Jump to content
Χρήστος Λάππας

Πόσα Ζευγάρια Σκι Έχουμε Και Γιατί;

Recommended Posts

Ladies and Gentlemen start your engines take out your skis!

Αυτή τη στιγμή στο «οπλοστάσιο μου έχω τα εξής:

1) Fischer Progressor 8 του 2011 σε 1,60 με μέση 72 χιλιοστά.
Ουσιαστικά αναγκάστηκα να το αγοράσω από το Serre Chevalier γιατί βρήκαμε το χιονοδρομικό εντελώς παγωμένο και τα φαρδιά με τα οποία είχα πάει με κρέμασαν! Τις πρώτες δυο χρονιές έκανα με αυτό παντού, εντός και εκτός. Είναι φιλικό και πολύ καλό σχολείο για βασικά πράγματα όπως το να μην μένεις τραγικά πίσω. Στην πίστα είναι αρκετά εύκολο και φιλικό ενώ πάει παραδόξως καλά και στα Ελληνικά απάτητα. Σε κρουστες βέβαια χαροπαλεύει. Μετά το φετινό service αναζωογονήθηκε και μου χάρισε αρκετά χαμόγελα.

2) Rossignol Soul 7 του 2016, σε 1,74 με μέση 104 χιλιοστά.
Το αγόρασα γιατί στα βαριά χειμωνιάτικα απάτητα το Mantra (δείτε παρακάτω) με δυσκόλευε και έψαχνα κάτι πολύ πιο μαλακό και εύκολο. Είναι πανεύκολο, κολακεύει όσο δεν πάει καθώς στρίβει με την σκέψη, ενώ παράλληλα πάει πολύ καλά και στην πίστα, με εξαιρετικό κράτημα (όσο καλά μπορεί να πάει ένα σκι με μέση 104 και τεράστια αδράνεια από γωνία σε γωνία τέλος πάντων). Πολύ γρήγορο πεδιλο, σου τελειώνει τις πιστες με συνοπτικες διαδικασιες. Με πούλησε μόνο μια φορά πέρσι στην παγωμένη Καλλιόπη, όπου χαροπάλεψα μέχρι να κατέβω (όχι ότι η υπόλοιποη παρέα είχε περάσει και καλύτερα δηλαδή...).

3) Volkl Mantra του 2011, σε 1,70, με μέση 98 χιλιοστά.
Το Mantra το αγόρασα ως αντικαταστάτη του Armada ARV ψάχνοντας ένα φαρδύ αλλά πιο σκληρό πέδιλο που να μην με πουλάει στα δύσκολα παγωμένα. Ουσιαστικά πήγα στο άλλο άκρο. Από την “παντόφλα" ARV, πήγα στο κούτσουρο Mantra. Είναι απαιτητικό πεδιλο και δεν κολακεύει τους μετριους χιονοδρομους σε βαρύ χιόνι. Mπορεί να σε ξελασπώσει όμως σε οποιαδήποτε κατάσταση (εκτός από πυκνά δέντρα όπως π.χ. στα Πηγάδια) χωρίς να σε φέρει σε δύσκολη θέση. Πέρασα φάση που ορκιζομουν σε αυτό. Και πέρασα φάση που έψαχνα πως και πως να το πουλήσω. Χτες έκανα με αυτό τα ανοιξιάτικα του Παρνασσου και θυμήθηκα ότι είναι το τέλειο πεδιλο για αυτή την εποχή. Πολύ καλό -αν και προφανώς όχι τέλειο- στην σκληρή πίστα, εξαιρετικό στα μαλακα ανοιξιάτικα, καλύτερο από το progressor (και παραδόξως από το Soul) στις σούπες, χτες μου χάρισε πολύ όμορφες στιγμές!

  • Like 13

Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μόνο τρία ...... αλλά δεν μας λες το γιατί ......

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εννοούσα για τι χρήση!

 

Έχω και άλλα δυο ζευγάρια σπίτι, αλλά είναι τόσο παλιά που ούτε να τα σκιαρω μπορώ ούτε να τα πουλήσω. Ένα Atomic Beta carve 9.18, λογικά από το 1998 και ένα Dynastar Omecarve σε 1,54 με radius... 10!

 

Από τα χέρια μου πέρασε επίσης ένα Metron 11 B5 Connnected που το πήρε φίλος από τον σύλλογο (εξαιρετικό all around πεδιλακι) και ένα armada ARV το οποίο επίσης μου χάρισε άπειρες στιγμές χαράς μέχρι τη στιγμή που το πούλησα και αυτό σε άλλο φίλο από τον σύλλογο. Ειδικά αυτό το τελευταίο το σκυλομετάνοιωσα που το έδωσα...

  • Like 8

Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Να ξεκινήσω με τα πιο παλιά που δεν έχουν αλλάξει ακόμα :)

1 ) Vist carbon ltd 170 με δεστρα salomon z14 μεταλικη και πλαστινα vist !!

All mountain ski 2013 αρκετά σκληρό πεδιλο για πίστα με μέση 71 και R-17

2 ) HEAD World Cup Rebels I SL RD 165 με μέση 68 ,πλαστινα Fis και δεστρα head evo 16 free flex !

Το απόλυτο σλάλομ πεδιλο 2017 ,σκληρό -νευρικό αλλά αν δεν το φοβίζεις πολυυυυυυ απολαυστικό !!!!

3 ) Atomic redster double deck GS Fis 188 με μέση 68 και R 30 πλαστινα Fis και δεστρα atomic neox 20 μεταλικη !!

Σούπερ όπλο για μεγάλες στροφές και ταχιτιτες από 70-80 χλμ και πάνω :)

Θέλει καλές κλίσης ,δινατα πόδια ,μεγάλες πίστες ,λίγος κόσμος και αρκετά αμελέτητα :) :) :) σορι !!!!

Τα τελευτεα 5 χρόνια από τα πόδια μου πέρασαν και αλλά 4-5 ζευγάρια αλλά δεν τα περιγράφω τώρα :) αυτά έθιγαν. :)

  • Like 13

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παιδιά εγώ είμαι στην πρώτη σεζόν μου οπότε ΔΕΝ έχω ακόμα δικό μου καθώς ο φίλος δάσκαλος με βοηθάει σημαντικά στην επιλογή. Έχει όμως η γυναίκα μου οπότε ένα για εμένα! Στον επόμενο μήνα λογικά θα αποκτήσω και εγώ οπότε επιφυλάσσομαι να απαντήσω αναλυτικά παρακάτω!!!

  • Like 5

To ski or not to Ski....!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hard core το οπλοστάσιο σου Πέπε!

:) :)

Και που να δεις της μπότες και τα αξεσουάρ :)

  • Like 5

Share this post


Link to post
Share on other sites

1. Stöckli rotor 74 Edition

Απολαυστικό αλλά και λίγο απαιτητικό, δεν είναι για αρχάριους αλλά με έβγαλε όλα τα τελευταία χρόνια «ασπροπρόσωπο» … :P

 

2. Kessler , the spirit.

Άλλο επίπεδο πλέον ! Ούτε κι αυτά για αρχάριους αλλά ακόμα πιο απολαυστικά από τα stöckli.

Σαν να κινείσαι πάνω σε ράγες τραινου ένα πραμα. Λες και ακούει τις σκέψεις σου.

 

Έχω αλλά δυο ζευγάρια ένα Salomon και ένα head αλλά είναι πλέον για να στολίζουν το τζάκι.

  • Like 7

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή 2½.

 

Θα το ξεκινήσω ποδανά...,

ποια ski ΔΕΝ έχουμε πια:

 

Rossignol Bandit XX του 2000-01.

Τα αγαπημένα μου, πρώτα, πεδιλάκια. Παροπλισμένα, περιμένουν στοϊκά, το πότε, και αν, θα αποκτήσω τζάκι,

για να πάρουν την θέση που τους αρμόζει.

...Όχι για καυσόξυλα ρε χαιρέκακα μυαλά.

 

Völkl Supersport AllStar του 2005-06.

All Around, Cross με δέστρα Marker iPT 12άρα αρχικά και μετά με 11άρα, ύψος: 1.68, γεωμετρία: 116-70-101 και με ακτίνα: 14.4@168.

Οι πρώτες καρβοστροφές με αυτά ήρθαν. ΣΧΟΛΕΙΟ. Πουλήθηκαν.

 

Völkl TigerShark 12 FT του 2007-08. All Around, με δέστρα Marker iPT 12άρα, ύψος: 1.68, γεωμετρία: 124-79-108 και με ακτίνα: 15.5@168.

Τα πρώτα μάτσο πέδιλα μου. Είχαν και αυτό το μπιχλιμπίδι τον διακόπτη για σκληρό / μαλακό. Με αυτά γλυκάθηκα στα γκάζια. Σαν οδοστροτήρες με turbo ήταν.

Πουλήθηκαν μετά από 2 σαιζόν, για να αγοράσω τις μάντρες.

 

Völkl Mantra του 2008-09. AM. Πραγματκό All Mountain. Mε δέστρα A/T Marker Baron αρχικά και μετά με A/T Marker Duke. Ύψος: 1.77, γεωμετρία:133-96-116 και με ακτίνα: 20.3@177.

Ίσως ότι καλύτερο έχει περάσει από τα ποδάρια μου, για τα δικά μου γούστα.

Πουλήθηκαν για χάρη νέου ορειβατικού freeride set up.

 


Τί έχω σήμερα;

Κ2 Annex 108 του 2014-15. ΑΜ με Α/Τ δέστρα Dynafit Beast 16. Υψος: 1.84, γεωμετρία: 139-108-127 και με ακτίνα: 22@184.

Τα ορειβατικά μου, και όχι μόνο, ski. Αν και στην αρχή δεν τα συμπάθησα -μάλλον δεν είχα συνηθίσει το rocker στις μύτες-,

όσο κάνω ski μαζί τους κερδίζουν την εμπιτοσύνη μου.

ELAN Chainsaw του 2011-12. TwinTip AM. Με δέστρα Marker Griffon Shcizo. Υψος: 1.82, γεωμετρία: 130-105-122 και με ακτίνα: 23@182.

Τα "καθημερινά" μου πέδιλα. Λίγο απ' όλα, καλά σε όλα. Τίμια.

Völkl Karma του 2005-06. TwinTip AM, με δέστρα αρχικά Α/Τ Marker Duke, μετά Α/Τ Marker Baron, μετά με Marker Griffon Shcizo... και τώρα... χωρίς δέστρες, εξού και το ½.

Υψος: 1.77, γεωμετρία: 119-87-111 και με ακτίνα:22.3@177.

Μαζί τους βούτηξα στις πρώτες μου πούδρες με αξιώσεις... μαζί τους μπήκα για πρώτη φορά σε πάρκο,

μαζί τους έκανα τις πρώτες μου εξερευνητικές πολύ μακριά από πίστες, μαζί τους έκανα το πρώτο μου ορειβατικό... χμ... όχι.

Μαζί τους σίγουρα έχω χαμογελάσει πολλές φορές.

Και με το καλό, όταν θα τα ξαναματακαρφώσω με νέες δέστρες, έχει να βγει αρκετό παιχνίδι...

γ@μη&$#ς butter turns σας έρχομαι... για να ξαναφάω τα μούτρα μου.


Τα Banditάκια > η πρώτη αγάπη!

AllStarάκια, TigerShark > γκόμενες που δεν ξεχνάς

Mantra > η σχέση που τέλειωσε και δεν το έχεις ξεπεράσει

Annex > Η επίσημη πρώτη κυρία

Chainsaw > η επίσημη παιχνιδιάρα εξωσυζηγική σχέση

Karma > To sutra που ακόμα έχει πολλά να σου μάθει.

Edited by ALCATRAZ
  • Like 11

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

2. Kessler , the spirit.

Άλλο επίπεδο πλέον ! Ούτε κι αυτά για αρχάριους αλλά ακόμα πιο απολαυστικά από τα stöckli.

Σαν να κινείσαι πάνω σε ράγες τραινου ένα πραμα. Λες και ακούει τις σκέψεις σου.

Ήθελα να απομονώσω το συγκεκριμένο quote μόνο και μόνο λόγω απωθημένου... Είναι τόσο διαφορετικό πράγμα τελικά όντως?

 

 

 

Sent from my SM-G903F using Tapatalk

  • Like 3

Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fischer RC4 WordCupRC 175/R18

 

Κρατάω και τα παλιά μου Head i-Speed Supershape 170/R14.3 για πετροσκί.

 

Sent from my SM-G903F using Tapatalk

  • Like 6

Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fischer RC4 WorldCup SC με sidecut: 117-67-99 και με ακτίνα στροφής 13m@160cm

Πιστοπέδιλο, αρκετά σκληρό και απαιτητικό θα έλεγα. Τα χρησιμοποιώ επί το πλείστον για πίστα και για τα μαθήματα.

 

Salomon Rocker2 108 του 2014 με A/T δέστρα Marker Duke με sidecut 132-108-125 και με ακτίνα στροφής 19.2m@182cm

Πέδιλα με προσανατολισμό advanced/expert αναβάτες. Τα΄χω για πούδρες, μπαχαλόχιονα και ορειβατικό.

 

(Του χρόνου το συγκεκριμένο σετ πάει για αλλαγή αποκλειστικά και μόνο λόγω βάρους σε συνδυασμό με την δέστρα και επειδή δεν θέλω κάτι τόσο μαλακό για τα ελληνικά δεδομένα. Διαφορετικά με μια alpine δέστρα στο terrain για το οποίο προορίζονται είναι πιστόλια.)

 

  • Like 8

BASI Level 3 Alpine Ski Instructor (partly qualified).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μια εποχή είχα στην διαθεσή μου γύρω στα 15-20 ζευγάρια σκι. Βέβαια τα πιο χρήσιμα ήταν 2-3 , ενώ ενδιαφέρoν συνολικά ας πουμε οτι είχαν γυρω στα 5 ζευγάρια.

...εϊπ, ...σκι τέστ είχα ντε - για δυο χρόνια... :D

Edited by Χρήστος Μ.
  • Like 4

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ήθελα να απομονώσω το συγκεκριμένο quote μόνο και μόνο λόγω απωθημένου... Είναι τόσο διαφορετικό πράγμα τελικά όντως?

Sent from my SM-G903F using Tapatalk

Φίλε PhaethonF1...η αλήθεια είναι ότι είμαι ένας πολύ μέτριος σκιέρ (!!!)

Και σαν μουσικός προσέχω και υπερβολικά πολύ τα χέρια μου

Άρα όπως καταλαβαίνεις το στιλ του σκι που κάνω είναι πολύ defensive.

Με το που που αγόρασα όμως τα stöckli ανέβηκα ένα επίπεδο ειδικά σε δύσκολα τερέν ! Αν σου πω ότι τώρα με τα Kessler ανακάλυψα το σκι αλλοιώς ? Ένα είδος επικοινωνίας μεταξύ σκιέρ και σκι.

Edited by giannis-ski
  • Like 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πρωτοτσούλησα με Elan kai Rossignol νοικιάρικα, μετά ήρθε η πρὠτη αγορά.

 

 

1). Elan MBX με δέστρα tyrolia αν θυμἀμαι καλά.

 

2). Dynastar Mondial 60 , δέστρα Marker 29 v, σε κάτι ταρζανιές στον Παρνασσό τα έσπασα και οι δέστρες βγήκαν και μπήκαν στα από κάτω...

 

3). Fischer RC 4 SL Super vacuum δἐστρα Marker 29v, αγαπημένο και vintage πεδιλάρα.

 

μετά σταμάτησα...

 

 

 

και όταν επανήλθα...

 

 

4). Elan Amphibio 88 XTi με δέστρα ELX 12 Fusion , μοντέλο 2016 all mountain αληθινό και πραγματικό θηριάκι.

 

 

5). Soul 7 HD , εδώ βιάστηκα και τα πήρα κοντά, αλλά οκ.

  • Like 7

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rossignol hero st για πίστα χαλί.

 

Περημενω Rossignol Experience 94 για πουδρι.

 

Elan Amphibio 82 για αρχή και τέλος σεζόν.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 7

ski_rossignol-experience-94-ti-2018_n11682-8878-1_l4.jpg

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή μόνο 2 ζεύγη,σύντομα και 3ο...

 

1-Elan amphibio 14 TI

ο μεγάλος μου έρωτας,πέδιλο που σε οποιαδήποτε χαζομάρα θα σε κρατήσει όρθιο.

 

2-Rossignol experience 88

τίμιο και σταθερο πεδιλο,σαν 2η επιλογή και σε συγκεκριμένες συνθήκες.

 

Προσεχώς...

3-Fischer Ranger 115 XTI έχω ακούσει ότι είναι δύσκολο αλλά εκπληκτικό πέδιλο.

 

 

Στάλθηκε από το TA-1033 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by apostoikon
  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

1 fischer rc4 wc sc το οποίο θα αλλαχτεί φέτος με αντίστοιχο και 1 armada norwalk

 

το πρωτο για πιστα το δευτερο για μπαρ

 

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 7

1162895.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...