Jump to content
ALCATRAZ

Χ.κ. Καλαβρύτων 2018-19

Recommended Posts

Professor, σπίτι είμαι, έλα να κοπανήσουμε μαζί τα κεφάλια μας στον τοίχο.

  • Like 2

Όλα τα βουνά είναι καλά. Όλοι οι skier είναι καλοί. Μόνο μερικοί άτυχοι στη ζωή άνθρωποι υπάρχουν.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν έχει ουρές. Ο κόσμος περισσότερος στα λιφτ από ότι στις πίστες. Πάτημα για σεμινάριο. Ήλιος λαμπρός. Εκτός δεν κάνω.

 

Envoyé de mon PRA-LX1 en utilisant Tapatalk

  • Like 9

Share this post


Link to post
Share on other sites

Λοιπόν όταν γράφουν τμηματικά εννοούν ΟΛΑ ανοιχτά από τις εννιά....

 

Ολοκουζουλοι μωραιτες....

 

Χρήστο πάρε το όπλο σου και μπαμ...

Βέβαια 1νας ανεβηκε, 10 δεν...

Μόνο και μόνο με αυτό το τμηματικά.

Ξύπνησα 5 το πρωί από μαζοχισμό μόνο και κοιτώντας το live για να ρίξω άκυρο βλέπω φώτα στην κορφή της Άγκυρας.

Βουρ λοιπόν και μπράβο που ξενυχτησανε και το ανοίξανε.

Το αυγό ψηλά ξυρισμένο παγωμένο, στα δένδρα φρέσκο αλλά ποιότητα πούδρας Μαινάλου. Ήθελε κουπί στις στροφές. Χάρος κλάσεις καλύτερος αλλά πολύ μεγαλύτερη η τραβέρσα.

Τεσπά λύσσα....ωραία που ήταν που άνοιξε η Άγκυρα στις 9, πολύ ωραία...

Χιόνι πολύ αλλά στην Στύγα....

 

post-911-0-80927800-1551191718_thumb.jpg

  • Like 15

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μερα απο τις λιγες..

9 το πρωι ηταν ολα πατημενα, ειχε γινει ο ελεγχος ασφαλειας, 9.30 δουλεψε η Αρτεμις. Πιο γρηγορα απο τη Θετις!

Στο αυγο παααρα πολλα lines, σμπλουρφ κατω απο τα 1600 μεχρι το δρομο.

Εχω 3/3 το τελευταιο 20ημερο που εμπιστευτηκα την ανακοινωση και μονο. Βεβαια υπηρξαν και 3 μερες σε αυτο το 20ημερο που η Αρτεμις δινοταν ανοιχτη και δεν.. ομως και για τις 3 υπαρχουν θεωρω σωστες δικαιολογιες.

Το πρωι αρκετοι ειχαν παραπονα για το εκτος, οτι κολλαγε. Κυριως απο σκιερ το ακουγα. Εγω να πω οτι με το σανιδι φρεσκοκερωμενο δεν ειχα κανενα προβλημα, πιο πολυ κολλαγαν τα μαχαιρια το πρωι παρα το σανιδι. Το χιονι μαλακωσε αρκετα μετα το μεσημερι.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Έλα ντε. Σήμερα τσάμπα την χάσαμε την μέρα. :’(

 

 

κατά το

toixos112.JPG;;;;;;;;;;;;;;

  • Like 3

Ο μόνος τρόπος να προβλέψεις το μέλλον είναι να το δημιουργήσεις...

Αν και όταν κάνεις σχέδια μπορεί Κάποιος να χαμογελά, εσύ κάνε τα...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αν για κάτι μετάνιωσα σήμερα είναι που δεν έκανα καθόλου πίστα. Απλά δεν πρόλαβα...

Ετοιμάζουν ένα πολύ μεγάλο πάρκο. Έχει event το σ/κ με επαθλα.

Ενδιαφέρουσα συνάντηση με τον Σπυρόπουλο στην καντίνα (τελικά σίγουρα όλους μας βρίσκεις εκεί).

Ανάμεσα στα άλλα δεν θα γίνει τελικά υπόγειο γκαράζ.

Είπαμε πολλά ενδιαφέροντα. Του πρότεινα να δημοσιοποιεί όλες τις δαπάνες και ενέργειες του χκκ πχ επισκευή πυλώνα, να ανεβάζει στην ιστοσελίδα όλα τα προφίλ χιονιού που κανουν και για πληροφόρηση αλλά και σαν αρχείο για μελετητές, και να δημοσιοποιήσει την έκθεση του για το συμβάν στην νεράιδοραχη. Υπήρξε γενικά θετική ανταπόκριση.

  • Like 12

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τέτοιο πάτημα πιστών ούτε στας Αμέρικα.... να τα λέμε και αύτα... βέβαια η άγκυρα είναι ακόμα κλειστή... στο ταμείο το πρωί η ευγενικότατη ταμίας μου είπε για αέρα.... και οτί μετράνε κάθε μησί ωρα και οτί θα δούν αργότερα.. πρίν κάνα μησάωρο την είδα να γυρνάει και χάρηκα αλλα μέχρι να φτάσω πάνω σταμάτησε.. είδα απλά 3 του χιονοδρομικού να κατεβαίνουν την μάυρη...

  • Like 1

WORK FOR IT!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καμμία σχέση η χθεσινή μέρα με τη σημερινή.

Κρύο (λόγω αέρα μιας και μόνο 0°C), συννεφιά και μέτριος άνεμος.

 

Κατήφια...

 

Και πάλι καλύτερα από οπουδήποτε αλλού όμως...bb9bfe235ed16f6c26f308e692fb0c5b.jpg

 

Edit: Αυτή τη στιγμή (12:40) καιρός κλειστός, whiteout, και αραιή χιονόπτωση...

Edited by panchristo
  • Like 8

"Ω ξειν', αγγέλειν ότι τήδε κείμεθα της χιονοδρομίας πειθόμενοι"

gifmaker_me2.gif.fbe136ebed00091d62648fa0ffc991ff.gif

Austrian Level 2 Ski Instructor

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τέτοιο πάτημα πιστών ούτε στας Αμέρικα.... να τα λέμε και αύτα... βέβαια η άγκυρα είναι ακόμα κλειστή... στο ταμείο το πρωί η ευγενικότατη ταμίας μου είπε για αέρα.... και οτί μετράνε κάθε μησί ωρα και οτί θα δούν αργότερα.. πρίν κάνα μησάωρο την είδα να γυρνάει και χάρηκα αλλα μέχρι να φτάσω πάνω σταμάτησε.. είδα απλά 3 του χιονοδρομικού να κατεβαίνουν την μάυρη...

Mπορεί κάποιος να το επιβεβαιώσει ότι ήταν κλειστή λόγω αέρα. Μου φαίνεται κουφό και αν είναι θα είναι νέο ρεκόρ κλειστής άγκυρας λόγω αέρα βάση πρόγνωσης (sf 15, windguru 8-10, skiron στα πρασινάκια κλπκλπ).

 

Βουνό είναι βέβαια ότι θέλει θα κάνει αλλά μοιάζει πολύ κουφό.

 

panchristo αν δεν δούμε ενημέρωση αλλά Λάππας δεν έχει like

  • Like 2

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mπορεί κάποιος να το επιβεβαιώσει ότι ήταν κλειστή λόγω αέρα. Μου φαίνεται κουφό και αν είναι θα είναι νέο ρεκόρ κλειστής άγκυρας λόγω αέρα βάση πρόγνωσης (sf 15, windguru 8-10, skiron στα πρασινάκια κλπκλπ).

 

Βουνό είναι βέβαια ότι θέλει θα κάνει αλλά μοιάζει πολύ κουφό.

 

panchristo αν δεν δούμε ενημέρωση αλλά Λάππας δεν έχει like

Είχε αέρα από το πρωί.

Ανεμόμετρο δεν είμαι βέβαια για να πω με ακρίβεια, αλλά οι ριπές μου φάνηκαν ορισμένες φορές νορμάλ για κλείσιμο.

Επίσης αφού δεν ήμουν στην κορυφή της άγκυρας δεν μπορώ να πω με σιγουριά.


"Ω ξειν', αγγέλειν ότι τήδε κείμεθα της χιονοδρομίας πειθόμενοι"

gifmaker_me2.gif.fbe136ebed00091d62648fa0ffc991ff.gif

Austrian Level 2 Ski Instructor

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

40 Λεπτα αναβασης μεχρι την αρχη της χιονοστοιβαδας, 10-15 λεπτα χαμενα ψαχνοντας το δρομακι που απο την πολυ ομιχλη δεν εβλεπες την μυτη σου .Δυστυχως το χιονι ειχε χαλασει παρα πολυ απο την πυκνη ομιχλη και δεν ευχαριστηθηκαμε την καταβαση . Ετσι για την ιστορια το videaki 1f642.png :) Γελαστε ελευθερα με τα χαλια μας :P1f61b.png

  • Like 13

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κάποιες ριπές ερχόταν έντονες.. και όταν άνοιξε ο καιρός για λίγο και κοίταξα κατά την κορυφή της άγκυρας φαινόντουσαν μικροί στρόβιλοι χιονιόυ... τώρα στην κορυφή δέν ήμουν.... εάν ρωτάς την γνώμη μου ο κόσμος ήταν ελάχιστος, οπότε.....


WORK FOR IT!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δλδ ρε παιδια... Αν είναι κλειστή κ η αγκυρα... Για τι χιονοδρομικό μιλάμε? Φάντασμα? Πλάκα μας κάνουν?

 

Sent from my BLA-L29 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

φοβερη μερα αγκυρα ανοικτη και κοσμος οσο πρεπει...

post-7551-0-96002500-1551343329_thumb.jpg

  • Like 7

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πέρα απ΄ το νυχτερινό που έχει προγραμματιστεί για το Σάββατο,

έχουμε άλλα 2 event την Κυριακή, στο Χ.Κ. Καλαβρύτων.

Πιο συγκεκριμένα:

 


 

53317875_2224701191118831_90814079058397

 

Έφτιαξες την ομάδα σου?
Δες τι σε περιμένει στο Helmos Team Battle by Honor,

αυτή τη Κυριακή 3/3 στο Χιονοδρομικό Κέντρο Καλαβρύτων | Kalavrita ski center:


•600€ prize money στους νικητές!
•Δωροεπιταγές Burton, DC , Volcom.
•Σανίδι για το Best Trick από την Burton
•Giveaways από Honor, Burton, DC, Volcom, VodafoneCU, RBPD και We Ride Local!
• Άφθονο Redbull
•Δυνατές μουσικές
•Ολοκαίνουργια CUstickers
•Φρέσκο setup στο Καλάβρυτα snowpark - Kalavrita snowpark

Στείλε τα στοιχεία της ομάδας σου, ΤΩΡΑ, με PM και πάρε μέρος στη επικότερη μαχη του Χελμού!!!

 

Περισσότερες πληροφορίες εδώ.

 


 

50556903_971212963089119_272036509052305

 

Η συνάντηση άλλαξε ημερομηνία και θα διεξαχθεί αυτή την Κυριακή, 3 Μαρτίου 2019.

 

Το “Helmos Ski Touring Classic” είναι μια συνάντηση των φίλων ορειβατικού Ski που λαμβάνει χώρα στο μυθικό βουνό του Χελμού, στα Καλάβρυτα.

Στόχος του συγκεκριμένου event είναι να ενώσει όλους τους λάτρεις του ορειβατικού Ski στη χώρα

και να τους φέρει σε επαφή με τις μαγικές διαδρομές που κρύβει το βουνό μας.

Παράλληλα φιλοδοξούμε ο κόσμος να γνωρίσει περισσότερα πράγματα γύρω από το νέο trend της εποχής που λέγεται ορειβατικό ski,

να ανακαλύψει την κρυμμένη ομορφιά του Χελμού, να διασκεδάσει και να συναντήσει φίλους και γνωστούς του χώρου.

Περισσότερες πληροφορίες για το Helmos Ski Touring Classic:

  • Οι εγγραφές πραγματοποιούνται συμπληρώνοντας τη φόρμα πατώντας το παρακάτω κουμπί. Εναλλακτικά μπορείτε να μας καλέσετε στο 6946339526 ή να μας στείλετε ένα email με τα στοιχεία σας στο info@rtm.gr
  • Οι εγγραφές των συμμετεχόντων είναι δεσμευτικές και μπορούν να πραγματοποιηθούν έως και τις 20/2.
  • Οι διαδρομές που θα γίνουν θα ανακοινωθούν την εβδομάδα πριν τη διεξαγωγή του event. Ρόλο στην επιλογή θα παίξουν οι καιρικές συνθήκες, η χιονοκάλυψη του Βουνού αλλά και το επίπεδο των συμμετεχόντων. Ο αριθμός των διαδρομών θα είναι 2. Μια για πιο αρχάριους Χιονοδρόμους ορειβατικού Ski και μια για πιο έμπειρους.
  • Ο κάθε συμμετέχων θα πρέπει να έχει τον δικό του εξοπλισμό. Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τον εξοπλισμό σας μπορείτε να μας καλέσετε στο 6946339526.
  • Η συμμετοχή στο συγκεκριμένο event είναι ΔΩΡΕΑΝ.
  • Μετά το τέλος του event θα δοθούν στους διαγωνιζόμενους αναμνηστικά και δώρα από τις εταιρείες που χορηγούν τη συγκεκριμένη εκδήλωση.
  • Την ημέρα της διεξαγωγής το σημείο συνάντησης αλλά και η γραμματεία του διαγωνισμού θα βρίσκεται στη βάση του κέντρου και συγκεκριμένα στα γραφεία της Σχολής RTM Helmos.

 

Περισσότερες πληροφορίες εδώ.

Edited by ALCATRAZ
  • Like 9

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Επιτελους Χαρος!!! πρεπει να καναμε 6-7 :)

H τραβερσα στην αρχη κουραστικη στο τελος κατω απο 5 min

Το χιονι φανταστικο απο την πορωση μου αρχισα να ταραβαω video μετα τις 12

εξου και το σχετικα οργωμενο πεδιο

  • Like 14

Share this post


Link to post
Share on other sites

Χιονοστιβάδα στα Καλάβρυτα: 1εκατ. τόνους χιονιού και τι είπε ο Γάλλος ειδικός

https://www.ethnos.gr/ellada/24310_hionostibada-sta-kalabryta-1ekat-tonoys-hionioy-kai-ti-eipe-o-gallos-eidikos


Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

post-7551-0-98400700-1551439361_thumb.jpgpost-7551-0-93691400-1551439399_thumb.jpg

 

Φοβερη μερα και σημερα... τωρα λιγο σουπα λογω θερμοκρασιων...

  • Like 7

Share this post


Link to post
Share on other sites

Χιονοστιβάδα στα Καλάβρυτα: 1εκατ. τόνους χιονιού και τι είπε ο Γάλλος ειδικός

https://www.ethnos.gr/ellada/24310_hionostibada-sta-kalabryta-1ekat-tonoys-hionioy-kai-ti-eipe-o-gallos-eidikos

 

 

Ελπίζω να τους είπε και δυο πράγματα σχετικά με την αποτελεσματική διεκπεραίωση ελεγχόμενων χιονοστιβάδων γιατί το άρθρο αφήνει να εννοηθεί πως το συγκεκριμένο ήταν φυσική καταστροφή.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.

×
×
  • Create New...