Jump to content
PanosDrivas

Χ.κ. Παρνασσού 2018-19

Recommended Posts

οπως λενε και οι ..προλαλησαντες, τι Υπερμερα ηταν αυτη η χθεσινη Κυριακη ??? πραγματικα αναρωτιόμασταν "που πηγε ο Κοσμος? μετα απο κακοκαιρια και με καλη προγνωση για το βουνο περιμενες τις κλασσικες ουρες ! απο την αλλη ειδαμε αδεια λιφτ , εξαιρετικης ποιοτητας χιονι ολη την μερα (πρεπει να εκανα "προσωπικο ρεκορ καταβάσεων" :P:) ) ...μαλλον θα περιμενουν να πανε ολοι το επομενο που ειναι και 3ημερο???


fischer-progressor-f18-2016-17.png

Share this post


Link to post
Share on other sites

Την Κυριακή ή ο κόσμος δεν ανέβηκε ή κάτι έκαναν σωστά, να επισημανθεί να το ξανακάνουν, με αγώνες και ουρές μηδέν.

Απλά δούλευε όλο το βουνό. Όποτε έχει δουλέψει όλο φέτος δεν έχει βγάλει ουρές. Μέχρι να το πάρουν χαμπάρι οι Έλληνες Χιονοδρόμοι ότι ο Παρνασσός δεν έχει πια ουρές (αν και όποτε δουλεύει όλος) ας λιώσουμε στο σκι.

 

Και πράγματι το σκ πριν την Καθαρά Δευτέρα γενικά έχει λιγότερο κόσμο.

 

Πάντως μου λένε ότι είμαστε κοντά στα ρεκόρ κόσμου και αυτό και άλλα σκ αλλα και καθημερινές κοντεύουμε 3000 άτομα. Αυτό για το ότι ποτέ 5000 Αθηναίοι θα σκεφτούν (και όχι θα πάνε) να ανέβουν καθημερινή Παρνασσό που λένε κάποιοι.

 

Τέλος μην παραμυθιάζεστε. Αυτός είναι ένας κλασσικός καλός παλιός χειμώνας. Όσοι θέλουν να σας πείσουν ότι το χιονοδρομικό δεν μπορούσε να διαχειριστεί τόσο χιόνι και λένε ότι δεν έχει ξανασυμβεί. Αν εξαιρέσουμε την τελευταία δεκαετία που είχε μόνο 2 τέτοιους, από τότε που έχει ανοίξει το χιονοδρομικό οι μισοί χειμώνες είναι έτσι και χειρότεροι. Το χιονοδρομικό με τέτοιο χειμώνα πρέπει να δουλεύει γιατί κάτι μου λέει ότι στο μέλλον έτσι θα είναι οι χειμώνες στην Ελλάδα.

 

Πολύ πλάκα που στο οικονομικό φορουμ των Δελφών όλοι οι υπεύθυνοι για τις τύχες μας απόρησαν που δεν υπάρχει η παραμικρή σύνδεση/πληροφορία/αναφορά στους Δελφούς για το ότι από πάνω υπάρχει χιονοδρομικό ώστε να αποτελέσει τουριστικό προορισμό για ξένους. Μεγάλα μυαλά μας διοικούν.

Edited by ΜΙΚ
  • Like 5

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ακριβώς!

Θυμάμαι δύο υπέροχες μέρες (Σάββατο) αργά το Μάρτιο '17. Ιδια πίστα ή πλαγιά δεν έκανα δεύτερη φορά.

Ελπίζω να ξαναγίνει τις προσεχείς μέρές γιατί μέχρι τώρα αφού το ΧΚΠ μου λέει "να φύγετε να πάτε αλλού", πράττω αναλόγως.

  • Like 1

Practice makes perfect

Share this post


Link to post
Share on other sites

Απο τι στιγμη που βελτιωνεται ο καιρος και ανεβαινουν οι θερμοκρασιες στις πολεις, το βουνο θα αδειασει μιας κ οι περισσοτεροι (ειδικα τα "τακουνια") θα πηγαινουν παραλια.............

  • Like 4

Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Απο τι στιγμη που βελτιωνεται ο καιρος και ανεβαινουν οι θερμοκρασιες στις πολεις, το βουνο θα αδειασει μιας κ οι περισσοτεροι (ειδικα τα "τακουνια") θα πηγαινουν παραλια.............

Ευτυχως


LP3weby.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εμ αυτό περιμένουμε, το άδειασμα από τα hip crowds μετά την Καθαρά Δευτέρα έως και τα τέλη Απρίλη :-)

Απλά το θέμα είναι ότι πλέον η κατάσταση μετατοπίζεται στα εντός, τα οποία στην πορεία έχουν γίνει προβληματικά.

Μακάρι κάπως να δουλέψει γιατί από εδώ και πέρα το εκτός πιθανότατα δε θα έχει κανένα νόημα.


The map is full of places that only mean anything to me because of snowboarding...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μακάρι κάπως να δουλέψει γιατί από εδώ και πέρα το εκτός πιθανότατα δε θα έχει κανένα νόημα.

 

Μα γιατί; αφού από τώρα και μετά το ανοιξιάτικο είναι το πιο ωραίο χιόνι στα εκτός, ειδικά δίπλα στις πίστες και πάντα με προσοχή βέβαια.

Edited by Al_Foutzin
  • Like 2

Skiing is a dance, and the mountain always leads.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Απεναντίας, από εδώ και στο εξής θα βγάζει σταθερά και με μαθηματική ακρίβεια υπέροχα ανοιξιάτικα! Θα λιώνουμε στο εκτός, πιο πολύ και από τον χειμώνα!

  • Like 2

Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Απεναντίας, από εδώ και στο εξής θα βγάζει σταθερά και με μαθηματική ακρίβεια υπέροχα ανοιξιάτικα! Θα λιώνουμε στο εκτός, πιο πολύ και από τον χειμώνα!

Αντικαταστήστε τη λέξη pussy με τη λέξη firn .

 

https://m.youtube.com/watch?v=eGCp8d8n90U

Share this post


Link to post
Share on other sites

ετσι απο περιεργεια

στην πρωτη φωτογραφια που ανεβασε ο χρηστος...

βλεπει κανεις σας κατι?

ναι εκει πανω απο τον αλλονα που μαζευει τα σκι.


<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σήμερα το πάτημα ήταν πάλι κλάφτα χαράλαμπε... έχω φωτος.( ας με βοηθήσει κάποιος να τις άνεβάσω) επίσης στον τυρία παρατήρησα ένα κομάτι που φαίνεται σαν χιονοστιβάδα... και φαίνεται αρκετά μεγάλο..αν καταφέρω να ανεβάσω φώτο λέτε την γνη σας πήγα από κελάρια πρός φτερόλακα γιατί ήθελα να φύγω από Αμφίκλεια (πολύ ωραίος δρόμος) και πραγματικά τα έκανα πάνω μου κοιτάζοντας τους όγκους χιονιού δίπλα μου.. είμαστε σίγουροι οτί αυτά δεν φεύγουν..?


WORK FOR IT!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τα λέμε από κοντά κύριοι σε ένα μήνα. Κέρδισα θλάση προσαγωγου. Παράκληση, ελέγχετε που κ που τον εξοπλισμό σας, μου έφυγε σε γωνιασμα το εξωτερικό πέδιλο και το πόδι ακολούθησε την πορεία μόνο του, ο λόγος, οι δέστρες ήταν σε μεγαλύτερη ένδειξη από τις μπότες, έτσι στην πρώτη έντονη πίεση χαιρέτησε, καλή φυσικοθεραπεία πλεον7d3d876fbe56ca860f6f4c06d9ca227d.jpg

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

  • Like 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

Περαστικά, σύντομη και πλήρη ανάρρωση!

 

Ευτυχώς μικρός ο τραυματισμός.

 

Δεν κατάλαβα όμως ποια ήταν η αιτία.

Τι εννοείς η μπότα είχε άλλη ρύθμιση;

 

Είχες ρυθμίσει πολύ "ψηλά" τη δύναμη στις δέστρες;


"Ω ξειν', αγγέλειν ότι τήδε κείμεθα της χιονοδρομίας πειθόμενοι"

gifmaker_me2.gif.fbe136ebed00091d62648fa0ffc991ff.gif

Austrian Level 2 Ski Instructor

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σήμερα το πάτημα ήταν πάλι κλάφτα χαράλαμπε... έχω φωτος.( ας με βοηθήσει κάποιος να τις άνεβάσω) επίσης στον τυρία παρατήρησα ένα κομάτι που φαίνεται σαν χιονοστιβάδα... και φαίνεται αρκετά μεγάλο..αν καταφέρω να ανεβάσω φώτο λέτε την γνη σας πήγα από κελάρια πρός φτερόλακα γιατί ήθελα να φύγω από Αμφίκλεια (πολύ ωραίος δρόμος) και πραγματικά τα έκανα πάνω μου κοιτάζοντας τους όγκους χιονιού δίπλα μου.. είμαστε σίγουροι οτί αυτά δεν φεύγουν..?

Aυτά που έβαλες είναι ίχνη από κάτι σε χιονοστιβαδα που έσκασε εκεί που σκάει πάντα στον Τυρία. Αυτοί οι όγκοι που λες χλωμό να πάνε παρακάτω αλλά σίγουρο δεν είναι τίποτα.

 

Το χιονοδρομικό πάντως μιλάει για "ς, είναι πολύ καλές. Σήμερα ήταν μια από αυτές τις μέρες που δεν πρέπει κανείς να χάνει! Οι 700 φίλοι που μας τίμησαν σήμερα στο βουνό απόλαυσαν όλο το ΧΚΠ σε λειτουργία, καλοπατημένες πίστες, μοναδική ποιότητα χιονιού, μηδενική ουρά σε ταμεία και αναβατήρες και όλα αυτά σε πολύ πιο οικονομικό εισιτήρι"

 

Ψεύτες είναι?

 

Περαστικά βρε αγορίνα

  • Like 1

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

...

 

Ψεύτες είναι?

 

...

 

Ξερω γω? Εσυ πες μας που κρατας σκορ! :P

 

Ελεος ρε ΜΙΚ, κανε και λιγο κρατει... Εχω βαλει τοσα like στο Vro, θα παθω τιποτα!... :heat:

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ωραία μέρα σήμερα με το βουνό σε πλήρη λειτουργία (μόνο τη 14 είδα κλειστή. Ο Ηρακλής άνοιξε κατά τις 12 αν δεν κάνω λάθος .. ρολόι δεν είδα, just feeling). Λιακαδα, λίγος κόσμος, μηδέν ουρές, σουπιτσες στα χαμηλά από το μεσημέρι κ μετά. Εισιτήρια στα 20, ωραία μέρα (τουλάχιστον για τα δικά μου κριτήρια)

 

 

IMG-20190304-150227.jpg

IMG-20190304-150217.jpg

IMG-20190304-141502.jpg

IMG-20190304-141425.jpg

IMG-20190304-141215.jpg

IMG-20190304-141151.jpg

  • Like 8

Παρακαλώ σε σταυραητέ, για χαμηλώσου ολίγο, Και δώσ’ μου τες φτερούγες σου και πάρε με μαζί σου,

Πάρε με απάνου στα βουνά, τι θα με φάει ο κάμπος ... - Κ. Κρυστάλλης

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ε τι μας λένε αλήθεια. ?

Aυτά που έβαλες είναι ίχνη από κάτι σε χιονοστιβαδα που έσκασε εκεί που σκάει πάντα στον Τυρία. Αυτοί οι όγκοι που λες χλωμό να πάνε παρακάτω αλλά σίγουρο δεν είναι τίποτα.

 

Εγώ πάντος το είδα και δέν ζύγωσα κατλα τον τυρία. Κατί που έλεγαν εδώ οτί είναι επικύνδηνος κάτι ο φόβος... λάκισα..

  • Like 1

WORK FOR IT!

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΤΟ ΟΤΙ ΔΟΥΛΕΨΕ ΟΛΟ ΤΟ ΒΟΥΝΟ ΔΕΥΤΕΡΙΑΤΙΚΑ ΔΕΝ ΤΟΝ ΠΕΡΙΜΕΝΑ.ΑΝ ΔΟΥΛΕΥΕ ΚΑΙ Η ΣΑΧΑΡΑ ΘΑ ΜΙΛΟΥΣΑΜΕ ΓΙΑ ΘΑΥΜΑ.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τα λέμε από κοντά κύριοι σε ένα μήνα. Κέρδισα θλάση προσαγωγου. Παράκληση, ελέγχετε που κ που τον εξοπλισμό σας, μου έφυγε σε γωνιασμα το εξωτερικό πέδιλο και το πόδι ακολούθησε την πορεία μόνο του, ο λόγος, οι δέστρες ήταν σε μεγαλύτερη ένδειξη από τις μπότες, έτσι στην πρώτη έντονη πίεση χαιρέτησε, καλή φυσικοθεραπεία πλεον.

 

Ντάξει, επειδή εσύ κάνεις σκι με πιο κλειστά πόδια κι από τους τύπους με μονοσκι, σε δύο βδομάδες θα 'σαι ήδη αρκετά έτοιμος.

 

Δεν φαίνεται περίεργο...?

Χθες περάσαμε από πάνω αλλά συνεχίσαμε αριστερά γιατί είχε πιο ομαλό ανάγλυφο και καλύτερη ποιότητα στην επιφάνεια.

Ναι, είχαν εικόνα σαν κομμένα μπλόκια και όχι σχηματισμών από αέρα.

Πάντως με απλή οπτική εκτίμηση συμπεράσματα δεν βγαίνουν ασφαλή. Εδώ δεν είναι 100% ούτε και μετά από τις κατάλληλες έρευνες.

Όσο για το στρώσιμο των πιστών: δεν υπάρχουν (ειδικά πλέον...) ρατράκ, δεν υπάρχουν κι άλλα πολλά που αφορούν ανθρώπινο παράγοντα.

Edited by PhaethonF1
  • Like 1

Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Ξερω γω? Εσυ πες μας που κρατας σκορ! :P

 

Ελεος ρε ΜΙΚ, κανε και λιγο κρατει... Εχω βαλει τοσα like στο Vro, θα παθω τιποτα!... :heat:

Δεν πήγα σήμερα, δεν έχω ιδέα

 

Σε πιο πραγμα έλεος Μάκη? Ξέρεις εμείς εκεί κάνουμε σκι αν δεν σε πειράζει να κάνουμε την κριτική μας αν οι πίστες είναι χωράφια και μας λένε ότι είναι καλοστρωμένες και αν ξέρουν ότι θα είναι κλειστή η Φτερόλλακα και μας λένε ανοιχτή.


Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.

×
×
  • Create New...