Jump to content

Recommended Posts

21/2/1988 Κυριακή

Γράφω για να μοιραστώ μια εμπειρία που είχα πριν 30 χρόνια. Πήγαμε για σκι στη Φτερόλακκα. Εγώ 10- ετών, ο αδερφός μου 11 κι ο πατέρας μου 40. Αποφασίσαμε να κάνουμε την περιφερειακή. Πήραμε συνδετικό, τριπλό κ ξεκινήσαμε. Είχε πολύ ομίχλη.Χαθήκαμε λίγο πριν το τέλος της διαδρομής. Κάναμε δεξιά. Όταν καταλάβαμε ότι χαθήκαμε (2μμ περιπου) πίσω δεν μπορούσαμε να πάμε. Οπότε, μόνο μπροστά σε όσο το δυνατόν χαμηλότερο υψόμετρο. Τελικά σταματήσαμε κάτω από ένα δέντρο περίπου στις 5 σε μια περιοχή που μετά μάθαμε πως λέγεται κάκαμπος. Δε κοιμηθηκαμε. Θυμάμαι σαν τώρα ότι περιμέναμε με αγωνία το πρωί για να προχωρήσουμε. Μαζί μας δεν είχαμε τρόφιμα, νερό ή εξοπλισμό.

Η μητέρα μου έμεινε εκείνη τη μέρα πίσω, δεν έκανε σκι αλλά ανέβηκε στο χιονοδρομικό μαζί μας. Στις 4.30 δεν είχαμε γυρίσει και αποφασίζει να σταματήσει το υπηρεσιακό λεωφορείο των εργαζομένων. Τους εξηγεί. Αμέσως κινητοποιούνται. Μας βρήκαν περίπου στις 2.30 το βράδυ. Περπατήσαμε όλοι μαζί για καμιά ώρα σε ξέφωτο που μας περιμενε το ρατρακ.

Ένα μεγάλο ευχαριστώ είναι λίγο για τους ανθρώπους που 12 ώρες ήταν στο πόδι για τη δική μας απερισκεψία. Κάναμε μεγάλο γλέντι για να τους ευχαριστήσουμε και από τότε νιώθουμε βαθιά ευγνωμοσύνη γι αυτούς που ενήργησαν πάνω και πέρα από την στενή έννοια του καθήκοντος.

Συμπεράσματα;

Με ομίχλη μπορείς να χαθείς οπουδήποτε. Τη διαδρομή την είχαμε κάνει πάνω από 20 φορές.

• Like 22

Πραγματικα, ειναι οντως πολυ ευκολο να φυγεις και εκτος με την ομιχλη...

Το διαπιστωσαμε τετοιο καιρο το 2013 καθως χαθηκε ο φιλος μας λογω ομιχλης βγηκε εκτος χ/κ και κατεληξε να τον ψαχνουν εξι ωρες... Ειχε φυγει απο πισω απο το χ/κ και πραγμμτικα περασε δυσκολα καθως παλευε με το χιονι που τον βουλιαζε τελειως σχεδον τρεις ωρες και απο τυχη επεσε πανω σε καλυβα βοσκου και καταλαβαν που ηταν ωστε να τον βρουνε....

θυμαμαι τοτε οτι μας ελεγαν οτι ειχε να συμβει σχεδον τριαντα χρονια παρομοιο συμβαν και προφανως εννουσαν το δικο σας...

Τελος καλο και στις δυο περιπτωσεις το οποιο διδασκει πολλα!!!

Edited by frank zappa
  • Like 3

Δένδρο;

Μαλλον περασατε πισω απο το πανω παρκινκ δεξια οπως κατεβαινατε.

Θα μπορουσε ναναι και χειρωτερα. Δεξια 90 μοιρες στροφη στην στανη και κατεβασμα στην γερσαλη στο δαδι. Ευτυχως πηγατε ευθεια.

Edited by vro

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Φεύγανε από την baby φτερολακα κατω προς Δαδί και καταλήγανε να τους μαζεύουν στους προσκόπους ..... τυχεροί ...... μπορούσαν να έχουν γκρεμιστεί από την χαράδρα ο Παρνασσός δεν είναι αθώος οσο νομίζουν

Edited by vaggelis

Ναι, εχει σημεια που παρακαλας να εχει χιονι να μην πεσεις μεσα.

Μια άποψη της 6 (στη βάση της είναι το baby) από το google earth. Μάλλον όμως είναι λάθος η προοπτική γιατί δεν νομίζω ότι υπάρχουν τέτοιες κλίσεις εκει :

1f0389aef6fb4abf76fa86bbd46526f8.jpg

Νίφει!

Δεξια φαινεται ο δρομος απο το πανω στο κατω παρκινκ.

Δεν το εχω κατεβει το ρεμα...

Εχω κατεβει τον δρομο με σκι. Αν εξαιρεσεις δυο σημεια που ανηφοριζεις μια χαρα κατηφορα ειναι.

Οταν εχει χιονι ανεβαινουν στο βουναλακι πανω απο τις στανες και κατηφοριζουν προς την ασφαλτο εξω αριστερα απο το καρε που εχεις ανεβασει.

Μια φορα πηγα με φωκιες απο λιγο πριν την σαχαρα να βγω οσο πιο χαμηλα στις στανες που ειναι δεξια πριν βγεις στην κορφη της 10.

Ναι πως...

Εχει μια γρανα...

Δεν βρηκα καλυτερη.

Πιθανολογω οτι πεσαν δεξια νωρις.

Οχι κατω απο το παρκινκ, πιο νωρις τερμα δεξια στην φωτο.

Η πλαγια απο πανω ειναι αυτη που κατεβαινουν με τα σκι.

Βγαινει στην ασφαλτο στον δρομο για δαδι.

Οταν εγραψε δενδρο καταλαβα οτι μονο εκει μπορουσαν ναχουν παει..ζωντανοι.

post-911-0-03194600-1516794535_thumb.jpg

Δεν βρηκα καλυτερη.

Πιθανολογω οτι πεσαν δεξια νωρις.

Οχι κατω απο το παρκινκ, πιο νωρις τερμα δεξια στην φωτο.

Η πλαγια απο πανω ειναι αυτη που κατεβαινουν με τα σκι.

Βγαινει στην ασφαλτο στον δρομο για δαδι.

Οταν εγραψε δενδρο καταλαβα οτι μονο εκει μπορουσαν ναχουν παει..ζωντανοι.

attachicon.gifA1 (16).jpg

Έχεις δίκιο. Θυμάμαι ότι δεν ήταν όλο κατηφόρα η διαδρομή αφού καταλάβαμε ότι χαθήκαμε, ούτε ακούσαμε το λίφτ της μπέιμπι. Χιόνι είχε πολύ πάντως.