Jump to content
ALCATRAZ

Χ.κ. Καλαβρύτων 2018-19

Recommended Posts

Το ωράριο λειτουργίας του Χιονοδρομικού Κέντρου Καλαβρύτων, από αύριο Τρίτη 19/3/2019 και για το υπόλοιπο της χιονοδρομικής περιόδου, αλλάζει και διαμορφώνεται σε 8:00 – 15:00.

 

Άντε επιτέλους.....και πολύ που άργησε!

 

Ενα εκπληκτικό διήμερο πέρασε στο όρος χελμό!!

Εντάξει το ξέραμε οτι τον Μάρτιο ευχαριστιέσαι ski στον Χελμό αλλά εφέτος το παραέκανε!!! Και έπεται συνέχεια

Το μόνο αρνητικό η μύτη που εχει γίνει σαν μελιτζάνα.

  • Like 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το ωράριο λειτουργίας του Χιονοδρομικού Κέντρου Καλαβρύτων, από αύριο Τρίτη 19/3/2019 και για το υπόλοιπο της χιονοδρομικής περιόδου, αλλάζει και διαμορφώνεται σε 8:00 – 15:00.

 

 

χαχαχα να δω την αγκυρα ανοιχτη στις 8 και ας ....

φανταζομαι τελευταια καταβαση στις 2,30.....

Δηλαδη τι ωρα πιστευεις θα ανοιξει;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το ωράριο λειτουργίας του Χιονοδρομικού Κέντρου Καλαβρύτων, από αύριο Τρίτη 19/3/2019 και για το υπόλοιπο της χιονοδρομικής περιόδου, αλλάζει και διαμορφώνεται σε 8:00 – 15:00.

 

 

χαχαχα να δω την αγκυρα ανοιχτη στις 8 και ας ....

φανταζομαι τελευταια καταβαση στις 2,30.....

 

Τις προάλλες πάντως μετά τη πρόσφατη χιονόπτωση άνοιξε αρκετά νωρίς και τηρήθηκαν οι υποσχέσεις.

Ας βρούμε θα έλεγα έναν τρόπο να αναγνωρίζουμε πλήρως τις προσπάθειες προς τη σωστή κατεύθυνση, πέρα από το απλώς να αναφέρουμε "ΟΚ, άνοιξε νωρίς". 6 χαρακτήρες μόνο το ΜΠΡΑΒΟ

  • Like 7

"Ω ξειν', αγγέλειν ότι τήδε κείμεθα της χιονοδρομίας πειθόμενοι"

gifmaker_me2.gif.fbe136ebed00091d62648fa0ffc991ff.gif

Austrian Level 2 Ski Instructor

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Φοβερές μερες μετά την τελευταία χιονόπτωση αλλά με πολύ ψιλή θερμοκρασία με αποτέλεσμα μετά της 12με1 να γίνεται σούπα!το χιονοδρομικό παντως κανει ότι μπορεί και πρέπει να το αναγνωρίσουμε!

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δηλαδη τι ωρα πιστευεις θα ανοιξει;

 

7,30

 

συνηθως ανοιγει μιση ωρα νωριτερα απο τα αλλα λιγτ και κλεινει μιση ωρα αργοτερα.....

 

βρε δεν εχετε τον θεο σας

ερχωμαστε παρ ολου που εχετε μεινει με ενα λιφτ

δεχομαστε ολο το κουλερ λοκαλ σας με την αγκυρα

φυσαει, εχει ομιχλη, εχει παγο, εχει βαβα.....

τωρα θα ανεβουν οι πιστερ να δουν για χιονοστοιβαδα, να το δουν 3 φορες, να το δουν καλα...

μεγαλοι ανθρωποι πανε και παρακαλανε να ανοιξει....

εχετε ενα ετοιμοθανατο χιονοδρομικο

και μολις πουμε την πραγματικοτητα , θιγεσθε.

μπερδευετε την συμπαθεια και την κατανοηση προς το χιονοδρομικο με....ειδικες αναγκες....

με τον ψογο....

τεσπα , λιγο εμεινε, βγαλτε με ψευτη.


<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μα και συύύύύύύ... να τους λές οτί πρέπει να ανοίγουν στήν ώρα που έχουν ανακοινώσει... γίνεσε κακούλης... Να παραγγέλνεις μπριζόλα, να πηγαίνεις στο μαγαζί στήν ώρα σου και να το βρίσκεις κλειστό και όταν ανοίξει να σου λέν οτί δεν έσφαξαν την αγελάδα γιατί έκανε κρύο και έαν θές φάε σαλάτα ,έαν δεν θές αδειασέ μας την γωνία...


WORK FOR IT!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μια φανταστική μέρα σήμερα Δευτέρα στο Χελμό!

 

9:00-13:40 non stop! Πίστες φανταστικές, το χιόνι μια χαρά για τις θερμοκρασίες που είχε. Παγωμένο το πρωί, μαλακό και σούπα σε μερικά σημεία προς το μεσημέρι. 2 παρά που έφυγα το κάτω μέρος κολλούσε. Επάνω κανένα πρόβλημα! Η Δάφνη εκτός λειτουργίας (όπως κάθε χρόνο αυτή την εποχή), η άγκυρα είχε μία μικρή βλάβη και άνοιξε στις 10 παρά. Συμβαίνουν αυτά, κανένα πρόβλημα.

 

Ανεβείτε όσοι μπορείτε, μην κοιτάτε τις θερμοκρασίες. Γίνεται υπέροχο σκι!

 

Το εκτός δε μου άρεσε. Παγωμένο tracked powder. Σκοτώστρα (τουλάχιστον έτσι το βλέπω εγώ). 3 φορές δοκίμασα και ξαναμπήκα πίστα αμέσως. Άργησε να ξεπαγώσει, και όπου ξεπάγωσε κολλούσε.

 

Σήμερα είχε και Volkl ski test! Είχαν φέρει πεδιλάρες! Κάηκα πάλι.... :) Τη Κυριακή (24/3) θα είναι Παρνασσό μου είπαν.

 

Κόσμος.... δείτε στην παρακάτω φωτό το πάρκινγκ... Είναι στις 12:04. Και μετά θα βρίζουμε που θα είναι κλειστό τον Απρίλιο... Τι να πω...

 

post-142-0-34333900-1552949455_thumb.jpg

Edited by sbird
  • Like 10

c-fit-w-2032-q-auto-eco8A811000001_RUSTLER-9.thumb.png.9255e2d942715bd236de9137259dd7e2.png

You can't buy happiness - but you can buy a lift pass!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μια φανταστική μέρα σήμερα Δευτέρα στο Χελμό!

 

9:00-13:40 non stop! Πίστες φανταστικές, το χιόνι μια χαρά για τις θερμοκρασίες που είχε. Παγωμένο το πρωί, μαλακό και σούπα σε μερικά σημεία προς το μεσημέρι. 2 παρά που έφυγα το κάτω μέρος κολλούσε. Επάνω κανένα πρόβλημα! Η Δάφνη εκτός λειτουργίας (όπως κάθε χρόνο αυτή την εποχή), η άγκυρα είχε μία μικρή βλάβη και άνοιξε στις 10 παρά. Συμβαίνουν αυτά, κανένα πρόβλημα.

 

Ανεβείτε όσοι μπορείτε, μην κοιτάτε τις θερμοκρασίες. Γίνεται υπέροχο σκι!

 

Το εκτός δε μου άρεσε. Παγωμένο tracked powder. Σκοτώστρα (τουλάχιστον έτσι το βλέπω εγώ). 3 φορές δοκίμασα και ξαναμπήκα πίστα αμέσως. Άργησε να ξεπαγώσει, και όπου ξεπάγωσε κολλούσε.

 

Σήμερα είχε και Volkl ski test! Είχαν φέρει πεδιλάρες! Κάηκα πάλι.... :) Τη Παρασκευή θα είναι Παρνασσό μου είπαν.

 

Κόσμος.... δείτε στην παρακάτω φωτό το πάρκινγκ... Είναι στις 12:04. Και μετά θα βρίζουμε που θα είναι κλειστό τον Απρίλιο... Τι να πω...

 

attachicon.gifIMG_20190318_120421.jpg

Συμφωνώ ότι πρέπει να ενισχυθεί από κόσμο για να μπορέσει να παραμείνει ανοικτό και μετά το πέρας Μαρτίου (είναι κρίμα να κλείσει νωρίς με τόσο χιόνι). Για το λόγο αυτό και καιρού θέλοντος, θα είμαι κάτω από Τετάρτη μέχρι και Παρασκευή οπότε αν έχεις χρόνο κάνε ένα πέρασμα να τα πούμε κιόλας. Άντε να μπορέσουμε φέτος να κάνουμε ski και με καλοκαιρινά μπλουζάκια!

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ίσως Πέμπτη (καιρού επιτρέποντος)..

Θα μιλήσουμε

  • Like 1

c-fit-w-2032-q-auto-eco8A811000001_RUSTLER-9.thumb.png.9255e2d942715bd236de9137259dd7e2.png

You can't buy happiness - but you can buy a lift pass!

Share this post


Link to post
Share on other sites

7,30

 

συνηθως ανοιγει μιση ωρα νωριτερα απο τα αλλα λιγτ και κλεινει μιση ωρα αργοτερα.....

 

βρε δεν εχετε τον θεο σας

ερχωμαστε παρ ολου που εχετε μεινει με ενα λιφτ

δεχομαστε ολο το κουλερ λοκαλ σας με την αγκυρα

φυσαει, εχει ομιχλη, εχει παγο, εχει βαβα.....

τωρα θα ανεβουν οι πιστερ να δουν για χιονοστοιβαδα, να το δουν 3 φορες, να το δουν καλα...

μεγαλοι ανθρωποι πανε και παρακαλανε να ανοιξει....

εχετε ενα ετοιμοθανατο χιονοδρομικο

και μολις πουμε την πραγματικοτητα , θιγεσθε.

μπερδευετε την συμπαθεια και την κατανοηση προς το χιονοδρομικο με....ειδικες αναγκες....

με τον ψογο....

τεσπα , λιγο εμεινε, βγαλτε με ψευτη.

8.01 ανοιχτη η αγκυρα

  • Like 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

8.01 ανοιχτη η αγκυρα

Η δάφνη δούλευε ή ανέβαινες πάνω μόνο με τον Αχιλλέα?

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

7,30

 

συνηθως ανοιγει μιση ωρα νωριτερα απο τα αλλα λιγτ και κλεινει μιση ωρα αργοτερα.....

 

βρε δεν εχετε τον θεο σας

ερχωμαστε παρ ολου που εχετε μεινει με ενα λιφτ

δεχομαστε ολο το κουλερ λοκαλ σας με την αγκυρα

φυσαει, εχει ομιχλη, εχει παγο, εχει βαβα.....

τωρα θα ανεβουν οι πιστερ να δουν για χιονοστοιβαδα, να το δουν 3 φορες, να το δουν καλα...

μεγαλοι ανθρωποι πανε και παρακαλανε να ανοιξει....

εχετε ενα ετοιμοθανατο χιονοδρομικο

και μολις πουμε την πραγματικοτητα , θιγεσθε.

μπερδευετε την συμπαθεια και την κατανοηση προς το χιονοδρομικο με....ειδικες αναγκες....

με τον ψογο....

τεσπα , λιγο εμεινε, βγαλτε με ψευτη.

εχεις δικιο...λιγο εμεινε,γιαυτο ελα να προλάβεις μπας κ κανεις καμια βολτα παραπανω,γιατι φετος...περισσοτερο γραφεις...παρα κανεις σκι στα καλαβρυτα!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

7,30 είπα , όχι 8.

 

Συνέλθετε

Θα καταλήξετε να δερνετε τον πελάτη που δεν σας κάνει κολοτουμπες.

Δώστε λόγο να ερχωμαστε πέρα από λυπηση.

Το ότι θα δουλεύει όλο το ωράριο η Άγκυρα και η δάφνη είναι εκ των ουκ άνευ.

Από εκεί αρχίζουμε.

Δεν θα δώσουμε συγχαρητήρια στον ήλιο επειδή ανατέλλει.

  • Like 1

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

εχεις δικιο...λιγο εμεινε,γιαυτο ελα να προλάβεις μπας κ κανεις καμια βολτα παραπανω,γιατι φετος...περισσοτερο γραφεις...παρα κανεις σκι στα καλαβρυτα!!!!

Περιμένω να ανοίξει η Στύγα τώρα που πιάσανε οι ζέστες.

Κάποιος πρέπει να γράφει και για σας άλλοιως θα σας ξεχάσουν όλοι.

 

Είστε καλά ρε που κλείνετε την δάφνη;;;;;

Πώς θα κάνουμε την γύρα στο αυγό;

Δηλαδή μας τιμωρειτε που δεν έχετε την Στύγα;

Φταίμε και για αυτό πέρα από το κακό σας το κεφάλι;

Edited by vro

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Διάβασα πιο πριν ότι χτες Δευτέρα, οι πίστες φανταστικές κτλ. Με τη μικρή μου εμπειρία, θεωρώ ότι χτες οι πίστες ήταν απαράδεκτα πατημένες. Δικαιολογώ μέχρι ενός σημείου το "φάγωμα" του Σ/Κ, αλλά μέχρι εκεί. Σε σημεία, ήταν και επικίνδυνες. Το χτεσινό δε ήταν πάτημα επιπέδου ΧΚΚ, το οποίο πάνω κάτω όλοι αναγνωρίζουμε. Και με μία μίνι "έρευνα" πάνω στην άγκυρα, και άλλοι την ίδια άποψη είχαν.

 

Το κάτω πιατάκι το είχαν κλειστό έλεγαν στα εκδοτήρια, για συντήρηση του χιονιού τις επόμενες μέρες λόγω υψηλών θερμοκρασιών. Δε ξέρω πώς το συντηρούν έτσι. Εσείς φαντάζομαι ξέρετε καλύτερα. Πάντως το αποτέλεσμα ήταν ελάχιστοι να πηγαίνουν Ειρήνη, και αυτό φαινόταν και στο ότι ήταν η μόνη που κράταγε μέχρι και νωρίς το μεσημέρι. Προφανώς, αφού μετά τρώγαμε τόση ώρα με το τριπλό...

 

Διάβασα επίσης ότι σουπιασε προς το μεσημέρι. Διαφωνώ κι εδώ. Απ τις 11.30 είχε ήδη αρχίσει. Λογικό με τέτοια ζέστη, αλλά θεωρώ ότι αν είχαν πατηθεί σωστά οι πίστες θα κράταγαν περισσότερο. Ειδικά Αντιγόνη, από νωρίς, απ τη μέση και κάτω ήταν απαράδεκτη η κατάσταση.

 

Συμφωνώ ότι τα αυτοκίνητα ήταν ελάχιστα. Ξεγελούν όμως. Παρόλα αυτά, θεωρώ ότι για τέτοιες μέρες, και ειδικά για Δευτέρα, μια χαρά ηταν ο κόσμος. Είχε συνεχώς ροή και το τριπλό και η άγκυρα και το πάνω πιατάκι,και μάλιστα είδα και αρκετούς φοιτητές (λογικά από Πάτρα). Παρ αυτά, κι εγώ πιστεύω ότι θα το κλείσουν άρον άρον. Μακάρι να βγω ψεύτης...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Διάβασα πιο πριν ότι χτες Δευτέρα, οι πίστες φανταστικές κτλ. Με τη μικρή μου εμπειρία, θεωρώ ότι χτες οι πίστες ήταν απαράδεκτα πατημένες. Δικαιολογώ μέχρι ενός σημείου το "φάγωμα" του Σ/Κ, αλλά μέχρι εκεί. Σε σημεία, ήταν και επικίνδυνες. Το χτεσινό δε ήταν πάτημα επιπέδου ΧΚΚ, το οποίο πάνω κάτω όλοι αναγνωρίζουμε. Και με μία μίνι "έρευνα" πάνω στην άγκυρα, και άλλοι την ίδια άποψη είχαν.

 

Απόλυτα σεβαστή η γνώμη σου, αλλά διαφωνώ. Μη ξεχνάς ότι η θερμοκρασία το μεσημέρι ήταν στους 12-13 βαθμούς στο πάρκινγκ. Με αυτή τη ποιότητα χιονιού, όπως θα ξέρεις, δεν μπορούν να γίνουν πολλά πράγματα στο στρώσιμο. Αναγκαστικά θα έχεις και κροκάλες και από όλα. Επίσης επικίνδυνη πίστα δεν είδα. Από ποια άποψη το λες? Ναι, δεν ήταν το στρώσιμο που είχαμε συνηθίσει τον χειμώνα, και ειδικά τον φετινό χειμώνα που το χιόνι γενικά ήταν σε άριστη ποιότητα. Τώρα όμως είναι άνοιξη, με περισσότερη ηλιοφάνεια, πολύ υψηλές θερμοκρασίες τις τελευταίες μέρες κλπ, κατάσταση η οποία επηρεάζει σημαντικά την ποιότητα της προτοιμασίας πιστών.

 

Το κάτω πιατάκι το είχαν κλειστό έλεγαν στα εκδοτήρια, για συντήρηση του χιονιού τις επόμενες μέρες λόγω υψηλών θερμοκρασιών. Δε ξέρω πώς το συντηρούν έτσι. Εσείς φαντάζομαι ξέρετε καλύτερα. Πάντως το αποτέλεσμα ήταν ελάχιστοι να πηγαίνουν Ειρήνη, και αυτό φαινόταν και στο ότι ήταν η μόνη που κράταγε μέχρι και νωρίς το μεσημέρι. Προφανώς, αφού μετά τρώγαμε τόση ώρα με το τριπλό...

 

Κάθε χρόνο μέσα Μάρτη κλείνουν τη Δάφνη τις καθημερινές. Συμφωνώ μαζί σου, και εμένα με ενοχλεί γιατί βαριέμαι το 3πλο. Αργεί να ανέβει. Δεν ξέρω γιατί το κάνουν. Φέτος δε με πείθει και εμένα το "λόγω συντήρησης χιονιού", καθώς υπάρχει επάρκεια χιονιού στον διάδρομο της Δάφνης. Συντήρηση χιονιού, όπως μου έχουν εξηγήσει, σημαίνει να μη πατιέται συνέχεια και χάνεται χιόνι.

 

Διάβασα επίσης ότι σουπιασε προς το μεσημέρι. Διαφωνώ κι εδώ. Απ τις 11.30 είχε ήδη αρχίσει. Λογικό με τέτοια ζέστη, αλλά θεωρώ ότι αν είχαν πατηθεί σωστά οι πίστες θα κράταγαν περισσότερο. Ειδικά Αντιγόνη, από νωρίς, απ τη μέση και κάτω ήταν απαράδεκτη η κατάσταση.

 

Κάποια σημεία θα μαλακώσουν νωρίς, κάποια αργότερα, κάποια καθόλου. Το τελείωμα της Αντιγόνης, της Ειρήνης και η μικρή κόκκινη της Θέτις προς το πάρκο, είναι γνωστά σημεία και το ξέρεις ότι μαλακώνουν ακόμα και τον χειμώνα αν έχει ζέστη. Όμως 11:30 στα σημεία αυτά το χιόνι ήταν μαλακό, αλλά όχι σούπα. Σούπα έγινε προς το μεσημέρι. Δεν παίζω με τις λέξεις, απλά υπάρχει διαφορά. Όμως και σούπα που έγινε σε σημεία, δεν κολούσε οπότε δεν υπήρχε πρόβλημα. Γούστα είναι αυτά βέβαια :) Αντιγόνη απαράδεκτη από τη μέση και κάτω από τις 11:30? Δε νομίζω!! Αλλά είπαμε γούστα είναι αυτά.. Εγώ την βρήκα εξαιρετική με εύκολο χιόνι που έκανες ότι ήθελες. Μέχρι τις 13:00 περίπου..

 

Συμφωνώ ότι τα αυτοκίνητα ήταν ελάχιστα. Ξεγελούν όμως. Παρόλα αυτά, θεωρώ ότι για τέτοιες μέρες, και ειδικά για Δευτέρα, μια χαρά ηταν ο κόσμος. Είχε συνεχώς ροή και το τριπλό και η άγκυρα και το πάνω πιατάκι,και μάλιστα είδα και αρκετούς φοιτητές (λογικά από Πάτρα). Παρ αυτά, κι εγώ πιστεύω ότι θα το κλείσουν άρον άρον. Μακάρι να βγω ψεύτης...

 

Μία τέτοια μέρα θα μπορούσε να έχει πολύ περισσότερο κόσμο εκτιμώ, διότι: δεν είχε κρύο, είχε πλήρη ηλιοφάνεια, δεν έχει προβλήματα ο δρόμος, υπήρχε απόλυτη επάρκεια χιονιού, το χιόνι για τις θερμοκρασίες που επικρατούσαν ήταν σε πολύ καλή ποιότητα, και έχεις και προσφορά από το ΧΚ 9 ευρώ ski pass (με το κουπόνι).

 

Φιλικά

Edited by sbird
  • Like 2

c-fit-w-2032-q-auto-eco8A811000001_RUSTLER-9.thumb.png.9255e2d942715bd236de9137259dd7e2.png

You can't buy happiness - but you can buy a lift pass!

Share this post


Link to post
Share on other sites

χάλια μέρα σήμερα. Άγκυρα και Δάφνη κλειστή,ουσιαστικα μία πίστα δουλευει.

 

Μιλάνε για αέρα στην άγκυρα... εγώ προσωπικά τη βλέπω ακούνιτη...post-7551-0-00800500-1553069942_thumb.jpgpost-7551-0-29514000-1553069955_thumb.jpg

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

Απόλυτα σεβαστή η γνώμη σου, αλλά διαφωνώ. Μη ξεχνάς ότι η θερμοκρασία το μεσημέρι ήταν στους 12-13 βαθμούς στο πάρκινγκ. Με αυτή τη ποιότητα χιονιού, όπως θα ξέρεις, δεν μπορούν να γίνουν πολλά πράγματα στο στρώσιμο. Αναγκαστικά θα έχεις και κροκάλες και από όλα. Επίσης επικίνδυνη πίστα δεν είδα. Από ποια άποψη το λες? Ναι, δεν ήταν το στρώσιμο που είχαμε συνηθίσει τον χειμώνα, και ειδικά τον φετινό χειμώνα που το χιόνι γενικά ήταν σε άριστη ποιότητα. Τώρα όμως είναι άνοιξη, με περισσότερη ηλιοφάνεια, πολύ υψηλές θερμοκρασίες τις τελευταίες μέρες κλπ, κατάσταση η οποία επηρεάζει σημαντικά την ποιότητα της προτοιμασίας πιστών.

 

 

Συμφωνώ ότι οι θερμοκρασίες είναι πολύ υψηλές, ακόμα και για τα δεδομένα της εποχής. Όπως και ότι ήταν Δευτέρα. Όλα αυτά σίγουρα δεν βοηθάνε. Αλλά, το βράδυ και τα ξημερώματα, όταν δλδ πρέπει να ξεκινήσουν το πάτημα, οι θερμοκρασίες ακόμα είναι αρκετά χαμηλές. Έχουμε μεγάλες αυξομειώσεις θερμοκρασιών μέρα με νύχτα. Προφανώς και επηρεάζει την ποιότητα. Αν όμως ξεκινάνε το πάτημα στις 7, σίγουρα δεν μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα (υποθετική η ώρα). Θα μου πεις απ την άλλη οτι σιγά μην ξεκινήσουν πάτημα μέσα στη νύχτα, ειδικά με τον κόσμο που περιμένουν πλέον... Αυτό που περιμένω είναι το ανάλογο για την εποχή πάτημα για αυτό που μας έχουν συνηθίσει. Κοίτα, πραγματικά επικίνδυνο σημείο βρήκα σε ένα σημείο της Ηλέκτρας. Ήταν περίπου πριν την ευθεία στο δεξί μέρος, στο δεξί όριο δλδ. Ήταν σε σημείο που έχεις αναπτύξει αρκετή ταχύτητα μιας και έχεις βρει ωραίο κοτλέ στη δεξιά πλευρά και ξαφνικά πέφτεις σε εντελώς σκαμμένο σημείο. Τρύπα. Να πω την αλήθεια όμως, 2 φορές πήγα από Ηλέκτρα μιας και δεν την βρίσκω ενδιαφέρουσα.

 

Κάποια σημεία θα μαλακώσουν νωρίς, κάποια αργότερα, κάποια καθόλου. Το τελείωμα της Αντιγόνης, της Ειρήνης και η μικρή κόκκινη της Θέτις προς το πάρκο, είναι γνωστά σημεία και το ξέρεις ότι μαλακώνουν ακόμα και τον χειμώνα αν έχει ζέστη. Όμως 11:30 στα σημεία αυτά το χιόνι ήταν μαλακό, αλλά όχι σούπα. Σούπα έγινε προς το μεσημέρι. Δεν παίζω με τις λέξεις, απλά υπάρχει διαφορά. Όμως και σούπα που έγινε σε σημεία, δεν κολούσε οπότε δεν υπήρχε πρόβλημα. Γούστα είναι αυτά βέβαια :) Αντιγόνη απαράδεκτη από τη μέση και κάτω από τις 11:30? Δε νομίζω!! Αλλά είπαμε γούστα είναι αυτά.. Εγώ την βρήκα εξαιρετική με εύκολο χιόνι που έκανες ότι ήθελες. Μέχρι τις 13:00 περίπου..

 

 

Ναι το χιόνι ήταν μαλακό στις 11:30 αλλά για μένα άρχισε να σουπιάζει πολύ γρήγορα έπειτα. Εγώ έφυγα περίπου στις 13:00-13:15. Στις τελευταίες κατεβασιές Αντιγόνη και Ειρήνη, ενώ ψηλά κράταγε, χαμηλά κολλούσε, ειδικά στο τελευταίο κομμάτι της Ειρήνης (στη Φαίδρα δλδ) χρειαζόσουν κουτάλα. Εμένα προσωπικά η Αντιγόνη δεν μου άρεσε καθόλου προχτές. Δε ξέρω, δεν μου καθόταν καλά, ενώ γενικά είναι αγαπημένη μου μαζί με Ειρήνη. Υπήρχε όμως μία δεξιά λωρίδα που ήταν ιδανική για short turns... Γενικά χτες ήταν όπως το λες. Αλλού από νωρίς μαλακό, αλλού αργότερα, αλλού σκληρό, αλλού σούπα. Περίεργα. Και αυτό μάλλον οφείλεται στις μεγάλες διαφορές θερμοκρασίας μέσα στη μέρα και τη νύχτα. Τώρα για μένα είναι που πρέπει να δώσουν λίγο εξτρά προσοχή στα πατήματά τους, για να αποδείξουν έστω και καθυστερημένα οτι υπάρχει συνέπεια...

 

 

Μία τέτοια μέρα θα μπορούσε να έχει πολύ περισσότερο κόσμο εκτιμώ, διότι: δεν είχε κρύο, είχε πλήρη ηλιοφάνεια, δεν έχει προβλήματα ο δρόμος, υπήρχε απόλυτη επάρκεια χιονιού, το χιόνι για τις θερμοκρασίες που επικρατούσαν ήταν σε πολύ καλή ποιότητα, και έχεις και προσφορά από το ΧΚ 9 ευρώ ski pass (με το κουπόνι).

 

 

Το βλέπω δύσκολο. Προσωπικά δεν έχω δει καμία ενέργεια προώθησης. Εγώ πχ δεν γνώριζα καν για τα 9 ευρώ. Επίσης είναι δύσκολο να βγάλεις τη ρετσινιά της μη συνέπειας. Δες πχ σήμερα, είναι 11 και ακόμα η Άγκυρα είναι σε αναμονή απ΄ οτι βλέπω. Ή αυτό το πράγμα με το κάτω πιατάκι. Ή το γεγονός οτι ακόμα δίνουν χάλια ενημέρωση (δεν μπορείς να δίνεις αέρα άνω των 20χλμ και να τα δίνεις πχ όλα ανοιχτά ενώ όλοι ξέρουμε ότι θα την κλείσεις την Άγκυρα. Πολύ απλά, ο "άσχετος" που σε εμπιστεύθηκε από την ενημέρωση σου, θα φάει τρελό στράβωμα να έρθει και να τα βρει όλα κλειστά). Και μετά θα σκάσει και το κερασάκι (εύχομαι να βγω ψεύτης) που θα τα κλείσεις όλα επειδή δεν έχει - και καλά - κόσμο. Συγγνώμη, αλλά κι εγώ επιχειρηματίας είμαι. Αν έκλεινα το μαγαζί μου νωρίτερα κάθε εποχή που έχει λιγότερη δουλειά, τότε κανείς δεν θα με εμπιστευόταν μετά... Εγώ περίμενα πολύ λιγότερο κόσμο προχτές και χαίρομαι που είδα μία καλή ροή για Δευτέρα. Βέβαια, απόψεις είναι αυτές...

 

 

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μιλάνε για αέρα στην άγκυρα... εγώ προσωπικά τη βλέπω ακούνιτη...

 

Πριν δυο-τρεις βδομάδες που ήμουν πάνω, πέτυχα μια ηλιόλουστη μέρα που δεν κουνιόταν φύλλο στο chalet απέναντι από την άγκυρα, ενώ στην κορυφή της άγκυρας δεν μπορούσες να προχωρήσεις από τον αέρα. Ο αέρας φυσούσε στα τελευταία μέτρα και δεν μπορούσες να τον καταλάβεις από τις κινήσεις των αγκυρών.

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Πριν δυο-τρεις βδομάδες που ήμουν πάνω, πέτυχα μια ηλιόλουστη μέρα που δεν κουνιόταν φύλλο στο chalet απέναντι από την άγκυρα, ενώ στην κορυφή της άγκυρας δεν μπορούσες να προχωρήσεις από τον αέρα. Ο αέρας φυσούσε στα τελευταία μέτρα και δεν μπορούσες να τον καταλάβεις από τις κινήσεις των αγκυρών.

Με καλή κάμερα με καλό ζουμ ή με κυάλια μπορείς να το δεις.

 

Έχω πολύ ωραίες αποδείξεις στις ασυναρτησίες των στελεχών του ΧΚΚ που ένα πρωινό μου έλεγαν "η άγκυρα δεν έχει δουλέψει ποτέ με τόσο αέρα, είναι ανασφαλές" ενώ η άγκυρα δούλευε για τους πιστέρ. Φυσικά μετά από 10 λεπτά άνοιξε.

 

Γενικά μας δουλευουν συχνά στο ΧΚΚ ότι φυσάει πολύ αλλά για να λέμε την αλήθεια και ο Ανατολικός και ο Νοτιοδυτικός θερίζουν στην κορφή της άγκυρας και πράγματι από τη Βαθειά Λάκκα δεν μπορείς να το καταλάβεις. Φυσικά έχω και αποδείξεις ότι με 100χλμ δουλεύει Σαββατοκύριακο και με 80χλμ είναι κλειστή καθημερινές.


Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για μένα, σήμερα ήταν η καλύτερη μέρα της σαιζόν (νταξ... δεν έχω γράψει και πολλές φέτος).

 

Κρίμα που δε χάρηκε το βουνό περισσότερος κόσμος.

 

Θα τη θυμόμαστε αυτή την ημέρα.

 

IMG_8451_low.jpg

 

Περισσότερες φωτογραφίες εδώ.

 

Άντε στα επόμενα.

Φτάνουν τα φρέσκα ( ; ).

Θέλουμε ανοιξιάτικα!

  • Like 13

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παιδιά από εδώ και πέρα μην περιμένετε της καθημερινές να βρισκεται όλο το βουνό ανοιχτό και να δουλεύουν όλα τα lift γιατί πολύ απλά με 5 αυτοκίνητα στο Πάρκιν που σημάνει το πολύ 10-15 σκιέρ το χιονοδρομικό μπαίνει μέσα και αυτός είναι και ο μόνος λόγος ούτε συντηρήσει του χιονιού ισχύει ούτε τίποτα!το χιονοδρομικό θέλει στηρίξει για να τραβήξει η λειτουργεία του έχει πολύ χιόνι και το χκκ δεν θα κλείσει ούτε θα κλείνει της καθιμερινες επειδή δεν έχει χιόνι και αλλά τέτοια αλλά επειδή δεν έχει κόσμο μόλις δουν ότι ούτε τα ΣΚ δεν θα υπάρχει άνθρωπος τότε θα κλειση και τελείως προς το παρών κλείνουν καμία Δάφνη η άγκυρα για να μπορέσει να μην μπαίνει μέσα

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αέρας πάντως δεν επαιζε μέχρι τη 1. Το λέω γιατί σήμερα ανέβαινα από το lift της Θέτιδας, έβγαινα δεξία στην Ισμήνη και από εκεί μέσα από το παραπίστιο κατέληγα στο τελευταίο κομμάτι της Αντιγόνης. Από τη διαδρομή αυτή φαίνεται το τέρμα της άγκυρας και δεν κουνιόταν τίποτα. Μετά τη 1 όμως υπήρχαν κάποιες ριπές ανέμου και όντως έβλεπες τις άγκυρες να κουνιούνται ψηλά.

 

Πιστεύω επίσης ότι η προσέλευση κόσμου σχετίζεται με το τι είναι ανοικτό. Αν ουσιαστικά έχεις μία πίστα να λειτουργεί, λογικό είναι να μην ανέβει και ο κοσμος.Και σε τελική ανάλυση εφόσον ήταν να μην ανοίξει η άγκυρα γιατί χρέωσαν 12 ευρώ την είσοδο και όχι λιγότερο?

 

ΥΓ: Ένα παιδί τραυματίστηκε στο snow park και έφυγε σε φορείο με ασθενοφόρο. Περαστικά του και ελπίζουμε να μην είναι κάτι σοβαρό...

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

η κατασταση ειναι...τελειωμενη.

αν ειναι να βαζουμε φωκιες, ζηρεια γλυτωνουμε και 100 χλμ.

 

η ερωτηση του αιωνα

γιατι τριπλο ανοιχτο και δαφνη κλειστη και οχι το αναποδο?

 

να δωσω και την απαντηση

επειδη δεν ειναι πια χιονοδρομικο αλλα απλό snowpark.

 

πολύ καλό και εντυπωσιακο snowpark για τα ελληνικα δεδομενα.

αν ηταν σε ενα χιονοδρομικο θα ηταν γεματο.

σε απλο βουνο με καφετερια , μονο τα σ/κ.


<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

η κατασταση ειναι...τελειωμενη.

αν ειναι να βαζουμε φωκιες, ζηρεια γλυτωνουμε και 100 χλμ.

 

η ερωτηση του αιωνα

γιατι τριπλο ανοιχτο και δαφνη κλειστη και οχι το αναποδο?

 

να δωσω και την απαντηση

επειδη δεν ειναι πια χιονοδρομικο αλλα απλό snowpark.

 

πολύ καλό και εντυπωσιακο snowpark για τα ελληνικα δεδομενα.

αν ηταν σε ενα χιονοδρομικο θα ηταν γεματο.

σε απλο βουνο με καφετερια , μονο τα σ/κ.

Η απαντηση του αιωνα:πελατες μη χιονοδρομοι που θελουν να απολαυσουν την βολτα με εναεριο αναβατηρα μαζι με τα παιδια τους,σε ολα τα χιονοδρομικα κεντρα του κοσμου τους δεχονται και τους ανεβαζουν μεχρι ενα επιπεδο και σε μερικα ακομα και κορυφη

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.

×
×
  • Create New...