Jump to content
Sign in to follow this  
Χρήστος Λάππας

Συμφυτική Θυλακίτιδα (Παγωμένος Ώμος / Frozen Shoulder)

Recommended Posts

Την Παρασκευή θα κάνω μια επέμβαση στον ώμο. Δυστυχώ το πρόβλημα που έχω στον ώμο εδώ και αρκετό καιρό, δεν μπόρεσε να λυθεί (και ούτε θα λυθεί) αν δεν γίνει αυτό. Και πρέπει να γίνει άμεσα. Σήμερα το πρωί πάρθηκε η απόφαση.

 

Εύχομαι όλα να πάνε καλά Γιώργο.


Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

.

Την Παρασκευή θα κάνω μια επέμβαση στον ώμο. Δυστυχώ το πρόβλημα που έχω στον ώμο εδώ και αρκετό καιρό, δεν μπόρεσε να λυθεί (και ούτε θα λυθεί) αν δεν γίνει αυτό. Και πρέπει να γίνει άμεσα. Σήμερα το πρωί πάρθηκε η απόφαση.

 

 

Με το καλό η αποθεραπεία που σε αυτές τις περιπτώσεις είναι πολύ σημαντική και αυτή είναι που σου επιτρέπει την πλήρη επαναφορά.

  • Like 1

53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γιωργο σου ευχομαι καλη επιτυχια και να επανελθεις ποιο δυνατος!


μην κανεις παρεα με γαλοπουλες αν θελεις να πεταξεις με αετους

Share this post


Link to post
Share on other sites

Έψαξα το συγκεκριμένο θέμα στο φόρουμ ως το 2008. Δεν βρήκα κάτι. Έχω την πρωτιά, χα χα χα κλαψ κλαψ

Γνωμάτευση: μετατραυματικός παγωμένος ώμος. Δεν το είχα ακούσει καν ποτέ μου.

Σήμερα έκανα επέμβαση. Αυθημερόν. Διαβαλκανικό. Κράτησε 40 λεπτά. Έγινε με δύο ενέσεις για χορήγηση ενζύμων;; στον ώμο και μετά ενώ κοιμόμουν, ο χειρούργος κούνησε τον ώμο προς όλες τις κατευθύνσεις. Μου είπε μετά τα κρακ κρακ που άκουγε και ανατρίχιασα.

Ιστορικό: το χτύπησα στο Kitzbuhel, μαζί με το γόνατο. Έβαλα σε προτεραιότητα το γόνατο και άφησα τον ώμο (1ο λάθος δικό μου) γιατι δεν με ενοχλούσε και ιδιαίτερα. Τότε.

Μετά από ενάμησι μήνα και όταν το γόνατο έστρωνε, έπιασα τον ώμο με τον ορθοπαιδικό. Ενώ δεν περνούσε με φυσιοθεραπείες, μου έκανε αξονική (2ο λάθος, δικό του όμως κατά την ταπεινή μου γνώμη). Ένοιωθα ότι δεν ήταν το θέμα στο κόκκαλο.

Τελικά μέσα Μαίου έκανα μαγνητική. Δεν υπάρχει ρήξη ούτε σε τένοντα ούτε σε μυ. Απλά δεν έκανε πλήρες κινήσεις ο ώμος, πάγωσε και από κάποιες γωνίες και μετά στις κινήσεις μουλάρωνε. Πονούσε κιόλας σε αρκετές κινήσεις.

Μετά από γνώμες δυο γιατρών, έγινε αυτό σήμερα εκτάκτως.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τώρα όμως αρχίζουν τα δύσκολα.

Φισιοθεραπέιες, κινήσεις συγκεκριμένες, αποθεραπία...το πότε θα γίνει καλά, άγνωστο για την ώρα.

Και για μένα που δεν κάθομαι στα αυγά μου (κολύμπι, βουνά, τρεξίματα)...έχω απογοητευτεί λίγο.

Στον γιατρό του τα έχω πει όλα αυτά και πιστεύω να με βοηθήσει παραπάνω.

Ελπίζω να μην σας κούρασα.

Νεώτερα μόλις έχω.

Στην διάθεσή σας για ότι θέλετε.

Εύχομαι να μην τύχει σε κανέναν.

Edited by Koumparos
  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Περαστικά Γιώργο !
Το 2010 είχα πάθει κάτι σχετικό, από πλευράς συμπτωμάτων, που λεγόταν τενοντίτιδα υπερκανθίου.
Το άκουγα πρώτη φορά !
Ταλαιπωρήθηκα μερικούς μήνες, αφού δυσκολευόμουν ακόμα και να αλλάξω ρούχα και υπήρχαν κινήσεις που δεν μπορούσα να κάνω για 3 περίπου χρόνια!
Για παράδειγμα για 2-3 χρόνια δεν μπορούσα να κολυμπήσω ελεύθερο, αλλά η καλύτερη άσκηση ήταν να κολυμπάω πρόσθιο. Με δυο λόγια υπομονή και προσοχή !


Γόνδολες υπάρχουν ΜΟΝΟ στη Βενετία.

 

Στα βουνά μας ανεβάζουν τα τελεφερίκ.-

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μια περιοδο πριν απο μια δεκαετια περιπου μια φορα το εξαμηνο και για 3-4 χρονια ,εμφανιζονταν κατι συμπτωματα ,που δεν μπορουσα ουτε να σκεφτω να κουνησω το χερι μου ,ακομα και κρεμασμενο σε μαντηλι πονουσα! Εκει πρωτοακουσα το συνδρομο του ψυχρου ωμου.Με συντηρητικη θεραπεια ξεπερνουσα καθε φορα το προβλημα που κρατουσε καμια βδομαδα περιπου.Να μην τα πολυλογω ,παρατηρησα οτι το να κοιμαμαι μπρουμυτα με υπερεκταση του αντιστοιχου χεριου πυροδοτουσε την ασχημη αυτη κατασταση.Απο τοτε που εκοψα τον υπνο με αυτο το στυλ ,εδω και δεκα χρονια δηλ δεν με ξαναεπιασε αυτος ο πονος.


Κράτιστον κτημάτων ευβουλία.

Σοφοκλής

Share this post


Link to post
Share on other sites

Όχι απογοήτευση .... παντός ακούγετε κάπως ... frozen shoulder ούτε ο μπάρμπα Στάθης .... όλα θα πάνε καλά ,μικρός είσαι ...?μέχρι το γάμο σου θα έχουν περάσει ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γιωργο περαστικά ρε φιλε και καλη επάνοδο!

Κολύμπι κολύμπι και ξανά κολύμπι νομιζω θα βοηθήσει πολυ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

μην στεναχώρησε γιωργη ...μεχρι την επομενη βαπτιση ..θα ειναι ολα τελεια !! :thumbup:

 

περαστικα σου γιωργη


ΠΙΣΟΔΕΡΙ ΤΟ ΚΑΛΎΤΕΡΌ ΧΚΕΝΤΡΟ ΣΤΑ ΒΟΡΕΙΑ

:evil:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Διάβασα και με τρομάζει και πράγματι θέλει προσοχή στην αποθεραπεία https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/frozen-shoulder/symptoms-causes/syc-20372684 https://www.medicalnewstoday.com/articles/166186.php

Edited by vaggelis

Share this post


Link to post
Share on other sites

χμ...ετσι ειναι ο ωμος μου εδω κ 18 χρονια περιπου.

απο τοτε που εσπασα πρωτη φορα τον βραχιονα κ το ειχα το χερι να κρεμεται με ναρθηκα-μαντηλι για κανα μηνα

το χερι δεν εφτασε ποτε στο 100% οσον αφορα την κινηση κλπ

 

Παντως κ εδω και ελλαδα που πηγα σε ορθοπεδικους μου ειπανε δεν μπορεις να κανεις κ πολλα.

Γυμναστικη, κολυμπι φυσιοθεραπειες .

Η αληθεια ειναι οτι μετα το σπασιμο κλπ εκανα ουκ ολιγες...ουτε θυμαμαι ποσες...

αλλα δεν ειχα δει κ τοσο καλη βελτιωση. Σουπερ βελτιωση ειδα οταν μετα αρχισα να πηγαινω να κολυμπαω...

Γενικα μπορω να κανω για παραδειγμα την κινηση που κανεις στο ελευθερο κολυμπι

Εκει που εχω προβλημα ειναι οταν παω να κανω εκταση του ωμου στο πλαι, με τον αγκωνα λυγισμενο...

Εκει δεν εχω πληρη εκταση


Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σιδερένιος Γιώργο, με υπομονή κι επιμονή.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ όλους.

Ανδρέα, Χρήστο και Λεωνίδα, όταν έψαχνα το φόρουμ είδα και διάβασα τα παλιά ποσταρίσματα που είχατε γράψει. Τα συμπτώματα είναι τα ίδια.

Ο υπερακάνθιος όμως είναι εντάξει, όπως και οι άλλοι μύες. Ο θύλακας που υπάρχει στην άρθρωση, αυτός πειράχτηκε. Μαζεύτηκε και υγρό λόγω του τραυματισμού.

Ξέχασα να πω ότι η επιστημονική ονομασία είναι συμφυτική θυλακίτιδα.

Δημήτρη (Turns), και μένα αυτή η έκταση του ώμου στο πλάι με λυγισμένο αγκώνα, ακόμα και τώρα, είναι η πιό δύσκολη κίνηση.

Περιμένω πως και πως να αρχίσω τις ασκήσεις στο κολύμπι. Είμαι σίγουρος και εγώ ότι θα με βοηθήσει πολύ Κυριάκο.

Edited by Koumparos

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γιώργο καλημέρα, περαστικά και γρήγορη ανάρρωσή. Τουλαχιστον το τρέξιμο επιτρέπεται ;;;;;αν ναι τοτε έχεις σίγουρη βαλβίδα ασφαλείας!!!!!

Τώρα σε οτι αφορά την αποκατάσταση μη βιαστεις. Σιγά σιγά. Νομιζω πρωτα πρεπει να βεις κινήσεις μονο με το βαρος του χεριού. Μετα "λάστιχα" κυρίως ισομετρικα και τέλος το κολύμπι (πρόσθιο μόνο χεριο λόγω γόνατου)

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σε ευχαριστώ Τάσο.

Τάσο, ακόμα και πριν το χθεσινό, πήγαινα στο γήπεδο και έκανα προπονήσεις. Επειδή η κίνηση του χεριού είναι στην ουσία μόνο μπρος-πίσω δεν με ενοχλούσε. Αν την Παρασκευή που θα ξαναδώ τον γιατρό, μου βγάλει το φάκελο και μου πει ότι το τρέξιμο κάνει, θα ανέβω ψυχολογικά φίλε μου.

Είναι όπως τα λες: υπομονή. Πρώτα με το βάρος του χεριού, μετά λάστιχα και μετά κολύμπι (το περιμένω πως και πως)

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Περαστικά κουμπάρε, σιδερένιος! Άλλο κακό να μην σε βρει.

 

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γιώργη περαστικά και όλα θα πάνε καλά. Εσείς οι βετεράνοι του σπορ δεν μασάτε :animier::animier::animier:

  • Like 1

Μηδέν άγαν.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σε ευχαριστώ Τάσο.

Τάσο, ακόμα και πριν το χθεσινό, πήγαινα στο γήπεδο και έκανα προπονήσεις. Επειδή η κίνηση του χεριού είναι στην ουσία μόνο μπρος-πίσω δεν με ενοχλούσε. Αν την Παρασκευή που θα ξαναδώ τον γιατρό, μου βγάλει το φάκελο και μου πει ότι το τρέξιμο κάνει, θα ανέβω ψυχολογικά φίλε μου.

Είναι όπως τα λες: υπομονή. Πρώτα με το βάρος του χεριού, μετά λάστιχα και μετά κολύμπι (το περιμένω πως και πως)

καλη αναρρωση!!!!

  • Like 1

elan-wingman-86-ti-fusion-x-2d-kv.png

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ευχαριστώ Αχιλλέα και Γιώργο.

 

Άρχισα τις φυσιοθεραπείες πριν δύο μέρες. Μιλάμε για πολύ πόνο ρε παιδιά για να ανοίξει ο ώμος.

Το απόγευμα πάω στον γιατρό.

Προσευχηθείτε για καλά νέα.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Περσι τον Μαρτη εβγαλα τον ωμο μου (μιλαμε ειδα την μπαλα του βραχιονα που μπαινει στην κλειδωση να ειναι στη μεση της κλειδας και να εξεχει).

 

Καταγμα στημ μπαλα του βραχιονα, καταγμα στο 'πιατακι' που μπαινει στον ωμο, ρηξη του χονδρου και ο υπερακανθιος κομμενος σε ολο το υψος και κατα τα 2/3 στο πλατος.

 

Ο γιατρος συνεστησε να κρεμασω το χερι με ενα επιδεσμο και να αποφευγω τις πολλες κινησεις για 6 βδομαδες απο την ημερα του ατυχηματος.

 

Στις 6 βδομαδες, τα καταγματα ειχαν συγκολληθει απο μονα τους, ο χονδρος ειχε δημιουργησει scar tissue και ο κομμενος υπερακανθιος φυσικα παρεμεινε κομμενος.

 

Αρχισα φυσιοθεραπειες, 2 τη βδομαδα για εξι βδομαδες και ασκησεις με ιμαντες για το σπιτι. Εξι βδομαδες μετα αρχισα ποδηλατο (με κατσαδιασε η φυσιοθεραπευτρια...). 3 μηνες μετα πηγα Αμστερνταμ-Μπρυζ με ποδηλατο.

 

Τωρα εχω πληρη εκταση προς ολες τις κατευθυνσεις, που και που με ποναει ο υπερακανθιος και μουδιαζει οταν κοιμαμαι απανω του.

 

Διδαγμα:

 

Να κανεις τις ασκησεις...

 

Να κανεις τις ασκησεις...

Να κανεις τις ασκησεις...

 

Να κανεις τις ασκησεις...

Να κανεις τις ασκησεις...

 

Να κανεις τις ασκησεις...

Κουραγιο! :yes
  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μάκη, καταρχάς μακάρι να μπορούσα να είμαι Αθήνα στα τέλη του μήνα για να τα πούμε από κοντά.

Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές.

Συνεχίζω φυσιοθεραπείες μέχρι την άλλη Παρασκευή όπου θα μου κάνει με τοπική αναισθησία μια ένεση με άλλα ένζυμα κατευθείαν στην άρθρωση και μετά κολύμπι. Πολύ κολύμπι.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Περαστικά Γιώργο.

Γρήγορα γερός και δυνατός.

Υ.Γ. Και με το κολύμπι χτίζουμε και άλλους μυς :P

  • Like 1

Ο μόνος τρόπος να προβλέψεις το μέλλον είναι να το δημιουργήσεις...

Αν και όταν κάνεις σχέδια μπορεί Κάποιος να χαμογελά, εσύ κάνε τα...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...