Jump to content
Χρήστος Λάππας

Χ.κ. Βασιλίτσας 2018-19

Recommended Posts

report απο Σάββατο 22/12 καθυστερημένο κάπως

Λειτουργεί το συρόμενο της Ελιμείας και ο 2θέσιος αναβατήρας, Η χιονοκάλυψη είναι οριακή, όμως μέσα στις διαθέσιμες πίστες δύσκολο να βρείς πέτρα. Έχει γίνει διάνοιξη στην πίστα του διπλού με χωματουργικά στα στενά σημεία, με αποτέλεσμα να βγαίνει το μέγιστο φάρδος με ελάχιστο χιόνι.Ποιότητα,πολύ σκληρή πίστα, και εκτός 3 δάκτυλα κρούστα και απο κάτω πουδρέ. Δυστυχώς τη νύχτα της Παρασκευής οι συνθήκες έφεραν το παραπάνω αποτέλεσμα. Δυστυχώς επίσης αντί να ξαναπατήσουν το πρωί πριν ανοίξουν, προτίμησαν να τραβήξουν μια ρατρακιά στην αριστερή άκρη της αριστερής πίστας της Ελιμείας.....στη λωρίδα αυτή ήταν τέλεια, σλαλομάκι σε μία ρατρακιά για 3 ώρες, κάηκαν οι τετρακέφαλοι.έχω την αίσθηση πως η σημερινή πίστα θα ήταν πολύ βελτιωμένη σε ποιότητα αν πάτησαν με φρέζα χθές μετά το κλείσιμο ή ακόμη καλύτερα σήμερα το πρωί. Καλές Γιορτές και καλή σεζόν με υγεία σε όλους!

 

  • Like 5

Share this post


Link to post
Share on other sites

πρωτη μερα της σεζον σημερα!!!ανεβηκαμε οικογενειακα...η γυναικα με τον μικρο αραξαν στο καταφυγιο (ακαπνο φετος) κι εγω με τη μεγαλη μου καναμε πρωτη φορα σκι!!!!ελειμεια μεχρι τον εκτο πυλωνα και κατω. 2 φορες μας ηταν αρκετες μετα παιξαμε χιονοπολεμο και φτιαξαμε χιονανθρωπο!!!το χιονι εμενα μια χαρα μου φανηκε αλλα ολα μου αρεσουν εμενα χαχαχαχ καλη σεζον χωρις τραυματισμους

  • Like 15

οι πουδρες και τα ψαρια, τρωγονται φρεσκα!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εξαιρετικό σκι βγήκε σήμερα ανήμερα Χριστουγέννων! Η νεφοκάλυψη καθάρισε γύρω στις 12 μέχρι σημείου απεριόριστης ορατότητας λέμε, με κάποια κλεισιματάκια λεπτών μόνο. Από 10 και μισή που ήμουν στο πάνω πάρκινγκ έβλεπες μια χαρά! Άπνοια!!!! ή ελαφρύ βοριαδάκι,κόσμος εμείς και εμείς(δυστυχώς παγιώνεται αυτό,και δεν βλέπω να αλλάζει εύκολα) αν και ανήμερα τα πλήθη πάντα έλειπαν,χιονάκι οριακό αλλά ποιοτικότατο,και πολύ πολύ κρύο! Από τις μέρες που δικαιώνεται ο τολμήρός σκιέρ με λίγα λόγια, αν σκεφτούμε πως μέχρι το ξεμέρωμα επικρατούσε χαμός πάνω! Merry Christmas everybody!!

  • Like 10

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπέρα, ήμουν πάνω 25 και 26 του μήνα. Με Βασιλίτσα έκλεισα τη χρονιά πέρυσι (Πρωταπριλιά), με Βασιλίτσα ξεκίνησα φέτος...

 

Δυστυχώς δεν μου άφησε θετικές εμπειρίες όπως παραπάνω αναφέρθηκε. Με τη μικρή μου εμπειρία σε σχέση με κάποιους από εσάς, θεωρώ οτι αν εξαιρέσεις το εισιτήριο που ήταν στα 10ευρω (παραπάνω από τίμιο), όλα τα άλλα με άφησαν απογοητευμένο ως προς τη λειτουργία του ΧΚ. Στις 25 περίμενα οτι θα ναι δύσκολα τα πράγματα λόγω ουσιαστικά νυχτερινής χιονόπτωσης, αλλά όχι κι έτσι βρε παιδιά. Με φρέσκο χιόνι και να ναι τόσο σκληρές οι πίστες ? Και πάτημα εντελώς ερασιτεχνικό (οι συγκρίσεις μου γίνονται με Καλάβρυτα κυρίως και Παρνασσό). Στις δε 26 ήταν λες και το βουνό έμεινε όπως το αφήσαμε στις 25. Λες και δεν έκαναν ούτε ένα πάτημα, ούτε ένα καθάρισμα (παρότι αντιλαμβάνομαι ότι ήταν ακόμα πιο δύσκολη μέρα λόγω του ότι δεν "φρεσκαρίστικε" το βουνό και οι θερμοκρασίες όλη νύχτα πολύ χαμηλές). Παντού πέτρα και μάλιστα ήταν ξεκάθαρο οτι δε φρόντισαν να καθαρίσουν πέτρες που δεν ήταν "φυτεμένες" αλλά ξέμπαρκες μέσα στις πίστες (ειδικά στη Συνδετική για το διπλό απαράδεκτη κατάσταση). Πραγματικά απορώ... Οι μόνοι πιστέρ που είδα εγώ επίσης (ένας ή δύο) ήταν εκτός πιστών... Για να μην μιλήσω για τις δύο πίστες παράλληλα της Ελιμείας (Δίστρατο και Διάσελο). Απορώ πώς με αυτές τις συνθήκες έκαναν τόσα μαθήματα αρχαρίων χτες και προχτες... Αυτή που έσωσε τις μέρες - απ ότι ήταν ανοιχτό - ήταν η 6 (Λίμνες).

Share this post


Link to post
Share on other sites

εγω ημουν πανω 21-22-23 και η κατασταση ηταν πολυ καλυτερη

 

δεν ξερω αν μετα φαγωθηκε το χιονι και εβγαλε πετρες(προφανως)

 

αλλα 21 και 23 ηταν τρομερες μερες. μηδεν ουρες στα λιφτ. πραγματικα μηδεν .

 

για παραδειγμα την κυριακη εκανα 18-20 κατεβασιες στο διπλο - ελιμεια μεχρι την μια η ωρα που εφυγα

 

πετρες ειχε πολυ λιγες στα γνωστα σημεια . τις απευφευγες ευκολα. ισως μετα να εβγαλε και αλλες. την παρασκευη μαλιστα κατεβηκα με προσοχη το τριπλο 2 φορες χωρις να πετυχω πετρα

 

εκαναν προσπαθειες να τις καλυψουν μεταφεροντας χιονι απο εκτος πιστας εντος.

 

μου κανει εντυπωση που με τους 10 ποντους που επεσαν αφου εφυγα η κατασταση χειροτερεψε

 

στα θετικα ειναι οτι το 360 bar ειναι σε νεα χερια. εκανε φουλ ανακαινιση (επιτελους σωστες - καθαρες τουαλετες με ζεστο νερο και σαπουνι!!!) , τοποθετηθηκε εξεδρα εξω απο το μπαρ.

αλλο ενα θετικο ειναι οτι η πιστα στο διπλο εγινε ΔΙΠΛΑΣΙΑ σε φαρδος. σε συνδυασμο με τον ανυπαρκτο κοσμο εκανα μερικες απο τις καλυτερες κατεβασιες που εχω κανει στην βασιλω

 

για ανοιγμα σαιζον ηταν τρομερα

Edited by StavRos
  • Like 7

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλή ποιότητα χιονιού. Όποιος μπορεί να ανέβει.

Το εκτός μόνο για απαγοητευμενους. 3θεσιο δεν ξέρω.

Μεγάλη διαφορά η διαπλάτυνση της πίστας του 2πλου όπως τα λέει κ ο Σταύρος.

Υπαλλήλους εχουν. Κουβαδάκια και σημάνσεις για τα πετραδακια δεν έχουν.

Αν δεν δουλέψουν αυριο η σύνδεση Ελίμεια 2πλο θα έχει θέμα.

Κόσμο καθόλου.

Ένα ΧΚ μόνο στην τύχη του.

Η ομορφιά της φύσης παραμένει κορυφαία και μας θυμίζει τι χάνουμε. 50f9c1f448abc835b864c3c060f7a2d7.jpge4278e911f847dcb02cd0a02a46147c4.jpgb5678c4d00681bf6f3d4d79e71ed654d.jpg3643908aa6ffd3714f6c48e31792fe24.jpgc6ebd17bc65ff9d4201c215254e1fab6.jpg

 

Στάλθηκε από το MI 4W μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 9

Share this post


Link to post
Share on other sites

Υπέρμερα στο καλεντάρι!!!πίστα όλη μέρα και λιιιιιιγο απάτητο δίπλα στη πίστα να θυμηθούμε τα παλιά!!!λίγος σχετικά κόσμος για τέτοια μέρα, ωραίο γρήγορο κι ελαφρύ χιονακι!!5cbf483fef87b6de27815623db686e23.jpg6a67df8849a1638b2b647a0ba496b317.jpg2a40dff636cb1cf48a92b91571fa84ba.jpg

 

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 17

οι πουδρες και τα ψαρια, τρωγονται φρεσκα!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Miscelano η πρώτη φωτογραφία που κοιτάει; Έχω κολλήσει.


<p style="text-align:center;"><span style="color:#ff0000;"><span style="font-size:14px;"><em><span style="text-align:center;background-color:rgb(34,34,34);">'''</span></em></span>Riding in the air nocturnal</span></p>

<p style="text-align:center;"><span style="color:#ff0000;">Living free</span></p>

<p style="text-align:center;"><span style="color:#ff0000;">Rip ride<span style="font-size:14px;"><em><span style="text-align:center;background-color:rgb(34,34,34);">''</span></em></span></span>

Share this post


Link to post
Share on other sites

Miscelano η πρώτη φωτογραφία που κοιτάει; Έχω κολλήσει.

Είναι τραβηγμένη απο το καταφύγιο V1850 και βλέπουμε το συρόμενο της Γομάρας! Καταπληκτική μέρα χθές όπως έγραψε ο Miscelano, άπνοια,κρύο χιόνι, ορατότητα να απλώσεις χέρι και να πιάσεις τον Όλυμπο! Με τα σημερινά χιόνια το βουνό θα γίνει κομπλέ!

Edited by DimiG
  • Like 5

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μπιχλα σήμερα με μπόλικο χιόνι!!!τριπλο μέχρι να καουν οι τετρακέφαλοι και βουρ για τσίπουρα!!!ζωαρα κύριοι!!!

 

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 9

οι πουδρες και τα ψαρια, τρωγονται φρεσκα!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σήμερα ήταν μια μέρα βγαλμένη από το όνειρο!!!χιονηζε όλη τη μέρα αλλά με ορατότητα, -10, όλο το βουνό ένας μεγάλος παιδότοπος!!!χιόνι απίστευτα αέρινο και βαθύ (είμαι 1.81 και σε μια στροφή μέσα σ' ένα λούκι δίπλα στην ελειμια θάφτηκα κυριολεκτικά όλος....μπήκα μέσα στο χιόνι και ξαναβγήκα στην έξοδο της στροφής!!!) μέσα στη πίστα το χιόνι ήταν μέχρι το γόνατο!!!τα πέδιλα μου δεν τα είδα όλη μέρα!!!επική μέρα τι να λέμε....κρίμα που δεν έχω καμία φωτο

 

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 13

οι πουδρες και τα ψαρια, τρωγονται φρεσκα!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σήμερα ήταν μια μέρα βγαλμένη από το όνειρο!!!χιονηζε όλη τη μέρα αλλά με ορατότητα, -10, όλο το βουνό ένας μεγάλος παιδότοπος!!!χιόνι απίστευτα αέρινο και βαθύ (είμαι 1.81 και σε μια στροφή μέσα σ' ένα λούκι δίπλα στην ελειμια θάφτηκα κυριολεκτικά όλος....μπήκα μέσα στο χιόνι και ξαναβγήκα στην έξοδο της στροφής!!!) μέσα στη πίστα το χιόνι ήταν μέχρι το γόνατο!!!τα πέδιλα μου δεν τα είδα όλη μέρα!!!επική μέρα τι να λέμε....κρίμα που δεν έχω καμία φωτο

 

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τεστhttps://cloud.tapatalk.com/s/5c33a83d4cf6e/received_521873558316394.mp4

 

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 4

οι πουδρες και τα ψαρια, τρωγονται φρεσκα!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τεστhttps://cloud.tapatalk.com/s/5c33a83d4cf6e/received_521873558316394.mp4

 

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Βαθύ και να τσουλαει........υπερσπανιο!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Βαθύ και να τσουλαει........υπερσπανιο!

Χοκάιντο σου λέω!!!!απίστευτο χιόνι πρώτη φορά τέτοιο πραμα

 

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1

οι πουδρες και τα ψαρια, τρωγονται φρεσκα!

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΠΣΚ τι θα γινεται δηλαδη με αλλο ενα μετρο φρεσκο? Βεβαια νοτιαδοχιονο αυτη τη φορα

1μετρο???για 2 το κόβω εγώ ;)

 

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 3

οι πουδρες και τα ψαρια, τρωγονται φρεσκα!

Share this post


Link to post
Share on other sites

miscelano το ότι δεν έβγαλες φώτο αποδεικνύει ότι ήταν σούπερ μέρα. Μακάρι να ήμουν εκεί!!

  • Like 2

"I would never have imagined that a girl from little ol’ Midland, Ont. would be where I am today.So always dream big…you can make it happen!"(Sarah Burke)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θάψιμο...

 

ΧΚΒ @fb

 

"Διακοπή λειτουργίας

Η έντονη συνεχόμενη χιονόπτωση εμποδίζει την λειτουργία του Κέντρου και αύριο Πέμπτη 10-12-2019 το Χιονοδρομικό θα είναι κλειστό .Η πρόσβαση στο Κέντρο είναι αδύνατη και ο δρόμος απο την Σμίξη μέχρι το Χιονοδρομικό θα παραμείνει κλειστός μέχρι νεωτέρας."

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aπ οτι μαθαινω δεν φτανεις βασιλιτσα ουτε με τανκς... Και εχει συνεχεια αυριο.. ΣΚ αναμενεται επικο ΑΝ μπορεσουν και καθαρισουν τον δρομο

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

1μετρο???για 2 το κόβω εγώ ;)

 

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

επεσε ηδη 1μιση και εχουμε αλλες 24 ωρες κακοκαιριας!!!!ω ρε παναηαμ ηδοννννιιιιιιιιιιιιζομαι χαχαχαχχ

  • Like 1

οι πουδρες και τα ψαρια, τρωγονται φρεσκα!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εν αναμονή του ΠΣΚ μια μικρή γεύση απο προχθες.

Στην τελευταια φωτο βλέπετε τι πεθαίνει ένας ηλικιωμένος που επιμένει να σκιαρει οπου υπάρχει υποψία πούδρας (εν προκειμένου δίπλα στο πιάτο της Ελιμείας)

Φτηνά την γλυτωσα με το εναέριο Σάλτο που υποχρεωθηκα να κάνω όταν κόλλησαν τα σκι σε βράχο!!!!!

post-6610-0-78018200-1547120609_thumb.jpg

post-6610-0-83648900-1547120682_thumb.jpg

post-6610-0-47706400-1547120744_thumb.jpg

  • Like 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αφού δεν έφυγε το μαχαίρι όλα καλά!!!

 

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


οι πουδρες και τα ψαρια, τρωγονται φρεσκα!

Share this post


Link to post
Share on other sites

74d356b15e4d3fa503a55fb917dc0405.jpg

 

ενημέρωση για αύριο

 

πραγματικά γίνεται υπερπροσπάθεια από το προσωπικό .

πριν λίγο άνοιξαν τα πάρκινγκ και όλο το βράδυ θα δουλέψουν τον δρόμο από σμιξη για χκ που είναι μόνο μια λωρίδα

το χιόνι που έπεσε μέσα σε 3 μέρες ήταν πάνω από 2 μέτρα

 

άντε να δώσουν και μιγδανη τυμφαια

  • Like 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...