Jump to content
Χρήστος Λάππας

Χ.κ. Βασιλίτσας 2018-19

Recommended Posts

Κυριακη στην Βασιλίτσα μισο μετρο φρέσκο χιονι..πουδρα

Αλλα ο καιρος δν μας εκανε την χαρη πολυ ομιχλη.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παρασκευες ανοιγουν ολα τα λιφτ? ξερει καποιος που πηγαινει συστηματικα?

 

λεω να ανεβω παρασκευή με exposivo , αλλα αν ειναι να μην ειναι ολα ανοιχτα, τοτε καλυτερα λεω για σαββατο..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ευτυχώς η Τυμφαία έσωσε την μέρα με αρκετές καθαρές γραμμές απατητου σε επιλεγμένα σημεία!!!

Κατά τα άλλα οι πίστες πολύ καλές.

Χιόνι αρκετό κόσμος λίγος.

post-6610-0-69459300-1551558749_thumb.png

post-6610-0-90792400-1551558816_thumb.png

  • Like 8

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλημέρα,το πρόγραμμα είναι το sport tracker. Είναι γενικό,λίγο απ'όλα και έχει και λειτουργία downhill skiing.

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τη βοήθεια σας

Έχει στη Βασιλίτσα ή στη Σμίξη αξιόπιστο μαγαζί για ενοικίαση σκι;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Alpine zone στην πάνω βάση σχετική ποικιλία σε σκι τουλάχιστον, τώρα από μπότες δεν ξέρω.

Share this post


Link to post
Share on other sites

.

Αντε πες μας γιατί το Ski Track τα χει παίξει

Δεν νομίζω πως ευθύνεται το πρόγραμμα, βάζει το χεράκι του το gps. Συμβαίνει σε σημεία που πιθανότατα υπάρχει απώλεια σήματος.

- Το sports tracker είναι η αγορασμένη έκδοση ή δωρεάν;


fischer_.thumb.jpg.2c5aa5c9b61225a07022516ca51a11b1.jpg.8916ffee410b0447bdf5e07ed36fdbb2.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πωπω sunset ski δυο μέρες Βασίλο. Αυτό θα είναι ωραίο. Πάντως όποιος μπορεί να έχει πρόσβαση στη διοίκηση (και τα φιλιά μου στα φιλαράκια μου που δουλεύουν χκ και σαλε αν διαβάζουν) το sunset θέλει πάτημα με τέτοιες θερμοκρασίες. Όποτε ο Παρνασσός το δοκίμασε χωρίς να πατήσει με + φάγαμε ξύλο και φύγαμε λίγα λεπτά μετά το σκίασμα της πίστας.

Edited by ΜΙΚ
  • Like 1

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Είναι η δωρεάν έκδοση. Το χρησιμοποιώ από το 2011. Με το καινούριο κινητό με καλό gps βελτιώθηκε κατά πολύ η λειτουργία του.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

και εγο με το sportstracker ειμαι πολυ ευχαριστημενος

  • Like 1

Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το δικό μου ski Tracks είναι αγορασμένο και το κινητό καινούργιο με Android 9. Με το 8 δούλευε. Τώρα χάνει η μάνα το παιδί και το παιδί την μάνα. Δεν δικαιολογείται. Το κινητό πιάνει GPS μέσα στο σπίτι.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ανταπόκριση από Βασιλω. Πολύ χιόνι αλλά κατσιασμενο(χαχα). Το πρωί παγωμένο κ θέλει καλές ακμές κ μετά μαλακών. Απολαυστικές οι πίστες πίσω από το Μιγδανη, στο λιφτακι της γομαρας δηλ όπου λόγω προσανατολισμου κρατάει πολύ ώρα το χιόνι. Ο Μιγδανης αντίστοιχα πολυ σούπα μπροστά. Ελιμεια με τη δεξιά όπως ανεβαίνεις πολύ καλη(είχε προπόνηση σύλλογος κ δεν είχε καθόλου ανακατωμενο χιόνι). Κόσμος για 3ημερο ελάχιστος κ καμία ουρά. Δύο μέρες η Ελιμεια θα είναι ανοικτή 9 με 9.Στα πολύ θετικά κατεμε στο κάτω σαλε, οι γεύσεις με μανιταροσουπα κ καστανοσουπα που θύμισαν πολύ Άλπεις όπως κ οι μουσικές που έπαιζαν τρελά. Όποιος έρθει, φοράω πράσινο μπουφάν κ γαλάζιο κράνος κ απαντώ στο Madskier χάχαχα.

  • Like 8

"I would never have imagined that a girl from little ol’ Midland, Ont. would be where I am today.So always dream big…you can make it happen!"(Sarah Burke)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κάπου σε πήρε το μάτι μου. Νομίζω στο διπλό.

Έφυγα σχετικά γρήγορα πίσω στην Τυμφαία,ξεναγησα ένα ζευγάρι Αθηναίων στα εκτός της Σαμαρίνας!

Γενικά με όσους σκιαρα σήμερα όλοι από Αθήνα!!

Πίσω το χιόνι κράτησε ως αργά και Ελίμεια μέχρι τέλους σκληρό χιόνι!!!

Ας οψεται η κοζανιτικη αποκριά αναγκάστηκα να φύγω στις τρεις, τέλος πάντων τέλεια ήταν.

  • Like 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τέλειο το τριήμερο. Ειδικά σήμερα που η παρέα από Αθήνα θα έφευγε νωρίς, ανεβήκαμε 9 την ώρα που τα καρεκλακια μόλις είχαν αρχίσει να ανεβαίνουν. Ήδη το χιόνι ήταν πολύ καλό στο τριθεσιο, όπου κ κάναμε ζεσταματακι. Κ μετά πέσαμε πίσω στην Ελιμμεια όπου είχε βγει στην αφετηρία λαγάνα, ταραμοσαλατα και ελιές. Διθέσιο ήταν πολύ καλο. Το χιόνι όσο περναγε η ώρα μαλακωνε, κάποια στιγμή κατσικωθηκαν τα πολυπόθητα σύννεφα κ έπεσε κ λίγο η θερμοκρασία. Στα αρνητικά, ότι πρώτη φορά σε τριήμερο τόσο λίγο κόσμο συνολικά. Σήμερα στο πάνω πάρκινγκ καμία 20αρια αυτοκίνητα κ ένα πούλμαν. Μου έκανε φοβερή εντύπωση σε σύγκριση με προηγούμενα χρόνια. (ίδια αίσθηση είχα κ στο δρόμο, να πω την αλήθεια). Καλή Σαρακοστή κ έχουμε ακόμη σκι πολύ!

  • Like 7

"I would never have imagined that a girl from little ol’ Midland, Ont. would be where I am today.So always dream big…you can make it happen!"(Sarah Burke)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στα αρνητικά, ότι πρώτη φορά σε τριήμερο τόσο λίγο κόσμο συνολικά. Σήμερα στο πάνω πάρκινγκ καμία 20αρια αυτοκίνητα κ ένα πούλμαν. Μου έκανε φοβερή εντύπωση σε σύγκριση με προηγούμενα χρόνια. (ίδια αίσθηση είχα κ στο δρόμο, να πω την αλήθεια). Καλή Σαρακοστή κ έχουμε ακόμη σκι πολύ!

 

έχεις δίκιο και εμένα μου έκανε εντύπωση !!!

εκτός της Κυριακής που ήμουν για σκι στον Παρνασσό και είχε πάρα πολύ κόσμο, απ' ότι είδα στις κάμερες τις 2 υπόλοιπες μέρες του 3μέρου δεν είχε καθόλου κόσμο στα χ/κ

και ειδικά της β.Ελλάδας.

ίσως λόγω του καλού καιρού...και λόγω θαλασσινών εδεσμάτων πιάσανε τις παραλίες.

δεν πειράζει για μας τους φανατικούς....είναι κρίμα με τόσο χιόνι....πειράζει όμως για τα χ/κ και κατ' επέκτασιν και εμάς.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καταρχας νομίζω ότι έχασε πολύ τον κόσμο από Αθήνα τέτοια τριήμερα και την γέμιζε. Γιατί?

 

α) Έχει μειωθεί αρκετά η φήμη της Βασιλίτσας με όσους το συζητάω από Αθήνα. Λίγο τα νέα λιφτ του Παρνασσού, λίγο το Bansko, δε ξέρω πάντως δεν ακούω τόσο πολύ πια το "ω ρε φίλε Βασιλίτσα φανταστικό"

β) Διόδια + βενζίνες αύξηση 50-100% κόστος μεταφοράς

γ) Κρίση

δ) Φέτος με τις θερμοκρασίες που έδινε από Αθήνα δύσκολο να πας.

 

Σήμερα πάντως δεν μου έκανε εντύπωση, διαχρονικά τα χιονοδρομικά είναι σχετικά άδεια Καθαρά Δευτέρα

  • Like 2

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θεωρώ πως η μικρότερη προσέλευση σε σύγκριση με τα προηγούμενα χρόνια,οφείλεται στην λειτουργία και επάρκεια χιονιού όλων των ΧΚ

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

καθε χρονο προσπαθουμε να καταλαβουμε γιατι τα χκ δεν εχουν κοσμο το μαρτη...τιγκα στο χιονι και στο παρκινγκ ειναι 20 αυτοκινητα τις κυριακες....καθημερινες αστο...


οι πουδρες και τα ψαρια, τρωγονται φρεσκα!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Είναι κάπως λεπτό το ζήτημα,αλλά η πλειοψηφία των ντόπιων συνηγορεί πως η μη προσέλευση τουριστών για διανυκτερεύσεις οφείλεται στο γεγονός οτι τα τελευταία χρόνια οι ξενοδοχειακές εγκσταστάσεις της περιοχής φιλοξενούνε στην πλειονότητα τους πρόσφυγες.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Νομιζω οτι ειναι στην νοοτροπια του κοσμου να μην πηγαινει στα χιονια οταν καλυτερευει ο καιρος. Θυμαμαι χρονιες με τρελες πουδρες τελη μαρτη που αν ηταν γεναρη θα γινοταν χαμος αλλα τοτε ηταν 3 κ ο κουκος.

Οσον αφορα τις ξενοδοχειακες εγκαταστασεις να πω οτι ετσι κ αλλιως παντα μου εκανε εντυπωση το ποσο πληρως ανυπαρκτες ηταν. Εχει 3 ξενωνες η σαμαρινα μολις και 2 η σμιξη. Φιλιππαιοι 1-2 και αετια 1. Πολυ λιγοι.

Ειδικα η σαμαρινα με την εγγυτητα στο χιονοδρομικο καθως και την θεση της που εχει τα περισσοτερα χιονια στην ελλαδα σαν χωριο θα περιμενα πολυ μεγαλυτερη τουριστικη εκμεταλλευση. Μολις περυσι εγινε ο 3ος ξενωνας αν εξαιρεσεις κατι χαλια μαυρα τυπου ξενωνας του κυρ μπαμπη χωρις καμια φωτογραφια και με επιπλα απο το 1930

Share this post


Link to post
Share on other sites

Είναι κάπως λεπτό το ζήτημα,αλλά η πλειοψηφία των ντόπιων συνηγορεί πως η μη προσέλευση τουριστών για διανυκτερεύσεις οφείλεται στο γεγονός οτι τα τελευταία χρόνια οι ξενοδοχειακές εγκσταστάσεις της περιοχής φιλοξενούνε στην πλειονότητα τους πρόσφυγες.

Το άκουσα κι εγώ αυτό το πολιτικορατσιστικό παραμύθι αυτές τις μέρες στη Βασιλίτσα. Αλλά όχι από ντόπιους οι οποίοι μάλλον καλοδέχτηκαν και έχουν καλές σχέσεις με τους πρόσφυγες. Που καλοπληρώνουν (400-500 ατομο/μηνα) ξενοδοχεία που αλλιώς θα ήταν θεόκλειστα όπως τόσα άλλα στη περιοχή.

Το άκουσα από δυο φανατικές Σαλονικιές πάνω στο λιφτ που δεν μπορούσαν όμως μέσα στον απολύτως γελοίο φανατισμό τους να μου εξηγήσουν γιατί ένα σωρό ξενοδοχεία είναι κλειστά στη περιοχή, γιατί δεν έβρισκα δωμάτιο με λιγότερα από 90 ευρώ, γιατί στη Σμίξη για να φας έχει μόνο μια ταβέρνα (και το εστιατόριο ενός ξενοδοχείου).

Κατά τη γνώμη τους φταίμε εμείς οι Αθηναίοι που κουβαλήσαμε εκεί πάνω τους πρόσφυγες και έτσι τώρα δεν έρχονται οι σκιέρ. Ναι βρε παιδιά, επί λόγω τιμής, έτσι μου είπαν επί λέξει τα ζωα.

Για να τελειώνει αυτό το παραμύθι. Ένα χιονοδρομικό σαν τη Βασιλίτσα που οι Θεσαλονικιοί που θα μπορούσαν να το επισκεπτονται ακόμα και αυθημερόν το έχουν φτημένο, για να συντηρηθεί δεν χρειάζεται μόνο λιφτ, χρειάζεται και κάνα ξενοδοχείο που να μπορεί να το πληρώσει ο Έλληνας. Γιατί αυτή τη στιγμή όπως φαίνεται περιμένουν από τους Ελβετούς.

 

 

Sent from my Moto E (4) Plus using Tapatalk

  • Like 6

Share this post


Link to post
Share on other sites

θα κάνω διαφήμιση χωρίς να το έχω σκοπό. Leonidas,Vasilitsa Resort,Valia Nostra,Pindos Resort,Casa la Mundi,Don Constantino,La moara?, είναι μερικά που εγώ τουλάχιστον δεν θα τα περιφρονούσα! και υπήρχαν- και αλλά με εξίσου καλές αν όχι καλύτερες συνθήκες διαμονής, χαμηλότερου κόστους και prestiz.

 

Οσον αφορα τις ξενοδοχειακες εγκαταστασεις να πω οτι ετσι κ αλλιως παντα μου εκανε εντυπωση το ποσο πληρως ανυπαρκτες ηταν. Εχει 3 ξενωνες η σαμαρινα μολις και 2 η σμιξη. Φιλιππαιοι 1-2 και αετια 1. Πολυ λιγοι.

 

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...