Jump to content
PanosDrivas

Χ.κ. Παρνασσού 2018-19

Recommended Posts

1 ώρα στην καλύτερη για να είσαι από Αράχοβα στο χιονοδρομικο; Με ποδήλατο ανεβαίνεις; :P

 

Χρήστο ήμουν αρκετά σαφής:

 

Σκέψου ότι πρακτικά από την ώρα που θα φύγεις από Αράχωβα μέχρι να κάνεις την πρώτη σου κατεβασιά στην καλύτερη θες 1 ώρα.

 

 

Βάλε 25 λεπτά πατημένος και με καθαρό δρόμο. 10 λεπτά να παρκάρεις, να ξεφορτώσεις, να αλλάξεις μπότες κτλ. 20 λεπτά να φτάσεις κορυφή Βάκχου. Βάλε και άλλα 5 για τα λοιπά, να η ώρα.

 

Και όλα αυτά με άδειο δρόμο και χωρίς ουρές σε λιφτ και με το να μην χρειαστείς να βγάλεις κάρτα στο ταμείο.

 

Το ότι από την προσμονή ο χρόνος αυτός μας φαίνεται μηδαμινός, δεν αλλάζει τα πραγματικά δεδομένα της απόστασης και της δυνατότητας των λιφτ! :P

  • Like 9

sinox-0.jpeg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Χρήστο ήμουν αρκετά σαφής:

 

 

 

Βάλε 25 λεπτά πατημένος και με καθαρό δρόμο. 10 λεπτά να παρκάρεις, να ξεφορτώσεις, να αλλάξεις μπότες κτλ. 20 λεπτά να φτάσεις κορυφή Βάκχου. Βάλε και άλλα 5 για τα λοιπά, να η ώρα.

 

Και όλα αυτά με άδειο δρόμο και χωρίς ουρές σε λιφτ και με το να μην χρειαστείς να βγάλεις κάρτα στο ταμείο.

 

Το ότι από την προσμονή ο χρόνος αυτός μας φαίνεται μηδαμινός, δεν αλλάζει τα πραγματικά δεδομένα της απόστασης και της δυνατότητας των λιφτ! :P

Βάλε άλλο ένα τεταρτακι για μένα να απολαύσω το εσπγεσακι μου

  • Like 8

tumblr_inline_mjj4qpOaJK1qz4rgp.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Βάλε άλλο ένα τεταρτακι για μένα να απολαύσω το εσπγεσακι μου

 

Άμα έχει και ομίχλη, βάλε flatline στο Ski Tracks :P

  • Like 2

sinox-0.jpeg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Οποτε τι μου πρωτεινετε να κάνω..

10 μονάδων 135€ σαν να πηγαινω στο πηλιο ενα πράμα 13,5€ η επισκεψη (αν ειναι 1 ποντος η επίσκεψη)..240€ των 20..δεν σε πάει ομος η καρδια να σκάσεις ετσι 240..

Ημερισια πάντος δεν αξιζει καθόλου,

 

εγω σου προτείνω να εισαι καλο παιδί να μη σε χωρίσει η κοπέλα σου(φετος τουλάχιστον)
  • Like 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για 6αρα με βλέπω και να ανεβαίνω καλές μέρες.

Απλά το φανταζομουν να βγάλω καμία ετήσια κάνα 200αρι (δεν ήξερα) και να πηγαίνω κάθε μέρα όσο κάνω και να φεύγω.

Τέλος πάντων ας μας πάει καλά ο καιρός και θα τα βρούμε τα υπόλοιπα καλή είναι και η 6αρα..

  • Like 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

πισοδερι !!

100 ΕΥΡΟ Η ΕΤΉΣΙΑ και νυχθημερόν σκι :skiing::skiing:

Edited by PRESIDENT
  • Like 2

ΠΙΣΟΔΕΡΙ ΤΟ ΚΑΛΎΤΕΡΌ ΧΚΕΝΤΡΟ ΣΤΑ ΒΟΡΕΙΑ

:evil:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κόψτε το τσιγάρο, τους καφέδες και τα κεράσματα στις κοπέλες

και κάντε σκι

το...."κάντε πολλά παιδιά" πάει αλλού, αλλά και πάλι καλό είναι

  • Like 1

How you stand is how you ski

Share this post


Link to post
Share on other sites

http://www.etasa.gr/page.aspx?itemID=SPG348

 

20/09/2019,

Προκηρύξεις 3 διαγωνισμών για συντήρηση, έλεγχο, επισκευές αναβατήρων ΧΚΠ

 

ΧΚΠ/ΕΤΆΔΕ ΑΕ:

Το καλοκαίρι όλα απαγορεύονται με άλλοθι την νομιμότητα περί γραφειοκρατίας και την οικονομία...

Το χειμώνα όλα επιτρέπονται με άλλοθι την νομιμότητα περί ασφάλειας και την ανάγκη λειτουργίας (για λόγους πολιτικούς, όχι χιονοδρομικούς)

 

Μεγάλος χαμένος?

-ο φίλος ΧΚΠ

-ο ορεινός τουρισμός και η βιώσιμη ανάπτυξη στην Ελλάδα

 

Μεγάλος κερδισμένος?

......θέμα προς συζήτηση. ..

 

ΥΣ.

Πάλι καλά που ...

-οι νέοι αναβατήρες είναι στον αυτόματο καλυπτόμενοι από εγγύηση μέχρι 12/2018

-σιγά σιγά φαντάζομαι θα δημοσιευτούν και οι λοιποί διαγωνισμοί του πακέτου χκπ....διάστρωση, εκχιονισμός, λειτουργία αναβατήρων κλπ (οικονομία κλίμακας? , ενιαίο ευθύνης?)

-ο ελληνικός χειμώνας (χιονοαπόλαυση) είναι όμορφος ανεξαρτήτως εταδ

Edited by PanosDrivas
  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Χιονάκι στη Φτερο!

 

arahovameteo @ fb6b23c3f88a77ce95356befe4aa4c72c6.jpg

Edited by ashbury
  • Like 12

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σελίδα 40:

 

Αντικείμενο του διαγωνισμού, είναι η Προμήθεια πετρελαίου θέρμανσης και κίνησης (απλών & ειδικών προδιαγραφών), για την κάλυψη των αναγκών των υποκαταστημάτων «Χιονοδρομικό Κέντρο Παρνασσού» και «Χιονοδρομικό Κέντρο Βόρα» της ΕΤΑΔ ΑΕ. Η αρχική χρονική διάρκεια της σύμβασης ορίζεται σε ένα (1) έτος με δυνατότητα παράτασης εκ μέρους της ΕΤΑΔ ΑΕ και τη σύμφωνη γνώμη του Αναδόχου, μέχρι την εξάντληση του συνολικού προϋπολογισμού, ο οποίος ανέρχεται στο ποσό των διακοσίων χιλιάδων ευρώ (200.000,00€) πλέον ΦΠΑ. Mε βάση τα στατιστικά στοιχεία καταναλώσεων προηγούμενων ετών, οι ετήσιες ανάγκες σε πετρέλαιο θέρμανσης για το «Χιονοδρομικό Κέντρο Παρνασσού» ανέρχονται σε περίπου 48.000 λίτρα και για το «Χιονοδρομικό Κέντρο Βόρα» σε 10.000 λίτρα και οι ετήσιες ανάγκες σε πετρέλαιο κίνησης ανέρχονται περίπου σε 2.000 λίτρα για το «Χιονοδρομικό Κέντρο Παρνασσού» και 29.000 λίτρα για το «Χιονοδρομικό Κέντρο Βόρα», ειδικότερα δε για το «Χιονοδρομικό Κέντρο Βόρα» το πετρέλαιο κίνησης θα είναι ειδικών προδιαγραφών λόγω των εξαιρετικά χαμηλών θερμοκρασιών.

 

Ρε παιδιά!!!! Τι χάνουμε??? 29.000 λίτρα το ΧΚΒ και 2.000 για ΧΚΠ???

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ_ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ_2018_FINAL.pdf

  • Like 3

ski_rossignol-experience-94-ti-2018_n11682-8878-1_l4.jpg

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

η στον παρνασσό ειναι τοσο οικολογοι που πηραν ηλεκτρικά αυτοκινητα (tesla -i8) :animier::animier: η θα το λειτουργουν μονο Σαββατοκυριακα !!!!!!

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πότε θα βγει η προεκλογική τιμή της ετήσιας κάρτας?


How you stand is how you ski

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τώρα που έμεινε πάλι χωρίς διευθυντή το ΧΚ συντηρήσεις προσφορές ετήσιες και γενικά προετοιμασία μετά τα πρώτα χιόνια. Το μόνο που μας σώζει είναι επειδή είδαν είδη χιόνι μπας και αρχίσουν τα τηλέφωνα για πιέσεις και κινηθούν πιο γρήγορα οι διαδικασίες.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1

ski_rossignol-experience-94-ti-2018_n11682-8878-1_l4.jpg

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

το μονο που μπορει να σωσει τη σαιζον ειναι η προεκλογικη περιοδος..... αν και δεν το βλεπω παλι φετος........ εχω 2 χρονια να πατησω παρνασσο και αν δεν αλλαξει κατι δεν το βλεπω ουτε φετος.......... :crybaby: :crybaby: :crybaby:


Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Έμεινε χωρίς διευθυντή το ΧΚΠ;

Έτσι μάθαμε.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk


ski_rossignol-experience-94-ti-2018_n11682-8878-1_l4.jpg

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κανένα νεότερο από τις... ζυμώσεις πάνω;

Πέραν των διαδικαστικών με καθυστερημένες προκυρήξεις κλπ, ισχύει το ότι οι 5 από τους 7 χειριστές λιφτ που εκπαιδεύονταν από τους Αυστριακούς αυτή τη διετία αποχώρησαν από το δυναμικό λόγω εύρεσης μόνιμης εργασίας; Ευελπιστώ εμείς σαν εξωτερικοί να μην ξέρουμε τις ακριβείς λεπτοιμέρειες και να κρίνουμε λάθος. Πάντως ενώ σχεδόν κάθε χρόνο υπάρχουν βάσιμοι λόγοι ανησυχίας για την εύρυθμη λειτουργία του κέντρου αλλά τσάτρα-πάτρα όλο κάπως κουκουλώνεται (με γνωστά ωστόσο αποτελέσματα), φέτος για πολλούς λόγους είμαι σκεπτικός ως προς την εφικτότητα του να οργανωθεί το σύστημα σε 2 μήνες μέσα...

Μακάρι να διαψευσθούν πανηγυρικά οι όποιες ανησυχίες διατυπώνονται.


The map is full of places that only mean anything to me because of snowboarding...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αγαπητές φίλες και αγαπητοί φίλοι.
Είμαι στην ευχάριστη θέση να σας ανακοινώσω ότι μετά από ένα διάλειμμα δύο ετών, επιστρέφω και πάλι στο Χιονοδρομικό Κέντρο Παρνασσού.
Με τη βοήθεια της διοίκησης, των παλιών συναδέλφων αλλά και των καινούργιων, σας υπόσχομαι ότι θα κάνουμε το παν για να σας προσφέρουμε ένα βουνό αντάξιο των προσδοκιών σας!
Καλό χειμώνα να έχουμε, με υγεία και χιόνια πολλά!!

 

Επίσημα αναλαμβάνω στις 20 Νοεμβρίου,οπότε από τη μέρα αυτή και μετά θα σας ενημερώνω για ότι νεώτερο.

  • Like 22

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το ΣΚ 17&18 Νοέμβρίου όλοι στην Αράχωβα για την 5η Γιορτή Έναρξης της Χειμερινής Σεζόν!

post-6183-0-42526300-1541491567_thumb.jpg

  • Like 6

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλή επάνοδο, Σωτήρη.

Προσβλέπουμε στις ενημερώσεις σου και τη συνεισφορά σου στην εξομάλυνση -όσο γίνεται- των αναποδιών πάνω.

Καλή σεζόν.

  • Like 1

The map is full of places that only mean anything to me because of snowboarding...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.

×
×
  • Create New...