Jump to content
mil

Χιονοδρόμια Και Ασφάλιση Έναντι Ατυχήματος

Recommended Posts

Εγώ, τραυματίστηκα απο πτώση στις πίστες της Madonna di Campiglio και έχασα τις αισθήσεις μου. Συνήλθα μέσα σε ασθενοφόρο που με μετέφερε σε δημόσιο νοσοκομείο της περιοχής, όπου έτυχα μεγάλης φροντίδας. Σας ενημερώνω οτι είχα μεν την Ευρωπαϊκή Κάρτα Ασφάλισης, ΑΛΛΑ καμμιά ασφάλεια απο το χιονοδρομικό. Παρά ταύτα, το ασθενοφόρο ανέβηκε στις πίστες και με παρέλαβε. Απλά το καταθέτω.


Στην τέχνη, αλλά κυρίως στη ζωή χρειάζεται έμπνευση!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το ποσο θελει να ρισκαρει ο καθενας ειναι καθαρα υποκειμενικο. :yes

  • Like 1

Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Να επαναφερω το θεμα, μιας και μολις ανανεωσα την ασφαλεια μου στην https://www.ski-online.de/ski-insurance.html

 

Οποιος ενδιαφερεται μπορει να μπει να διαβασει. Ειναι ετησια, παγκοσμια, Οικονομικη και υπαρχουν προγραμματα (οπως το classic) που καλυπτουν ολα τα αθληματα κ οχι μονο το σκι και το καλοκαιρι. Για εμενα που κανω και Ορειβασια - αναρριχιση με συμφερει πολυ. Επισης καλυπτει κοστος διασωσης (και με ελικοπτερο), υγειονομικα, κλοπη εξοπλισμου κτλ.....

 

Εχω και Ιδιωτικη ασφαλιση αλλα δεν καλυπτει τυχον κοστος διασωσης, κλοπης εξοπλισμοπυ κτλ.

 

Δεν ξεχναμε βεβαια ΠΟΤΕ την Ευρωπαικη Καρτα Ασφαλισης!!!!!!!!

 

την προτεινει το επισημο site https://www.dolomiti.../ski-insurance

(ΔΟΛΟΜΙΤΕΣ)

 

Αν μαζευτουν πολλα μελη οι τιμες μειωνονται ακομα περισσοτερο.

  • Like 3

Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πολύ επίκαιρο θέμα με αφορμή την εκδρομή του Συλλόγου σπό την οποία μόλις επιστρέψαμε. Έχει ενδιαφέρον να την μελετήσουμε, τόσο αυτή όσο και την Nomads. Κάτι που σίγουρα θα σκέφτονται πολλοί σπό εμάς και ίσως δημιουργεί αναστολές είναι η επικοινωνία και συννενόηση αν συμβεί η «στραβή», θα είχε χρησιμότητα η κατάθεση εμπειρίας κάποιου που έχει κάνει χρήση των υπηρεσιών αυτών των εταιρειών.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πολύ επίκαιρο θέμα με αφορμή την εκδρομή του Συλλόγου σπό την οποία μόλις επιστρέψαμε. Έχει ενδιαφέρον να την μελετήσουμε, τόσο αυτή όσο και την Nomads. Κάτι που σίγουρα θα σκέφτονται πολλοί σπό εμάς και ίσως δημιουργεί αναστολές είναι η επικοινωνία και συννενόηση αν συμβεί η «στραβή», θα είχε χρησιμότητα η κατάθεση εμπειρίας κάποιου που έχει κάνει χρήση των υπηρεσιών αυτών των εταιρειών.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Η Nomads ειναι ταξιδιωτικη ασφαλεια. Δε νομιζω να μπορεις να κανεις ετησιο πακετο αλλα ασφαλιζει ανα ταξιδι.


Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εδω μπορειτε να δειτε πληροφοριες ασφαλισης απο τον Αυστριακο Συλλογο Αλπινιστων

 

https://aacuk.org.uk/p-mountain-rescue-search-insurance

 

https://aacuk.org.uk/p-membership-2019

 

http://www.alpenverein.at/portal_wAssets/docs/service/versicherung/2018_AV-WWS-insurance-folder_english.pdf

 

Το ψαχνει οποιος ενδιαφερεται και αποφασιζει.

 

Σε καθε περιπτωση και οι 2, DSV και AAC ειναι πολυ φθηνοτερες σε σχεση με καποια ασφαλιση σε εταιρεια εδω, οπου συνηθως ασφαλιζουν ανα ταξιδι.

 

Δειτε το για να ειστε ασφαλεις και για να μην χρειαζεται να πληρωνετε την ασφαλεια στα Ski Passes. Στο St. Moritz π.χ. ειχε 5 ευρω περιπου την ημερα.

Edited by kaps

Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πολύ επίκαιρο θέμα με αφορμή την εκδρομή του Συλλόγου σπό την οποία μόλις επιστρέψαμε. Έχει ενδιαφέρον να την μελετήσουμε, τόσο αυτή όσο και την Nomads. Κάτι που σίγουρα θα σκέφτονται πολλοί σπό εμάς και ίσως δημιουργεί αναστολές είναι η επικοινωνία και συννενόηση αν συμβεί η «στραβή», θα είχε χρησιμότητα η κατάθεση εμπειρίας κάποιου που έχει κάνει χρήση των υπηρεσιών αυτών των εταιρειών.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Δεν μου εχει τυχει καμια στραβη αλλα σε οποιαδηποτε επικοινωνια που ειχα μεχρι τωρα μαζι τους (DSV) ειναι αμεσοι και πολυ εξυπηρετικοι. Στα mail απαντουν την ίδια ή το πολυ την επομενη μερα (αν εχεις στειλει το απογευμα). Οι ιδιες καλες εντυπωσεις και στην τηλεφωνική επικοινωνια, οταν την καναμε μαζι με ενα φιλο περισυ οταν χρειαστηκαμε καποιες διευκρινησεις.

 

Οποιος εχει καποια αλλη προταση υποψη ας την ποσταρει προς ενημερωση!!!!!!!!

  • Like 1

Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Δεν μου εχει τυχει καμια στραβη αλλα σε οποιαδηποτε επικοινωνια που ειχα μεχρι τωρα μαζι τους (DSV) ειναι αμεσοι και πολυ εξυπηρετικοι. Στα mail απαντουν την ίδια ή το πολυ την επομενη μερα (αν εχεις στειλει το απογευμα). Οι ιδιες καλες εντυπωσεις και στην τηλεφωνική επικοινωνια, οταν την καναμε μαζι με ενα φιλο περισυ οταν χρειαστηκαμε καποιες διευκρινησεις.

 

Οποιος εχει καποια αλλη προταση υποψη ας την ποσταρει προς ενημερωση!!!!!!!!

Την εχω και εγώ Της DSV .. και σε σύγκριση με άλλες εταιρείες είναι πολύ πιο ειδικευμένη ... στις παροχές :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η πανευρωπαϊκή καρτα σε καλύπτει μόνο σε δημόσια νοσοκομεία

Δεν γνωρίζω για μεταφορές και ανάγκη επαναπατρισμού και επομένως αλλαγή εισιτηρίου

Η ασφάλεια του χιονοδρομικού καλύπτει διάσωση και να σε κατεβάσουν στο χωριό . Αν εκεί έχει μόνο ιδιωτικούς γιατρούς νομίζω ότι έχεις θέμα .

Αυτά από όσα έχω ακούσει Σε κάθε χιονοδρομικό η ασφάλεια του των πιστών καλύπτει άλλα πράγματα

Ακριβώς όπως τα λέει ο Doctor ..

 

Προσωπική εμπειρία Πέρυσι στο Pinzolo στην πρωτη κατεβασιά πρωτη ημέρα σταματάω να δω που θα πάω¨, ( ομίχλη..), σε μια εύκολη κόκκινη άλλα με πάγο λόγο πρωινού και -20 πλαγιολισθαίνω λίγο, παραπατάω και ενστικτωδώς αντί να αφεθώ και να πέσω χαλαρά στο πλάι βάζω το αριστερό χέρι και πέφτω απάνω του με το Μπατόν να κάνει μοχλό ... αποτέλεσμα κάταγμα του Colles και παρεκτόπιση ωλένης και κερκίδας ...

 

1 .. Διάσωση από το χιονοδρομικό .. δωρεάν . είχα πάρει την ασφάλεια που έδιναν εξτρά

SKI AND SNOWBOARD INSURANCE: ItasActive REQUEST IT AT THE TICKET OFFICE 2,50 € A DAY WITH YOUR SKIPASS.

 

2 .. Στην βάση με περίμενε ασθενοφόρο με γιατρό και 2 Νοσηλευτές,πρώτες βοήθειες πάγο για τον πόνο και στο Νοσοκομείο του Tione δημόσιο

 

3.. Με το που έγινε η διαλογή και η εκτίμηση από Γενικό ιατρό μου πήρε Ιστορικό η υπεύθυνη και αμέσως μετά τα στοιχεία με ρώτησε για την Ευρωπαϊκή κάρτα ασφάλισης .. και μάλιστα μου την έδειξε σε μία μεγάλη φωτοτυπία

χαμογέλασα που είχα και κάτι χρήσιμο από την κρατική ασφάλιση που πληρώνω 30 χρόνια τώρα .

 

4.. Ορθοπεδικός ανατάξεις ακτινογραφίες κλπ και στο τέλος ένα παυσίπονο .. Υ.Γ εξαίρετη δουλειά

 

ΟΛΑ ΔΩΡΕΑΝ

 

μέχρι εδώ όλα καλά ... τώρα χρειάζεται η ασφάλεια η εξειδικευμένη για να σου καλύψει τα έξοδα μετακίνησής πίσω στο ξενοδοχείο ... απο το ξενοδοχείο αεροδρόμιο , εισιτήρια επιστροφής .. κλπ αυτά τα επιβαρύνθηκα όλα ,ενώ με 50 ευρώ εάν είχα την ασφάλεια της DSV θα με αποζημίωνε ...

 

επίσης .... η ασφάλεια που έκανα στο χιονοδρομικό μου επέστρεψε και τα χρήματα του 6ημερου σκι πας αφαιρώντας μόνο την πρωτη ημέρα του συμβάντος.

 

Συμπέρασμα: Ευρωπαϊκή Κάρτα ασφάλισης , ασφάλεια στο χιονοδρομικό οπωσδήποτε ..

και για να αισθάνεστε ακόμα πιο άνετα .. μια ασφάλεια τύπου DSV σου δίνει σιγουριά έχει και την κάλυψη της αστικής ευθύνης που μακρυά από εμάς αν χτυπήσεις κανένα άλλο στο βουνό είσαι καλυμμένος ;)

 

 

Προσοχή γιατι δεν δίνουν όλα τα χιονοδρομικά ασφάλεια .. ας πούμε στο ISCHGL δεν εχω βρει και μάλιστα την διάσωση την χρεώνουν 250 ευρώ !!

Edited by agavalas
  • Like 5

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στην Βρετανία η αγορά με τα ski insurance είναι αρκετά αναπτυγμένη κύριος λόγο του αριθμού των Βρετανών που ταξιδεύουν εξωτερικό για χειμερινά sport. Για παράδειγμα μόλις έκανα ski insurance για ένα 5ήμερο στο Μπόροβετς τον Μαρτιο. Μου κόστισε 16 Euro και με καλύπτει στα παρακάτω:

 

Medical cover: £15milion

Cancellation cover: £5000

Missed Departure: £1000

Bagage Cover: £3500

Avalanche delay: £300

Loss of ski pass: £500

Piste Closure: £250

Loss of ski equipment: £500

Legal Expenses: £50000

Ολα αυτα με μηδεν excess απο την μερια μου.

  • Like 1

a09717_rogressor_f17.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στην Βρετανία η αγορά με τα ski insurance είναι αρκετά αναπτυγμένη κύριος λόγο του αριθμού των Βρετανών που ταξιδεύουν εξωτερικό για χειμερινά sport. Για παράδειγμα μόλις έκανα ski insurance για ένα 5ήμερο στο Μπόροβετς τον Μαρτιο. Μου κόστισε 16 Euro και με καλύπτει στα παρακάτω:

 

Medical cover: £15milion

Cancellation cover: £5000

Missed Departure: £1000

Bagage Cover: £3500

Avalanche delay: £300

Loss of ski pass: £500

Piste Closure: £250

Loss of ski equipment: £500

Legal Expenses: £50000

Ολα αυτα με μηδεν excess απο την μερια μου.

 

Κοστος διασωσης?

 

Δωσε λινκ να πλουτισουμε το τοπικ και τις επιλογες.


Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το κόστος διάσωσης είναι μέρος του medical cover

Πρέπει να προσέξουμε ότι αποτελεί εξαίρεση το ορειβατικό σκι και εκτός οργανωμένης πίστας και το όριο ηλικίας είναι το 65

Αλλά μπορούν να συμπεριλάβουν και επεκτείνουν μετά από συμφωνία δεν ισχύουν για την χώρα της μόνιμης κατοικίας .μεγαλη προσοχή στους όρους .ειναι προτιμότερο να την αγοράζεται μέσω του broker σας για ευνόητους λόγους

Η Ευρωπαϊκή κάρτα ασφάλισης εχει ισχύει μόνο για EU

 

Να προσθέσω ότι πολες ασφαλιστικές έχουν μόνο ατύχημα και όχι την ΑΣΘΕΝΕΙΑ

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Edited by vaggelis

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εδω μπορειτε να δειτε πληροφοριες ασφαλισης απο τη Αυστριακη Ομοσπονδια ΣΚΙ.

 

https://aacuk.org.uk/p-mountain-rescue-search-insurance

 

https://aacuk.org.uk/p-membership-2019

 

http://www.alpenverein.at/portal_wAssets/docs/service/versicherung/2018_AV-WWS-insurance-folder_english.pdf

 

Το ψαχνει οποιος ενδιαφερεται και αποφασιζει.

 

Σε καθε περιπτωση και οι 2, DSV και AAC ειναι πολυ φθηνοτερες σε σχεση με καποια ασφαλιση σε εταιρεια εδω, οπου συνηθως ασφαλιζουν ανα ταξιδι.

 

Δειτε το για να ειστε ασφαλεις και για να μην χρειαζεται να πληρωνετε την ασφαλεια στα Ski Passes. Στο St. Moritz π.χ. ειχε 5 ευρω περιπου την ημερα.

 

 

μια επισημανση....
αυτο που εβαλες δεν ειναι η ομοσπονδια Σκι...αλλα κατι σαν Ορειβατικος Συλλογος...επισημος βεβαια και προφανως εχουν και αυτη ασφαλιστικα προγραμματα κλπ...Ειναι κατι σαν Συλλογος Αλπινιστων (Alpinist Federation)...οχι καθαρα για σκι....απο εκει βγαινουν που.χ. οδηγοι βουνου κλπ
η ομοσπονδια Σκι (Ski Snowboard Federation) της Αυστριας ειναι εδω
το ξερω γιατι εγω εκανα στο OSV την ασφαλιση...οχι για καποιον λογο..απλα λενε στο σιτε τους οτι αν εισαι μελος του OSV εχεις εκπτωση σε καποια ΧΚ στις καρτες λιφτ....
112 eyro gia family
Edited by Turms
  • Like 1

Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

 

μια επισημανση....
αυτο που εβαλες δεν ειναι η ομοσπονδια Σκι...αλλα κατι σαν Ορειβατικος Συλλογος...επισημος βεβαια και προφανως εχουν και αυτη ασφαλιστικα προγραμματα κλπ...Ειναι κατι σαν Συλλογος Αλπινιστων...οχι καθαρα για σκι....απο εκει βγαινουν που.χ. οδηγοι βουνου κλπ
η ομοσπονδια Σκι της Αυστριας ειναι εδω
το ξερω γιατι εγω εκανα στο OSV την ασφαλιση...οχι για καποιον λογο..απλα λενε στο σιτε τους οτι αν εισαι μελος του OSV εχεις εκπτωση σε καποια ΧΚ στις καρτες λιφτ....
112 eyro gia family

 

 

Ευχαριστω για την διευκρινηση!

 

Το θεμα ειναι να αναδειξουμε ποσο σημαντικο ειναι να εχει κανεις ασφαλεια και να του δωσουμε οσες περισσοτερες (αξιοπιστες) επιλογες γινεται για να αποφασισει οτι τον καλυπτει καλυτερα.

 

Οποιος αλλος μπορει να συνεισφερει ας το κανει.


Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
το διαπιστωσα ποσο σημαντικο ειναι οταν το 2014 στο ZIllertal εδωσα για ακτινογραφια, εναν επιδεσμο και λιγο voltarain, 220 ευρο...τελικα πιρα πισw απο μια ταχιδιωτικη ασφαλιση που ειχα τα 170...

δεν ηταν ατυχημα σκι γιατι απλα γλυστρησα σε παγο και γυρισα το γονατο...

  • Like 1

Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Επίσης να διαβάζετε καλά τους όρος ..γιατί μόλις τώρα ανακάλυψα ότι πέρυσι τους χάρισα

600 ευρώ (30 ήμερες Γύψο) :crybaby: !!!!!

 

UPPER LIMIT AND INSURED SUMS 1.

The holders/owners of morning/afternoon, daily, multi-day or season skipasses who have joined the ITASACTIVE policy are understood to be insured for:

 

Daily compensation for recovery from the accident € 20.00
As of the 1st day and up to a maximum of 60 day
s

Αυτα παθαίνεις όταν δεν είσαι επαγγελματίας ασφαλειάκιας :LMAO:

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Κοστος διασωσης?

 

Δωσε λινκ να πλουτισουμε το τοπικ και τις επιλογες.

Τους ρωτησα και το κοστος διασωσης ειναι μεσα στα medical expenses.

 

Τσεκαρε εδω για ski insurance, δεν ειμαι σιγουρος ομως οτι ισχυουν και για κατοικους εκτος Αγγλιας.

 

https://www.gocompare.com/ps/travel-insurance/winter-ski-insurance/?media=A125111&PST=1&device=c&gclid=Cj0KCQiA1sriBRD-ARIsABYdwwGwABaXkzdeiLY2LnaoqBa7sOPs76oR0lZl32QeuNCIQOjwL6hXzNoaAodiEALw_wcB&gclsrc=aw.ds

Edited by yanni.vasileiou
  • Like 1

a09717_rogressor_f17.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τους ρωτησα και το κοστος διασωσης ειναι μεσα στα medical expenses.

 

Τσεκαρε εδω για ski insurance, δεν ειμαι σιγουρος ομως οτι ισχυουν και για κατοικους εκτος Αγγλιας.

 

https://www.gocompare.com/ps/travel-insurance/winter-ski-insurance/?media=A125111&PST=1&device=c&gclid=Cj0KCQiA1sriBRD-ARIsABYdwwGwABaXkzdeiLY2LnaoqBa7sOPs76oR0lZl32QeuNCIQOjwL6hXzNoaAodiEALw_wcB&gclsrc=aw.ds

Ευχαριστω εχω DSV.

  • Like 2

Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μήπως πρέπει ο σύλλογος να έρθει σε επαφή με τις Ελληνικές ασφαλιστικές εταιρείες για να έχουμε επίσημες απαντήσεις - τοποθετήσεις για το συγκεκριμένο θέμα; Μπορεί να βοηθήσει για να αλλάξει η στάση τους. Το θέμα είναι σημαντικό γιατί εάν δεν καλύπτεται το ατύχημα στο σκι δεν καλύπτεται και η απώλεια εισοδήματος (που υπάρχει στα περισσότερα ασφαλιστικά συμβόλαια). Στην International Life που ήμουν ασφαλισμένος κάλυψε την αμοιβή του γιατρού, του αναισθησιολόγου και της κλινικής (ρήξη χιαστού). Ένα μέρος της νοσηλείας, το υπόλοιπο το ΙΚΑ (τότε). Φυσικά και το ποσό του συμβολαίου για την μηνιαία αποζημίωση όσο είχα αναρρωτική άδεια από το ΙΚΑ. Δυστυχώς επειδή τώρα τα συμβόλαια της International αγοράστηκαν από την Εθνική δεν εχω την κάλυψη ατυχήματος στο σκι. Είναι παράλογο γιατί τα ατυχήματα σε άλλα αθλήματα (ποδόσφαιρο, μπάσκετ) είναι αναλογικά περισσότερα.

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

Να ρωτήσω κάτι κι εγώ μιας και είχαμε ένα ατύχημα την τελευταία μας μέρα στη Cervinia.

Κάθε μέρα πληρώναμε extra και αγοράζαμε την ασφάλεια που προσφέρει το χιονοδρομικό. Την τελευταία μέρα χτύπησε ένας από τη μεριά του Zermatt και επειδή ήταν πλευρά και φοβήθηκαν για εσωτερική αιμορραγία κάνανε τη μεταφορά με ελικόπτερο σε νοσοκομείο της Ελβετίας.

Εκεί επέμεναν ότι έπρεπε να πληρώσουμε 3.500 ευρώ και μετά να τα ζητήσουμε εμείς από την ασφαλιστική. Λόγω του ότι είχαν όριο οι πιστωτικές κάρτες η πληρωμή δεν έγινε και μας έστειλαν τα αποδεικτικά στην Ελλάδα για την πληρωμή. Το χιονοδρομικό έδινε ασφάλεια μέσω της snowcare η οποία έλεγε ότι πρέπει να ενημερώσουμε εντός 10 ημερών αλλιώς δεν έχει ισχύ. Είχαμε επικοινωνία με email με τη snowcare "η ασφαλιστική ήταν η europ assistance" και μετά από ένα διάστημα μας λένε ότι δεν είναι αρμόδιοι αυτοί και ότι πρέπει να μιλήσουμε με τη μεριά της Ιταλίας "δλδ έχει παρέλθει το 10ημερο".

Τι γίνετε σε αυτές τις περιπτώσεις γνωρίζει κανείς αν μπορεί να μας βοηθήσει και σε περίπτωση μη πληρωμής τι συμβαίνει αν ξέρει κανείς?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Share this post


Link to post
Share on other sites

μπλεξιμο...να μην πληρωσεις δεν νομιζω οτι γινεται....θα εκρεμει παντα και μαλιστα θα ερχονται και αυξησεις


Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

Να ρωτήσω κάτι κι εγώ μιας και είχαμε ένα ατύχημα την τελευταία μας μέρα στη Cervinia.

Κάθε μέρα πληρώναμε extra και αγοράζαμε την ασφάλεια που προσφέρει το χιονοδρομικό. Την τελευταία μέρα χτύπησε ένας από τη μεριά του Zermatt και επειδή ήταν πλευρά και φοβήθηκαν για εσωτερική αιμορραγία κάνανε τη μεταφορά με ελικόπτερο σε νοσοκομείο της Ελβετίας.

Εκεί

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Για την Ελβετία πρέπει να ισχύει η ευρωπαϊκή κάρτα ασφάλισης ......

Η euro assistance είναι και στην Ελλάδα να τους μιλήσεις ...... εφόσον έχεις αρχίσει επικοινωνίας και υπάρχει αλληλογραφία δεν πρέπει να έχεις πρόβλημα

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στην Ελβετια ναι ισχυει η Ευρωπαικη καρτα Ασφαλισης αλλα εσας σας χρεωσαν το κοστος της διασωσης με ελικοπτερο.

 

Απο τη στιγμη που ειχατε ασφαλεια δεν καταλαβαινω γιατι σας χρεωσαν.

 

Αν στους ορους αναφεροταν οτι τα πληρωνετε και τα ζητατε μετα απο την ασφαλεια τοτε ειστε φαουλ γιατι δεν ακολουθησατε τη διαδικασια, δλδ τα ψιλα γραμματα.......


Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
ναι αλλα ισχυει μονο σε δημοσιο νοσοκομειο...αν πηγες σε ιδιωτικο κλαφτα...

γενικα πρεπει να το παλεψεις να μην πληρωσεις αλλα να πληρωσει η ασφαλιστικη και εσυ την συμμετοχη....

προσπατησε να αποφυγεις να δωσεις τα λεφτα και μετα να τα παρεις πισω ειτε απο το ταμειο υγειας ειτε απο την ασφαλιστικη...


Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...