Jump to content
PanosDrivas

Χ.κ. Παρνασσού 2018-19

Recommended Posts

Έβλεπα φωτό από κάμερες το πρωί, και ήμουν έτοιμος , να φάω τα μολύβια μου! Μετά είδα φωτό του κονκαν, με τις φάτσες των "τυχερών", και.......χάρηκα, που ήμουνα γραφείο :-)

  • Like 6

Share this post


Link to post
Share on other sites

Απορίας αξιον πώς παραμένει η εταιρια που εχει παρει τους πιστέρ απο τις 19/12/2018 χωρίς να εχει φερει εκπαιδευμενους πιστέρ και υπεύθυνους πιστών.Θα πρέπει να θρηνήσουμε ανθρώπινες ζωές γιά να παρέμβει ο εισαγγελέας ;Ηαπόλυτη

απαξίωση του μεγαλύτερου χιονοδρομικού της χώρας !!!

  • Like 9

Share this post


Link to post
Share on other sites

Απορίας αξιον πώς παραμένει η εταιρια που εχει παρει τους πιστέρ απο τις 19/12/2018 χωρίς να εχει φερει εκπαιδευμενους πιστέρ και υπεύθυνους πιστών.Θα πρέπει να θρηνήσουμε ανθρώπινες ζωές γιά να παρέμβει ο εισαγγελέας ;Ηαπόλυτη

απαξίωση του μεγαλύτερου χιονοδρομικού της χώρας !!!

+1000

 

Όντως, δεν το μετάνιωσα που έκατσα σπίτι. Στα Καλαβρυτα ήταν προφανώς καλύτερα, αλλά με τι τίμημα στις ουρές;

Σεμνές. Στύγας 5 15 λεπτά εκτός από όταν άνοιξε που στήσαμε καραουλι Edited by ΜΙΚ
  • Like 1

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μια εικόνα χίλιες λέξεις...

post-3558-0-86161700-1546452530_thumb.jpg

  • Like 3

<p class='bbc_center'><span style='color: #0000FF'><span style='font-size: 18px;'><strong class='bbc'><a href='http://twowheelsonthenet.blogspot.com/'class='bbc_url' title='Εξωτερικός σύνδεσμος' rel='nofollow external'>Two-Wheels on the Ne</a>t</strong></span></span></p>

<p class='bbc_center'> </p>

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η μόνη λέξη που ταιριάζει στη σημερινή ημέρα είναι ΝΤΡΟΠΗ.

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Από το Facebook του Σωτήρη:

 

Σήμερα νιώθω την ανάγκη να απολογηθώ σε όλους εσάς, τις φίλες και τους φίλους χιονοδρόμους, για την χθεσινοβραδινή ενημέρωση σχετικά με το σημερινό ωράριο λειτουργίας του ΧΚΠ. Κι αυτό γιατί υπερεκτίμησα τις δυνατότητες μας και σας ανακοίνωσα ώρα έναρξης λειτουργίας στις 08:00. Ζητώ δημόσια συγγνώμη για την ταλαιπωρία που προκάλεσα σε πολλούς από εσάς, αναλαμβάνω την ευθύνη και επιφυλάσσομαι για μια πιο προσεκτική ενημέρωση στη συνέχεια.

Από την άλλη θέλω να δώσω τα συγχαρητήριά μου στους συναδέλφους που ήταν βάρδια όλο αυτό το δύσκολο 48ωρο, για τον αγώνα που έδωσαν ώστε να προετοιμάσουν το ΧΚΠ τόσο στις εγκαταστάσεις, όσο και στους δρόμους. Ένας αγώνας άνισος και δύσκολος, που τους έφερε αντιμέτωπους με πολύ ισχυρές χιονοπτώσεις και θυελλώδεις ανέμους! Όλοι αυτοί που άφησαν τις οικογένειές τους χρονιάρες μέρες και έμειναν 48 ώρες στο βουνό, για να το προετοιμάσουν και να το δώσουν σε χρήση όσο το δυνατόν συντομότερα. Όλους αυτούς του αφανείς ήρωες που δεν ακούν ποτέ ένα ευχαριστώ. Ήρθε η ώρα λοιπόν αγαπητοί συνάδελφοι να ακούσετε αυτό που δεν έχει ακουστεί ποτέ: Σας ευχαριστούμε πολύ!

Σωτήρης Γιαννόπουλος

Υπεύθυνος επικοινωνίας του ΧΚΠ

 

8441f19c9eb58e0a9cef0b1adf57297f.jpg

  • Like 2

Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

στα σοβαρα?

 

δεν ηξερα οτι ειμαι τόσο αχαριστος.

  • Like 3

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Από το Facebook του Σωτήρη:

 

Όλους αυτούς του αφανείς ήρωες που δεν ακούν ποτέ ένα ευχαριστώ.

Για ακόμα μια φορά δυστυχώς ο Σωτήρης γράφει ψέματα. Ξέρω ότι το κάνει καθ υπέρβασιν αλλά αν δεν καταλάβουμε ότι 30 χρόνια ψέματα έχουν σκοτώσει το χιονοδρομικό μέλλον δεν έχουμε.

 

Τουλάχιστον 40 διαφορετικές μέρες εγώ και άλλοι 30 που μπορώ να ονοματίσω έχουν πει μπράβο και ευχαριστώ.

  • Like 4

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Λοιπόν άφιξη 8:15 στα κελάρια με δρόμο πολύ άνετο για μένα που είχα all season λάστιχα (πραγματικά φαινόταν ότι είχε πέσει πολύ χιόνι και ο δρόμος ήταν καλά αποχιονισμενος) και φτάνω στο γνωστό πάρκινγκ πάνω από τα εξωτερικά εκδοτήρια και ανακαλύπτω ότι δεν είναι αποχιονισμενο (σχετική φωτό έχω αναρτήσει). Ο υπάλληλος μας προτρέπει να πάμε στο επόμενο (εκεί που πάνε τα ski bus.

Μπαίνω μέσα, πάω ταμείο και μου λέει αναστολή μέχρι τις 9:00. Οκ αναμενόμενο πάω για καφέ. Γυρνάω 8:45 και έχουμε πάει αναστολή στις 10. Ρωτάω τιμή. 20 μου λέει λόγο μειωμένης λειτουργίας. Άντε λέω βγάλτε μου να είμαι έτοιμος. Δεν μπορώ ακόμα μου λέει και κάπου εδώ αρχίζει ο παραλογισμός.

1. Άρχισαν να πουλάνε κάρτες κανένα 20λέπτο αφού έφυγαν οι δάσκαλοι από τις σχολές. Είμασταν 2 ώρες μπροστά στο ταμείο. Έλεος αφού πάει για άνοιγμα γιατί πρέπει να παραμένω τόσες ώρες όρθιος (για να μην χάσω τη σειρά μου και αρχίσω σκι στις....δεν ξέρω τι ώρα τελείωσαν. Ashbury τι ώρα πήρες κάρτα;)

2. Από τις 8:15 μέχρι που φύγαμε ούτε μια ανακοίνωση. Ο Σωτήρης παντού δεν μπορώ να μην το αναγνωρίσω αλλά μια ανακοίνωση από τα μεγάφωνα, η κάποιος να λέει τι γίνετε. Δεν φτάνει μια αλλαγή στις ωρες στο site του χιονοδρομικού.

3. Όσο περιμέναμε άρχισαν να έρχονται κόσμος και να γκρινιάζει για τον χαμό στο δρόμο (μέχρι ότι τους απέτρεπαν να ανέβουν λόγο του ότι είναι κλειστό το ΧΚ), στα parking το αδιαχώρητο (δεν μπορώ να σας περιγράψω μέχρι που είχαν παρκάρει).

4. Αναιβαινω επιτέλους πάνω και βουρ στο βακχο. (Καμπίνα γιόκ. Περπάτημα, σκαλιά κλπ ( με το παιδί εγώ κουβαλάς). Πάω για πούδρα!!! Που είναι ρε παιδιά η πούδρα; Δεν τη βρήκα πουθενά. Χιόνι είχε πέσει αλλά όσο ανέβαινες τόσο λιγότερο χιόνι είχε μείνει από τον αέρα. Δεν είδα θαμμένο κάτι να δικαιολογεί την αργοπορία. Ουρές μεγάλες.

5. Ανοίγουν τον Ηρακλή. Καλή κίνηση μπράβο. Αποσυμφόρηση λέω και αυτή η πλαγιά θα μας αποζημιώσει!! Πολύ καλύτερα από βακχο αλλά πούδρα δεν το λες. Σημαντικό το πλέγμα για την ουρά μπήκε αρκετά μετά.

 

Γενικά δεν πείστηκα ρε παιδιά για την υπερπροσπάθεια. Σαν μόνο ο Σωτήρης να ήθελε να ανοίξει το μαγαζί (τον έβλεπα παντού) και ευτυχώς που ήρθε τόσος κόσμος και πιέστηκαν να ανοίξουν. Όπως λέει και ο Μιχάλης μπορεί να λέω βλακίες και να μην ξέρω αλλά αυτά είδα.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 16

ski_rossignol-experience-94-ti-2018_n11682-8878-1_l4.jpg

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θα βοηθούσε πολύ να ξέρουμε για τις 48 αυτές ώρες που λέγεται ότι ήταν το προσωπικό στο πόδι, τι είχε το πρόγραμμα εργασιών και κυρίως τι έγινε από χθες το βράδυ που σταμάτησαν όλα τα φαινόμενα μέχρι το πρωί.

(προσωπικά θα ρωτήσω απευθείας τους αρμόδιους, αλλά καλές είναι και οι δημόσιες πιο αναλυτικές ανακοινώσεις)

 

:shuriken:

Edited by PhaethonF1
  • Like 7

Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

Κατά τη γνώμη μου καλά έκαναν και έσωσαν χρήματα και μέσα αύριο αλλά το κρίσιμο τεστ θα είναι μεθαύριο το οποίο η αίσθησή μου είναι ότι είναι χαμένο εκτός και αν το κερδίσουν με σωστή ενημέρωση τη σωστή ώρα. 8 και 9 το πρωί της Τετάρτης θα είναι πολύ αργά για ενημέρωση.

 

 

Δυστυχώς το μόνο καλό σενάριο είναι να είναι παθολογικοί ψεύτες.

 

Τα κακά σενάρια είναι να λένε ψέματα επίτηδες ή απλά να είναι άσχετοι

 

Σωτήρη μετά από όσα έχεις γράψει και έχεις πει ιστορικά εδώ πρέπει να πεις όλη την αλήθεια

 

Και στα Καλάβρυτα πάντως στο ψέμα μας φλόμωσαν σήμερα αλλά τουλάχιστον τσουνάμι από το πρωί

 

Αν δεν κάνει κάτι ο Σύλλογος ντρέπομαι ειλικρινά όλα είναι έτοιμα από το καλοκαίρι για να κάνει και απλά κοιμάται

 

 

Γενικά δεν πείστηκα ρε παιδιά για την υπερπροσπάθεια. Σαν μόνο ο Σωτήρης να ήθελε να ανοίξει το μαγαζί (τον έβλεπα παντού) και ευτυχώς που ήρθε τόσος κόσμος και πιέστηκαν να ανοίξουν. Όπως λέει και ο Μιχάλης μπορεί να λέω βλακίες και να μην ξέρω αλλά αυτά είδα.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Υπερπροσπάθεια από άτομα έγινε. Σοβαρή, με κόπο, κρύο και ρίσκο από αυτούς. Λίγα άτομα ασυντόνιστα με πενιχρά μέσα από άσχετη διοικηση που την λένε Τερζάκη.Τα υπόλοιπα στα από πάνω post μου και στα ψέματα του Σωτήρη.

 

Από Σεπτέμβρη στα έχω πει προσωπικά και σχεδόν σε όλο το ΔΣ ότι θα γίνουν ακριβώς έτσι. Δεν με ακούσατε, δεν κάνατε τίποτα, φάτε τα.

Edited by ΜΙΚ
  • Like 2

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Λοιπόν άφιξη 8:15 στα κελάρια με δρόμο πολύ άνετο για μένα που είχα all season λάστιχα (πραγματικά φαινόταν ότι είχε πέσει πολύ χιόνι και ο δρόμος ήταν καλά αποχιονισμενος) και φτάνω στο γνωστό πάρκινγκ πάνω από τα εξωτερικά εκδοτήρια και ανακαλύπτω ότι δεν είναι αποχιονισμενο (σχετική φωτό έχω αναρτήσει). Ο υπάλληλος μας προτρέπει να πάμε στο επόμενο (εκεί που πάνε τα ski bus.

Μπαίνω μέσα, πάω ταμείο και μου λέει αναστολή μέχρι τις 9:00. Οκ αναμενόμενο πάω για καφέ. Γυρνάω 8:45 και έχουμε πάει αναστολή στις 10. Ρωτάω τιμή. 20 μου λέει λόγο μειωμένης λειτουργίας. Άντε λέω βγάλτε μου να είμαι έτοιμος. Δεν μπορώ ακόμα μου λέει και κάπου εδώ αρχίζει ο παραλογισμός.

1. Άρχισαν να πουλάνε κάρτες κανένα 20λέπτο αφού έφυγαν οι δάσκαλοι από τις σχολές. Είμασταν 2 ώρες μπροστά στο ταμείο. Έλεος αφού πάει για άνοιγμα γιατί πρέπει να παραμένω τόσες ώρες όρθιος (για να μην χάσω τη σειρά μου και αρχίσω σκι στις....δεν ξέρω τι ώρα τελείωσαν. Ashbury τι ώρα πήρες κάρτα;)

2. Από τις 8:15 μέχρι που φύγαμε ούτε μια ανακοίνωση. Ο Σωτήρης παντού δεν μπορώ να μην το αναγνωρίσω αλλά μια ανακοίνωση από τα μεγάφωνα, η κάποιος να λέει τι γίνετε. Δεν φτάνει μια αλλαγή στις ωρες στο site του χιονοδρομικού.

3. Όσο περιμέναμε άρχισαν να έρχονται κόσμος και να γκρινιάζει για τον χαμό στο δρόμο (μέχρι ότι τους απέτρεπαν να ανέβουν λόγο του ότι είναι κλειστό το ΧΚ), στα parking το αδιαχώρητο (δεν μπορώ να σας περιγράψω μέχρι που είχαν παρκάρει).

4. Αναιβαινω επιτέλους πάνω και βουρ στο βακχο. (Καμπίνα γιόκ. Περπάτημα, σκαλιά κλπ ( με το παιδί εγώ κουβαλάς). Πάω για πούδρα!!! Που είναι ρε παιδιά η πούδρα; Δεν τη βρήκα πουθενά. Χιόνι είχε πέσει αλλά όσο ανέβαινες τόσο λιγότερο χιόνι είχε μείνει από τον αέρα. Δεν είδα θαμμένο κάτι να δικαιολογεί την αργοπορία. Ουρές μεγάλες.

5. Ανοίγουν τον Ηρακλή. Καλή κίνηση μπράβο. Αποσυμφόρηση λέω και αυτή η πλαγιά θα μας αποζημιώσει!! Πολύ καλύτερα από βακχο αλλά πούδρα δεν το λες. Σημαντικό το πλέγμα για την ουρά μπήκε αρκετά μετά.

 

Γενικά δεν πείστηκα ρε παιδιά για την υπερπροσπάθεια. Σαν μόνο ο Σωτήρης να ήθελε να ανοίξει το μαγαζί (τον έβλεπα παντού) και ευτυχώς που ήρθε τόσος κόσμος και πιέστηκαν να ανοίξουν. Όπως λέει και ο Μιχάλης μπορεί να λέω βλακίες και να μην ξέρω αλλά αυτά είδα.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

11.50 περίπου...
  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για να το γυρίσω στο εύθυμο λίγο:

 

α).ποιος είναι ο άρχοντας της καρέκλας στη φωτό που έχεις αναρτήσει

 

β) φχαριστηθήκατε στην ταβέρνα;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ρε παιδιά τόσα χρόνια εδώ μέσα, πόσες φορές άνοιξε το ΧΚΠ κανονικά μετά από χοντρή κακοκαιρία ? Πέρυσι κάτι τέτοιο δεν είχε γίνει πάλι τέτοια εποχή ?

Εγώ ήμουν 10 λεπτά από το ΧΚ και δεν σκέφτηκα καν να ανεβώ το πρωί ...

 

Αφήστε το για τους τουρίστες - δεν αξίζει να ρισκάρεις χρόνο και χρήματα ...

C...

  • Like 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για να το γυρίσω στο εύθυμο λίγο:

 

α).ποιος είναι ο άρχοντας της καρέκλας στη φωτό που έχεις αναρτήσει

 

β) φχαριστηθήκατε στην ταβέρνα;

α)

β) 4:30 έφυγα 8 έφτασα Γλυφάδα χωρις ταβέρνα. Αράχωβα!!!!!

 

Ρε παιδιά τόσα χρόνια εδώ μέσα, πόσες φορές άνοιξε το ΧΚΠ κανονικά μετά από χοντρή κακοκαιρία ? Πέρυσι κάτι τέτοιο δεν είχε γίνει πάλι τέτοια εποχή ?

Εγώ ήμουν 10 λεπτά από το ΧΚ και δεν σκέφτηκα καν να ανεβώ το πρωί ...

 

Αφήστε το για τους τουρίστες - δεν αξίζει να ρισκάρεις χρόνο και χρήματα ...

C...

Όσο ζούμε ελπίζουμε Κώστα.

Δεν ξαφνιάστηκα κιόλας. Είχα προετοιμάσει και τη μικρή, είχα προετοιμαστεί κατάλληλα για τη μικρή, κλπ.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 2

ski_rossignol-experience-94-ti-2018_n11682-8878-1_l4.jpg

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ρε παιδιά τόσα χρόνια εδώ μέσα, πόσες φορές άνοιξε το ΧΚΠ κανονικά μετά από χοντρή κακοκαιρία ? Πέρυσι κάτι τέτοιο δεν είχε γίνει πάλι τέτοια εποχή ?

Τουλάχιστον 50 φορές άνοιξε κανονικά από το 2001 και μάλιστα μετά από πολύ χοντρές κακοκαιρίες.

 

Κάτι τέτοιο πρόπερσι δυο φορές σε 4 μέρες μέσα Γενάρη αλλά με Νοτιά (καθαρή παγοποίηση).

Edited by ΜΙΚ
  • Like 1

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

11.50 περίπου...

τελικά η εξάρα και η δεκάρα κάρτα είναι όντως για να γλυτώσεις την ουρά!!!!

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δε μπορω να καταλάβω γιατί κάποιοι τα πήραν χτες με το ΧΚΠ. Προσωπικά από την προχθεσινή ανακοίνωση είχα κρατήσει πως τίποτα δεν θα είναι έτοιμο στις 8:00 και σταδιακά θα δίνονται πίστες και αναβατήρες. Τις δυνατότητες του συγκεκριμένου χιονοδρομικού σε προετοιμασία μετα από κακοκαιρία τις γνωρίζουν κι οι πέτρες. Σε ότι δεσμεύτηκαν οι άνθρωποι του ΧΚ ήταν συνεπείς. Με μία μικρη καθυστέρηση λόγω έλλειψης συντονισμού και εμπειρίας που έχουν σα νέα ομάδα. Γιατι ξαφνιαστήκατε; Σκι τέτοια μέρα - που δεν έχουν ανοίξει τα σχολεία, όλες οι άδειες να τρέχουν, μετα από κακοκαιρία και με μοναδικό άνοιγμα καιρού - στη νότια Ελλάδα δε περιμένεις να κάνεις.

Ερώτηση: Δεν έχω ανέβει Παρνασσό αλλά από τα σχόλια στο φόρουμ μου δίνεται η εντύπωση πως η κατάσταση με το καθάρισμα του δρόμου είναι καλύτερη εφέτος σε σχέση με άλλες χρονιές. Ισχύει;

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σήμερα κανένα γατάκι δεν ποστάρει φωτογραφίες από πάνω :P :P :P :P

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

. Γιατι ξαφνιαστήκατε; Σκι τέτοια μέρα - που δεν έχουν ανοίξει τα σχολεία, όλες οι άδειες να τρέχουν, μετα από κακοκαιρία και με μοναδικό άνοιγμα καιρού - στη νότια Ελλάδα δε περιμένεις να κάνεις.

 

Κι όμως έχει απόλυτο λάθος. Καταρχάς λιώσαμε στο σκι στα Καλάβρυτα χτες, τα οποία λειτουργούν και δουλεύουν σχεδόν σαν οργανωμένο χιονοδρομικό.

 

Επειδή ξέρω τι έγινε στον Παρνασσό και στον Παρνασσό θα μπορούσε να γίνει μια χαρά σκι. Ο κύριος Τερζάκης φταίει που η νέα διεύθυνση δεν είχε την οργάνωση και τα μέσα να ανοίξει σχεδόν όλο το χιονοδρομικό.

 

Χειρότερη μέρα άνετα πιο παλιά είχε ανοίξει 8 το πρωί Αφροδίτη Βάκχος 7 6 και κατά τις 10 ο Ηρακλής. Άνετα πολύ άνετα. Να πω ότι θυμάμαι πολύ ολόιδια μέρα (παρόμοιο χαμηλό Αιγαίο) να έχει από το πρωί Φτερόλλακα και 9 να ανοίγει Αφροδίτη Βάκχος και 9.30 Ηρακλής, Οδυσσέας κλπκλπ.

 

Έχω γράψει χιλιάδες φορές δεν έχουν τα μέσα και την οργάνωση φέτος και το μόνο που μπορούν να το σώσουν είναι να λένε την αλήθεια. Ο Σωτήρης υπο τις οδηγίες του Τερζάκη και της νέας διοίκησης επιλέγουν να λένε ψέματα.

Edited by ΜΙΚ
  • Like 2

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κάτι προσωπικό έχεις εσυ με το Σωτηρη και με τον Τερζακη, δεν εξηγειται αλλιώς. :)


LP3weby.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σήμερα κανένα γατάκι δεν ποστάρει φωτογραφίες από πάνω :P

Καλημέρα 1f9145ce649f6aeed080ea83c00e52c7.jpg

 

Sent from my SM-G903F using Tapatalk

  • Like 12

Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κάτι προσωπικό έχεις εσυ με το Σωτηρη και με τον Τερζακη, δεν εξηγειται αλλιώς. :)

Κανένα προσωπικό. Αυτοί έχουν βαλθεί να καταστρέψουν το χιονοδρομικό (ο Τερζάκης δηλαδή, ο Σωτήρης κάνει απλά ότι του λέει).

Edited by ΜΙΚ
  • Like 1

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τουλάχιστον 50 φορές άνοιξε κανονικά από το 2001 και μάλιστα μετά από πολύ χοντρές κακοκαιρίες.

 

Κάτι τέτοιο πρόπερσι δυο φορές σε 4 μέρες μέσα Γενάρη αλλά με Νοτιά (καθαρή παγοποίηση).

 

ΜΙΚ ξέρεις πόσο αγαπάω το συγκεκριμένο χιονοδρομικό και πόσο τυχερός νιώθω που κάνω σκι 150 χλμ από το σπίτι μου 3 μήνες το χρόνο. Σίγουρα έχεις στοιχεία για να το γράφεις και να το επικροτεί και ο Δρίβας, αλλά προσωπικά εγώ δεν ανεβαίνω μετά από χοντρή κακοκαιρία ξανά ... Δεν έχω εμπιστοσύνη ξεκινώντας από την κατάσταση του δρόμου τη διάθεση των οδηγών τα μέτρα που έχει πάρει το χιονοδρομικό και ο δήμος, στην κατάσταση του parking , στο χαμό στα εκδοτήρια, στο τι λειτουργεί, αν και πότε θα λειτουργήσει και για πόση ώρα. Να μη σου πω για το πώς θα φύγω. Δεν με απασχολεί ούτε ποιος φταίει ούτε το γιατί , από πού φύσαγε τι ποιότητα ήταν το χιόνι, ούτε ποιος είναι ο δντης και ποιος ο πιστερ. Η προσωπική συνολική εμπειρία τέτοιων ημερών είναι ΚΑΚΙΣΤΗ και μέχρι να διαβάσω αρκετά καλά σχόλια στο forum για τέτοιες μέρες, δεν ανεβαίνω.

 

 

 

C...

  • Like 9

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.

  • Posts

    • To σκι στην Ελλάδα είναι πια βέβαιο ότι βασίζεται σε παραπληροφόρηση και σε "θρύλους" που κυκλοφορούν. Πολύ σωστά γράφτηκε ότι είμαστε σε επίπεδο Δημοτικού σταθμού σαν χιονοδρομικά. Με την παραπληροφόρηση που υπάρχει τι να κάνουν και οι καημένοι οι χιονοδρόμοι? Άλλωστε έκατσε κανείς να τους μάθει χιονοδρομική παιδεία? Έκατσαν μόνοι τους? Γενικά σε αυτή τη χώρα υπάρχει ορθολογική φωνή και συνολικός σχεδιασμός πάνω σε κάτι? Για όποιον θέλει να διαβάσει ιδού επισήμως τα νέα του χιονοδρομικού και επισήμως και μέσα από τη βουλή. Σχεδόν 100% ψέματα. https://iparnassos.gr/2024/03/i-etad-ypevale-aitima-eksygchronismou-tou-irakli-sto-tameio-anakampsis/?fbclid=IwAR2-iVfLWVwYvszEg5Hu788np7iC_-lvJVu_wzyDu5NxfyONesxnbaOTwH4_aem_AdtwiajTFasz6xd93s-XwD_Q_2mIZRrxSKgvvwySHq_5wXD-6hEf6CWVDEvhCfvV-_-rqE7oNBLxK00e859k7Iye https://parnassos-ski.gr/me-ameioto-rythmo-synechizetai-i-proetoimasia-gia-ti-leitoyrgia-kai-tin-anavathmisi-toy-chionodromikoy-kentroy-parnassoy/ Η Βουλή των Ελλήνων, τα ΕΤΑΔ και ο κάθε διακινητής "θρύλων" λένε ψέματα στη μούρη μας. Όταν ιδρύθηκε ο Σύλλογος είχε σαν στόχο την παραπληροφόρηση να την μετατρέψει σε πληροφορία στο forum. 20 χρόνια μετά μας έφαγαν τα social media, οι "δημοσιογράφοι" και η παραπληροφόρηση όσο και να γράφεις επιχειρήματα κερδίζει. Το "μικρό" τεχνητό του Παρνασσού, εφικτότατο. Δεν απέδειξε ότι είναι απαραίτητο? Μα είναι τόσο χαζά όλα μα όλα τα χιονοδρομικά του κόσμου? Κανένας δεν διαφωνεί να γίνει το σέρβις στον Ηρακλή. Τα ΕΤΑΔ θα το κάνουν? Κανένας δεν διαφωνεί ότι καλό θα ήταν να μπει λιφτ στα Άνω Κελλάρια. Χρονοδιάγραμμα? Για να σε προλάβω, πολύ αισιόδοξα το 2030. Ξεκίνησαν την αδειοδότηση? Από την άλλη τι να πει κανείς για την μπανανία που ζούμε
    • Η τεχνίτη χιονωση στον Παρνασσό ειναι ποιο δύσκολο  να γίνει απ ότι να μπει νέο λιφτ στα άνω κελάρια η ακόμα καλύτερα να βρουν τα χρήματα για να γίνει το service στον Ηρακλή  ανάποδα έχετε ξεκινήσει  από την άλλη τι να πεις για την  μπανανία που ζούμε 
    • Το έχουν για να κόβουν βεντούζες;
    • Μπορούν να στεγανοποιήσουν μια από τις Δολίνες. Είναι πολύ συνηθισμένη πρακτική στις Άλπεις.
  • Upcoming Events

    No upcoming events found
  • Today's Birthdays

    1. elgeo
      elgeo
      (45 years old)
    2. popitsi
      popitsi
      (45 years old)
  • Who is online

  • Forum Statistics

    • Total Topics
      17,306
    • Total Posts
      460,684
  • Member Statistics

    • Total Members
      10,476
    • Most Online
      1,823

    Newest Member
    BhoblhZog
    Joined
×
×
  • Create New...