Jump to content
Ράνια

Δάσκαλος Της Προκοπής Στον Παρνασσό

Recommended Posts

Μην τρομάξετε, δε μου σάλεψε :P

Θα ήθελα προτάσεις για σοβαρούς δασκάλους snowboard στον Παρνασσό για φίλους που θα ανεβουν πρώτη φορά και θελουν να ξεκινήσουν σωστά. Πάσα πρόταση ευπρόσδεκτη. Αν δεν επιτρέπεται η ονομαστική αναφορά στείλτε πμ.

Μερσί μποκου εκ μέρους τους

Μόλις στο έστειλα. Εγγύηση ο τύπος.

Μηδέν άγαν.

Μόλις στο έστειλα. Εγγύηση ο τύπος.

Για να το γυρίσεις στο σκι; :smiling:

• Like 3

Ο συγκεκριμένος δάσκαλος είναι καταπληκτικός. Ακριβώς επειδή ήταν τόσο καλός με πόρωσε με το σανίδι αλλά δυστυχώς φέτος που βγήκα σε πίστα και είδα πράγματα που δεν μπορούσα να τα δω στη μικρή πίστα του baby lift άλλαξα και πήγα στο σκι.

• Like 3

Μηδέν άγαν.

Παράκληση ... Καλό δάσκαλο για πιτσιρίκο 6 χρόνων στον Παρνασσό

Ο συγκεκριμένος δάσκαλος είναι καταπληκτικός. Ακριβώς επειδή ήταν τόσο καλός με πόρωσε με το σανίδι αλλά δυστυχώς φέτος που βγήκα σε πίστα και είδα πράγματα που δεν μπορούσα να τα δω στη μικρή πίστα του baby lift άλλαξα και πήγα στο σκι.

ti eides diladi?

Snow is on my D.N.A.

δεν σε άδικο όμως

το snowboard στην αρχή είναι μαρτύριο...

θέλει πολύ υπομονή τις πρώτες 10 μέρες...

εγώ ακόμα μετά από 13 χρονια προσπάθειας υπάρχουν στιγμές που μου έρχεται να το σπάσω k να το πετάξω στον γκρεμό

το έχω ξαναπεί ότι το αν σε αρέσει το snowboard μπορείς να το καταλάβεις η από την πρώτη μέρα η μετά από 10 μέρες προσπάθειας όταν δεις πραγματικά ποσο γρήγορα βελτιώνεσαι...

το ski στην αρχή φαίνεται πιο εύκολο...(λογικό)...αλλα στην πορεία είναι πιο δύσκολο

• Like 3

Snow is on my D.N.A.

Το βασικο στοιχειο που δεν μου αρεσε στο σανιδι ειναι η σταση του σωματος.Δυστυχως στην μικρη πιστα του baby lift δεν μπορεσα αυτο να το καταλαβω.Ισως σε μερικους αυτο να φαινεται περιεργο αλλα ο καθε ανθρωπος ειναι ξεχωριστος.

Μηδέν άγαν.

ok...παο πάσο για αυτό

παρόλο που έχω ενστάσεις...

αλλα όπως του κάθεται του καθένα

• Like 2

Snow is on my D.N.A.

Στείλε pm στον wraith.

Για μένα είναι ;

• Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

• Soelden (AUT) Σαβ 23/10/2021     W GS Κυρ 24/10/2021    M GS
    • Πάντως μιας και από τη πέτρα που έπεσε πάνω στο αυτοκίνητο ξεκίνησε η κουβέντα, φαντάζομαι ότι όλοι θυμηθήκαμε τις φορές που προσπερασαμε ένα αγκωνάρι πεσμένο στη μέση ενός ορεινού δρόμου. Και είπαμε "για φαντάσου να περνάς και να πέσει πάνω σου". Οι συγκεκριμένοι δεν χρειάζεται πια να το φαντάζονται. Πάντως το μεγαλύτερο αγκωνάρι που έχω δει εγώ, ήταν σαν δυο αυτοκίνητα καταμεσής του δρόμου για Μουσουνίτσα. Κατεβήκαμε και καθαρίζαμε τις μικρότερες πέτρες (σαν κουτες νουνού) για να περάσουμε. Και ο δρόμος πριν 2 μέρες ήταν πεντακάθαρος. Τρομακτικό. Και ανεξέλεγκτο.   Sent from my M2007J17G using Tapatalk        
    • Όντας σαστισμένος/ στεναχωρημένος  βλέποντας τι συνέβει στον συνάνθρωπο μας στα "καλά καθούμενα", προτείνω να αναλογιστούμε την ιδιαιτερότητα του Βουνού, αντι να σκεφτούμε ΠΟΙΟΣ ΦΤΑΙΕΙ. Το ΒΟΥΝΟ (υψομετρική διαφορά)  σε σχέση με το ΙΣΩΜΑ (πεδιάδα, παραθαλλάσια-παραποτάμια περιοχή) πάντα περιείχε σε μεγαλύτερο βαθμό το ΔΥΣΚΟΛΟ (δυσπρόσιτο, επικίνδυνο, απρόβλεπτο, ασυνήθιστο, ιδιαίτερο, απαιτητικό). Αυτό το ΔΥΣΚΟΛΟ  το κρατούσε γενικά  μακριά από την καθημερινότητα του ανθρώπου έως και πριν κάποιες δεκαετίες. Αυτό το ΔΥΣΚΟΛΟ είναι όμως και η ΓΟΗΤΕΙΑ  του,(paradox of mountain tourism)  που μας έλκει σε αυτό, ιδιαίτερα τον χειμώνα που γίνεται ακόμα πιο ΔΥΣΚΟΛΟ. Αυτή  ΔΥΣΚΟΛΊΑ αντιμετωπίζεται με ...ΑΣΚΗΣΗ, ομαδικότητα/ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ, εγρήγορση/ΣΧΕΔΙΑΣΜΟ  σε ατομικό και κοινωνικό επίπεδο. Κι όταν  ο σύγχρονος, ατομοκεντρικός, "παραγωγικός" άνθρωπος  ξεχνά την αναγκαιότητα αυτών των ιδιοτήτων (βλ. "zapping" tourism), έρχεται το ΒΟΥΝΟ και του τις θυμίζει, επώδυνα. ΚΑΛΟ ΧΕΙΜΩΝΑ νά'χουμε...με ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΑ  αλλά και με ΑΣΦΑΛΕΙΑ   ΥΣ. Φωτό από γαλλική εκστρατεία προώθησης του ορεινού τουρισμού σε ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ  με δασκάλους χιονοδρομίας. Υπενθύμιση του ΒΟΥΝΟΥ στην καρδιά της ΠΟΛΗΣ. Αν μη τι άλλο, δεν περνά απαρατήρητο...
  • Upcoming Events

No upcoming events found
  • Today's Birthdays

No users celebrating today