Jump to content
PanosDrivas

Χ.κ. Παρνασσού 2018-19

Recommended Posts

Η κριτικη σου εχει προ πολλου ξεπερασει τα ορια του αποδεκτου.

 

Κανεις ανεπιτρεπτες προσωπικες επιθεσεις, ισχυριζεσαι ενα σωρο πραγματα, σαν κακομαθημενο παιδακι που δεν του κανουνε το χατηρι να του παρουν αλλη μια σοκολατα... Οι προτροπες σου για σκι εκτος, εχουν ενα πολυ μικρο φυλλο συκης ('διπλα στην πιστα', με 'αρχηγο'), αει παρατα μας και θα παρεις κανενα Χριστιανο στο λαιμο σου.

 

Δημιουργησες μια εικονα influencer με τα συχνα και ισχυρα σε τονο παραπονα σου και ξαφνικα δεν σηκωνεις και μυγα στο σπαθι σου? (αν δεν με πειραζει λεει...).

 

Μαζεψου λιγακι, γιατι θα αρχισει να βαζει και ο Vro like στα δικα μου ποστ... :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Τι ώρα είναι η φωτο; Φαίνεται σαν πάγος.

 

Αύριο ο Ηρακλής κλειστός σύμφωνα με την ενημέρωση στις 6 το απόγευμα.


<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ανεπίτρεπτη προσωπική επίθεση σε αυτόν που γράφει ψέματα ότι γράφει ψέματα?

 

Πάντως αν προτιμάς να κοπεί παγκοσμίως το εκτός πίστας από τα γίνεται με αρχηγό και ομάδα μάλλον δεν θα έχεις μέλλον σαν influencer.

 

Καλώς αν αυτή είναι η άποψη πολλών εδώ μέσα δεν έχω θέση. Αντίο σε σένα Μάκη σβήσε με να μην με διαβάζεις, εγώ σε σβήνω

Edited by ΜΙΚ

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ευχαριστώ Πανουλη, οι μπότες είναι στο 305, δυστυχώς από βλακεία οι δέστρες ήταν στο 315, με την έντονη πίεση που ασκήθηκε απελευθερωθηκαν

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Άλλο ένα δείγμα καλοπατημένης πίστας...attachicon.gif20190304_093709.jpg

Συγγνώμη αλλά η πίστα φαίνεται μιά χαρά πατημένη . Μην παραπονιόμαστε γιά ανύπαρκτα θέματα. Υπάρχουν αρκετά γιά τα οποία πρέπει να πιέσουμε γιά βελτίωση, αλλά εδώ δε μου φαίνεται να υπάρχει θέμα.

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το κομμάτι που είναι εντός πίστας φαίνεται αξιοπρεπώς πατημένο. Έξω από τα κολωνάκια προφανώς δεν πρόλαβαν να πατήσουν. Αυτή την εποχή με τις μεγάλες διακυμάνσεις θερμοκρασίας το χρονικό «παράθυρο»για να γίνει το πάτημα είναι μικρό . Οπότε σε αυτό το διάστημα πρέπει να πατήσουν αρκετά χιλιόμετρα πιστών. Τα υπόλοιπα μένουν απάτητα.

Edited by Captain Powder

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κοίτα πιο πάνω.

Το κοτλε στα πόδια είναι ωραιο αλλά πιο ψηλά γίνεται το έλα να δεις.

  • Like 1

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αν στον Παρνασσό δεν πατούσαν καλά το χειμώνα μην περιμένουμε σωστό πάτημα τώρα.


Practice makes perfect

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συγγνώμη αλλά η πίστα φαίνεται μιά χαρά πατημένη . Μην παραπονιόμαστε γιά ανύπαρκτα θέματα. Υπάρχουν αρκετά γιά τα οποία πρέπει να πιέσουμε γιά βελτίωση, αλλά εδώ δε μου φαίνεται να υπάρχει θέμα.

Ζούμαρε λίγο.... και θα καταλάβεις. Στα απότομα του βάκχου και τις 6 είχε λακούβες... όχι και ανύπαρκτο θέμα...


WORK FOR IT!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τι ώρα είναι η φωτο; Φαίνεται σαν πάγος.

Αύριο ο Ηρακλής κλειστός σύμφωνα με την ενημέρωση στις 6 το απόγευμα.

Αν δεν κάνω λάθος γύρω στις 2..

WORK FOR IT!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συγγνώμη αλλά η πίστα φαίνεται μιά χαρά πατημένη . Μην παραπονιόμαστε γιά ανύπαρκτα θέματα. Υπάρχουν αρκετά γιά τα οποία πρέπει να πιέσουμε γιά βελτίωση, αλλά εδώ δε μου φαίνεται να υπάρχει θέμα.

 

αν αυτή η κατάντια που φαίνεται στις φωτο σου κάνουν για καλό (κολο)πατημένες πίστες καλά κάνουν και μας πηδάνε

 

εγώ προσωπικά την βρήκα την άκρη

υπάρχουν και αλλού πορτοκαλιές που κάνουν πολύ καλύτερα πορτοκάλια,,,,,,

Share this post


Link to post
Share on other sites

έχω την εντύπωση ότι ειδικά στον περικλή δεν πατάνε για να μην πηγαίνει κανείς από εκεί και κατ' επέκταση στο lift, είτε για να το κλείνουν όποτε θέλουν,

είτε γιατί όντως δεν μπορεί να δουλεύει πάνω από μια άντε δύο ώρες συνεχόμενα.

 

και μιλάμε για την Ν.1 τεχνική πίστα του χκπ. και Ν.2 το αριστερό του βάκχου ο παλιός τηλέμαχος.

 

έχω πειστεί ότι δεν θέλουν πλέον καλούς χιονοδρόμους στο χκπ γιατί γκρινιάζουν,,,,!!!!!

 

από την αρχή του ΙΑΝ είχα γράψει ότι η σαιζόν με αυτά τα χάλια θα είναι μείον ένας μήνας.

Share this post


Link to post
Share on other sites

3ημερο... Προβλέπεται να γίνεται απάνω ο χαμός? Τι λένε οι ποιο έμπειροι?

 

Sent from my BLA-L29 using Tapatalk

 

η αποψη μου ειναι οτι χιονοδρομικα ο κοσμος εχει χορτασει.

φυσικα γαλαξιδι, δελφοι , αραχωβα, πολυδροσο και φυσικα δαδι (γιαμ) θα γινει ο χαμος.


<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

η αποψη μου ειναι οτι χιονοδρομικα ο κοσμος εχει χορτασει.

φυσικα γαλαξιδι, δελφοι , αραχωβα, πολυδροσο και φυσικα δαδι (γιαμ) θα γινει ο χαμος.

Χορτενεται το σκι Ωρε?

 

Sent from my BLA-L29 using Tapatalk

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ευχαριστώ Πανουλη, οι μπότες είναι στο 305, δυστυχώς από βλακεία οι δέστρες ήταν στο 315, με την έντονη πίεση που ασκήθηκε απελευθερωθηκαν

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Περαστικά και πολύ γρήγορα ξανά στις πιστες!

  • Like 1

Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

ετσι απο περιεργεια

στην πρωτη φωτογραφια που ανεβασε ο χρηστος...

βλεπει κανεις σας κατι?

ναι εκει πανω απο τον αλλονα που μαζευει τα σκι.

Τι να βλέπουμε;

 

Δίπλα στη Μπανάνα ήταν ένα πεδιλο μόνο του.

  • Like 1

Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το χιόνι έπεσε σε πολύ μεγάλη ποσότητα , με θυελλώδεις ανέμους , που διάρκεσαν αρκετές μέρες. Τα κύματα που δημιουργήθηκαν , φαίνεται πως ήταν δύσκολο να «σπάσουν» και η ανάγκη να δοθεί το κέντρο για το ΣΚ σε όλη την έκταση, προφανώς δεν άφησε περιθώρια γιά άψογη ευθυγράμμιση . Κατόπιν αυξομειώθηκε η θερμοκρασία και η μάζα έγινε μπετό. Η επιφάνεια πάντως φαίνεται αρκετά λεία, αν και.. κυματιστή .

Θα χρειαστεί αρκετός καιρός για να γίνει εντελώς επίπεδη . Μέχρι τότε υπομονή και σκιάρετε ανάλογα με τις συνθήκες και τις δυνατότητες σας.

  • Like 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συγνωμη για το ασχετο με την κουβεντα σας ποστ αλλα αν μπορουσατε θα ηθελα μια διευκρινηση για το ΧΚΠ

Θα ειμαστε ΣΚΔ σε φιλικο σπιτι στην περιοχη και ελεγα μετα απο 14 χρονια να ξανακανω, καιρου επιτρεποντος ,
σκι στον Παρνασσο .
Οι δυο θα καναμε σκι (εγω και η μικρη μου κορη) και αλλοι 7 θα ερχοντουσαν για βολτα
Ριχνοντας μια ματια στον τιμοκαταλογο επεσε το ματι μου στο "Επισκεπτες 15ε "
Τι ακριβως εννοει ο ποιητης ?
Ειναι κατι προαιρετικο για καποια βολτα με λιφτ οπως στο Βελουχι που γνωριζω ή "υποχρεωτικο" γιατι δεν εχεις διαφορετικα προσβαση στο σαλε?

Share this post


Link to post
Share on other sites

ειναι ληστεία με στυλ....

 

αν το εχεις...το περπατημα.

να ξερεις οτι αφου ξεπαγωσει το πρωι

ειναι πολυ ωραιος ο δρομος που παει απο το πανω παρκινκ στα κελαρια στο σαλε

με τα ποδια.

κλιση....δρόμου...

πατημενο χιονι...

κατα προτιμηση ορειβατικα light παπουτσια με μεμβρανη.

  • Like 2

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

ειναι ληστεία με στυλ....

 

αν το εχεις...το περπατημα.

να ξερεις οτι αφου ξεπαγωσει το πρωι

ειναι πολυ ωραιος ο δρομος που παει απο το πανω παρκινκ στα κελαρια στο σαλε

με τα ποδια.

κλιση....δρόμου...

πατημενο χιονι...

κατα προτιμηση ορειβατικα light παπουτσια με μεμβρανη.

Καταλαβα ...

Ευχαριστω !

χαρταετος και καφεδακι στο καφε του χωριου λοιπον

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ανεπίτρεπτη προσωπική επίθεση σε αυτόν που γράφει ψέματα ότι γράφει ψέματα?

Σαν καποιον που εχει αποβληθει για 6μηνο απο το φορουμ γιατι εγραφε με ψευδες nick?

...

Πάντως αν προτιμάς να κοπεί παγκοσμίως το εκτός πίστας από τα γίνεται με αρχηγό και ομάδα μάλλον δεν θα έχεις μέλλον σαν influencer.

Καλώς αν αυτή είναι η άποψη πολλών εδώ μέσα δεν έχω θέση. Αντίο σε σένα Μάκη σβήσε με να μην με διαβάζεις, εγώ σε σβήνω

 

α) Τα περι αρχηγου και ομαδας να τα πεις αλλου. Δεν ξερω ποσους οδηγους χειμερινου βουνου εχουμε και ποσοι απο αυτους προερχονται απο τη χειμερινη ορειβασια. Πιστοποιημενος mountain guide για σκι δεν διαφημιζει κανεις εδω (στην Ελλαδα) μεσα. Αμα υπηρχε καποιος δεν θα διαφημιζε?

 

Δυο-τρεις εμπειροι με mountain/off piste/freeride (Captain Powder, louis) εχουν πει στο φορουμ οτι αυτη την εποχη αξιζει να κανεις κρατει, μην βρεις κανενα μπελα.

 

Εσυ?

 

Τραλαλα και πουδροντοινγκ και ειναι μια συνιθισμενη κακοκαιρια μετα απο τοσες αλλες κακοκαιριες και παγωνιες και δεν τρεχει και τιποτα.

 

Κι αν παρεις κανενα στο λαιμο σου θα λες 'εγω? εγω τους ειπα να πανε off piste εκει δα στον Αιολο, αυτοι μονοι τους πηγαν Τυρια...'

 

β) Μελλον στην ηλικια μου δεν χρειαζομαι για καμμια σταδιοδρομια, πολλω μαλλον σαν influencer. Δεν προσπαθω να κανω τον guru σε κανενα θεμα εδω μεσα, αντε να πω οτι ξερω πεντε πραγματα απο φωτογραφια. Απ' οσο ξερω δεν πεθανε κανεις απο photoshop... Οποτε λιγο με κοφτει...

 

γ) ΜΙΚ, αν δεν το καταλαβες, για να ανοιξω το στομα μου να σου πω (εν ολιγοις) οτι μας (edit mod).

 

Αγαπητοι mods, ο,τι εχετε ευχαριστηση...

Edited by Χρήστος Λάππας
Παρακαλώ θερμά να προσέχουμε τις εκφράσεις μας

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και σημερα και αυριο εκτος λειτουργιας ο ηρακλης.


<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.

×
×
  • Create New...