Jump to content
PanosDrivas

Χ.κ. Παρνασσού 2018-19

Recommended Posts

Έκαναν δουλειά με τα μπαλώματα δηλαδή, οκ γιατί τον θυμάμαι κάπου χειρότερο από ότι οτι για Κελλάρια.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Έπος σήμερα

 

Εξαιρετικές πίστες μου είπαν, πάλι ξέχασα να κατέβω από πίστα να πάρει

 

Σχεδόν μηδενικές ουρές εκτός από την γνωστή βλακεία στο συνδετικό

 

Εκτός πίστας το πρωί πουδροντοινγκ παροξυσμός γαζωματος πέριξ των γνωστών πουδρολιφτ φτερόλλακα και μετά τραβέρσες από κορφή Ηρακλή μέσω Οδυσσέα για μια μαγική γκαζερη αερινοπουδριστη Σαχάρα

 

Έχει και για αύριο κάντε 5 Σαχάρες το πρωί και μετά πιστοπέδιλα για σούπερ πίστες.

 

Τέτοια κρύα χιόνια και τέτοιες μέρες μην τις χανετε. Τόσο ποιοτικό εκτός πίστας και με ανοιχτά λίφτ είναι σπανιο

 

Με τα αυριανά ύψη παγοποίησης καλύτερα να αφήσετε τις τραβέρσες για Σαχἀρα, θα είναι παγωμένα τα πεδία μέχρι εκεί, και θα πιαστείτε από την περίεργη στάση του σώματος-κωλαράκια απάνου και την ορθοστασία. Εγώ για καλό το λέω. :innocent:

 

 

 

 

Την Παρασκευή θα είναι καλύτερα :evil::evil::evil:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αντε να γραψω κι εγώ εδώ μετά από χρόνια. Δυστυχώς όχι γιατί ήρθα Παρνασσό ή έκανα σκι τέτοια επική μέρα αλλά για να μεταφέρω παράπονο πολύ καλών μου φίλων. Λόγω βλάβης αυτοκινήτου, μποτιλιαρισματος σε Αραχωβα κατάφεραν τελικά κ έφτασαν στα εκδοτήρια στις 2 πάρα κάτι. Παρολαυτα πλήρωσαν ολόκληρο εισιτήριο. Δεν υπάρχει πρόβλεψη για μικρότερο κόστος σε τέτοιες περιπτώσεις;


"I would never have imagined that a girl from little ol’ Midland, Ont. would be where I am today.So always dream big…you can make it happen!"(Sarah Burke)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αυτος που αποφάσισε τα έργα στην Ριτσώνα θέλει κρέμασμα.

 

 

Το κατέβασμα από δαδί ήθελε χιονολαστιχα το απόγευμα.

 

Τι μέρα σήμερα....

Πτώμα είμαι, περπάτημα και τραβέρσα σύννεφο... Μα να μην ανοίγουν τον Δία...

-13 το πρωί χωρίς τον αέρα. Με τον αέρα...

-10 στο φευγειο

Καλά μετά από τέτοιο πουδρι βγήκε και μια ώρα διαστημικη πίστα στα κελάρια 3 με 4. Το κρύο...

Τρεις μαμακιες του χιονοδρομικου και μια δική μου.

Ο Δίας

Το ότι το καλύτερο χιόνι και το πιο πολύ είναι εκτός χιονοδρομικού μετά από 30 μύρια...

Η διασταύρωση δριβα-ξυπολητου όπου 26 μπαίνουν αλλά 8...βγαίνουν. φέτος ούτε αυτό... Γυρνάνε χαρούμενα άδεια στο ανέβασμα και στο κατέβασμα τριάδες από καρεκλακια σαν ντεκόρ στους τηλεκαμπίνες...

 

Η δικιά μου το μεγάλο φρύδι που ξεκολησα στην Καλλιόπη και χρειάστηκε να αλλάξω σοβρακο...

Edited by vro
  • Like 6

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πρέπει επειγόντως να δουλέψουν επιπλέον λιφτ. Δίας, Σαχάρα, 10, 14.

Από baby δουλεύει μόνο ο κυλιόμενος διάδρομος. Τα μαθήματα αρχαρίων είναι ήδη επικίνδυνα και αναποτελεσματικά λόγω συνωστισμού. Πρέπει να ανοίξουν και τα υπόλοιπα baby.

 

Κάποια στιγμή στον Ερμή άφηναν χιονοδρόμους στα καρεκλάκια για Κελάρια με τα πέδιλα στα χέρια, υποθέτω λόγω συνωστισμού επισκεπτών στις καμπίνες. Δεν θυμάμαι να το έχω ξαναδεί.

 

Η Αφροδίτη δεν έπρεπε να δίνεται "ανοιχτή". Μια σήμανση "προσοχή πέτρες" δεν απαλάσσει από την ευθύνη του τι σημαίνει "ανοιχτή πίστα".

 

Διαστημικό χιόνι στα βορινά εκτός πίστας, αλλά αρκετές νάρκες. Καλά που πήρα τα πετροπουδροσκί μου (ιστορικά Head i-speed).

 

Στρώσιμο εμφανώς βελτιωμένο στις πίστες, να παραμείνει έτσι. Μπράβο στο προσωπικό των λιφτ και πιστών, κάνουν ό,τι είναι ανθρωπίνως δυνατό. Δεν φταίνε αυτοί για τις αδυναμίες.

Edited by PhaethonF1
  • Like 9

Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Έτσι όπως τα λέει ο Βρο, τι τα θέλετε τα εκτός και τις τραβέρσες; κούραση και κοψομέσιασμα για λίγο απάτητο ;

 

 

Τo νόημα είναι ένα: κάντε πίστα :thumbup:

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ναι μαύρο κυριολεκτικά, χάλι, η Αφροδίτη κάτω...

Ρε πέσανε καυγάδες στην βλαχολακα...

ένας τους έβγαζε από τον καμπινε και ένας τους έβαζε...

Και εκεί να δεις δράματα ...

Έχει ξαναγίνει πέρσυ στους αγώνες.

Θα αφήσει ιστορία αυτή η ....μαγκιά....

Ναι μαύρο κυριολεκτικά, χάλι, η Αφροδίτη κάτω...

Ρε πέσανε καυγάδες στην βλαχολακα...

ένας τους έβγαζε από την καμπίνα και ένας τους έβαζε...

Και εκεί να δεις δράματα ...

Έχει ξαναγίνει πέρσυ στους αγώνες με τα καρεκλακια

 

Θα αφήσει ιστορία αυτή η ....μαγκιά....

  • Like 1

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η δικιά μου το μεγάλο φρύδι που ξεκολησα στην Καλλιόπη και χρειάστηκε να αλλάξω σοβρακο...

Θερμή παράκληση αν κάποιος θεώρησε ότι το level 2 για σήμερα και αύριο είναι πολύ χοντρή υποεκτίμηση της κατάστασης να το γράψει, γιατί τόσα χρόνια πάντα υπήρχαν έμπειροι άνθρωποι να έχουν ρίξει μια ματιά στο βουνό και να έχουν ξεκολήσει κάνα φρύδι ενώ φέτος δεν έχω δει κανέναν.

 

Level 2 με πλάκες να φεύγουν για την πλάκα πριν έρθει το σύννεφο και έστω ένας πιστέρ να μην κάνει μια βόλτα να δει αν άλλαξε κάτι τόσα χρόνια δεν έχω δει. Φυσικά πάντα μπορεί να μην είδα τον πιστέρ και να γράφω αρλούμπες.

 

Άστα σάπια vro και πάρκαρε εκεί που θα σου αφήσουν χώρο όσοι φτάνουν πρώτοι

 

H κάθε περίσταση θέλει και την ανάλογη σοβαρότητα πουδρόγερε. Noμίζω η πυρκαγιά έσβησε αλλά θέλω λίγο ακόμα κάψιμο

Edited by ΜΙΚ
  • Like 1

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σημαντική ενημέρωση το πρωί για την τοποθέτηση αλυσίδων πολύ πριν τα επίμαχα σημεία αλλά και σε σωστά σημεία! Γλύτωσε από αρκετά απρόοπτα! Στην επιστροφή το μεσημέρι διακοσμητική τροχαία στη διασταύρωση του Λιβαδιου/ΧΚΠ.

  • Like 4

<p class='bbc_center'><span style='color: #0000FF'><span style='font-size: 18px;'><strong class='bbc'><a href='http://twowheelsonthenet.blogspot.com/'class='bbc_url' title='Εξωτερικός σύνδεσμος' rel='nofollow external'>Two-Wheels on the Ne</a>t</strong></span></span></p>

<p class='bbc_center'> </p>

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καμένος από τη χτεσινή ημέρα σήμερα κάνω τον τουρίστα. Πολύ καλό πάτημα, εξαιρετικό σφιχτό χιόνι στις πίστες!

Αρκετό αεράκι, καλύτερη θερμοκρασία από εχτές.

Προσοχή πάγος στη βάση του Αιόλου.

post-3558-0-17390900-1545904672_thumb.jpg

post-3558-0-02294000-1545904790_thumb.jpg

Edited by Blackman
  • Like 9

<p class='bbc_center'><span style='color: #0000FF'><span style='font-size: 18px;'><strong class='bbc'><a href='http://twowheelsonthenet.blogspot.com/'class='bbc_url' title='Εξωτερικός σύνδεσμος' rel='nofollow external'>Two-Wheels on the Ne</a>t</strong></span></span></p>

<p class='bbc_center'> </p>

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θερμή παράκληση αν κάποιος θεώρησε ότι το level 2 για σήμερα και αύριο είναι πολύ χοντρή υποεκτίμηση της κατάστασης να το γράψει, γιατί τόσα χρόνια πάντα υπήρχαν έμπειροι άνθρωποι να έχουν ρίξει μια ματιά στο βουνό και να έχουν ξεκολήσει κάνα φρύδι ενώ φέτος δεν έχω δει κανέναν.

 

Level 2 με πλάκες να φεύγουν για την πλάκα πριν έρθει το σύννεφο και έστω ένας πιστέρ να μην κάνει μια βόλτα να δει αν άλλαξε κάτι τόσα χρόνια δεν έχω δει. Φυσικά πάντα μπορεί να μην είδα τον πιστέρ και να γράφω αρλούμπες.

 

Άστα σάπια vro και πάρκαρε εκεί που θα σου αφήσουν χώρο όσοι φτάνουν πρώτοι

 

H κάθε περίσταση θέλει και την ανάλογη σοβαρότητα πουδρόγερε. Noμίζω η πυρκαγιά έσβησε αλλά θέλω λίγο ακόμα κάψιμο

 

 

δεν ξερω ποιος εκανε τομες και εβγαλε το 2.

 

αλλα τωρα στα σοβαρα.

 

μεσα στα ορια του χιονοδρομικου το χιονι ειναι λιγο για να υπαρχει ιδιαιτερος φοβος.

αυτο δεν σημαινει οτι οντως χτες δεν ξεκολουσαν πλακες. εγω ξεκολησα μια ψηλα παρα την 6 κατω απο τις καμιναδες και μια χαμηλα στην 14. το οτι ηταν μικροσκοπικες τις κανει ακινδυνες .

ειναι ομως δειγμα οτι η συνοχη της ως τωρα χιονοπτωσης δεν ειναι απο τις καλυτερες. Τα εχει γραψει και ο φαεθωνας ο οποιος το εχει σπουδασει το θεμα.

το φρυδι στην τραβερσα απο 6 για εισοδο καλιοπη ηταν αλλου ειδους. κατ αρχας μια ωρα μετα το πιο πιθανο ηταν να μην εχει φυγει. εφυγε γιατι το πειραξα πρωτου σταθεροποιηθει.

επισεις περασα μεσα απο πυκνα δενδρα χωρις να χωθω, δειγμα οτι χαμηλα η 7 εχει κρατησει αρκετο χιονι κατω απο τα ελατα.

εκει που πιθανα να εχουμε θεμα ειναι ψηλα, πισω απο ηρακλη και στην περιφερειακη, αλλα χτες δεν ειδα κατι το ιδιαιτερο αν και προσεχα πολυ μετα το πρωινο. εχει ομως ηδη αρκετο χιονι σαν ποσοτητα.

να πω οτι και ολη η πλευρα του δια, οπου δεν ειχε βραχους, γκρεμηστηκε χτες απο τους ποδαρατους χιονοδρομους χωρις καμμια αποκοληση.

σε γενικες γραμμες αν το χιονοδρομικο δεν κανει τομες και δεν κανει πατρολ εκτος καλο ειναι να μην δινουμε μεγαλη βαση στο level που ανακοινωνει. Πιστευω οτι ειναι καθαρα θεωρητικο.

επισεις χτες ειχε πολυ κοσμο με φωκιες που οργωσε κυριως δυτικες πλαγιες χωρις κανενα συμβαν.

η ταπεινη μου γνωμη ειναι οτι αν υπαρχει καπου προβλημα εχει να κανει σε σημεια με βραχο, οπου δεν εχει ακομα γινει καλη συνοχη με το χιονι και ενοχλωντας τα μπορει να φυγει κανα κοματι.

Edited by vro
  • Like 1

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

δεν ξερω ποιος εκανε τομες και εβγαλε το 2.

 

αλλα τωρα στα σοβαρα.

 

μεσα στα ορια του χιονοδρομικου το χιονι ειναι λιγο για να υπαρχει ιδιαιτερος φοβος.

αυτο δεν σημαινει οτι οντως χτες δεν ξεκολουσαν πλακες. εγω ξεκολησα μια ψηλα παρα την 6 κατω απο τις καμιναδες και μια χαμηλα στην 14. το οτι ηταν μικροσκοπικες τις κανει ακινδυνες .

 

η ταπεινη μου γνωμη ειναι οτι αν υπαρχει καπου προβλημα εχει να κανει σε σημεια με βραχο, οπου δεν εχει ακομα γινει καλη συνοχη με το χιονι και ενοχλωντας τα μπορει να φυγει κανα κοματι.

Το χιόνι είναι πράγματι λίγο αλλά σε πολλά σημεία ήταν άπατο που σημαίνει ότι η τελευταία στρώση ήταν πράγματι πάνω από 15 πόντους, μη ξεχνάμε ικανότατη να σου σπάσει πόδι και με λίγη γκαντεμιά να σε ρίξει με το κεφάλι σε κάνα βράχο. Εγώ έβλεπα και βάση πρόγνωσης και τα πόδια μου να ξεκολλάνε πλακάκια σχεδόν παντού. H εικόνα θύμιζε σε πολλά σημεία την χιονοστιβάδα του Κισσάβου αλλά και μέρες που έχουμε δει να φεύγουν καλές στον Παρνασσό

 

Αυτό που μου έκανε και για αυτό το έγραψα πολύ εντύπωση ήταν ότι όλα τα γνωστά φρύδια ήταν στην θέση του και περίμεναν τον άτυχο που θα τα έσπαγε. Παράλληλα πολλές πλαγιές με σεσημασμένη χιονοστιβάδα τις πέρασα πρώτος.

 

Όσα χρόνια κάνω σκι στον Παρνασσό είτε θα είχε Level 3 είτε θα έβλεπα πιστέρ στα επίφοβα σημεία αλλά και θα έβλεπα πολλά φρύδια να έχουν ήδη πέσει.

 

Μου κάνει ιδιαίτερη εντύπωση ότι χτες δεν είδα τίποτα μόνο καμιά 100ρια να παίρνουν ότι επίφοβη πλαγιά υπάρχει με πόδια και τραβέρσα να φάνε τις πούδρες,


Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

μην κρυβομαστε, δεν ειχε περασει κανεις απο το χιονοδρομικο στα γνωστα σημεια.

αλλωστε ο διας ειναι κλειστος, η 14 κλειστη,η σαχαρα κλειστη ,η καλιοπη τυπικα δεν υπαρχει και ολη η περιοχη ανατολικα απο την νοητη γραμμη ηρακλη-οδυσσεα-περασμα σαχαρας εκτος χιονοδρομικου. το μονο για το ποιο εχει ευθηνη το χιονοδρομικο ειναι για την περιφερειακη.

με το εκτος ειδικα στην ελλαδα υπαρχει μια μεγαλη υποκρισια. ολα τα χιονοδρομικα αμεσα ή εμεσα το διαφημιζουν και ο λογος ειναι οτι τοσο μικρες πιστες που εχουν, το εχουν αναγκη εστω ως φαντασιακο προιον..

απο την αλλη δεν κανουν καμμια επενδυση σε αυτο εκτος απο την διαφημηση.

  • Like 3

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σημαντική ενημέρωση το πρωί για την τοποθέτηση αλυσίδων πολύ πριν τα επίμαχα σημεία αλλά και σε σωστά σημεία! Γλύτωσε από αρκετά απρόοπτα! Στην επιστροφή το μεσημέρι διακοσμητική τροχαία στη διασταύρωση του Λιβαδιου/ΧΚΠ.

Ε όχι και διακοσμητική...

Σταμάτησε μπροστά μου (με νεύρα!) διπλοκάμπινο αγροτικό με 2 ενήλικες και 4 παιδάκια και αφού οι πινακίδες ήταν βοιωτίας τους ευχήθηκαν καλές γιορτές!

Αν το είχα κάνει εγώ θα μου είχαν πάρει δίπλωμα, άδεια, πινακίδες, πτυχίο, άδεια άσκησης επαγγέλματος, τους πίσω τροχούς μπορεί και τον προφυλακτήρα...

Edited by VAG_P
  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ε όχι και διακοσμητική...

Σταμάτησε μπροστά μου (με νεύρα!) διπλοκάμπινο αγροτικό με 2 ενήλικες και 4 παιδάκια και αφού οι πινακίδες ήταν βοιωτίας τους ευχήθηκαν καλές γιορτές!

Αν το είχα κάνει εγώ θα μου είχαν πάρει δίπλωμα, άδεια, πινακίδες, πτυχίο, άδεια άσκησης επαγγέλματος, τους πίσω τροχούς μπορεί και τον προφυλακτήρα...

 

Για αυτό την έχω κόψει την Αράχωβα πάνω από 10 χρόνια τώρα.....σκέψου να βλέπανε το δικό μου που έχει Ροδίτικες πινακίδες )))))))))))))..........Για την ιστορία στην ανάβαση από Αμφίκλεια κατα τις 09¨30 πέτυχα 2 ολόκληρα αυτοκίνητα , ενω στην κατάβαση έπεσα σε " κίνηση"....πρέπει να συνάντησα 4 ......

  • Like 7

Sky is not my limit.....it's my playground!!! :skydive:

Share this post


Link to post
Share on other sites

κρύβε λογια με το δαδι, ναχουμε απο καπου να φευγουμε..

δεν μας συμφερει αυτο που θα γραψω, αλλα μεγαλη αποτυχια για δαδι, σουβαλα να μην εχει κίνηση ο δρομος.

  • Like 2

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Έχω την εντύπωση (μπορεί λάθος) ότι φέτος δεν συνεργάζεται με το ΧΚΠ γνωστός διαστρωτής, υποτίθεται μετρ της 6. Αν έχω δίκιο, πως γκρεμίζονται οι μύθοι.

Share this post


Link to post
Share on other sites

κρύβε λογια με το δαδι, ναχουμε απο καπου να φευγουμε..

δεν μας συμφερει αυτο που θα γραψω, αλλα μεγαλη αποτυχια για δαδι, σουβαλα να μην εχει κίνηση ο δρομος.

Αράχωβα, Κουρσεβέλ: Σημειώσατε 1. Μόνο ο Ρέμος (της Αράχωβας, εννοείται).

 

Από ημι-επίσημα στοιχεία: 65% των εισιτηρίων επισκέπτες! Σίγουρα λεφτά, κόστος σχεδόν μηδέν.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

ο εργολαβος φετος εκανε και αλλη μειωση στους μισθους και ενα κομματι το δινει σε κουπονια σουπερ μαρκετ.

λεπτομερειες δεν λεω, επιτηδες φλου, πως και ποιος για ευνόητους λογους.

τυχαιο οτι ο προηγουμενος που ειχε υποσχεθει ιδιους μισθους ηρθε...δευτερος.?

επομενως υπομονη και ευγενεια στις πιστες και στις ενοικιασεις. για ψίχουλα απο αναγκη δουλευουν οι ανθρωποι.

  • Like 1

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μετα απο 2 χρονια χθες Παρνασσο.......καλη μερα με καλη παρεα.... σχετικα λιγο κοσμο και αναμονες του 3λεπτου.... καρτα 30 ευρω χωρις ΔΙΑ, Σαχαρα κτλ........ Αν πατε καλο ειναι να ειστε εκει στις 08:05 το πολυ...... Ετσι που λειτουργει τωρα το βουνο αν σκασουν και αλλοι χιονοδρομοι νομιζω θα κρασαρει.... Χιονι σουπερ!!!! Δεν ειδα πετρες και οπου υπηρχαν ηταν σημασμενες. Εκτος θελει πολυ προσοχη. Ανεβειτε τωρα που υπαρχει!!!!!!!!!!!.................. Θελω να ελπιζω οτι φετος θα ειναι λιγο καλυτερα τα πραγματα ή εστω θα εχει λιγοτερο κοσμο μηπως και ευχαριστηθουμε σκι........ Δεν θελω να ξερω ποσες μερες θα το ψαχνουμε μετα απο γερη κακοκαιρια.......

Edited by kaps
  • Like 6

Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

μου εγραψε τωρα ο φαεθωνας οτι σημερα εχει ουρα σε ηρακλη, βακχο.

πρεπει πια να ανοιξει ο διας και 10,14 φτερο να πανε και αλλοι χιονοδρομοι απο κει.


<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Για αυτό την έχω κόψει την Αράχωβα πάνω από 10 χρόνια τώρα.....σκέψου να βλέπανε το δικό μου που έχει Ροδίτικες πινακίδες )))))))))))))..........Για την ιστορία στην ανάβαση από Αμφίκλεια κατα τις 09¨30 πέτυχα 2 ολόκληρα αυτοκίνητα , ενω στην κατάβαση έπεσα σε " κίνηση"....πρέπει να συνάντησα 4 ......

 

 

μην τα λες αυτα.......

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.

  • Posts

    • При сильном затоплении водой следует немедленно разобрать пол из ламината, дабы предотвратить впитывание панелями влаги. Ламинат имеет защитный слой с двух сторон панели, однако же, его торцы не всегда бывают надежно защищены от влаги. Именно поэтому рекомендуется использовать герметик для пола при укладке покрытия. Он не склеивает соседние панели, но предохраняет торцы от воздействия сырости Blog
    • To σκι στην Ελλάδα είναι πια βέβαιο ότι βασίζεται σε παραπληροφόρηση και σε "θρύλους" που κυκλοφορούν. Πολύ σωστά γράφτηκε ότι είμαστε σε επίπεδο Δημοτικού σταθμού σαν χιονοδρομικά. Με την παραπληροφόρηση που υπάρχει τι να κάνουν και οι καημένοι οι χιονοδρόμοι? Άλλωστε έκατσε κανείς να τους μάθει χιονοδρομική παιδεία? Έκατσαν μόνοι τους? Γενικά σε αυτή τη χώρα υπάρχει ορθολογική φωνή και συνολικός σχεδιασμός πάνω σε κάτι? Για όποιον θέλει να διαβάσει ιδού επισήμως τα νέα του χιονοδρομικού και επισήμως και μέσα από τη βουλή. Σχεδόν 100% ψέματα. https://iparnassos.gr/2024/03/i-etad-ypevale-aitima-eksygchronismou-tou-irakli-sto-tameio-anakampsis/?fbclid=IwAR2-iVfLWVwYvszEg5Hu788np7iC_-lvJVu_wzyDu5NxfyONesxnbaOTwH4_aem_AdtwiajTFasz6xd93s-XwD_Q_2mIZRrxSKgvvwySHq_5wXD-6hEf6CWVDEvhCfvV-_-rqE7oNBLxK00e859k7Iye https://parnassos-ski.gr/me-ameioto-rythmo-synechizetai-i-proetoimasia-gia-ti-leitoyrgia-kai-tin-anavathmisi-toy-chionodromikoy-kentroy-parnassoy/ Η Βουλή των Ελλήνων, τα ΕΤΑΔ και ο κάθε διακινητής "θρύλων" λένε ψέματα στη μούρη μας. Όταν ιδρύθηκε ο Σύλλογος είχε σαν στόχο την παραπληροφόρηση να την μετατρέψει σε πληροφορία στο forum. 20 χρόνια μετά μας έφαγαν τα social media, οι "δημοσιογράφοι" και η παραπληροφόρηση όσο και να γράφεις επιχειρήματα κερδίζει. Το "μικρό" τεχνητό του Παρνασσού, εφικτότατο. Δεν απέδειξε ότι είναι απαραίτητο? Μα είναι τόσο χαζά όλα μα όλα τα χιονοδρομικά του κόσμου? Κανένας δεν διαφωνεί να γίνει το σέρβις στον Ηρακλή. Τα ΕΤΑΔ θα το κάνουν? Κανένας δεν διαφωνεί ότι καλό θα ήταν να μπει λιφτ στα Άνω Κελλάρια. Χρονοδιάγραμμα? Για να σε προλάβω, πολύ αισιόδοξα το 2030. Ξεκίνησαν την αδειοδότηση? Από την άλλη τι να πει κανείς για την μπανανία που ζούμε
    • Η τεχνίτη χιονωση στον Παρνασσό ειναι ποιο δύσκολο  να γίνει απ ότι να μπει νέο λιφτ στα άνω κελάρια η ακόμα καλύτερα να βρουν τα χρήματα για να γίνει το service στον Ηρακλή  ανάποδα έχετε ξεκινήσει  από την άλλη τι να πεις για την  μπανανία που ζούμε 
  • Upcoming Events

    No upcoming events found
  • Today's Birthdays

    1. elgeo
      elgeo
      (45 years old)
    2. popitsi
      popitsi
      (45 years old)
  • Who is online

  • Forum Statistics

    • Total Topics
      17,307
    • Total Posts
      460,687
  • Member Statistics

    • Total Members
      10,477
    • Most Online
      1,823

    Newest Member
    Charefaf
    Joined
×
×
  • Create New...