Jump to content
Χρήστος Λάππας

Κράνος Του Σκι Και Ημερομηνία Λήξης

Recommended Posts

Χρήστο λινκ έχω βάλει ,σε άλλη κουβέντα για το κράνος, εδω στο φόρουμ, από κινητό δεν μπορώ να τα βρω. Είμαι σίγουρος ότι εσύ μπορείς :-)

jz70gc.jpg

 

Eγώ θα ψάχνω να βρω πηγές που να υποστηρίζουν τον ισχυρισμό σου που είναι κατά την γνώμη μου παντελώς λάθος; :P

 

Αυτός που ισχυρίζεται ότι "υπάρχουν πηγές που υποστηρίζουν την άποψη του είναι αυτός που τις βρίσκει και τις παραθέτει (κατά προτίμηση στο ίδιο μήνυμα με τον ισχυρισμό), διαφορετικά ο καθένας μπορεί να γράφει ό,τι του κατέβει και να συμπληρώνει ότι “υπάρχουν πηγές που το υποστηρίζουν, βρείτε τες!” ;)

  • Like 4

Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γρηγόρη κοντά έπεσες 115 μέση πέδιλο...

Συμφωνώ με Χρήστο Λάππα. Απλά αναφέρουμε κάποια στοιχεία τα οποία όποιος θέλει τα ερευνά και τα ακολουθεί ή αν κρίνει ότι δεν χρειάζεται να τα ακολουθήσει δεν το πράττει.

Πάλι βάζω σαν παράδειγμα τον εαυτό μου που για χάρη συζήτησης ανέφερα ότι αλλάζω κράνος κάθε δύο χρόνια. Φυσικά δεν ισχύει. Αναλόγως σταθμίζω τα οικονομικά μου και βλέπω ότι δεν μπορώ να αλλάξω κράνος φέτος Γνωρίζοντας ότι μπορεί να ενέχει κάποιους κινδύνους αυτό το πράγμα και με ευθύνη μου, πηγαίνω και για έκτη χρονιά χωρίς νέο κράνος. :)

 

Ποιος αλλάζει λάδια τακάκια βαλβολίνες μπουζί αμορτισέρ ιμάντα χρονισμού μπαταρία στην ώρα του και μάλιστα μέσα στην οικ. κρίση?

 

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 2

1162895.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

jz70gc.jpg

 

Eγώ θα ψάχνω να βρω πηγές που να υποστηρίζουν τον ισχυρισμό σου που είναι κατά την γνώμη μου παντελώς λάθος;

 

Αυτός που ισχυρίζεται ότι "υπάρχουν πηγές που υποστηρίζουν την άποψη του είναι αυτός που τις βρίσκει και τις παραθέτει (κατά προτίμηση στο ίδιο μήνυμα με τον ισχυρισμό), διαφορετικά ο καθένας μπορεί να γράφει ό,τι του κατέβει και να συμπληρώνει ότι “υπάρχουν πηγές που το υποστηρίζουν, βρείτε τες!” ;)

Το φόρουμ οι μοντ, δεν το ξεψαχνιζιυν ευκολότερα; Ξαναγκουγκλαρω αν και θυμάμαι ότι τα είχαμε πει πιο αναλυτικά, σε εκείνο το θέμα.

 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3989528/

 

Καταλήγει ότι το κράνος πρέπει να φοριέται,αλλά δέστε πόσες αλλες έρευνες έχουν καταλήξει, ότι η χρήση του ίσως να μην βοηθάει σε τίποτα! Μαύρο άσπρο δεν υπάρχει, παρά μόνο στα χρώματα!

 

ΥΓ Κυριάκο εγώ σέρβις στο τουτου, κάνω κανονικά, δεν παίζω με την ασφάλεια μου :-)

Edited by ΓΡΗΓΟΡΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΓΡΗΓΟΡΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ το link που έβαλες είναι μία μελέτη/αξιολόγηση 17 ερευνών η οποία καταλήγει στο ότι το κράνος σίγουρα βοηθάει στην ασφάλεια. Καμία έρευνα δεν λέει ότι το κράνος δεν βοηθάει. Μήπως ήθελες να βάλεις άλλο link?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γρηγόρη το ότι δεν παίζουμε με την ασφάλειά μας, μας οδηγεί στην άποψη και να φοράμε κράνος και να φροντίζουμε να είναι και σε καλή κατάσταση. Σχεδόν όλη η σύγχρονη χιονοδρομική κοινότητα στις πολλές της τάσεις δείχνει να συμφωνεί αλλά δεν σημαίνει και κάτι αυτό.

 

Στα άλλα που λες συμφωνώ απόλυτα, εγώ (τυχαίο το παράδειγμα) και ο κάθε εγώ με κράνος χωρίς μυαλό να κάνω speedflying με φαρδύ πέδιλο γρήγορα ανάμεσα στα δέντρα και με τη δέστρα στο 10 είμαι πολύ πιο επικίνδυνος από τον Λάππα (εδώ να δεις τυχαίο) να κάνει απαλές στροφές σε μπλε χωρίς κράνος.

 

Αλλά αμαρτία το κράνος να έχει γίνει άχρηστο από τον καιρό και τις προσκρούσεις και να μην κάνει δουλειά όταν γίνει το μπαμ.

 

Υ.Γ. Κυριάκο και εγώ

Edited by ΜΙΚ

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Επίσης μπορεί ο καθένας να κάνει την παρακάτω έρευνα μόνος του:

1. Φορέστε το κράνος και χτυπήστε το κεφάλι σας με μία πέτρα

2. Βγάλτε το κράνος και χτυπήστε το κεφάλι σας με την ίδια πέτρα

Για να είναι αξιόπιστη η έρευνα αυτό πρέπει να το δοκιμάσετε πολλές φορές με διαφορετικές πέτρες

  • Like 7

Share this post


Link to post
Share on other sites

Επίσης μπορεί ο καθένας να κάνει την παρακάτω έρευνα μόνος του:

1. Φορέστε το κράνος και χτυπήστε το κεφάλι σας με μία πέτρα

2. Βγάλτε το κράνος και χτυπήστε το κεφάλι σας με την ίδια πέτρα

Για να είναι αξιόπιστη η έρευνα αυτό πρέπει να το δοκιμάσετε πολλές φορές με διαφορετικές πέτρες

Τότε φορά κράνος και όταν περπατάς :-) πιο πολλές πέτρες έχει δίπλα στα πεζοδρόμια, παρά στις χιονισμένες πίστες :-)

 

ΥΓ εγώ πάντως δεν ήθελα να πάει η κουβέντα, στο αν πρέπει ή όχι να φοράμε κράνος, εξάλλου αν και σπάνια , φοράω και εγώ, όταν κρίνω ότι χρειάζεται.επεσημανα ότι δεν χρειάζεται να ξοδεύομαστε κάθε 2 ή 5 χρόνια για κάτι , που δεν είναι ίσως απολύτως απαραίτητο....εξαλου κάποιες εταιρίες διάβασα εδώ μέσα, ότι δεν προσδιορίζουν διάρκεια ζωής για τα κράνη τους, γιατί το πλαστικό τους ΔΕΝ πολυμερίζεται!

Share this post


Link to post
Share on other sites

δεν χρειάζεται να ξοδεύομαστε κάθε 2 ή 5 χρόνια για κάτι , που δεν είναι ίσως απολύτως απαραίτητο....εξαλου κάποιες εταιρίες διάβασα εδώ μέσα, ότι δεν προσδιορίζουν διάρκεια ζωής για τα κράνη τους, γιατί το πλαστικό τους ΔΕΝ πολυμερίζεται!

Και σαν μηχανολόγος μηχανικός και μοτοσυκλετιστής σου λέω ότι οι ιδιότητες του κράνους παραμένουν σταθερές μόνο αν κάνεις με σταθερή θερμοκρασία και συννεφιά και δεν έχει ακουμπησει πουθενά απότομα

Edited by ΜΙΚ
  • Like 1

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

αν δεν φορουσα κρανος πριν απο κατι χρονια θαμουνα τωρα νεκρος.

τοχω κρατησει ενθυμιο.

βεβαια αν ειχα μυαλο δεν θα χρειαζομουν κρανος.

αλλα πιστευω οτι ειναι πιο ευκολο να φορας κρανος απο το να βαλεις μυαλο (για μενα)

επισεις αν πεσεις απο γεφυρα (και άλλα τετοια παρόμοια) δεν βοηθα πολυ το κρανος.

κραταει και το κρανιο ζεστο...ας ειναι και κουφιο...το κρανιο.

  • Like 6

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εμένα το κράνος δεν με βολεύει καθόλου. Αλλά καθόλου μιλάμε. Από παλιά, ακόμα και σε κρύες ημέρες, δεν χρειαζόμουν καν σκούφο. Επίσης σίγουρα δεν το θεωρώ "αναγκαίο".

 

Όμως πλέον στην σημερινή εποχή, οι ημέρες στο βουνό άλλαξαν. Συχνότατα υπάρχει πολυκοσμία που δεν υπήρχε παλαιότερα. Οι συνθήκες πολυσυχνοτισμού με ανθρώπους που δεν κατέχουν την παιδεία του βουνού και του κινδύνου είναι εξαιρετικά περισσότερες.

 

Ευτυχώς δεν μου έτυχε εμένα περιστατικό που να χρειάστηκα να φοράω κράνος. Όμως μου έχει τύχει να δω περιστατικά που να το έχουν χρειαστεί άλλοι. Και αποφάσισα ότι δεν αξίζει να παίρνω τέτοιο ρίσκο με το κεφάλι μου. Σε εμένα μου έτυχε δυο φορές, σε σημεία που έχει "ισιάδα", άρα όλοι να προσπαθούν να τρέξουν για να μην περπατούν, να πέσει το μπροστινό μου σανίδι, σε σημείο με μικρή ορατότητα και η μπότα του σκι μου να αποφύγει το κεφάλι του πεσμένου μπροστά μου μετά από συμπτωματική (;) δική μου άμεση ανταπόκριση. Θα μπορούσα να είχα πέσει πάνω του, να έπεφτα και εγώ και αντίστοιχα να περνούσε πάνω από το κεφάλι μου ο από πίσω ερχόμενος....

 

Πριν από χρόνια, όταν ήθελα να χρησιμοποιήσω την action cam για πρώτη φορά έπεισα τον εαυτό μου για ένα παράπλευρο όφελος για την χρήση του κράνους. Από τότε σχεδόν δεν το βγάζω, έχω εξοικειωθεί με αυτό, γνωρίζω ότι τίποτα δεν θα μου παρέχει 100% ασφάλεια, αλλά είναι σημαντικό να προσθέσω λίγη ακόμα ασφάλεια στο κεφάλι μου.

 

Μετά από αρκετά χρόνια που οδηγώ αυτοκίνητο, δεν έχω προκαλέσει ατύχημα. Όμως εξακολουθώ να πληρώνω τα ασφάλιστρα, αν και δεν σκοπεύω να προκαλέσω ατύχημα.....

  • Like 3

53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Μετά από αρκετά χρόνια που οδηγώ αυτοκίνητο, δεν έχω προκαλέσει ατύχημα. Όμως εξακολουθώ να πληρώνω τα ασφάλιστρα, αν και δεν σκοπεύω να προκαλέσω ατύχημα.....

 

....και να φοράς ζώνη και να μην απενεργοποιείς τον αεροσάκκο του συνοδηγού (μην μας χαλάσει το ταμπλό σε κανένα ατύχημα....) και και .....

 

Κι εγώ μετά από 30 χρόνια οδήγησης μηχανής δεν έχω χρειαστεί ποτέ το κράνος μου (φτου, φτου), αλλά αγοράζω πάντα -και φοράω- κράνη αξίας 350+ € και .... τα αλλάζω. Και φοράω ακόμη κι όταν πάω μέχρι και το περίπτερο.

......................

Η γυναίκα μου ποτέ δεν "κυνήγησε" το ατύχημα. Την πήρε παραμάζωμα από πίσω στην Araba ένας σνοουμπόρντερ και κουτρουβάλησαν μαζί μια πλαγιά. Την επόμενη μέρα αλλάξαμε κράνος γιατί σηκώθηκε (ευτυχώς γερή) με ένα κτύπημα στο κράνος. Δεν κατάλαβε πώς - πάντως το κεφάλι της δεν θα ήταν τόσο γερό....

 

Υπήρξαν άνθρωποι (μοτοσυκλετιστές, σκιέρ, οδηγοί αγώνων) που σηκώθηκαν άθικτοι παρόλο που δεν φορούσαν κράνος γιατί, απλά, δεν κτύπησαν στο κεφάλι. Δεν θυμάμαι, όμως, κάποιον που σκοτώθηκε ΕΠΕΙΔΗ φορούσε κράνος.

 

[Εξ όσων θυμάμαι η Natasha Richarson έπεσε όταν ήταν ακίνητη - απλώς δεν φορούσε κράνος.]

 

Εν έτει 2018 δεν είναι δυνατόν να συζητάμε πια τα αυτονόητα.

  • Like 1

Μιχάλης Δημάκης<br />Ει το φέρον σε φέρει, φέρε και φέρου. Εί δ' αγανακτείς και σ' εαυτόν λυπείς και το φέρον σε φέρει.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Επειδή έγραψα ότι η κουβέντα Παει κακώς στο αν πρέπει να φοράμε ή όχι, αλλά βλέπω το συνεχίζετε.....διάβασε κάνεις το λινκ που έδωσα; Τις παραπομπές που κάνει;

 

Γιατί πιστεύεται ότι δεν είναι υποχρεωτικό εν έτη 2018 , να φοράμε κράνος, ενώ στις μηχανές είναι χρόνια τώρα;

 

Εγώ δεν φοράω κράνος σε χκ, γιατί κάνω σκι πίσω από τα παιδιά μου, στα οποία φοράω, τα προστατεύω , κάνοντας "σκριν" "από αρχάριους και καμικάζι που έρχονται με τα χίλια από πίσω και για αυτό θέλω να έχω ,όλες τις αισθήσεις μου 100%, κάτι που το κράνος δεν μου επιτρέπει.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γιατί πιστεύεται ότι δεν είναι υποχρεωτικό εν έτη 2018 , να φοράμε κράνος, ενώ στις μηχανές είναι χρόνια τώρα;

 

 

Οι κανόνες χιονοδρομίας δεν ρυθμίζονται από κρατικές διατάξεις όπως ο ΚΟΚ ρυθμίζει την οδική κυκλοφορία.

Σε κάθε περίπτωση, αντιγράφω από το site του Dolomiti Superski:

https://www.dolomitisuperski.com/en/Experience/Ski-areas/Val-di-Fassa/Snowpark/Snowpark-Dolomiti_p_2163

The use of a ski helmet meeting EU standards is compulsory and other protective equipment is recommended (back protection, etc.).

 

Οδηγώντας μηχανή τόσα χρόνια, νιώθω ότι έχω πλήρη αντίληψη του περιβάλλοντός μου, ακόμη και με κλειστή ζελατίνα στο κράνος. Δεν αντιλαμβάνομαι πώς το -πολύ πιο ελαφρύ και ανοικτό- κράνος του σκι θα περιορίσει την επαφή μου.

 

Αλλά, γιατί φοράς κράνος στα παιδιά σου αν δεν πιστεύεις σε αυτό;


Μιχάλης Δημάκης<br />Ει το φέρον σε φέρει, φέρε και φέρου. Εί δ' αγανακτείς και σ' εαυτόν λυπείς και το φέρον σε φέρει.

Share this post


Link to post
Share on other sites

:)

 

Ποιος αλλάζει λάδια τακάκια βαλβολίνες μπουζί αμορτισέρ ιμάντα χρονισμού μπαταρία στην ώρα του και μάλιστα μέσα στην οικ. κρίση?

 

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

ΕΓΩ γιατι οι ζημιες μακροπροθεσμα θα κοστισουν πολλαπλασια......... :thumbup:

 

Καλυτερα η προληψη. Κρανος και παλι ΚΡΑΝΟΣ

 

Ειναι ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ.

 

Ο καθενας φυσικα αποφασιζει για το κεφαλι του........

  • Like 2

Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
απο μονος σου να χτυπησεις κανοντας σκι εντος πιστας τοσο πολυ ωστε να απειληθει η ζωη σου ειναι καπως δυσκολο. Αλλα μπορει καλιστα καποιος να σε παρει μαζι του και να προσγειωθεις σε κανα δεντρο εκτος πιστας.

και στο ποδηλατο μες την πολη (οχι μουνταιν) να πεσεις και να χτυπησεις στο κεφαλι καπως δυσκολο. Αλλα να σε παρει μαζι του ενας απροσεκτος ειναι πολυ πιθανο.

Ουτε εμενα μου αρεσουν τα προστατευτικα. Αλλα συνηθισα εδω και 14 χρονια και τωρα δεν μπορω χωρις αυτα. Μαλιστα μετα απο 2 φορες που ραγισα το ιδιο πλευρο στο βουνο αγορασα και προστατευτικο πλατης...

Ενας φιλος μου ελεγε πας σαν τον Robocop στο βουνο...ισως αλλα προτιμω να μην χαναραγισω το πλευρο να παω οσο πιο πολυ μπορω παρα να χασω τα Σαββατα στις φυσειοθεραπειεσ

  • Like 2

Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δυστυχώς εφόσον μας λείπει η ''χιονοδρομική παιδεία'', είμαστε ευάλωτοι σε πιθανές κακές στιγμές ακόμα και μέσα στις πίστες....Θεωρώ και εγώ ότι η πρόβλεψη είναι μονόδρομος. Τα περιστατικά που μπορούν να συμβούν είναι πολλά και δεν αξίζει τον κόπο να παίζουμε με την θεωρία των πιθανοτήτων.

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

 

 

 

Αλλά, γιατί φοράς κράνος στα παιδιά σου αν δεν πιστεύεις σε αυτό;

Νομίζω ότι δεν έχω γράψει πουθενά κάτι τέτοιο! Εξαλου δεν φοράω μόνο στα παιδιά μου , αλλά και εγώ φοράω σε κάποιες περιπτώσεις. Επεσήμανα, απλά ,ότι με πρόσχημα την ασφάλεια, να μην βάζουμε σε περιττά έξοδα τον κόσμο. Με όσα έγραψα αλλά και τα λινκ που έβαλα ,ελπίζω να κρίνει ο καθένας για πάρτι του. Πάνω από όλα όμως να τσουλαμε με το μυαλο μας συγκεντρωμένο, όλα τα άλλα έπονται.....

 

ΥΓ Διάβασες αλήθεια κάποια από τα λινκ; Προβληματίστηκε έστω και ελάχιστα;

 

ΥΓ2 Δολομίτες πριν 12 χρόνια ,τσουλουσα για μια εβδομάδα, σε όλη την έκταση τους, χωρίς κράνος, χωρίς κανείς να με σταματήσει :-)

Edited by ΓΡΗΓΟΡΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δυστυχώς εφόσον μας λείπει η ''χιονοδρομική παιδεία'', είμαστε ευάλωτοι σε πιθανές κακές στιγμές ακόμα και μέσα στις πίστες....Θεωρώ και εγώ ότι η πρόβλεψη είναι μονόδρομος. Τα περιστατικά που μπορούν να συμβούν είναι πολλά και δεν αξίζει τον κόπο να παίζουμε με την θεωρία των πιθανοτήτων.

 

Μια και η "γενικοτερη παιδεια" μας περισσευει απο τα μπατζακια ως εθνος!!!

  • Like 3

1102588885_.jpg.d77a0a805ec6c6bc3919bd8371603c2c.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • Like 1

Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αν κάνει κανείς τον κόπο να διαβάσει το άρθρο καταλήγει στις δύο τελευταίες γραμμές των συμπερασμάτων να διαβάσει και αυτό:

 

A conventional helmet that meets current standards does not prevent a skier or snowboarder from getting a concussion in case of a head impact. Helmets need to absorb energy more effectively.


"Ω ξειν', αγγέλειν ότι τήδε κείμεθα της χιονοδρομίας πειθόμενοι"

gifmaker_me2.gif.fbe136ebed00091d62648fa0ffc991ff.gif

Austrian Level 2 Ski Instructor

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αν κάνει κανείς τον κόπο να διαβάσει το άρθρο καταλήγει στις δύο τελευταίες γραμμές των συμπερασμάτων να διαβάσει και αυτό:

 

A conventional helmet that meets current standards does not prevent a skier or snowboarder from getting a concussion in case of a head impact. Helmets need to absorb energy more effectively.

 

Aυτο που εννοει η παραπανω παραγραφος ειναι οτι ενα κρανος χωρις MIPS (σχεδιαση για πλαγιο χτυπημα, που δινει περιστροφικη καταπονηση η οποια κατα τους Σουηδους προκαλει διασειση) δεν προστατευει ...απο διασειση!

 

Οι Σουηδοι εδω και χρονια εχουν αναλαβει την πρωτοπορια στην σχεδιαση MIPS ('οταν το μονο εργαλειο που εχεις ειναι ενα σφυρι, τα διαφορα αντικειμενα μοιαζουν ολο και περισσοτερο με καρφια' παλια Τεξανικη παροιμια...) και την προωθουν οσο παιρνει.

 

Εχουν δικιο? Τελικα κανεις δεν παιρνει ρισκο με το κεφαλι του, οποτε βλεπουμε ολο και περισσοτερες εταιρειες να προσφερουν μοντελα με MIPS.

 

Aπο την αλλη μερια, δεν εχει βγει κανεις να ισχυριστει οτι η σχεδιαση MIPS ειναι βλαβερη σε οτιδηποτε, οποτε... γιατι οχι?

 

Τη σχεδιαση MIPS την συναντησα για πρωτη φορα στα κρανη ποδηλατου, πριν 4-5 χρονια. Τοτε μπορουσες να αγορασεις ενα συμπαθητικο κρανος με $50 και ενα MIPS κοστιζε $250+. Δεν εχω ψαξει προσφατα τιμες.

 

You pays your moneys and you takes your chances... :hehe:

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Aυτο που εννοει η παραπανω παραγραφος ειναι οτι ενα κρανος χωρις MIPS (σχεδιαση για πλαγιο χτυπημα, που δινει περιστροφικη καταπονηση η οποια κατα τους Σουηδους προκαλει διασειση) δεν προστατευει ...απο διασειση!

 

Οι Σουηδοι εδω και χρονια εχουν αναλαβει την πρωτοπορια στην σχεδιαση MIPS ('οταν το μονο εργαλειο που εχεις ειναι ενα σφυρι, τα διαφορα αντικειμενα μοιαζουν ολο και περισσοτερο με καρφια' παλια Τεξανικη παροιμια...) και την προωθουν οσο παιρνει.

 

Εχουν δικιο? Τελικα κανεις δεν παιρνει ρισκο με το κεφαλι του, οποτε βλεπουμε ολο και περισσοτερες εταιρειες να προσφερουν μοντελα με MIPS.

 

Aπο την αλλη μερια, δεν εχει βγει κανεις να ισχυριστει οτι η σχεδιαση MIPS ειναι βλαβερη σε οτιδηποτε, οποτε... γιατι οχι?

 

Τη σχεδιαση MIPS την συναντησα για πρωτη φορα στα κρανη ποδηλατου, πριν 4-5 χρονια. Τοτε μπορουσες να αγορασεις ενα συμπαθητικο κρανος με $50 και ενα MIPS κοστιζε $250+. Δεν εχω ψαξει προσφατα τιμες.

 

You pays your moneys and you takes your chances... :hehe:

 

 

Ψάχνοντας τις τελευταίες μέρες για κράνος, είδα ότι πλέον στα MIPS εχουν πέσει σχετικά οι τιμές με αυτό που αναφέρεις προ 5ετίας. Δλδ βρίσκεις κρανος MIPS με ~120 ευρώ.

 

Επίσης πολλες εταιρίες πλέον εχουν βγάλει την ίδια τεχνολογία-σχεδίαση με άλλο όνομα/logo. Από οσο διάβασα η MIPS συνεργάζεται μόνο με συγκεκριμένες εταιρίες. Προσωπικά κατέληξα σε Atomic με τεχνολογια AMID (Atomic Multi-directional Impact Deflector)!

  • Like 1

Skiing is a dance, and the mountain always leads.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για κρανος και οχι μονο, να τσεκαρετε και την εταιρεια Sweet Protection

 

 

https://www.sweetprotection.com/en/home

  • Like 3

Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

  • Posts

    • Ακόμα και αν δε σώζεται ένα χιονοδρομικό,θα ρίξουν χρήματα για να ικανοποιήσουν τους τοπικούς βουλευτές και πολιτευτές που χρηματοδοτούνται από τους τοπικούς επιχειρηματίες και ψηφίζονται από τους κατοίκους που ζουν σε μεγάλο ποσοστό από τα χιονοδρομικά.Να τ΄αφήσουν δεν υπάρχει περίπτωση και να ρίξουν όλο το βάρος στα χιονοδρομικά που ανέφερες που μπορεί να είναι πιο σωστή επένδυση.Δυστυχώς η Ελλάδα δεν έχει σχεδιασμό.Πάει με τον αέρα των συμφερόντων.Πριν μερικά χρόνια έβλεπα ένα ρεπορτάζ για τα χωριά γύρω από τα Βαρδούσια.2 επιχειρηματίες είχαν πει "πρέπει να μας φτιάξουν χιονοδρομικό κέντρο"...Δεν ξέρω αν θα μπορούσε να γίνει κλπ,αλλά σκέψου να βρίσκονταν χρήματα για επέκταση χιονοδρομικών κλπ,μην έχεις αμφιβολία ότι οι εκάστοτε κυβερνώντες θα δέχονταν τρομερές πιέσεις για να φτιάξουν χιονοδρομικό σε περιοχές που εκλέγονται βουλευτές τους...Εδώ σχεδιάζουν μεταφορές στρατοπέδων,όχι με επιχειρησιακούς όρους αλλά με οικονομικούς όρους,αν θα βλαφτεί η τοπική οικονομία,τι λέμε τώρα για χιονοδρομικά...
    • Συγγνώμη,αλλά μια σοβαρή χώρα με σχεδιασμό γι΄ανάπτυξη τουριστικού προϊόντος δε θα έπρεπε να βασίζεται στις απαιτήσεις των δήμων.Ξεκινάς ένα σχεδιασμό και τον υλοποιείς.Αλλά αυτό για σοβαρές χώρες.Στην τελική ανάλυση η περιφέρεια πλέων είναι μία,δεν είναι όπως παλιότερα 10 νομαρχίες.Άρα η περιφέρεια μπορεί να υλοποιήσει όποια έργα απαιτηθούν για να γίνει ανταγωνιστική και προσοδοφόρα.Τώρα αν κάθονται ν΄ακούν τις αντιρρήσεις των τοπικών αρχόντων και των βουλευτών που θέλουν να ικανοποιήσουν τους ψηφοφόρους τους και τους χρηματοδότες τους επιχειρηματίες,μάλλον πρόκειται για...μπανανία...
    • Δεν θα διαφωνήσω για τα πιο χαμηλά υψόμετρα. Εκεί ίσως είναι μάταιο πολλές φορές αλλά υπάρχουν και φορές που θα είναι υπερχρήσιμο. Και εγώ προτιμώ την επέκταση. Δυστυχώς όμως όλα τα χιονοδρομικά του κόσμου δείχνουν ότι είναι απαραίτητο και το τεχνητό. Ειδικά φέτος θα ήταν όπως το λες "μεσαιου επιπεδου για 100 μετρα, τρομερο για το Βακχο και 6-14-10-τελειωμα περιφερειακης". Ξεχάσαμε και το απότομο του Ηρακλή και τα περάσματα Δια Οδυσσέα....Αν σου κόστιζε 5.000 ευρώ? Ακριβό? Το αν θα το δούλευες στο 1750 και το 1650 είναι καθαρά απόφαση του σημείου της σεζόν. Αν δου λείπουν τα τελευταία 50 μέτρα θα είναι θησαυρός. Θυμήσου πόσες φορές και φέτος ήταν μια χαρά και έλλειπε χιόνι τα τελευταία 50 μέτρα. Δυο βδομάδες θα τις κέρδιζες τουλάχιστον. Ακριβό? Αν σου κόστιζε 300 ευρώ? Θα στο γυρίσω στη λογική "ας το έχουμε όπως όλα τα χιονοδρομικά του κόσμου και ανάλογα με τη σεζόν, τη στιγμή και το μέρος, μετατρέπει πίστες με πέτρες σε πίστες και πίστες κλειστές για 50 μέτρα σε πίστες ανοιχτές"    
    • Έκλεισα με 6 σκι και αυτά έξω. Τα Καλάβρυτα που λατρεύω δεν τα κατάφεραν. Για Παρνασσό ούτε για αστείο. Υπομονή για του χρόνου πια.
    • 😀   Για μένα ήταν μακράν η χειρότερη σεζόν (εκτός της καραντίνας φυσικά) από το 94 που ξεκίνησα. Από την μια οι υποχρεώσεις, από την άλλη η κάκιστη σεζόν, το αποτέλειωσε και το κατάμουτρο ψέμα του Παρνασσού για πλήρη λειτουργία, και με αυτά και με αυτά έμεινα με... 1 σκι.    1 σκι σε μια ολόκληρη σεζόν. Απίστευτο μου φαίνεται... 
  • Upcoming Events

    No upcoming events found
  • Today's Birthdays

    1. ballaki
      ballaki
      (32 years old)
    2. grousso
      grousso
      (43 years old)
  • Who is online

  • Forum Statistics

    • Total Topics
      17,306
    • Total Posts
      460,664
  • Member Statistics

    • Total Members
      10,473
    • Most Online
      1,823

    Newest Member
    BrianEsola
    Joined
×
×
  • Create New...