Jump to content
Giannis90

Πρώτη Επαφή Με Την Αναρρίχηση.

Recommended Posts

Ασχολείται κανείς από το forum; Πάει περίπου ένας μήνας απ΄την πρώτη φορά που ήρθα σε επαφή με την αναρρίχηση. Είχα ξανακάνει στο σχολείο καταδρομών στα πλαίσια της στρατιωτικής μου θητείας αλλά δεν το μετράω γιατί δεν είχε καμιά σχέση μ΄αυτό που έκανα τώρα. Έχω φίλο χιονοδρόμο που ασχολείται, μου πρότεινε να δοκιμάσω για να πάρω μια ιδέα και εννοείται δεν μπόρεσα να αρνηθώ γιατί ήξερα πως θα μου αρέσει.

 

Αναρριχητικό πεδίο Αριδαίας. Καμία απ΄τις πρώτες μου διαδρομές δεν ήταν εύκολη, δηλαδή για εντελώς αρχαρίους. Οι διαβαθμίσεις και οι δυσκολίες του κάθε βράχου καθορίζονται με το γαλλικό σύστημα το οποίο είναι και το πιο διαδεδομένο. Εννοείται πως δεν ανέβαινα τεχνικά γιατί χρησιμοποιούσα πάρα πολύ τα χέρια και κουραζόμουν, αλλά ήταν αρκετό για να μου μπει ΚΑΙ το μικρόβιο της αναρρίχησης. (Η οποία πάλι καλά θέλει πολύ λιγότερα λεφτά απ΄την χιονοδρομία σε εξοπλισμό και εκπαίδευση!)

 

35i4o6b.jpg

 

2isumfl.jpg

 

s1017c.png

 

Δεύτερη φορά στο αναρριχητικό πεδίο της Βέροιας, στο φράγμα του Αλιάκμονα.

 

167j9u9.jpg

 

vqtzzc.jpg

 

and6x3.jpg

 

vfedl3.jpg

 

15x8vpe.jpg

 

be6hpe.jpg

 

Με την πρώτη ευκαιρία μόλις γυρίσω από σεζόν θέλω να παρακολουθήσω και το σχολείο αρχαρίων και μετά να ξεκινήσω συστηματικά και το σκαρφάλωμα.

  • Like 12

BASI Level 3 Alpine Ski Instructor (partly qualified).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ασχολουμαι πολυ. τι θελεις να μαθεις?

 

Καλο θα ηταν να κανεις μια σχολη αρχαριων για αρχη. Αυτο το μηνα ξεκινανε οι σχολες σχεδον ολων των ΕΟΣ.

 

Επισης καλο ειναι να πηγαινεις για αναρριχηση (εστω και για να δοκιμασεις) με ατομα ΕΜΠΕΙΡΑ τα οποια να εμπιστευεσαι.

  • Like 2

Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ασχολουμαι πολυ. τι θελεις να μαθεις?

 

Καλο θα ηταν να κανεις μια σχολη αρχαριων για αρχη. Αυτο το μηνα ξεκινανε οι σχολες σχεδον ολων των ΕΟΣ.

 

Επισης καλο ειναι να πηγαινεις για αναρριχηση (εστω και για να δοκιμασεις) με ατομα ΕΜΠΕΙΡΑ τα οποια να εμπιστευεσαι.

 

Αρχικά στο θέμα του εξοπλισμού, υπάρχουν μαγαζιά εγχώρια που αξίζει να κοιτάξω εκεί ή να πάω κατευθείαν από έξω; Ναι τη σχολή αρχαρίων θα την βάλω στο πρόγραμμα αλλά επειδή όπου να΄ναι φεύγω για σεζόν, δεν θα μπορέσω να την βγάλω τώρα και απ΄ότι έψαξα στη Κω (όπου και θα βρίσκομαι για τους υπόλοιπους έξι μήνες), δεν υπάρχει κάτι εκεί.

 

Ναι είναι έμπειροι και τους εμπιστεύομαι. Και μου είπαν και οι ίδιοι για κάποιο σχολείο αρχαρίων το οποίο θα με βοηθήσει πολύ στην αρχή και ακόμα περισσότερο στο θέμα ασφαλείας.

  • Like 1

BASI Level 3 Alpine Ski Instructor (partly qualified).

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Αρχικά στο θέμα του εξοπλισμού, υπάρχουν μαγαζιά εγχώρια που αξίζει να κοιτάξω εκεί ή να πάω κατευθείαν από έξω; Ναι τη σχολή αρχαρίων θα την βάλω στο πρόγραμμα αλλά επειδή όπου να΄ναι φεύγω για σεζόν, δεν θα μπορέσω να την βγάλω τώρα και απ΄ότι έψαξα στη Κω (όπου και θα βρίσκομαι για τους υπόλοιπους έξι μήνες), δεν υπάρχει κάτι εκεί.

 

Ναι είναι έμπειροι και τους εμπιστεύομαι. Και μου είπαν και οι ίδιοι για κάποιο σχολείο αρχαρίων το οποίο θα με βοηθήσει πολύ στην αρχή και ακόμα περισσότερο στο θέμα ασφαλείας.

Θα έχεις την Κάλυμνο απέναντι, μια χαρά!

 

Αν ενδιαφέρεσαι για υλικά, μπορούμε να μιλήσουμε. Έχω ασχοληθεί στο παρελθόν τα έχω σχεδόν όλα και είναι σε πρόγραμμα να τα βγάλω σε αγγελία να αδειάζει η ντουλάπα.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ κράνος παιδιά όλοι. Ειδικά αυτός που ασφαλίζει...αν φύγει κάτι από πάνω που θα πάει...

Ωραίο σπορ, το δοκίμασα στο παρελθόν, πέρασα και από σχολη( ήθελα να πάω και μέσου επιπέδου), αλλα τελικά δεν με κέρδισε ιδιαίτερα. Τουλάχιστον μου έμειναν ο γνώσεις ασφαλείας και χειρισμών στα σχοινιά.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αρχικά στο θέμα του εξοπλισμού, υπάρχουν μαγαζιά εγχώρια που αξίζει να κοιτάξω εκεί ή να πάω κατευθείαν από έξω; Ναι τη σχολή αρχαρίων θα την βάλω στο πρόγραμμα αλλά επειδή όπου να΄ναι φεύγω για σεζόν, δεν θα μπορέσω να την βγάλω τώρα και απ΄ότι έψαξα στη Κω (όπου και θα βρίσκομαι για τους υπόλοιπους έξι μήνες), δεν υπάρχει κάτι εκεί.

 

Ναι είναι έμπειροι και τους εμπιστεύομαι. Και μου είπαν και οι ίδιοι για κάποιο σχολείο αρχαρίων το οποίο θα με βοηθήσει πολύ στην αρχή και ακόμα περισσότερο στο θέμα ασφαλείας.

 

Απο τη στιγμη που απο οτι φανταζομαι σχοινι, σετακια, κρανος κτλ εχουν οι φιλοι σου δεν θα σου προτεινα τωρα να αγορασεις κατι αλλο εκτος απο παπουτσια κ ισως μποντριε. Κανε τη σχολη κ μετα. Το απο που θα αγορασεις ειναι δικο σου θεμα... στα εγχωρια μαγαζια π.χ. μπορεις ευκολοτερα να δεις ημερομηνιες παραγωγης του σχοινιου αλλα συνηθως ειναι ακριβοτερα. Θα ελεγα σχοινι απο Ελλαδα, στα υπολοιπα μπορεις να κανεις οικονομια κ να παρεις απο εξω. Γενικα η αγορα μεταχειρησμενων υλικων δεν συνισταται.

 

ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ κράνος παιδιά όλοι. Ειδικά αυτός που ασφαλίζει...αν φύγει κάτι από πάνω που θα πάει...

Sent from my iPhone using Tapatalk

ΒΑΣΙΚΟΣ κανονας ασφαλειας... παντα φοραω επειδη μου εχει τυχει δεν θελω να φανταστω τι θα ειχα παθει αν δεν φορουσα....

  • Like 2

Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
έχω δοκιμάσει k εγώ κάποιες φορες...το βρίσκω ενδιαφέρον αλλα θέλει οπωσδήποτε παρέα k τελικά μου φαίνεται σου τρώει πιο πολλά λεφτά από ότι νομίζεις στην αρχή

πιο πολύ μου αρέσει να παο σε πιστα αναρρίχησης αλλα πάλι θέλει λεφτά...k χρόνο...


πάντως καλή γυμναστική είναι


Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλα εσεις υψοφοβια δεν εχετε ?Εκανα υπομονη...εκανα υπομονη ...αιντε απο κει !Να πατε αλλου να τα πειτε !

Edited by leonidastria

Κράτιστον κτημάτων ευβουλία.

Σοφοκλής

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

έχω δοκιμάσει k εγώ κάποιες φορες...το βρίσκω ενδιαφέρον αλλα θέλει οπωσδήποτε παρέα k τελικά μου φαίνεται σου τρώει πιο πολλά λεφτά από ότι νομίζεις στην αρχή
πιο πολύ μου αρέσει να παο σε πιστα αναρρίχησης αλλα πάλι θέλει λεφτά...k χρόνο...
πάντως καλή γυμναστική είναι

 

 

Σε σχεση με αλλα αθληματα δε νομιζω οτι ειναι κοστοβορο. Αντιθετα ισως. Το μονο που χρειαζεσαι ειναι σχοινι, σετακια, κρανος, μποντριε, παπουτσια με συνολικο κοστος περιπου 350 ευρω, τα οποια με νορμαλ χρηση εκτος ισως τα παπουτσια(τα οποια μπορεις να σολιασεις με 20-25 ευρω) δεν χρειαζονται ανανεωση για 3-4 χρονια το λιγοτερο........., και ΚΑΛΗ ΠΑΡΕΑ . Απο θεμα γυμναστικης γυμναζεις - ενδυναμωνεις και τον τελευταιο μυ στο κορμι σου....... εγγυημενο "στεγνωμα" και γραμμωση χαχαχαχα

 

Οπως εγραψα κ παραπανω καλο ειναι οσοι ενδιαφερονται να δοκιμασουν πρωτα με καποιον φιλο τους και να κανουν μια σχολη αρχαριων.

 

 

Καλα εσεις υψοφοβια δεν εχετε ?Εκανα υπομονη...εκανα υπομονη ...αιντε απο κει !Να πατε αλλου να τα πειτε !

 

Ειναι συναρπαστικο....... αν τηρεις τους κανονες ασφαλειας, δεν εχεις κανενα θεμα, πιο επικινδυνο ειναι να οδηγεις........ ολα τα ξεπερνας και ερχεσαι αντιμετωπος με τους φοβους σου κ τα ορια σου. Το συναισθημα οταν καταφερεις να βγαλεις μια διαδρομη ή ενα projekt ειναι απεριγραπτη.......

  • Like 2

Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Πανο πολλες σχολες ειναι αξιολογες με αναγνωρισμενα αξιους δασκαλους. Ο ΣΕΟ ειναι σιγουρα μια απο αυτες καθως εφαρμοζει ναι μεν τον τρεχον κανονισμο της ΕΟΟΑ αλλα με πολλες αναφορες και εφαρμογες του παλαιου κανονισμου ο οποιος εχει στοιχεια απο την τωρινη σχολη μεσου επιπεδου αναρριχησης. Θα ελεγα οτι απευθυνεται κυριως σε ηδη μυημενους.....

 

Οποιος ενδιαφερεται ας βιαστει!!! Οι περισσοτερες σχολες αρχιζουν το προσεχες ΣΚ!!!!

Edited by kaps

Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το μόνο κακό (σε εισαγωγικά) είναι ότι σκαρφάλωμα και σκί έχουν τελείως διαφορετικές προπονήσεις.

Και κάποια στιγμή το ένα σε κρατά πίσω από το άλλο.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το μόνο κακό (σε εισαγωγικά) είναι ότι σκαρφάλωμα και σκί έχουν τελείως διαφορετικές προπονήσεις.

Και κάποια στιγμή το ένα σε κρατά πίσω από το άλλο.

 

Σιγουρα αρκετα αθληματα εχουν διαφορετικου ειδους προπονησεις αλλα πιστευω οτι συμπληρωνει και βοηθα το ενα το αλλο. Δεν μπορω να φανταστω καποιον που κανει π.χ. ορειβασια ή σκι να μην ασχολειται και με κατι αλλο π.χ. τρεξιμο, τεννις, ποδηλατο. Οι μυες λειτουργουν τελειως διαφορετικα απο αθλημα σε αθλημα και αυτο επιτυγχανει μια ολοκληρωμενη προπονηση κατα την αποψη μου.

Edited by kaps

Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...