Jump to content
swordfish

Χ.κ. Πισοδέρι - Βίγλα

Recommended Posts

Άλλες 2 μέρες Πισοδέρι το ερχόμενο Σ/Κ.

 

YEAH! :animier::animier::animier::animier:

  • Like 3

<p style="text-align:center;"><span style="color:#ff0000;"><span style="font-size:14px;"><em><span style="text-align:center;background-color:rgb(34,34,34);">'''</span></em></span>Riding in the air nocturnal</span></p>

<p style="text-align:center;"><span style="color:#ff0000;">Living free</span></p>

<p style="text-align:center;"><span style="color:#ff0000;">Rip ride<span style="font-size:14px;"><em><span style="text-align:center;background-color:rgb(34,34,34);">''</span></em></span></span>

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ανταπόκριση από το μετωπο:πολύ ωραίο χιόνι για πρώτη μέρα της σεζόν. Το χθεσινό 3κατεβασιες δεν μετράει. Στρώσιμο πολύ καλό, βέβαια δεν πήγα Πισοδεριου. Ανεβάσαμε κ το μικρό στο λίφτ κ κατεβηκαμε τη μπλε(τρόπος του λέγειν γιατί στα αποτομα τον είχε αγκαλιά ο Μιχάλης-σας το συνιστώ για ζέσταμα). Η μέρα συνεχίζεται εναλλάξ. Εδώ κ μιση ώρα ξανάρχισε να χιονιζει???

 

post-3-0-25011900-1547214096_thumb.jpg

 

 

 

post-3-0-17421400-1547214181_thumb.jpg

  • Like 9

"I would never have imagined that a girl from little ol’ Midland, Ont. would be where I am today.So always dream big…you can make it happen!"(Sarah Burke)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sorry έπεσε δουλειά!

 

Κυριακή 6/1. Δεύτερη μέρα ουσιαστικά λειτουργίας του χ/κ.Λόγω αναποδιάς άφιξη αργοπορημένη κατα τις 10.30. Κόσμος μπόλικος αλλά αναμονή 10λεπτο max στον Τόττη, Πισοδέρι καθόλου! Χιόνι βορινό,δουλεμένο, αλλά 2ης ημέρας οπότε εξορισμού η πίστα ειδικά στα απότομα πολύ σύντομα πάπαλα.Ποσότητα οριακή για τις πίστες(πέτρες στο πρώτο απότομο κεντρικής-περιφεριακής-πισοδερίου και επίσης ειδικά στο τέλος της πισοδερίου!),λίγο χιόνι ακόμα για το playground των πουδροφάγων κάτω απο την καρέκλα του Πισοδερίου.Προσωπικά περίμενα μεγαλύτερο προβλημα δεδομένης της ισχνής βάσης έως 3/1 και κρίνοντας απο την εμπειρία προηγουμένων ετών. Οι βόρειοι γείτονες μας, γιόρταζαν τα Χριστούγεννα τους(παραμονή απ ότι μίλησα) και είχαν κατακλύσει το χ/κ! Στις 12? καρέκλες που έκατσα δούλεψα αρκετά τα αγγλικά μου! Overall μια φανταστική μέρα,με απίθανο καιρό έως τις 2 που άρχισε να κλείνει, και να ρίχνει σιγά, με απίθανο vybe βαλκανικό(Έλληνες Σλάβοι Αλβανοί να απολαμβάνουν τη φύση και το σκι!)

 

Δευτέρα 7/1/2019. Η ταπεινότητα μου,είμαι ένας αφοσιωμένος σκιέρ πίστας! Κυκλοφορώ στα βουνά μας με waist 65 RX8 άβγαλτα,και απολαμβάνω το νεύρο τους στις στροφές μικρής ακτίνας και τη σταθερότητα στις μεγαλύτερες. Ούκ ολίγες φορές έχω έρθει σε δύσκολία να ακολουθήσω φίλους σε 15ποντα απάτητα! Βλέποντας απο το πάρκινγκ στις 09.30 20? ποντάκια απάτητα (έριχνε απο το προηγούμενο απόγευμα) και με την χιονόπτωση να είναι πυκνή είχα εναποθέσει τις ελπίδες μου στους πιο πρωινούς οτι θα μου δημιουργούσαν με τα ίχνη τους way! 'Οσο ανέβαινα με την πρώτη καρέκλα ήταν σαφές πως το βουνό ήτανε άδειο απο κόσμο και η χιονόπτωση συνέχιζε ισχυρή! Σε περιπτώσεις αέρινης πούδρας στο παρελθόν,βάθους μέχρι την αρχή του cuff της μπότας(15 πόντοι?) και με πατημένη πίστα απο κάτω έχω περάσει τέλεια, οπότε δεν δίστασα. η αίσθηση απο τις πρώτες στροφές ήταν φανταστική. Χιόνι αέρας, weigthless, όπως δεν το είχα ξανανιώσει!, στροφή και χαμόγελο σε χιόνι που σκέπαζε το καλάμι μου εώς γόνατο!!! Περνούσες απο τα ίδια στην επόμενη πάλι καλυμμένα ίχνη ελέω χιονόπτωσης!! 2 ώρες άντεξα λόγω κρύου (-20 windchill) και καψίματος και βούρ για σοκολάτα στο σαλέ! Μπαίνω, ξεχιονίζομαι, παίρνω μια ανάσα να συνειδητοποιήσω τι ζώ, και περνάει ο Τόττης και μου λέει "Πισοδέρι άνοιξε μεγάλε!!!"! Μετά απο 45 λεπτά το όνειρο συνεχίζονταν στο πάνω μισό της Πισοδερίου! για ακόμα ένα 2ωρο βγαλμένο απο όνειρα!! Επέλεξα να μην κάνω όλη τη Πισοδερίου καθως το κρύο στην ανάβαση ήταν ανυπόφορο αλλά και οι τετρακέφαλοι μου συνηγορούσαν προς αυτό!!!

Κάθε μέρα στο βουνό είναι ξεχωριστή, αλλά υπάρχουν και κάτι μερούλες......απαπαπαπα!!!!!

  • Like 8

Share this post


Link to post
Share on other sites

το Πισοδέρι βγάζει πολύ καλά γούστα . Το μικροκλίμα του δίνει χιόνι όχι ελληνικό και άσχετο με το υψόμετρό του που είναι μικρό. Ένα drawback έχει και αυτό είναι τα αργά λιφτ. Πως να ευχαριστηθείς πούδρα, όταν η πούδρα πέφτει με κρύο, από κρύο το Πισοδέρι να φαν και οι κότες αλλά με τα αργά λιφτ παγώνουν πόδια, χέρια, όλα. Με το που ανεβαίνεις, ώσπου να πάρεις μπρός πρέπει να ξαναανέβεις και παγώνεις.........

Περιορίζεται κανείς στο μισό της Πισοδερίου, για να μην παγώνει. Αυτό όμως είναι λίγο.

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γενικα παντα οπου υπαρχουν γρηγορα συρομενα παιρνεις ρυθμο πολυ πιο ευκολα κσι γραφεις ποιοτικα χιλιομετρα σκι!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Επικό σ/κ με ωραιότατο χιονάκι και επιτέλους καλό πάτημα από το χ.κ. Λιγότερος κόσμος στις πίστες, πολύς κόσμος την Κυριακή και ειδικά ντόπιοι για καφέ κλπ στο σαλέ λόγω ηλιοφάνειας. Οι γείτονες προτιμούν το σκι πάντως truth be said.

 

Λειτουργία όλων των λιφτ από το πρωί με ελάχιστα προβλήματα.

 

Επόμενος σταθμός ορειβατικό σκι.

  • Like 1

<p style="text-align:center;"><span style="color:#ff0000;"><span style="font-size:14px;"><em><span style="text-align:center;background-color:rgb(34,34,34);">'''</span></em></span>Riding in the air nocturnal</span></p>

<p style="text-align:center;"><span style="color:#ff0000;">Living free</span></p>

<p style="text-align:center;"><span style="color:#ff0000;">Rip ride<span style="font-size:14px;"><em><span style="text-align:center;background-color:rgb(34,34,34);">''</span></em></span></span>

Share this post


Link to post
Share on other sites

Όλος ο κόσμος είναι πάνω στα λίφτ που κάνουν ώρες γι'αυτό είναι άδειες πίστες.

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Άδειες δεν είναι γενικά εντάξει. Αλλά όντως ειδικά το κεντρικό λιφτ είναι πιο αργό και από τον Τουρέ 2018. Το λιφτ Πισοδερίου θα μπορούσε να πηγαίνει πιο γρήγορα αλλά αφού μπορεί να γίνει η δουλειά και φθηνότερα... Εξάλλου, το σαλέ τίγκα ήταν και τα ευρώ άλλαζαν χέρια ταχύτατα.

 

Πάντως γενικά οι τιμές στο σαλέ είναι τίμιες δεν μπορώ να πω.


<p style="text-align:center;"><span style="color:#ff0000;"><span style="font-size:14px;"><em><span style="text-align:center;background-color:rgb(34,34,34);">'''</span></em></span>Riding in the air nocturnal</span></p>

<p style="text-align:center;"><span style="color:#ff0000;">Living free</span></p>

<p style="text-align:center;"><span style="color:#ff0000;">Rip ride<span style="font-size:14px;"><em><span style="text-align:center;background-color:rgb(34,34,34);">''</span></em></span></span>

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η καρέκλα του Πισοδερίου δεν είναι από τις πιο αργές του είδους της. Δηλαδή από τις αργές καλή είναι. Απλά είναι πολύ μεγάλη. Η απόσταση που καλύπτει είναι πολύ μεγάλη. Η απόσταση αυτή ήθελε σίγουρα αποσυμπλεκόμενη όχι παλαιού τύπου. Θα μου πεις ........τί λες τώρα....

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πάντως ακόμα και ετούτη η αργή καρέκλα του πισοδερίου πάει πιο γρήγορα αλλά αυτό θα κόστιζε παραπάνω σε ρεύμα.


<p style="text-align:center;"><span style="color:#ff0000;"><span style="font-size:14px;"><em><span style="text-align:center;background-color:rgb(34,34,34);">'''</span></em></span>Riding in the air nocturnal</span></p>

<p style="text-align:center;"><span style="color:#ff0000;">Living free</span></p>

<p style="text-align:center;"><span style="color:#ff0000;">Rip ride<span style="font-size:14px;"><em><span style="text-align:center;background-color:rgb(34,34,34);">''</span></em></span></span>

Share this post


Link to post
Share on other sites

εχει και ενδιαμεσο σταθμο.

για την νεα μιλαμε, απο το χωριο ε?


<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σε πόση ώρα είσαι κορυφή;

Περίπου 18 λεπτά νομίζω,χωρίς να έχω κρατήσει ποτέ χρόνο! Σε Καιμάκ και 3-5,οι διθέσιες είναι χαρακτηριστικά πιο αργές αλλά εδώ το πολύ μεγαλύτερο μήκος(2000 μέτρα?) είναι εκείνο που καθορίζει το συνολικό χρόνο! Το καλό όμως είναι πως η καρέκλα αυτή είναι συνήθως απάγγειο καθώς η μορφολογία την προφυλάσει πολύ περισσότερο απο την παλιά, απο τους επικρατούντες ανέμους! οπότε μόνο στα τελευταία 200 μέτρα εκτίθεται και αυτή!Σε αντίθεση στην κεντρική απο τα 14-15 λεπτά περίπου διαδρομής τα 5 είσαι εκτεθειμένος με αυξανόμενο βαθμό φυσικά, τα 2-3 τελευταία λεπτά δε, θυμίζουν Καιμάκ στα καλύτερα του! Η Πισοδερίου έχει επίσης αυτό τον ενδιάμεσο ο οποίος είναι πραγματικά όλα τα λεφτά γιατί δίνει λύση στο παραπάνω ζητούμενο προσφέροντας ένα αξιοπρεπές vertical 220 μέτρων περίπου στο πάνω τρίτο της συνολικής διαδρομής καθώς επίσης καθιστά χρηστική την καρέκλα και τις περιόδους που το τελευταίο απότομο πριν το χωριό υποφέρει απο χιόνι! Για να προλάβω τυχόν αμφιβολίες οι χρόνοι είναι στο περίπου,αλλά μετά τόσα χρόνια δεν μπορεί,κάπου εκεί παίζουν καθώς και οι υψομετρικές απο το Suunto καλιμπραρισμένο με 1530 στη βάση της παλιάς. Συνολικό vertical της Πισοδερίου,1950 κορυφή 1420 βάση νομίζω!

Edited by DimiG

Share this post


Link to post
Share on other sites

Του Καϊμακτσαλάν είναι 15 λεπτά μετρημένο...

 

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


οι πουδρες και τα ψαρια, τρωγονται φρεσκα!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Του Καϊμακτσαλάν είναι 15 λεπτά μετρημένο...

 

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

όταν το έχουν στο γρήγορο..

 

η συζήτηση αυτή γενικά είναι, σαν να μιλάμε για κάρα με άλογα ενώ ο υπόλοιπος κόσμος πάει με αυτοκίνητα.

  • Like 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΕΓΚΡΙΣΗ ΠΡΑΚΤΙΚΟΥ ΝΟ 37/24-12-2018 ΑΓΟΝΟΥ ∆ΗΜΟΠΡΑΣΙΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΚΜΙΣΘΩΣΗ ΤΗΣ ΧΡΗΣΗΣ ΚΑΙ ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΣΗΣ ΤΩΝ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΩΝ ΤΟΥ ΧΙΟΝΟ∆ΡΟΜΙΚΟΥ ΚΕΝΤΡΟΥ ΒΙΓΛΑΣ – ΠΙΣΟ∆ΕΡΙΟΥ Ο Πρόεδρος της Οικονοµικής Επιτροπής κ. Ηλίας Κάτανας, έθεσε υπόψη της Επιτροπής το υπ’ αριθµ. 238561/3752/27-12-2018 έγγραφο της ∆/νσης ∆ιοικητικού – Οικονοµικού της Περιφερειακής Ενότητας Φλώρινας, µε το οποίο στέλνεται στην επιτροπή το αρ. 37 / 24-12-2018 Πρακτικό της Επιτροπής για την διενέργεια ∆ηµοπρασίας εκµίσθωσης της χρήσης και εκµετάλλευσης των εγκαταστάσεων του Χιονοδροµικού Κέντρου Βίγλας – Πισοδερίου τα έτη 2019-2020 (σχετική διακήρυξη αρ. 9/231610/3623/14-12-2018, µε Α∆ΑΜ: 18PROC004197465), η οποία απέβη άγονος, και ζητείται η έγκριση του Πρακτικού καθώς και η επανάληψη της ∆ηµοπρασίας µε τους ίδιους όρους της ∆ιακήρυξης 9/2018.


<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πριβέ καταστάσεις στο Πισοδέρι σήμερα. Το χιόνι λίγο βαρύ αλλά έχει υπάρξει και χειρότερο. Keep shredding.

 

2j45535.jpg

 

2vir2px.jpg

 

rc68fd.jpg

 

2qbrfbn.jpg

 

2u5bdpc.png

 

293hiyd.png

  • Like 11

BASI Level 3 Alpine Ski Instructor (partly qualified).

Share this post


Link to post
Share on other sites

για σανιδι αξιζει να παω αυριο?

Αν δεν σε πειράζει το κρύο να πας αξίζει με 1000 Κ φρέσκο χιόνι πολύ

 

Στάλθηκε από το SM-G960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Οµόφωνα την έγκριση του αρ. 1 / 11-2-2019 Πρακτικού της Επιτροπής για την διενέργεια ∆ηµοπρασίας εκµίσθωσης της χρήσης και εκµετάλλευσης των εγκαταστάσεων του Χιονοδροµικού Κέντρου Βίγλας – Πισοδερίου τα έτη 2019-2020 (σχετική διακήρυξη αρ. 1/16611/282/31-1-2019, µε Α∆ΑΜ: 18PROC004397315), η οποία απέβη άγονος, και την έγκριση της µε απευθείας ανάθεση, χρήσης και εκµετάλλευσης των εγκαταστάσεων του Χιονοδροµικού Κέντρου Βίγλας – Πισοδερίου τα έτη 2019-2020, µε τους ίδιους όρους της αριθ. πρωτ. 16611/282/31-1-2019 διακήρυξης δηµοπρασίας.

 

 

ετσι γινονται οι δουλειες στο γιουνανισταν....

  • Like 2

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Οικογενειακά σήμερα στο πισοδέρι με είκοσι εκατοστά φρέσκου χιονιού και ήλιο.

 

24pz47b.jpg

 

15nt75h.jpg

 

2a17uq.jpg

 

2ir6es2.png

  • Like 16

BASI Level 3 Alpine Ski Instructor (partly qualified).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...