Jump to content
PanosDrivas

Χ.κ. Παρνασσού 2018-19

Recommended Posts

Έχω να σας προτείνω αυτό που κάνω εγώ προσωπικά όταν δεν μου φέρονται επαγγελματικά σε μαγαζιά. Δεν πάω ξανά μέχρι να μου αποδείξουν ότι με σέβονται. Στον Παρνασσό 4 χρόνια οφ. Επομένως μην χαλιεστε και μην μας χαλάτε και μας με την γκρίνια. Δεν σ αρέσει πας αλλού

Αν είχα κάνει ότι έκανες θα είχα χάσει 80 υπερμέρες σκι και άλλες 20 μέτριες ή κακές. Μάλιστα συνήθως είναι συχνότερα από μια υπερμέρα τη βδομάδα, ήδη φέτος έχω γράψει 4 υπερμέρες ΧΚΠ. Φυσικά μόλις μυρίστηκα τη φόλα πήγα και αλλού προχτές ΧΚΚ.

 

80 υπερμέρες αξίζουν όλη τη γκρίνια και την προσπάθεια του κόσμου που έχει σαν στόχο να βελτιωθούν και μάλιστα σε πολλά σημεία έχουν βελτιωθεί χάρη στις προσπάθειές μας και άλλων.

 

Φυσικά απόλυτα σεβαστή η άποψη δεν πάω για σκι για να μη φάω φόλα αλλά οι 80 υπερμέρες στα 4 χρόνια είναι η διαφορά του είμαι ευτυχισμένος άνθρωπος με το δεν είμαι και κάτι μου λείπει (το συχνό καλό σκι). Και φυσικά εσύ με όλους τους άλλους που ξέρω που δεν πάνε είστε και καλά κάνετε ο λόγος που η διοίκηση που ΧΚΠ βλέπει το ένα εικοστό των εσόδων που θα μπορούσε από χιονοδρόμους και συνεχίζει να το απαξιώνει.

 

Αυγό κότα είναι. Μας λένε ψέματα, δεν πάμε, επειδή δεν πάμε δεν έχουν έσοδα, δεν επενδύουν, συνεχίζουν να μας λένε ψέματα μπας το σώσουν.

  • Like 2

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Άλλες χρονιές σε κακοκαιρίες μέναμε από λιφτ, ενώ είχαμε πίστες, προσβάσεις και πάρκινγκ. Αυτή τη φορά είχαμε το αντίστροφο.

 

Ρωτήστε τους ανθρώπους που πρέπει, ώστε να μάθετε πώς αξιοποιήθηκε ο εξοπλισμός και ποιες ήταν οι προτεραιότητες.

Ο Vro κάτι έπιασε όπως φαίνεται...

 

Η ενημέρωση ήταν φάουλ. Ο Σωτήρης ο ίδιος το αποδέχτηκε.

 

Sent from my SM-G903F using Tapatalk

Mα τι είναι αυτά που λες? Έπεσε Ράδιο Αρβύλα? Η κορφή Βάκχου δεν δούλευε και μάλιστα ήταν βέβαιο ότι δεν θα δουλέψει. Τα πάρκινγκ ήταν βέβαιο ότι δεν θα χωράνε παρά λίγα αμάξια. Eπέλεξαν εν γνώση τους να πουν ελάτε.

 

Ξέρεις ότι κάτι άλλο έφταιγε και δεν μας το λες?

 

Η ενημέρωση είναι μόνιμα φάουλ, ο ίδιος ο Σωτήρης το παραδέχτηκε μια φορά για μια μέρα μόνο και μάλιστα γράφοντας χοντρά ψέματα


Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

ρε θα βρω και τον μπελά μου.

υποθεσεις κανω βασιζομενος σε λογικη, εμπειρία και οτι (κριτικα παντα) ραδιο αρβυλα πιανω.

απο την στιγμη που δεν υπαρχει καμμια σοβαροτητα στην διοικηση και στην πληροφορηση απο το χιονοδρομικο και δυστυχως ή ευτυχως ο καθ ενας εχει την αποψη του (πχ την εικονα με τα αμαξια στο λειβαδι την ανεβασε το αραχωβα μετεο με την λεζαντα <αριστη διαχειρηση κυκλοφοριας απο το χιονοδρομικο, κανεις δεν ανεβηκε χωρις αλυσιδες>.....)

ΤΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΚΑΝΩ

τα ιδια ελεγα με δριβα, τα ιδια με ISS, τα ιδια με χιονη , τα ιδια με τον,,συμβουλο.

τουλαχιστον αυτο ας αναγνωριστει.

χαμαιλεωντας δεν ειμαι.

  • Like 3

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ξέρεις ότι κάτι άλλο έφταιγε και δεν μας το λες?

 

Κάνω μια σχετική έρευνα για κάτι που υπέπεσε στην αντίληψή μου, έχει δρόμο ακόμα για υπεύθυνη διασταύρωση στοιχείων. Λεπτομέρειες, αν θες, στο καρεκλάκι, εδώ αποκλείεται.

Εγώ δεν μπορώ να υπογράψω ότι 8 το πρωί τα λιφτ ήταν έτοιμα (μόνο όποιος ήταν πάνω στα λιφτ εκείνη την ώρα ξέρει). "Λειτουργικά" φαίνεται ότι ήταν από σχετικά νωρίς (ράουλα, πυλώνες, συρματόσχοινα), όπως άκουσα και εκτίμησα, παρατηρώντας όσο γινόταν από μακριά. Απλά με βάση όσα άκουσα ΚΑΙ είδα (από το έδαφος αλλά και από αέρος), εκτιμώ ακόμα ότι ο περιοριστικός παράγοντας για άνοιγμα, αλλά και σωστή διαχείριση ΜΕΤΑ το άνογιμα, τελικά ήταν αλλού. Μέρος του προβλήματος επιδέχεται βελτίωσης (προτεραιότητες, στρατηγική χρήσης υπάρχοντος -λιγοστού- εξοπλισμού).

 

Σε κάθε περίπτωση, υπενθυμίζω ότι όταν το χιονοδρομικό δεν δουλεύει, είμαι από τους πρώτους ζημιωμένους, για επαγγελματικούς λόγους. Επιπλέον, όταν μου λένε κάτι εμπιστευτικά το σέβομαι.

 

Το ότι η ΕΤΑΔ και το ΧΚΠ διαβάζουν το Forum (βεβαιωμένα, ανώνυμα και με την ευκαιρία Γεια Σας) αλλά δεν απαντούν δημοσίως σε κάτι δεν σημαίνει ότι όσοι είναι στον Παρνασσό επί τόπου και μπαίνουν στον κόπο να πουν δυο πληροφορίες ή εκτιμήσεις πρέπει να τα ακούνε σε τέτοιο ύφος.

 

Επίσης, και κλείνω αυτές τις κάπως άχαρες επεξηγήσεις, όλα αυτά που συζητάμε εδώ και πολλά περισσότερα, σε αντίθεση με τις φωνές εκτόνωσης στο διαδίκτυο, τα έχω μεταφέρει στο ανώτερο "δυνατό" επίπεδο στην ΕΤΑΔ και το ΧΚΠ, με φυσική μου παρουσία και υπό επίσημες συνθήκες.

 

:shuriken:

  • Like 8

Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλήμερα νέοι και νέες,

 

υπάρχει δυνατότητα ηλεκτρονικής φόρτωσης πόντων στην κάρτα του ΧΚΠ;;;

 

Αν ναι, πως; δεν βρίσκω κάτι στο site τους..

 

 

Λέμε για καταδρομική αύριο κ όπου μας βγάλει

Share this post


Link to post
Share on other sites

δεν υπαρχει ακομα φετος, παρ ολου που το εχουν υποσχεθει.

αυτος ειναι και ο λογος που γινεται το ελα να δεις στα ταμεία.

 

το βιντεο με το τρακτερ το μεσημερι στις 2 γεναρη στο κατω παρκινκ της φτερο το εβαλα για να δειξω οτι ο δρομος απο την περιφερεια ανοιξε.

το οτι δεν ανοιγει την φτερολακα το χκπ δεν ειναι επειδη δεν μπορει να παει.

επισεις περιμενω με τοσο χιονι αν οχι την σαχαρα, τουλαχιστον τον οδυσσεα στα κελαρια.

Λες και εκει να εχει 4/5?

 

 

και σήμερα δουλεύει. Αύριο και Φτερόλακκα

 

το παραπανω ειναι απο το fb του σωτηρη πριν απο 15 λεπτα.

αν δεν γινει τα παραπονα σας στον σωτο.

Edited by vro

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Φίλε SKRiB το θέμα είναι ότι δεν ξέρεις τι εισιτήριο θα έχουν αύριο. Άντε και την φορτώνεις ηλεκτρονικά την κάρτα με 30 ευρώ. Μπορεί αύριο να το έχουν 20 ευρώ. Με όλον αυτόν τον χαμό που επικρατεί επάνω, εγώ προσωπικά θα έβγαζα εισιτήριο επί τόπου....


Sky is not my limit.....it's my playground!!! :skydive:

Share this post


Link to post
Share on other sites

αυριο που θα καθομαστε 100 ατομα στο 1 ταμειο στην φτερο (αν πιστεψεις τον Σωτηρη....) θυμισου να φερεις πιπερι.


<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το πολύ εξωτερικό μας έχει χαλάσει σαν χιονοδρόμους και θεωρούμε κάποια πράματα δεδομένα...

 

τι να πω.. γι αυτό έγραψα "και όπου μας βγάλει" .. πας δυστυχώς με low expectations και ότι κάτσει από

α/ χιόνι

β/ πίστες

γ/ δρόμους

ε/ τιμές εισιτηρίων

στ/ κόσμο

κλπ κλπ κλπ

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Φίλε SKRiB το θέμα είναι ότι δεν ξέρεις τι εισιτήριο θα έχουν αύριο. Άντε και την φορτώνεις ηλεκτρονικά την κάρτα με 30 ευρώ. Μπορεί αύριο να το έχουν 20 ευρώ. Με όλον αυτόν τον χαμό που επικρατεί επάνω, εγώ προσωπικά θα έβγαζα εισιτήριο επί τόπου....

υπάρχει δυνατότητα ηλεκτρονικής φόρτωσης δηλαδή;; δεν την βρίσκω κάπου στο site

Share this post


Link to post
Share on other sites

Επειδή δεν χώραγαν άλλα αμάξια στα πάρκινγκ σταμάτησαν τον κόσμο κάτω. Με πολύ απλά λόγια μια επιχείρηση επέλεξε εν γνώση της να γράψει ένα λαμπρό μήνυμα ΕΛΑΤΕ 400χλμ μακρυά σε συμπολίτες της ενώ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ότι δεν μπορεί να εξυπηρετήσει πάνω από 500 το πολύ 1000 πελάτες.

 

Ρε συ, θες και τα γράφεις ή σου ξεφεύγουν αυθόρμητα;

Τί θέλεις δηλαδή, να παρακαλέσει το κάθε χ.κ τον κόσμο να μήν πάει;

Εσύ δεν ξέρεις οτι τέτοιες μέρες θα γίνεται χαμός;

Εσύ δεν ξέρεις οτι τέτοιες μέρες βγαίνουν στο δρόμο όλοι οι άσχετοι με το χιόνι;

Εσύ δεν ξέρεις οτι τέτοιες μέρες θέλει να πάει στο χιονοδρομικό ο κάθε πικραμένος για να πιει καφέ;

Γιατί δεν κάθεσαι στο δρόμο να τους σταματήσεις και να τους εξηγήσεις εσύ την κατάσταση και να τους πεις πότε να ανέβουν;

Share this post


Link to post
Share on other sites

δεν υπαρχει ακομα φετος, παρ ολου που το εχουν υποσχεθει.

αυτος ειναι και ο λογος που γινεται το ελα να δεις στα ταμεία.

 

 

Μάλιστα.. κατανοητό

 

αναχώρηση 5 το πρωί από γλυφάδα κ ότι κάτσει.

 

yolo

  • Like 5

Share this post


Link to post
Share on other sites

υπάρχει δυνατότητα ηλεκτρονικής φόρτωσης δηλαδή;; δεν την βρίσκω κάπου στο site

 

Απ'ότι φαίνεται δεν γίνεται. Τουλάχιστον λίγο που το έψαξα και εγώ..... αλλά και να γινόταν αυτές τις μέρες δεν θα το επιχειρούσα....


Sky is not my limit.....it's my playground!!! :skydive:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και τα γράφεις για έναν άνθρωπο που για τον μισθό του ταλαιπώρησε συσσωρευτικά δεκάδες χιλιάδες συμπολίτες μας?

 

Έλα... πες μας οτι μάς κάνεις πλάκα...

Ο Σωτήρης μόνο φταίει;

Ο καθένας από εμάς δεν έχει ευθύνες; Δεν ξέρει;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σας φλόμωσε στο ψέμα ο Σωτήρης πάλι, το φάγατε...

 

Όσοι γνωρίζουμε τον Σωτήρη ξέρουμε οτι δεν έχει πρόθεση να πει ψέματα. Γι' αυτό και διαφωνούμε με τη στοχοποίηση που του κάνεις. Ο Σωτήρης δεν είναι χθεσινός στη χιονοδρομία ή στον σύλλογο φίλε. Κρίμα...

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

...από τις καραμπινάτες περιπτώσεις απώλειας/σπατάλης χρημάτων που πληρώνεις σε φόρους?

 

Αυτό το αστείο περί φορολόγησης, το έχουμε ξανασυζητήσει. Άσ' το γιατί ξεπερνάει τα όρια της γραφικότητας και προκαλεί. Πληρώνουμε πολλά περισσότερα για την υγεία και ούτε τα νοσοκομεία λειτουργούν στοιχειωδώς. Άσ' το λοιπόν να πάει γιατί θα μας περάσουν όλους για γραφικούς και λεφτάδες. Δεν θέλει και πολύ.

Edited by ΑΛΕΞΗΣ
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Ρε συ, θες και τα γράφεις ή σου ξεφεύγουν αυθόρμητα;

Τί θέλεις δηλαδή, να παρακαλέσει το κάθε χ.κ τον κόσμο να μήν πάει;

Εσύ δεν ξέρεις οτι τέτοιες μέρες θα γίνεται χαμός;

Εσύ δεν ξέρεις οτι τέτοιες μέρες βγαίνουν στο δρόμο όλοι οι άσχετοι με το χιόνι;

Εσύ δεν ξέρεις οτι τέτοιες μέρες θέλει να πάει στο χιονοδρομικό ο κάθε πικραμένος για να πιει καφέ;

Γιατί δεν κάθεσαι στο δρόμο να τους σταματήσεις και να τους εξηγήσεις εσύ την κατάσταση και να τους πεις πότε να ανέβουν;

Όλα τα ξέρω

 

Εσύ δεν ξέρεις για ποιον σκοπό ιδρύθηκε ο Σύλλογος, καλύτερη χιονοδρομία, ΟΡΘΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΧΙΟΝΟΔΡΟΜΟΥ?

Εσύ δεν ξέρεις ότι ο μοναδικός λόγος που δεν ανεβαίνουν 30 στον Παρνασσό για κάθε έναν που ανεβαίνει είναι γιατί τέτοια περιστατικά μη ορθής ενημέρωσης είναι ο κανόνας και όχι η εξαίρεση?

 

Αν 9 στις 10 φόλες υπήρχε μια μόνο γραμμή στις 5 το πρωί που να έλεγε "δύσκολα τα πράγματα κάνουμε προσπάθειες να επανέλθει το χιονοδρομικό μέσα στη μέρα" δεν θα ήταν πολύ καλύτερα τα πράγματα. Αυτό ζητάω.

 

Απλά λέω ότι επέλεξαν (όσο και να υπεκφεύγει να το γράψει ο Phaethon F1 και ξέρω πολύ καλά ότι με διαβάζουν και φίλοι λιωμένοι στη δουλειά εργαζόμενοι και οι άσχετοι εγκληματίες και κυρίος ο κος Τερζάκης στα ΕΤΑΔ) ενώ ΓΝΩΡΙΖΑΝ ότι θα πέσει η φόλα της αρκούδας να ΜΑΣ ΑΝΕΒΑΣΟΥΝ ΝΑ ΤΗΝ ΦΑΜΕ. Ο Σωτήρης το έγραψε ποιον να πω ότι το έγραψε?

 

Αν ζούμε σε μια κοινωνία που είμαι ο μόνος που πιστεύει ότι αυτό είναι το μόνο και βασικό πρόβλημα της χιονοδρομίας μέσα στη σεζόν και πρέπει να ουρλιάζουμε μόνιμα "ΤΟΣΟ ΧΑΛΙΑ ΠΟΥ ΕΧΕΤΕ ΚΑΝΕΙ ΤΟΝ ΠΑΡΝΑΣΣΟ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΘΑ ΣΩΣΕΙ ΤΗΝ ΣΕΖΟΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΛΕΤΕ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ" πρέπει να μεταναστεύσω.

 

Μόλις τελειώσει η σεζόν άλλα είναι τα προβλήματα, τώρα τόσο παρατημένος αστελέχωτος και χωρίς μέσα που είναι ο Παρνασσός μόνο ο χιονοδρόμος να ξέρει όλη την αλήθεια μπορεί να το σώσει.

 

Συμφωνώ πάντως είναι το μικρότερο από αυτά που πτώχευσε η χώρα, στο forum των γιατρών θα έγραφα για την υγεία. Εδώ βλέπω snowclub αν μπήκα σε λάθος site πες.

Edited by ΜΙΚ
  • Like 2

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αν 9 στις 10 φόλες υπήρχε μια μόνο γραμμή στις 5 το πρωί

 

Δεν μπορεί να υπάρχει γραμμή στις 5 το πρωΐ, γιατί δεν επαρκούν οι εργαζόμενοι για την εύρυθμη λειτουργία του χ/κ. Όλα τ' άλλα είναι για να μιλάμε. Και καλά κάνουμε και μιλάμε, δεν είναι κακό.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εσύ δεν ξέρεις για ποιον σκοπό ιδρύθηκε ο Σύλλογος, καλύτερη χιονοδρομία, ΟΡΘΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΧΙΟΝΟΔΡΟΜΟΥ?

 

Εγώ δεν μπορώ να ξέρω για τον σύλλογο, αφού είμαι νέος εδώ μέσα.

Εσύ μπορείς να με πείσεις οτι ο σύλλογος αυτός μπορεί να αλλάξει τα πράγματα όσο δεν πληρώνει γι' αυτά;

Share this post


Link to post
Share on other sites

κάπου εδω μπαινουν οι μοντ και πανε τα περι ψυχογραφηματος του σωτου στο λημα <προβληματα της τουριστικης χιονοδρομιας>

 

εγω μενω στην αναρτηση του Σωτου οτι θα ανοιξει η φτερο και ετοιμαζω αυριο για παρα πολυ δυσκολες συνθηκες με 160 μετρα freezing level, δηλαδη ολικο παγετο ολη την μερα.

καθε πληροφορια για τον δρομο και γενικα την βορεια πλευρα, ευπροσδεκτη.

καλο σκι, προσοχη στην εθνικη, προσοχη στον κοσμο αραχωβα λειβαδι, προσοχη στο φοβερο κρυο απο πισω,

καλο σκι.

  • Like 2

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Δεν μπορεί να υπάρχει γραμμή στις 5 το πρωΐ, γιατί δεν επαρκούν οι εργαζόμενοι για την εύρυθμη λειτουργία του χ/κ. Όλα τ' άλλα είναι για να μιλάμε. Και καλά κάνουμε και μιλάμε, δεν είναι κακό.

Aυτό είναι η μεγαλύτερη μπαρούφα και η μεγαλύτερη απάτη των χιονοδρομικών. Ξέρω 100% και το υπογράφω ότι 8 στις 10 φόλες του Παρνασσού κάποιος γνώριζε από τις 12 το βράδυ μη σου πω πολύ πιο νωρίς ότι είναι σίγουρες. Μια στις 10 το έμαθε 5 το πρωί και μόνο μια στις 10 το πήραν χαμπάρι 8 το πρωί. Αυτό είναι το μόνο που ζητάω και πρέπει όλοι μόνο αυτό να ζητάμε,.

 

Να σου γράψω ότι τα 3 βράδυα που έχω κάτσει πάνω και άλλες 100 φορές που ήμουν στα ζεστά και μίλησα τηλεφωνικά περίπου κατά τις 12 οι έμπειροι έλεγαν "τη κάτσαμε ή το σώσαμε" και έτσι ακριβώς έγινε στο 99% των περιπτώσεων. Τόσο δύσκολο είναι αυτή η πληροφορία να φτάνει στον πελάτη? Κόστος 0, κέρδος 29 στους 30 χαμένους χιονοδρόμους.

 

Το ίδιο έγινε προχτές 8 το βράδυ κάποιος ήξερε ότι πάμε για επική φόλα. Το απέκρυψε η ενημέρωση του ΧΚΠ.

 

Aν η νοοτροπία και η εντολή των ΕΤΑΔ είναι "φέρτε τους πάνω κι ας φάνε φόλες" ξέρετε ποιος φταίει, ο Διευθύνων Σύμβουλος τους.

 

 

Εγώ δεν μπορώ να ξέρω για τον σύλλογο, αφού είμαι νέος εδώ μέσα.

Εσύ μπορείς να με πείσεις οτι ο σύλλογος αυτός μπορεί να αλλάξει τα πράγματα όσο δεν πληρώνει γι' αυτά;

Κι όμως ο Σύλλογος έχει αλλάξει προς το καλύτερο πάρα πολλά πράγματα και το ξέρεις.

Edited by ΜΙΚ

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

τελικά υπάρχει αρχιπιστέρ φέτος?

Όπως έχουν γράψει και αρκετοί άλλοι φίλοι φέτος και χωρίς να θέλω να υποτιμίσω κάποια από τα παιδιά που υπό δύσκολες συνθήκες προσπαθούν να κάνουν το δύσκολο επάγγελμα του πιστέρ η αλήθεια είναι ότι ο χαρακτηρισμός "επικίνδυνη καφετέρια με αναβατήρες" είναι λίγος για να περιγράψει την ποσότητα, το επίπεδο σαν γνώσεις, εμπειρία και πιστοποιήσεις των πιστέρ που φέτος εργάζονται στον Παρνασσό.

 

Για το μέγεθος του χιονοδρομικού, την επισκεψιμότητα και την επικινδυνότητά του είναι απλά απαράδεκτο το επίπεδο και η ποσότητα πιστέρ ειδικά αν μιλάμε για πιστοποιήσεις.

 

Φυσικά δεν φταίνε οι ίδιοι που μάλιστα έχω δει να σκίζονται μπας χαρούμε σκι αρκετούς. Απλά πρέπει να πάρει τους τριπλάσιους και να πληρώσει καλά για να πάρει και έμπειρους με πιστοποιήσεις.

Edited by ΜΙΚ

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

αγάλι αγαλι η φτερο απο σαββατο γινεται σαββατοκυριακο...

απο μια αποψη και η δευτερα σχολικη αργία ειναι και αυτη.

υπαρχει περιθωριο....

λαου λαου...

ο τονος στο α.

 

 

 

Μέχρι τις 6 το απόγευμα θα ανακοινωθεί αν η Φτερολάκα θα λειτουργήσει αύριο ή όχι. Αυτή την ώρα χιονίζει.

απο τον βατικιωτη...

σε εφαγα πυθία

καλα ειμαι και το πρωτο γιδι, που λεει και ο...άλλος.

 

χιονιζει σε χιονοδρομικο...αυτο ειναι ειδηση υποθετω....

Edited by vro
  • Like 2

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.

  • Posts

    • Ακόμα και αν δε σώζεται ένα χιονοδρομικό,θα ρίξουν χρήματα για να ικανοποιήσουν τους τοπικούς βουλευτές και πολιτευτές που χρηματοδοτούνται από τους τοπικούς επιχειρηματίες και ψηφίζονται από τους κατοίκους που ζουν σε μεγάλο ποσοστό από τα χιονοδρομικά.Να τ΄αφήσουν δεν υπάρχει περίπτωση και να ρίξουν όλο το βάρος στα χιονοδρομικά που ανέφερες που μπορεί να είναι πιο σωστή επένδυση.Δυστυχώς η Ελλάδα δεν έχει σχεδιασμό.Πάει με τον αέρα των συμφερόντων.Πριν μερικά χρόνια έβλεπα ένα ρεπορτάζ για τα χωριά γύρω από τα Βαρδούσια.2 επιχειρηματίες είχαν πει "πρέπει να μας φτιάξουν χιονοδρομικό κέντρο"...Δεν ξέρω αν θα μπορούσε να γίνει κλπ,αλλά σκέψου να βρίσκονταν χρήματα για επέκταση χιονοδρομικών κλπ,μην έχεις αμφιβολία ότι οι εκάστοτε κυβερνώντες θα δέχονταν τρομερές πιέσεις για να φτιάξουν χιονοδρομικό σε περιοχές που εκλέγονται βουλευτές τους...Εδώ σχεδιάζουν μεταφορές στρατοπέδων,όχι με επιχειρησιακούς όρους αλλά με οικονομικούς όρους,αν θα βλαφτεί η τοπική οικονομία,τι λέμε τώρα για χιονοδρομικά...
    • Συγγνώμη,αλλά μια σοβαρή χώρα με σχεδιασμό γι΄ανάπτυξη τουριστικού προϊόντος δε θα έπρεπε να βασίζεται στις απαιτήσεις των δήμων.Ξεκινάς ένα σχεδιασμό και τον υλοποιείς.Αλλά αυτό για σοβαρές χώρες.Στην τελική ανάλυση η περιφέρεια πλέων είναι μία,δεν είναι όπως παλιότερα 10 νομαρχίες.Άρα η περιφέρεια μπορεί να υλοποιήσει όποια έργα απαιτηθούν για να γίνει ανταγωνιστική και προσοδοφόρα.Τώρα αν κάθονται ν΄ακούν τις αντιρρήσεις των τοπικών αρχόντων και των βουλευτών που θέλουν να ικανοποιήσουν τους ψηφοφόρους τους και τους χρηματοδότες τους επιχειρηματίες,μάλλον πρόκειται για...μπανανία...
    • Δεν θα διαφωνήσω για τα πιο χαμηλά υψόμετρα. Εκεί ίσως είναι μάταιο πολλές φορές αλλά υπάρχουν και φορές που θα είναι υπερχρήσιμο. Και εγώ προτιμώ την επέκταση. Δυστυχώς όμως όλα τα χιονοδρομικά του κόσμου δείχνουν ότι είναι απαραίτητο και το τεχνητό. Ειδικά φέτος θα ήταν όπως το λες "μεσαιου επιπεδου για 100 μετρα, τρομερο για το Βακχο και 6-14-10-τελειωμα περιφερειακης". Ξεχάσαμε και το απότομο του Ηρακλή και τα περάσματα Δια Οδυσσέα....Αν σου κόστιζε 5.000 ευρώ? Ακριβό? Το αν θα το δούλευες στο 1750 και το 1650 είναι καθαρά απόφαση του σημείου της σεζόν. Αν δου λείπουν τα τελευταία 50 μέτρα θα είναι θησαυρός. Θυμήσου πόσες φορές και φέτος ήταν μια χαρά και έλλειπε χιόνι τα τελευταία 50 μέτρα. Δυο βδομάδες θα τις κέρδιζες τουλάχιστον. Ακριβό? Αν σου κόστιζε 300 ευρώ? Θα στο γυρίσω στη λογική "ας το έχουμε όπως όλα τα χιονοδρομικά του κόσμου και ανάλογα με τη σεζόν, τη στιγμή και το μέρος, μετατρέπει πίστες με πέτρες σε πίστες και πίστες κλειστές για 50 μέτρα σε πίστες ανοιχτές"    
    • Έκλεισα με 6 σκι και αυτά έξω. Τα Καλάβρυτα που λατρεύω δεν τα κατάφεραν. Για Παρνασσό ούτε για αστείο. Υπομονή για του χρόνου πια.
    • 😀   Για μένα ήταν μακράν η χειρότερη σεζόν (εκτός της καραντίνας φυσικά) από το 94 που ξεκίνησα. Από την μια οι υποχρεώσεις, από την άλλη η κάκιστη σεζόν, το αποτέλειωσε και το κατάμουτρο ψέμα του Παρνασσού για πλήρη λειτουργία, και με αυτά και με αυτά έμεινα με... 1 σκι.    1 σκι σε μια ολόκληρη σεζόν. Απίστευτο μου φαίνεται... 
  • Upcoming Events

    No upcoming events found
  • Today's Birthdays

    1. ballaki
      ballaki
      (32 years old)
    2. grousso
      grousso
      (43 years old)
  • Who is online

  • Forum Statistics

    • Total Topics
      17,306
    • Total Posts
      460,664
  • Member Statistics

    • Total Members
      10,473
    • Most Online
      1,823

    Newest Member
    BrianEsola
    Joined
×
×
  • Create New...