Jump to content
dimik

Εξοπλισμός_Snowboard

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα,

Είμαι newbie στο άθλημα καθώς έχω καταφέρει να κάνω sb 6-7 φορές φέτος και έχω κολλήσει για τα καλα.
Ενδιαφέρομαι για την αγορά καινούργιου εξοπλισμού ο οποίος δεν θα είναι αυστηρά beginner για να μπορέσω να
τον αξιοποιήσω και μετέπειτα αφού εξελιχθώ.

Όσον αφορά τον εξοπλισμο θα ήθελα κατά προτίμηση ένα σανίδι που θα χρησιμοποιώ σε όλες τις πίστες
(χωρίς να με περιορίζει το παγωμένο χίονι), κάποια αλματάκια και λίγο πούδρα.

Έχω ύψος 1.77 βάρος 77 κιλά και Νο 42.5 παπούτσι. Φαντάζομαι πάω σε regular σανίδι 153-156 cm

Είμαι στην αναζήτηση λοιπόν ενός σανιδιού all mountain/freestyle με medium flex κατά προτίμηση hybrid.

Με βάση αυτά έχω καταλήξει στα παρακάτω και θα ήθελα τη γνώμη σας.

1. Yes basic 2018 - 155cm- (έαν και flex rating 7 έχω διαβάσει ότι κλείνει πιο πολύ σε medium flex)
2. Yes Typo 2018
3. Salomon Craft 2017
4. Yes libre (με ανησυχεί η συπεριφορά της σε παγωμένο χίονι)

Όσον αφορά τις μπότες σκέφτομαι τις Nitro Venture tls 2017 έαν και κατατάσεται σε stiff μποτα ίσως
πάει πρός medium και άμα τις φορέσω αρκετές φορές φαντάζομαι θα μαλακώσουν λίγο. Τις έχει δοκιμάσει κανείς από εσάς?

Κλείνω πιο πολυ στον συνδιασμό Yes Basic με τις μπότες Nitro Venture tls. Τι λέτε?

Εννοείται οποιαδήποτε άλλη πρόταση καλοδεχούμενη μιας και δεν είμαι γνώστης αφού σε όλα τα παραπάνω κατέλειξα έπειτα από αρκετή αναζήτη στο ίντερνετ.

Ευχαριστώ και συγνώμη εάν κούρασα με το κατεβατό.

• Like 1

Καλησπερα και καλωσηρθες στο forum,

Για το βαρος, υψος και ειδος snowboard που θες να κανεις, ισως να κοιτουσα λιγο πιο ψηλα σε μηκος, γυρω στο 156-159.

Δεν εχω προσωπικη εμπειρια με τα σανιδια που ανεφερες, αλλα φαινονται entry level μοντελα με extruded bases. Θα κοιτουσα για κατι με sintered base, ψαχνοντας κυριως σε μοντελα προηγουμενης χρονιας, για να πετυχεις καλυτερες τιμες.

Για τις μποτες, καλο θα ηταν να μετρησεις το ποδι σου σε Mondopoint system (μηκος και πλατος) ακολουθωντας τις οδηγιες απ' αυτο το site http://snowboardbootsizer.com/

και στη συνεχεια ειτε να δοκιμασεις τις μποτες που θες αν τις βρεις ειτε να τις παραγγειλεις απο καποιο site με καλη πολιτικη επιστροφων. Π.χ το blue-tomato αν δεν κανω λαθος σου πληρωνει τα μεταφορικα για επιστροφες ανω των 200 ευρω.

Γιάννη σε ευχαριστώ πολύ για τις πολύτιμες πληροφορίες.

Σχετικά με το base της σανίδας δεν την ήξερα αυτή την πληροφορία, το έψαξα και έχει ενδιαφέρον.

Θα ξαναψάξω καλύτερα το θέμα της σανίδας.

Δοκίμασα και τη μέτρηση mondopoint με βάση το link που μου έστειλες μου βγάζει 270 Mondo (9 US).

Αν δεν κάνω λάθος κοιτάω σανίδα με waist width μέχρι 250 (ίσως και λίγο παραπάνω)

Μετρα μια και το πλατος του ποδιου ακουμπωντας την εσωτερικη πλευρα στον τοιχο και δες βασει αυτου του πινακα αν εισαι σε κανονικο πλατος (D)

width2.JPG

Αν σ'ενδιαφερει να κοιταξεις και σε λιγοτερο γνωστες εταιρειες για πιο value for money, εχω διαβασει καλα πραγματα για την DOUK. Ειναι handcrafted στην Αγγλια, με 3 χρονια εγγυηση και δωρεαν μεταφορικα. Αυτο εδω π.χ ειναι κοντα σ'αυτο που ψαχνεις νομιζω http://www.douksnow.com/asbo.html

Βγαινει γυρω στα 325 ευρω.

Edited by giannis_ch
  • Like 1

Τα σανιδια που εγραψες ειναι πολυ καλες επιλογες.

Περισσοτερα thegoodride.com

Πολυ καλη επιλογη επισης k2 raygun,salomon craft και αλλα πολλα. Εαν δεν εχεις θεμα με το budget παρε οτι σου αρεσει. Αλλιως θελει περισσοτερο ψαξιμο.

Extruded base δεν ειναι οτι θα δεις τρελη διαφορα..εχει και θετικα,λιγοτερη συντήρηση και ποιο ανθεκτικη.

Για μενα μην κολλας σε αυτο εχουν βελτιωσει αρκετα τις extruded σε συγκριση με παλιοτερα.

Μποτες μην αγορασεις εαν δεν τις δοκιμασεις.

Απο nitro κοιτας τις thunder. Αντε βαρια τις anthem που ειναι καθαρα all mountain.

Οι venture ειναι ποιο σκληρες και για ποιο ανεβασμενο επιπεδο.

Στην αρχη θες μαλακη μποτα για να εχεις ελευθερια και να μην βγαζει οτι λαθος κανεις στο σανιδι και πεφτεις ολη την ωρα.

Μια σκληρη μποτα,που οχι δεν θα μαλακωσει με λιγες φορες.. θελει πολλες φορες, δεν θα σε αφησει να εξελιχθεις.

Θα ανεβεις στο σανιδι και θα νομιζεις οτι δεν μπορεις να κουνηθεις.

Το εκανα το λαθος στις αρχες...με τις nitro team μετα απο 1 χρονο εμπειρίας. Οτι χειροτερο για αρχαριο μια σκληρη μποτα.

Δεστρες παρα πολλες επιλογες.

Edited by detox

Μετρα μια και το πλατος του ποδιου ακουμπωντας την εσωτερικη πλευρα στον τοιχο και δες βασει αυτου του πινακα αν εισαι σε κανονικο πλατος (D)

width2.JPG

Αν σ'ενδιαφερει να κοιταξεις και σε λιγοτερο γνωστες εταιρειες για πιο value for money, εχω διαβασει καλα πραγματα για την DOUK. Ειναι handcrafted στην Αγγλια, με 3 χρονια εγγυηση και δωρεαν μεταφορικα. Αυτο εδω π.χ ειναι κοντα σ'αυτο που ψαχνεις νομιζω http://www.douksnow.com/asbo.html

Βγαινει γυρω στα 325 ευρω.

Το τσέκαρα και το πλατος του ποδιού με βάση τον πίνακα είμαι σε κλίμακα D (κανονικό πλάτος)

Το σανίδι DOUK είναι κοντά σε αυτο που ψάχνω με καλή εγγύηση. Θα το έχω κάτα νου.

Thanks

Τα σανιδια που εγραψες ειναι πολυ καλες επιλογες.

Περισσοτερα thegoodride.com

Πολυ καλη επιλογη επισης k2 raygun,salomon craft και αλλα πολλα. Εαν δεν εχεις θεμα με το budget παρε οτι σου αρεσει. Αλλιως θελει περισσοτερο ψαξιμο.

Extruded base δεν ειναι οτι θα δεις τρελη διαφορα..εχει και θετικα,λιγοτερη συντήρηση και ποιο ανθεκτικη.

Για μενα μην κολλας σε αυτο εχουν βελτιωσει αρκετα τις extruded σε συγκριση με παλιοτερα.

Μποτες μην αγορασεις εαν δεν τις δοκιμασεις.

Απο nitro κοιτας τις thunder. Αντε βαρια τις anthem που ειναι καθαρα all mountain.

Οι venture ειναι ποιο σκληρες και για ποιο ανεβασμενο επιπεδο.

Στην αρχη θες μαλακη μποτα για να εχεις ελευθερια και να μην βγαζει οτι λαθος κανεις στο σανιδι και πεφτεις ολη την ωρα.

Μια σκληρη μποτα,που οχι δεν θα μαλακωσει με λιγες φορες.. θελει πολλες φορες, δεν θα σε αφησει να εξελιχθεις.

Θα ανεβεις στο σανιδι και θα νομιζεις οτι δεν μπορεις να κουνηθεις.

Το εκανα το λαθος στις αρχες...με τις nitro team μετα απο 1 χρονο εμπειρίας. Οτι χειροτερο για αρχαριο μια σκληρη μποτα.

Δεστρες παρα πολλες επιλογες.

detox σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες με γλίτωσες από πιθανό λάθος να αγοράσω κάποια σκληρή μπότα και να μην μπορέσω να εξελιχθώ αλλά και να την αξιοποιήσω.

Θα κοιτάξω για πιο μαλακή μπότα