Jump to content
ALCATRAZ

Ερωτηματολόγιο Για Εξοπλισμό Ασφαλείας Στο «Εκτός Πίστας»

Ατομικός Εξοπλισμός Ασφαλείας για «εκτός πίστας»  

26 members have voted

  1. 1. Έχετε μαζί σας εξοπλισμό ασφαλείας όταν κινήστε «εκτός πίστας» (sidecountry, backcountry...);

    • Ναι. Πάντα έχω μαζί μου, στο σακίδιο μου, φτυάρι, σόντα, beacon & φαρμακείο.
      6
    • Ναι έχω. Αλλά πολλές φορές δεν τα παίρνω μαζί μου στο βουνό και βγαίνω «εκτός».
      2
    • Ναι. Αλλά δεν κουβαλώ ολοκληρωμένο βασικό πακέτο (φτυάρι, σόντα, beacon, φαρμακείο).
      8
    • Όχι, γιατί δεν πολυβγαίνω «εκτός».
      3
    • Όχι, γιατί τα βρίσκω ακριβά και δεν το κρίνω απαραίτητο να τα έχω.
      1
    • Όχι, γιατί είναι extra βάρος και δεν μου έλειψε ποτέ μέχρι τώρα.
      1
    • Όχι, αλλά θα ήθελα να πάρω.
      6
    • Φοράω και κράνος & έχω φορτισμένο το κινητό τηλέφωνο μου.
      15
    • Μου αρκεί που έχουν κάποιοι άλλοι στην παρέα μου.
      1
    • Άλλο ένα κόλπο του marketing, για να μας τα πάρουν οι εταιρείες...
      0
  2. 2. Τί εξοπλισμό ασφαλείας έχετε μαζί σας συνήθως, όταν κινήστε εκτός;

    • Beacon (πομποδέκτη), φτυάρι & σόντα.
      9
    • Μόνο Beacon (πομποδέκτη).
      0
    • Μόνο φτυάρι & σόντα.
      4
    • Φαρμακείο, που έχει και αλουμινοκουβέρτα.
      10
    • Κράνος.
      25
    • Airbag.
      2
    • Χάρτη (ακόμα και του χιονοδρομικού) έτσι ώστε να ξέρω που περίπου βρίσκομαι.
      4
    • GPS, φορτισμένο κινητό τηλέφωνο, για το ακριβές στίγμα μου και δυνατότητα επικοινωνίας σε περίπτωση ατυχήματος
      18
    • Βασίζομαι στη συνδρομή άλλων (π.χ. διασώστες του χιονοδρομικού), αν κάτσει η στραβή...
      4
    • Έχω μαζί μου και άλλον εξοπλισμό, που δεν αναφέρετε παραπάνω.
      3
  3. 3. Λοιπές επιλογές

    • Κινούμε «εκτός». πολλές φορές, μόνος, σε μη ορατά σημεία του βουνού από τις εγκαταστάσεις του χιονοδρομικού.
      5
    • Κινούμε «εκτός» πάντα & μόνο με παρέα, σε μη ορατά σημεία του βουνού από τις εγκαταστάσεις του χιονοδρομικού.
      15
    • Έχω εξοπλισμό ασφαλείας και γνωρίζω να το χρησιμοποιώ σωστά, αν χρειαστεί.
      7
    • Έχω εξοπλισμό ασφαλείας, αλλά δεν είμαι σίγουρος αν γνωρίζω να το χρησιμοποιώ σωστά...
      3
    • Έχω συμμετάσχει σε σεμινάρια για τη σωστή χρήση του εξοπλισμού.
      11
    • Δεν έχω συμμετάσχει σε σεμινάρια για τη σωστή χρήση του εξοπλισμού.
      9
    • Στη παρέα μου, στο «εκτός», έχουν εξοπλισμό ασφαλείας.
      11
    • Στη παρέα μου, στο «εκτός», δεν έχει κανένας άλλος εξοπλισμό ασφαλείας.
      5
    • Πιστεύω ότι παίρνω επικίνδυνα ρίσκα όταν κινούμε «εκτός», που σε περίπτωση στραβής θα μπω σε "περιπέτειες"...
      5
    • Προσπαθώ όταν κινούμε «εκτός» να τηρώ τους βασικούς κανόνες & οδηγίες, για να μην βάλω σε περιπέτειες τον εαυτό μου και όχι μόνο...
      18


Recommended Posts

Έφτιαξα ένα mini ερωτηματολόγιο (στις δυνατότητες που μας επιτρέπει το forum του Συλλόγου μας),

για να δούμε ανάμεσά μας, -όσοι σουλατσάρουμε και πέρα από τις σηματοδοτημένες πίστες των χιονοδρομικών-

το πως βλέπουμε το θέμα του εξοπλισμού ασφαλείας στο «εκτός πίστας».

 

Σίγουρα θα μπορούσαν να μπουν κι άλλα.

Σίγουρα κάτι θα έχω ξεχάσει.

Βουαλά. Γράψτε και τις δικές σας προτάσεις - παρατηρήσεις

για το τι έχετε ως βασικό όταν κινήστε εκτός.

 

  • Like 7

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το ερωτηματολόγιο Γιώργο που είναι; Από Tapatalk δεν το βλέπω.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk


ski_rossignol-experience-94-ti-2018_n11682-8878-1_l4.jpg

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το ερωτηματολόγιο Γιώργο που είναι; Από Tapatalk δεν το βλέπω.

 

Δοκίμασε από browser

Share this post


Link to post
Share on other sites

Απλά υπάρχουν και ενδιάμεσες απαντήσεις. Π.χ. στην παρέα μου έχουν εξοπλισμό ασφαλείας αρκετοί, αλλά ελάχιστοι τον φορούν όταν βγαίνουμε εκτός.


Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ο φακός και έξτρα μπαταρίες .....

(σπίρτα ... ψωμί .... και 1 λίτρο νερό με αλάτι . )και όλα αυτά στην θεωρία δεν μου έχει τύχη κοι ούτε θέλω να μου τύχη ούτε που θέλω να το σκέφτομαι και μόνο που τα διαβάζω ... πανικός ... και να έχεις το καινούργιο πομποδέκτη που εντοπίζει πόλους .... εκτός μόνο με παρεα πάντα με τον διασώστη αγκαζέ αυτός είναι το βασικότερο για εκτός

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Φακος, νερο, κατι φαγωσιμο

Ουκ ανευ.


<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εκτός θεωρείται πχ δεξιά από το πιατάκι στην Κρέμαση; κάτω από την καρέκλα της Πισοδεριου στο Πισοδερι; στα δέντρα στα 3-5;Γομαρα στη Βασιλιτσα; Γιατί ενώ έχω πάει σε αυτά, δε θεωρώ ότι πρέπει να έχω εξοπλισμό arva, σοντα, φτυάρι. Λάθος ή σωστό;


"I would never have imagined that a girl from little ol’ Midland, Ont. would be where I am today.So always dream big…you can make it happen!"(Sarah Burke)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εξαρταται.

Αν δεν τα χρειαστεις, δεν πρεπει να τα χεις.

Αν τα χρειαστεις , θα προτιμουσες να ταχεις.

 

Δεξια οπως ανεβανεις κρεμαση; εκτος το ναχει ριξει 5 μετρα, συνηθως απο παγο θα πας το πρωι.

Καρεκλα πισοδεριου. Κανα ναρθηκα να κουβαλας και εκει πραγματικα το φτυαρι ειναι πολυτιμο.

Δενδρα 3-5 το ιδιο.

Γομαρα αριστερα ειναι κλασικο σημειο φευγει το βουνο και ουτε γεια δεν σου λεει. Δεν μιλαμε και να πας αριστερα απο μιγδανι στο φρυδι για το ξυλινο.

Αλλα πραγματι αυτα ειναι αποψεις.

Ομως η επιλογη ειναι ή παντα μαζι ή στο αμαξι.

  • Like 1

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ωραία προσπάθεια,

 

Σήμερα σκεφτόμουν να ψάξω για αγορά φωτοβολίδας, μιας και λίγο πολύ ρίσκο υπάρχει σε συνθήκες βουνού.

 

Για δέστε και εσείς μήπως βρείτε κάτι άλλο εκτός αυτού που βρήκα εγώ, και κάνουμε καμιά μαζική παραγγελία,

https://www.marinlife.gr/solas-74.-lsa-code.-96-98-ec-03315.html?ref=bestprice.gr

 

 

ΜΦΧ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Οχι με αλεξιπτωτο. Δεν εχει νοημα στο βουνο.

Αν σωνει και καλα θες να κουβαλας καλυτερα πυρσο.


<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

ορθή κρίση και γνώση , να έχεις όταν πρόκειται να εκτεθείς σε άγνωστο περιβάλλον

Share this post


Link to post
Share on other sites

Οχι με αλεξιπτωτο. Δεν εχει νοημα στο βουνο.

Αν σωνει και καλα θες να κουβαλας καλυτερα πυρσο.

μέσα σε χαράδρα...σπασμένο πόδι...χιόνι...;;;

 

φτου φτου σε κανένα μην τύχει.

Edited by tomi_lee

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το βασικοτερο και το απλουστερο ολων που πρεπει ολοι να εχουν ,ακομα κι οι χιονοδρομοι γιατι ποτε δεν ξερεις ποτε θα κανει την εμφανιση της η ομιχλη ,φυσικα μιλαω για οταν την ευνοουν οι συνθηκες ,ειναι μια σφυριχτρα ! Μπορει να κανει την διαφορα μεταξυ ζωης και θανατου !!!

  • Like 8

Κράτιστον κτημάτων ευβουλία.

Σοφοκλής

Share this post


Link to post
Share on other sites

μέσα σε χαράδρα...σπασμένο πόδι...χιόνι...;;;

 

φτου φτου σε κανένα μην τύχει.

Μα το θεμα ειναι να δουνε που εισαι. Αν υπαρχουν συνθηκες ορατοτητας και ενας φακος ή καθρεπτακι (αλουμινοκουβερτα) κανει.

Αν οχι ειναι αχρηστη και η φωτοβολιδα.

Το αλεξιπτωτο εχει την ενοια της καθυστερησης να πεσει στην θαλασσα αρα και πιο πολυ ωρα που δινει σημα.

Στο βουνο ομως εχουμε αναγλυφο και συνηθως αερα και οι πιθανωτητες ειναι να παει αλλου για αλλου.


<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μα το θεμα ειναι να δουνε που εισαι. Αν υπαρχουν συνθηκες ορατοτητας και ενας φακος ή καθρεπτακι (αλουμινοκουβερτα) κανει.

Αν οχι ειναι αχρηστη και η φωτοβολιδα.

Το αλεξιπτωτο εχει την ενοια της καθυστερησης να πεσει στην θαλασσα αρα και πιο πολυ ωρα που δινει σημα.

Στο βουνο ομως εχουμε αναγλυφο και συνηθως αερα και οι πιθανωτητες ειναι να παει αλλου για αλλου.

 

Μέσα σε χαράδρα ή ακόμα και σε ρεματιά εάν περιμένεις να σε βρούνε με φακό ή καθρεφτάκι (δηλαδή οπτική επαφή), χάθηκες!!! :Just Kidding: ή πιο λαϊκά την έκατσες την βάρκα πατριώτη.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σου βρηκα αυτο

Ειναι βουλγαρικο

Επαναχρησιμοποιουμενο.

Εχει και κροτου για...αρκουδες.

Μεονεχτημα δεν παει τοσο ψηλα οσο η ρουκετα.

 

 

https://www.mec.ca/en/product/4007-146/Pen-Launcher-Kit


<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Χρήστο έλεγχο;

 

Χαχααχχαχαχαχ

 

 

Μονο αν στο κλεψουν και στο βρουνε και σουχει κανει το κακο ο κλεφτης να τα αφησει μεσα....

Καλα σε αεροδρομιο,συνορα, δεν.......

Υπαρχουν στρακαστρουκες της λαμπρης απειρως πιο... εκρηκτικες.

Για μενα το θεμα ειναι αλλο.

Ειναι παραλογο να πιστευω οτι αμα τα κουβαλαμε και χρηση δεν θαχουνε και κανα ματι θα βγει;

Edited by vro

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Θα φορουσε εκεινη την στολη που τον εκανε να μοιαζει με πακιστανο χιπι.

 

Καλα δεν μπορεις να φανταστεις τι βρισκεις στο γιουτουμπι.

Εχει ενα βιντεακι που ενας και καλα επαγγελματιας σαρβαιβαλ κανει επειδιξη στα σωστικα που κουβαλαει.

Καποια στιγμη αφου εχει βγαλει της παναγιας τα ματια απο μεσα απο το σακιδιο βγαζει και μια φωτοβολιδα αλεξιπτωτου.

Σε μεγεθος γελοια μικρο....εχω δει δυναμιτακια πιο μεγαλα.

Τραβαει το κορδονι ...τζιφος.

Ξανατραβαει...τιποτα.

Την φερνει κοντα στο προσωπο για να διαβασει και....νταξει δεν σκαει...αλλα εχει ληξει.

Οκ λεει και την πεταει απο διπλα στο δασος....

  • Like 1

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το βασικοτερο και το απλουστερο ολων που πρεπει ολοι να εχουν ,ακομα κι οι χιονοδρομοι γιατι ποτε δεν ξερεις ποτε θα κανει την εμφανιση της η ομιχλη ,φυσικα μιλαω για οταν την ευνοουν οι συνθηκες ,ειναι μια σφυριχτρα ! Μπορει να κανει την διαφορα μεταξυ ζωης και θανατου !!!

Επισης οπως λεει και πολυ σωστα ο Vro χρειαζεται και μια αλουμινοκουβερτα ,και οπως ολοι ξερουν πολυ μικρη η συσκευασια .Αυτη μπορει να χρειαστει για μας ή για καποιον αλλον !

  • Like 1

Κράτιστον κτημάτων ευβουλία.

Σοφοκλής

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η αλουμινοκουβερτα ειναι στανταρακι σε ολες τις outdoor απομακρυσμενες δραστηριοτητες , οπως και το φαρμακειο.

Εγω εχω παντα και στο πορτ μπαγκαζ του αυτοκινητου, για παν ενδεχομενο. (οχι οτι θα μαφησει το Τουότα)

  • Like 2

101277.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Όφειλα να το κάνω νωρίτερα, αλλά δεν βρήκα το χρόνο να απαντήσω επαρκώς στο αρχικό μήνυμα του Γιώργου.

Κατ' αρχήν, τον ευχαριστώ προσωπικά για αυτή τη πρωτοβουλία του που διαφαίνεται ότι έχει μεγάλη σημασία.

 

Αν και απάντησα στο ερωτηματολόγιο,εκτιμώ ότι οι ερωτήσεις είναι κάπως ατάκτως εριμμένες, με τρόπο που τελικά δεν βγαίνει κάποιο σωστά σταθμισμένο συμπέρασμα (ίσως φταίει και η υλοποίηση μέσα στο φόρουμ που είναι περιορισμένη).

 

Ίσως θα ήταν χρήσιμο να κάνει πραγματικά ο Σύλλογος μια τέτοια έρευνα (ενδεχομένως και μέσα από τα social media για μεγαλύτερη απήχηση) και να ανακοινώσουμε πιο ενδιαφέροντα αποτελέσματα.

 

Σε ότι χρειαστεί για τη δημιουργία ψηφιακής φόρμας ερωτηματολογίου δηλώνω ευχαρίστως πρόθεση να βοηθήσω.

  • Like 3

"Ω ξειν', αγγέλειν ότι τήδε κείμεθα της χιονοδρομίας πειθόμενοι"

gifmaker_me2.gif.fbe136ebed00091d62648fa0ffc991ff.gif

Austrian Level 2 Ski Instructor

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...