Jump to content
PanosDrivas

Χ.κ. Παρνασσού 2018-19

Recommended Posts

Εγώ προσπαθώ να καταλάβω κάτι. Τι παραπάνω προσφέρει το ΧΚΠ φέτος στον τακτικό χιονοδρομο ώστε να δικαιολογεί τον διπλασιασμό των χρεώσεων στις πολυήμερες κάρτες; Από ότι μαθαίνω, σήμερα δεν λειτουργούσε ο Οδυσσέας και η Σαχάρα, αλλά ούτε και ο Δίας, με αποτέλεσμα την τεράστια ταλαιπωρία όσων προσπαθούσαν να πάνε από Φτερολακα στα Κελάρια.

Προσφέρει νέο διευθυντή,νέο σύμβουλο..........καλοπληρωμένοι μέν ανίκανοι δέ !!!!!

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Α όλα και όλα μην μου στεναχωρείται τον Πλαστήρα, σεβασμός στην ιστορία. Άσε που κατεβαίνει και κάνα λούκι και υπάρχει ελπίδα να συνεννοηθεί κανείς μαζί του.

  • Like 2

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για να λέμε και κανένα καλό, η γυναίκα μου που ήταν με την κόρη απάνω σήμερα μου είπε ότι οι τουαλέτες έλαμπαν όλη μέρα και παρόλο που είχε κίνηση οι καθαρίστριες δούλευαν συνεχώς!!! Φιλότιμο; Εντολές; Μπράβο σε κάθε περίπτωση.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 7

ski_rossignol-experience-94-ti-2018_n11682-8878-1_l4.jpg

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το δικό μου το ράδιο αρβύλα λέει ότι ο Δίας έχει διπλή βλάβη και στην γραμμή και στο μοτέρ.

Ο Οδυσσέας εχει ξυλωμενα τα ράουλα στον προτελευταιο πυλώνα. Υπάρχει φωτό θα την βρω.

Προσοχή στο πεσμένο συρματόσχοινο. Προς Θεού τρελή προσοχή αν το έχει ρίξει χαμο ο πάγος. Μπορεί να αναπηδήσει οποιαδήποτε στιγμή. Είναι σε τάση.

Η 14 ήξερα ότι πριν από 20 μέρες είχε τεχνικό πρόβλημα. Αν είναι από φόβο για χιονοστιβάδα σήμερα ήταν 0 στα 5.....

Η Σαχάρα απλά είναι θαμενη....


<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Α όλα και όλα μην μου στεναχωρείται τον Πλαστήρα, σεβασμός στην ιστορία. Άσε που κατεβαίνει και κάνα λούκι και υπάρχει ελπίδα να συνεννοηθεί κανείς μαζί του.

Απο 19/12 Πυθία, Σαχάρα,Οδυσσέας,Περιφερειακή ,Baby 3,Baby 4,εκτός λειτουργίας.Αχρηστος και χαραμοφάης ταυτόχρονα !

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

post-911-0-49823400-1548615771_thumb.jpg

 

 

Ο πυλώνας του Οδυσσέα με το πρόβλημα. Κάντε μεγένθυση.

Edited by vro
  • Like 3

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

14 σήμερα από τα λούκια.

Δεν έπεφτε που γονατιστός να παρακαλουσες.

Παιδάκια κατέβαιναν.

 

Φοβερό χιόνι. Ειδικά ανάμεσα 14 Σαχάρα ήταν ότι το καλύτερο.

Φάουλ η περιφερειακη, απλά ανύπαρκτη

 

post-911-0-96568400-1548616986_thumb.jpg

  • Like 9

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

post-911-0-72021800-1548617870_thumb.jpg

 

Πως θα το ξεθάψουν δεν ξερω. Δεν είναι το επιφανειακό που είναι το πρόβλημα, το πιο παλιό που έχει γίνει πέτρα είναι ..

Από την στιγμή που μπήκε είναι κρίμα να σκουριαζει.

Αλλά εμένα σήμερα με πείραξε η περιφερειακη. Είχε τέλειο και ασφαλές χιόνι.

Άλλες φορές παιδευμομαστε και εμείς και τα ρατρακ και σήμερα ...δεν ...

  • Like 12

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μας βγήκε η γλώσσα με κλειστό δια, αλλά τα αφήνεις αυτα;

 

post-911-0-99801400-1548618331_thumb.jpg

  • Like 8

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το πιο τουριστικό τμήμα του βουνού σήμερα το ρέμα

Μέχρι που έβγαλε τρελή ουρά η 7.

Κάποια στιγμή έφυγα από βλαχολακα τυριά και βρέθηκα κελάρια. Μου φάνηκαν πιο μικρές οι ουρές εκεί.

 

post-911-0-19847100-1548618757_thumb.jpg

 

post-911-0-93239000-1548618831_thumb.jpg

  • Like 11

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Βραβείο ανεύρεσης μοναδικής πέτρας σ αυτό το πουδρόνειρο...

Τη βρήκα στον Καθρέφτη. Έπος το faceplant. Να μαστε καλά...

 

Sent from my SM-G903F using Tapatalk

  • Like 9

Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πρώτη φορά σήμερα για φέτος. Η καλύτερη χρονια των τελευταιων ετών δυστυχώς όμως με τη χειροτερη λειτουργια. Ακομα χειρότερη ακόμα και από τον ατάλαντο Ξυπόλητο. Κλειστά τα πιο όμορφα "μονοπάτια" του βουνού τα οποία προσφέρονται μέσω σαχάρας, δία και οδυσσέα. Τα υπόλοιπα είναι τα εμπορικά τα οποία συνήθως παλεύεις τις Κυριακες να μην στουκάρεις με αρχάριους. Το κουβούκλιο του χειριστή στη σαχάρα έχει βυθιστεί μέχρι την οροφή ενώ η περιφεριακή σαν να μην υπήρχε ποτέ. Κρίμα για τους Νοτιο-Ελλαδίτες μια τόσο απλόχερη χρονιά, καταστράφηκε.

  • Like 6

SKI


SKI


SKI


SKI


SKI


SKI


SKI


SKI


Share this post


Link to post
Share on other sites

Guys, παίζει τίποτα καλό Τετάρτη ?

Ψ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guys, παίζει τίποτα καλό Τετάρτη ?

Ψ?

Κόσμος!! Τριών ιεραρχών!!!!!

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1

ski_rossignol-experience-94-ti-2018_n11682-8878-1_l4.jpg

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κόσμος!! Τριών ιεραρχών!!!!!

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Αέρας - Ομίχλη είναι το πρόβλημα ... άσε που ίσως χιονίσει και το προηγούμενο βράδυ.

Πιστεύω ότι κόσμος θα είναι λιγότερος από της Κυριακής ...

 

 

MS_2239_ens.png

C.

Edited by C

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ωχ ναι. Ψηνομαι αν ο καιρός είναι καλός.

 

είδες ο συριζα χρήστο?

και τα φροντιστήρια κλειστα.

και δεν εχεις υποχρεωτικο εκκλησιασμο.

τσιπρας και ξερο ψωμι. :shuriken:

  • Like 3

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΑΠΟ ΧΚΠ

Δυστυχώς οι μετεωρολογικές προβλέψεις έπεσαν έξω σήμερα και στο βουνό επικρατούσαν δύσκολες καιρικές συνθήκες με ισχυρούς ανέμους και περιορισμένη ορατότητα.
Μάλιστα οι άνεμοι ήταν τόσο ισχυροί που επηρέασαν τη λειτουργία των αναβατήρων της Φτερόλακκας καθώς και το συνδετικό, τα οποία και δεν λειτούργησαν σήμερα.
Αύριο αναμένουμε παρόμοιες καιρικές συνθήκες και λίγο πιο αυξημένους ανέμους, που ελπίζουμε να να μην επηρεάσουν αρνητικά τη λειτουργία των αναβατήρων.

Στο ΧΚΠ θα λειτουργήσουν:
ΑΝΑΒΑΤΗΡΕΣ
Αφροδίτη, Βάκχος, Αίολος, Περικλής, Ερμής, Ηνίοχος, Ήρα, Παν και baby 1 & 2

ΠΙΣΤΕΣ
Αφροδίτη (1, 1α), Βάκχος (2, 2α, 2β, 15 α), Περικλής (5), Τηλέμαχος (3), Αίολος (4), Διηάνειρα (12), Ήρα (7 & 7α), Ηνίοχος (6), Παν (10), snowpark και baby 1 & 2.

ΚΑΙΡΟΣ
Αύριο αναμένουμε νεφώσεις με ασθενείς χιονοπτώσεις. Οι άνεμοι θα πνέουν ισχυροί Ν και η θερμοκρασία θα κυμαίνετε μεταξύ -2C έως 0C.

ΔΡΟΜΟΙ
Όλοι οι δρόμοι που οδηγούν στο ΧΚΠ είναι ανοιχτοί.
Για τη δική σας ασφάλεια όταν οδηγείτε στο βουνό να έχετε πάντοτε μαζί σας αντιολισθητικές αλυσίδες.

ΩΡΑΡΙΟ
Το ωράριο του ΧΚΠ αύριο θα είναι 09:00-16:00 (τελευταία κάθοδος Αφροδίτης 16:30).

Ο ΗΡΑΚΛΗΣ ΤΕΡΜΑ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΕΣ

  • Like 1

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Βασίλη... Υπάρχει φορά που να έχεις περάσει από 3 χιονοδρομικά σε μια μέρα? Υποψία έχω ότι η απάντηση είναι ναι!

 

Sent from my BLA-L29 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τρία κλειστά ή τρία ανοιχτά;


<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αν εννοείς 3 χιονοδρομικά σε τρεις συνεχόμενες μέρες με διανυκτέρευση όλες Αθήνα και εγώ πολύ θα ήθελα να το μάθω.

 

Ένα βιντεάκι από Σαχάρα την μαγική Κυριακή που μας πέρασε στον Παρνασσό. Καταφέραμε και την βρήκαμε απέραστη για ακόμα μια φορά, αυτή τη φορά με λιακάδα. Πρωινό 10 φορές την 6 (μόνο ο vro είχε κάνει μια γραμμή, μέχρι τις 9.45 είχαμε χάσει τα μυαλά μας), Καλλιόπη ψιλομέτρια μιας και είχε σκάσει η χιονοστιβάδα ενώ χιόνιζε και ήταν φρέσκο πάνω σε αχταρμά, Ρέμα φοβερο ύστερα από 3 χρόνια, τρεις Σαχάρες και speedflying τον Τυρία για κερασάκι όλο με γρήγορα λιφτ και το μισό χωρίς ουρές.

 

Ευτυχώς πόνταρα στην Κυριακή μιας και ήξερα ότι το Σάββατο θα έχει υπερ(κομμένη)μέρα μόνο Κελλάρια. Φυσικά οι του Σαββάτου είχαν διαβάσει τα ψέματα Παρασκευή απόγευμα ενώ 15 υπάλληλοι του χκ γνώριζαν ότι Φτερό δεν είχε ελπίδα να ανοίξει από το πρώι.

 

Αυτό το χιονοδρομικό αποδεικνύει ότι αν έχει το προσωπικό να δουλέψει μπορεί να δώσει μαγικές στιγμές σκι σε ένα τεράστιο πεδίο που αξίζει πολύ παραπάνω από 20 ή 30 ευρώ για σκ. Αλλά...

 

Με Δια χαλασμένο, Οδυσσέα πεταμένο, Περική χαλασμένο, Σαχάρα ξεχασμένη, Περιφρειακή παρατημένη, Αθηναικό συνδεδεμένο αλλά κλειστό και κυρίως ανυπαρξία ελέγχου χιονοστιβάδων και προσωπικού να ανοίξει τα λιφτ ύστερα από 10ποντές κακοκαιρίες θέλει τύχη να απολαύσεις το σκι που μπορεί να προσφέρει.

 

Η ενημέρωση για ακόμα μια μέρα ψευδέστατη, οι καθημερινές για ακόμα μια χρονιά με μειωμένη λειτουργία και με την παραμικρή χιονόπτωση ή αέρα καθόλου λειτουργία.

 

Η μόνη σκέψη που πρέπει να έχουμε είναι τι θα γίνει αν μια χρονιά διαφημιστεί από Σεπτέμβρη, φτιάξουν τα λιφτ, πάρουν προσωπικό και εξοπλισμό γενικά αλλά και για χιονοστιβάδες, ενωθόύν με Αθηναικό και αποφασίσουν να το δουλέψουν από 15 Δεκέμβρη μέχρι 15 Απρίλη ή όποτε έχει Πάσχα.

 

Και φυσικά πάνω από όλα να σταματήσουν να αχρηστεύουν την μεγαλύτερη ανακάλυψη ασφαλείας για χιονοστιβάδες τo Level. Όπως μου είπαν πάνω από 10 πολύ πιο έμπειροι άνθρωποι από εμένα και μάλιστα κάποιοι πρώην και νυν εργαζόμενοι στο χιονοδρομικό "σήμερα ήταν Level 1 άντε Level 2, το χιονοδρομικό έγραφε Level 4. Κινδυνεύουμε μια μέρα να έχει πραγματικό Level 4 και κάποιος να μην του δώσει σημασία γιατί είχε κάνει σκι και άλλες 10 φορές με Level 4 και δεν έφυγε η παραμικρή χιονοστιβάδα."

 

Edited by ΜΙΚ
  • Like 10

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και φυσικά πάνω από όλα να σταματήσουν να αχρηστεύουν την μεγαλύτερη ανακάλυψη ασφαλείας για χιονοστιβάδες τo Level. Όπως μου είπαν πάνω από 10 πολύ πιο έμπειροι άνθρωποι από εμένα και μάλιστα κάποιοι πρώην και νυν εργαζόμενοι στο χιονοδρομικό "σήμερα ήταν Level 1 άντε Level 2, το χιονοδρομικό έγραφε Level 4. Κινδυνεύουμε μια μέρα να έχει πραγματικό Level 4 και κάποιος να μην του δώσει σημασία γιατί είχε κάνει σκι και άλλες 10 φορές με Level 4 και δεν έφυγε η παραμικρή χιονοστιβάδα."

 

 

Ακριβώς αυτό! Η συζήτηση που άκουγα και στα καρεκλάκια στη Φτερόλακκα από διαφορετικούς ανθρώπους ήταν για το level, γιατί το είχαν στο 4 και ότι τελικά δεν ήξεραν τι να πιστέψουν. Πραγματικά ανεύθυνη αντιμετώπιση, με αυτά δεν παίζουμε..

 

 

Πρωινά απάτητα της 6 και λίγο μετά η Σαχάρα, ολόφρεσκη δικιά μας, ήταν τα δυο σημεία στο βουνό που είχαν το χιόνι που κάνεις ότι θέλεις και βάζεις ταχύτητα και απολαμβάνεις το βουνό!

 

Δύο φορές μπήκαμε πίστα, τη μία κοντέψαμε να σκοτωθούμε! Βγαίνετε εκτός είναι πιο ασφαλές! :P:P

 

 

Μιχάλη ευχαριστώ για το μάθημα, το φανταστικό τουρ μακριά από τρελές ουρές και και φυσικά το βίντεο! :im Not Worthy:

 

Το βουνό αν δουλευτεί σωστά (και κυρίως στο σύνολο του!) μπορεί να προσφέρει συνεχόμενο σκι χωρίς ανάσα, επιπέδου εξωτερικού και δεν είναι υπερβολή!

 

Πρωινή 6:post-1407-0-75885600-1548750444_thumb.jpg

 

Η Σαχάρα και το θαμμένο λιφτ της (καλό Ιούνιο μαζί με όσα κινητά, κάμερες, γάντια που έχουν χαθεί στο βουνό):post-1407-0-85462900-1548750623_thumb.jpg

 

Προχθές χρησιμοποίησα πρώτη φορά και το slopes που καταγράφει το πόσο και που σκιάριεις, οπότε πάρτε και ένα στατιστικό δικό μου:post-1407-0-75461600-1548750645_thumb.jpg

  • Like 10

Skiing is a dance, and the mountain always leads.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.

×
×
  • Create New...