Jump to content
C

Τραυματισμοί , Αρχάριοι Και Ευθύνες ...

Recommended Posts

Σήμερα η κουμπάρα μου χειρουργείται μετά από πτώση ... Συντριπτικό κάταγμα κνήμης, κάταγμα περόνης, (κάτι για plateau μου είπε ο γιατρός) ελάχιστα cm κάτω από το γόνατο.

Η κοπέλα αρχάρια (καλά καλά παράλληλο δεν κάνει)

 

α) έπεσε στο ΧΚΠ

β) πήγαινε πάρα πολύ αργά.

γ) έφυγε μπροστά μόλις έπεσε σε μια από τις λακκούβες του Αίολου

δ) οι δέστρες ήταν στο 50-60 (ρυθμισμένες από γνωστό μαγαζί ενοικιάσεων) και δεν άνοιξαν. (160cm , 57 κιλά)

 

 

ΔΕΝ θέλω να μπω στο blame game ...

Απλά θέλω τη γνώμη σας.

 

C.

Edited by C
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν με θεωρώ έμπειρο να μιλήσω για τεχνικά θέματα.

Γράφω μόνο για να σου πω πολλά περαστικά και να περάσει όσο γίνεται γρηγορότερα.

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Οι δέστρες ρυθμισμένες στο 5-6 θεωρώ ότι είναι λίγο υπερβολικό σα νούμερο για αρχάρια. Μήπως χτύπησε σε κάποια πέτρα και έγινε αυτή η ζημιά? Περαστικά εύχομαι και ελπίζουμε να ξαναέρθει πάνω στο βουνό.

  • Like 1

tumblr_inline_mjj4qpOaJK1qz4rgp.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ανάδρομος....Περαστικά!

Καλή αποκατάσταση και πάμε πάλι με ρύθμιση χαμηλότερα (δεν είμαι ειδική, αλλα αν κρίνω ότι με λίγο λιγοτερα κιλά το εχω στο 4 )

Edited by marakidiet

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η δεστρα ήταν ρυθμισμένη ψηλά αν ήταν στο 5, επικίνδυνα ψηλά αν ήταν στο 6.

 

Η εφαρμογή που έχω στο κινητό (και τα πινακάκια που έχουμε ανεβάσει στο forum) δίνουν 4,5 αν έχει χιλιοστά μπότας 251-270 και 4 αν έχει μπότα 271-290.

 

Αν είναι πάνω από 50 χρόνων, θα έπρεπε να είναι και κάτω από 4.

  • Like 2

Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

50 ετών ειναι ... εμενα η εφαρμογη το εβγαλε 3.5 :(

C...

Edited by C

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μας λείπουν τα χιλιοστά της μπότας της, αλλά είναι ανάμεσα στο 3 και στο 3,5.

 

Αν της το είχε όντως στο 6, πιθανόν να έπαιξε σημαντικό ρόλο στον τραυματισμό της.

  • Like 2

Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ναι max 4.

Συμφωνω οτι επαιξε ρόλο.

  • Like 1

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μήπως ήταν πρόβλημα συνδυαστικο κ η πολύ χαμηλή ταχύτητα; οπότε δεν μπόρεσε να απελευθερωσει η δεστρα;

  • Like 3

"I would never have imagined that a girl from little ol’ Midland, Ont. would be where I am today.So always dream big…you can make it happen!"(Sarah Burke)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τις κάνουν αυτές τις μαγείες στις ενοικιάσεις. Μου έχουν πολλά τέτοια με φίλους που ενοικιάζουν. Έχω φτάσει στο σημείο και να "τσακωθώ" κιόλας..

 

Προσωπικά, τις δικές μου δέστρες τις έχω στο 5,5 περίπου. Άρρεν 42, 1.80 89 κιλά 27.5 mondo (δε θυμάμαι mm) intermediate+, slow-moderate speed.

 

Τώρα 5-6 που έβαλαν στη γυναίκα... τι να πω...

 

Περαστικά της φίλε και γρήγορη επιστροφή!

Edited by sbird

c-fit-w-2032-q-auto-eco8A811000001_RUSTLER-9.thumb.png.9255e2d942715bd236de9137259dd7e2.png

You can't buy happiness - but you can buy a lift pass!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στην γυναίκα μου αρχάρια λίγο πιο ελαφρύα, τις έχω στο 4..... περαστικά, μακάρι να μην τα παρατήσει.

Edited by ΓΡΗΓΟΡΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Όντος η δεστρα σε 5-6 είναι πολύ για αρχάριος με βάρος 50 κλ!!

Τώρα ομος ,ο τραβματισμος έγινε σε πέσιμο μπροστά με πολύ μικρή ταχιτιτα ,η δεστρα δεν ανιγει σε πέσιμο μπροστά ,ανιγει μόνο προς το πλάι (diagonal) !!!

Μου έχει τύχει σαν μικρός ,σε άλμα να πέφτω ,να καρφονετε το πεδιλο ,εγώ μπροστά και να μην ανιγει η δεστρα,αλλά να μου βγενει το πόδι από την μπότα ,ενώ ο φίλος μου σε ακριβός την ίδια φιγούρα :) να σπάει το πεδιλο ...Ε και το πόδι μακον( δεν θιμαμαι ακριβός αν το έσπασε τότε η σε άλλη φάση)

Φοβάμαι ότι η κουμπαρά έπεσε μπροστά,ήταν λακούβα,ο τετρακέφαλος δεν δούλεψε να σηγρατισει το βάρος και πάει το πόδι !!!

Περαστικά της!!!

 

sbird- 5,5 για αναβάτης 89 κλ είναι λίγο ,πολύ λίγο

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καταρχας λυπάμαι για την κυρία, ειναι πολύ άσχημο πράγμα να τραυματίζεσαι.

 

Η δέστρα θαρώ οτι ήταν λάθος ρυθμισμένη, θα έπρεπε να ήταν γύρω στο 4. Απο κει και πέρα όμως μια δέστρα ενοικειου στο 5 ή στο 6 συμπεριφέρεται σαν ....4.... (εκτός και μιλαμε για καινουριες δεστρες)

 

Μιλώντας τώρα για ευθύνες. Η κυρία ήταν αρχάρια; Ειχε τουλάχιστον ποτέ της έστω ενα μάθημα απο εκπαιδευτη;

 

Αυτό δεν το λέω για να πικράνω ουτε θα πρέπει στην παρουσα φάση να συζητηθεί με την ίδια. Αλλα σε περίπτωση που είναι αρχάρια στο σκι και έλαβε τις πρωτες της οδηγίες απο εμπειρικό, παιζει και αυτο έναν ρόλο συμαντικό.

 

Περαατικά. :(

Edited by Χρήστος Μ.
  • Like 1

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μην τα ρίχνουμε όλα στις δέστρες αν ανοιξαν ή όχι όπως ούτε κ σ αυτούς που ρύθμισαν, κάνουν συνηθως ότι τους πούμε.

 

Ένας τραυματισμός έρχεται πολύ εύκολα και έχει να κάνει και με τη σωματοδομή του καθενός όπως και με πολλούς άλλους παράγοντες.

 

Ένα αγύμναστο ατομο, ας πούμε, είναι σίγουρα πιο επιρρεπή σε τραυματισμό απ ότι ένα γυμνασμένο. Όπως επίσης, ένας έμπειρος μπορεί να έχει έναν πολύ σοβαρό τραυματισμό απ ότι ένας αρχάριος..

 

Όπως και να χει, το να τραυματίζεται κάποιος για κάτι που το κάνει από ευχαρίστηση είναι λυπηρό.

 

Περαστικά!

  • Like 6

Share this post


Link to post
Share on other sites

Υπαρχουν γεωμετριες δυσκολες και σωματα αγυμναστα.

Για αυτο και στους αρχαριους προτιμαμε τα σκι να βγαινουν ευκολα

 

 

Χρηστο μ. Αν μια δεστρα εχει φτασει να λεει 6 και να ειναι 4 μηπως επρεπε να ειναι ηδη στα σκουπιδια;;;;;;;;;;;;;;;;;

Σε γενικες γραμμες, ειδια γιορτες, τριημερα νοικιαζονται

 

 

 

 

ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ.

 

Ειδικα στους αρχαριους (αφου οι πιο πολλοι θα περασουν την μερα με τα σκι στο χερι)

 

Υπαρχει iso στις ενοικιασεις που λεει τι δειγμα πρεπει υποχρεωτικα να ελεγξεις στο τελος της ημερας και τι πρεπει να πεταξεις.

Φυσικα αν εφαρμοστει ξεχαστε τα 10, μωρε και τα 15 ευρω.

  • Like 2

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Υπαρχουν γεωμετριες δυσκολες και σωματα αγυμναστα.

Για αυτο και στους αρχαριους προτιμαμε τα σκι να βγαινουν ευκολα

 

 

Χρηστο μ. Αν μια δεστρα εχει φτασει να λεει 6 και να ειναι 4 μηπως επρεπε να ειναι ηδη στα σκουπιδια;;;;;;;;;;;;;;;;;

Σε γενικες γραμμες, ειδια γιορτες, τριημερα νοικιαζονται

 

 

 

 

ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ.

 

Ειδικα στους αρχαριους (αφου οι πιο πολλοι θα περασουν την μερα με τα σκι στο χερι)

 

Υπαρχει iso στις ενοικιασεις που λεει τι δειγμα πρεπει υποχρεωτικα να ελεγξεις στο τελος της ημερας και τι πρεπει να πεταξεις.

Φυσικα αν εφαρμοστει ξεχαστε τα 10, μωρε και τα 15 ευρω.

 

Όπως τα λες.... επίσης, έχω νοικιάσει πέδιλα και είχαν διαφορά σκληρότητας το ένα από το άλλο!! νταξ....δεν θα πω για επισκευή των βάσεων....

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

Για να μη σας επηρεασω δεν είπα

 

α) τα σκι ηταν καινουργια δικα της μια φορα τα ειχε βαλει

Β) οι μποτες κουτα αφορετες - ο τύπος στις ενοικιασεις που τις πουλησε ρυθμισε τα σκι πρωτα στο 70 !!!!! και μετα λεει ο γιος της «καλα εσυ δεν μου ειπες οτι θα τα βαλεις στο 50???» και ετσι τα αλλαξε.

 

 

Οντως ειχε κανει ελαχιστα μαθηματα και πιστευω οτι επαιξε και αυτο το ρολο του αλλα σιγουρα οχι οσο οι δεστρες. Για το ΧΚΠ δεν νομιζω οτι φταιει καπου ... χωραφι ειναι συνηθως χωραφι ηταν και χτες. Οι διασωστες πολυ καλοι.

 

Λιβαδεια νοσοκομειο - τριτοκοσμικα (δεν μπορουσαν να μ δωσουν ψηφιακη την ακτινογραφια) αλλα κανενα παραπονο.

 

Σας ευχαριστω ολους

C

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για να μη σας επηρεασω δεν είπα

 

α) τα σκι ηταν καινουργια δικα της μια φορα τα ειχε βαλει

Β) οι μποτες κουτα αφορετες - ο τύπος στις ενοικιασεις που τις πουλησε ρυθμισε τα σκι πρωτα στο 70 !!!!! και μετα λεει ο γιος της «καλα εσυ δεν μου ειπες οτι θα τα βαλεις στο 50???» και ετσι τα αλλαξε.

 

 

Οντως ειχε κανει ελαχιστα μαθηματα και πιστευω οτι επαιξε και αυτο το ρολο του αλλα σιγουρα οχι οσο οι δεστρες. Για το ΧΚΠ δεν νομιζω οτι φταιει καπου ... χωραφι ειναι συνηθως χωραφι ηταν και χτες. Οι διασωστες πολυ καλοι.

 

Λιβαδεια νοσοκομειο - τριτοκοσμικα (δεν μπορουσαν να μ δωσουν ψηφιακη την ακτινογραφια) αλλα κανενα παραπονο.

 

Σας ευχαριστω ολους

C

Μιας και το ανάφερες, τα πέδιλα είναι του επιπέδου της? η μποτες επίσης? To Din απ τα λίγα που γνωρίζω ειναι σε κλίμακα 1 έως 12,13... δεν υπάρει 50-60 (αν εννοείς 5-6 δλδ.)

Ποιος διάλεξε τα πέδιλα? Σας συμβούλεψε κάποιος....

 

Το τελευταίο που φταίει για μένα είναι ειναι οι δέστρες... ειδικά αν χρησιμοποιεί εξοπλισμό που δεν μπορεί να κουμαντάρει ή δεν της ταιριάζει....

 

Περαστικά και πάλι..

Edited by swordfish

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τα πεδιλα ειναι αρχαριων , οπως και οι μποτες. Η δεστρα ειναι Μαρκερ και εχει μεγιστο το 9.

 

C.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Περαστικά .

Μήπως ξέρεις μοντέλο μπότας και δέστρας ;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αποστολη στο γκαραζ μου τα εχω αλλα αμα πω μαρκες λεω και ποιος ειναι ο μαλακας και δεν θελω.

C.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Οντως ειχε κανει ελαχιστα μαθηματα και πιστευω οτι επαιξε και αυτο το ρολο του αλλα σιγουρα οχι οσο οι δεστρες. Για το ΧΚΠ δεν νομιζω οτι φταιει καπου ... χωραφι ειναι συνηθως χωραφι ηταν και χτες.

Από το 2013 που έχει ξεκινήσει το τρισάθλιο σχεδόν μόνιμα πάτημα του ΧΚΠ ουρλιάζω στον Σύλλογο να φωνάξει σε όλους τους τόνους ότι ισχύει το ακριβώς αντίθετο από αυτό που λες. ΦΤΑΙΕΙ ΣΑΦΩΣ ΤΟ ΧΚΠ ΓΙΑ ΠΟΛΛΑ ΑΤΥΧΗΜΑΤΑ. Είναι επικίνδυνο όπως πατάει για όλους μας και ο Σύλλογος κοιμάται.

 

Για να μη παρεξηγηθώ και με καλοστρωμένες πίστες έχεις ατυχήματα και σε χιονοδρομικά που πατάνε άριστα έχεις ατυχήματα μέρες που ο καιρός δεν βοηθάει το πάτημα. Στο ΧΚΠ η αίσθησή μου είναι ότι τα διπλάσια τουλάχιστον ατυχήματα κατάγματα και χιαστοί καθαρά σε πίστα πτώση μόνος σου από κακή ποιότητα πίστας σε σχέση με το αν πάταγαν καλά αλλά φυσικά δεν μπορεί να τεκμηριωθεί.

 

Δυστυχώς μάλλον* το πλήρωσε και η φίλη σου αυτό το έγκλημα του ΧΚΠ (και του Συλλόγου), θερμές ευχές για περαστικά.

 

Ξαναγράφω πάντως προς υπεράσπισην των χιονοδρομικών πως υπάρχουν χιόνια και καιροί που δεν μπορεί να πατήσεις καλά ότι και να κάνεις και αυτό είναι κάτι που και οι χιονοδρόμοι πρέπει να το καταλάβουν αλλά δεν θέλουν.

 

Προφανώς φτάει και ο ρυθμιστής, πολύ θα ήθελα ένας καλός δικηγόρος να το αναλάβει αλλά όπως λέει και ο vro αν το αναλάβει και κερδίσει θα πληρώνουμε για ενοικιάσεις όσο στις Άλπεις και μάλλον πολύ παραπάνω μιας και οι μέρες μας για ενοικίαση είναι λιγότερες. Γνωρίζοντας βέβαια τις γνώσεις και την εκπαίδευση των εργαζομένων σε ενοικιάσεις...άστο απλά επικίνδυνες καφετέριες, μη συνεχίσω νομίζω είναι σαφές.

 

Αυτή τη χιονοδρομία έχουμε επιλέξει να κάνουμε, δυστυχώς από όλες τις πλευρές είναι πολύ επικίνδυνη. Και δυστυχώς όλοι έχουμε συμβιβαστεί και δεν κάνουμε τίποτα με αποτέλεσμα να πλουτίζουμε τους ορθοπεδικούς.

 

*Για το Σάββατο θα έλεγα σίγουρα φταίει το πάτημα για το ατύχημα και με καλό πάτημα δεν θα είχε γίνει, Κυριακή δεν ήμουν και είναι ολόκληρη επιστήμη το αν μπορείς να πετύχεις καλό πάτημα, δεν ήμουν, πιθανό και να έκαναν το καλύτερο πάτημα που μπορούσαν. Θα έχει πολύ ενδιαφέρων να βρεις στοιχεία τι ώρα χάλασαν οι πίστες ΧΚΚ και ΧΚΠ και με φωτογραφίες να βρεις ένα καλό δικηγόρο να το κυνηγήσει. Πχ το Σάββατο που ξέρω το ΧΚΠ έκανε πολύ (τραγικά πολύ) χειρότερη δουλειά από το ΧΚΚ. Ίσως είναι μια καλή αφορμή να παλέψουμε τουλάχιστον αυτό μπας σώσουμε το επόμενο πόδι. Μια καλή ιδέα είναι τραβάμε φωτογραφίες πίστας με ώρα ΧΚΚ και ΧΚΠ και θα έχει πλάκα να τις συλλέξουμε μπας τους κολήσουμε στον τοίχο από εδώ και πέρα με αφορμή αυτό. ΑΝ είδες το Σάββατο μόλις γύρισα αυτό έγραψα, πως ήταν και τι ώρα χάλασαν οι πίστες στο ΧΚΚ.

Edited by ΜΙΚ
  • Like 4

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ο ΜΙΚ για άλλη μια φορά έχει δίκιο.

 

Δεν θα χρησιμοποιούσα τη λέξη στρωμένο αλλά οργωμένο. Η κουμπάρα χτύπησε κατά τις 10 το πρωί της Κυριακής. Επειδή και τις 2 μέρες ήμουν από τις 8 επάνω - απλά την Κυριακή ήταν λίγο καλύτερα από το Σάββατο. Οι πίστες είχαν λακκούβες λαγούμια και τάφρους από το πρωί. Στον Ηρακλή είδα και κροκόδειλους σε μια τραβέρσα.

 

Στην προκειμένη περίπτωση οταν προσφέρεις ένα σπορ που είναι αρκετά επικίνδυνο από μόνο του - πόσο μάλλον όταν δεν τηρούνται προδιαγραφές -

το κάνω "ότι μπορώ του ΧΚΠ" δεν είναι αρκετό ειδικά όταν χαράζεις πίστες με άροτρο. Μη τις ανοίγεις ρε αδερφέ ή βάλε μια ταμπέλα "ΠΙΣΤΑ ΑΠΑΤΗΤΗ" , η φτιάξε μια αποκλειστικά ελληνική ανάλογα με το στρώσιμο "ΠΡΟΣΟΧΗ ΠΙΣΤΑ ΧΩΜΑΤΙΝΟΥ ΚΑΡΤ" , "ΠΙΣΤΑ ΡΗΞΗΣ , ΚΑΚΩΣΗΣ , ΚΑΤΑΓΜΑΤΟΣ" , "ΠΙΣΤΑ ΓΙΑ ΣΑΜΠΑΝΙΕΣ ΚΑΙ ΛΟΥΛΟΥΔΙΑ" , "ΠΙΣΤΑ ΧΑΡΑΚΩΜΑΤΩΝ 1ου ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΥ ΠΟΛΕΜΟΥ" για να ξέρει και ο κάθε αδαής που πάει να μπλέξει.

 

Cdim7

  • Like 8

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αν είχε κάνει μαθήματα έχει καλώς, βεβαια θα μου πείτε τι είδους μαθήματα έκανε;.... εντάξει ελλάδα είμαστε δεν τελειώνει ποτέ το ερωτηματολόγιο μιας και στο χάος τίποτα δεν μπορεί να είναι ελεγξιμο.

 

Στο βουνό έχω δει τραυματισμους αρκετους. Αλλοι χιονοδρόμοι είναι άτυχοι, άλλοι ειναι ναι μεν καλοί χιονοδρόμοι αλλα επιπόλαιοι, άλλοι ειναι ο "χάρος βγήκε παγανιά" , "και όποιον πάρει ο χάρος" , "δεύτε λαβετε τελευταίον ασπασμόν" κτλ κτλ Εχω δει όμως και τραυματισμους που κάνουν μπαμ οτι το άτομο που την έπαθε δεν θα έπρεπε να βρίσκεται εκει πέρα καν. Δεν ξέρω πως να σας το περιγράψω, συνήθως είναι σε μια πίστα που δεν έχει την τεχνική να την ελεγξει και έχει πέσει κάπου στην μέση ενω βογκάει απο τον πόνο ουρλιάζει θα έλεγα , λες και όντως έχει συντριπτικό κάταγμα... είναι εφιαλκτική η εμπειρία. , μην το ξεχάσω....διπλα του στέκει και το άτομο που συνοδευε τον τραυματία χιονοδρόμο , ποιο εμπειρος , να τον κοιτάζει σαν χάνος μην ξέρωντας πως να βοηθήσει ή έχει βγάλει τα σκι του και του κουνάει....ήμαρτον....τα σμπαραλιασμένα μέλη του, για να τα κάνει καλά..... Αυτός τον παρότρυνε να πάει μαζί του...."έλα μωρή κότα, μην φοβάσε εγώ θα ειμαι διπλα σου...".

 

Είναι λίγο άσχετα αυτά που λέω, μπορει και όχι. Δεν ξέρω, αλλα μάλλον θα το πατήσω το "post". Περι ευθυνών ο λόγος, πρέπει πρώτα σαν άνθρωποι να διορθώσουμε την νοοτροπία μας, σαν έλληνες, πως να σας το πω, πρέπει να ξέρουμε μέχρι που φτάνουμε και πρέπει να ξέρουμε ΤΙ δεν ξέρουμε... Για την οργάνωση τώρα ενός ..γηπέδου. Το σκέφτομαι , οκ δεν πρέπει το τερέν να έχει λακουβες , είναι σίγουρο οτι κάποιος θα πέσει μέσα και θα αχρηστέψει τα ποδια του. Είναι θέμα χρόνου. Κάτι πρέπει να κάνουν και αυτοί , τα στοειχείωδη έστω...κοινή λογική θέλει. Οχι άλλες λακουβες ρε παιδιά...έλεος...

 

Βοηθάτε παναγιά και χριτούλη, τα μάτια σας δεκατέσερα παιδιά. (βρε πως την έχουμε γλυτώσει μερικοί ...άγιο είχαμε...)

  • Like 1

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

Προφανώς είμαι κι εγώ θιασώτης της λογικής ότι όσο πιο καταρτισμένοι είμαστε, τόσο λιγότερος ο κίνδυνος να γίνει κάτι από δικό μας λάθος (εξαιρώντας το "όσο καλύτερος είσαι, τόσα ρίσκα παίρνεις", είναι τελείως άλλο θέμα) αλλά κάποια στιγμή πρέπει να αποφασίσουμε πόσο χαμηλά θα βάλουμε τον πήχη ως προς το τι θεωρούμε ότι εντάσσεται στις υπηρεσίες που πρέπει να προσφέρει ένα χιονοδρομικό. Το πάτημα των πιστών ΕΙΝΑΙ ένα από αυτά και μάλιστα είναι από τα σημαντικότερα. Αλλιώς ας μας ανέβαζε σε κορυφές για freeride, αντί για ελικόπτερο.

Προσωπικά είχα στο παρελθόν ατύχημα και τραυματισμό σε συμβάν στο οποίο το στρώσιμο είχε ρόλο κι επίσης θυμάμαι ότι για μια περίοδο ήταν τόσο ηχηρό το κράξιμο για το στρώσιμο των πιστών που μάλλον δεν ήταν τυχαία η βελτίωση στον τομέα αυτό για κάποιο καιρό μετά.

Η πρότασή μου, λαμβάνοντας υπόψη τους περιορισμούς στο budget που επικαλούνται τα χιονοδρομικά, είναι "στρώστε λιγότερες ή στενότερες πίστες, ανάλογα την εκτιμώμενη ζήτηση της ημέρας, αλλά κάντε το καλύτερα".

 

:shuriken:

  • Like 1

Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

  • Posts

    • При сильном затоплении водой следует немедленно разобрать пол из ламината, дабы предотвратить впитывание панелями влаги. Ламинат имеет защитный слой с двух сторон панели, однако же, его торцы не всегда бывают надежно защищены от влаги. Именно поэтому рекомендуется использовать герметик для пола при укладке покрытия. Он не склеивает соседние панели, но предохраняет торцы от воздействия сырости Blog
    • Νέα τιμή 180€
    • To σκι στην Ελλάδα είναι πια βέβαιο ότι βασίζεται σε παραπληροφόρηση και σε "θρύλους" που κυκλοφορούν. Πολύ σωστά γράφτηκε ότι είμαστε σε επίπεδο Δημοτικού σταθμού σαν χιονοδρομικά. Με την παραπληροφόρηση που υπάρχει τι να κάνουν και οι καημένοι οι χιονοδρόμοι? Άλλωστε έκατσε κανείς να τους μάθει χιονοδρομική παιδεία? Έκατσαν μόνοι τους? Γενικά σε αυτή τη χώρα υπάρχει ορθολογική φωνή και συνολικός σχεδιασμός πάνω σε κάτι? Για όποιον θέλει να διαβάσει ιδού επισήμως τα νέα του χιονοδρομικού και επισήμως και μέσα από τη βουλή. Σχεδόν 100% ψέματα. https://iparnassos.gr/2024/03/i-etad-ypevale-aitima-eksygchronismou-tou-irakli-sto-tameio-anakampsis/?fbclid=IwAR2-iVfLWVwYvszEg5Hu788np7iC_-lvJVu_wzyDu5NxfyONesxnbaOTwH4_aem_AdtwiajTFasz6xd93s-XwD_Q_2mIZRrxSKgvvwySHq_5wXD-6hEf6CWVDEvhCfvV-_-rqE7oNBLxK00e859k7Iye https://parnassos-ski.gr/me-ameioto-rythmo-synechizetai-i-proetoimasia-gia-ti-leitoyrgia-kai-tin-anavathmisi-toy-chionodromikoy-kentroy-parnassoy/ Η Βουλή των Ελλήνων, τα ΕΤΑΔ και ο κάθε διακινητής "θρύλων" λένε ψέματα στη μούρη μας. Όταν ιδρύθηκε ο Σύλλογος είχε σαν στόχο την παραπληροφόρηση να την μετατρέψει σε πληροφορία στο forum. 20 χρόνια μετά μας έφαγαν τα social media, οι "δημοσιογράφοι" και η παραπληροφόρηση όσο και να γράφεις επιχειρήματα κερδίζει. Το "μικρό" τεχνητό του Παρνασσού, εφικτότατο. Δεν απέδειξε ότι είναι απαραίτητο? Μα είναι τόσο χαζά όλα μα όλα τα χιονοδρομικά του κόσμου? Κανένας δεν διαφωνεί να γίνει το σέρβις στον Ηρακλή. Τα ΕΤΑΔ θα το κάνουν? Κανένας δεν διαφωνεί ότι καλό θα ήταν να μπει λιφτ στα Άνω Κελλάρια. Χρονοδιάγραμμα? Για να σε προλάβω, πολύ αισιόδοξα το 2030. Ξεκίνησαν την αδειοδότηση? Από την άλλη τι να πει κανείς για την μπανανία που ζούμε
    • Η τεχνίτη χιονωση στον Παρνασσό ειναι ποιο δύσκολο  να γίνει απ ότι να μπει νέο λιφτ στα άνω κελάρια η ακόμα καλύτερα να βρουν τα χρήματα για να γίνει το service στον Ηρακλή  ανάποδα έχετε ξεκινήσει  από την άλλη τι να πεις για την  μπανανία που ζούμε 
  • Upcoming Events

    No upcoming events found
  • Today's Birthdays

    1. elgeo
      elgeo
      (45 years old)
    2. popitsi
      popitsi
      (45 years old)
  • Who is online

  • Forum Statistics

    • Total Topics
      17,307
    • Total Posts
      460,687
  • Member Statistics

    • Total Members
      10,477
    • Most Online
      1,823

    Newest Member
    Charefaf
    Joined
×
×
  • Create New...