Jump to content
Χρήστος Λάππας

Χ.κ. Βασιλίτσας 2018-19

Recommended Posts

Τρία πουλάκια κάθονταν, βαρκούλες αρμενίζανε ...

Όταν σε αυτή τη χώρα συνεχίζει να υπάρχει συζήτηση για το εάν είναι προτιμότερο να δουλεύουν τα χιονοδρομικά από το Δημόσιο ή από Ιδιώτες, δεν μπορεί να υπάρχει και πολύ ελπίδα ...

Εδώ έφτασε το "think tank" του αναφερόμενου κου Καραγιάννη να πει ότι εάν γινόταν ξενοδοχεία επάνω στις πίστες θα ζημιώνονταν οι τοπικές επιχειρήσεις !!! οι οποίες φυτοζοούν εδώ και χρόνια και οι μισές έχουν κλείσει χωρίς "να απειλεί" κάποιος ιδιώτης να επενδύσει ... Με απλά λόγια θα ήταν αρνητικό για την περιοχή να ρίξει κάποιος ιδιώτης καμια 30ρια εκατομυριάκια ... ΈΛΕΟΣ!

https://www.youtube.com/watch?v=qLbWoyCAUIA

  • Like 5

Share this post


Link to post
Share on other sites

Άντε ξανά από την αρχή τα βασικά. Δεν θα υπάρξει βιώσιμη χιονοδρομία άρα και χιονοδρομικά εάν δεν υπάρξει σοβαρή και σημαντική ανάπτυξη του ορεινού τουρισμού. Λόγια του αέρα από τους πολιτικούς τα έχω βαρεθεί.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κανείς και ποτέ σε κανένα χιονοδρομικο δεν πρόκειται να επενδύσει αν δεν υπάρχει παραχώρηση για 20 χρόνια

Κανείς δεν επενδύει για 1-3 χρόνια

 

 

Τρία πουλάκια κάθονταν, βαρκούλες αρμενίζανε ...

Όταν σε αυτή τη χώρα συνεχίζει να υπάρχει συζήτηση για το εάν είναι προτιμότερο να δουλεύουν τα χιονοδρομικά από το Δημόσιο ή από Ιδιώτες, δεν μπορεί να υπάρχει και πολύ ελπίδα ...

Εδώ έφτασε το "think tank" του αναφερόμενου κου Καραγιάννη να πει ότι εάν γινόταν ξενοδοχεία επάνω στις πίστες θα ζημιώνονταν οι τοπικές επιχειρήσεις !!! οι οποίες φυτοζοούν εδώ και χρόνια και οι μισές έχουν κλείσει χωρίς "να απειλεί" κάποιος ιδιώτης να επενδύσει ... Με απλά λόγια θα ήταν αρνητικό για την περιοχή να ρίξει κάποιος ιδιώτης καμια 30ρια εκατομυριάκια ... ΈΛΕΟΣ!

https://www.youtube.com/watch?v=qLbWoyCAUIA

Ολοι οι Ευρωπαιοι ακομα και οι Βουλγαροι μ@λ@κες ειναι...μονο εμεις ειμαστε οικολογοι και οικονομολογοι για να ξερουμε πιο ειναι το σωστο ...κι απο το πολυ το ξερω μονο εμεις πηγαινουμε προς τα πισω με βημα γοργο !Εχω βαρεθει πια

Edited by leonidastria
  • Like 3

Κράτιστον κτημάτων ευβουλία.

Σοφοκλής

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εν τέλει όπως έχει διαμορφωθεί τώρα το πράγμα με τα ξενοδοχεία, που έχουν σχεδόν όλα διαλύσει, που μένει κάποιος αξιοπρεπώς κοντά στο χιονοδρομικό;

Παλιότερα υπήρχαν τουλάχιστον 3-4 ξενοδοχεία πολύ καλά.

Την τελευταία φορά που ανέβηκα όμως (2015) σε ένα απο αυτά που πρωτοείχαμε μείνει το 2006, θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι είχε φθαρμένα έπιπλα, μπάνια κλπ, εικόνα εγκατάλειψης... Το δε χαρακτηριστικό ήταν ότι το απόγευμα λέω ας φάμε ένα γλυκό. Αμ δε.

Ρε παιδιά τους λέω δε θέλω πανακότα. Κέικ δεν έχει από το πρωινό; Όχι. Γλυκό του κουταλιού;;; Όχι.

Ε άστο λέω θα πάμε βόλτα κάπου θα βρούμε Σμίξη κλπ. 3 ξενοδοχεία δεν είχαν ένα γλυκο.

Έχετε υπόψιν είτε κάποιο ενοικιαζόμενο είτε ξενοδοχείο που να παραμένει συμπαθητικό;

  • Like 1

The map is full of places that only mean anything to me because of snowboarding...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ολα στην περιοχη εμφανιζουν εικονα εγκαταληψης και το γραφω μετα λογου γνωσεως μιας και η μιση οικογενεια κραταει απο κεινα τα μερη.Αν κατι μου ξεφευγει θα μου ξεφευγει για λιγο ή που θα το μαθω ή που θα κλεισει κι αυτο οσονουπω..


Κράτιστον κτημάτων ευβουλία.

Σοφοκλής

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τα μικρά παραμένουν κουκλια, δεν θυμάμαι ονόματα όμως.....έτσι και αλλιώς τα 4-5 αστέρα θηρία, δεν ταίριαζαν στο βουνό.

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Λεωνίδα και Γρηγόρη δώστε με PM καμια σύσταση αν θυμηθείτε ή ακούσετε κάτι.

Είναι πολύ κρίμα γιατί το βουνό είναι καταπληκτικό. Εχω αναμνήσεις από ημέρες μετά από ισχυρές χιονοπτώσεις που ήταν καλύτερες καλών ημερών σε Άλπεις.

Αλλά μέσα σε μια δεκαετία κατέρρευσε το κομμάτι του χειμερινού τουρισμού.

Ελπίζω να ανέβω με την οικογένεια φέτος ένα τριήμερο.

  • Like 3

The map is full of places that only mean anything to me because of snowboarding...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τα μικρά παραμένουν κουκλια, δεν θυμάμαι ονόματα όμως.....έτσι και αλλιώς τα 4-5 αστέρα θηρία, δεν ταίριαζαν στο βουνό.

 

 

για ποια μικρα μιλας?

 

ανεβαινω απο το 1999 και εχω μεινει σχεδον σε ολα . εχει δωματια των 40 ευρω που δεν θα το προτεινα ουτε στον εχθρο μου.

 

τα 4-5 μεγαλα ξενοδοχεια ειχαν αξιοπρεπη διαμονη (αν και ακριβη) αλλα και αυτα πλεον τα εχουν αφησει στην τυχη τους. φετος για δευτερη φορα δεν θα ειναι διαθεσιμα λογω προσφυγων.

 

δυστυχως κατι ενδιαμεσο δεν υπαρχει στην βασιλιτσα. ισως το κουκουναρι ? το βαλια νοστρα? αλλα και τα 2 ειναι υπερτιμημενα γα αυτο που προσφερουν.

 

το μονο "ενδιαμεσο" που αξιζει ειναι η νεφελη. αξιοπρεπη δωματια με φυσιολογικη τιμη. άλλα δεν εχω υποψην μου. αν γνωριζεις γραψε τα εδω να τα εχουμε υποψην

Edited by StavRos

Share this post


Link to post
Share on other sites

εγω τελευταια οταν ανεβαινα εμενα απο τιν αλλη πλευρα...περνωντας το ΧΚ...πως λεγεται???? ουτε θυμαμαι...μαλλον ανηκει και σε αλλο νομο

αλλα αχιζε τα λεφτα του...καθαρο απλο και με καλο πρωινο..τοτε..σημερα δεν ξερω..περασαν και 10 χρονια


Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

για ποια μικρα μιλας?

 

ανεβαινω απο το 1999 και εχω μεινει σχεδον σε ολα . εχει δωματια των 40 ευρω που δεν θα το προτεινα ουτε στον εχθρο μου.

 

τα 4-5 μεγαλα ξενοδοχεια ειχαν αξιοπρεπη διαμονη (αν και ακριβη) αλλα και αυτα πλεον τα εχουν αφησει στην τυχη τους. φετος για δευτερη φορα δεν θα ειναι διαθεσιμα λογω προσφυγων.

 

δυστυχως κατι ενδιαμεσο δεν υπαρχει στην βασιλιτσα. ισως το κουκουναρι ? το βαλια νοστρα? αλλα και τα 2 ειναι υπερτιμημενα γα αυτο που προσφερουν.

 

το μονο "ενδιαμεσο" που αξιζει ειναι η νεφελη. αξιοπρεπη δωματια με φυσιολογικη τιμη. άλλα δεν εχω υποψην μου. αν γνωριζεις γραψε τα εδω να τα εχουμε υποψην

Αγνάντι του.....( Δεν θυμάμαι) Φιλιππαίοι, Σαμαρίνα ,λα(κάτι) και Δίστρατο που δεν θυμάμαι, αλλά τα γούστα, μπορούν να διαφέρουν, καθαρό δωμάτιο με ευγενικούς ανθρώπους, μου είναι υπεραρκετό.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το Αγναντι του Μπεγκα. Με έκπτωση στα μέλη μας. Μείναμε στην πίτα του 2014. Εξαιρετικό. Και γενικά σε Φιλλιπαιους πολύ καλά και χωρίς κίνηση το πρωΐ για το ΧΚ. Καλύτερος δρόμος, πιο ήπιος. Διαφορετικά μόνο στη Σμιξη.

  • Like 3

carpe diem

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ωραίοι! :thumbup:


The map is full of places that only mean anything to me because of snowboarding...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αγνάντι του.....( Δεν θυμάμαι) Φιλιππαίοι, Σαμαρίνα ,λα(κάτι) και Δίστρατο που δεν θυμάμαι, αλλά τα γούστα, μπορούν να διαφέρουν, καθαρό δωμάτιο με ευγενικούς ανθρώπους, μου είναι υπεραρκετό.

το αγναντι του μπεκα εννοεις , το λα νοι στην σαμαρινα και το φρατελια στο διστρατο

 

οντως πολυ ωραια και τα 3 .

 

το αγναντι το αποφευγω λογω αποστασης απο ΧΚ και τα φρατελια τα αποφευγω λογω δρομου για διστρατο. συνηθως φθανω παρασκευη μεσανυχτα και υπαρχει μεγαλη πιθαοντητα να μην ειναι ανοικτος αν ριχνει η να εχει παγο στις πολυ αποτομες στροφες του.

 

το λανοι οντως το ειχα ξεχασει . value for money και αυτο

Edited by StavRos
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μου φαίνεται η Βασίλω αν είναι λίγο τυχερή με τις Τ παίζει να δώσει καμιά πίστα...

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΑΝΟΙΞΤΕ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕ


<p style="text-align:center;"><span style="color:#ff0000;"><span style="font-size:14px;"><em><span style="text-align:center;background-color:rgb(34,34,34);">'''</span></em></span>Riding in the air nocturnal</span></p>

<p style="text-align:center;"><span style="color:#ff0000;">Living free</span></p>

<p style="text-align:center;"><span style="color:#ff0000;">Rip ride<span style="font-size:14px;"><em><span style="text-align:center;background-color:rgb(34,34,34);">''</span></em></span></span>

Share this post


Link to post
Share on other sites

Βγήκαν οι ετήσιες...μέχρι 14/12:

110 οι ενήλικες,90 ανήλικοι και φοιτητές,70 παιδιά 6-12

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ευτυχώς δεν ανοίγουν ακόμα και δεν μας βγάλουν από τον ετήσιο προυπολογισμό! :evil::fish:


<p class='bbc_center'><span style='color: #0000FF'><span style='font-size: 18px;'><strong class='bbc'><a href='http://twowheelsonthenet.blogspot.com/'class='bbc_url' title='Εξωτερικός σύνδεσμος' rel='nofollow external'>Two-Wheels on the Ne</a>t</strong></span></span></p>

<p class='bbc_center'> </p>

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΩΡΚΧ46Μ9Θ3-Φ2Ξ.pdf

 

 

 

κατ αρχην τους λεει ετσι ειναι αν ετσι νομιζετε.

υπαλληλος ειμαι, την ζωη μου την θελω...

 

μετα τους λεει ριχτε χρημα στα σαλε.

μετα ριχτε χρημα σε καμπινες

<βασικα αυτα που θελουν δηλαδη)

μετα πειτε οτι ειστε οικοκλογοι και βάλτε και μια ανεμογενητρια και μην πετατε τα σκατα παρακειθε

 

αλλα καμμια επεκταση

 

αλλωστε αν δεν υπηρχε το χιονοδρομικο θα ειχαμε ψοφησει ενω τωρα που υπαρχει εκανε αυτο που επρεπε δηλαδη αναπτυχθηκαμε...αρα οπερ εδη... ειμαστε τοσο μεσα στην αναπτυξη που αμα πουντιασει το χιονοδρομικο παμε ολοι...νεκροι....

νεκρες κοινωνιες....3μηνιαιας ζωης...

 

ειναι πανεμορφη η πινδος το καλοκαιρι και αν εξαιρεσεις τον 15αυγουστο....ερημη.

 

 

 

 


<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

ανοιγει παρασκευη με τριπλο, διπλο και ελιμεια.

  • Like 6

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

ανοιγει παρασκευη με τριπλο, διπλο και ελιμεια.

το τριπλό ως συνδετικό

οι πιστες του δεν έχουν αρκετό χιόνι για χιονοδρομία

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Όσοι μπορείτε, να πάτε, αν λειτουργεί διπλό και ελιμεία είναι ίσως η καλύτερη επιλογή για χιονοδρομία αυτό το σ/κ. Οι προβλέψεις μιλάνε για ηλιοφάνεια αλλά δυστυχώς θερμοκρασίες άνω του 0.

 

https://www.snow-forecast.com/resorts/Vasilitsa/6day/top

  • Like 1

<p style="text-align:center;"><span style="color:#ff0000;"><span style="font-size:14px;"><em><span style="text-align:center;background-color:rgb(34,34,34);">'''</span></em></span>Riding in the air nocturnal</span></p>

<p style="text-align:center;"><span style="color:#ff0000;">Living free</span></p>

<p style="text-align:center;"><span style="color:#ff0000;">Rip ride<span style="font-size:14px;"><em><span style="text-align:center;background-color:rgb(34,34,34);">''</span></em></span></span>

Share this post


Link to post
Share on other sites

Βασιλίτσα σήμερα. Θα μπορούσε να ήταν και καλύτερα. Απ΄ότι έμαθα το βράδυ της παρασκευής έβρεξε, χιόνισε, και μετά έβγαλε ξαστεριά με αποτέλεσμα το χιόνι να ήταν σχεδόν γυαλί. Εντός των πιστών η χιονοκάλυψη είναι εντάξει, δεν υπάρχουν πέτρες, εκτός θέλει ακόμη. Pray4Snow.

 

2lv1rv9.jpg

  • Like 12

BASI Level 3 Alpine Ski Instructor (partly qualified).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...