Jump to content
gatz

Εκδρομή Εξωτερικού Μαρτίου 2019

Recommended Posts

Ενημέρωση σχετικά με την δεύτερη εκδρομή του Μαρτίου.

Μετά από συνεννόηση με το προεδρείο ξεκίνησε μια διερεύνηση χιονοδρομικών προορισμών για την εκδρομή του Μαρτιου 2019 και συγκεκριμένα για 10-17 . Η εβδομάδα αυτή επελέγη γιατί είναι αμέσως μετά τις διακοπές των Γαλλων ,οπότε θα έχει λιγότερο κόσμο και θα είναι πλέον οικονομική, επιπλέον δε περιλαμβάνεται και η δικιά μας Καθαρή Δευτέρα .

Η αρχική πρόθεση ήταν για εκδρομή σε χιονοδρομικό της Γαλλίας και συγκεκριμένα ζητήσαμε από τους χορηγούς του συλλόγου ( euroski και Activity tours ) να μας δώσουν γραπτή προσφορά μέχρι το αργότερο 9 Μαΐου για να την έχουμε και να την συζητήσουμε στη ΓΣ .

 

Η πρόταση μας ήταν για τα χιονοδρομικά morzine-avoriaz και serr-chevalier. Όπως επίσης να μας αντιπροτείνουν αν έχουν κάτι άλλο κατά την γνώμη τους που να συμφέρει τον σύλλογο.

 

Παρά τα συνεχή τηλεφωνήματα του προέδρου ,την αποστολή ακόμα και sms στο προσωπικό κινητό του Κ Καραφίλη (euroski) τα μηνύματα του μέλους του ΔΣ Σαβόπουλου προς την γραμματεία του euroski ότι περιμένουμε την προσφορά τους, αρνήθηκαν καν να μας απαντήσουν δεν είχαν και δεν έχουν μέχρι σήμερα την παραμικρή επικοινωνία μαζί μας.

 

Το Activity tours μας έδωσε γραπτή προσφορά για χιονοδρομικά της Αυστρίας.

Όπως μας εξήγησε σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχαμε το κόστος των Αεροπορικών εισιτηρίων για Γενευη και Μιλάνο (αεροδρόμια που εξυπηρετούν )Τον Μάρτιο είναι πανάκριβα επιπλέον οι Γάλλοι θέλουν μεγάλη προκαταβολή άμεσα μη επιστρεψιμη .(Να σημειώσω εδώ ότι είχαμε ζητήσει πολύ μικρή προκαταβολή και δυνατότητα ακύρωσης μέχρι και Οκτώβριο )

Κατόπιν όλων αυτών μας αντιπροτείναν πτήση για Μοναχο με Lufthansa (δωρεάν επομένως μεταφορά σκι ) και μας έδωσαν μια προσφορά για το zell am see-kaproun

Υπάρχουν δυο ξενοδοχεία 4αστερων το πρώτο σε απόσταση 300μετρων από τα lift το άλλο ακριβώς στα lift (ski in ski out)

  1. Der Schmittenhof 4* www.schmittenhof.at/
  • 2κλινο standard με διπλό κρεβαττι ≈15sqm (Annex building) €740
  • 2κλινο για χρηση μονόκλινου standard ≈15sqm (Annex building) €1075
  • 4κλινο για χρηση 2κλινου standard ≈35sqm (Μain building) €890

ΣΗΜ . Το ξενοδοχείο ειναι σε αποσταση 300μ. απο τα lift

  1. Alpine Resort Zell Am See 4* http://www.alpineresort.info/en/home-2/
  • δίκλινο standard €940
  • μονόκλινο standard €1110

ΣΗΜ. Το ξενοδοχείο είναι μπροστά ακριβώς στα lift (ski in ski out)

Edited by gatz
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

New connection and new slopes: From Glemmtal up to the Schmitten


With the new zellamseeXpress the old downhill run used in the years between 1930 and 1980 will be reopened. Since the winter of 2014/15 the old downhill run has been open for ski tours down to Viehhofen. The new 10-seater monocable gondola runs from a corner station above Viehhofen up to the top station on the Salersbachköpfl at 1,920 metres (section 2). From there a 3.3 km long red piste lined with snow making machines leads you to the corner station. This way the guests on the Schmitten can check the other side. The erection of the new cable car provides winter sports athletes with another, completely new slope, which offers even more comfort. By the way – a 100% of the ski runs on the Schmitten are equipped with snow making machines. Guaranteed fun in the snow and on the ski runs!


In a second construction stage the extension of section 1 down into the valley, from the corner station to Viehhofen, is planned. The opening of this direct connection from and into Glemmtal is scheduled for the winter of 2018/2019. The total volume of investment for the project (ski run and cable car) will be approx. 25 million Euros.


Connection to Saalbach-Hinterglemm-Leogang-Fieberbrunn


The connection with Glemmtal is still possible via the ski route to Viehhofen. The ski route ends in Kreuzlehengraben in Viehhofen. Every hour the 680 bus takes you from the bus stop at Förstereck back to Zell am See. The ride takes about 30 minutes. The bus is free for skiers with a valid lift pass. The same bus (from Maishofen to Schönleitenbahn) and the efficient ski bus shuttle system ensure the connection into Glemmtal where you can enter the Skicircus Saalbach-Hinterglemm-Leogang-Fieberbrunn. And so your guests will have Austria’s largest skiing area with a total of 270 km ski runs and 70 lifts virtually at their front door – something which will make all winter sports athletes’ skiing hearts beat faster.


Share this post


Link to post
Share on other sites

Για μεσα Μαρτιου μεγαλο το ρισκο νομιζω. Συνολικη τιμη πακετο εχουμε;

Edited by kaps

Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κατεπείγον

 

Alpine Resort Zell Am See 4*

μονόκλινο standard €1110

Και μη μου πεις ότι δεν θα προλάβω ..... η

και

Schmittenhof 4* www.schmittenhof.at/

2κλινο για χρηση μονόκλινου standard ≈15sqm (Annex building) €1075

Edited by vaggelis
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ευχαριστούμε Gatz. Νομίζω θα μας πεις περισσότερες λεπτομέρειες και αύριο στο πλαίσιο της Γ.Σ.

Παρότι προσωπικά ήθελα Γαλλία για τον Μάρτιο 2019, η εκδρομή που προτείνεις μοιάζει πολύ καλή!

(Ανεβάζουμε ψηλά τον πήχη και για τους παραεκδρομείς για το 2019).


Petros Tsantilas

 

A ski won't change your life...

unless you ride it

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για μεσα Μαρτιου μεγαλο το ρισκο νομιζω. Συνολικη τιμη πακετο εχουμε;

 

μην ξεχνας οτι στο Kαproun υπαρχει παγετωνας.

οι τιμές που αναφέρονται είναι τιμή πακέτου (αεροπορικα-μεταφορες-ημιδιατροφή ) μόνο ski pass είναι εκτός.

Edited by gatz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κατεπείγον

 

Alpine Resort Zell Am See 4*

μονόκλινο standard €1110

Και μη μου πεις ότι δεν θα προλάβω ..... η

και

Schmittenhof 4* www.schmittenhof.at/

2κλινο για χρηση μονόκλινου standard ≈15sqm (Annex building) €1075

 

δεν ξέρω αν τελικά γίνει αποδεκτή απο το ΔΣ σαν επίσημη εκδρομή. Από την στιγμή που μαζευτούν τουλάχιστον 14 άτομα θα γίνει. τώρα υπάρχει επιλογή για όλα τα δωμάτια και στα δυο ξενοδοχεία.

Share this post


Link to post
Share on other sites

οι τιμές που αναφέρονται είναι τιμή πακέτου (αεροπορικα-μεταφορες-ημιδιατροφή ) μόνο ski pass είναι εκτός.

Περιμενα κατι καλυτερο.... το ski in/ski out κοστιζει οσο και το st moritz για μεσα Μαρτιου με το ρισκο που αυτο συνεπαγεται για ενα χαμηλο χιονοδρομικο. Αν δεν κατσει σου μενει μονο η περιοχη του παγετωνα.....


Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και εγώ ήθελα Ιαπωνία ,νέα Ζηλανδία ,Κασμιρ (Ινδίες) σε μέροι που μόνο παρεα με το σύλλογο ταξιδεύεις αλλά αν δεν γίνεται.... θα κανουμε παραεκδρομη (2020) και να μην το παραξηγητε

 

Τα αλλά μετά τη ΓΣ

Share this post


Link to post
Share on other sites

μολις τωρα ηρθε και μια ακομα εναλλακτικη προταση απο το Activity tours για το χιονοδρομικό του

Heiligenblut - Grossglockner

Δεν είναι ιδιαίτερα μεγάλο άλλα εινα αρκετά ψηλά (παντα για αυστρια)

ξενοδοχείο 4 αστερων

 

Hotel Post 4*, A-9844 Heiligenblut, Hof 1

δίκλινο standard με διπλό ≈29sqm €940.-

μονόκλινο standard με μονό ≈15sqm €890

 

ΣΗΜ την περιοχή δεν την γνωρίζω αν κάποιος ξέρει ας γράψει σχόλια

 

 

post-3005-0-87626300-1526111546_thumb.jpg

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η δική μου πρόταση ήταν για επίσημη εκδρομή Snowclub 2020 στην Ιαπωνία. Συμπίπτει με την επιθυμία σας για παραεκδρομή, οπότε δεν υπάρχει λόγος διαχωρισμού :thumbup:

  • Like 1

Petros Tsantilas

 

A ski won't change your life...

unless you ride it

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αγαπητέ gatz και το Heiligenblut - Grossglockner είναι καλή επιλογή καλύτερη μιας και είναι και μικρότερο ..και οικονομικότερο αλλά πάντα μιλάμε για μονόκλινο

post-4703-0-86845200-1526112399_thumb.jpeg

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Είναι το τελευταίο ή πρώτο χωριό, ανάλογα την κατεύθυνση, που συναντά κανείς κάνοντας το ορεινό πέρασμα του Grossglockner. Το έχω περάσει καλοκαίρι και πρόκειται για ένα κουκλίστικο χωριό με πολύ ωραία τοπία κάτω από τον Μεγάλο Γκλόκνερ των Αυστριακών.



Για σκι μιας εβδομάδας δεν ξέρω πόσο αξίζει βλέποντας στα γρήγορα το μέγεθος του, από την άλλη ως προορισμός δεν αποτελεί μεγάλο τουριστικό όνομα και αυτό έχει τα θετικά του.


Edited by xmen

Share this post


Link to post
Share on other sites

και ο χάρτης της περιοχής

post-3005-0-33897500-1526142429_thumb.jpg

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

προσωπικά δεν θα πήγαινα Zell am See μεσα Μαρτιου...

σαν χιονοδρομικο δεν ειναι ασχημο αλλα >

1. πολυ χαμηλα...κ οκ εχει παγετωνα αλλα αν ο καιρος δεν βοηθαει για σκι στον παγετωνα γινεται ΚΟΛΑΣΗ...στο Τιρολο ο κοσμος σπαει σε πολλους παγετωνες αλλα στο μερος εκει ειναι μονο το Καπρουν

2. ενα που με χαλασε παρα πολυ στο μερος ειναι οτι εχει πηξει στους αραβες....οι επιγραφες πλεον ειναι κ στα αραβικα ακομα κ στον παγετωνα...εχει παρα πολλους τουριστες απο εκει πλεον

 

Το Grossglockner θεωρείται hidden gem για εκτος πιστας...

 

καθαρά ως προσωπική επιλογή μαλλον θα πηγαινα στο Grossglockner

 

http://www.gross-glockner.at/en/winter/activities/freeriding/freeride-sectors

  • Like 3

Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

θα θέλαμε την γνωμη οσων ενδιαφέρονται να συμμετάσχουν στην εκδρομή που θα γίνει τον Μαρτιο του 2019.

Ο μονος περιορισμός προς το παρόν ειναι οτι πρέπει να πετάξουμε προς Μοναχο.Αρα κοιταμε κυριως χιονοδρομικά της Αυστρίας.

Edited by gatz
  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Απλα επειδή τυχαίνει να έχω περάσει αρκετό καιρό στην περιοχή, μήπως βοηθήσουν οι πρακτικές πληροφορίες: ο παγετώνας του Kitzsteinhorn που μπορεί να αξιοποιηθεί σαν "ασφάλεια" είναι όντως κοντά στο Zell am See και είναι εύκολα προσεγγίσιμος ακόμα και χωρίς αυτοκίνητο, με τη χρήση των πολύ οργανωμένων skibus. Όμως... μέχρι να φτάσεις πάνω στο Alpincenter που ξεκινάς να μπορείς να κάνεις σκι (η πρώτη γόνδολα σκαρφαλώνει σε γκρεμό, δεν είναι για κατάβαση σκι) είναι αρκετή ώρα. Συντηρητικά, θέλεις ένα μισάωρο από το παρκινγκ (σε αφήνει το skibus, μετά από περίπου 20 λεπτά από το Zell am See) μέχρι να μπορείς να ξεκινήσεις το σκι.

 

Sent from my SM-G903F using Tapatalk

Edited by PhaethonF1
  • Like 3

Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θα ήθελα να συμμετέχω στην εκδρομή του Μαρτίου. Θα πρότεινα το Zell am See, δεδομένου ότι είναι καλό χιονοδρομικό αφ΄ ενός αλλά και για την ομορφιά του τοπίου αφ΄ετέρου (σύμφωνα με την γνώμη όσον έχουν πάει). Όσον αφορά στον καιρό τον Μάρτιο περισσότερες πιθανότητες έχει να είναι φορτωμένο από χιόνι παρά νωρίτερα. Φέτος η τελευταία χιονόπτωση σημειώθηκε τον Απρίλιο

  • Like 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγώ θεωρώ ότι και τα δυο ΧΚ είναι καλά αυτό που είναι σημαντικό τα μέλοι να το απολαύσουν , θα μπορούσαμε φυσικά να ξεφεύγαμε από Άλπεις αλλά και εκεί καλά είναι

Υπόθετο (υποθέτω) ότι ο gatz θα είναι ο τελετάρχης των εκδρομών και παρά εκδρομών όποτε πάρε την ευθύνη και κλείσε το ΧΚ για να κλείσουμε και εμείς με την σειρά μας γιατί έχουμε και ένα καλοκαίρι

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Edited by vaggelis
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για να συνοψίσουμε για την εκδρομή , έχουν έρθει αρκετές προτάσεις.

 

Ορισμένες αποκλείσθηκαν (Kappl , St.Anton ) λογω της τοποθεσίας του ξενοδοχείου, άλλες γιατί το χιονοδρομικό δεν κάλυπτε τις απαιτήσεις για εκδρομή εβδομάδος.

Εχουμε δυο ενδιαφέρουσες προτάσεις .

1. Zell Am See στην οποία έχουμε αναφερθεί στην αρχή του τοπικ

2. Finkenberg –mayrhofen

Hotel Panorama 3* Finkenberg –mayrhofen http://www.panorama-finkenberg.at/

795 ευρώ το άτομο

 

Πάντα οι τιμές περιλαμβάνουν αεροπορικά –μεταφορικά –ημιδιατροφή

Αν θέλετε την προσωπική μου άποψη θα πρότεινα το zell Am See (πιο όμορφο χωριό ,πολλά περισσότερα κανόνια χιονιού αν χρειαστεί λόγο λίμνης )

Και τα δυο έχουν κοντά τους (ski bus) παγετώνα.

Παρακαλούνται όσοι ενδιαφέρονται να συμμετάσχουν να εκφέρουν την γνώμη τους για αυτά τα δύο χιονοδρομικά

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για να συνοψίσουμε για την εκδρομή , έχουν έρθει αρκετές ........

Zell Am See ( ισχύουν το κόστος που έχεις δώσει ;)

Edited by vaggelis

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...