Jump to content
Χρήστος Λάππας

Phishing (Προσπάθεια Απόσπασης Προσωπικών Δεδομένων)

Recommended Posts

Το συγκεκριμένο με ψάρωσε:

10c76fa0318e7bb08b0849e39deded5c.jpg

947c0c123ebd4ac15f4e6348c8a83524.jpg

Και με ψαρωσε επειδή παίρνουμε συχνά ρούχα από το internet με την Αφροδίτη. Μια σύντομη επίσκεψη στο PayPal βέβαια απέδειξε ότι ποτέ δεν έκανα αυτή τη συναλλαγή.

Νίφει!

Παίδες με έχετε κατατρομάξει!

Και πώς πχ. Χρήστο Λάππα θα σταματήσουν να σου έρχονται τέτοια μηνύματα;

Αυτό με τη Ναταλία που ήρθε στο κινητό της Αφροδίτης, είχε έρθει και σε εμένα και ελπίζω ότι το έσβησα χωρίς να απαντήσω κάτι.

Άσχετο με το phising, σχετικό μετις χρεώσεις όμως: Αυτό τον καιρό ταλαιπωρούμαι με το λογαριασμό σταθερού τηλεφώνου & Internet της Wind (Wind diuble play).

Το ίδιο πρόγραμμα το έχω 1,5 χρόνια και δεν είχα πρόβλημα με τη χρέωση του συναγερμού του σπιτιού που κάθε φορά που οπλίζει - αφοπλίζει κάνει μία αστική κλήση η οποία δεν έχει χρέωση.

Ξαφνικά, από 9/5 κι έπειτα, όπως φαίνεται στην ανάλυση του λογ/σμού που ζήτησα κι έκανε 10 μέρες να έρθει (σημειωτέον ούτε ηλοκτρονικά στο mywind εμφανίζεται η ανάλυση λογ/σμού- θέλει κι εκεί αίτημα), αντί για τον αστικό αριθμό τηλεφώνου μου, δείχνει να κόβει το ένα νούμερο και να χρεώνει με τα λεπτά σαν να ήταν 5ψήφιο!

Αποτέλεσμα: Ο λογ/σμός του Μαϊου ήρθε 76 ευρώ (από 24€) και του Ιουνίου 129 ευρώ!! Και τους έχω κάνει αίτημα, φόρμα επικοινωνίας, πήγα σε wind shop κλπ κι ακόμα περιμένω να με πάρει κάποιος από τη Wind να δω τί λένε για το λάθος και κυρίως τί να κάνουν για τους λογαριασμούς! Εν τω μεταξύ, στο τηλεφωνικό help desk δεν ξέρανε τίποτα, δεν μπορούν να κάνουν τίποτα, κλπ. Αρχικά στο Κατάστημα τα ίδια αλλά όταν άρχισα να φωνάζω ασχολήθηκαν τουλάχιστον να στείλουν το αίτημα.

Και αναμένω...

Συνήθης τακτική των εταιριών κινητής-ίντερνετ όταν ο καταναλωτής αντιληφθεί πως έχει επιβαρυνθεί κατά πολύ οικονομικά , ελέγχει τον λογαριασμό του-αμφισβητεί τις συγκεκριμένες χρεώσεις και ζητεί να ενημερώθει σχετικά.

Αντί τηλεφωνικής επικοινωνίας απευθυνὀμαστε με έγγραφη επιστολή-αίτημά προς την εταιρία, όπου θα αναφέρεται αναλυτικά το θέμα που έχει προκύψει.

Επίσκεψη λοιπόν σε ένα κατάστημα, ζητήστε να παραλἀβουν την επιστολή και έχετε έτοιμο ένα αντίγραφό της. Είναι υποχρεωμένοι να τη παραλάβουν, επίσης να σφραγίσουν με τη σφραγίδα του καταστήματος το αντίγραφο με την ένδειξη παρελήφθη και ημερομηνία παραλαβής.

Ακολούθως στέλνουμε και ηλεκτρονικά το αίτημα στη εταιρία με κοινοποίηση στο τμήμα εξυπηρέτησης πελατὠν, λογιστηρίου κ.λ.π.

Για περισσότερες πληροφορίες στην ιστοσελίδα της ΕΕΤΤ https://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/

• Like 1

Σημερινό και καραμπινάτο.

Το μόνο διαφορετικό είναι οτι αυτοί εδώ είναι τσίπιδες, μα μόνο 20% προμήθεια; Goddamn it !

Mrs. Anne Mayuko <mayuko12@giga.ocn.ne.jp>
8:06 π.μ. (Πριν από 13 ώρες)
cleardot.gif
cleardot.gif
Dear Beloved One In God
Calvary greetings to you.

I contacted you after my fasting and prayer to my good God to give me an honest man or woman that will handle this Assignment. After my the prayers to God, you were revealed to me by God and it is my desire of going into relationship with you.
Am Mrs. Anne Mayuko, am a Farmer/gold and diamond dealer. I am a merchant of Ethiopian nationality but presently in Australia, I have been diagnosed with Esophageal cancer so am currently admitted in a private hospital here in Australia.
I have some funds I inherited from my Late Husband Mr. John Mayuko, the sum of (US$4,500,000.00) which he deposited at CITI BANK OF KENYA.I need a very honest and God fearing man or woman that can use this funds for the work of God and 20% out of the total funds will be for your compensation for doing this work of God. I found your email address from the internet and decide to contact you.
Please if you would be able to use these funds for God's work kindly reply my email.
Thank you and May the Good God bless you.

Your Sister In The Lord
cleardot.gif

Mrs.Anne Mayuko.
  • Like 1

Άλλο ένα...d855d82a08a4f314cde243b4dfd27cbc.jpg

• Like 2

15471092846_60d380fc17_o.jpgvoe-1516-racetiger-speedwall-gs-uvo-rgb_w990.jpg

"Ω ξειν', αγγέλειν ότι τήδε κείμεθα της χιονοδρομίας πειθόμενοι"

Austrian Level 2 Ski Instructor

Το συγκεκριμένο με ψάρωσε:

10c76fa0318e7bb08b0849e39deded5c.jpg

Να έχεις υπ' όψη σου ότι το paypal ποτέ δε γράφει "Dear Customer". Χρησιμοποιεί πάντα το πραγματικό όνομα.

Και μόνο από αυτό, φαίνεται η μούφα.

• Like 3

c-fit-w-2032-q-auto-eco8A811000001_RUSTLER-9.thumb.png.9255e2d942715bd236de9137259dd7e2.png

You can't buy happiness - but you can buy a lift pass!

Ορίστε μας, τα μάθανε και εκεί στο abroad οτι είμαστε οι φτωχοί συγγενείς.....

Greetings Beloved One.
Ανεπιθύμητα μηνύματα
x
From Mrs.Elizabeth Johnson mrselizabethjson480022@gujag.in μέσω yahoo.com
28 Νοε 2018, 6:28 μ.μ. (Πριν από 2 ημέρες)
cleardot.gif
cleardot.gif
προς
cleardot.gif
Γιατί αυτό το μήνυμα βρίσκεται στα ανεπιθύμητα;

Είναι παρόμοιο με μηνύματα που έχουν αναγνωριστεί ως ανεπιθύμητα στο παρελθόν.

Αναφορά ως μη ανεπιθύμητου
Greetings in the name of our Lord Jesus Christ. I am Mrs Elizabeth A. Johnson from Bahrain, a widow to late Dr. A. Johnson. l am 51 years old and a coveted born again Christian, suffering from long time
cancer of the breast, from all indication my condition is really deteriorating and it is quite obvious that I might not live more than two (2) months, according to my doctor because the cancer has gotten to a very worst / dangerous stage.

My late husband and my only child died last five years ago, his death was politically motivated. My late husband was a very rich and wealthy business man who was running his Gold/Diamond Business here in South Africa. After his death, I inherited all his business and wealth. My doctors has advised me that I may not live for more than two (2) months, so I now decided to divide the part of this wealth, to
Contribute to the development of the church in Africa, America, Asia, and Europe. I collected your email address during my desperate search on the internet and I prayed over it.

I decided to donate the sum of $5,600,000.00 USD (Five Million Six hundred thousand United States dollars) to the less privileged because I cannot take this money to the grave. Please I want you to note that this fund is lodged in a bank here in South Africa.

Once I hear from you, I will forward to you all the information's you will use to get this fund released from the bank and to be transferred to your bank account. I honestly pray that this money when transferred to you will be used for the said purpose because l has come to find out that wealth acquisition without Christ is vanity. May the grace of our lord Jesus the love of God and the fellowship of God be with you and your family.

Reply me on my private email address (mrs.elizabethjoohnson@gmail.com]

Ψαρωτικότατο, θέλει περισσότερη προσοχή.

Πιτσιρικάδες την πατάνε εύκολα

το ιδιο μου ηρθε για το λογαριασμο στην γιουρομπανκ.

σαν μαμακας ακολουθησα τις οδηγειες , ευτυχως προειδοποιησε το νορτον.

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Προχθές μου ήρθε ένα email από την google ότι κάποιος από την Atlanta Georgia επιχείρησε να συνδεθεί στο λογ/σμό gmail που έχω,και με ρώταγε αν είμαι εγώ ή όχι και να κάνω κλικ στην επιλογή.Έκανα το λάθος να κάνω κλικ και πήγε να φύγει ένα email ευτυχώς έχει επιλογή αναίρεσης και πρόλαβα κι έκανα αναίρεση της αποστολής.Κοίταξα προσεχτικά τον κώδικα του email και μόνο από την google δεν ήταν.Θα κοινοποιούταν σε καμιά 10αρια δ/νσεις email εκτός google.Φυσικά έκανα αναφορά Phising και άλλαξα τον κωδικό κατευθείαν.Δυστυχώς έσβησα το email χωρίς να κρατήσω screenshot.Αλλά ο τίτλος ήταν Suspicius...

Απίθανο και εγώ νόμιζα ότι μου το έστελνε ο president ...... από τον λευκό Πύργο !!

The White House (Official Residence of the President of the US)

-- qq

Hello

I am Mr. Mike Pence, and I am writing to inform you about your Bank Check Draft brought back by the United Embassy from the government of SWITZERLAND ,in the white house Washington DC which has been mandated to be deliver to your home address once you reconfirm your information with the one we have here with us to avoid wrong delivery of your Bank Check draft, Twenty million united states dollars $20,000,000,00usd that was assigned to delivered to your humble home address immediately by a delivery agent MR. Ferenc Horvat

Also reconfirm your details for the check delivery by filling the form below and send it immediately to our Email for verification and for prompt collection of your funds. Fill The Form Below:

Full Names ::

Residential Address ::

Mobile Number ::

Fax Number ::

Occupation ::

Sex ::

Nationality ::

Country ::

Marital Status ::

Yours Sincerely,

MR. MIKE PENCE

vice-president USA (mrmikepence3322@gmail.com)

The White House (Official Residence of the President of the US)

• Like 1

Μου κάνει εντυπωση ότι δέχεσαι τόσα phishing με θέμα το Apple ID σου! Όσα χρόνια έχω Apple ID μπορεί να έχω λάβει αντίστοιχο μάξιμουμ 2-3 φορές..

Edited by Al_Foutzin

Skiing is a dance, and the mountain always leads.

Για apple δεν ξέρω.

Google oμως αν έχεις 2-3 συσκευές.... στο ίδιο id.... Χαμός.

Καμμία φορά ανοίγω κάνα θέμα στην ταμπλετα που τώρα σπάνια την χρησιμοποιώ και μόνο για να διαβάσω κάνα βιβλίο ή να δω καμμία ταινία. Τότε θυμάμαι να κάνω καμμία αναβάθμιση ή ρύθμιση....εκεί να δεις... Έρχονται βροχή τα μηνύματα.

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....