Jump to content
PanosDrivas

Χ.κ. Παρνασσού 2018-19

Recommended Posts

Απ' το σαλέ δε θα βγω, πίνω μπάφους και διαβάζω Βρο

Τελικά, βγήκα από το σαλέ :)

Και χθες πράγματι ήταν φανταστικά στον Παρνασσό. Έκανα Οδυσσέα, που είχα χρόνια, Σαχάρα, Καλλιόπη και άλλα πολλά. Πολύ το χαρήκαμε όλοι στη παρέα.

 

Για αποφυγή παρεξηγήσεων μπάφους δεν κάνουμε, Βρο βέβαια διαβάζουμε.

 

Μου ήρθε όμως η έμπνευση να παραφράσω το γνωστό στίχο και το έγραψα, γνωρίζοντας ότι το φόρουμ διαθέτει χιούμορ :)

 

Να στε όλοι καλά.

 

ΥΓ. Ποια εφαρμογή χρησιμοποιείτε για την καταγραφή των καταβάσεων ;

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν πίνουμε γενικά όταν κάνουμε σκι με άλλους από δίπλα.

Μονάχοι μας ότι θέλουμε κάνουμε.

 

Μια πιθανή εξαίρεση είναι η ανάγνωση του βρο. Μόνο στην τουαλέτα και όταν έχουν τελειώσει τα Μίκυ.

  • Like 6

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πιο συχνά χρησιμοποιώ το Trace Snow κυρίως γιατί στην δωρεάν του έκδοση έχει τα περισσότερα από αυτά που χρειάζομαι να βλέπω. Το slopes που έβαλε πιο πάνω ο Ορέστης είναι καλό, αλλά ζητάει συνδρομή 15 ευρώ τον χρόνο για να σου κάνει ωραια απεικόνιση της διαδρομής.

  • Like 2

Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Άμα πίνεις θα το δεις να δουλεύει

 

 

post-911-0-14414000-1549792398_thumb.jpg

  • Like 6

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aπ' τον Δια δε θα βγω, τρώω πούδρες πριν απ΄ τον βρο

Edited by ΜΙΚ
  • Like 7

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

να πινετε και καμμια σοδα εδω εκει....

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πράγματι φανταστική μέρα, από τις ευλογημένες μπλα μπλα μπλα για το εκτός πίστας, οι πίστες με τόσες βλάβες ρατρακ ήταν μαθηματικά βεάβαιο ότι θα είναι οι πιο πολλές τρισάθλιες.

 

Από τη Τρίτη γνώριζε το χιονοδρομικό για τις βλάβες των ρατράκ και ότι οι πίστες θα είναι τρισάθλιες και αντί να το πει στους πελάτες, προτιμάει να πανηγυρίζει σαν όλα να είναι καλά. Κύριε Χοντρέ, κύριε Οικονόμου, κύριε Τουρκοχωρίτη και κύριε Γιανόπουλε είστε απλά ψεύτες.

 

το πήραμε απόφαση και εμείς που δεν κάνουμε εκτός πίστας ( εκ πεποιθήσεως τα τελευταία 10 χρόνια - τα προηγούμενα δεν μπαίναμε στην πίστα)

στην ουσία εκτός κάνουμε και μάλιστα πολύ πιό δύσκολο με αυτές τις....πιστάρες !!!!

 

σε συζήτηση προς φτερό με πιστερ μου είπε που να δεις εχθές πως ήτανε !!!!

.....είναι καινούργιοι μόλις τελειώνει η σεζόν θα μάθουν.

 

αν τον απρίλιο κάνουν αυτό το στρώσιμο ..... ένας μήνας μείον ???

 

εγώ πάντως κάτι ELAN SLX FIS APROOVAL που είχα τα πούλησα και πήρα πεδιλάκι που να είναι και λίγο εκτός.... αφού και εντός εκτός κάνουμε.

 

τώρα χωρίς πλάκα ο περικλής το πρωι μέχρι και τρύπες είχε σαν μικρούς κρατήρες !!!!

εκτός από άσχετοι είναι και επικίνδυνοι,,,,

 

ο κολλητός μου που κάνουμε 30+ χρόνια μαζί σήμερα έβγαλε τον ώμο του.

εγώ εδώ και ένα μήνα κάνω με 1 , 1/2 πόδι λόγω της τούμπας στον ηρακλή (έχω γράψει παλαιότερα γι αυτό)

35 χρόνια δεν θυμάμαι να έχω πέσει έτσι.

 

και όλα αυτά και άλλα πολλά από το φανταστικό.... στρώσιμο των πιστών, γιατί ούτε στην φαντασία τους δεν μπορούν να στρώσουν γιατί αν μπορούσανε θα το έκαναν και πραγματικά.

 

δεν ξανά ασχολούμαι μαζί τους.

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

ο κολλητός μου που κάνουμε 30+ χρόνια μαζί σήμερα έβγαλε τον ώμο του.

 

 

Περαστικά το έχω πάθει και εγώ στον Περικλή ... Τον έβαλαν στο ιατρείο ή πήγε Λιβαδειά ?

 

C?

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

τώρα χωρίς πλάκα ο περικλής το πρωι μέχρι και τρύπες είχε σαν μικρούς κρατήρες !!!!

εκτός από άσχετοι είναι και επικίνδυνοι,,,,

ΣΗΜΕΡΑ?

 

Θερμή παράκληση να πούμε τεκμηριωμένα την γνώμη μας προς το χιονοδρομικό για την νέα μέθοδο λειτουργίας καθημερινών Οδυσσέα, Δια ανοιχτά Ηρακλής κλειστός.

 

Για μένα συμφωνώ αλλά και πάλι επικίνδυνη καφετέρια με θαμμένους και χαλασμένους αναβατήρες Σαββατοκύριακου θα μείνει και μην ξεχνάμε ότι κάθε μέρα μερικοί από εμάς (θα έλεγα σχεδόν το 90% θα ήθελε αν γνώριζε την ομορφιά της) θα θέλουμε να κάνουμε την Περιφερειακή. Ειδικά καθημερινή πιστομέρα δεν μπορώ να θυμηθώ να μην την έχω κάνει κάποια φορά.

 

Σε αυτό το σημείο να ευχαριστήσω την διεύθυνση του Χιονοδρομικού που διαβάζει προσεκτικά και προσπαθεί όσα βλέπει εδώ μέσα και μπορεί να διορθώσει να πει στον Τερζάκη να την αφήσει να τα διορθώσει. Δυστυχώς την ενημέρωση και πολλά άλλα ο Τερζάκης της έδωσε εντολή να είναι αυτά που βλέπετε και ο καημένος ο Σωτήρης είναι αναγκασμένος να γράφει ψέματα.

  • Like 2

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

ναι σήμερα στις 9παρά που κατέβηκα και από τις δύο πλευρές του λιφτ.

 

τον ώμο του τον έβαλαν ευτυχώς στο ιατρείο.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παιδιά τα δεδομένα έχουν συζητηθεί πολλές φορές εδώ μέσα! Υπάρχει κάποιος που να κάνει μια πρόταση συγκεκριμένη? Αυτά τα ρατρακ υπάρχουν, αυτό το προσωπικό... Τι να γίνει δλδ...

 

Το ζητούμενο βέβαια είναι το όταν δίνεται κια πίστα να είναι πίστα και όχι χωραφι...

 

Προσωπικά θα προτιμούσα να δωθουν λιγότερες αλλά να είναι σωστές!

 

Sent from my BLA-L29 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΜΙΚ ! παίζει κανένα άνοιγμα για Τετάρτη πρωί ?

C?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σήμερα τα πράγματα ίδια -υπέροχα- με χθες, πολύ καλή λειτουργία λιφτ (εκτός από Σαχάρα, Νο14 και Baby Βάκχου/Φαέθωνα).

 

Ειδική αναφορά στους δύο "ψηλούς" των λιφτ σε Βάκχο (εκεί είναι κι άλλοι μαζί του) και 7 που μετράνε 8άδες και γεμίζουν τις καμπίνες.

 

Το στρώσιμο προβληματικό, πράγματι. Υπάρχουν διάφοροι τρόποι να βελτιωθεί (ώρες, ταχύτητα, γωνία, επικάλυψη κτλ κτλ), αλλά υπάρχουν λίγα μηχανήματα και άνθρωποι.

Βεβαιώνω απόλυτα ότι γίνεται καλή επικάλυψη στα διπλανά περάσματα (το είδα σε Οδυσσέα και Βάκχο ζωντανά), αλλά και πάλι μένει βουνό στη ραφή. Εκτιμώ ότι μια προσπάθεια να γίνει ταυτόχρονη χρήση 2-3 διαθέσιμων ρατράκ το ένα διαγώνια πίσω από το άλλο θα δώσει κάπως καλύτερο αποτέλεσμα από το να κάνει πάνω-κάτω το ίδιο μηχάνημα. Φυσικά... πόσες πίστες να προλάβεις έτσι;

Θα ήθελα να το δω έστω δοκιμαστικά μια χαλαρή μέρα.

Μερικές φορές τα προβλήματα είναι απλά θέματα ταχύτητας, άλλες πάλι όχι.330c1232a1f06a049d64ba8bd1b3d2ed.jpg

Edited by PhaethonF1
  • Like 4

Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

Share this post


Link to post
Share on other sites

το θέμα δεν είναι προσωπικό.

 

εγώ κάνω και σε μία ρατρακιά όλη μέρα, όπου βρώ και ότι βρώ προσαρμόζομαι. (σήμερα με σχεδόν ένα πόδι και γύρισα όλες τις πίστες που ήταν ανοιχτές.)

 

.....αλλά δεν κάνω μόνο εγώ σκι στην πίστα, κάνει πολύς κόσμος ειδικά τα Σ/Κ , τους βλέπω πως ταλαιτωρούνται και αυτό είναι επικίνδυνο γι όλους μας.

σήμερα ειδικά επειδή ήμουν από τους πρώτους που κατέβηκαν τον περικλή αμφιβάλω και αν είχε πατηθεί ????

 

και δεν ήταν δική μου διαπίστωση μέχρι και ο λιφτιέρης το παραδέχθηκε και ο πιστέρ και τόσοι άλλοι καλοί σκιερ που συχτηρίζανε .

 

τέλος πάντων δεν ασχολούμε άλλο, έχω και κάποια ηλικία και τα έχω δει σχεδόν όλα.....δεν βγάζει πουθενά.

 

πραγματικά η Παναγιά να μας φυλάει !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ήμουν στις πίστες από τις 08:00. Ο Ηρακλής και ο Οδυσσέας είχαν καλό στρώσιμο.Ο Ηνίοχος άλλο πράγμα. Ο Περικλής είχε προβλήματα το πρωί. Το χιόνι άριστο μέχρι το μεσημέρι. Κόσμος στα λιφτ ελάχιστος που να λειτουργούσε και η Σαχάρα.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Με τέτοιο χιόνι νταξ ας μην στρώσουν

Άμα παγώσει και πάμε μόνο πίστα τι θα κάνουμε;.

Αν δεν μπορούν να στρώσουν αυτό το χιόνι τι θα γινει όταν σκληρύνει;

Δυστυχώς η διοίκηση νομίζει ότι με Οδυσσέα κάνει οικονομία σε σχέση με Ηρακλή.

Έτσι είναι, δίκιο έχει.

Άμα νομίζεις ότι μπορείς να κάνεις την δουλειά σου με το σωβρακο γιατί να φορέσεις παντελόνι.

Θα πρότεινα και τις καθημερινές να πατάνε τις πίστες μέρα παρά μέρα.

  • Like 3

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Επισεις κάτι πρέπει να γίνει με την 14.

Επιτέλους να ανοίξει και να δοθεί στις ομάδες για προπόνηση. Να σταματήσουν να βάζουν πόρτες στον Δία και να ταλαιπωρούν τον κόσμο.

  • Like 1

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Όταν κάνουμε και πλακίτσα για δικαιολογήσουμε τα αδικαιολόγητα και μάλιστα πάλι από τον προσωπικό σου λογαριασμό είναι λυπηρό Σωτήρη.

 

https://www.facebook.com/100003197490857/posts/2072751956174701/

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1

ski_rossignol-experience-94-ti-2018_n11682-8878-1_l4.jpg

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Οφείλουμε το καλοκαίρι να ειδοποιήσουμε τους φίλους μας Ρομά μήπως και γλιτώσουμε από αυτό το έκτρωμα

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Όταν κάνουμε και πλακίτσα για δικαιολογήσουμε τα αδικαιολόγητα και μάλιστα πάλι από τον προσωπικό σου λογαριασμό είναι λυπηρό Σωτήρη.

 

https://www.facebook.com/100003197490857/posts/2072751956174701/

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Δεν νομίζω ότι πρέπει να αδικούμε τον Σωτήρη και τον αδικείς.

 

Καταρχήν η συγκεκριμένη εικόνα είναι μια πραγματικότητα και δεν αποτελεί μυστικό. Η φωτογράφιση της πραγματικότητας δεν ανήκει κατ'αποκλειστικότητα στον Σωτήρη και σίγουρα πολλοί ακόμα θα διαθέτουν ανάλογες φωτογραφίες. Δεν αποτελεί ένα στιγμιότυπο, αλλά μια πραγματικότητα με διάρκεια.

 

Το επόμενο γεγονός, είναι ότι ο Σωτήρης το κάνει γνωστό σε αρκετό κόσμο, που δεν έτυχε να περνάει από εκεί (μέσω του λογαριασμού του).

 

Η εικόνα "εκθέτει" το χιονοδρομικό και την λειτουργία του και αυτή την εικόνα, αυτό το αποτέλεσμα, δεν το δημιούργησε ο Σωτήρης. Και σίγουρα δεν εκθέτει ο Σωτήρης το χιονοδρομικό με την δημοσίευση της φωτογραφίας αυτής. Το αντίθετο θα έλεγα, καθώς αν το έκανα εγώ, θα το έκανα με κακές κριτικές, ενώ τώρα η πληροφορία φτάνει "πιο απαλά". Κάπου εδώ, νομίζω ότι η αποδοχή της πραγματικότητας, ειδικά όταν είναι δυσάρεστη, δεν είναι εύκολη. Η ενημέρωση που λάβαμε, δεν είναι ευχάριστη και καλά είναι να μην στοχεύουμε τον "ταχυδρόμο".

  • Like 1

53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλημέρα καλή εβδομάδα το πρόβλημα του Παρνασσού είναι το μονοπώλιο αν είχε ένα χιονοδρομικο ανάλογου μεγέθους σε κοντινή απόσταση ο τρόπος διαχείρισης θα ήταν διαφορετικός.. όλοι είδαμε τις δυνατότητες του Παρνασσού με τα νευραλγικα λιφτ ανοιχτά χαρήκαμε σκι έστω και αν υπήρχαν κάποια προβλήματα στο πάτημα των πιστών...και στην τελική ποια είναι διαφήμιση ενός χιονοδρομικου οι πολύ καλά πατημένες πίστες και οι ασφαλείς όσο τοδυνατόν εκτός πιστών διαδρομές αν δεν κοιτάξουν να το βελτιώσουν απλά δυσφημιζουν την επιχείρηση που διαχειρίζονται είναι απλά τα πράγματα.

Edited by george A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Η ενημέρωση που λάβαμε, δεν είναι ευχάριστη και καλά είναι να μην στοχεύουμε τον "ταχυδρόμο".

Αλέξη η πλάκα ενοχλεί (για ένα λιφτ που πληρώσαμε στις κάρτες μας όταν τις πήραμε) όπως ενοχλεί και το "φανταστικές μέρες" που γράφει με τις πίστες χωράφια.

Edited by ΜΙΚ
  • Like 3

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.

  • Posts

    • Εε συγγνωμη.. χιονιζει..
    • Rafting στο Λούσιο - Κυριακή 26 Μαϊου 2024 Ο Ελληνικός Σύλλογος Τουριστικής Χιονοδρομίας καλεί τα μέλη και τους φίλους του την Κυριακή 26 Μαϊου και ώρα 11:00 στην Ανοιξιάτική μας εξόρμηση στην Αρκαδία. Σε συνεργασία με την Trekking Hellas Arcadia θα κάνουμε Rafting στα πανέμορφα νερά του Λούσιου. Κόστος συμμετοχής 50€, προκαταβολή 20€ έως και 4 Μαϊου.  Σημείο συνάντησης, βάση trekking hellas Αρκαδίας, Βλαχορράπτης  https://maps.app.goo.gl/XkX9kXCkbEYDfmRX8 Διάρκεια  4 ώρες. Εξοπλισμό που θα χρειαστείτε:  Αθλητικά παπουτσια που θα βραχούν Μαγιό. Πετσέτα. Λεπτομέρειες θα βρείτε στο site:  https://trekking.gr/el/activity/rafting-lousios-alfeios Απαραίτητη Δήλωση συμμετοχής,  τηλεφωνικά/viber: 6976101568 Ισιδώρα Σουμάνη & Δημήτρης Καρυστηναίος 6937009885, ή  email στο snowclub@snowclub.gr Τελευταία ημέρα δήλωσης συμμετοχής το Μ.Σάββατο 4 Μαϊου. Σας περιμένουμε όλους!!!!! Η γραμματέας Ισιδώρα Σουμάνη - 6976101568
    • Tα μέλη και οι φίλοι του Ελληνικού Συλλόγου Τουριστικής Χιονοδρομίας, θα πραγματοποιήσουν συνάντηση την Τετάρτη 24 Απριλίου 2024 από τις 21:00 και μετά στο Piu-Verde.  Η γραμματέας Ισιδώρα Σουμάνη Tηλέφωνο επικοινωνίας 6976101568   
    • την Ακρόπολη των ΧΚ της Ελλάδας 🤪
    • Αν δεν υφίσταται ΧΚ, τι θα επισκέπτονται οι επισκέπτες; 
  • Upcoming Events

    No upcoming events found
  • Today's Birthdays

    1. Alexis c
      Alexis c
      (63 years old)
    2. petroskavala
      petroskavala
      (43 years old)
  • Who is online

  • Forum Statistics

    • Total Topics
      17,314
    • Total Posts
      460,819
  • Member Statistics

    • Total Members
      10,630
    • Most Online
      1,823

    Newest Member
    bongdainfottbd
    Joined
×
×
  • Create New...