σου κάτσει καλά στο πόδι τότε θα αναγκαστείς ή να τις στείλεις πίσω και να επιλέξεις άλλες, ή να τις βάλεις για πώληση και να πας σε άλλες. Όπως και να΄χει είναι χάσιμο χρόνου και χρημάτων γιατί θα χρεωθείς τα μεταφορικά της επιστροφής.Πάτε σε μαγαζί, στη Θεσσαλονίκη έχει και μπορείτε να αναλώσετε ώρες και να δοκιμάσετε διάφορα μοντέλα μέχρι να βρείτε κάποιο που να σας κάθεται καλά στο πόδι.

 

Οι μπότες που έχετε επιλέξει είναι για προχωρημένο επίπεδο. Eίναι και οι δυο πολύ σκληρές για το επίπεδο που λέτε ότι έχετε, ειδικά η δική σου. (Κατάβαση μπλε πιστών με καλή τεχνική η οποία σε μεγαλύτερες κλίσεις χαλάει.)

 

Ηλεκτρονικά το να σου προτείνει κάποιος μπότα με το τάδε last είναι λίγο άτοπο. Αν πχ εγώ έχω φαρδύ κοντουπιέ μπορεί ο Χ να μου προτείνει μια στενή μπότα που γι΄αυτόν είναι παράδεισος ενώ εγώ να υποφέρω όταν την φοράω. Όποτε πάλι ερχόμαστε σε αυτό που είπα στην αρχή. Δοκιμή, δοκιμή, δοκιμή.

 

Μπορείς να κοιτάξεις εσύ για μπότα γύρω στο 90αρι flex και η κοπελιά να παίξει μεταξύ 60-70. Δεδομένου ότι μιλάμε για intermediate.

 

Ελπίζω να βοήθησα. :)

Edited by Giannis90
  • Like 5

BASI Level 3 Alpine Ski Instructor (partly qualified).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας!

Ναι έτσι είναι. Η αλήθεια είναι ότι ο μόνος λόγος που το σκεφτόμουν είναι λόγω ότι εδώ δεν υπάρχουν καταστήματα με είδη σκι (μπότες) και αφεταίρου διότι όσα μαγαζιά μου βγάζει στις πρώτες σελίδες το google, για βόρεια Ελλάδα, φαίνεται είτε να έχουν κλείσει είτε να έχουν ελάχιστη ποικιλία και πάρα πολύ παλιά μοντέλα. Γιάννη αν έχεις την καλοσύνη να μου έστελνες, έστω σε pm, ποιά μαγαζιά προτείνεις για Θεσ/νικη, που να έχουν κάποια ποικιλία, θα το εκτιμούσα πάρα πολύ.

 

 

Γιώργος

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλημέρα

Οι μπότες είναι δύσκολο πράγμα :)

Για να καρεις από το internet πρέπει να έχεις μια 20ετια φορώντας μπότες πισο σου ,αν δεν την έχεις πρέπει να είσαι σούπερ τυχερός :)

Εσει είσαι για 100 φλεξ μάξιμουμ ,η κοπέλα σου είναι για 70 μαξ!!

Το νούμερο του παποτσιου μη το πολύ βλέπεις σαν οδηγό ,το μικος του πέλματος βλέπε !!

Salomon ,nordica έχουν πιο άνετη φόρμα ,Lange atomic πιο στενές και σκληρές !!

Good luck!!!

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ Pepe για την απάντηση!

Είχα την εντύπωση, λόγω έλλειψης εμπειρίας, πως αν ήξερα τα specs θα ήταν απλό να πετύχω τη σωστή, αλλά όπως φαίνεται δεν πάιζει σαν σενάριο, οπότε βλέπω πλέον το φυσικό κατάστημα ως μονόδρομο. :)

Σχετικά με τις Nordica, πέρισυ δοκίμασα μια ενοικιαστική (δεν έχω ιδέα από τα pecs) και ήταν όντως σαν να φορούσα κανονικό παπούτσι από πλευράς άνεσης, άσχετα αν η μεγάλη ελαστικότητά της ή/και το ύψος του κελύφους τις έκανε λίγο κουραστικές. Μπορεί να φταίει βέβαια και το γεγονός ότι οι μπότες που μου είχαν δώσει πριν τις Nordica είχαν υπερβολικά φθαρμένα εσωτερικά και χτυπούσε ο αστράγαλος στο πλαστικό.. :/ Όσον αφορά τις Salomon, το μονό buckle που συνηθίζει να χρησιμοποιεί, επειδή το έχω απορία, είναι δυνατόν να μπορεί να κρατάει επαρκώς το καλάμι σταθερό (ειδικά αν είσαι λίγο βαρύς)?

 

Γιώργος

Share this post


Link to post
Share on other sites

Όσον αφορά τις Salomon, το μονό buckle που συνηθίζει να χρησιμοποιεί, επειδή το έχω απορία, είναι δυνατόν να μπορεί να κρατάει επαρκώς το καλάμι σταθερό (ειδικά αν είσαι λίγο βαρύς)?

 

Χωρίς να είμαι και ο πιο ειδικός, θεωρώ ότι ελάχιστη θα είναι η διαφορά στο 2-3-4 buckle system εκτός κι΄αν μιλάμε για αγωνιστικό σκι. Είχα αυτές (τις λίγο πιο μαλακές, με 90αρι flex) και φέτος πήγα σ΄αυτές. Τέσσερα buckles οι παλιές, δυο ενισχυμένα oversized buckles οι καινούργιες. Συν το ότι τα liner της salomon μπορείς να τα σφίξεις πάνω στα πόδια σου με κορδόνια όπως ένα παπούτσι. (Δεν έχει χρειαστεί να το κάνω εγώ btw.) Είμαι πολύ ευχαριστημένος και δεν έχω κανένα παράπονο.

 

ps: Είμαι ελαφρύς, 70-72kg.

  • Like 1

BASI Level 3 Alpine Ski Instructor (partly qualified).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλημέρα

Οι μπότες είναι δύσκολο πράγμα :)

Για να καρεις από το internet πρέπει να έχεις μια 20ετια φορώντας μπότες πισο σου ,αν δεν την έχεις πρέπει να είσαι σούπερ τυχερός :)

Εσει είσαι για 100 φλεξ μάξιμουμ ,η κοπέλα σου είναι για 70 μαξ!!

Το νούμερο του παποτσιου μη το πολύ βλέπεις σαν οδηγό ,το μικος του πέλματος βλέπε !!

Salomon ,nordica έχουν πιο άνετη φόρμα ,Lange atomic πιο στενές και σκληρές !!

Good luck!!!

Απορία: Η μπότες της Technica σε τι κατηγορίας "φόρμα" ανήκουν???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Νομίζω σε καμία, όλες οι μάρκες βγάζουν τουριστικές μπότες για όλους.

 

Τα τελευταία χρόνια κανένας δεν έχει παράπονο από τις σύγχρονες μπότες (κλιπ κλπ) αρκεί να τις διαλέξει με άφθονο χρόνο και ύστερα από πολλές δοκιμές στο πόδι του. Θέλει και λίγο τύχη σύντομα να πέσεις σε ένα μοντέλο να συνεργαστεί καλά με το σχήμα του ποδιού σου. Φυσικά πρέπει να είναι φτιαγμένες για το σκι που θες να κάνεις πχ τουριστικό flex άνδρα 70-100.

 

Δυστυχώς πρέπει να αφιερώσεις άφθονο χρόνο. Αν βιαστείς αρχίζεις να ρισκάρεις.

Edited by ΜΙΚ
  • Like 2

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Όσον αφορά τις Salomon, το μονό buckle που συνηθίζει να χρησιμοποιεί, επειδή το έχω απορία, είναι δυνατόν να μπορεί να κρατάει επαρκώς το καλάμι σταθερό (ειδικά αν είσαι λίγο βαρύς)?

 

Γιώργος

 

Καλημέρα !

Αν κατάλαβα καλά ,μιλάς για μπότες με ένα buckle ; αυτά δεν είναι για σένα :)

Δες μπότες με 4 (η γνομη μου είναι ότι είναι καλιτερα) αλλά και με τρυς είναι πολύ άνετες (έχω δοκιμάσει nordica ace αν θιμαμε καλά)

Εγώ είμαι βαρύς και παλιά σχολή και προτιμώ με 4

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iliastra !!!!

Technica είναι πολυυυυ καλές μπότες -είμαι και συνεστιματικα δεμένος με αυτή τη μάρκα ,ήταν από της προτες μπότες που φόρεσα στα παιδικά μου χρόνια :) :)

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iliastra !!!!

Technica είναι πολυυυυ καλές μπότες -είμαι και συνεστιματικα δεμένος με αυτή τη μάρκα ,ήταν από της προτες μπότες που φόρεσα στα παιδικά μου χρόνια :) :)

Αυτό το έχω ακουσει και απο αλλους...... Σαν φόρμα θα τις χαρακτηριζες στενές ή ανετες???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σημαντικό κατά τη δοκιμή είναι να μη νιώθεις "πολύ" άνετα. Χρειάζεται να νιώθεις ένα εννιαίο, ομοιόμορφο όσο γίνεται σφίξιμο σε όλο το πόδι, αλλά σε ένα βαθμό που στην πρώτη δοκιμή να σε ξεβολεύει. Αν στην αρχή είναι απλά σαν ένα σφιχτό παπούτσι, όταν ξεκινήσεις το σκι, με τις πιέσεις που δέχεται, με τις αλλαγές θερμοκρασίας και τη χρήση γενικά θα είναι πιο χαλαρή.

 

:shuriken:

  • Like 5

Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλά τα λέει ο Phaethon F1. :)

Αν σου πει κανείς ότι η μπότα του σκι είναι πολυυυ βολική και άνετη και δεν τον χτιπαει η δεν τον πονάνε τα πόδια μεθα .....δεν έχει πάρει μπότες του σκι έχει πάρει παντουφλες :) :)

Τώρα η technica έχει μπότες wide λιιιιγο πιο φαρδιές έχει και lv που είναι και οι στενότερες

  • Like 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ Pepe για την απάντηση!

Είχα την εντύπωση, λόγω έλλειψης εμπειρίας, πως αν ήξερα τα specs θα ήταν απλό να πετύχω τη σωστή, αλλά όπως φαίνεται δεν πάιζει σαν σενάριο, οπότε βλέπω πλέον το φυσικό κατάστημα ως μονόδρομο. :)

Σχετικά με τις Nordica, πέρισυ δοκίμασα μια ενοικιαστική (δεν έχω ιδέα από τα pecs) και ήταν όντως σαν να φορούσα κανονικό παπούτσι από πλευράς άνεσης, άσχετα αν η μεγάλη ελαστικότητά της ή/και το ύψος του κελύφους τις έκανε λίγο κουραστικές. Μπορεί να φταίει βέβαια και το γεγονός ότι οι μπότες που μου είχαν δώσει πριν τις Nordica είχαν υπερβολικά φθαρμένα εσωτερικά και χτυπούσε ο αστράγαλος στο πλαστικό.. :/ Όσον αφορά τις Salomon, το μονό buckle που συνηθίζει να χρησιμοποιεί, επειδή το έχω απορία, είναι δυνατόν να μπορεί να κρατάει επαρκώς το καλάμι σταθερό (ειδικά αν είσαι λίγο βαρύς)?

 

Γιώργος

giov καλησπερα παρακατω γραφω τη δικη μου προσεγγιση

 

κρατήστε τα χρήματά σας και αφιερώστε μισή ημέρα για αγορά μπότας σε φυσικό κατάστημα. ή εκεί που θα πάτε εκδρομή ή σε άλλο μέρος. εσύ θέλεις μπότα με last 100 και flex 100-110

Η κοπέλα σου last 99 ή 100 και flex 70- 80.

Το νούμερο (μήκος) θα σας το μετρήσει επί τόπου.

Όποια μπότα θα νομίζετε ότι θα σας κάνει, πάρτε μισό νούμερο μικρότερη.

Μπορέί να λέω και βλακείες, το καλύτερο έίναι να δοκιμάσετε επί τόπου και να σας μετρησει μηκος αλλα και πλατος (last)

 

Για τα buckles που ρώτησες, τα 2 μπροστινά του κουντουπιέ χρησιμοποιούνται για να μην μπαινει χιονι μεσα στην μποτα. δεν πρεπει να σφίγγουν υπερβολικά και χρησιμοποιούμε τον εμπειρικό κανόνα να τα κλείνουμε με το μικρό δάχτυλο του χεριού μας και χωρίς μεγάλη πίεση. Το επόμενο του αστραγάλου είναι το βασικό. κρατάει τη φτέρνα εκεί που πρέπει και φέρνει το πόδι προς τα πίσω. είναι το πρώτο που σφίγγεις κάθε φορά που φοράς την μπότα σου. Το επάνω είναι επίσης αρκετά σημαντικό και κρατάει σταθερό το πάνω μέρος (γαμπα καλαμι). Οι εταιρίες που βγάζουν 3 buckles φροντίζουν να κρατιέται σταθερο το πανω μερος με το strap. Έχω φορέσει και τους 2 τύπους και δεν είχα πρόβλημα. Μη σφίγγετε υπερβολικά και οταν κανετε σκι να πιεζετε τα καλαμια και το πελμα για να καταλαβετε οτι πηρατε σωστο ή λάθος νουμερο μποτας.

 

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 7

1162895.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ευχαριστώ πολύ Κυριάκο,


Δεν είχα ιδέα σχετικά με όσα ανέφερες για τα buckles, δεν μας τα είχε αναφέρει κανένας κατά το παρελθόν, τα οποία μάλιστα προσπαθούσαμε να σφίγγουμε πάντα στο τέρμα και με πολλή δύναμη. :)

Μετά τις πολύ κατατοπιστικές απαντήσεις όλων, αυτό θα κάνουμε! :)

Θα επανέλθω σε δεύτερο χρόνο αφού έχουμε επιλέξει τις κατάληλες για να σας πω εντυπώσεις!

Θα ήθελα να πω πως είναι πολύ σημαντικό που υπάρχει αυτό το forum και υπάρχει τέτοια ανταπόκριση. Πραγματικά, μπράβο σε όλους σας!



Γιώργος
  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Φόρα από την αρχή τις κάλτσες του σκι και πήγαινε με μια αθλητική φόρμα. Τη μπότα θα τη φορέσετε για τουλάχιστον 30 λεπτά πιέζοντάς την ανά διαστήματα στα καλάμια. Οποιαδήποτε ΕΝΤΟΝΗ ενόχληση στο πρώτο 10-15λεπτο αποτελεί παράγοντα απόρριψης της μπότας. Πέρα από αυτο το χρόνο θέλει υπομονή. Επίσης και το μούδιασμα δεν είναι καλό σημάδι. Όπως ανέφεραν παραπάνω η μπότα πρέπει να σου είναι σφιχτή σε όλο το πόδι ΑΛΛΑ όχι να σε πνίγει. Καλή υπομονή σας έυχομι και πηγαίντε από νωρίς σε κάποιο κατάστημα.

 

Καλώς ήρθατε

  • Like 1

tumblr_inline_mjj4qpOaJK1qz4rgp.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites
Εύχομαι καλή χρονιά σε όλους με υγεία και πολλά χιόνια! :)


Ξαναγράφω, όπως είχα υποσχεθεί, για να σας αναφέρω εντυπώσεις, σε περίπτωση που φανούν χρήσιμες σε κάποιον στο μέλλον, όσον αφορά τις μπότες στις οποίες εν τέλει καταλήξαμε.


Να πω μόνο, πριν αναφερθώ συγκεκριμένα, πως δοκίμασα πέντε συνολικά μπότες, παρόμοιων προδιαγραφών, από τις οποίες εν τέλει μόνο μια κάθισε καλά στο πόδι μου, με καλή δηλαδή εφαρμογή σε όλο το πόδι και χωρίς να δημιουργεί κάποιο έντονο μούδιασμα ή πόνο. Η ίδια περίπου κατάσταση και για τη κοπέλα μου η οποία κατάληξε μεταξύ τεσσάρων εναλλακτικών σε μια (την οποία βρήκε μακράν πιο άνετη των υπολοίπων). Η ουσία είναι ότι δοκιμάζοντάς τες και μόνο μπορέσαμε να αντιληφθούμε το πόσο εύκολα θα μπορούσαμε επιλέγοντας μέσω internet να οδηγηθούμε σε μπότες οι οποίες, παρά το σωστό των προδιαγραφών τους, όχι μόνο δεν θα ήταν άνετες αλλά, σε κάποιες περιπτώσεις, ούτε καν ανεκτές για παραπάνω από 10-15 λεπτά. Οι συμβουλές σας ήταν καθοριστικές στο να αποφύγουμε άσχημες περιπέτειες.


Επί της ουσίας, εγώ εν τέλει κατέληξα στις: K2 Pinnacle 110 (https://www.k2skis.com/en/boots/pinnacle-110-1718.html), με flex 110 και last 100, τις οποίες βρήκα αρκετά άνετες. Από την άλλη πλευρά, η κοπέλα μου κατέληξε στις Salomon QST Pro 80 W (https://www.skis.com/Salomon-QST-Pro-80-W-Womens-Ski-Boots/446507P,default,pd.html), με flex 80 και last 100, οι οποίες τις κάθισαν εξαιρετικά στο πόδι.


Τέλος, να σημειώσω ότι κατά τη δοκιμή των μποτών ανακάλυψα ότι έχω ελαφρώς πεσμένη καμάρα, στο αριστερό μόνο πόδι, η οποία είχε ως αποτέλεσμα κατά τις διάφορες δομικές κάποιες ελαφρές ενοχλήσεις στον αστράγαλο της ανάλογης και μόνο πλευράς. Αυτό βέβαια είναι άσχετο με τις μπότες, ωστόσο το σημειώνω γιατί μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση μιας και δεν είχα ποτέ πρόβλημα με τα πόδια μου τα οποία φαινομενικά δείχνουν απολύτως φυσιολογικά. Για το ζήτημα αυτό τα παιδιά στο κατάστημα με συμβούλεψαν να βρω ένα ειδικό πάτο ο οποίος θα εκομαλύνει πλήρως το ζήτημα.

post-7600-0-20413100-1515167436_thumb.jpg

post-7600-0-39321400-1515167447_thumb.png

Edited by giov
  • Like 11

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...