Jump to content
Apostolisitsios

Snowboard Leash: Άκυρο/ Απαρχαιωμένο Μέτρο Ασφαλείας (Μάλλον Στο Σκι Πρέπει Να Επιβληθεί)

Recommended Posts

....Ανησυχώ στα σοβαρά τωρα. Προσπαθώ να κάνω χιουμορ και δεν πιάνει. :P

 

turns (ποιο είναι αληθεια το ονομά σου μωρέ, γέρασα γαι ψευδονημα και τέτοια..) , είμαστε όλοι στοκοι. Μα το είπα πιο πάνω , και οι σκιερ ειμαστε ΗΛΙΘΙΟΙ, δες τι ειπε ο Λεωνίδας για τους παγκόσμιους σκιερ που κατεβαίνουν ανάμεσα από τον κόσμο με χίλια. (και οι σανιδάδες το κάνουν αυτο όμως...).

 

Τοοοοο λουρί λοιπον .... (χαχαχα, έμενα τώρα μου φέρνει στο μυαλό το λουρί που βάζω στους σκύλους μου) , έχει και μια άλλη χρησιμότητα, ως κανόνας, παρανοικός μεν αλλα κανόνας δε Να γίνεται ντόρος ώστε ο αστός χιονοδρόμος να 'χει τουλάχιστον το νου του, οτι ΝΑΙ μπορει το σανίδι να του φύγει.

 

Επίσης συμβαίνει πολλές φορές και σκιέρ και σανιδάδες, μεσο-αστοί, μεγαλο-αστοι, να περπατάνε πιο πάνω από την αφετηρία ενός πάρκου, πιο πάνω απο την έξοδο του λιφτ , πιο πάνω από το kicker που φτιάξανε στην διχοτόμο της πιστας , αλλα έξω από αυτή (που σημαίνει οτι ΑΝ φύγει το σανίδι θα κόψει σαν λαιμητόμος αυτόν που περνά απο κάτω)...γενικώς συμβαίνει να περπατάνε συχνά απο δω και απο κει.

 

Ως σνόουμπόρντερ θα ασφάλιζα το σανίδι μου με λουρί στο περπάτημα σε μια πλαγιά με κλίση γιατί εκτός απο ηλίθιος θα μπορούσα να σταθώ και ....άτυχος. Στο κάτω κάτω ΓΙΑΤΙ να τρέχω να το κυνηγάω!!!!?? Λάθη στο βουνό γίνονται για πλάκα, το σανίδι για να σου φύγει είναι το μόνο εύκολο και λογικό. Ευθύνη λέγεται , ...είναι όμως και παρανοικός κανονισμός. Τι είπα όμως πιο πάνω; :

 

Τις μαλ...ς του κόσμου σε τούτη την ζωή τις επιβαρύνονται με νομους ένας ή δυό. Πάντα, εις τους αιώνες των αιώνων αμην.

 

  • Like 2

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σοβαρά, ο Τσίπρας κάνει σνόουμπορντ; !! κοίτα να δεις τι μαθαίνει κανείς;

 

:P :p

  • Like 2

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σοβαρά, ο Τσίπρας κάνει σνόουμπορντ; !! κοίτα να δεις τι μαθαίνει κανείς;

 

:P :p

Αν το δω αυτό θα το κάψω το σανίδι

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Από ότι κατάλαβα μόνο πράγμα είναι σίγουρο: Τους σανιδαδες δεν τους νοιαζει αν θα χασουν το σανιδι τους ...αν τους ενοιαζε θα εβρισκαν εναν τροπο να εχουν ενα κορδονι ...θες απλο ιμαντα ,θες σπιραλ ωστε να εχει μηκος αλλα και να μαζευεται για να μην τους ενοχλει ...κατι θα εκαναν ,αλλα μου φαινεται οτι αυτοι θα ''βαλουν το ΣΥΡΙΖΑ '' ...απο τα κεφαλια των αλλων χιονοδρομων . Δεν εκανα πολιτικο σχολειο ετσι ?Να μην σβηστει !χαχαχα


Κράτιστον κτημάτων ευβουλία.

Σοφοκλής

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν μπορω να καταλαβω πως και οι εταιρειες δεν εχουν κανει καποια πατεντα να φτιαξουν φρενα σαν αυτα που εχουν τα πεδιλα .Θα μπορουσε να υπαρξει απο την μια μερια φρενο ...κατω απο την φτερνα της μιας μποτας πχ δεν ειναι καθολου δυσκολο να επιτευχθει .Ειμαι σιγουρος πως αν μου αρεζε η σανιδα σιγουρα θα ειχα κανει καποια πατεντα !!!


Κράτιστον κτημάτων ευβουλία.

Σοφοκλής

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν καταλαβα τι τερματισα;;;;

 

Τυχαια το βρηκα ψαχνωντας για να βρω τα μεγεθη στα λουρια.

 

Το πως εγεινε;

Το ειδα, το ξαναειδα.

Πιθανα δεν εσφιξε τις δεστρες.

Μετα μου ηρθε...

Και τι με νοιαζει το πως εγεινε.

Εγεινε. .

Δηλαδη το νοικιαρικο σκι που βγαινει γιατι δεν ρυθμιστηκε σωστα η αποσταση στην δεστρα;;;;

Η και του μιχαλη που βγηκε στην φοιβη γιατι το ειχε στο 7 και οχι στο 10????

Ναι αλλα τα σκι εχουν φρενα.

Αρα...

Για ολες τις περιπτωσεις που δεν εχει γινει σωστη δουλεια, ειδικα με αρχαριους, νοικιαρικα κλπ κλπ

Αλλα για καλο και για κακο παντου

Λουρακι λουρακι λουρακι

Το βαζω στο παρκινκ το βγαζω στο παρκινκ.

Edited by vro
  • Like 1

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Οι σανίδες φαντάζομαι δεν έχουν board-stop (έτσι θα το έλεγαν; ) γιατι δεν βγαίνει το σανίδι κατα το γλύστρημα, δεν απασφαλίζει (δεν ξερω για δέστρες άλλου τύπου σαν των σκι), επομένως ειναι περιττός μηχανισμός, προσθέτει βάρος κτλ.

 

Ο Τσίπρας παιδιά δεν κάνει ουτε σανίδα, ουτε σκι. Χορεύει ζουρνάδες και νταούλια....

Edited by Χρήστος Μ.

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μου έχει τύχη να βγει το σκι με την δέντρα κλειστή .....

Νέες σανηδες τις πουλάνε με μπότα να βιδώνει

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Edited by vaggelis

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ρε συ Vro επιμένεις για κάτι που δεν γνωρίζεις καθόλου.

Δεν έχω λόγο να σου πω ψέματα ούτε εγώ ούτε οι υπόλοιποι που κάνουμε snowboard.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγω δεν λεω οτι λες ψεματα.

Λεω οτι δογματικα αρνεισαι να εφαρμοσεις μια τεχνολογια που σωζει ζωες επειδη σε ενοχλει το λουρακι.

Αποδειξτε μου οτι ειμαι λαθος.

Φορεστε για ενα μηνα λουρακι.

1 μηνα να μας αποδειξετε οτι κανουμε λαθος.


<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν με ενοχλεί το λουράκι, έχω φορέσει λουράκι και ξέρω καλά πως είναι σχεδιασμένο. Δεν μπορείς να περπατήσεις με το λουράκι.

Εσύ ισχυρίζεσε το αντίθετο χωρίς να έχεις βάλει ποτέ snowboard ούτε λουράκι.

Edited by Powder Sucks
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Νομιζω οτι κουρασαμε.

Μπορεις

Αλλα εχεις καθε δικαιωμα να υποστηριζεις το αντιθετο.

Ηθικα ομως πιστευω οτι εχεις υποχρεωση εσυ και ολοι εκεινοι που δεν θελουν το λουρακι οταν βλεπουν σανιδά σε λιφτ με την σανιδα στο χερι να χαλανε τον κοσμο να σταματησει το λιφτ.

Και μην μου πεις οτι ειναι υποχρεωση του χιονοδρομικου.

 

Και εσυ δεν πρεπει ναχεις κανει ποτε σου ορειβατικο σκι για να μου λες οτι πρεπει να βαλω λουρι σε σκι μεσα στην πιστα ετσι;

Αλλα δεν σου περναει η ιδεα να ψαχτεις. Ενω εγω ψαχτηκα για τα λουρακια, για τις αποψεις σας κλπ κλπ

Εκει ειναι η διαφορα μας.

Δυστυχως σου αποδειξα οτι μαλλον στην σανιδα πρεπει να επιβληθει το λουρακι. Αλλα δεν αισθανωμαι καμμια χαρα για αυτο.

Το ζητημα ειναι μοναχοι σας να ανοιξετε τα ματια σας.


<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Την βλακεία των πολλών θα την πληρώσουν ένας ή δυό . Ετσι γίνεται πάντα. Ο κανόνας του λουριού! :D, τείνει προς ένα παράλογο κανόνα γιατι ο κόσμος είναι κατα το αντιπροσωπευτικό του δείγμα ...ηλίθιος. Είναι ο μοναδικός τρόπος για να αναγκάσουν τον μέσο αστο σχνουμπορντά να ασφαλίσει το σανίδι του σε κάθε μετακινησή του στο πεδίο. (μην με παρεξηγήσετε, και οι σκιερ ειμαστε το ίδιο ηλίθιοι , απλά δεν τσολάνε τα πεδιλά μας ανεξέλεκτα στην κατηφόρα...)

 

Νομίζω οτι η συζήτηση πρέπει να αλλάξει κατεύθυνση.

 

Ας μιλήσουμε λοιπον για τον Μέσο Αστό Σνόουμπορντά. Μια κοινωνιολογική προσέγγιση. Παραθέτω , ένεκα κινέζικης σοφίας, τo παρακάτω οπτικο υλικό.

 

attachicon.gif8cf8522aedef895901f859c3d33c589c_400x1000.jpg

 

attachicon.giffa1c3a28c5f13479e7244b9ffcf43af9_400x1000.jpg

 

attachicon.gifScreen-Shot-2015-10-20-at-11.37.48-AM-600x424.png

 

 

 

 

 

 

 

 

ποστ απο την δεκαετια του 80... τοτε που απαγορευαν τα snowboard στα χιονοδρομικα ... γενικα υπαρχει αυτη η νοοτροπια στο snowclub ειτε με ποστ και καλα χαβαλετζιδικα , ειτε με ξεκαθαρα ποστ εναντιον του αθληματος.

 

 

στην πρωτη και στην δευτερη φωτο απλα ειναι η αναμονη για καποιο αλμα σε καποιο παρκο. με την τριτη φωτο δεν καταλαβαινω τι θες να πεις

Edited by StavRos

Share this post


Link to post
Share on other sites

Βρε παιδιά γιατί δεν μπορούμε να συμφωνήσουμε ότι για έμπειρους snbrds πράγματι το λουρί είναι κάτι που πράγματι δεν θα βοηθήσει αντίθετα θα δυσκολέψει συχνά.

 

Αντίθετα όλοι πρέπει να συμφωνήσουμε ότι υπάρχει μια φάση στην εκμάθηση του σπορ που τους φεύγει πολύ συχνά το σανίδι. Αυτό σε συνδυασμό με την τάση του Έλληνα να μην κάνει μαθήματα (στα οποία ο δάσκαλος θα εξηγήσει τους κινδύνους) οδηγεί στο να έχουμε συχνότατα σανίδια να φεύγουν αδέσποτα και αυτό οδηγεί αναγκαστικά σαν βασικό μέτρο ασφάλειας να γίνει υποχρεωτικό το λουράκι όσο παράλογο και να μοιάζει στους έμπειρους.

 

Μήπως απλά πρέπει να δεχτούμε ότι μέχρι οι Έλληνες να βάλουν μυαλό πρέπει να οδηγηθούμε σε ακόμα μια "περίεργη λύση"?

 

Όσο και να μη θέλουν να το πιστέψουν κάποιοι βλέπουμε καθημερινά σανίδια αδέσποτα να κινδυνεύουν να σκοτώσουν κάποιον. Κακώς? ναι κακώς. Η μόνη λύση είναι το υποχρεωτικό λουράκι. Άδικο για κάποιους που έχουν την εμπειρία και την ικανότητα να μην τους φύγει ποτέ? Άδικο.

 

Εδώ κλείνουμε τη Στύγα μέρες με ομίχλη που δεν την πάτησαν και βγάζουμε level 5 με 20 πόντους χιόνι για τον κακό πελάτη.

 

Για ακόμα μα φορά ο κακός Έλληνας Χιονοδρόμος οδηγεί σε κουφές λύσεις τα Ελληνικά Χιονοδρομικά. Δυστυχώς όμως για το λουράκι η καθημερινή εμπειρία αδέσποτου σανιδιού οδηγεί στην μοναδική λύση της υποχρέωσης να το φοράνε μιας και είναι θέμα ασφάλειας πολύ σοβαρό.

  • Like 5

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Είναι θέμα αντιμετώπισης μαζικής προσέλευσης. Δεν υπάρχει κάποιο καλύτερο μέτρο ώστε οι άνθρωποι που έχουν την ευθύνη για ένα οργαωνμένο χιονοδρομικό να ελέγξουν τα ατυχήματα. Αυτό βεβαια για να γίνει κατανοητό θα πρέπει ο μέσος επισκέπτης να διακατέχεται απο παιδεία και σεβασμό προς τους κανόνες , τους θεσμους κ.ο.κ.

 

Οπότε λοιπον για οποιους δεν θέλουν να ακολουθήσουν τους κανόνες και τους όρους ο υπευθυνος του χιονοδρομικου είναι αναγκασμένος να μην επιτρέψει την έκδοση καρτών.

 

Το παιχνίδι παιζεται ως εξής. Σαν σανιδάς ναι θα δυσανασχετήσω όταν ειμαι 15 χρονών...Μεγαλώνοντας όμως λογικά θα πρέπει να καταλαβαίνω. Λογικά.

 

Κάνω ΚΑΙ snowboard. Τις ημέρες που ήμουν εκπαιδευτής full time καθημερινές ήμουν πάρα πολλές μέρες με σανίδι.

 

Αυτά.

Edited by Χρήστος Μ.
  • Like 2

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τα πραγματα ειναι απλα.

Αυτος που θα παει να βγαλει σελφι ή να μπαλαμουτιαστεί δε θα φοραει λουρακι ακομα και να εχει. Σε αυτους οπως λετε φευγει το σανιδι!

Σκοπος ειναι να μειωθει ο κοσμος που δε το φοραει στο ποδι και μονοδρομος προς σ'αυτη την κατευθυνση αποτελει η απαγορευση χρησης των λιφτ με τα σανιδια/πεδιλα στο χερι.

Αποδειξη αποτελουν ολα τα ΧΚ ανα τον κοσμο.

Ολα τα αλλα ειναι workarounds για να λεμε οτι κατι κανουμε. Αποτελεσμα ομως δε θα δουμε

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αγαπητέ Vro, διακρίνω μια επίθεση εκ μέρους σου προς εμας;
Έχεις ποστάρει ειρωνικά αρκετές φορές για το λουράκι, θα τρέξουμε να το αγοράσουμε; Οχι.
Εγώ ξέρεις πόσες φορές τα παίρνω με σκιερ που σταματάνε με το έτσι θέλω στη μέση της πίστας; Ελπίζω να μην είσαι απο αυτούς.
Όπως επίσης τα παίρνω με αυτούς που στην έξοδο του λιφτ, σταματάνε μπροστά από εμάς στο σημείο που κάτσαμε να δέσουμε τα σανίδια μας. Είμαστε έτοιμοι να σηκωθούμε να φύγουμε κι εσείς μπροστά μου!

ΥΓ: Δεν ξέρεις πόσο πολύ παρεξηγήθηκα όταν σε προηγούμενο ποστάρισμά σου είπες για "διάλογο κουφών". Είμαι κωφός και δεν σηκώνω αστεία σε αυτό το θέμα. Ευχαριστώ.

  • Like 3

JAPOW!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σε λιγα χρονια ολοι οι σανιδαδες υποχρεωτικα θα αλλαξετε εξοπλισμο σε δεστρες με στοπ.

Δυστυχως μεχρι τοτε θα εχουμε θρυνησει θυματα.

Μα αφου ο εξοπλισμος υπαρχει γιατι οχι απο τωρα.

Γιατι υπαρχει στοκ τουλαχιστον για τριετια στα εργοστασια και κανα δυο ακομα χρονια στους εμπορους.

Μολις κανονιστουν τα θεματα πατεντας και αδειων με τον γνωστο τροπο της υπερπροβολης των περιστατικων με τις runaway σανιδες, η αλλαγη θα επιβληθει.

Μεχρι τοτε ΛΟΥΡΑΚΙ.

Πιστευω οτι πρεπει να παρθει πρωτοβουλια να νομοθετηθει απο το ελληνικο κρατος η απαγορευση εισαγωγης, πωλησης και ενοικιασης σανιδας χωρις λουρακι και πρεπει ολοι να πιεσουμε προς αυτην την κατευθηνση.


<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αγαπητε παναγιωτη

 

Νοηματα τυφλων;

Ειμαστε οκ;

 

Η προσπαθεια που κανετε σαν σανιδαδες να πεταξετε την μπαλα στην εξεδρα, η απιστευτη αντιστροφη της πραγματικοτητας (σοβαρα ειναι πιο πολλοι σκιερ σταματημενοι απο σανιδαδες;;;;;, φυσικα κακως και τα δυο) αλλα κυριως η υποκουλτουρα της θρασιμομαγκιας της εμεσης και αμεσης απειλης και της κακως νοουμενης ελευθεριας του στυλ δεν θα με αναγκασεις ακομα και οταν εχεις δικιο,

Δεν εχει να κανει με το αν οι σανιδες ειναι μια ή δυο

Εχει να κανει με το ποσο σεβομαι την ζωη και τα αγαθα του αλλου και με την παιδεια που μου προσφερει μια οργανωμενη κοινωνια.

 

Λουρακι λουρακι λουρακι.

  • Like 1

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

  • Posts

    • При сильном затоплении водой следует немедленно разобрать пол из ламината, дабы предотвратить впитывание панелями влаги. Ламинат имеет защитный слой с двух сторон панели, однако же, его торцы не всегда бывают надежно защищены от влаги. Именно поэтому рекомендуется использовать герметик для пола при укладке покрытия. Он не склеивает соседние панели, но предохраняет торцы от воздействия сырости Blog
    • To σκι στην Ελλάδα είναι πια βέβαιο ότι βασίζεται σε παραπληροφόρηση και σε "θρύλους" που κυκλοφορούν. Πολύ σωστά γράφτηκε ότι είμαστε σε επίπεδο Δημοτικού σταθμού σαν χιονοδρομικά. Με την παραπληροφόρηση που υπάρχει τι να κάνουν και οι καημένοι οι χιονοδρόμοι? Άλλωστε έκατσε κανείς να τους μάθει χιονοδρομική παιδεία? Έκατσαν μόνοι τους? Γενικά σε αυτή τη χώρα υπάρχει ορθολογική φωνή και συνολικός σχεδιασμός πάνω σε κάτι? Για όποιον θέλει να διαβάσει ιδού επισήμως τα νέα του χιονοδρομικού και επισήμως και μέσα από τη βουλή. Σχεδόν 100% ψέματα. https://iparnassos.gr/2024/03/i-etad-ypevale-aitima-eksygchronismou-tou-irakli-sto-tameio-anakampsis/?fbclid=IwAR2-iVfLWVwYvszEg5Hu788np7iC_-lvJVu_wzyDu5NxfyONesxnbaOTwH4_aem_AdtwiajTFasz6xd93s-XwD_Q_2mIZRrxSKgvvwySHq_5wXD-6hEf6CWVDEvhCfvV-_-rqE7oNBLxK00e859k7Iye https://parnassos-ski.gr/me-ameioto-rythmo-synechizetai-i-proetoimasia-gia-ti-leitoyrgia-kai-tin-anavathmisi-toy-chionodromikoy-kentroy-parnassoy/ Η Βουλή των Ελλήνων, τα ΕΤΑΔ και ο κάθε διακινητής "θρύλων" λένε ψέματα στη μούρη μας. Όταν ιδρύθηκε ο Σύλλογος είχε σαν στόχο την παραπληροφόρηση να την μετατρέψει σε πληροφορία στο forum. 20 χρόνια μετά μας έφαγαν τα social media, οι "δημοσιογράφοι" και η παραπληροφόρηση όσο και να γράφεις επιχειρήματα κερδίζει. Το "μικρό" τεχνητό του Παρνασσού, εφικτότατο. Δεν απέδειξε ότι είναι απαραίτητο? Μα είναι τόσο χαζά όλα μα όλα τα χιονοδρομικά του κόσμου? Κανένας δεν διαφωνεί να γίνει το σέρβις στον Ηρακλή. Τα ΕΤΑΔ θα το κάνουν? Κανένας δεν διαφωνεί ότι καλό θα ήταν να μπει λιφτ στα Άνω Κελλάρια. Χρονοδιάγραμμα? Για να σε προλάβω, πολύ αισιόδοξα το 2030. Ξεκίνησαν την αδειοδότηση? Από την άλλη τι να πει κανείς για την μπανανία που ζούμε
    • Η τεχνίτη χιονωση στον Παρνασσό ειναι ποιο δύσκολο  να γίνει απ ότι να μπει νέο λιφτ στα άνω κελάρια η ακόμα καλύτερα να βρουν τα χρήματα για να γίνει το service στον Ηρακλή  ανάποδα έχετε ξεκινήσει  από την άλλη τι να πεις για την  μπανανία που ζούμε 
  • Upcoming Events

    No upcoming events found
  • Today's Birthdays

    1. elgeo
      elgeo
      (45 years old)
    2. popitsi
      popitsi
      (45 years old)
  • Who is online

  • Forum Statistics

    • Total Topics
      17,307
    • Total Posts
      460,687
  • Member Statistics

    • Total Members
      10,477
    • Most Online
      1,823

    Newest Member
    Charefaf
    Joined
×
×
  • Create New...