Jump to content
PanosDrivas

Χ.κ. Παρνασσού 2018-19

Recommended Posts

Πούδρα στο απάτητο ούτε για δείγμα .

Την έψαξα παντού.

Το χιόνι έφαγε μπάτσο από ήλιο και ξαστεριά και έκανε κρουστά που μόλις χώσεις σπάει και σε κάνει ....

Επισεις ο αέρας....

Το βουνό σε κορφές, κόψεις, εκτεθιμενα είναι ξεχιονο.

Στην καλύτερη φυσιμενο βλογιοκομενο χωράφι, στην χειρότερη πετροπαγος.

Απορώ τι περιμέναμε να πέσει από τον μπαλαλουκας, πέτρες;;;;

Το πρωί μετά από 4-5 προσπαθειες εκτός κάθησα πίστα μέχρι που πλάκωσαν οι 12 φυλές του Ισραήλ. Ακόμα και ο Βαγγέλης από την Χαλκίδα ήρθε....

Μετά τραβέρσες από Ηρακλή.

Βρήκα μια κάθετη στην γραμμή πτώσης ρωγμή στον τυριά και λοξοδρομησα προς μπαλαλουκας να μην την πειράξω. Παρά πολύ πετροπαγος.

Λοιπόν Σαχάρα νταξ κρουστα, όχι και ότι το έχει θαψει ε; Φαίνεται φωτό.

Προσβάσεις πετροπαγος.

Βλαχολακα όχι θαμενη αλλά παρατημένη σίγουρα.

Όλη η κορυφογραμμή βλαχολακα προς καλιοπη. γυμνή με μπόλικη πέτρα.

Από κάτω δεν είδα, δεν ήθελα να πάω κοντά , 5 λεπτά δρόμος ήτανε αλλά μπορεί να παρεξιγιοτανε.

Λοιπόν φρύδια έχει ακόμα και πάνω από κελάρια, αλλά αυτό δεν είναι καινούργιο.

Ας τα ρίξουν, ας τους πάρουν κανόνι και κάνα παπά να τους ευλογήσει μην γκρεμίσουν το βουνό όπως οι απέναντι.

Αλλά το θαψιμο δεν το είδα.

Τωρα αν έχουν κάνει τομές, τεστ, ελέγχους, αναλύσεις και έχουν βρει ότι πάει να φύγει τρέχοντας σαν την νεράιδοραχη, να βγουνε να το πουνε.

  • Like 4

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Είπαν για αύριο ότι θα ανοίξει η Φτερόλακα αλλα δεν βλέπω δραστηριοτητα στις κάμερες.

 

Έχει κανεις (vro) καμία πληροφορία? :)


LP3weby.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Με Νοτιά και οριακή παγοποίηση, τελικά όσο και να βάλει δεν είναι αυτό που περιμένουμε.

Αν έχει δε και αέρα, βράστα.

Ενώ η προηγούμενη παρτίδα με Β/ΒΑ που έπιασε τη Φτερό με ωραίες θερμοκρασίες, ήταν μια μαγεία.


The map is full of places that only mean anything to me because of snowboarding...

Share this post


Link to post
Share on other sites

πάντως το snowreport δίνει ανοιχτή φτερόλακκα για αυριο και ανοιχτό το συνδετικο (κλειστό ΔΙΑ).

 

στη φτερόλακκα ανοιχτά μόνο η 6 και η 10 (14 κλειστή)

 

Πρόσβαση στη Φτερόλακα απο Αμφίκλεια αλλά κλειστό δρόμο απο φτερόλακα για κελάρια!

Edited by thanasissin

LP3weby.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

πάντως το snowreport δίνει ανοιχτή φτερόλακκα για αυριο και ανοιχτό το συνδετικο (κλειστό ΔΙΑ).

 

στη φτερόλακκα ανοιχτά μόνο η 6 και η 10 (14 κλειστή)

 

Πρόσβαση στη Φτερόλακα απο Αμφίκλεια αλλά κλειστό δρόμο απο φτερόλακα για κελάρια!

 

Καλό θα είναι το sr να ενημερώσει και το ΧΚΠ γιατί, μέχρι τώρα η αυριανή λειτουργία δείχνει κλειστή τη Φτερόλακκα

:hope:

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Με Νοτιά και οριακή παγοποίηση, τελικά όσο και να βάλει δεν είναι αυτό που περιμένουμε.

Αν έχει δε και αέρα, βράστα.

Ενώ η προηγούμενη παρτίδα με Β/ΒΑ που έπιασε τη Φτερό με ωραίες θερμοκρασίες, ήταν μια μαγεία.

 

Την ημέρα με τον πολύ αέρα, πάντως, σήκωσε πολύ πράγμα, έβλεπες για ώρες από τις κορυφές να δραπετεύει και να σκορπίζει το χιόνι.


Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τελικά έπειτα από μεγάλη αποχή ξαναπήγα χτες στο ΧΚΠ.

Έβγαλα κι εξάρα τρομάρα μου (η που--να θέλει να κρυφτεί κι η χαρά δε την αφήνει).

Τι είδα:

-Κόσμος πολύς για καθημερινή που λόγω καιρού (πήραμε όλοι άδεια) ήλπιζε να κάνει σκι

-Ανέβηκα με skibus επομένως ακριβώς την κατάσταση του οδοστρώματος δε την ξέρω αλλά, τόσες μέρες μετά τη χιονόπτωση ήταν πολλοί αυτοί οι οποίοι έβαζαν αλυσίδες και μου φάνηκε κουλό να μην έχει καθαριστεί ο δρόμος πόσω μάλλον δε που το πλήρες πλάτος δεν ήταν αποχιονισμένο και 2 αυτοκίνητα χώραγαν δε χώραγαν σε κάποια σημεία.

-Στα εκδοτήρια έγινε λίγο της κακομοίρας με τέσσερα ταμεία να δουλεύουν (βέβαια έσκασαν 3 λεωφορεία του Πατάκη μαζί στο ΧΚ οπότε η συμφόρηση ήταν μάλλον μόνο εκείνη τη στιγμή και μετά ξεμπούκωσε)

-Το προσωπικό στα λιφτ επί ποδός και βοηθητικό - ευγενικό με όλους ακόμα και μ'αυτούς που δεν τους άξιζε.

-Το στρώσιμο σε γενικές γραμμές καλύτερο από ότι το θυμάμαι αλλά δεν ήμουν από τους πρώτους πάνω για να χαρώ κοτλέ στην πίστα. Σε κάποια σημεία στα χαμηλά του κόκκινου βάκχου πάντως υπήρχαν κάτι περίεργες ραφές.

-Δεν καταλαβαίνω γιατί ο συνδυασμός 1 προς 1 σε καρέκλες - καμπίνες ενόχλησε κάποιους. Οι καμπίνες έφευγαν πλήρεις άρα εξυπηρετούνταν περισσότερος κόσμος. Στην διαχείριση δε των καμπινών το ΧΚ είχε 2 deticated εργαζομένους, ο πρώτος για να περνούν 8 άτομα κάθε φορά και ο δεύτερος για να βοηθά επισκέπτες παιδιά και γενικότερα όσους δε το είχαν ακόμα και τακτοποιώντας τους τα σκι.

-Ηρακλή μία φορά πήρα μετά η ουρά ήταν αποκαρδιωτική

-Ο Περικλής κάποια στιγμή κατά τη 13:00 τα έπαιξε και φοβήθηκα ότι παρέδωσε για την ημέρα αλλά ξανάνοιξε σχετικά γρήγορα.

-Έκανα σκι αλλά δε μπορώ να πω ότι χόρτασα. Γενικά η επανήληψη του ίδιου τοπίου το καθιστούσε λίγο βαρετό. Μήπως να φυτέψουμε κανένα δέντρο???

-Κρίμα που το αναψυκτήριο πάνω δε λειτουργεί όπως και το baby3.

 

Γενικά ήταν μία εύκολη μέρα για το ΧΚΠ και κατάφερε να ανταποκριθεί. Καιρός τέλειος, αέρας ανύπαρκτος και κόσμος πολύς για καθημερινή αλλά όχι και σαββατοκύριακου. Μακάρι σε πιο απαιτητικές για τη διαχείρηση συνθήκες να τα καταφέρνει εξίσου καλά.

Αν η Φτερόλακα ήταν ανοιχτή θα ήταν εξαιρετική η όλη εμπειρία.

 

ΥΓ: Είχα ξεχάσει πόσο παλιός δείχνει ο Αίολος ειδικά ανάμεσα σε Βάκχο και Ηρακλή

  • Like 7

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγώ θα κάνω το εξής σχόλιο... Ψάχνω επί 2 εβδομάδες 2 άτομα από ολόκληρη Αχαΐα να πάμε Παρνασσό να χαρούμε λίγο σκι! Ένας ηρωικός δεν έχει βρεθεί...

 

Αλλά αν τους έλεγα για καφέ στο σαλέ θα μάζευα 115! Τι στο καλό? Μπας και υπάρχουν και άλλα φόρουμ να ψαχτουμε?

 

Sent from my BLA-L29 using Tapatalk

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Επιχειρηματίας στο Λιβάδι απείλησε πάρα πολύ ορθά με μηνύσεις για διαφυγόντα κέρδη για κακή δουλειά σε θέματα αποχιονισμού και διαχείρισης.

 

Σε οποιαδήποτε πολιτισμένη δυτική χώρα δεν θα μιλούσαμε για απειλές. Οι μηνύσεις θα είχαν ήδη φύγει και απλά το κράτος θα προσπαθούσε να τους πείσει να τις αποσύρουν. Από επιχειρήσεις, από σχολές σκι κτλ κτλ.

Η απάντηση μου ήταν για αυτά. Οι επιχειρηματίες και οποιοσδήποτε κερδίζει λόγω του ΧΚΠ πρώτα πρεπει να συνεισφέρουν και μετά πρέπει να απαιτούν και να κάνουν μηνύσεις .Αυτά νομίζω έχουν σχέση με το χιονοδρομικό ή θα πρέπει να έχουν όπως έχουν και σε χώρες του εξωτερικού. Για το ski tax με βρίσκεις σύμφωνο.

 

Φταίει η τροχαία που δεν είχαν καθαριστεί τα πάρκιν; η που δεν χωρούσαν τα αυτοκίνητα;

 

Η δουλειά του τσοπάνη δεν είναι επ΄ουδενί προσβλητική, το κακό είναι ο νεοπλουτισμός των επαγγελματιών της περιοχής που νομίζουν ότι το κράτος πρέπει να χρηματοδοτεί τα ελλείμματα του ΧΚΠ για να εργαζονται και να κερδίζουν αυτοί χωρίς να συνεισφέρουν τίποτα.

Edited by kosaitis
  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

(σου απάντησα αναλυτικά pm τι έγινε εκείνες τις μέρες για να μη συνεχιστεί εδώ και ζαλίζουμε τον κόσμο :santa: )

  • Like 1

Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Την ημέρα με τον πολύ αέρα, πάντως, σήκωσε πολύ πράγμα, έβλεπες για ώρες από τις κορυφές να δραπετεύει και να σκορπίζει το χιόνι

 

Αυτό το ρημάδι είναι το θέμα πότε θα μοντελοποιήσω, να δούμε που στο καλό το πάει. :D

Διάβαζα προ ολίγου μια δημοσίευση που έδειχναν οι Ελβετοί τις διαφορές στην κατανομή του snow depth από το drifting κλπ όπως έχει προκύψει από προσομοιώσεις ανέμου 5/10/25/50 μέτρων. Χάος. Και εδώ μιλάμε για 3 και 5 χιλιόμετρα προγνώσεις στην καλύτερη...

  • Like 1

The map is full of places that only mean anything to me because of snowboarding...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπέρα. Η Φτερόλακκα θ ανοίξει αύριο; Το πάρκινγκ της;

Κι εγώ δεν έχω βγάλει ακόμη άκρη. Έως το απόγευμα στις webcam δεν είχαν πατήσει τίποτα.

 

Για κελάρια καρφί εγώ θα φύγω αύριο πρωί πρωί


LP3weby.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Έχουν δοθεί διαβεβαιώσεις ότι η φτερολακα θα ανοίξει ... αλλά είναι απαράδεκτη η αδιαφορία των δημάρχων της Αμφίκλειας -Ελατειας και Δελφων για την αδράνεια που έχουν δείξει στο θέμα αυτό υποχρεώνοντας όλους μα όλους να διέρχονται από την Αραχωβα! !

Δεν θεωρώ ότι υπάρχει πιθανότητα ο δρόμος φτερολακα-κελάρια να ανοίξει

Αλλά δεν πειράζει τη να κάνουμε ! .....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η απάντηση μου ήταν για αυτά. Οι επιχειρηματίες και οποιοσδήποτε κερδίζει λόγω του ΧΚΠ πρώτα πρεπει να συνεισφέρουν και μετά πρέπει να απαιτούν και να κάνουν μηνύσεις .Αυτά νομίζω έχουν σχέση με το χιονοδρομικό ή θα πρέπει να έχουν όπως έχουν και σε χώρες του εξωτερικού. Για το ski tax με βρίσκεις σύμφωνο.

 

Φταίει η τροχαία που δεν είχαν καθαριστεί τα πάρκιν; η που δεν χωρούσαν τα αυτοκίνητα;

 

Η δουλειά του τσοπάνη δεν είναι επ΄ουδενί προσβλητική, το κακό είναι ο νεοπλουτισμός των επαγγελματιών της περιοχής που νομίζουν ότι το κράτος πρέπει να χρηματοδοτεί τα ελλείμματα του ΧΚΠ για να εργαζονται και να κερδίζουν αυτοί χωρίς να συνεισφέρουν τίποτα.

 

 

Ενώ απο το τζίρο του πρέπει να πληρώσει το 60% και βάλε περίπου σε εφορία και ασφαλιστικό θέλουμε να μας καθαρίσουν και το δρόμο;

Επειδή ήμουν και εγώ επαγγελματίας μέχρι φέτος κάτω απο χιονοδρομικό για αυτό τα γράφω αυτά. Οταν θα υπάρξει λογική σε αυτή τη χώρα ως προς τη φορολογία τότε μπορούμε να συζητάμε ώστε να συνεισφέρουν οι επιχειρήσεις για τα χιονοδρομικά.

  • Like 3

9-2-05020.jpg





Share this post


Link to post
Share on other sites

https://parnassos-ski.gr/η-μία-μέρα-καλύτερη-από-την-άλλη/

 

 

 

Δίνει ανοιχτό δρόμο από Αμφίκλεια και Πολύδροσο αλλά μόνο με αλυσίδες

Share this post


Link to post
Share on other sites

αραγε παρκινκ θαχει η φτερο ή θα παρκαρουμε στον...θεο?


<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

αραγε παρκινκ θαχει η φτερο ή θα παρκαρουμε στον...θεο?

 

 

είναι αυτό ή κλανω λάθος;

post-7503-0-61852900-1547838040_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

αραγε παρκινκ θαχει η φτερο ή θα παρκαρουμε στον...θεο?

Τελικά θα ανέβεις? Γιατί είχες κάνει άλλες δηλώσεις εντός εβδομάδας!

 

Sent from my BLA-L29 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

είναι αυτό ή κλανω λάθος;

 

:animier::animier::animier::animier::animier::animier::animier::animier::animier::animier::animier::animier:

 

 

 

δωσε μια μεγαλυτερη να καθαρίσει και το μεγαλο απο πισω. :shuriken:

  • Like 1

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τελικά θα ανέβεις? Γιατί είχες κάνει άλλες δηλώσεις εντός εβδομάδας!

 

Sent from my BLA-L29 using Tapatalk

 

καλα καθεσαι και δινεις βαση σε οσα γραφω?

ουτε εγω δεν με πιστευω....

τον καιρο τον εχεις δει απο βδομαδα?

  • Like 6

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

πἐθανα... :LMAO::LMAO::LMAO::LMAO::LMAO:

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

καλα καθεσαι και δινεις βαση σε οσα γραφω?

ουτε εγω δεν με πιστευω....

τον καιρο τον εχεις δει απο βδομαδα?

Κρίση αυτογνωσίας πριν αντιμετωπίσεις την Φτερολακα?

 

Να σε περιμένω αύριο με το αμαξιδιο να τεσταρουμε πρόσβαση αμεα και ευκολία σε καμπινε?

 

Sent from my BLA-L29 using Tapatalk

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κρίση αυτογνωσίας πριν αντιμετωπίσεις την Φτερολακα?

 

Να σε περιμένω αύριο με το αμαξιδιο να τεσταρουμε πρόσβαση αμεα και ευκολία σε καμπινε?

 

Sent from my BLA-L29 using Tapatalk

 

και ομως η 7 ειναι το μονο λιφτ που εχει και διαδρομο για αμεα.

ναι αληθεια λεω.

μας τα χαλαει λιγο το σκι ντατα μετα, αλλα διαδρομο εχει.

εχει και τουαλετα που χωραει αμαξιδιο, αλλα φετος δεν εχει...νερο.....


<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.

×
×
  • Create New...