Jump to content
Apostolisitsios

Snowboard Leash: Άκυρο/ Απαρχαιωμένο Μέτρο Ασφαλείας (Μάλλον Στο Σκι Πρέπει Να Επιβληθεί)

Recommended Posts

Κοιτάξτε, πιστεύω ότι το λουράκι δεν ειναι λύση.
Πραγματικά δεν εξυπηρετεί πουθενά. Με την ίδια λογική θα φορούσαν και οι σκιερ λουράκι.
Το πραγματικό πρόβλημα είναι αυτό που είπε ο φίλος πιο πάνω, ότι η νοοτροπία πολλών αρχαρίων είναι τέτοια, που γίνεται μπάχαλο. Κι έχουν την νοοτροπία "δεν χρειάζομαι δάσκαλο", που το θεωρώ εντελώς λάθος. Δηλαδή εγώ ήμουν μ@@@ς που ξεκίνησα ΚΑΙ στο σκι με δάσκαλο;
Εδώ δεν μπορώ να καταλάβω με ποιό σκεπτικό ανεβαίνουν τη Στύγα αφού δεν ξέρουν καν πώς να στρίβουν.
Επίσης, το πιο βασικό για μένα, είναι πρώτα να μάθει κάποιος να τσουλάει με το ένα πόδι, για ισορροπία και μετά προχωρά.

  • Like 4

JAPOW!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ας υποθέσουμε πως το λουράκι και το leash που φοράμε στα σερφ, είναι το ίδιο πράγμα.
Στο σερφ, δεν υπάρχουν δέστρες και το leash το έχουμε για να μην χάσουμε τη σανίδα και φύγει αδέσποτη.
Στο wakeboard, υπάρχουν δέστρες, άρα δεν χρειάζεται κάποιο λουράκι.
Στο snowboard, υπάρχουν δέστρες αλλά χρειάζεται το λουράκι σε αυτούς που δεν έχουν μυαλό να σκεφτούν ότι δεν μπορούν να κάνουν ότι γουστάρουν.
Δυστυχώς...

  • Like 1

JAPOW!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Οταν ο χιονοδρόμος βγάζει το σανίδι να περπατήσει πιο ψηλά στην πλαγιά, πιο πάνω απο το τερματικό του λιφτ, τότε θα βάλει το λουράκι στο χέρι, στον καρπό.

 

Ετσι για να σας την σπάσω. :P

  • Like 5

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ας υποθέσουμε πως το λουράκι και το leash που φοράμε στα σερφ, είναι το ίδιο πράγμα.

Στο σερφ, δεν υπάρχουν δέστρες και το leash το έχουμε για να μην χάσουμε τη σανίδα και φύγει αδέσποτη.

Στο wakeboard, υπάρχουν δέστρες, άρα δεν χρειάζεται κάποιο λουράκι.

Στο snowboard, υπάρχουν δέστρες αλλά χρειάζεται το λουράκι σε αυτούς που δεν έχουν μυαλό να σκεφτούν ότι δεν μπορούν να κάνουν ότι γουστάρουν.

Δυστυχώς...

 

Δεν είναι σωστός ο παραλληλισμός που κάνεις. Είναι τελείως άλλο το surf, το wake και το snowboard

Share this post


Link to post
Share on other sites

Οταν ο χιονοδρόμος βγάζει το σανίδι να περπατήσει πιο ψηλά στην πλαγιά, πιο πάνω απο το τερματικό του λιφτ, τότε θα βάλει το λουράκι στο χέρι, στον καρπό.

 

Ετσι για να σας την σπάσω. :P

 

Δεν έχεις άδικο σε αυτό! Θα μπορούσε το λουράκι (άλλου τύπου βέβαια από αυτό που πουλάνε) να είναι υποχρεωτικό μόνο όταν ο snowboarder δεν έχει δεμένο το πόδι στην δέστρα.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κοιτάξτε να δείτε. Κάθε θέση έχει από όλα τα λογής επιχειρήματα και υπερ και κατά για κάθε θέμα που προκύπτει στο βουνό ή όπου άλλου. Ενα θέμα μπορεί να είναι σημαντικό οπότε γρήγορα καταλήγουμε σε συμπεράσματα. Ενα άλλο θέμα όμως είναι αδιάφορο και εκεί απλά καταναλώνουμε τον χρόνο μας χωρις να καταλήγουμε σε συμπεράσματα.

 

Τι θέλω να πω.

 

Αν το λουράκι ήταν συμαντικό θέμα , θα ήταν φανερό τι θα έπρεπε να ειναι υποχρεωμένος να κάνει ο χιονοδρόμος. Από την στιγμή που καταναλώνουμε χρόνο για τα λουράκια πάει να πει οτι κάνουμε διάλειμμα απο κάτι άλλο, πιο συμαντικό....

 

:)

  • Like 2

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

Βρε παιδια μια χαρα ειναι τα λουρακια που υπαρχουν.

Αν τα φορας σωστα ευκολα την εχεις αγκαλια την σανιδα.

Μην τα μαζευετε για να μην τα...πατατε.

Ουτε κομπους ε...μην ζησουμε κανενα ακρωτηριασμο σε λιφτ.

Με το πλαστικο του κλιπακι και σχεδιασμενο να κραταει μονο το στατικο βαρος της σανιδας και οχι το δικο σας βαρος απο την σανιδα.

Αντε πια, εχω βαρεθει να βρισκω σανιδες σε καθε ρεματια και τρυπα.

Το καλυτερο σκορ μου ηταν κατακαινουργια γυναικεια μπαρτον στους αναμεταδωτες στην βασιλω.

  • Like 2

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αυτο πια με το λουρακι για τα σκι. Κουνια που σας κουναγε....

Λογω αναγκης στο ορειβατικο γιατι δεν λεει να εισαι εκει που δεν πρεπει να εισαι και να σου φευγει το σκι.

Και το κεφαλι μας ξερει ποσες φορες το φαγαμε το σκι στο...κεφαλι. ευτυχως βγηκαν τα κρανη.

  • Like 2

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σανίδι στο χέρι που έχεις δει; Ήταν αρχάριος που κάθισε να το βάλει στη Στύγα καθώς είχε αποβιβασθεί. Τη συνέχεια στη περιέγραψα πιό πάνω. Δεν με νοιάζει αν έχει λουράκι ή όχι αρκεί να φορά το σανίδι στο ένα πόδι την στιγμή που μπαίνει στο λιφτ και όχι να το κρατά στα χέρια. Φαντάζεσαι τα σκι να μην είχαν φρένο και να ανέβαινα στη κορυφή της Στύγας για να τα βάλω. Η μαλακία δεν θέλει πολύ να γίνει.

Edited by kosaitis

Share this post


Link to post
Share on other sites

To post μου έγινε απλά για να ενημερώσω τους χιονοδρόμους σκιερ ότι το leash δεν κάνει τίποτα για να λύσει το υπαρκτό πρόβλημα της επικινδυνότητας των ελεύθερων snowboard όπως πολλοί νομίζουν.

Σε αυτό συμφωνούν και κάποιοι λίγο πιο ειδικοί από μένα όπως πχ η Burton (που έχει το 50% της αγοράς snowboard).

Edited by Powder Sucks
  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

οσο επιτρεπεται να παιρνεις το σανιδι στο χερι σε καρεκλακι θα υπαρχουν παντα αδεσποτα...

  • Like 4

Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εδώ δεν μπορώ να καταλάβω με ποιό σκεπτικό ανεβαίνουν τη Στύγα αφού δεν ξέρουν καν πώς να στρίβουν.

 

Γιατί δεν μπορούν να πάρουν την διπλή άγκυρα, αρα τι μας μένει...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Βαλ το λουρακι στο παρκινκ

Βγαλτο στο παρκινκ

Η καθε μπαρτον ειναι ευτυχισμενοι να τα χανετε τα σανιδια.

  • Like 1

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γιατί δεν μπορούν να πάρουν την διπλή άγκυρα, αρα τι μας μένει...

 

 

Ας μείνουν λοιπόν στο 3πλό λιφτ. Η Στύγα δεν ενδυκνύεται για τον αρχάριο.

 

Διακρίνω μια ειρωνεία από κάποιους σκιερ προς εμάς τους σνοουμπορντάδες. Εν έτη 2018 ακόμα αυτή η "άτυπη" κόντρα;

 

Με το ίδιο σκεπτικό εγώ γελάω όταν βλέπω μπατόν (του σκι, ντε) πεταμένα κάτω απο το λιφτ επειδή κάποιοι δεν ξέρουν να τα κρατάνε σωστά στο λιφτ.

Edited by panagiotis
  • Like 1

JAPOW!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κάποια πράγματα σχετικά με το snowboard leash επειδή ακόμα και σήμερα πολλοί χιονοδρόμοι σκιέρ και πολλά χκ το θεωρούν μέτρο ασφαλείας (το βλέπω και στο banner πάνω δεξιά):

Το snowboard leash είναι ένα παντελώς άκυρο/απαρχαιωμένο μέτρο ασφαλείας το οποίο είχε επιβληθεί στις αρχές του snowboard από τα χιονοδρομικά κέντρα τότε που δεν ήξεραν τι είναι το snowboard και απλά είχαν κάνει copy/paste τον παλιό κανονισμό που ίσχυε στο σκι (όταν οι δέστρες δεν είχαν φρένα).

Το snowboard leash δεν έχει κανένα απολύτως νόημα και δεν βοηθάει καθόλου στην ασφάλεια (όπως επιβεβαιώνουν και οι κατασκευαστές snowboard σαν την Burton) καθώς:

1. Είναι απίθανο να φύγει το snowboard από το πόδι όταν είναι δεμένο στην δέστρα. Δηλαδή είναι το ίδιο πιθανό με το να βγει το πόδι μέσα από την μπότα του σκι.

2. Όταν κάποιος βγάλει το snowboard από το πόδι του για οποιοδήποτε λόγο (πχ για να ανέβει την πλαγιά) τότε αναγκαστικά βγάζει και το leash οπότε σε αυτή την περίπτωση το leash δεν λειτουργεί.

 

Πηγαίνω πάρα πολλά χρόνια στο βουνό και ελάχιστες φορές έχω δει snowboard να κατεβαίνει μόνο του το βουνό.

Αντιθέτως έχω δεί πάρα πολλές φορές σκι ελεύθερα να κατεβαίνουν το βουνό είτε επειδή το φρένο δεν τα σταματάει λόγω πάγου κλπ, είτε επειδή δεν άνοιξε η δέστρα κλπ. Επίσης έχω δει σκι να φεύγει από χιονοδρόμο σκιερ πάνω στο καρεκλάκι.

Μήπως λοιπόν θα πρέπει να επανέλθει ο κανονισμός του leash στα σκι που έχει νόημα και να καταργηθεί στο snowboard που δεν έχει νόημα?

 

Και από μόνη της η τελευταία πρόταση σου, δείχνει κάτι. Από το ύφος, τον τρόπο διατύπωσης, κλπ, κλπ. Πολύ χαίρομαι βλέποντας τι ωραίες, φρέσκιες και προοδευτικές ιδέες φέρνουν τα νέα παιδιά!

 

Εγώ στην σύντομη ζωή μου έχω δει πραγματικά πολύ λίγα σκι να κατεβαίνουν μόνα τους. Δεν ξέρω αν ήταν 2 ή 3 φορές. Την πρώτη φορά, συνέβει σε εμένα. Ήταν την δεύτερη φορά που δοκίμαζα να κάνω σκι, πίσω το 82, όταν στα σκι που νοίκιασα δεν λειτούργησε η ασφάλεια το σκι κατέβηκε τον Περικλή μόνο του. Αλλά και οι άλλες φορές που είδα σκι να πηγαίνει μόνο του, ήταν από αστοχία της ίδιας ασφάλειας. Μπορεί να έχω δει 500 πτώσεις σκιερ; 1000; Ίσως παραπάνω. Όντως υπήρξε ένα ποσοστό αστοχίας τάξεως 3 τοις χιλίοις.

 

Αντίθετα, στο πολύ λιγότερο χρόνο που υπάρχει το σανίδι, έχω δει δεκάδες από αυτά να τρέχουν μόνα τους. Ένα έχει χτυπήσει εμένα, ένα τον γιο μου. Ο λόγος που έφυγαν, δεν ήταν διότι αστόχησε ο μηχανισμός ασφάλειας που είχαν για να μην φεύγουν ΑΝΕΞΕΛΕΓΚΤΑ. Γιατί ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΚΑΝΕΝΑ ΜΕΤΡΟ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ.

 

Κατά τα άλλα, η τελευταία πρόταση σου φαίνεται βγαλμένη από τις εμπειρίες σου και υποθέτω ότι αντικατοπτρίζει τον τρόπο που σκέπτεσαι και αντιμετωπίζεις όλα τα θέματα ασφαλείας ?

Edited by mil
  • Like 1

53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί επιμένει ο κοσμος στο λουράκι και όχι να έχεις το snowboard στο πόδι υποχρεωτικά στα lift... το λουράκι αν πάρεις την σανίδα στο χέρι στο καρεκλάκι είναι άχρηστο.

Edited by Χρήστος Λάππας
(Ελληνικά)
  • Like 5

Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

...γράφω και ταυτόχρονα χαμογελάω. Βέβαια στο ιντερνετ παιζει το εξής, ενω εσωτερικά μπορεί να σπαράζεις φερειπειν στα γέλια το προσωπό σου είναι τελείως ενεκφραστο και ψυχρό. Νομίζω οτι κάπως έτσι έιναι και οι συγγραφείς!... ( μα τι γράφω;;...)

 

λοιπον, γελάω (ντερνετικα, το προσωπό μου ειναι στην πραγμαιτκότητα πιο κοντά στο "θλιμένο") γιατι φαντάζομαι το χιονοδρόμο σκιέρ να πέφτει και το σκι του να ειναι δεδμένο με λουράκι στον αστράγαλο. χα ...χα...χα.... :P

 

Μπορείτε να φανταστείτε να έχει απελευθερώσει η δέστρα και να κρέμεται το σκι στο πόδι ενω κουτραβαλά ο σκιερ προς το πλατώ με καμιά 30αρια χιλιόμετρα τη ώρα; :P

Edited by Χρήστος Μ.
  • Like 3

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παράξενη αυτή η αντιπαράθεση . Ο vro μίλησε ορθά (για πρώτη φορά ) και φυσικά εάν ο κανονισμός λέει λουράκια θα φοράμε λουράκια εάν δεν το θεωρούμε τότε προσπάθεια να αλαξουμε . Το θέμα ασφάλεια είναι θέμα συμπεριφοράς και η συμπεριφορά είναι θέμα παιδείας , ανατροφής και δεν σημαίνει ότι αν είσαι βοσκός δεν έχεις παιδιά έχω βρεθεί αντιμέτωπος με την γαϊδούρια (έκφραση μόνο ) και σκιέρ , και χιονο-σανίδαδες (Η χιονοσανίδα (snowboarding) είναι άθλημα που περιλαμβάνει την κατάβαση με ειδική σανίδα (δεμένη με λουριά στα πόδια του αθλητή) από ένα κεκλιμένο επίπεδο που είναι καλυμμένο με χιόνι., Χαχαχα ) που κατεβαίνουν την πλαγιά με snowplawκαι να παρασύρουν τα πάντα ,αθλητές που πιστεύουμε ότι τα πάντα τους ανήκουν και ρομαντικούς που σταματούν στη μέση της πίστας και αγναντεύουν .

πρέπει τέλος να γνωρίζουμε έχουμε ευθύνη για τα ατυχήματα που θα προκαλέσουμε και η ευθύνη μεταφράζεται σε χρήμα

Περιμένοντας το χιόνια .... διαφορετικά καλό ξενιτεμό..... αλά όχι και να μαλώνουμε για τα λουράκια

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για πρωτη φορα?;;;;;?;;;;;;;;;1;;

  • Like 1

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι είναι θέμα «ρατσισμού». Το πρόβλημα είναι πρακτικό. Αν τα σκι φύγουν από το πόδι του χιονοδρομου υπάρχει μηχανισμός σχεδιασμένος να τα σταματήσει (και το κάνει με επιτυχία στη συγκλονιστική πλειοψηφία των περιπτώσεων). Τα snowboard -δυστυχώς-δεν έχουν κάτι αντίστοιχο.

  • Like 1

Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ναι αλλα δεν καταλαβαινεις αυτο που σου λενε οι σανιδαδες.

Οτι η δεστρα τους (η συνηθισμενη) δεν απελευθερωνει αρα το λουρι ειναι αχρηστο.

Διαλογος κουφων.

Δεν το συζηταω για τα λιφτ.

Πρεπει να απαγορευεται δια ροπαλου το σανιδι αγκαλια. Με λουρι ή χωρις λουρι.

Αλλα οταν τραβερσαρεις περπατωντας πια ειναι η σωστη θεση της σανιδας;

Στο σακιδιο στην πλατη.

Αλλοιως καθετα οχι οριζωντια στο πλαι σου. Η σανιδα ειναι το... πιολε σου. Επομενως το λουρακι ειναι η ασφαλεια του πιολε σου.


<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ναι αλλα δεν καταλαβαινεις αυτο που σου λενε οι σανιδαδες.

Οτι η δεστρα τους (η συνηθισμενη) δεν απελευθερωνει αρα το λουρι ειναι αχρηστο.

Διαλογος κουφων.

Δεν το συζηταω για τα λιφτ.

Πρεπει να απαγορευεται δια ροπαλου το σανιδι αγκαλια. Με λουρι ή χωρις λουρι.

Αλλα οταν τραβερσαρεις περπατωντας πια ειναι η σωστη θεση της σανιδας;

Στο σακιδιο στην πλατη.

Αλλοιως καθετα οχι οριζωντια στο πλαι σου. Η σανιδα ειναι το... πιολε σου. Επομενως το λουρακι ειναι η ασφαλεια του πιολε σου.

 

giati dialogos koufon?

1. giati o allos na perpataei me tin sanida sto xeri? eidika an eina arxarios...na paei sto "apatito"...an den xerei na paei sto kareklaki me to sanidi sto podi tote as paei na ta mathei ayta prota k meta na psaxei freeride klp

2. akoma k an to kanei k perpataei to louraki pou boithaei ?`tha to perasei sto xeri? h ston laimo...

 

sta 13 xronia pou kano snowboard den mou efyge pote

kai oses fores piga Alpeis POTE den eida sanida adespoti...k pistepse me kanenas den foraei louraki....

synepos

A. sanidi panta sto podi

B. xionodromiki paideia...

C. akoma kai an to pareis sto xeri prepei na xereis POU tha katseis na to "foreseis"...allios....

Edited by Turms
  • Like 1

Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

10τια του 1970 ολα τα σκι εδεναν με λουρακια στην μποτα και μαλιστα ελαστικα ..αποτελεσμα σε πτώση το σκι να απελευθερωνεται .-..αλλα να σε ακόλουθη στην κουτρουβαλα ...με αποτελεσμα να τρως και το σκι στο κεφαλι .. Το επαθε φιλος και το πρήξιμο ητανε σαν να τον ειχανε τουλουμίασει στο ξυλο

 

Ευτηχως σχετικα γρηγορα ηρθαν τα λεγόμενά φρενα που τα αγόρασες εξτρά..τα τοποθετούσες και τελειωνες ..

Εχω ακομα τα παλια σκι μου με τα τοτε φρενα

 

φανταζομε οτι καποια στιγμη θα εχουν και τα σανίδια καποιο τροπο φρεναρισματος φεύγοντας απο το ποδι

Edited by PRESIDENT

ΠΙΣΟΔΕΡΙ ΤΟ ΚΑΛΎΤΕΡΌ ΧΚΕΝΤΡΟ ΣΤΑ ΒΟΡΕΙΑ

:evil:

Share this post


Link to post
Share on other sites

vro για να μπορέσεις να περπατήσεις με το leash αυτό πρέπει να έχει τουλάχιστον 1 μέτρο μήκος.

 

Εξήγησε μου με ποιό από τα παρακάτω leash (τα οποία είναι σύμφωνα με τους κανονισμούς) μπορείς να περπατήσεις:

 

https://www.blue-tomato.com/en-GR/products/?q=snowboard+leash

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...