Jump to content
PanosDrivas

Χ.κ. Παρνασσού 2018-19

Recommended Posts

Ολόιδια με τον Περικλή είναι τα λιφτ με 30.000 έκαστο είναι μια δεκατία μια χαρά.

 

Και σήμερα όποιος θέλει τραβερσάρει από Βάκχο (και πιο κάτω με δρομάκι και την πλαγιά) κατεβαίνει τις πλαγιές του Γεροντόβραχου και γυρνάει στο 1750. Το έχω κάνει με κλειστό ΑΟΦΣ, κάντε το απλά όχι μόνοι και με κάποιον που να το έχει ξανακάνει. Προσοχή φρύδια Βάκχου.

 

Σωστά το λέει ο vro ρατράκ έχουν, οδηγούς δεν έχουν. Να προσθέσω τα καλά ρατράκ με έμπειρους οδηγούς εκχιονίζουν δρόμους και άπειροι οδηγοί με μέτρια ρατράκ βιαστικά πατάνε πίστες.

 

Τα εχεις δει απο κοντα τωρα τελευταια?........


Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Τα εχεις δει απο κοντα τωρα τελευταια?........

Εγώ όχι, η πληροφορία είναι από τον άνθρωπο που συζήτησε πολύ σοβαρά να δώσει προσφορά για την προσπάθεια να αναστηθούν πέρσι.

  • Like 1

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τώρα που λέμε για ρατράκ και πατήμα πιστών, θυμήθηκα Χρήστο ένα σύντομο βιντεάκι που είχες τραβήξει να κατεβαίνουμε τον Περικλή (την αριστερή) με φουλ ομίχλη και χιονόπτωση και να ανεβαίνουν ταυτόχρονα 3 ρατρακ μαζί για να πατήσουν! Θέμα βούλησης (και νοοτροπίας) είναι!

 

  • Like 5

Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μία μέρα μπορεί να κυλήσει ωραία αλλά να τελειώσει άσχημα. Δυστυχώς αυτό έγινε την Τετάρτη όταν πέντε λεπτά πριν το κλείσιμο του ΧΚ φίλος έπεσε πάνω στην κολώνα του ρεύματος, που βρίσκεται πάνω απ το μποξάκι για τα άλματα. Εν ολίγοις του βγήκε το ένα σκι και κατέληξε στην κολώνα!!! Στην προσπάθειά του να προστατευθεί, έβαλε τα χέρια μπροστά και "γλύτωσε" με διάφορους μώλωπες σε χέρια και πόδια αλλά και ένα κάταγμα αντίχειρα που φαίνεται θα χρειαστεί χειρουργείο.

Η ανταπόκριση του προσωπικού του ΧΚ ήταν άμεση και ο φίλος μεταφέρθηκε με φορείο στο ιατρείο για τις πρώτες βοήθειες. Το θέμα όμως είναι δεν θα έπρεπε η συγκεκριμένη κολώνα να έχει προστατευτικά; Γιατί και δίπλα στην πίστα είναι αλλά και κοντά στο ξεκίνημα για τα άλματα. Νομίζω αυτό είναι κάτι που θα πρέπει να γίνει άμεσα μιας και δεν τίθεται θέμα κόστους.

post-5112-0-87430400-1550836144_thumb.jpg

post-5112-0-98322500-1550836166_thumb.jpg

post-5112-0-63256500-1550836199_thumb.jpg

  • Like 2

fischer_.thumb.jpg.2c5aa5c9b61225a07022516ca51a11b1.jpg.8916ffee410b0447bdf5e07ed36fdbb2.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σαφως και θα επρεπε να εχει προστατευτικα. Ισως να μπορει να κινηθει και νομικα.

  • Like 3

Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

....... Με ελάχιστα χωματουργικά και ένα συρόμενο, συνδέεις τον Γεροντόβραχο και επεκτείνεις σημαντικά το συνολικό πεδίο του βουνού. Είναι εξωφρενικό να είναι τόσο κοντά τα χιονοδρομικά και να μην συνδέονται. Στο φιναλε, κάντε το όπως στις Άλπεις, βάλτε λίγο πιο ακριβό εισιτήριο για όσους είναι από Κελάρια Φτερολακα και θέλουν να μπορούν να περάσουν και στον ΑΟΦΣ και το αντίθετο (πολύ πιο ακριβό). Τα ski data τα έχουν λύσει αυτά τα θέματα εδώ και δεκαετίες.

 

 

και οι φώκιες το εχουν λυσει.

το προβλημα με τον γεροντοβραχο ειναι οτι...δεν δουλευει.

οταν δουλευε υπηρχε τιμολογιακη πολιτικη εκπτώσεων οταν εμπαινες απο το ενα και ηθελες να κανει ς στο αλλο.

επισεις οταν και αμα ανοιξει θα σας δειξω πως πας απο το ενα στο αλλο χωρις προβλημα, φωκιες ή εξτρα λιφτ. (και χωρις να πεφτεις στο βαραθρο...)

 

μιχαλη οδηγους δεν εχουν. ρατρακ εχουν.

αν δεν μπαιναν (και καλα κανουν) παρατυπα και καποιοι παλιοι στο τιμονι θα καναμε αποκλειστικα εκτος.

 

ΜΙΚ

 

.....

Και σήμερα όποιος θέλει τραβερσάρει από Βάκχο (και πιο κάτω με δρομάκι και την πλαγιά) κατεβαίνει τις πλαγιές του Γεροντόβραχου και γυρνάει στο 1750. Το έχω κάνει με κλειστό ΑΟΦΣ, κάντε το απλά όχι μόνοι και με κάποιον που να το έχει ξανακάνει. Προσοχή φρύδια Βάκχου.

...

 

Η σύνδεση ΧΚΠ-Γεροντόβραχου χιονοδρομικά είναι απόλυτα εφικτή όπως περιγράφει οι ΜΙΚ, lappas Vro.

Καλό θα ήταν να το μάθαιναν/ανακάλυπταν οι πελάτες ΧΚΠ με... "κάποιους "ξεναγούς πιστέρ" ή "παρνασσολόγους"....

H τιμολογιακή πολιτική το προέβλεπε πριν 10 χρόνια περίπου.....

Η λειτουργική σύνδεση θα προσέφερε πολλά στο ΧΚΠ όχι μόνο ώς θέα προς Κορινθιακό αλλά ώς αύξηση χώρων στάθμευσης στην νότια είσοδο του ΧΚΠ.

Τεχνοοικονομικά θα διευκόλυνε και τα δύο Χ.Κ μέσα από οικονομία κλίμακας και ενιαίου ευθύνης και τεχνογνωσίας.

Κι εδώ σκοντάπτουμε στο .... ΕΛΛΕΙΜΑ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΥ ΚΑΙ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ.

 

Η σωστή λειτουργία WC στο ισόγειο 1950 προϋποθέτει επιμέλεια πέρα από την υπηρεσία καθαριότητας και στην υπηρεσία συντήρησης υδροδότησης 1750-->1950, και αποχέτευσης 1950.

 

Κάθε τεχνητό σταθερό σημείο εντός χιονοδρομικής πίστας πρέπει να καλύπτεται από προστατευτικό για τον χιονοδρόμο στρώμα ή ειδική σήμανση, αλλιώς αποτελεί παγίδα....

 

Τα μεσοβδόμαδα του Μαρτίου ενδείκνονται για εβδομαδιαίες χιονοδρομικές διακοπές ΧΚΠ, σχετικά εγγυημένες.. από χιόνι και καιρό...

Edited by PanosDrivas
  • Like 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΦΕΚ 1339 Τεύχος Β´ 16.10.2002

 

Παράρτημα Β´ Υποχρεώσεις Χιονοδρομικών Κέντρων

Άρθρα 8, 9, 20

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πάντως οι δικές μου πληροφορίες, προερχόμενες από καθ' ύλην αρμόδιο, θέλουν το λιφτ του ΑΟΦΣ να έχει αποψιλωθεί αισθητά από ανθίγγανους (που στο καλό το μυρίστηκαν εκεί πάνω;; ) για σιδερικά...

Edited by royale

The map is full of places that only mean anything to me because of snowboarding...

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΑΟΦΣ αστεία πράγματα .... αυτό το #πράγμα #είναι μια αποτυχία . Όνειρα για μια Αθηναϊκή λέσχη ..που θέλουν να την ξεφορτωθούν ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

451a1d5daa0e9fb1e7319d3c07519c33.jpg

 

 

Όλη η παρέα Blizzard! Να έρθω και εγώ να γεμίσει η εξάδα στη καρέκλα? :)

  • Like 2

c-fit-w-2032-q-auto-eco8A811000001_RUSTLER-9.thumb.png.9255e2d942715bd236de9137259dd7e2.png

You can't buy happiness - but you can buy a lift pass!

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΑΟΦΣ αστεία πράγματα .... αυτό το #πράγμα #είναι μια αποτυχία . Όνειρα για μια Αθηναϊκή λέσχη ..που θέλουν να την ξεφορτωθούν

Aυτό το πράγμα είναι ένα χιονοδρομικό που μερικοί από εμάς μάθαμε σκι, περάσαμε υπέροχα και αν θες να ξέρεις έχει και την καλύτερη εννιαία πίστα με ένα λιφτ του Παρνασσού.

 

Σε μερικά άλλα νέα περί διάστρωσης πιστών και άτυχους που πέφτουν πάνω σε κολώνες που δεν έχουν μαξιλάρια

 

α) Στέργιο Παπαστάθη τον λένε τον υπεύθυνο για τους πιστέρ, μπορείτε να ρωτήσετε πολλά πράγματα καταρχάς γιατί δεν έχει μαξιλάρι η κολώνα. Θα σας πει ότι τόσοι πιστερ δεν φτάνουν αν χιονίζει συχνά. Αν θέλετε ρωτήστε και για τις πιστοποιήσεις των πιστέρ και την εμπειρία τους (χιονοστιβάδα, διάσωση, πρώτες βοήθειες). Ρωτήστε και εάν η εναέρια διάσωση και οι πρώτες βοήθειες που κάνεις στο μέλλον μετράει να σώσεις έναν άνθρωπο σήμερα. Ίσως σας παραπέμψει στον κο Οικονόμου υπεύθυνος Χιονοδρομίας χιονοδρομικού που οι πελάτες πέφτουν πάνω σε κολώνες και οι πίστες είναι 3-4 φορές χειρότερες από το ένα σημείο στο άλλο.

 

β)Είναι εκτός πίστας η κολώνα. Ε και θα μου πεις, μαξιλάρι θέλει και σωστά. Αν τρως τούμπα πίστα και φτάνεις εκεί το πιο πιθανό είναι να μπορείς να πάρεις πολλά πολλά λεφτά από το χιονοδρομικό και έπρεπε να την έχει με μαξιλάρι όπως μια κολώνα λιφτ δίπλα στη πίστα.

 

Στην περίπτωσή μας είναι πολύ ντεμί η κατάσταση αλλά θα έλεγα να μιλήσει με ένα δικηγόρο και να το σκίσει το χιονοδρομικό αν μπορεί.

 

γ) Δεν θέλετε να μάθετε ποιοι πατάνε πίστες και πόσο καιρό είναι απλήρωτοι. Α θέλετε? Ασχετοι και είναι πλήρως απλήρωτοι. Να πω την αμαρτία μου και εγώ έτσι θα σας τις πάταγα όσο και να ήθελα να χαρείτε σκι αν είχα την εμπειρία τους. Αν με κράταγαν απλήρωτο δε ξέρω.

Edited by ΜΙΚ
  • Like 3

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για το απλήρωτοι (και οι λιφτιερηδες) από την αρχή της σεζόν υπάρχουν καθυστερήσεις στην πληρωμή. Πράγμα τελείως παράξενο.

Ο παπασταθης δεν είναι μόνο σ/κ;

 

Και οι χιονοπαγιδες θέλουν στρώματα αν υπάρχει πιθανότητα να πέσεις πάνω τους.

Ακόμα και όσες είναι εκτός πιστών.

Δεν είναι μαύρη τρύπα έξω από τις πίστες.


<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ακριβώς στην μέση της φωτό είναι το πέρασμα προς γεροντοβραχο και ανάποδα.

Είναι και σηματοδοτημένο με πασαλάκια.

 

post-911-0-51115700-1550862451_thumb.jpg

 

Χτεσινή φωτο.

  • Like 5

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

ευχαριστώ Χρήστο.

πολύ καλός σκιέρ.

 

εαν ξέρεις απλώς για την ιστορία ( να δω τι πουλιά πιάνω ) επιβεβαίωσέ μου εαν τα πέδιλα που κάνει είναι πίστας SL.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θα έλεγα ότι ο Αθηναϊκός είναι λάθος και ο προσανατολισμός

ακατάλληλος

Και να συμπληρώσω ότι οι εταιρείες που δεν μπορούν να πληρώσουν υπαλλήλους να κλείνουν .......

Sent from my iPad using Tapatalk

Edited by vaggelis

Share this post


Link to post
Share on other sites

Blizzard src

 

ευχαριστώ Βαγγέλη.

φοβερά πέδιλα τα Blizzard .

κάποτε είχα τα THERMO SL.

ΑΠΊΣΤΕΥΤΑ αλλά στραβώνανε για πλάκα.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τρίτη ή Τετάρτη είναι το επόμενο υπερσκι στo ΧΚΠ ?

C?

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τρίτη ή Τετάρτη είναι το επόμενο υπερσκι στo ΧΚΠ ?

C?

 

 

H Τρίτη ως μέρα φαίνεται τέλεια αλλά σε επίπεδο ετοιμότητας φοβάμαι ότι είναι υψηλό το ρίσκο να είναι εκ παραδρομής καλοστρωμένες οι τουαλέτες και πεντακάθαρες οι πίστες.

Edited by royale
  • Like 1

The map is full of places that only mean anything to me because of snowboarding...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Επίσης κύριοι, στη συνέχεια θέλει πάρα πολύ μεγάλη αυτοσυγκράτηση και σύνεση στα εκτός (δεν αναφέρομαι προφανώς στα εκτός ανάμεσα στις πίστες στα Κελλάρια).

Γιατί μέσα σε μια εβδομάδα έχουμε όλους τους παράγοντες να είναι εναντίον:

 

-ασταθές υπόστρωμα (παγωμένο)

-χιονόπτωση με έντονο άνεμο (και το προηγούμενο φόρτωμα και το τρέχον)

-έντονες θερμοκρασιακές μεταβολές (έχει μια απότομη άνοδο Πεμ-Σαβ που το γυρνάει σε νοτιάδες)

Edited by royale
  • Like 7

The map is full of places that only mean anything to me because of snowboarding...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.

  • Posts

    • Εε συγγνωμη.. χιονιζει..
    • Rafting στο Λούσιο - Κυριακή 26 Μαϊου 2024 Ο Ελληνικός Σύλλογος Τουριστικής Χιονοδρομίας καλεί τα μέλη και τους φίλους του την Κυριακή 26 Μαϊου και ώρα 11:00 στην Ανοιξιάτική μας εξόρμηση στην Αρκαδία. Σε συνεργασία με την Trekking Hellas Arcadia θα κάνουμε Rafting στα πανέμορφα νερά του Λούσιου. Κόστος συμμετοχής 50€, προκαταβολή 20€ έως και 4 Μαϊου.  Σημείο συνάντησης, βάση trekking hellas Αρκαδίας, Βλαχορράπτης  https://maps.app.goo.gl/XkX9kXCkbEYDfmRX8 Διάρκεια  4 ώρες. Εξοπλισμό που θα χρειαστείτε:  Αθλητικά παπουτσια που θα βραχούν Μαγιό. Πετσέτα. Λεπτομέρειες θα βρείτε στο site:  https://trekking.gr/el/activity/rafting-lousios-alfeios Απαραίτητη Δήλωση συμμετοχής  τηλεφωνικά/viber: 6976101568 Ισιδώρα Σουμάνη & Δημήτρης Καρυστηναίος 6937009885, ή  email στο snowclub@snowclub.gr Τελευταία ημέρα δήλωσης συμμετοχής το Μ.Σάββατο 4 Μαϊου. Σας περιμένουμε όλους!!!!! Η γραμματέας Ισιδώρα Σουμάνη - 6976101568
    • Tα μέλη και οι φίλοι του Ελληνικού Συλλόγου Τουριστικής Χιονοδρομίας, θα πραγματοποιήσουν συνάντηση την Τετάρτη 24 Απριλίου 2024 από τις 21:00 και μετά στο Piu-Verde.  Η γραμματέας Ισιδώρα Σουμάνη Tηλέφωνο επικοινωνίας 6976101568   
  • Upcoming Events

    No upcoming events found
  • Today's Birthdays

    No users celebrating today
  • Who is online

  • Forum Statistics

    • Total Topics
      17,314
    • Total Posts
      460,821
  • Member Statistics

    • Total Members
      10,634
    • Most Online
      1,823

    Newest Member
    jofejon
    Joined
×
×
  • Create New...