Jump to content
mil

Χιονοδρόμια Και Ασφάλιση Έναντι Ατυχήματος

Recommended Posts

Πρόσφατα κλήθηκα να ανανεώσω ή καλύτερα να τροποποιήσω (στα πλαίσια "βελτίωσης" του υπάρχοντος πολυετούς συμβολαίου) το ιδιωτικό ασφαλιστήριο στην Εθνική Ασφαλιστική, σχετικά με νοσοκομειακή περίθαλψη λόγω ασθένειας, ατυχήματος, κλπ, κλπ. Με κάλυψη νοσηλίων και στην Ελλάδα και στο εξωτερικό, κλπ, κλπ.

 

Οπότε δεν ξέρω πως μου ήρθε η αναλαμπή και ρωτάω τι είναι το "ατύχημα". Φυσικά η απάντηση περιλάμβανε τα πάντα στα οποία θα μπορούσε να πάει το μυαλό μου εκείνη την στιγμή. Και διευκρινίζω.... αν έχω λοιπόν ένα ατύχημα στο σκι λοιπόν καλύπτομαι ως "ατύχημα" από νοσήλια στην Ελλάδα ή στο εξωτερικό. Και αρχίσαμε να κομπιάζουμε...... ααααα να το δούμε..... και στην επόμενη συνάντηση πήραμε την απάντηση ότι ΔΕΝ καλύπτει ατύχημα στο σκι, καθώς είναι extreme sport!!!! Μα είναι δυνατόν (λέω εγώ);;;;;;; και λαμβάνω την ίδια απάντηση, μα είναι δυνατόν να μην καταλαβαίνω ότι ΠΡΟΦΑΝΩΣ δεν καλύπτεται ατύχημα στο σκι και ότι καμιά ασφαλιστική δεν συμπεριλαμβάνει στα "ατυχήματα" το "ατύχημα στο σκι" !!!!!!!!

 

Ας ξεπεράσω το γεγονός ότι σε περίπτωση χιονοδρομικού ατυχήματος μπορείς να δηλώσεις ότι το έπαθες κάπου αλλού (πες ότι γλίστρησα στο πεζοδρόμιο στο χωριό) και ότι συνήθως αυτό γίνεται πιστευτό. Δηλαδή αν δηλώσω ότι έπαθα ατύχημα στο σκι είμαι ΑΝΑΣΦΑΛΙΣΤΟΣ έναντι ατυχήματος;;;;;;; Ή πιο σωστά έχω την δημόσια ασφάλιση ό,τι και αν καλύπτει αυτή.

 

Γνωρίζει κάποιος κάτι επί του θέματος;

Edited by mil

53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παλιά που ήμουν πλούσιος και πλήρωνα κι εγώ ιδιωτική ασφάλεια, πλήρωνα πάντα επασφάλιστρο για να καλύπτομαι στα πολλά και διάφορα που έκανα τότε. Τα οποία αναφέρονταν ρητά στο ασφαλιστήριο.

Εξ όσων ξέρω καμία ασφαλιστική δεν πληρώνει ατύχημα στην αναρρίχηση, την ορειβασία ή το σκι. Στην αρχή μάλιστα δεν ήθελαν ούτε καν να κάνουν την επέκταση για τα παραπάνω. Αλλά όταν τους είπα άντε γεια, πείστηκαν.

Και δεν ξέρω αν είναι τόσο εύκολο να ισχυριστείς γλίστρημα στο πεζοδρόμιο όταν έχουν εμπλακεί διασώσεις, ασθενοφόρα, τοπικά νοσοκομεία, κλπ. Οι ασφαλιστικές δεν είναι χαζές, το ψάχνουν. Και μπορεί να μπλέξεις χειρότερα.

Edited by pka

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σας προτείνω να κοιταξετε στην ιστοσελίδα της αυστριακής ομοσπονδίας του σκι.

Καλύπτει αθλητικά ατυχηματα πάντως είδους σε όλο τον κόσμο και για όλο τον χρόνο !

Ετήσια συνδρομή, αν δεν κάνω λάθος, 49,-

Για όσους δεν ομιλούν/διαβάζουν την γερμανικην ρωτήστε ελεύθερα !

Edited by giannis-ski
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγώ το έχω δηλώσει "περιστασιακά" και καλύπτει. Εθνική

 

Ξεκινήστε τα τηλέφωνα σε όλες τις ασφαλιστικές με πρώτα το "γεια σας κάνω σκι θέλω πλήρη κάλυψη. δεν έχετε? αντίο". Θα σας πάρουν πίσω.

 

Και αυτό που λέει ο Γιάννης είναι εξαιρετική ιδέα, όπως και το να κάνεις συμβόλαιο για αεροδιακομιδή με εξειδικευμένη εταιρία στην Ελλάδα. Είχα ανοίξει thread

 

Υ.Γ. Φυσικά σε περίπτωση ατυχήματος στο σκι χτύπα ξύλο είναι προτιμότερο να μεταφερθείς σε μια καφετέρια και εκεί να πάρεις τηλέφωνο τον ασφαλιστή εφόσον έπεσες και χτύπησες στην καφετέρια. Άρα στο ιατρείο του χιονοδρομικού πάμε σαν Μπάμπης Καρβαρίδης

Edited by ΜΙΚ

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η MONDIAL καλύπτει χειμερινά σπόρ και τα ασφαλιστρα ειναι αρκετα χαμηλά.

Μπορει να κανεις ασφαλεια μονο για την διαρκεια του ταξειδιου σου.

  • Like 6

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλύπτουν δηλαδή το να οδηγείς κάθε μέρα 2 ώρες στην Αθήνα και όχι να κάνεις 10 φορές σκι τον χρόνο στον Περικλή;

 

:shuriken:

  • Like 5

Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

Share this post


Link to post
Share on other sites

η συνήθη εξαίρεση αναφέρει #επικινδυνα σπορ # το τουριστικό σκι δεν συμπεριλαμβάνεται με εξαίρεση το ορειβατικού και εκτός πίστας που θεωρούνται επικίνδυνα .... αλλά καλό είναι να διευκρινίζεται όταν υπάρχουν αμφιβολίες

Με ταξιδιωτικές ασφάλειες που τα συμβόλαια είναι διεθνή ,η παροχη είναι απόλυτα διευκρινισμένη

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Της Mondial είναι παρόμοιοι ασφαλιστικοί όροι όπως σε αεροπορικά ταξίδια (εσωτερικού τσεκαρισμένο).

 

Ασφαλίζεσαι για τη διάρκεια του ταξιδιού σου.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πήρα τον ασφαλιστή μου (Εθνική) και μου είπε ότι καλό είναι να μην το δηλώσεις. Είναι από τα πεδία που ο κάθε ασφαλιστής μπορεί να παρέμβει όμως και να ζητήσει κάλυψη καθώς δεν ήσουν εκτός πίστας, είσαι συνεπής, είσαι χρόνια πελάτης, έχεις και άλλα συμβόλαια κλπ.

Δεν νοιώθω καλυμμένος σε καμιά περίπτωση.

  • Like 4

ski_rossignol-experience-94-ti-2018_n11682-8878-1_l4.jpg

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

σε εποικοινωνία με την mondial πηρα τα κατωθι

 

Σε συνέχεια της τηλεφωνικής μας επικοινωνίας, σας επισυνάπτω τα προγράμματα Globy Classic + Ski & Super Globy + Ski.

 

Τα ασφάλιστρα για ταξίδι από 20/01/2019 έως 27/01/2019 με προορισμό την Ελβετία ανέρχονται στα:

Globy Classic: 33,46€/άτομο

Super Globy: 39,73€/άτομο

 

GC+SKI_TCs_Gr&En_2018.pdf

 

Edited by gatz
  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σας προτείνω να κοιταξετε στην ιστοσελίδα της αυστριακής ομοσπονδίας του σκι.

Καλύπτει αθλητικά ατυχηματα πάντως είδους σε όλο τον κόσμο και για όλο τον χρόνο !

Ετήσια συνδρομή, αν δεν κάνω λάθος, 49,-

Για όσους δεν ομιλούν/διαβάζουν την γερμανικην ρωτήστε ελεύθερα !

 

αυτό έκανα k εγώ...και αν δεν ξέρετε γερμανικά μπορείτε να συνεννοηθείτε στα αγγλικά


Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

μεταφέρω μια ανάρτηση απο το group που εχουμε στο facebook

 

Vassilis Spiliotopoulos Εγώ τα τελευταία χρόνια έχω πάντα ασφάλιση είτε mondial είτε worldnomads https://www.worldnomads.com/travel-insurance/. Οι τιμές είναι πανω κάτω ίδιες και έχουν και το σκι μέσα.

Edited by gatz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εξαιρετικό το νήμα, η συζήτηση γενικά, οι πληροφορίες κτλ.

 

Να καρφιτσωθεί παραυτα...


"Ω ξειν', αγγέλειν ότι τήδε κείμεθα της χιονοδρομίας πειθόμενοι"

gifmaker_me2.gif.fbe136ebed00091d62648fa0ffc991ff.gif

Austrian Level 2 Ski Instructor

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πήρα τον ασφαλιστή μου (Εθνική) και μου είπε ότι καλό είναι να μην το δηλώσεις. Είναι από τα πεδία που ο κάθε ασφαλιστής μπορεί να παρέμβει όμως και να ζητήσει κάλυψη καθώς δεν ήσουν εκτός πίστας, είσαι συνεπής, είσαι χρόνια πελάτης, έχεις και άλλα συμβόλαια κλπ.

Δεν νοιώθω καλυμμένος σε καμιά περίπτωση.

Παράξενη συμβουλή ...... φυσικά και να ζητήσεις έγγραφη διευκρινήσει ,δεν θα ήθελα να βρεθώ μέσα στον γύψο και να περιμένω τον ασφαλιστή μου να παρέμβη ...

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

https://www.ski-online.de/

 

Για να μην ψάχνετε..... 27-36 ευρώ (ανάλογα το πακέτο)ετησίως και παγκόσμια κάλυψη......

 

Έχω και ιδιώτικη αλλά επειδή κάνω κ αλλά πράγματα στο βουνό.......

 

Καλύπτει και διάσωση με ελικοπτερο

Edited by kaps
  • Like 4

Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η MONDIAL καλύπτει χειμερινά σπόρ και τα ασφαλιστρα ειναι αρκετα χαμηλά.

Μπορει να κανεις ασφαλεια μονο για την διαρκεια του ταξειδιου σου.

Δες το ποστ πιο πάνω. Με την ίδια τιμή εχεις ετήσια.


Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Οι όροι και οι παροχές με προβληματίζουν λίγο

 

https://www.ski-online.de/ski-insurance/overview-of-benefits.html .

Για τη συνδρομή των 30 (στα 27 είναι για τον/την σύζυγο), πχ δίνει μέγιστο για θεραπεία μετά (πχ εγχείρηση χιαστού λέω εγώ) δίνει μέγιστο 400...

 

Μάλλον λίγα.

Πιο ελκυστική η συνδρομή των 50 κατ εμέ.

Edited by panchristo
  • Like 1

"Ω ξειν', αγγέλειν ότι τήδε κείμεθα της χιονοδρομίας πειθόμενοι"

gifmaker_me2.gif.fbe136ebed00091d62648fa0ffc991ff.gif

Austrian Level 2 Ski Instructor

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η ταξιδιωτική δεν είναι να αντικαταστήσει την νοσοκομειακή κάλυψη είναι να αντιμετώπιση έκτακτα περιστατικά ...

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Οι όροι και οι παροχές με προβληματίζουν λίγοhttps://www.ski-online.de/ski-insurance/overview-of-benefits.html .

Για τη συνδρομή των 30 (στα 27 είναι για τον/την σύζυγο), πχ δίνει μέγιστο για θεραπεία μετά (πχ εγχείρηση χιαστού λέω εγώ) δίνει μέγιστο 400...

Μάλλον λίγα.

Πιο ελκυστική η συνδρομή των 50 κατ εμέ.

Εννοείται οτι ο καθένας αποφασίζει για το πακέτο που τον εξυπηρετεί. Γενικά συμφέρει και ειναι αξιόπιστη. Η έκπτωση γίνεται στα πακέτα απο 2 άτομα και πάνω οποία κ αν ειναι αυτά. Φιλος,σύζυγος κτλ. Μπορεί αν θέλει ο σύλλογος να κανει ομαδική για όσα μέλη θέλουν που πάλι έχει έκπτωση Άνα άτομο. Edited by kaps
  • Like 2

Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

https://www.ski-online.de/

Για να μην ψάχνετε..... 27-36 ευρώ (ανάλογα το πακέτο)ετησίως και παγκόσμια κάλυψη......

Έχω και ιδιώτικη αλλά επειδή κάνω κ αλλά πράγματα στο βουνό.......

Καλύπτει και διάσωση με ελικοπτερο

Κι αυτό καλή ιδέα ! Η DSV είναι η γερμανική ομοσπονδία του σκι.
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Υπάρχει, τουλάχιστον θεωρητικά, και η πιθανότητα/δυνατότητα να μπορέσει ο

σύλλογος να εξασφαλίσει ασφάλεια για όλα τα μέλη του μέσω μιας ομοσπονδίας

από κάποια χώρα των Άλπεων. Η αυστριακή είναι μάλλον η πιο προσεγμένη γιατί

εκεί ο χειμερινός τουρισμός είναι βασικό κεφάλαιο της οικονομίας της χώρας και σε τέτοια

θεματα οι τύποι (Αυστριακοί) δεν μας έχουν μοιάξει καθόλου ! :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κι αυτό καλή ιδέα ! Η DSV είναι η γερμανική ομοσπονδία του σκι.

 

Να σημειωσω οτι την https://www.ski-online.de/ski-insurance.html

την προτεινει το επισημο site https://www.dolomitisuperski.com/en/your-holiday/ski-insurance

(ΔΟΛΟΜΙΤΕΣ)

Edited by kaps
  • Like 1

Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μία απορία, έστω ότι ταξιδεύουμε έχοντας μαζί μας την Πανευρωπαϊκή κάρτα ασθένειας παράλληλα έχουμε ασφάλεια μαζί με την κάρτα του σκι. Τι δεν έχουμε καλύψει σαν ενδεχόμενο ώστε να χρειάζεται επιπλέον πρόγραμμα ασφάλισης;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η πανευρωπαϊκή καρτα σε καλύπτει μόνο σε δημόσια νοσοκομεία

Δεν γνωρίζω για μεταφορές και ανάγκη επαναπατρισμού και επομένως αλλαγή εισιτηρίου

Η ασφάλεια του χιονοδρομικού καλύπτει διάσωση και να σε κατεβάσουν στο χωριό . Αν εκεί έχει μόνο ιδιωτικούς γιατρούς νομίζω ότι έχεις θέμα .

Αυτά από όσα έχω ακούσει Σε κάθε χιονοδρομικό η ασφάλεια του των πιστών καλύπτει άλλα πράγματα

Edited by gatz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...