Jump to content
PanosDrivas

Χ.κ. Παρνασσού 2018-19

Recommended Posts

Το ότι απάντησες εσύ......με επιβεβαιώνει :-)

Δοκιμασε να τον βρεις (που ειναι το ζητούμενο στην προκειμενη), στελνοντας του π.μ. και θα δεις οτι επιβεβαιωνομαι εγω.

 

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το ότι απάντησες εσύ......με επιβεβαιώνει :-)

Κύριε Κωσταντίνου....... Γρήγορη... ! ο Παρνασσός πίστευα ότι είναι μακριά από τα ενδιαφέροντα σου εκτός και εάν είναι τα περί συλλόγου , τότε παράκληση να επιστρέψεις στο συλλόγων για να μπορέσεις στης επερχόμενες εκλογές να θέσεις τα ερωτήμα ..... η σχέση και η δράση του συλλόγου και τυχόν αδράνεια του ΔΣ σχετικά με το χιονοδρομικό του Παρνασσου

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τα λοκαλια τι λένε για αύριο? Θα δουλέψει όλο το κέντρο?

 

Sent from my SM-N960F using Tapatalk


elan-wingman-86-ti-fusion-x-2d-kv.png

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δοκιμασε να τον βρεις (που ειναι το ζητούμενο στην προκειμενη), στελνοντας του π.μ. και θα δεις οτι επιβεβαιωνομαι εγω.

 

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν θέλω να οτν βρω.....παρατηρώ ότι ποσταρει φατσοβιβλιο και όχι εδώ, πχ δες δράση στα πηγάδια! Άκυρο για έναν σύλλογο που δημιουργήθηκε μεσω του φόρουμ!
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν θέλω να οτν βρω.....παρατηρώ ότι ποσταρει φατσοβιβλιο και όχι εδώ, πχ δες δράση στα πηγάδια! Άκυρο για έναν σύλλογο που δημιουργήθηκε μεσω του φόρουμ!

Αυτο που αναφερεις ειναι αντικείμενο αλλης (ενδιαφερουσας δε) συζήτησης, οχι αν μπορει να τον βρει οποιος θελει να κανει συγκεκριμενη προταση. Αναφέρομαι σε αυτο που ειπε ο ΜΙΚ και απαντησες οτι δεν καταδέχεται το φόρουμ.

 

Edit. Για να μην χανομαστε, αντικείμενο συζήτησης στην προκειμενη ειναι ποιες ενέργειες προτεινονται να κανουμε ως Συλλογος σε σχεση με το ΧΚΠ.

 

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by GiGi
  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ξέχωμα ΧΚΠ σήμερα με λειτουργία Αφροδίτη, Βάκχου, Αίολου, Περικλή και Ήρα, Πάν ....

Φαίνεται πάμε για ένα καλό ΠΣΚ....

Πάνο λυπάμαι πολύ που θα σε στεναχωρήσω

Φίλε Vro,

Δεν με στεναχωρείς καθόλου. Αντίθετα ευχαριστώ που δεν κουράζεσαι να με εξασκείς στην εξοικείωση με το "άδικο και το παράλογο", που είναι εντέλει και το "φυσικό", το «ανθρώπινο».

 

αλλά επιμένω ότι ήταν ηλίθιος ο σχεδιασμός και άθλια η υλοποίηση.

Αυτονόητο Δικαίωμα του καθενός είναι να επιμένει σε ότι επιθυμεί.Η διαφορά απόψεων μας προάγει άλλωστε.

Επέτρεψε μου όμως νια εύλογη απορία.

Τι είναι καλύτερο?

Να’χουμε υλοποιημένους αναβατήρες και να συζητούμε για αμφιβόλου εξυπνάδας σχεδιασμό και απαιτούμενες βελτιώσεις ?

ή

Να’χουμε έξυπνο σχεδιασμό και να συζητούμε για αμφιβόλου υλοποίησης αναβατήρες?

Προσωπικά έχω ακούσει από 1990 μέχρι σήμερα πάρα πολλούς «έξυπνους» σχεδιασμούς για το πώς θά'πρεπε να είναι ή να λειτουργεί το ΧΚΠ, από «παρνασσολόγους κριτές ή προφήτες », αλλά έχω δει να υλοποιούνται ελάχιστα έργα.

 

Δύο μόνο φωτό .

Που δείχνουν την νέα κατάσταση που αντικατέστησε την παλιά.
Την βάση του αυγού και τα ταμεία.
Όπερ εδη δειξαι.

 

Δεν διαφωνώ μαζί σου, ότι «έπρεπε» ένας "έξυπνος" σχεδιασμός να προβλέπει μεταξύ άλλων και….

αυτόματο εκχιονισμό (ή μη χιόνωση) σταθμών αναβατήρων ΧΚ μετά από ισχυρά χιονόπτωση,

attachicon.gifFB_IMG_1551210004483.jpg

και

αυτόματο εκχιονισμό (ή μη χιόνωση) εξωτερικών ταμείων ΧΚ μετά από χιονόπτωση, πέρα από την πρόβλεψη για εσωτερικά στο κτίριο 1750 ταμεία ( μακρύτερη με σκάλες διέλευση αλλά πιο «στεγνή») και skidata-internet ticketing.
attachicon.gifFB_IMG_1551210026639.jpg

Edited by PanosDrivas
  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παναγιώτη εσύ που έχεις ζήσει το βουνό με κακοκαιρίες μήπως μπορούσες να μας πεις τι μέσα και τι προσωπικό θέλει, καθώς και τι αλλαγές/προσθήκες πρέπει να γίνουν στα λιφτ ώστε να μη χάνονται πολλές και καλές μέρες κάθε χειμώνα? Για παράδειγμα πόσα μηχανήματα φορητά που βγάζουν το χιόνι θέλει και πόσα δουλεύουν σήμερα?

 

Επίσης μήπως θα ήθελες να μας πεις και εσύ την γνώμη σου για το εάν αυτός είναι ένας απίθανος ανεπανάληπτος χειμώνας με φοβερές και τρομερές κακοκαιρίες που δεν έχει ξαναδει το χιονοδρομικό, όπως προσπαθεί ο φίλος μας Σωτήρης Γιανόπουλος να μας πείσει?

 

Μήπως αυτό είναι το βουνό μας και αυτός είναι ο Ελληνικός χειμώνας και αν θέλουμε να έχουμε χιονοδρομικό και όχι επικίνδυνη καφετέρια με θαμμένους αναβατήρες πρέπει να έχουμε τον τρόπο να δουλεύει τις ημέρες που ο άνεμος επιτρέπει όλα τα λιφτ μετά από κακοκαιρίες? Αν συνεχίσει να δουλεύει έτσι το βουνό έχει καμιά ελπίδα να αποκαταστήσει την εμπιστοσύνη των πελατών?

 

Τέλος θα ήθελα και την προσθήκη σου στα παρακάτω στατιστικά που κρατάω γιατί είναι πολύ πιθανό να έχω λάθη.

 

 

Το σκορ της σεζόν είναι: 17 κακοκαιρίες. Άνοιγμα Κελλάριών επόμενη μέρα 12, Φτερόλλακα 0. Μεθεπόμενη μέρα Κελλάρια 4 Φτερόλλακα 9, Τρίτη μέρα Κελλάρια 1 Φτερόλλακα 4, Τέταρτη μέρα 3, ενώ σε δυο κακοκαιρίες η Φτερόλλακα άνοιξε πιο μετά.

Συνολικές ημέρες σεζόν που κάλλιστα από καιρό μπορούσαν να ανοίξουν περισσότερα λιφτ αν υπήρχαν τα μέσα 34, ενώ σε τουλάχιστον 21 από αυτές δεν άνοιξε το σημαντικό κομμάτι του βουνού (Ηρακλή ή/και 6). Με το δικό μου σκορ κατέστρεψε χιονοδρομική απόλαυση 23 μέρες αλλά αυτό είναι υποκειμενικό, βάζω μέρες λιακάδας, πουδροαπόλαυσης κλπ.

Άνοιγμα αναβατήρων μετά από χιονοκάλυψη αρχή σεζόν. 1 λιφτ 4 μέρες, 1 λιφτ 12 μέρες, 1 λιφτ 23 μέρες και Σαχάρα άγνωστο είμαστε στις 43.

Περιφερειακή ημέρες με ηλιοφάνεια και χιονοκάλυψη ανοιχτή 11 μέρες κλειστή 27

Για την ιστορία να πω ότι η κακοκαιρία που έκλεισε για 3 ημέρες το χιονοδρομικό μέχρι χτες, ήταν μια απλή κανονική Βορινή 60ποντη κακοκαιρία με αέρα που έφερε ανεμοσούρια 1,5 μέτρο σαν αυτές που κάθε χρόνο περνάνε 2-5 κάθε χειμώνα και απλά επειδή τρόμαξαν έκατσαν και έχασαν το βουνό, το οποίο φυσικά μετά για το συνεφέρεις είναι αδύνατο. Επίσης για την ιστορία ναι έχει κακοκαιρίες σερί χωρίς ιδιαίτερα διαλλείματα πχ 5 ημερών, ε και?

Edited by ΜΙΚ
  • Like 3

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Έχουμε καμιά πληροφόρηση για το τι (και αν) θα λειτουργήσει αύριο στον Παρνασσό;

Και εγώ ρώτησα αλλά δεν πήρα απάντηση

 

Sent from my SM-N960F using Tapatalk


elan-wingman-86-ti-fusion-x-2d-kv.png

Share this post


Link to post
Share on other sites

πρωτα πρεπει να λειτουργησουν τα live.....

 

Πάνο εναν αιωνα μετά και 30 μυρια σπαταλημενα στον γαμο του καραγκιοζη καταφεραμε να χιονιζεται (ενω ΔΕΝ ΧΙΟΝΙΖΟΤΑΝ) η βαση του αυγου και τα ταμεια.

και βαζω αυτα μονο μιας και λες οτι εκαναν επεμβασεις στα υπολοιπα αντιθετες με τις εισηγησεις σου.

λοιπον αυτα τα δυο σημεια ειναι μιση μερα και 10 ατομα.

απο κει και περα που να δεις αλλου τι γινεται, μιλάμε για τραγωδια.

ναι αν η ερωτηση ειναι να σπαταλουσαμε 30 μυρια για αυτο το χάλι ή να γινοταν σωστη δουλειά

η απαντηση ειναι ΠΑΝΤΑ να γινοταν σωστη δουλεια.

 

εχουν καταντησει να εχουν ανοιχτη παραγγελια για τις φρεζες και να τις βγαζουν off με το τσουβάλι.

η χαρα του προμηθευτη. ευτυχως αυτη την φορα προνοησαν το συγκεκριμενο μοντελο να χωραει (σχεδον) στους καμπινεδες.

  • Like 2

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αμφίκλεια τώρα: σκατοκρυο και ψιλόβροχο. Επάνω χιόνι. Σήμερα θα έρθουν πολλοί αστυνομικοί-πυροσβεστες λόγω των αγώνων που θα πραγματοποιηθούν αύριο. Τα ξενοδοχεία της περιοχής είναι σχεδόν τιγκαρισμενα. Ο δρόμος ανεβαίνει μέχρι Φτερό. Σήμερα νωρίς το πρωί ανέβηκε και φίλος να καθαρίσει το πάρκινγκ της Φτερό, οπότε μετά θα έχω καλύτερη ενημέρωση. Μπαλαλουκας μέχρι στιγμής κλειστός.

Δυστυχώς η ενημέρωση που έχω για τα λιφτ είναι αυτή που έχουμε όλοι μας από το site του ΧΚΠ.

Το μόνο που είναι σίγουρο προς το παρόν είναι ότι αύριο θα έχει τρελή μέρα. Του Αγίου Ονουφριου του πουδριστη, μεγάλη η χάρη του....

Εγώ έχω γεμίσει, οπλίσει και ασφαλίσει... πιστεύω αύριο να απασφαλισουμε... δεν αντέχω άλλο κρασί και τσίπουρο... αλκοολικός θα φύγω από εδώ...

Edited by porfirio
  • Like 9

Sky is not my limit.....it's my playground!!! :skydive:

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

1ο Πανελλήνιο Κύπελλο Χιονοδρομίας Αστυνομικών - Πυροσβεστών - Κλήρωση αγώνα

 

SKIRecovered.jpgΕνημερώνουμε τους συμμετέχοντες αθλητές ότι η σύσκεψη - κλήρωση του αγώνα θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 27/02 και ώρα 18.30 στο Πολιτιστικό Κέντρο Αμφίκλειας.

Επίσης θα υπάρχει η δυνατότητα ώστε οι συμμετέχοντες να προπονηθούν τις ημέρες Τετάρτη και Πέμπτη και ώρες 10.00-12.00 κάνοντας χρήση των αναβατήρων με ένα ευρώ.

 

 

  • Like 2

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

δεν γνωριζω που θα γινει ο αγωνας των αστυνομικων.

υποθετω βακχο κελαρια.

 

εκεινο που ειναι σιγουρο ειναι οτι το σαββατο και την κυριακη στον βακχο στα κελαρια υπαρχουν οι αγωνες Π1 Π2.

 

invitation-fis-chi-u16-u14-2-3.3.2019.pdf

 

 

επισεις την παρασκευη στον βακχο ειναι η επισιμη προπονηση

Edited by vro

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κάτι αστυνομικοί που περάσανε χθές από το μαγαζί είπανε για Βάκχο.

  • Like 1

Sky is not my limit.....it's my playground!!! :skydive:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το θέμα είναι για αύριο τι ποσοστό επιτυχίας να υπάρχει έστω 1-2 παραπάνω λιφτ ανοιχτά! Εγώ λέω να το ρισκάρω γιατί φαίνεται επική πουδροντόινγκ μέρα!

  • Like 2

Skiing is a dance, and the mountain always leads.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Φίλε ΜΙΚ ,

δεν γνωρίζω αξιόπιστα λεπτομέρειες τι και πως λειτουργεί σήμερα στο βουνό….,

δεν αναζητώ ενόχους, αναζητώ λύσεις,

δεν "ασχολούμαι" με πρόσωπα, "ασχολούμαι" με ενδιαφέροντα προβλήματα.

 

Γνωρίζω όμως ότι,

Μια χαρακτηριστική ιδιότητα που οφείλει να παρουσιάζει το ελληνικό ΧΚ είναι η «ελαστικότητα» μεταξύ ακραίων καταστάσεων …..που παρουσιάζει ο ελληνικός χειμώνας και η ελληνική κοινωνία

Πολύ (& διαφόρων τύπων) Χιόνι ----- -----Ελάχιστο Χιόνι

Πολύς (& διαφόρων τύπων) Κόσμος--------- Ελάχιστος Κόσμος

Για αυτό απαιτείται μεγάλη προσοχή στον σχεδιασμό της λειτουργίας του που οφείλει να προβλέπει τα άκρα και το πώς θα φέρει το βέλτιστο αποτέλεσμα ,λειτουργικά και οικονομικά συνολικά!

 

"Θάπρεπε" το ΧΚ ως οργανισμός ( άνθρωποι + μηχανήματα + εγκαταστάσεις) να αποτελείται από Εργαζόμενους πολυεργαλεία (εκπαιδευμένους- εξοπλισμένους- «χαμογελαστούς») και

Μηχανήματα αξιόπιστα (ποιοτικά, καλοσχεδιασμένα, καλοσυντηρημένα ) και να διαθέτει

Σχέδιο ΠΟΙΟΣ κάνει ΤΙ, ΠΩΣ και ΓΙΑΤΙ στο κάθε ακραίο σενάριο…..

π.χ

ελάχιστο χιόνι (π.χ χειμώνας 2006-07,

λειτουργία με χιονοπαγίδες που δημιουργούν χιονολωρίδες Περικλή κ.λπ και

«κέντημα» διάστρωση ,

λίγος κόσμος , λίγοι εργαζόμενοι ευκαιρία για ρεπό ή άλλες εργασίες )

ή

φούλ χιόνι π.χ 1+μ φρέσκο χιόνι (π.χ χειμώνας 2008-09,

εξασφάλιση τουλάχιστον μίας οδικής πρόσβασης, με 2 συνεργεία εκχιονισμού (λεπίδα+ανέμη),

καθάρισμα σταθμών αναβατήρων – διάστρωση βαθμιαία πιστών (2 διαστρωτικά κελάρια+2 διαστρωτικά Φτερόλακα- καλό συνεργείο ή καλό εργολάβο),

διαφύλαξη γραμμών συρματοσχοίνων από παγοποίηση,

όλοι οι εργαζόμενοι φτιάρι και τίναγμα , αναστολή ρεπό ή άλλων δραστηριοτήτων,

διαρκής ενημέρωση κόσμου )

ή

φουλ προσέλευση π.χ (Καθαρά Δευτέρα 2008-09, 7.000 άτομα-3,500 χιονοδρόμοι+3.500 επισκέπτες , λειτουργία όλου του συστήματος (δρόμοι-πάρκιγκ-ταμεία-αναβατήρες) από νωρίς πρωί (για να μη πώ από βραδύς), ώστε να «ρέει» ομαλά και να «διαχέεται» ο κόσμος σε όλο το βουνό (3 πόλοι: Κελλάρια- Φτερόλακα- Σαχάρα) ,

μέγιστη έκταση ωραρίου (παράταση, νυκτερινό κ.λπ).

 

Το ΧΚΠ οφείλει να κάνει «μελετημένες» κινήσεις και να μην χάνει ώρα λειτουργίας άρα και εισιτήρια/€, αν θέλει να επιτύχει (ειλικρινά) την πολυπόθητη βιωσιμότητα του

Το ΧΚΠ οφείλει να εισηγείται (κάθε τέλος χρονιάς το σχέδιο λειτουργίας της επόμενης) τεκμηριωμένα τους «πόρους» που απαιτούν τα ακραία σενάρια, με τους σχετικούς προυπολογισμούς (έρευνα αγοράς- σκοπιμότητα) και τα σχετικά στατιστικά στοιχεία και η ΕΤΑΔ οφείλει εγκαίρως (κάθε Μάρτιο) να αποφασίζει ΤΙ και ΠΩΣ θα πράξει και να το «επικοινωνεί» με τους πελάτες του ΧΚ.

 

Το φετινό (2018) φαινόμενο εταδ/χκπ δηλ….

να προκηρύσσονται διαγωνισμοί (με «αμελέτητες» προδιαγραφές, πότε αυτεπιστασία- πότε εργολάβοι) Οκτώβριο, Νοέμβριο, και να γίνονται προσλήψεις Δεκέμβριο δεν συνάδει με την σοβαρότητα και την πολυπλοκότητα επίλυσης που απαιτεί το ομολογουμένως δύσκολο πρόβλημα «ασφαλής+εύρυθμη+βιώσιμη λειτουργία ΧΚΠ» .

Και φυσικά το αποτέλεσμα δεν μπορεί να είναι το καλύτερο δυνατό.

 

Το ΧΚΠ είναι ο γίγαντας που κοιμάται! Ας ελπίσουμε ότι κάποτε θα ξυπνήσει.

 

Διαθέτει ανθρώπους, χιόνια, μηχανήματα, λεφτά, τεχνογνωσία, πελάτες "λυσσασμένους" να το επισκεφτούν.

Του λείπει όμως κάτι. Τι? Μεγάλη κουβέντα...άστη και πάμε για ...λιακάδα-φρέσκο χιόνι!

 

ΥΣ το ερχόμενο ΠΣΚΔ θά' μαι pierracreta

Edited by PanosDrivas
  • Like 5

Share this post


Link to post
Share on other sites

Panos Drivas

#Διαθέτει ανθρώπους, χιόνια, μηχανήματα, λεφτά, τεχνογνωσία, πελάτες "λυσσασμένους" να το επισκεφτούν.

Του λείπει όμως κάτι. Τι? Μεγάλη κουβέντα...άστη και πάμε για ...λιακάδα-φρέσκο χιόνι!#

Εκτός από το # λυσσασμένους #πελάτες για τα υπόλοιπα που αναφέρεις μάλλον θα αναφέρεστε σε αυτά που θα έπρεπε να διαθέτει το κακομοίρικο ΧΚΠ

 

......Ζηλεύω που μπορείτε να πάτε Κρήτη ..... καλές τσικουδιές ....

Edited by vaggelis
  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

post-911-0-41572300-1551267046_thumb.jpg

 

 

 

 

μια χαρα ειναι τα λιφτ του αθηναικου

 

 

 

  • Like 6

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τι στο καλό τότε, σε τι να αναφερόταν ο δικός μου περί αποψίλωσης;;

Για κάτσε να επανέλθω σχετικά, όχι τίποτα άλλο αλλά μη διασπείρουμε ραδιοαρβύλες άθελά μας.

  • Like 2

The map is full of places that only mean anything to me because of snowboarding...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για αύριο τι χρησμό βγάζει το μαντείο ? Θα λειτουργεί ? έχει φρέσκο χιόνι (κάπου είδα ότι χιόνισε πάλι σήμερα) ?

C?

Share this post


Link to post
Share on other sites

οι φωτο εχουν ανεβει στο arahovameteo.

συγκινούμαι οταν τις βλεπω γιατι εγω γνωρησα τον αθηναικο με τα την χορηγια κωστοπουλου και οσο ακομη ζουσε ο πάππος. (οταν ημουν μικρος ουτε απ εξω δεν μπορουσα να περασω, δεν ημουν της ελιτ...) .

τοτε ο δρομος εκχιονιζοταν απο τον παππο, πηγαινα τα παιδια να μεινουν στο καταφυγιο.

τωρα εχει γινει καθαρα ορειβατικο το καταφυγιο.

 

post-911-0-32326200-1551276290_thumb.jpg

 

post-911-0-40360000-1551276336_thumb.jpg

 

post-911-0-56022300-1551276374_thumb.jpg

 

post-911-0-70539600-1551277977_thumb.jpg

post-911-0-16581800-1551277904_thumb.jpg

Edited by vro
  • Like 15

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Προσωπικά το παράπονό μου είναι ότι δε συμμετείχα σε κάποια από τις εξορμήσεις που έκανε προ δωδεκαετίας ο Δ.Πάππος με το ρατράκ στα Άνω Κελλάρια. Είχα τότε έναν σχετικό δισταγμό σχετικά με το πως θα δούλευε σε σχέση με το υπόλοιπο γκρουπ, δεν ήμουν τόσο σίγουρος. Μετά την απώλεια του κ. Δημήτρη δεν ξανάγινε.

Ωστόσο το ρατράκ υπάρχει ακόμη. Και σε μια πρόσφατη νύξη που είχα κάνει στη νεότερη γενιά, δεν ήταν αρνητικοί ως προς το ενδεχόμενο να ξαναγίνει. Μήπως πρέπει να οργανώσουμε μια ομάδα κρούσης σχετικά;

Edited by royale
  • Like 4

The map is full of places that only mean anything to me because of snowboarding...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αμφιβάλλω αν επιτρέπεται τέτοια χρήση μηχανοκίνητου μέσου στον δρυμό, εκτός Χιονοδρομικού. Οι ειδικότεροι ας απαντήσουν πιο εμπεριστατωμένα...

  • Like 2

Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.

×
×
  • Create New...