Jump to content
PanosDrivas

Χ.κ. Παρνασσού 2018-19

Recommended Posts

0160_17.01.2019_ΑΠΟΦΑΣΗ_ΚΗΡΥΞΗ_ΟΡΙΣΤΙΚΟΣ_ΑΑ.pdf

 

 

 

 

 

ως τωρα παρκαδόροι και πιστερ ηταν εργολαβια με προσωρινη αναθεση.

επειδη οπως ολοι ειδαμε τα... εξαιρετικα αποτελεσματα...... και στα δυο, η προσωρινη εγεινε και οριστικη...

 

με όλο το σεβας στους παρκαδορους, που κανουν μια δυσκολη δουλεια

 

ομως αλλο βαρος εχουν οι πιστερ

σε ενα χιονοδρομικο τελος παντων.

το γεγονος οτι πιστερ και παρκαδοροι ειναι σε εργολαβο και ρατρακατζηδες, λιφτιερηδες και...ταμιες ειναι στην εταδ...

εμενα προσωπικα, με ξεπερνά.....

Edited by vro
  • Like 4

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

κωνσταντινε αυριο δεν χρειαζεται να ειστε ολα τα πουλμαν στις 9...

 

 

ΨΦΔ146ΜΚ6Π-ΓΧΠ.pdf

 

 

 

σαν να ζω δεκαετια του 50....


<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

8 δεν ανοίγει αύριο?

 

Sent from my BLA-L29 using Tapatalk

 

μεγαλη μπουκια φαε, μεγαλη κουβεντα μην πεις.

 

απλα μολις μαθαμε οτι προχτες ο κλαουδατος ανεβηκε παρανομα...

 

:LMAO::ball::fun::police::police::police::police::police::police::police::police:


<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

attachicon.gif0160_17.01.2019_ΑΠΟΦΑΣΗ_ΚΗΡΥΞΗ_ΟΡΙΣΤΙΚΟΣ_ΑΑ.pdf

 

 

 

 

 

ως τωρα παρκαδόροι και πιστερ ηταν εργολαβια με προσωρινη αναθεση.

επειδη οπως ολοι ειδαμε τα... εξαιρετικα αποτελεσματα...... και στα δυο, η προσωρινη εγεινε και οριστικη...

 

με όλο το σεβας στους παρκαδορους, που κανουν μια δυσκολη δουλεια

 

ομως αλλο βαρος εχουν οι πιστερ

σε ενα χιονοδρομικο τελος παντων.

το γεγονος οτι πιστερ και παρκαδοροι ειναι σε εργολαβο και ρατρακατζηδες, λιφτιερηδες και...ταμιες ειναι στην εταδ...

εμενα προσωπικα, με ξεπερνά...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κάτι άλλο που πρόσεξα ή δεν πρόσεξα στο ΧΚΠ ήταν σανιδάδες να έχουν τις σανίδες παραμάσχαλα στα λιφτ. Μπορεί και να συνέβη αλλά σε καμία περίπτωση δεν είχε τέτοια έκταση το φαινόμενο ώστε να το προσέξω και να με χαλάσει. Ακούτε κε Σπυρόπυλε;;;

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

attachicon.gif0160_17.01.2019_ΑΠΟΦΑΣΗ_ΚΗΡΥΞΗ_ΟΡΙΣΤΙΚΟΣ_ΑΑ.pdf

 

 

 

 

 

ως τωρα παρκαδόροι και πιστερ ηταν εργολαβια με προσωρινη αναθεση.

επειδη οπως ολοι ειδαμε τα... εξαιρετικα αποτελεσματα...... και στα δυο, η προσωρινη εγεινε και οριστικη...

Απλά μέχρι τώρα δεν είχαν οι πιστέρ καν τις πιστοποιήσεις. Από όσο ξέρω εκπαιδεύτηκαν σε διασώσεις κλπ οπότε σε γενικές γραμμές καλύπτουν πια κάποιους από τους όρους της σύμβασης.

 

Ναι ναι η Παναγία μας έσωνε τόσο καιρό, όχι ότι από εδώ και πέρα δεν θα χρειαστιούμε την βοήθειά της.

 

Και μην ξεχνάμε το πολύ σημαντικό που δίνει level 5 ένα χιονοδρομικό χωρίς καν να έχει πάει να δει. Οι δικές μου πληροφορίες από κόσμο που πήγε μιλάνε για level 3 το πολύ. Καταφέραμε σε αυτή τη χώρα ένα σημαντικό εργαλείο ασφαλείας παγκοσμίως να το μετατρέψουμε σε προφύλαξη πισινού δημοσίων υπαλλήλων και κάλυψη για να κρατάμε το μισό βουνό κλειστό.

  • Like 4

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Φτερό, παράδεισος, λύσσα

Όχι άλλη καλιοπη έλεος ..

Χιονοστιβάδες μόνο σε εφιάλτη.

Αυτό το 4/5 χωρίς τομή, χωρίς προφίλ, χωρίς τεστ συμπίεσης, χωρίς μικροσκόπιο

Ε έχει καταντήσει πια γελοιο και απαράδεκτο.

Όλα τα χιονοδρομικά έπρεπε να κάνουνε τομές και να κρατάνε αρχείο. Όσο πιο μεγάλο χιονοδρομικό τόσο πιο πολλές.

Δεν έχω πια καμμία εμπιστοσύνη.

  • Like 6

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σήμερα ήταν παιδική χαρά σε καλιοπη, Σαχάρα.

Αν είχανε προλάβει το χιόνι πριν μεταμορφωθεί θα μιλάγαμε για την πούδρα της δεκαετίας.

Φάουλ μεγάλο ,που δεν πατήσανε 7 δρομάκι και περιφερειακή. Μας βγήκε ο....

Δεν έφυγε τίποτα. Τσιμέντο είναι βρε παιδιά.

Αν υπάρχει μπαμπούλας υπόγειος αυτό είναι δουλειά του χιονοδρομικού να το ερευνήσει. Όχι άλλο κάρβουνο επειδή δεν υπάρχουν τα μέσα.

Βάλτε έναν καμπινε λιγωτερο και πάρτε εξοπλισμό και ανθρώπους.

  • Like 1

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μιλάμε ότι τα είδανε όλα οι λιφτιερηδες σε φτερό με τα λίφτ παρατημένα, θαμένα σε χιόνι πια τσιμέντο. Έπεσε φτυάρι άγριο. Τους ευχαριστούμε.

Οδυσσέας εκτροχιασμός, Σαχάρα παρατημένη, 10, 14 κλειστά.

Κόσμος στην φτερό ελάχιστος. Δρόμος καθαρος, πάρκινγκ...άσε..

  • Like 8

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ενώ απο το τζίρο του πρέπει να πληρώσει το 60% και βάλε περίπου σε εφορία και ασφαλιστικό θέλουμε να μας καθαρίσουν και το δρόμο;

Επειδή ήμουν και εγώ επαγγελματίας μέχρι φέτος κάτω απο χιονοδρομικό για αυτό τα γράφω αυτά. Οταν θα υπάρξει λογική σε αυτή τη χώρα ως προς τη φορολογία τότε μπορούμε να συζητάμε ώστε να συνεισφέρουν οι επιχειρήσεις για τα χιονοδρομικά.

 

Επειδή βαρέθηκα την κατάσταση στην Ελλάδα όπου όλοι το παίζουν Κινέζοι, κανένας δεν αναλαμβάνει τις ευθύνες του και εμείς τα τραβάμε όλα. Αγαπητοί "επιχειρηματίες" δεν σας ζήτησε κανένας να πληρώσετε παραπάνω (από τα μισά και λιγότερα που δηλώνετε) αλλά να διεκδικήσετε (με έντονο τρόπο) τα μισά από αυτά που δίνετε να προορίζονται για την λειτουργία του χιονοδρομικού. Αλλά γνωρίζετε ότι εάν το κάνετε αυτό θα σας περάσουν από ελεγχτίκο κόσκινο γιατι τα χρήματα αυτά θα λείψουν από αλλού (μισθοί δημοσίων υπ). Ερασιτέχνες όλοι.
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παιδιά... Να πούμε ένα μεγάλο μπράβο στο βουνό της καρδιάς μας και το προσωπικό σήμερα για την υπερμερα που μας χάρησαν?

 

Sent from my BLA-L29 using Tapatalk

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Έγινε πρόσληψη επιπλέον ατόμων για πιστέρ ( +1 για καθημερινή/ +2 για αργίες). Ο ένας που ξέρω σίγουρα είναι παλιός, άρα έχει περάσει τα εκπαιδευτικά από παλιότερα.

 

Sent from my SM-G903F using Tapatalk

  • Like 6

Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καταπληκτική ημέρα σήμερα, πολύ κόσμος αλλά μικρές οι αναμονες σε Ηρακλή και Βάκχο.

 

Σε ατύχημα που έγινε μπροστά μου όταν snowboarder έπεσε πάνω σε μια κοπέλα στον Αίολο, οι διασώστες ήταν εκεί εντός δίλεπτου.

 

Sent from my LG-H815 using Tapatalk

  • Like 5

Share this post


Link to post
Share on other sites

post-911-0-71526800-1547922238_thumb.jpg

 

Μια σημερινή από φτερό.

Παίρνει μεγένθυση.

Αριστερά από το σκι ντατα φαίνεται η ράμπα για ΑΜΕΑ. Ναι η θαμενη στο χιόνι είναι.

Διακρίνεται και ο ...γκρεμός που βρίσκανε οι χιονοδρόμοι φτάνοντας να πάρουν τον καμπινε.

Ως γνωστόν η καμπίνα φτιάχτηκε κυρίως για τους τουρίστες. Στα τσακιδια στην κυριολεξία οι χιονοδρόμοι.

Οι...τουρίστες ονομάζουν τις καμπίνες το...αποτέτειο...όχι το απαυτο, το ...αποτέτειο

Δίκιο έχουν. Πώς να το πουνε; Κομπι;

Θυμίζει κομπίνα και όπως ξέρουν και οι πέτρες ουδεμία σχέση....

Να το πουνε καμπίνα; Μα καμπίνα έχουν τα πλοία και επιπλέων έχουν και κουκέτες. Άσε που οι καλές καμπίνες έχουν και καμπινε.

Λέγοντας για καμπινε δεξιά από τα ταμεία είναι ο αγαπημένος μου. Ο μόνος καμπίνες που κατασκευάστηκε με τα 30 μύρια....

Σήμερα λειτουργούσε και σας λέω είναι σούπερ.

Το πάρκινγκ σήμερα ήταν αρκετά τσιγκουνικο στο πλάτος, και το εξωτερικό πάρκινγκ, το ίδιο και αυτό. Είχε όμως τόσο λίγο κόσμο που...έφτασε.

Edited by vro
  • Like 2

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Επειδή ρωτάτε τι σκι

 

Πούδρα δεν είχε σήμερα

 

Το χιόνι ήταν κρούστα. Αρκετά σκληρό το πρωί, μαλάκωσε μετά

 

Όσο πιο ψηλά τόσο πιο Χάρντ πακ. Όσο πιο μέσα στα δένδρα τόσο πιο κοντά στην πουδρα.

Ανεμοδαρμένο σε πολλά σημεία και ξεχιονο σε κορφές και κόψεις.

Δεν έχει σημασία αν είναι φαρδύ ή όχι το σκι, αρκεί να είναι σκληρό. Ακόμα την ανωμαλια την σπας εύκολα αντί να την Καβάλας, άρα θες σκι οδοστρωτήρες.

Επισεις μην προσπαθήστε επίμονα για κλειστές στροφές. Χαλαρώστε και δια σκεδαστε με ανοιχτές.

  • Like 2

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

Ναι ναι η Παναγία μας έσωνε τόσο καιρό, όχι ότι από εδώ και πέρα δεν θα χρειαστιούμε την βοήθειά της.

 

 

 

πάντα χρειαζομαστε τη βοήθειά της

 

και εμένα με βοήθησε σήμερα και ίσως και κάποιους άλλους που ευτυχώς δεν υπήρχαν στην πορεία μου κατά τις 9,30 στο τελείωμα του ηρακλή ένεκα του φανταστικού στρωσίματος.

στρώσιμο με διαφορετικά επίπεδα το έχουμε φάει στη μάπα, αλλά με αυλακώσεις σαν ροδιές πρώτη φορά είδα

και στην 2η κατάβαση παρ' όλο που το ήξερα και πήγαινα δεξιά όπως τον κατεβαίνουμε σε μία ωραία πατημένη ρατρακιά ξαφνικά σαν να βρήκα κάπου και έχασα τον έλεγχο ανέπτυξα υπερβολική ταχύτητα και στην αγωνία μου να μη βγω στη διάνειρα βρήκα πάλι μέσα στο λούκι και κατέληξα στον αέρα μέσα στη μέση της διάνειρα.

τα τελευταία 20 χρόνια δεν θυμάμαι να έχω φάει τέτοια χύμα.

 

έχω και εγώ μερίδιο ευθύνης τι την θες ρε καραμήτρο τη δεύτερη για να κατέβεις ακόμη καλύτερα

βέβαια έκανα μέχρι τις 11.45 σχεδόν με το ένα πόδι για να μη χάσω τη μέρα τελείως.

 

τις επόμενες μέρες θα δείξει πως θα πάει το γόνατο,

ευτυχώς γλιτώσαμε τα χειρότερα.

 

όσον αφορά το στρώσιμο καλά έκανα και τον απέφευγα τον ηρακλή τα τελευταία χρόνια όποτε είχε χιόνι .

 

ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΟΧΗ !!!

κοντεύω τα 60 και το μυαλό όταν έμαι στο βουνό με τα πέδιλα έχει μείνει στα 25.....

πολλές φορές παει η στάμνα για νερό μία πάει και δεν γυρίζει.

  • Like 8

Share this post


Link to post
Share on other sites

και κάτι ακόμη μη ξεφτιλίζουμε τη φράση ' φανταστική μέρα για σκι "

 

ναι φανταστική ήταν η μέρα από άποψη καιρικών συνθηκών

ναι φανταστική ήταν η μέρα γιατί ανεβήκαμε στο βουνό να κάνουμε σκι.

 

φανταστική μέρα για σκι όμως δεν ήταν... ο νοών νοείτω !!!

αυτός που έχει χιλιόμετρα στα πόδια του καταλαβαίνει.

 

όσο για το στρώσιμο κάτω του μετρίου.

μόνο άμα πετύχαινες καμιά ρατρακιά καλή έκανες γούστα και φυσικά μέχρι τις 11.00 μετά

έπρεπε να προσέχεις ποιός θα στην πέσει η εσύ μη πέσεις σε κανένα εκκρεμές,,,,

 

αφήστε μας έχουν κάνει να έχουμε ρίξει και το επίπεδο του καλού σκι.

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

https://www.newsit.gr/kosmos/alpeis-dyo-nekroi-kai-20-traymaties-apo-fotia-se-ksenodoxeio-video/2700629/

 

γι αυτο πρεπει να εχιονιζεται ο δρομος προς το σαλε της φτερο και ας μενει κλειστος για τα οχηματα.

λογω σχεδιασμου, σε περιπτωση φωτιας για λογους ασφαλειας κλεινουν 6 και 7 επειδη πρακτικα ειναι στο ιδιο κτιριο.

τι θα γινει με τον κοσμο?

επισεις αν εχουμε πολλους τραυματιες δεν ειναι πιο ευκολο να ανεβει το ασθενοφορο, παρα να τους κατεβαζουμε εναν εναν με φορειο?

 

αλλα τι γραφω , εδω δεν λειτουργει το ιατρειο στην φτερο....

  • Like 2

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Φίλε Vro, μία ζωή ανεβαίναμε με το αυτοκίνητο μέχρι το σαλέ, ένα σαλέ που εσφιζε από ζωή.

Η σημερινή του εικόνα μόνο θλίψη μπορεί να προκαλέσει. Βέβαια πάντα η Φτερό αποτελούσε εξ' ορισμού στέκι για χιονοδρόμους αλλά αυτούς ποιος τους γ@μ@ει. Τι καθόμαστε βέβαια και συζητάμε τώρα, τα Κελλάρια καί ο καροδρομος από Αράχωβα να μένει ανοιχτός καί όλα καλά.....

  • Like 10

Sky is not my limit.....it's my playground!!! :skydive:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τι έγινε? Λιώσατε όλοι στο ski το σκ και τέλος η γκρίνια?

 

Sent from my BLA-L29 using Tapatalk

Σήμερα έγινε της ομίχλης το κάγκελο και από τα αποδοτικότερα training days ειδικών σκοπών...

6 και Συνδετικό δούλεψαν στα όριά τους από αέρα στις κορυφές, αλλά δούλεψαν.

 

Βέβαια, αν δούλευαν όλα τα λιφτ, οι επιλογές θα ήταν περισσότερες. Πχ θα είχα κατασκηνώσει στην 14 της Φτερόλακκας για τα μαθήματα (Σαχάρα δεν μπορώ να ξέρω).

 

Λύθηκε μάλλον το μυστήριο του "χαντακιού" σε ορισμένα κοτλέ, σε ένα κατά τ' άλλα καλό στρώσιμο στο βουνό, δεδομένων των συνθηκών. Κολλάει τρελλός πάγος στο κέντρο της φρέζας (στο κέντρο δεν έχει μαχαίρια). Το τσέκαρα ο ίδιος. Δεν ξέρω πώς λύνεται το θέμα τεχνικά, αλλά συζητήθηκε εκεί που πρέπει.

Επίσης, επειδή είχα αφήσει μια εκκρεμότητα από την πρώτη κακοκαιρία, συζητήθηκαν σε ήρεμο χρόνο και κάποια ζητήματα από τότε. Η πρόθεση και η κατανόηση υπάρχει, να δούμε τη συνέχεια.

 

Πίστα/παραπίστα Αφροδίτη τρελό σχολείο, αν ξέρεις τι ψάχνεις.

 

Επίσης, για όποιον ενδιαφέρεται... Οι φωτογραφίες (δεν είναι δικές μου) είναι από την περασμένη Κυριακή (δείτε τις -περίπου- βορειοανατολικές πλαγιές).

 

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=2229967423932701&id=1824640467798734260f79bb8f09fa9d136bcb50dca589ce.jpg

 

Sent from my SM-G903F using Tapatalk

  • Like 4

Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.

×
×
  • Create New...