Jump to content
Stikos

Πρώτα Πέδιλα

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Σκέφτομαι να αγοράσω τα πρώτα μου πέδιλα και θέλω συμβουλές για το τί είδους πέδιλα να επιλέξω.

 

Σκέφτομαι να πάρω πέδιλα καθαρά για πίστα αλλά δεν αποκλείω το ενδεχόμενο να πάρω κάτι ενδιάμεσο μιας και μ' αρέσει να βγαίνω κι εκτός. Τι προτείνετε;

 

Είμαι 1,81 / 76 κιλά και έχω αυτές τις μπότες (σε περίπτωση που παίζει ρόλο).

Έχω κάνει σκι 15 φορές (πέρσι και φέτος), κυρίως σε πίστα αλλά και εκτός 2-3 φορές.

Κατεβαίνω όλες τις πίστες στο ΧΚΚ σχετικά άνετα.

 

Πέρα απ' το μήκος που νομίζω ότι πρέπει να πάρω 170cm τι άλλο πρέπει να κοιτάξω;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Edited by Stikos

Share this post


Link to post
Share on other sites

Φίλε stikos να αποφυγής της συμβουλές από τα μέλη του foroum είναι ικανοί να σε τρελάνουν και στο τέλος να πάρεις βατραχοπέδιλα

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αγαπητέ @Stikos,

 

Χωρίς καμία διάθεση να σε μπερδέψω και ανατρέχοντας στα προηγούμενα ποστ σου (για να δω τι άλλο μας έχεις πει για σένα στο παρελθόν) βλέπω ότι είσαι ακόμα στο ξεκίνημα της χιονοδρομικής σου πορείας.

 

Με βάση αυτή την υπόθεση για το επίπεδό σου (μπορεί να κάνω λάθος και μέσα σε 15 φορές από πέρυσι να έχεις κατακτήσει και θεμελιώσει άρτια τεχνική), θα σου πρότεινα η αγορά σου να στοχεύσει ένα πέδιλο με ακτίνα στροφής περί τα 14 μέτρα (όχι πάνω από 15) και πλάτος μέσης όχι πάνω από 72-75 mm, το οποίο βάσει του καταλόγου της εταιρείας να προορίζεται για μέσο χιονοδρόμο (intermediate).

 

Στο ύψος, το 1,70 όπως λες ταιριάζει αρκετά καλά σε εσένα, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν μπορείς να πάρεις και ένα 1,65 ή 1,72 (ανάλογα το μοντέλο και την εταιρεία - θα έλεγα όμως όχι εκτός αυτού του εύρους).

 

Μείνε κάπως μακριά από πολύ δυνατά μοντέλα (δεν θα καταφέρεις να τα οδηγήσεις αξιοπρεπώς και θα σε κουράσουν) αλλά και απο σκι εντελώς αρχαρίων.

 

Κατ' εμέ βγάλε επίσης για λίγο από το νου σου το σκι εκτός πίστας (και μάλιστα την αγορά πεδίλου που να συμπεριλαμβάνει το σκι εκτός πίστας στα χαρακτηριστικά του), και επένδυσε λίγο ακόμα σε μαθήματα τεχνικής.

 

Δεν θα σου πρότεινα συγκεκριμένη εταιρεία ή μοντέλο, μιας και η συζήτηση εκεί θα ήταν ατέρμονη.

Αντιθέτως, θα σου πρότεινα να ψάξεις εσύ (διαβάζοντας παρόμοια νήματα εδώ μέσα ή αλλού) και να επιστρέψεις με ερωτήσεις για συγκεκριμένα μοντέλα που πιστεύεις ότι ταιριάζουν σο budget σου.

 

Εναλλακτικά, συμβουλέψου μερικούς επαγγελματίες στο φυσικό τους χώρο και αν η διαφορά τιμής που θα βρεις στο διαδίκτυο είναι ανεκτή, τίμησέ τους αγοράζοντας από εκείνους.

 

Τέλος, μπορείς κάλλιστα να ακολουθήσεις τη συμβουλή του Βαγγέλη* (από πάνω) και να πάρεις αυτό που ταιριάζει καλύτερα σε χρώμα με τη διάθεσή σου - κι ο Θεός βοηθός.

 

Απλά πέστο μας να κλειδώσουμε το νήμα, να μη μπερδεύουμε τον κόσμο, και ραντεβού στα βουνά...

 

 

(*) Διατηρώ μια επιφύλαξη ο Βαγγέλης να αστειεύεται ειρωνευόμενος εννοώντας κάτι που ίσως μόνο ο ίδιος καταλαβαίνει, οπότε θα τον παρακαλούσα για καλύτερες διατυπώσεις που διευκολύνουν όσους διαβάζουν το φόρουμ.

Edited by panchristo
  • Like 6

"Ω ξειν', αγγέλειν ότι τήδε κείμεθα της χιονοδρομίας πειθόμενοι"

gifmaker_me2.gif.fbe136ebed00091d62648fa0ffc991ff.gif

Austrian Level 2 Ski Instructor

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κάποια στιγμή θα άνοιγα και εγώ ένα παρόμοιο νήμα. Εγώ είμαι 1,77 και 85 κιλά. Προφανώς ενδιαφέρομαι για πιστοπέδιλα. Εννοείται ότι θα διαβάσω όσο μπορώ το forum μας για να ενημερωθώ. Επίσης θα ήθελα να μας πείτε μαγαζιά στην Αθήνα με γνώστες του αντικειμένου που θα μας πουλήσουν αυτό που μας ταιριάζει και όχι αυτό που τους έχει μείνει στοκ κτλ. Ένα μαγαζί που μου άφησε πολύ καλές εντυπώσεις όταν πήγα να αγοράσω ισοθερμικά και κράνος ήταν το γνωστό σε σας αυτό.

  • Like 4

Μηδέν άγαν.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και όχι μόνο.

Υπάρχει και στο Ψυχικό, υπάρχουν οι συνεργαζόμενοι Χορηγοί του φόρουμ κ.ά. πολλά.

 

Όπως είπα, ας ρωτήσετε επαγγελματίες και μετά ρωτήστε και εδώ με βάση συγκεκριμένα μοντέλα/τιμές.

Στο τέλος η απόφαση βαρύνει τον αγοραστή πάντα.

  • Like 1

"Ω ξειν', αγγέλειν ότι τήδε κείμεθα της χιονοδρομίας πειθόμενοι"

gifmaker_me2.gif.fbe136ebed00091d62648fa0ffc991ff.gif

Austrian Level 2 Ski Instructor

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Panchristo ...... αναφέρομαι στον αστερίσκο .. αστειευόμενος ,το ειρωνευόμενος όχι οι διατυπώσεις μου αφορούν αυτούς που με καταλαβαίνουν, εξαίρεση υπάρχει !

Αν και δεν προτρέπω αγορά με βάση χρώματα και διάθεση είναι καταπληκτική πρόταση

Και συγκεκριμένη.

Τέλος προσπάθησε να αποφεύγεις αστερίσκους ...

η απάντηση μου στο stikos είναι αυτό που γνώριζα ότι θα του δοθεί σαν απάντηση

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κάποια στιγμή θα άνοιγα και εγώ ένα παρόμοιο νήμα. Εγώ είμαι 1,77 και 85 κιλά. Προφανώς ενδιαφέρομαι για πιστοπέδιλα. Εννοείται ότι θα διαβάσω όσο μπορώ το forum μας για να ενημερωθώ. Επίσης θα ήθελα να μας πείτε μαγαζιά στην Αθήνα με γνώστες του αντικειμένου που θα μας πουλήσουν αυτό που μας ταιριάζει και όχι αυτό που τους έχει μείνει στοκ κτλ. Ένα μαγαζί που μου άφησε πολύ καλές εντυπώσεις όταν πήγα να αγοράσω ισοθερμικά και κράνος ήταν το γνωστό σε σας αυτό.

Εχεις pm

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1

ski_rossignol-experience-94-ti-2018_n11682-8878-1_l4.jpg

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

η απάντηση μου στο stikos είναι αυτό που γνώριζα ότι θα του δοθεί σαν απάντηση

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Καλημέρα.Στην πρόταση του Πάνου (panchristo) βλέπεις κάτι που μπερδεύει τον Stikos και του προκαλεί σύγχυση; Επίσης μην έχοντας δει κάποιο βιντεάκι του Stikos (αν έχει βάλει κάποιο και δεν το είδα με συγχωρείτε) πόσο ασφαλές και υπεύθυνο σου φαίνεται να πεις σε κάποιον με 15 μέρες χιονοδρομίας πάρε το τάδε μοντέλο κλπ κλπ;

Φιλικά πάντα

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συμβουλή προς όλα τα παιδιά που ψάχνονται για νεα πέδιλα: Ανεβάστε ένα βιντεάκι που να σας δείχνει να κάνετε σκι και να φαίνεται το σώμα σας. Όχι από action cam που την φοράτε στο κεφάλι και προσπαθεί ο κάθε ένας που θέλει να βοηθήσει να μαντέψει τι είναι αυτο που βλέπει. Όλοι έχουμε κινητό με κάμερα και σπάνια ανεβαίνει κάποιος μόνος του στο βουνό.Άρα είναι εύκολο να τραβήξετε κάποια πλάνα που να βοηθούν στην καθοδήγηση στην επιλογή καταλληλότερου προϊόντος.

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αρη νομιζω οτι ολοι οι αρχαριοι σκιερ απλα χρειαζονται ενα καινουργιο πεδιλο begginer-intermidiate οποιασδηποτε εταιριας (ολα καλά ειναι) για να ξεκινησουν την εξασκηση τους.

Τα βιντεο σε τι να βοηθησουν?

Οι λεπτομεριες-διαφορές μεταξυ των πεδίλων ειναι πολυ μικρες ωστε να τις καταλαβει ενας αρχάριος.

Εδω ακομα και στα σκι τεστ ο καθένας εχει την προσωπικη του αποψη και ας μη το κατεχει το αθλημα.

Ολοι νομιζουν οτι πατάνε καλά τα σκι τους, αλλα λιγοι ειναι αυτοι που τα οδηγουν σωστα (εκμεταλευονται τα χαρακτηριστικα τους των πεδίλων).

Επομενως το καινουργιο μαλακο πεδιλο ειναι το εργαλειο για την εξασκηση και την τεχνικη , η οποια θέλει δουλειά και επιμονη.

Στην αρχη ολοι νομιζουν οτι θα γίνουν σουπερντρουπερ μεσα σε 2-3 χρονακια. Ναι μπορει δε λεω αλλά θελει δουλεια συγκεντωση και πειθαρχία, οπως και σε ολα τα χόμπια, εαν θελεις να εξελιχθεις τεχνικά.

Υπάρχουν βεβαια και αλλοι που θελουν να κατεβαινουν απλά τις πιστες για να διασκεδάζουν με τις οικογενειες τους ή τους φίλους τους-φιλες.

Να πιουν τα εσπρεσακια τους πριν να φανε τα παιδακια τους μετα και στο ενδιαμεσο να παρουν καθαρο ανεμελο αερα κατεβαινοντας τις πιστες οπως εκεινοι ξερουν και τα καταφερνουν καλυτερα

 

Ολοι εχουμε κάνει και άλλα αθλήματα , γιατι δεν γίνετε και εκει προβολη βιντεο.

Πχ ξεκινάω εντούρο. Πρεπει να βάλω βίντεο για να κατασταλάξω σε μηχανάκι. Οχι ,διαλεγω κάτι και ξεκινάω την εξάσκηση-εκμάθηση.

.Ξεκιναω πυγμαχια , παιρνω γαντια οποιασδηποτε καλης εταιριας και ξεκινάω.

 

Ποσοι εχουν πέδιλα αγωνιστικων προδιαγραφών που απλά τα σερνουν-σβαρνάνε-σκιντάρουν.

Και εχουν και άποψη.

Το πεδιλο για να δουλεψει θέλει σωστο στησιμο-ενεργειες του ανθρώπου του τα καβαλάει.

Για να εκμεταλευτει τα χαρακτηριστικά του πεδίλου.

Αλλιως τζάμπα τα χαρακτηριστικα.

Ολοι πανε ολα τα πεδιλα. Αλλά πως?

Οπως μπορει ο καθένας και μαγκια του.

Οποιος θελει να προχωρησει παραπέρα εκπαιδευετε συνεχως. Και ποικιλοτροπως εν συνεχεία προσαρμοζει τον εξοπλισμο στο μοτίβο του.

 

Ο Χριστόδουλος μια χαρά τάπε. Παρε πεδιλα και ορμα.

 

Άρη συζήτηση να γίνετε!!!

Η χιονοστέρηση (μου) προκαλει σοβαρά προβλήματα υγείας.

  • Like 9

101277.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Νομίζω καλά τα λέει ο ilias-zak. Ευχαριστούμε βεβαίως και τον Άρη για την προτροπή του να μας βιντεοσκοπήσουν αλλά εγώ τουλάχιστον αυτό δεν το κάνω γιατί δεν θα σας μείνει νεφρό από τα γέλια.

 

Εγώ είμαι τελείως αρχάριος, έχω κάνει μαθήματα και θα συνεχίσω να κάνω μαθήματα. Η δική μου άποψη είναι ότι θέλω πιστοπέδιλα όσο το δυνατόν πιο φιλικά ώστε να με βοηθήσουν μέσα σε μερικά χρόνια να κατεβαίνω κόκκινες και μαύρες (ή θα φάω μούτζες) πίστες. Μετά θα έρθουν και τα εκτός και όπως πάντα με προσοχή και με παρέα. Κρατάω τα χαρακτηριστικά που είπε ο Παναγιώτης πιο πάνω και ευπρόσδεκτες και άλλες συμβουλές.

  • Like 1

Μηδέν άγαν.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Έχοντας κάνει καλή επιλογή δασκάλου είναι αυτός που θα σε καθοδήγηση για σκι που θα σε βοηθήσει για το επόμενο βήμα , δεν είναι ασφαλές το να πεις σε κάποιον που δεν γνωρίζεις το τι είναι καλώ για αυτόν , ο δάσκαλος είναι αυτός που θα σε καθοδήγηση ΑΛΛΑ προσοχή στον δάσκαλο , εδώ , στον δάσκαλο το forum θα μπορούσε να έχει κάποιο λόγο ,

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πολύ σημαντικό αυτό που ανέφερες Βαγγέλη. Η δασκάλα μου είναι πολύ καλή και μεταδοτική και προσπαθώ όσο μπορώ να εφαρμόζω τις οδηγίες της. Στο τέλος της σεζόν θα ζητήσω τη γνώμη της για τα πέδιλα που μου ταιριάζουν έχοντας άποψη, ιδίοις όμμασι, για τα αδύνατα σημεία μου στο στυλ του σκι μου.


Μηδέν άγαν.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αρχισε να διαβαζεις για καποια μοντελα και τα χαρακτηριστικα τους .ΠΧ Ευκολο πεδιλο που συγχωρει τα λαθη αλλα μπορει να ειναι και αρκετα σταθερο σε καποια ταχυτητα μπλα μπλα μπλα. Αυτα αναλογα με την κατηγορια που ανηκει το πεδιλο ειναι ευκολο να τα βρεις και να τα διαβασεις.Δεν χρειαζεται καποιος δασκαλος για να σου πει τι θα παρεις ,δεν γνωριζουν ολα τα χαρακτηριστικα απ οτι πεδιλο κυκλοφορει .Εκεινο ομως που γνωριζουν πολυ καλα και θα σου πει, θα ειναι οτι πρεπει να παρεις ενα πεδιλο μαλακο που να μην σε κουραζει ,να μπορεις να το πηγαινεις και οχι να σε πηγαινει "κρατωντας σου μουτρα " που με το παραμικρο λαθος θα σε τιμωρησει ,πετωντας σε απο την μια στροφη στην αλλη..Τα λαθη συνηθως γινονται απο υπερεκτιμιση των δυνατοτητων μας και αγοραζοντας ενα πεδιλο που δεν κανει για μας..Δηλ βλεπεις ενα πεδιλο high performance που απευθυνεται σε εναν σκιερ pro ενω εσυ εισαι intermediate ή ακομα πιο κατω ...Εξαλλου ειναι πολυ ωραια διαδικασια το διαβασμα ,διαβασε βρες και μετα ρωτα τον δασκαλο ..να το παρω ?

  • Like 3

Κράτιστον κτημάτων ευβουλία.

Σοφοκλής

Share this post


Link to post
Share on other sites

αν το μπατζετ δεν ειναι πολυ μεγαλο μπορεις να επιλεξεις και μεταχειρισμενο να το οδηγησεις μια ή 2 χρονιες

 

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 3

1162895.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πολύ ασφαλές , βάλε ένα βιντεάκι και θα σου πω ... πεφωτισμένοι .

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Οι περισσότεροι γράφουν Βαγγέλη ότι καλό είναι να σου πει κάποιος δάσκαλος ή επαγγελματίας του χώρου τι να αγοράσεις.

Μπορούμε όμως να πούμε μια γνώμη αφού ρωτάει ο άνθρωπος. Άλλωστε και μένα μου αρέσει να ρωτάω, να διαβάζω review κ.α. Το θέμα είναι να αξιολογείς αυτό που διαβάζεις.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1

ski_rossignol-experience-94-ti-2018_n11682-8878-1_l4.jpg

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ο δάσκαλος (με επιφύλαξη ....υπάρχουν και δάσκαλοι αν μου επιτρέπεται η έκφραση αλήτες ) είναι ο καταλληλότερος να σε βοηθήσει και λέω να σε βοηθήσει και όχι να σου υπόδειξη . Μου φαίνεται ότι να συζητούμε στο forum ανέβασε ένα βίντεο και θα κρίνω το επίπεδο και θα βοηθήσω για τα πρώτα σου πέδιλα πραγματικά πρέπει να ανήκεις σε πεφωτισμένο .

Μου έγινε υπόδειξη ότι η άποψη μου δεν βοηθά .... δεκτό , το αυτό πιστεύω και για τα γραφόμενα στο forum από άλλους ελπίζω και αυτό να είναι δεκτό εάν όχι θα επιβάλω στον εαυτό μου σιγή

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

Μου φαίνεται ότι να συζητούμε στο forum ανέβασε ένα βίντεο και θα κρίνω το επίπεδο και θα βοηθήσω για τα πρώτα σου πέδιλα πραγματικά πρέπει να ανήκεις σε πεφωτισμένο .

 

Κι όμως συμβαίνει. Δεν είναι και τόσο δύσκολο Βαγγέλη, ειδικά αν είσαι δάσκαλος.

Και σου εξηγώ με 3 παραδειγματα:

 

Εδώ μέσα υπάρχουν και δάσκαλοι που γράφουν και παρακολουθούν. αλλά και έμπειροι σκιερ μπορουν να καταλαβουν το επιπεδο καποιου και να τον βοηθησουν.

 

Σε μία εκδρομή συλλόγου που πήραμε δάακαλο, επρεπε να μας χωρισει σε γκρουπ. έκανε ο καθενας 4 στροφές για να μας δει τι σκι κανουμε και μας κατέταξε σε γκρουπ αναλόγως το επίπεδο που έκρινε.

 

Δεν μπορω να μιλησω για αλλον γι αυτο θελω να πω για τον εαυτο μου οτι για το σκι μου (εξοπλισμος, τεχνική) απο τη μέρα που ξεκίνησα, το snowclub με βοήθησε 40%, 30% τα μαθήματα με δάσκαλο και 30% οι επαναλήψεις/επισκέψεις/αακήσεις στο βουνό. Για τα πρώτα μου βήματα το sc με βοήθησε 100%.

 

Άρα δε χρειάζεται να ανήκεις σε πεφωτισμένο :D

 

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 4

1162895.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Όταν βρίσκομαι εκτός Ελλάδας για σκι έχω πάντα δάσκαλο έχουμε κάνει πολες συζητήσεις δια το θέμα και έχω κατάληξη .. προσοχή , στο δάσκαλο που επιλέγεις , ποτέ μα ποτέ μην λες στον άλλο τι σκι να αγοράσει εκτός και εάν πρόκειται για την εμπειρία σε συγκεκριμένο κατασκευαστή , οι δάσκαλοι που είναι μέλοι η μέλοι του forum να συστηθούν και να συζητήσουν σαν επαγγελματίες , ο δάσκαλος η άλλος ο οδηγός είναι απαραίτητος σε όλα τα επίπεδα

Αυτό που εγώ θα προέτρεπα τα νέα παιδιά εδώ στο φόρουμ να τους ενδιαφέρει ο δάσκαλος που θα επενδύσουν αυτός θα γίνει ο φίλος τους που θα τους παρακολουθεί για χρόνια

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Edited by vaggelis
  • Like 5

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγώ θεωρώ βοηθάνε και κάποια σκι τεστ που γίνονται και μπορείς να δοκιμάσεις διαφορά μοντέλα όπως επίσης και ενοικιαση διαφορετικών πεδίλων σε μηκος ας πούμε ώστε να καταλάβεις στον τρόπο που κάνεις σκι τι ακριβώς σε βολεύει..

 

Εγώ γιατί πριν σχεδον 2 χρόνια έψαχνα κάτι αντίστοιχο με σενα , αν θες να κάνεις κύριος on piste curving skiing θα σου προτεινα να δοκιμάσεις τα Fischer professor F17 η F18 και τα Rossignol pursuit 700 αυτά τα δύο εμένα μου έκαναν αρκετή καλή εντύπωση αν και τελικά κατέληξα στα progressor..ελπιζω να βοήθησα κάπως (ύψος 1.78 83 κιλά περίπου ειμαι)

Edited by taskoum

fischer-progressor-f18-2016-17.png

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...