Jump to content
Apostolisitsios

Snowboard Leash: Άκυρο/ Απαρχαιωμένο Μέτρο Ασφαλείας (Μάλλον Στο Σκι Πρέπει Να Επιβληθεί)

Recommended Posts

Καλησπερα

Θέλω να αγοράσω ένα λουράκι ασφαλείας για το σανίδι μου. Έχετε να μου προτείνετε κάποιο καλό με Λίνκ.

Ευχαριστω πολυ

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

και κάτι άλλο.

 

εκτός από το ότι πρέπει να χιονίσει επειγόντως και στον Παρνασσό πρέπει επειγόντως να ανοίξει και το snowpark στα Καλάβρυτα.

 

πιο πολύ και από τις ουρές και ας κλέψει όσο μπορεί και κανένας (φτάνουν τα πιτσιρίκια των συλλόγων) με ενοχλούν αυτοί που νομίζουν ότι παρά τον τόσο πολύ κόσμο είναι μόνοι τους στο βουνό.

 

και είναι κυρίως 2 κατηγορίες.

 

οι πιο πολλοί από αυτούς που κάνουν snowboard ( πέραν του ότι δημιουργούν πρόβλημα και στις ουρές - σ' αυτό δεν φταίνε, θα μπορούσαν να βγάζουν τα σανίδια στην ουρά και να τα φοράνε στην άκρη πριν ανέβουν,και φυσικά με λουράκι που δεν νομίζω να έχει κανείς)

 

και οι άλλοι είναι αυτοί ( κυρίως πιτσιρικάδες ) που μόλις έχουν μάθει να τσουλάνε κατεβαίνουν την πίστα ( πιο σωστά τους κατεβάζει η πίστα ) σφαίρα με V και όποιον πάρει ο χάρος.

και συνήθως "παίρνει" αυτόν που δεν φταίει.

 

και είναι φυσικά πιο έντονα και πιο επικίνδυνα όταν έχει πάρα πολύ κόσμο.

 

Δεν έχεις δίκιο. Οι πιο πολλοί ενοχλητικοί που νομίζουν ότι είναι μόνοι τους στο βουνό κάνουν σκι όχι snowboard (πέραν του ότι πατάνε τα snowboard μας με τα σκι τους και τα μπατόν τους)

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στο ΧΚΚ είδα σανίδια στα χέρια στο ΧΚΠ όλοι τα φορούσαν στο λιφτ δεν τους άφηνε το προσωπικό. Στο ΧΚΚ μια χρονιά κυνηγούσα απο αρχή κόκκινης Στυγας ενα σανίδι μέχρι το πρώτο σαλέ. Λουράκι ούτε στα όνειρα. Στα μείον του προσωπικού του χιονοδρομικού αυτό.

Edited by kosaitis
  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κάποια πράγματα σχετικά με το snowboard leash επειδή ακόμα και σήμερα πολλοί χιονοδρόμοι σκιέρ και πολλά χκ το θεωρούν μέτρο ασφαλείας (το βλέπω και στο banner πάνω δεξιά):

Το snowboard leash είναι ένα παντελώς άκυρο/απαρχαιωμένο μέτρο ασφαλείας το οποίο είχε επιβληθεί στις αρχές του snowboard από τα χιονοδρομικά κέντρα τότε που δεν ήξεραν τι είναι το snowboard και απλά είχαν κάνει copy/paste τον παλιό κανονισμό που ίσχυε στο σκι (όταν οι δέστρες δεν είχαν φρένα).

Το snowboard leash δεν έχει κανένα απολύτως νόημα και δεν βοηθάει καθόλου στην ασφάλεια (όπως επιβεβαιώνουν και οι κατασκευαστές snowboard σαν την Burton) καθώς:

1. Είναι απίθανο να φύγει το snowboard από το πόδι όταν είναι δεμένο στην δέστρα. Δηλαδή είναι το ίδιο πιθανό με το να βγει το πόδι μέσα από την μπότα του σκι.

2. Όταν κάποιος βγάλει το snowboard από το πόδι του για οποιοδήποτε λόγο (πχ για να ανέβει την πλαγιά) τότε αναγκαστικά βγάζει και το leash οπότε σε αυτή την περίπτωση το leash δεν λειτουργεί.

 

Πηγαίνω πάρα πολλά χρόνια στο βουνό και ελάχιστες φορές έχω δει snowboard να κατεβαίνει μόνο του το βουνό.

Αντιθέτως έχω δεί πάρα πολλές φορές σκι ελεύθερα να κατεβαίνουν το βουνό είτε επειδή το φρένο δεν τα σταματάει λόγω πάγου κλπ, είτε επειδή δεν άνοιξε η δέστρα κλπ. Επίσης έχω δει σκι να φεύγει από χιονοδρόμο σκιερ πάνω στο καρεκλάκι.

Μήπως λοιπόν θα πρέπει να επανέλθει ο κανονισμός του leash στα σκι που έχει νόημα και να καταργηθεί στο snowboard που δεν έχει νόημα?

  • Like 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στο ΧΚΚ είδα σανίδια στα χέρια στο ΧΚΠ όλοι τα φορούσαν στο λιφτ δεν τους άφηνε το προσωπικό. Στο ΧΚΚ μια χρονιά κυνηγούσα απο αρχή κόκκινης Στυγας ενα σανίδι μέχρι το πρώτο σαλέ. Λουράκι ούτε στα όνειρα. Στα μείον του προσωπικού του χιονοδρομικού αυτό.

 

http://www.snowclub.gr/forums/index.php?showtopic=20276&do=findComment&comment=416057

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αστεια πραματα γραφεις.

Ακου για να μην μαλωνουμε θα παμε με την πρωτη ευκαιρεια νεραιδοραχη.

Οχι με φρεσκο.

Θα κατσουμε ηρεμα.

Θα βγαλω εγω το ενα σκι και θα το βαλω κατω. Οπως θελω αρκει να κουμπανε πατος και φρενα.

Το ιδιο θα κανεις εσυ με την σανιδα.

Καλη επιτυχια και στους δυο μας.

  • Like 1

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αστεια πραματα γραφεις.

Ακου για να μην μαλωνουμε θα παμε με την πρωτη ευκαιρεια νεραιδοραχη.

Οχι με φρεσκο.

Θα κατσουμε ηρεμα.

Θα βγαλω εγω το ενα σκι και θα το βαλω κατω. Οπως θελω αρκει να κουμπανε πατος και φρενα.

Το ιδιο θα κανεις εσυ με την σανιδα.

Καλη επιτυχια και στους δυο μας.

 

δεν διάβασες αυτό που έγραψα.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το οτι είσαι σανιδάς με παιδεία και σεβασμό στους γυρω σου, δε σημαίνει οτι είναι και ο κανόνας.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δε διαφωνώ στο θέμα των κανονισμών που τοποθετείσαι.Να επανεξεταστούν και αναθεωρηθούν.

 

Τα σκί που φεύγουν ελεύθερα,συναντώνται σε πίστες μικρής κυρίως δυσκολίας, σπανιότατα δε σε μέτριας δυσκολίας και συνήθως είναι από αρχάριους σκιερ-όπου κι έχουμε άμεση απελευθέρωση δέστρας.

 

Γνωρίζεις τις ταχύτητες που αναπτύσσουν ένα πέδιλο του σκι και αντίστοιχα μια σανίδα σνόουμπορντ μέσα σε 300 π.χ. μέτρα έως να σταματήσουν;

 

Έχεις δει σανίδα σνοόουμπορντ να σταματά μετά από ξέφρενη πορεία και πως συμπεριφέρεται όταν βρίσκει στο πέρασμά της ένα απλό προστατευτικό πλέγμα-δίχτυ;

 

Έχεις στοιχεία να αναφέρεις σχετικά με τραυματισμούς από αδέσποτα πέδιλα σκι;

 

Έχεις δει πολλές δημοσιεύσεις να στηλιτεύουν συμπεριφορές σκιέρ σε οργανωμένες πίστες;

 

 

Έχεις να αναφέρεις άσχημη συμπεριφορά σκιερ στην αναμονή τοων ουρών στα λίφτ;

 

Άλλο το θέμα για το λουράκι που γράφεις, και διαφορετική η προσπάθεια αποενοχοποίησης όλων των σνοουμπορντάδων.

 

Παντού υπάρχουν καλοί και κακοί χιονοδρόμοι,αν δεν υπάρχει φίλε παιδεία άστο...

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στο εξωτερικό εχουν τον πολυ απλο και λειτουργικο κανονα. Το ενα ποδι παντα δεμενο στο snowboard.

 

Βεβαια εκει εχουν και τις υποδομες να το στηριξουν. Δεν παει να κατεβει ο αρχαριος απο το λιφτ και επειδη βαριοντουσαν εχει πετρες, εχει πολυ χιονι και δεν μπορει να σηκωθει ή ειναι πολυ αποτομο.

Τα εχω πετυχει ολα.

 

Οπως και να εχει πιστευω οτι ειναι το ποιο αποτελεσματικο μετρο και γι αυτο εφρμοζεται και στα μεγαλα χιονοδρομικα.

 

Επισης καλο θα ηταν να υπαρχει στο χιονοδρομικο μια πινακιδα με τους βασικους κανόνες.

Edited by detox
  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το οτι είσαι σανιδάς με παιδεία και σεβασμό στους γυρω σου, δε σημαίνει οτι είναι και ο κανόνας.

 

Αυτο θα το χαρακτήριζα ως και ρατσιστικο, αλλα ο καθενας εχει τις αποψεις του. (Εκτος αν εγω συναναστρεφομαι μονο με εξαιρεσεις)

 

Οτι ταβλα κι αν φοραει ο καθενας στα ποδια του, δεν αλλαζει αυτο που εχει στο κεφαλι του και το ενα δεν επηρεαζει το αλλο.

  • Like 6

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν αμισβητεί κανείς ότι ένα snowboard ελεύθερο είναι πολύ πιο επικίνδυνο από ένα σκι. Αυτονόητο είναι αυτό.

Αυτό που γράφω είναι ότι το leash δεν βοηθάει καθόλου στο να μειωθεί ο κίνδυνος αυτός.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ρατσιστικό γιατί;

 

Κάτσε μια μέρα σε πίστες οργανωμένες,και το μόνο που θα κάνεις είναι να βγάλεις βιντεάκια.

Το αυτό στις αναμονές των λιφτ.

Μετά θα τα ανεβάσεις αμοντάριστα.

 

 

 

Συμφωνούμε στις τελευταίες αράδες.

Edited by Krits

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εδω υπαρχουν πολλοι που ανεβαινουν στα λιφτ με τις σανιδες αγκαλια..... τι λουρακι συζηταμε τωρα..... υπάρχουν καλοί και κακοί χιονοδρόμοι γενικα αλλα δεν ειναι τυχαιο οτι τα περισσοτερα παραπονα ειναι για SNOWBOARD. Ισως φταιει το νεαρο της ηλικιας αφου οι περισσοτεροι ειναι 16-20+? δεν ξερω.......

  • Like 1

Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το να λες οτι ολοι οι σανιδαδες δεν εχουν παιδεια και σεβασμο στους γυρω τους και το αντιθετο ειναι εξαιρεση συγνωμη αλλα θηγει.

Και γω εχω κακες εμπειριες και με σκιερ και με σανιδαδες. Το τσουβαλιασμα ομως ειναι το ρατσιστικο της υποθεσης.

Το οτι αφηνονται σανιδες και πεδιλα στα χερια στα λιφτ των Καλαβρυτων συγκεκριμενα (δε το εχω δει αλλου) ειναι ευθυνη του ΧΚ. Οχι αυτων που τα κουβαλαν

Οσο για το λουρακι συμφωνω με τον powder sucks. Σανιδι δεμενο στο ποδι δε φευγει. Σανιδι λυτο, σημαινει λυτο και απο λουρακι.

Πουθενα στον κοσμο δεν ειναι υποχρεωτικο, γιατι απλα δεν εχει νοημα.

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Διαβαζω και ξαναδιαβαζω ολα.

Αλλα οταν λες οτι δεν εχεις δει σανιδι να ροβολαει...

 

Λοιπον το λεω αν και χωρις ελπιδα.

Το λουρακι στο σανιδι δεν εχει να κανει με την χιονοδρομια.

Εκει εχουμε δυο δεστρες και ελπιζουμε φαια ουσια αρκετη να μην τις κανει ρημαδιο και τις δυο.

Το λουρακι εχει να κανει οταν την εχουμε αγκαλιτσα και της λεμε γλυκολογα και απο την πολλη ζαχαρι αναοιγουν τα κουλα μας και μας..πεφτει.

Οταν με σεβασμο την ακουμπαμε διπλα μας να ξεκουραστει και περνα ο...μην πω και της δινει μία και....ωιμε μας αφηνει μοναχους...

Και οταν κουρασμενοι στην κορφη δεν τις δινουμε την σημασια που πρεπει σε συντροφο και αγαπημενη και αντι τακα τακα να βαλουμε τα κουλα μας στην αγκαλιτσα της εχουμε πιασει την κουβεντα και κοιταμε να βγαλουμε κανα σελφι...και δωστου στην κατηφορα η...αγαπουλα.

Αρα

Για το καλο της αγαπημενης μας

Κουμπωνουμε το λουρακι στο παρκινκ και το ξεκουμπονουμε ξανα στο παρκινκ.

  • Like 2

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κάποια πράγματα σχετικά με το snowboard leash επειδή ακόμα και σήμερα πολλοί χιονοδρόμοι σκιέρ και πολλά χκ το θεωρούν μέτρο ασφαλείας (το βλέπω και στο banner πάνω δεξιά):

Το snowboard leash είναι ένα παντελώς άκυρο/απαρχαιωμένο μέτρο ασφαλείας το οποίο είχε επιβληθεί στις αρχές του snowboard από τα χιονοδρομικά κέντρα τότε που δεν ήξεραν τι είναι το snowboard και απλά είχαν κάνει copy/paste τον παλιό κανονισμό που ίσχυε στο σκι (όταν οι δέστρες δεν είχαν φρένα).

Το snowboard leash δεν έχει κανένα απολύτως νόημα και δεν βοηθάει καθόλου στην ασφάλεια (όπως επιβεβαιώνουν και οι κατασκευαστές snowboard σαν την Burton) καθώς:

1. Είναι απίθανο να φύγει το snowboard από το πόδι όταν είναι δεμένο στην δέστρα. Δηλαδή είναι το ίδιο πιθανό με το να βγει το πόδι μέσα από την μπότα του σκι.

2. Όταν κάποιος βγάλει το snowboard από το πόδι του για οποιοδήποτε λόγο (πχ για να ανέβει την πλαγιά) τότε αναγκαστικά βγάζει και το leash οπότε σε αυτή την περίπτωση το leash δεν λειτουργεί.

 

Πηγαίνω πάρα πολλά χρόνια στο βουνό και ελάχιστες φορές έχω δει snowboard να κατεβαίνει μόνο του το βουνό.

Αντιθέτως έχω δεί πάρα πολλές φορές σκι ελεύθερα να κατεβαίνουν το βουνό είτε επειδή το φρένο δεν τα σταματάει λόγω πάγου κλπ, είτε επειδή δεν άνοιξε η δέστρα κλπ. Επίσης έχω δει σκι να φεύγει από χιονοδρόμο σκιερ πάνω στο καρεκλάκι.

Μήπως λοιπόν θα πρέπει να επανέλθει ο κανονισμός του leash στα σκι που έχει νόημα και να καταργηθεί στο snowboard που δεν έχει νόημα?

Απο την δεκαετια του 70 που ξεκινησα αυτο το σπορ και ειδικα απ οταν εφευρεθηκαν τα φρενα ,που δουλευουν ειτε ειναι ανοικτες ειτε κλειστες οι δεστρες,ελαχιστα πεδιλα του σκι εχω δει να ταξιδευουν παραπανω απο λιγα μετρα ασχετως αν υπηρχε σε καποιο σημειο παγος,σε αντιθεση με τις σανιδες που εξακολουθω και βλεπω να κανουν την δικια τους επανασταση και να ξεκινουν μονες τους τα ταξιδια προς την ελευθερια !!!

Αυτο μαλλον συμβαινει απο αστοχη και απερισκεπτη κινηση του χιονοδρομου στις περιπτωσεις που θελει να απελευθερωθει απο την σανιδα του σε καποιο διαλλειμα ή σε καποια πτωση του, καπου στο χιονοδρομικο πεδιο.

Δεν εχω ασχοληθει με την σανιδα και δεν ξερω σε ποιες περιπτωσεις μπορει να απελευθερωθει απο μονη της σε καποια πτωση οπως συμβαινει αντιστοιχα με τα πεδιλα αλλα αυτο εχει μικρη σημασια.

Εκεινο που ξερω σιγουρα ειναι πως οταν χιονοδρομουμε πρεπει να λαμβανουμε ολα τα μετρα ασφαλειας ωστε να αποφυγουμε ενδεχομενο τραυματισμο τριτων απο δικια μας αμελεια !!!Το λιγοτερο δε , που μπορουν να κανουν τα Χ/Κ ,σε μια πολιτισμενη χωρα ειναι να απαγορευσουν την χρηση του πεδιου σε χιονοδρομους που δεν φορουν κρανος και δεν εχουν λουρακι ασφαλειας στα snowboard !!!

Ας κανουμε λοιπον τα Χ/Κ μας πιο ασφαλη οσον αφορα τις δικες μας προληπτικες κινησεις ασφαλειας !!!

Edited by leonidastria
  • Like 5

Κράτιστον κτημάτων ευβουλία.

Σοφοκλής

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ο γραπτός λόγος παρεξηγείται.

Οκ,σόρρυ αν βγαίνει άλλο νόημα.

Δεν εννοώ ούτε χαρακτηρίζω το σύνολο των σνοουμπορντάδων.

 

Υπάρχει όμως μιά τάση και στάση-στυλ,ιδίως από τη νέα γενιά.

Αυτό λοιπόν μπορεί να διορθωθεί,με τις δυσκολίες του μεν αλλα μπορεί, και το ελπίζω.

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αισθάνομαι πως κάποιοι προσπαθούν να πείσουν την μητέρα μου να βάζει ζώνη στο αυτοκίνητο. Αν δε της επιβληθεί από τον οδηγό απλά δε τη βάζει τη ρημάδα. Έτσι έμαθε και δε λέει να ξεμάθει ούτε στα εβδομήντα της. Η απάντησή της ελληναράδικη κλασσική: ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΟΔΗΓΩ??? ΑΠΟ ΠΡΙΝ ΓΕΝΝΗΘΕΙΣ!!!.

Κάποιες νοοτροπίες αλλάζουν δύσκολα και με πολύ αίμα.

Όταν οι περισσότεροι ξεκίνησαν χιονοδρομία, κράνη φόραγαν μόνο οι αθλητές, Αφού είδαμε μια ντουζίνα ανοιγμένα κεφάλια με μηδενικές ταχύτητες δε διανοούμαστε να βγάλουμε τα παιδιά μας στο βουνό χωρίς μέσα ατομικής προστασίας.

Η επόμενη γενιά θα απαιτεί λοιπόν προστασία από τα snb ως εμπειρότερη.

Τη λογική "το λουράκι δεν είναι τέλειο άρα δε το βάζω" την απορρίπτω. Μας λέτε πως αφού δεν έχει αερόσακο το αμάξι δε βάζω ούτε ζώνη κι ας πηγαίνω με 200.

Κι όσοι είναι σουπερ ντούπερ ουάου με απ'όλα και αφρόγαλα σνοουμπορντάδες τι κάνουν όταν βλέπουν αρχάριους να δένουν τις δέστρες μεταξύ τους με το σκοινάκι για να κρατάνε τη σανίδα? Τους ενημερώνουν για το σωστό? Τους λένε ότι είναι άμπαλοι κι επικίνδυνοι για τους γύρω τους? ή πάμε μαν και yolo?

Και τα φρένα στο σκι δεν είναι το τέλειο μέσο αφού η δέστρα μπορεί να μην ανοίξει αλλά κανένας δε διανοήθηκε να τα ξηλώσει!!!

 

ΥΓ

Όσες φορές μου έχει φύγει πέδιλο πρώτα σταματάει αυτό και μετά εγώ. Σπαστικό να ανεβαίνεις τη μαύρη για να φτάσεις το πέδιλο αλλά πιο ασφαλές.

ΥΓ2

Το ΧΚΚ έχει όλα τα καλά του κόσμου αλλά στο θέμα ασφάλειας με αδέσποτα σανίδια και λάθος χρήσης των αναβατήρων είναι για τα μπάζα.

  • Like 7

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν αμφισβητεί κανείς το πόσο επικίνδυνο είναι ένα ελεύθερο snowboard.

Eξηγώ στο post:

http://www.snowclub.gr/forums/index.php?showtopic=20276&do=findComment&comment=416082

γιατί το λουράκι (τουλάχιστον όπως αυτό είναι σχεδιασμένο και πωλείται) δεν λειτουργεί καθόλου στο snowboard και γιατί θα βοηθούσε αν το φόραγαν οι σκιέρ.

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν είναι κακό να βάλεις λουράκι,απλά όταν έχεις παντα μια δέστρα πάντα κουμπωμένη είναι περιττό για αυτο δεν το απαιτουν πουθενά. Το μεγάλο και σοβαρό ζήτημα είναι η μεταφορά με τα χέρια και το βαζω βγαζω την σανίδα μέσα στην πίστα. Σε αυτές τις περιπτώσεις σωζει.

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στις «πολιτισμένες» χώρες όπου η χιονοδρομία είναι πολύ ποιο ανεπτυγμένη από εδώ Απαγορεύεται η χρήση του πεδίου χωρίς κράνος σε όσους είναι κάτω 15 ή κάτω των 18 σε κάποια αλλά και έχουν σαν βασικό κανονισμό να έχεις το ένα πόδι δεμένο.

 

Τώρα πως στην Ελλάδα πρέπει να απαγορευτεί η είσοδος σε όσους δεν φορούν κράνος και σε όσους δεν έχουν λουράκι δεν το καταλαβαίνω.

Πρέπει εμείς να έχουμε δικές μας πατέντες και κανονισμούς.

Share this post


Link to post
Share on other sites

αθηναιος "σανιδας" εδω... αλλα ειχα να παω καλαβρυτα-παρνασσο πανω απο 10 χρονια....

συνηθως πηγαινα βασιλιτσα . στην βασιλιτσα δεν εχω δει ποτε μα ποτε λουρακι και δεν εχω δει ποτε σανιδι να φευγει αδεσποτο . ποτε ομως. το ιδιο και στις αλπεις. μια βδομαδα καθε χρονο τα τελευταια 10 χρονια και ποτε δεν ειδα λουρακι αλλα ουτε και αδεσποτο σανιδι.

 

τις τελευταιες 2 χρονιες για διαφορους λογους βρεθηκα καλαβρυτα και εκει πραγματικα ειδα τον λογο που φωναζουν ολοι εδω για το λουρακι. 2 μερες στο βουνο ειδα 3 σανιδια αδεσποτα. παιδες τα καλαβρυτα ειναι το χιονοδρομικο των πρωταρηδων . δεν εχω ξαναδει τοσους αρχαριους μαζεμενους. αν συνυπολογισουμε το γεγονος οτι και το ιδιο το χιονοδρομικο ειναι χαλαρο στο να παιρνει καποιος το σανιδι στο χερι στα λιφτ μαζι με την χαβαλετζιδικη νοοτροπια των αρχαριων δεν ειναι τυχαιο που συμβαινει αυτο. το λουρακι οντως δεν αποτελει λυση μιας και οταν λυνεις το σανιδι , λυνεις και το λουρακι αλλιως δεν μπορεις να περπατησεις. η λυση ειναι στο μαθει ο καθενας σωστα να χρησιμοποιει τον εξοπλισμο του. δυστυχως ολοι ξεκινουν χωρις δασκαλο και με λαθος τροπο.... το σανιδι παντα δεμενο στο ενα ποδι εκτος και αν ειμαστε εξω απο το σαλε και το λυνουμε για να κατσουμε.... αν αυτα δεν στα πει στην αρχη καποιος και αν δεν εχεις το μυαλο να το σκεφτεις.... θα εχουμε αυτα τα φαινομενα

Edited by StavRos
  • Like 9

Share this post


Link to post
Share on other sites

Διαβαζω και ξαναδιαβαζω ολα.

Αλλα οταν λες οτι δεν εχεις δει σανιδι να ροβολαει...

 

Λοιπον το λεω αν και χωρις ελπιδα.

Το λουρακι στο σανιδι δεν εχει να κανει με την χιονοδρομια.

Εκει εχουμε δυο δεστρες και ελπιζουμε φαια ουσια αρκετη να μην τις κανει ρημαδιο και τις δυο.

Το λουρακι εχει να κανει οταν την εχουμε αγκαλιτσα και της λεμε γλυκολογα και απο την πολλη ζαχαρι αναοιγουν τα κουλα μας και μας..πεφτει.

Οταν με σεβασμο την ακουμπαμε διπλα μας να ξεκουραστει και περνα ο...μην πω και της δινει μία και....ωιμε μας αφηνει μοναχους...

Και οταν κουρασμενοι στην κορφη δεν τις δινουμε την σημασια που πρεπει σε συντροφο και αγαπημενη και αντι τακα τακα να βαλουμε τα κουλα μας στην αγκαλιτσα της εχουμε πιασει την κουβεντα και κοιταμε να βγαλουμε κανα σελφι...και δωστου στην κατηφορα η...αγαπουλα.

Αρα

Για το καλο της αγαπημενης μας

Κουμπωνουμε το λουρακι στο παρκινκ και το ξεκουμπονουμε ξανα στο παρκινκ.

 

 

δυστυχως το λουρακι ειναι 10 ποντους αντε 20 το πολυ και δεν γινεται αυτο που λες. οταν το λυσει καποιος για να βγαλει σελφι θα λυσει και το λουρακι μαζι ... αυτο λεμε

 

αν δεν εχει το μυαλο να τοποθετησει με σωστο τροπο το σανιδι στο σαλε η οπου το αφησει και το παρει η κατηφορα φταιει το μυαλο του χρηστη.... στα καλαβρυτα προχθες επεσαν 20 σανιδια -σκι εξω απο το σαλε γιατι καποιος δεν τα ειχε τοποθετησει σωστα και εγινε ντομινο. αν δεν μπορει καποιος ουτε στο ισωμα να τοποθετησει ενα σανιδι η ενα ζευγαρι σκι το λουρακι θα τον σωσει ? αυτος ο ιδιος ειναι που θα σταματησει σητν μεση της πιστας γιατι καηκαν τα ποδια του απο τα πολλα φρενα και θα βγαλει το σανιδι και θα το παρει στα χερια . και εκει σε τετοιες φασεις ειναι που φευγουν τα σανιδια

Edited by StavRos
  • Like 6

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

  • Posts

    • Ακόμα και αν δε σώζεται ένα χιονοδρομικό,θα ρίξουν χρήματα για να ικανοποιήσουν τους τοπικούς βουλευτές και πολιτευτές που χρηματοδοτούνται από τους τοπικούς επιχειρηματίες και ψηφίζονται από τους κατοίκους που ζουν σε μεγάλο ποσοστό από τα χιονοδρομικά.Να τ΄αφήσουν δεν υπάρχει περίπτωση και να ρίξουν όλο το βάρος στα χιονοδρομικά που ανέφερες που μπορεί να είναι πιο σωστή επένδυση.Δυστυχώς η Ελλάδα δεν έχει σχεδιασμό.Πάει με τον αέρα των συμφερόντων.Πριν μερικά χρόνια έβλεπα ένα ρεπορτάζ για τα χωριά γύρω από τα Βαρδούσια.2 επιχειρηματίες είχαν πει "πρέπει να μας φτιάξουν χιονοδρομικό κέντρο"...Δεν ξέρω αν θα μπορούσε να γίνει κλπ,αλλά σκέψου να βρίσκονταν χρήματα για επέκταση χιονοδρομικών κλπ,μην έχεις αμφιβολία ότι οι εκάστοτε κυβερνώντες θα δέχονταν τρομερές πιέσεις για να φτιάξουν χιονοδρομικό σε περιοχές που εκλέγονται βουλευτές τους...Εδώ σχεδιάζουν μεταφορές στρατοπέδων,όχι με επιχειρησιακούς όρους αλλά με οικονομικούς όρους,αν θα βλαφτεί η τοπική οικονομία,τι λέμε τώρα για χιονοδρομικά...
    • Συγγνώμη,αλλά μια σοβαρή χώρα με σχεδιασμό γι΄ανάπτυξη τουριστικού προϊόντος δε θα έπρεπε να βασίζεται στις απαιτήσεις των δήμων.Ξεκινάς ένα σχεδιασμό και τον υλοποιείς.Αλλά αυτό για σοβαρές χώρες.Στην τελική ανάλυση η περιφέρεια πλέων είναι μία,δεν είναι όπως παλιότερα 10 νομαρχίες.Άρα η περιφέρεια μπορεί να υλοποιήσει όποια έργα απαιτηθούν για να γίνει ανταγωνιστική και προσοδοφόρα.Τώρα αν κάθονται ν΄ακούν τις αντιρρήσεις των τοπικών αρχόντων και των βουλευτών που θέλουν να ικανοποιήσουν τους ψηφοφόρους τους και τους χρηματοδότες τους επιχειρηματίες,μάλλον πρόκειται για...μπανανία...
    • Δεν θα διαφωνήσω για τα πιο χαμηλά υψόμετρα. Εκεί ίσως είναι μάταιο πολλές φορές αλλά υπάρχουν και φορές που θα είναι υπερχρήσιμο. Και εγώ προτιμώ την επέκταση. Δυστυχώς όμως όλα τα χιονοδρομικά του κόσμου δείχνουν ότι είναι απαραίτητο και το τεχνητό. Ειδικά φέτος θα ήταν όπως το λες "μεσαιου επιπεδου για 100 μετρα, τρομερο για το Βακχο και 6-14-10-τελειωμα περιφερειακης". Ξεχάσαμε και το απότομο του Ηρακλή και τα περάσματα Δια Οδυσσέα....Αν σου κόστιζε 5.000 ευρώ? Ακριβό? Το αν θα το δούλευες στο 1750 και το 1650 είναι καθαρά απόφαση του σημείου της σεζόν. Αν δου λείπουν τα τελευταία 50 μέτρα θα είναι θησαυρός. Θυμήσου πόσες φορές και φέτος ήταν μια χαρά και έλλειπε χιόνι τα τελευταία 50 μέτρα. Δυο βδομάδες θα τις κέρδιζες τουλάχιστον. Ακριβό? Αν σου κόστιζε 300 ευρώ? Θα στο γυρίσω στη λογική "ας το έχουμε όπως όλα τα χιονοδρομικά του κόσμου και ανάλογα με τη σεζόν, τη στιγμή και το μέρος, μετατρέπει πίστες με πέτρες σε πίστες και πίστες κλειστές για 50 μέτρα σε πίστες ανοιχτές"    
    • Έκλεισα με 6 σκι και αυτά έξω. Τα Καλάβρυτα που λατρεύω δεν τα κατάφεραν. Για Παρνασσό ούτε για αστείο. Υπομονή για του χρόνου πια.
    • 😀   Για μένα ήταν μακράν η χειρότερη σεζόν (εκτός της καραντίνας φυσικά) από το 94 που ξεκίνησα. Από την μια οι υποχρεώσεις, από την άλλη η κάκιστη σεζόν, το αποτέλειωσε και το κατάμουτρο ψέμα του Παρνασσού για πλήρη λειτουργία, και με αυτά και με αυτά έμεινα με... 1 σκι.    1 σκι σε μια ολόκληρη σεζόν. Απίστευτο μου φαίνεται... 
  • Upcoming Events

    No upcoming events found
  • Today's Birthdays

    1. ballaki
      ballaki
      (32 years old)
    2. grousso
      grousso
      (43 years old)
  • Who is online

  • Forum Statistics

    • Total Topics
      17,306
    • Total Posts
      460,664
  • Member Statistics

    • Total Members
      10,473
    • Most Online
      1,823

    Newest Member
    BrianEsola
    Joined
×
×
  • Create New...