Jump to content

Recommended Posts

Θα πρότεινα σίγουρα το kaltenbach , το θεωρώ πολύ καλύτερο από το zillertal arena. Αλλά αν δεν έχει ιδιαίτερα ζεστές μέρες, μπορείτε να πάτε στο soll και να ανέβετε από το itter που είναι ακόμα πιο κοντά.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

1ο.Kaltenbach αν έχει καλό καιρό και υψηλές για την εποχή θερμοκρασίες, 2ο Soll-Brixental αν υπάρχει πολύ χιόνι και κρύο και 3ο Ratschines αν ρίχνει χαρτοπετσέτες. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ πάρα πολύ όλους σας.

 

Την τελευταία ημέρα ξεκινώντας από Cavalese με δεδομένο ότι πετάμε από Μόναχο Πέμπτη 21:20 που λέτε για σκι; Νομίζω πολύ πρωινό ξύπνημα και Kaltenbach ή Mayrhofen αν έχει καλό καιρό αλλιώς Soll-Brixental.

 

Για περιοχή Δολομιτών; Θα μείνουμε Cavalese. Τι προτείνετε;

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Για περιοχή Δολομιτών; Θα μείνουμε Cavalese. Τι προτείνετε;

 

Αν μπορειτε να βρειτε διαμονη πιο κοντα.

  • Like 1

Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μανώλη το έχουμε κλείσει 25/01/2020 σε πολύ καλή τιμή και με δυνατότητα ακύρωσης 14 ήμερες πριν. Φοβάμαι τους Δολομίτες για επαρκή χιονόπτωση τέλος Ιανουαρίου.Έχω επικοινωνήσει και με σπίτια δίπλα στον αυτοκινητόδρομο μεταξύ Bressanone και Chiusa τα οποία είναι πιο κοντά στη στροφή για Ortisei. Περιμένουμε να δούμε τι χιονόπτωση θα υπάρξει στη περιοχή των Δολομιτών τις γιορτές των Χριστουγέννων. Αν υπάρχει χιόνι και τα σπίτια είναι διαθέσιμα ακυρώνουμε το Cavalese και κλείνουμε εκεί. Αλλιώς πάμε Iscghl στα λημέρια μας και όπου βρούμε μένουμε.

Edited by kosaitis
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η χιονόπτωση είναι πάντα ένα ρίσκο. Γενικότερα οι χιονοδρομικές συνθήκες είναι ένα ρίσκο, που στους Δολομίτες θα το έλεγα ότι βρίσκεται σε μία μέση κατάσταση σε σχέση με τις υπόλοιπες Άλπεις. Δεν είναι λίγες οι φορές που δεν είχε καθόλου χιόνι και σε μια νύχτα όλα γίνονται άσπρα. Θεωρητικά τέλος Ιανουαρίου υπάρχουν οι μεγαλύτερες πιθανότητες και για ύπαρξη χιονιού και για ικανοποιητικές θερμοκρασίες. Οι Δολομίτες, είναι μια περιοχή για την οποία αξίζει μερικές φορές στην ζωή σου να πάρεις αυτό το ρίσκο.

  • Like 1

53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Share this post


Link to post
Share on other sites

Έχουμε κλείσει και πληρώσει 5 άτομα αεροπορικά και το 9θεσιο βανάκι (Σάββατο 25/01- Πέμπτη 30/01 βράδυ) και από μέσα Δεκέμβρη με το όπλο στο χέρι. Δεν έχουμε πάει Δολομίτες και βλέποντας εδώ Αλέξη τα τοπία τρελάθηκα. Για αυτό και το ψάχνω και για τους υπόλοιπους. Όσο για την έλλειψη χιονοπτώσεων που μπορεί να υπάρξει στη περιοχή ελπίζω τέλος Ιανουαρίου να σκιάρουμε, αλλιώς Ischgl και ξερό ψωμί. Αν δεν βρούμε στο Γιάννη50 , μια στάνη για ύπνο θα βρούμε.Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Edited by kosaitis
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Έχουμε κλείσει και πληρώσει 5 άτομα αεροπορικά και το 9θεσιο βανάκι (Σάββατο 25/01- Πέμπτη 30/01 βράδυ) και από μέσα Δεκέμβρη με το όπλο στο χέρι. Δεν έχουμε πάει Δολομίτες και βλέποντας εδώ Αλέξη τα τοπία τρελάθηκα. Για αυτό και το ψάχνω και για τους υπόλοιπους. Όσο για την έλλειψη χιονοπτώσεων που μπορεί να υπάρξει στη περιοχή ελπίζω τέλος Ιανουαρίου να σκιάρουμε, αλλιώς Ischgl και ξερό ψωμί. Αν δεν βρούμε στο Γιάννη50 , μια στάνη για ύπνο θα βρούμε.Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

 

Να κάνω ένα βήμα ακόμα, διότι φαίνεται ένα άγχος. Καλώς ή κακώς, κλείσατε εκεί που κλείσατε. Οι πρώτες εκτιμήσεις δείχνουν ότι αν δεν είναι καλό, θα είναι ικανοποιητικό. Πάντως δεν θα κακοπεράσετε, οπότε χαλαρώστε και δείτε πως θα αξιοποιήσετε τις μέρες σας. Δεν έχω ακούσει πάντως κακά σχόλια, για το δε Obereggen που είναι κοντά σας, έχω ακούσει πολύ καλά σχόλια. Αν θα έχει χιόνι (δηλαδή αν κυλήσουν όλα ομαλά και φυσιολογικά), έχετε πολύ καλές προοπτικές, ή πάρα πολύ καλές προοπτικές. Με εναλλακτικές.

Εγώ πάντως θα επέλεγα κοντινά χιονοδρομικά, όπως Carezza, Vigo di Fassa, Moena (San Pellegrino). Μικρά (σχετικά) χιονοδρομικά, που δεν είναι τόσο κοντά ούτε συνδέονται με τα high και ακριβά χωριά των Δολομιτών, που θα έχουν και λιγότερο κόσμο και έχουν ικανοποιητικό μέγεθος που αλίμονο αν δεν είναι αρκετό για ένα αυθημερόν. Και στα μέρη αυτά, πολύ δύσκολα θα ξαναπάς όταν επιλέξεις να πας στις Βόρειες Δολομίτες. Συχνά σε κάτι τέτοια μέρη κάνεις και το καλύτερο σκι.

Edited by mil
  • Like 1

53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πάντως στο See, Kappl και Galtur έχω κάνει μοναχικό σκι σε σχέση με το μεγαθήριο. Εις αναμονή για το χειμώνα και βλέποντας χιονοπτώσεις και αποφασίζοντας. Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πάντως στο See, Kappl και Galtur έχω κάνει μοναχικό σκι σε σχέση με το μεγαθήριο. Εις αναμονή για το χειμώνα και βλέποντας χιονοπτώσεις και αποφασίζοντας. Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Λοιπόν αγαπητέ πάρε στυλό και γράφε. Κατ αρχήν Πόσες μέρες Cavalese? Τι εμπειρία από Δολομίτες?Επίπεδο σκι της παρέας?

Edited by yannisnm

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αναχώρηση από Αθήνα 6:00 άφιξη Μόναχο 8:00, άρα την πρώτη μέρα σκι στο Soll Brixentall ή Kaltenbach. Την 2η,3η,4η,5η ημέρα ολόκληρες στους Δολομίτες. Έχουμε βρει δωμάτιο στο Cavalese. Επιστρέφουμε την 6η ημέρα βράδυ,στις 21:20 άρα άλλη μία ημέρα σκι κάπου πιο κοντά στο Μόναχο. Το ξενοδοχείο έχει δικαίωμα δωρεάν ακύρωσης μέχρι 14 ημέρες πριν. Το έχουμε κλείσει από 25/1. Δεν έχουμε πάει ξανά Δολομίτες. Είμαστε 5 όλοι κάνουν άνετα κόκκινες πίστες και κάποιες εύκολες μαύρες. Εγώ και άλλος ένας κάνουμε και δύσκολες μαύρες. Έχουν αρκετά καλή αντοχή. Δώσε τα φώτα σου. Νομίζω ότι μια Sella Ronta επιβάλλεται. Έχω στείλει και μήνυμα σε δωμάτια κοντά στο αυτοκινητόδρομο στη Chiusa για να είμαστε κοντά στο Ortisei, υπάρχει και ένα δωμάτιο στη Pozza di Fassa. Περιμένω να δω τι χιόνι θα έχει και αν βρούμε πιο κοντά στη Sella Ronta ακυρώνω τη παλιά κράτηση. Έχω καταγωγή από Μεσολόγγι και Μακρυνεία. Από πού είσαι εσύ;

Edited by kosaitis
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για το χιονι (και την ποιοτητα στρωσιματος της πιστας) μην ανησυχεις. Και να μην εχει χιονισει καθολου, οταν οι Ιταλοι λενε οτι ανοιγει μια πιστα, θα εχει χιονι και μαλιστα καλης ποιοτητας και καλα στρωμενο.Το cavalesse ειναι μακρια απο την sella ronda.Κοιταξε να πας πιο κοντα σο canazei.Το πιο ομορφο χωριο για μενα ειναι η corvara (που συνδεεται αμεσα με sella roda )

Edited by amiklon
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αναχώρηση από Αθήνα 6:00 άφιξη Μόναχο 8:00, άρα την πρώτη μέρα σκι στο Soll Brixentall ή Kaltenbach. Την 2η,3η,4η,5η ημέρα ολόκληρες στους Δολομίτες. Έχουμε βρει δωμάτιο στο Cavalese. Επιστρέφουμε την 6η ημέρα βράδυ,στις 21:20 άρα άλλη μία ημέρα σκι κάπου πιο κοντά στο Μόναχο. Το ξενοδοχείο έχει δικαίωμα δωρεάν ακύρωσης μέχρι 14 ημέρες πριν. Το έχουμε κλείσει από 25/1. Δεν έχουμε πάει ξανά Δολομίτες. Είμαστε 5 όλοι κάνουν άνετα κόκκινες πίστες και κάποιες εύκολες μαύρες. Εγώ και άλλος ένας κάνουμε και δύσκολες μαύρες. Έχουν αρκετά καλή αντοχή. Δώσε τα φώτα σου. Νομίζω ότι μια Sella Ronta επιβάλλεται. Έχω στείλει και μήνυμα σε δωμάτια κοντά στο αυτοκινητόδρομο στη Chiusa για να είμαστε κοντά στο Ortisei, υπάρχει και ένα δωμάτιο στη Pozza di Fassa. Περιμένω να δω τι χιόνι θα έχει και αν βρούμε πιο κοντά στη Sella Ronta ακυρώνω τη παλιά κράτηση. Έχω καταγωγή από Μεσολόγγι και Μακρυνεία. Από πού είσαι εσύ;

πατριωτακι είμαι Αγρίνιο. Θα σου γράψω όλες τις εναλλακτικές. Από Δευτέρα. Για πες μου μπάτζετ στέγασης. Εάν έρθεις Αγρίνιο έλα να με βρεις να στα πω από κοντά Edited by yannisnm

Share this post


Link to post
Share on other sites

Βραχώρι λοιπόν. Κλείσαμε διαμέρισμα στο Residence Des Alpes, Cavalese (6 ατόμων) με 2 υπνοδωμάτια και κουζίνα σαλόνι με καναπέ κρεββάτι για 5 βράδια στα 560 ευρώ χωρίς τον τουριστικό φόρο. Τα υπόλοιπα σπίτια σε απόσταση 30 λεπτών από Sella Ronda τα βρίσκω για 5 διανυκτερεύσεις γύρω στα 560 μέχρι 600 ευρώ + τον τουριστικό/άτομο φόρο.Ίσως κατέβω Μεσολόγγι από 21-25/07. Αν είμαι σου έρχομαι για καφέ στο Αγρίνιο.

Έχεις να προτείνεις κάτι όσον αφορά τη διαμονή;

Edited by kosaitis

Share this post


Link to post
Share on other sites

Βραχώρι λοιπόν. Κλείσαμε διαμέρισμα στο Residence Des Alpes, Cavalese (6 ατόμων) με 2 υπνοδωμάτια και κουζίνα σαλόνι με καναπέ κρεββάτι για 5 βράδια στα 560 ευρώ χωρίς τον τουριστικό φόρο. Τα υπόλοιπα σπίτια σε απόσταση 30 λεπτών από Sella Ronda τα βρίσκω για 5 διανυκτερεύσεις γύρω στα 560 μέχρι 600 ευρώ + τον τουριστικό/άτομο φόρο.Ίσως κατέβω Μεσολόγγι από 21-25/07. Αν είμαι σου έρχομαι για καφέ στο Αγρίνιο.

Έχεις να προτείνεις κάτι όσον αφορά τη διαμονή;

Θα είμαι 22 με 25 Αγρίνιο. Έλα καλύτερα να σου πω από κοντά. Θα βρούμε και κοντύτερα στην sella ronda
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θα είμαι 22 με 25 Αγρίνιο. Έλα καλύτερα να σου πω από κοντά. Θα βρούμε και κοντύτερα στην sella ronda

Μόνο να μην πείς τίποτε για καιρό γιατί τους βλέπω με κοντομάνικα σε τεχνητό. :evil::evil:

  • Like 1

fischer_.thumb.jpg.2c5aa5c9b61225a07022516ca51a11b1.jpg.8916ffee410b0447bdf5e07ed36fdbb2.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κώστα κοντά στο Cavalese είναι και το Pampeago για το οποίο είχα γράψει παλαιότερα, που συνδέεται με το Obereggen που σου έγραψε ο Αλέξης.

 

Δεν είναι κάτι μεγάλο, αλλά είναι πολύ τίμιο.

Ανοίγει και σχετικά νωρίς από χιόνι, νομίζω είχε καλό υψόμετρο.

Edited by panchristo
  • Like 1

"Ω ξειν', αγγέλειν ότι τήδε κείμεθα της χιονοδρομίας πειθόμενοι"

gifmaker_me2.gif.fbe136ebed00091d62648fa0ffc991ff.gif

Austrian Level 2 Ski Instructor

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τα έχω αποστηθίσει αυτά που έγραψες. Έστειλα email σε σπίτια στη κοιλάδα της Fassa ( Vigo di Fassa και Pozza di Fassa) και στο Ortisei και στην Val Gardena, για να μείνουμε κοντύτερα στη Sella Ronda. Ήδη έχω πάρει κάποιες απαντήσεις.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μόνο να μην πείς τίποτε για καιρό γιατί τους βλέπω με κοντομάνικα σε τεχνητό. :evil::evil:

Να μην τον αφήσω να μου πει αν κατάλαβα καλά.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Να μην τον αφήσω να μου πει αν κατάλαβα καλά.

Μην τον ακούς τον προβοκάτορα. Στους Δολομίτες ένα είναι σίγουρο. Με κοντομάνικο θα πεθάνεις στα χλμ σκι. Είναι οι μεγαλύτεροι μάστορες που υπάρχουν. Άσε που είναι τόσο εκτεταμένο το πεδίο που πάντα θα βρεις το ιδανικό ανεξαρτήτως καιρού

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αντιγράφω από παλαιότερο ποστ. Κοντά στο Cavalese. Latemar. Για το χιονοδρομικό αυτό υπάρχει τηλεκαμπινα από το Predazzo 10χλμ από την Μοένα..... Η καμπίνα ήταν σε λειτουργία και φύγαμε για Λατεμαρ. ΑΠΟΚΆΛΥΨΗ. Τόσα χρόνια δίπλα μας και το περιφρονουσαμε. Σε 5 κορφές άπειρες κόκκινες κοκκινομαυρες και μερικές κατάμαυρες και λίγες μπλε. Κατεβαιναμε ουρλιαζοντας και τραγουδώντας. Βέβαια το wind chill factor ήταν - 29°.Χωρίς εξοπλισμό πεθαίνεις. Μετά από άπειρα χλμ. μαζευτήκαμε. Να συμπληρώσω ότι το Λατεμαρ έχει πρόσβαση και από τους οικισμούς Oberegen και Pampeagoαλλα εάν μένεις Val di Fassa και καβαλεσε το Predazzo είναι μονόδρομος.

  • Like 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σε έχω αποστηθίσει και εσένα μην αντιγράφεις.Την Δευτέρα 22/6 ή την Τρίτη 23/6 θα κατέβω στο Αγρίνιο, για να πάρω κάτι χαρτιά από το Πρωτοδικείο. Ποια ημέρα από τις δύο σε εξυπηρετεί για να βρεθούμε. Θα έλθω με μπλοκάκι για σημειώσεις.

Edited by kosaitis

Share this post


Link to post
Share on other sites

αλλιώς Ischgl και ξερό ψωμί. Αν δεν βρούμε στο Γιάννη50 , μια στάνη για ύπνο θα βρούμε.Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

 

 

σας την εχω εξασφαλισμενη! :P:skiing-4073:

  • Like 2

μην κανεις παρεα με γαλοπουλες αν θελεις να πεταξεις με αετους

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σε έχω αποστηθίσει και εσένα μην αντιγράφεις.Την Δευτέρα 22/6 ή την Τρίτη 23/6 θα κατέβω στο Αγρίνιο, για να πάρω κάτι χαρτιά από το Πρωτοδικείο. Ποια ημέρα από τις δύο σε εξυπηρετεί για να βρεθούμε. Θα έλθω με μπολάκι για σημειώσεις.

Όποτε σε βολεύει. Για σύντροφο σκιέρ η δουλειά προσαρμοζεται αναλόγως

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...