Jump to content

Recommended Posts

Φεύγουμε 21.12 για Ancona και μετά για Selva, όπου θα μείνουμε 7 βράδια.

Οι πίστες ανοιχτές, αλλά και λίγο περισσότερο χιονάκι πριν πάμε ωραία θα ήταν.

 

Πέρσι, ήταν χιονισμένα και χιόνισε πολύ όταν πήγαμε (πρώτη φωτό), με αποτέλεσμα το κατέβασμα από Marmolada να είναι μια πίκρα με βουναλάκια και κόσμο που έκανε ζικ-ζακ ανάμεσα και όλο σταματούσε για να περάσει ο άλλος...

 

Τελευταία, ανεβάζω φωτογραφία από παλαιότερη Marmolada: Είχε -23, αέρα και ήμασταν μόνοι (και παγωμένοι). Παραδόξως, το χιόνι στο κατέβασμα ήταν τέλειο και η εμπειρία μοναδική - μόνο λίγο πριν το βασικό λιφτ, στο επίπεδο, ήταν σχεδόν μπλε.

 

 

post-2959-0-87013700-1545051064_thumb.jpg

post-2959-0-76329000-1545051109_thumb.jpg

  • Like 5

Μιχάλης Δημάκης<br />Ει το φέρον σε φέρει, φέρε και φέρου. Εί δ' αγανακτείς και σ' εαυτόν λυπείς και το φέρον σε φέρει.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Φεύγουμε 21.12 για Ancona και μετά για Selva, όπου θα μείνουμε 7 βράδια.

 

 

 

Με ποιο καράβι;

  • Like 1

53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για την πίστα με τα άλογα από Badia παίρνεις ταξί από San Cassiano για Lagauzoi ανεβαίνεις στα 2700κατι και με μια κοκκινομπλε τεράστια σε μήκος πανέμορφη πίστα πέφτεις στην κοιλάδα όπου ή λεωφορείο ή σε σέρνουν τα άλογα μέχρι το πρώτο λιφτ της Badia. Αυτά

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για την πίστα με τα άλογα από Badia παίρνεις ταξί από San Cassiano για Lagauzoi ανεβαίνεις στα 2700κατι και με μια κοκκινομπλε τεράστια σε μήκος πανέμορφη πίστα πέφτεις στην κοιλάδα όπου ή λεωφορείο ή σε σέρνουν τα άλογα μέχρι το πρώτο λιφτ της Badia. Αυτά

 

Με αμάξι δεν γίνεται να πας Lagauzoi ;

  • Like 1

<p style="text-align:center;"><span style="color:#ff0000;"><span style="font-size:14px;"><em><span style="text-align:center;background-color:rgb(34,34,34);">'''</span></em></span>Riding in the air nocturnal</span></p>

<p style="text-align:center;"><span style="color:#ff0000;">Living free</span></p>

<p style="text-align:center;"><span style="color:#ff0000;">Rip ride<span style="font-size:14px;"><em><span style="text-align:center;background-color:rgb(34,34,34);">''</span></em></span></span>

Share this post


Link to post
Share on other sites

21/12 ξεκινάω με αυτοκίνητο από τον θεσσαλικό κάμπο για Sappada, Δολομίτες, όπου και έχουμε κλείσει για από 22/12-29/12. Θα κάνουμε μια στάση στη διαδρομή στο ανέβασμα περίπου 80 χλμ πριν το Βελιγράδι και στην επιστροφή άλλη μια κοντά στα σύνορα με Κροατία.

 

Έχω ήδη σκάσει κοντά στα 300 ευρώ για 6ήμερη dolomites superski pass και σκοπεύω αναλόγως καιρού να πάω 3 Zinnen, Cortina d' ampezzo, Alta Badia. Σκέφτομαι και τη Sellaronda το πλήρες τουρ. Θα μετακινούμαι με το αυτοκίνητο από Sappada και πίσω. Κάποιο tip; Καμία πρόταση;

 

για τα άλογα απήντησα πιο πάνω. Sappada - Cortina 60 ΧΛΜ 1 ώρα υπό ΚΣ. 3 Cime το ίδιο περίπου. San Cassiano 90 χλμ περίπου για Badia. Συμβουλή εάν δεν θες να σε φάει ο δρόμος μείνε στους ανατολικούς Δολομίτες.
  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Με αμάξι δεν γίνεται να πας Lagauzoi ;

 

πας αλλά για να γυρίσεις πρέπει να πάρεις ταξί για το πάρκινγκ του lagauzoi. Από κορτινα Lagauzoi είναι κοντά σχετικά Edited by yannisnm
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Με ποιο καράβι;

 

Superfast XI

  • Like 1

Μιχάλης Δημάκης<br />Ει το φέρον σε φέρει, φέρε και φέρου. Εί δ' αγανακτείς και σ' εαυτόν λυπείς και το φέρον σε φέρει.

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

θα συνταξιδεύσουμε!!

 

Αλλά για να γνωριστούμε, πρέπει να μπορώ να σου στείλω pm και το panel λέει ότι δεν δέχεσαι νέα μηνύματα....

  • Like 3

Μιχάλης Δημάκης<br />Ει το φέρον σε φέρει, φέρε και φέρου. Εί δ' αγανακτείς και σ' εαυτόν λυπείς και το φέρον σε φέρει.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αλλά για να γνωριστούμε, πρέπει να μπορώ να σου στείλω pm και το panel λέει ότι δεν δέχεσαι νέα μηνύματα....

Καλά κρασιά :hehe:

Θα φοράει ένα γκρι κουστούμι και θα κρατάει ένα τριαντάφυλλο στο χέρι.:P

Edited by giannis-ski
  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλά κρασιά :hehe:

Θα φοράει ένα γκρι κουστούμι και θα κρατάει ένα τριαντάφυλλο στο χέρι. :P

 

Δεν πάω για γαμπρός.

  • Like 2

53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ευχαριστώ για αυτό. Ενδιαφέρουσα και η συζήτηση. Προσπάθησα να βρω και χάρτες για να εκτυπώσω/έχω και στο κινητό. Να δω πως θα βγάλω άκρη πρώτη φορά με όλο αυτό το πεδίο... Τι να πρωτοκάνεις; Σκέφτομαι να χωρίσω ανά ημέρα και χιονοδρομικό: Πχ 1η μέρα 3 Cime, 2η Cortina, 3η Alta Badia και μετά αναλόγως τι θα δω να βγάλω πρόγραμμα για διαδρομές. Βέβαια υπάρχει και το θέμα του καιρού...


<p style="text-align:center;"><span style="color:#ff0000;"><span style="font-size:14px;"><em><span style="text-align:center;background-color:rgb(34,34,34);">'''</span></em></span>Riding in the air nocturnal</span></p>

<p style="text-align:center;"><span style="color:#ff0000;">Living free</span></p>

<p style="text-align:center;"><span style="color:#ff0000;">Rip ride<span style="font-size:14px;"><em><span style="text-align:center;background-color:rgb(34,34,34);">''</span></em></span></span>

Share this post


Link to post
Share on other sites

θα συνταξιδεύσουμε!!

Έχω χρόνια να ταξιδέψω για Ancona με το πλοίο.Ποσες ώρες κάνει τώρα (19 έκανε παλια) κ τι κόστος έχει τώρα περίπου καμπίνα 4κλινη συν αυτοκίνητο με early booking?

Συμφέρει ακομη σε σχέση με το αεροπλάνο κ ενοικίαση αυτοκινήτου ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Έχω χρόνια να ταξιδέψω για Ancona με το πλοίο.Ποσες ώρες κάνει τώρα (19 έκανε παλια) κ τι κόστος έχει τώρα περίπου καμπίνα 4κλινη συν αυτοκίνητο με early booking?

Συμφέρει ακομη σε σχέση με το αεροπλάνο κ ενοικίαση αυτοκινήτου ?

 

Βέβαια τα ανακατεύουμε και ίσως χαλάμε αυτό το νήμα, παρόλο που το καράβι είναι ένας τρόπος βολικός για Δολομίτες....

 

Η απάντηση σε όσα είπες, είναι εξαρτάται. Μια οικογενειακή καμπίνα εξωτερική, με αυτοκίνητο, για την περίοδο των Χριστουγέννων που είναι χαμηλή, έχει κόστος τάξεως 900-920 ευρώ. Από εκεί και πέρα βγαίνουν διάφορες προσφορές. Όχι πάντα και όχι κάθε χρονιά, αφού έχει τύχει να πληρώσω και 900+. Όμως κατά το παρελθόν έχω πληρώσει και 450 και 470 και 550 και 700 (όπως και φέτος).

 

Όταν φεύγεις Παρασκευή, το καράβι αναχωρεί περί τις 17.00 και φτάνει Ανκόνα περί τις 14.00, άρα για Δολομίτες που είναι κοντά φτάνεις σχετικά νωρίς, αλλά και στην Αυστρία φτάνεις εντός της ημέρας. Κάποιες φορές στο παρελθόν το καράβι έφτανε περί τις 18.00, ή και αργότερα όταν είχε καθυστέρηση και αυτό ήταν πάρα πολύ άβολο. Σημαντικότατο θέμα είναι και η ώρα αναχώρησης στην επιστροφή. Τώρα από Ανκόνα τα καράβια φεύγουν μετά τις 16.00, άρα μπορείς να ξυπνήσεις μια λογικά νωρίς ώρα και να κάνεις φυσιολογικά το ταξίδι επιστροφής.

 

Συγκριτικά με αεροπλάνο, σίγουρα είναι πιο αργό το πήγαινε έλα, όμως τα αεροπορικά έχουν αρχίσει να ξεφεύγουν. Και στην αρχική τιμή και στα πράγματα που μπορείς να πάρεις μαζί σου. Και στο ταξί ή το πάρκιγκ αεροδρομίου και στην ώρα νωρίτερα που θα πρέπει να είσαι στο αεροδρόμιο, κλπ, κλπ. Έτσι αν δεν βρεις προσφορά αεροπορικών και είσαστε 4 άτομα, πλέον το καράβι αρχίζει να έχει και πάλι νόημα.

  • Like 5

53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ευχαριστώ για αυτό. Ενδιαφέρουσα και η συζήτηση. Προσπάθησα να βρω και χάρτες για να εκτυπώσω/έχω και στο κινητό. Να δω πως θα βγάλω άκρη πρώτη φορά με όλο αυτό το πεδίο... Τι να πρωτοκάνεις; Σκέφτομαι να χωρίσω ανά ημέρα και χιονοδρομικό: Πχ 1η μέρα 3 Cime, 2η Cortina, 3η Alta Badia και μετά αναλόγως τι θα δω να βγάλω πρόγραμμα για διαδρομές. Βέβαια υπάρχει και το θέμα του καιρού...

 

Έχεις την κλασική νοοτροπία που έχουμε όλοι μας. Αυτή που είχα και εγώ όταν πρωτοπήγαινα έξω, που στην συνέχεια διαπίστωσα ότι δεν έχει και πολύ νόημα.

 

Επέλεξε το μέρος που προτιμάς και κλείσε να πας εκεί και ΜΕΙΝΕ ΕΚΕΙ. Όλα τα μέρη είναι ωραία και αξίζουν την παρουσία σου. Μην προσπαθείς να τα δεις όλα ταυτόχρονα, γιατί τελικά δεν θα δεις τίποτα και θα είναι σαν να μην έχεις πάει πουθενά. Επανέλαβε τις πίστες που σε ενδιαφέρουν και αρέσουν, βγάλε και καμιά φωτογραφία παραπάνω, πήγαινε και στο διπλανό σαλέ για μια σοκολάτα. Ευχαριστήσου το μέρος που πας, εκτός και αν όταν φτάσεις διαπιστώσεις ότι δεν σου αρέσει.

 

Ο καιρός είναι καθοριστικός παράγοντας. Σε κακές καιρικές συνθήκες (πχ κακή ορατότητα ή όταν χιονίζει) οι μετακινήσεις και είναι πιο δύσκολες και εμπεριέχουν μεγαλύτερους κινδύνους. Αν μείνεις αρκετές ημέρες, δες την πρόβλεψη καιρού και μια καλή μέρα κάνε κάποια εκδρομή κάπου κοντά. Αν θα κάτσεις εκεί 6 μέρες, μην φας την μία από αυτές (αθροιστικά) σε μετακινήσεις δώθε-κείθε βλέποντας τους δρόμους. Δες αν έχει έλκυθρο, αν έχει νυχτερινά events κάνε βόλτες, κλπ, κλπ. Άσε και για του χρόνου για να δεις τα παραδιπλανά.

Edited by mil
  • Like 8

53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ευχαριστώ για αυτό. Ενδιαφέρουσα και η συζήτηση. Προσπάθησα να βρω και χάρτες για να εκτυπώσω/έχω και στο κινητό. Να δω πως θα βγάλω άκρη πρώτη φορά με όλο αυτό το πεδίο... Τι να πρωτοκάνεις; Σκέφτομαι να χωρίσω ανά ημέρα και χιονοδρομικό: Πχ 1η μέρα 3 Cime, 2η Cortina, 3η Alta Badia και μετά αναλόγως τι θα δω να βγάλω πρόγραμμα για διαδρομές. Βέβαια υπάρχει και το θέμα του καιρού...

 

 

αν αγχωνεσαι δεν θα το ευχαριστηθεις.

 

χαρτες εχει παντου στο ΧΚ και δεν χρειαζεται να κουβαλας μαζι σου

 

εγω οταν παω μπορει να βρω μια καλη πιστα με υψομετρικη πχ 700-800-1200 μετρα και να κανω ολη μερα αυτη . δεν με νοιαζει να δω τοσο ολα τα ΧΚ της κοιλαδας παρα να κανω αρκετα χλμ.Αν μου αρεσει ενα σημειο μενω εκει για μιση με μια μερα .

Edited by StavRos
  • Like 5

Share this post


Link to post
Share on other sites
οσο δικιο και να εχετε δυστυχως ειναι δυσκολο. Και εγω εκανα συνεχεια ετσι αλλα δεν μπορουσα αλλιως...μονο τωρα με παιδια αλλαχε αυτο...παλια ημουνα καθε μερα και σε αλλο ΧΚ...λιγο βεβαια τα τελευταια χρονια ειχα χαλαρωσει, αλλα στα πρωτα ταχιδια μιλαμε καθε μερα και αλλου.

Εξαρταται βεβαια και το ποσο καλος εισαι και το ποσο μεγαλο ειναι το ΧΚ που πας...και και και...

πλακα πλακα πως περασανε τα χρονια....

αυτο τον χειμωνα κλεινω 12 χρονια απο το πρωτο ταξιδι στις Αλπεις...και αποφασισα να χαναπαω εκει..στο ιδιο χωριο και στο ιδιο καταλυμμα...


για να επανερθουμε στο θεμα...στις 6 μερες σκι (σαββατο-σαββατο) αντε το πολυ μια μερα να πας καπου αλλου...βαρια δυο...

  • Like 5

Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

τα χιονοδρομικα εχουν εκλπηκτικους χαρτες σε ολα τα ταμεια τους(δωρεαν και εξω απο το ταμειο,αρα μπορεις καθε μερα να παιρνεις και 2 και 3 που λεει ο λογος) Ασε που ανεβαινοντας σε καθε λιφτ υπαρχει χαρτης ,οποτε οι χαρτες στο κινητο ειναι αχρηστοι )

Ετσι εκανα κι εγω την πρωτη φορα που πηγα Αυστρια,Νομιζα οτι ειναι σαν τα Ελληνικα στο θεμα της ενημερωσης και ανεβαινοντας στο λιφτ δεν θα ηξερα που να παω (καμια σχεση).Οσο για την λογικη που γραφει και ο "Γραμματεας συλλογου" ,εχει απολυτο δικιο. Ετσι την πατησα κι εγω την πρωτη φορα που πηγα.Ηθελα να τα δω ολα, και τελικα δεν θυμασαι τιποτα.Μεινε σε ενα χιονοδρομικο,3 μερες και μετα πηγαινε αλλες 3 και σε ενα αλλο. η Λογικη "δεν ξανακανω πιστα που εχω κανει" τελικα το μονο που σου αφηνει οταν γυρισεις Ελλαδα ειναι ενα "δεν θυμαμαι τιποτα"

cortina με πρακτικα 2 ξεχωριστα χιονοδρομικα (ενα απο την μια πλευρα και ενα απο την αλλη) και badia (που αυτο που θα δεις πανω στο οροπεδιο της, ειναι σαν να τεραστιο λουνα παρκ χιονιου) αρκουνε για να περασεις 5-6 μερες σκι και τελικα θα δεις γυριζοντας οτι εκανες και στα 2 ενα μερος των πιστων.

Και για τον καιρο που σου λενε δικιο εχουν. Φετος τον Δεκεμβριο στο passo μεταξυ val gardena και badia σε μια ανηφορα ειχαν κολλησει ολα τα αμαξια για 200 μετρα) με χιονολαστιχα και παλι αδυνατον να ανεβεις .Περασαμε μονο οσοι ειχαμε χιονολαστιχα και αλυσσιδες (και εχω και continental ts που ειναι απο τα καλυτερα)

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

21/12 ξεκινάω με αυτοκίνητο από τον θεσσαλικό κάμπο για Sappada, Δολομίτες, όπου και έχουμε κλείσει για από 22/12-29/12. Θα κάνουμε μια στάση στη διαδρομή στο ανέβασμα περίπου 80 χλμ πριν το Βελιγράδι και στην επιστροφή άλλη μια κοντά στα σύνορα με Κροατία.

 

Έχω ήδη σκάσει κοντά στα 300 ευρώ για 6ήμερη dolomites superski pass και σκοπεύω αναλόγως καιρού να πάω 3 Zinnen, Cortina d' ampezzo, Alta Badia. Σκέφτομαι και τη Sellaronda το πλήρες τουρ. Θα μετακινούμαι με το αυτοκίνητο από Sappada και πίσω. Κάποιο tip; Καμία πρόταση;

 

υπαρχει λογος που εκλεισες εκει?

θες πανω απο μια ωρα για να πας Cortina κλπ...

Edited by Turms
  • Like 1

Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

υπαρχει λογος που εκλεισες εκει?

θες πανω απο μια ωρα για να πας Cortina κλπ...

 

Φθηνό κατάλυμα (450 περίπου το 4κλινο για ολόκληρη εβδομάδα) μέσω RCI. Έκλεισα αργά χρονικά (Οκτώβριο περίπου) και μέσα στην περίοδο των εορτών λόγω δουλειάς. Και θα έχω το αμάξι μου συν άτομα που δεν θα κάνουν σκι και θα θέλουν διαδρομές κλπ, οπότε σχεδιάζω πρωινό ξύπνημα και μετακινήσεις. Μετά θα τους αφήνω το αμάξι και βουρ. Άσε που 1 ώρα ίσον δίπλα για μας που έχουμε συνηθίσει το τριωράκι για Πισοδέρι/Βασιλίτσα.

 

Ευχαριστώ όλους για τις πολύτιμες πληροφορίες.

 

BTW, είναι μεγάλο το δίλημμα που συζητάμε. Ίσως αν έχεις μέρες (και αναλόγως καιρού) να αξίζει πρώτα να πάρεις μια γενική εικόνα (όσο γίνεται, πχ τις πρώτες 3 μέρες) και μετά να επικεντρώσεις κάπου.

  • Like 1

<p style="text-align:center;"><span style="color:#ff0000;"><span style="font-size:14px;"><em><span style="text-align:center;background-color:rgb(34,34,34);">'''</span></em></span>Riding in the air nocturnal</span></p>

<p style="text-align:center;"><span style="color:#ff0000;">Living free</span></p>

<p style="text-align:center;"><span style="color:#ff0000;">Rip ride<span style="font-size:14px;"><em><span style="text-align:center;background-color:rgb(34,34,34);">''</span></em></span></span>

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Φθηνό κατάλυμα (450 περίπου το 4κλινο για ολόκληρη εβδομάδα) μέσω RCI. Έκλεισα αργά χρονικά (Οκτώβριο περίπου) και μέσα στην περίοδο των εορτών λόγω δουλειάς. Και θα έχω το αμάξι μου συν άτομα που δεν θα κάνουν σκι και θα θέλουν διαδρομές κλπ, οπότε σχεδιάζω πρωινό ξύπνημα και μετακινήσεις. Μετά θα τους αφήνω το αμάξι και βουρ. Άσε που 1 ώρα ίσον δίπλα για μας που έχουμε συνηθίσει το τριωράκι για Πισοδέρι/Βασιλίτσα.

 

Ευχαριστώ όλους για τις πολύτιμες πληροφορίες.

 

BTW, είναι μεγάλο το δίλημμα που συζητάμε. Ίσως αν έχεις μέρες (και αναλόγως καιρού) να αξίζει πρώτα να πάρεις μια γενική εικόνα (όσο γίνεται, πχ τις πρώτες 3 μέρες) και μετά να επικεντρώσεις κάπου.

πρόσεξε τι ισχύει και τι δεν ισχύει με την πράσινη καρτα ασφάλισης του αυτοκινήτου ! καλύπτει όποιον και να το οδηγήσει ;

 

πριν δέκα χρόνια την ειχα πατήσει . τσέκαρε αν σε καλύπτει

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγώ παντός προτιμώ να εξερευνώ τα πολλά χιλιόμετρα πίστες που μου δίνουν την δυνατότητα τα μεγάλα χιονοδρομικά της Ευρώπης , και συνήθως τις δυο τελευταίες μέρες επαναλαμβάνω τις περιοχές που μου άρεσαν περισσότερο. Άλλωστε υπάρχουν και « μεγάλα « λιφτ για ξεκούραση και φωτογραφίες.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 5

Share this post


Link to post
Share on other sites

αν υπαρχει κοσμος που δεν κανει σκι, τοτε cortina και παλι cortina

  • Like 2

Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...