Jump to content
ALCATRAZ

Χ.κ. Καλαβρύτων 2018-19

Recommended Posts

Ειδικώς στα δικά σου αγαπητέ συμφορουμιτη μπορεί κανείς να βρει πλούσιο υλικό, παρά τον οξύ χαρακτήρα που γραφονται μερικά από αυτά (προσωπικά δεν με ενοχλεί αλλά κατανοώ και την άλλη πλευρά).

Με την ευκαιρία αυτή να σου πω ότι μου αρέσει πολύ (ειλικρινά) το μότο σου υπογραφή σου διοτι είναι κάτι που λέω συχνά στον εαυτό μου από μικρή ηλικία όταν άρχισα το σκι. Ετσι, όταν γράφτηκα στο φορουμ και το είδα γραμμένο... Μοιραία τώρα όταν κατεβαίνω τις πλαγιές (ξέρεις... καποια από αυτές τις καλές που ανεβάζουν αδρεναλίνη;)) θυμάμαι τη φράση... :)

Edited by christosp
  • Like 2

Πάντα να κοιτάς, εκεί που θες να πας.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nα και το videaki απο την τελευταια μερα του Μαρτη .

Επρεπε να δωσουν 30 λεπτα παραταση ...κυριακη ηταν, ενα ευχαριστω για τον κοσμο που τους στηριξε φετος

καναμε οτι μπορουσαμε για να περασουμε καλα αλλα με την αγκυρα επεσε ξενερα.. μπορουσε να δοθει τουλαχιστον μια ωρα νωριτερα

αντε και του χρονου με λιγοτερο ανεμοδαρμενες πουδρομερες

 

Edited by Hellbent
  • Like 16

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nα και το videaki απο την τελευταια μερα του Μαρτη .

Επρεπε να δωσουν 30 λεπτα παραταση ...κυριακη ηταν, ενα ευχαριστω για τον κοσμο που τους στηριξε φετος

καναμε οτι μπορουσαμε για να περασουμε καλα αλλα με την αγκυρα επεσε ξενερα.. μπορουσε να δοθει τουλαχιστον μια ωρα νωριτερα

αντε και του χρονου με λιγοτερο ανεμοδαρμενες πουδρομερες

 

https://youtu.be/12PQLrUqKUc

Κώστα γιατί και του χρόνου; Ανοιξιάτικα δεν σου αρέσουν;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μία πολύ όμορφη μέρα σήμερα. Πολύ καλό χιόνι για την εποχή, σε διάφορες ποιότητες.

 

Μέχρι τις 13:00 περίπου πολύ καλές πίστες, μετά καλούτσικο προς καλό ανοιξιάτικο παραπίστινγκ κατά τόπους. Πρόβλημα υπήρχε μόνο (κλασσικά) από τις 12:00 και μετά από τη μέση της Ειρήνης και κάτω. Κολλούσε πολύ.

 

Όταν το χιόνι χάλασε, ήρθε η ώρα του πάρκου. Πλάκα είχε. Δεν είχα ξαναπάει. Όχι ότι το 'χω δηλαδή, αλλά λίγες ασκησούλες δε βλάπτουν :)

 

Νομίζω είναι stand by για να κλείσουν, οπότε.... καλό καλοκαίρι Καλάβρυτο!

 

 

Το πρωί φυσούσε αρκετά και φοβηθήκαμε μήπως και κλείσει η άγκυρα... Ευτυχώς όλα οκ, απλά δούλευε στο αργό και με διακοπές.

 

post-142-0-33508500-1554308668_thumb.jpg

 

Φουλ στο χιόνι το βουνό..

 

post-142-0-20978100-1554308686_thumb.jpg

 

post-142-0-31149400-1554308706_thumb.jpg

 

Δε θυμάμαι ποτέ τον Ξερόκαμπο με τόσο χιόνι αυτή την εποχή..

 

post-142-0-61931400-1554308725_thumb.jpg

 

Αποχαιρετίσαμε τον Χελμό για φέτος με μπύρες και κρασόμελο στο γνωστό στέκι.

 

post-142-0-13200500-1554308765_thumb.png

  • Like 18

c-fit-w-2032-q-auto-eco8A811000001_RUSTLER-9.thumb.png.9255e2d942715bd236de9137259dd7e2.png

You can't buy happiness - but you can buy a lift pass!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η στυγα θα εχει χιονι για σκι και αρχες ιουνη.

Εδω εχει τις κακες χρονιες.....

  • Like 5

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bρε Λεωνίδα Σπυρόπουλε φοβερέ διευθυντή

 

Βρε χιονοδρόμοι φίλοι μου που νομίζω ότι είμαι τρελός

 

Για πείτε μου επειδή το σκέφτηκα να ανέβω σήμερα να κάνω λίγο σκιάκι στον πανέμορφο Χελμό

 

Είμαι ο μόνος που νομίζω ότι με Αχιλλέα Άρτεμη θα κάνω τις μισές (ή λίγο παραπάνω από τις μισές) καταβάσεις Ειρήνης σε σχέση με το να δουλεύει Δάφνη Άρτεμις. Και το γράφω αυτό γιατί όπως όλοι ξέρουμε τέτοια εποχή είναι η μάχη με το χρόνο πριν σουπιάσει το χιόνι να προλάβεις να κάνεις όσο πιο πολύ σκι μπορείς.

 

Το χειμώνα να δεχτώ ότι μια καθημερινή, αντί να ψοφήσω στο σκι στις 13.00 θα κάτσω μέχρι τις 15.00 να χορτάσω με Αχιλλέα κάρβουνο. Τέτοια εποχή που κάθε λεπτό μετράει δεν είναι πολύ πιο τραγικό να σου έχει να δουλεύει το αργό λίφτ που κάνεις κύκλο και όχι το γρήγορο και άρα να είναι λόγος να μην πας?

 

Εγώ γιατί αν ήμουν διευθυντής θα έκανα το ανάποδο αν ήθελα να κάνω (κακώς) οικονομίες. Χειμώνα κλειστή Δάφνη, άνοιξη κλειστός Αχιλλέας. Βασικά δεν θα έκλεινα ποτέ την Δάφνη...

 

Φίλε sbird για πες μας. Προλαβαίνεις να ψοφήσεις στο σκι τέτοια εποχή με Αχιλλέα?

Edited by ΜΙΚ
  • Like 3

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η στυγα θα εχει χιονι για σκι και αρχες ιουνη.

Εδω εχει τις κακες χρονιες.....

 

Κάπου είδα στο facebook ότι ο Παρνασσός θα μείνει ανοκτός μέχρι 5 Μαίου.... Λες να να κάνουν το ίδιο και στα Καλάβρυτα;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Με βάση όμως αυτό που λέει ο Vro, από πλευράς χιονιού θα ήταν εφικτό σωστά?

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

...

Βρε χιονοδρόμοι φίλοι μου που νομίζω ότι είμαι τρελός

 

Για πείτε μου επειδή το σκέφτηκα να ανέβω σήμερα να κάνω λίγο σκιάκι στον πανέμορφο Χελμό

 

Είμαι ο μόνος που νομίζω ότι με Αχιλλέα Άρτεμη θα κάνω τις μισές (ή λίγο παραπάνω από τις μισές) καταβάσεις Ειρήνης

σε σχέση με το να δουλεύει Δάφνη Άρτεμις.

Και το γράφω αυτό γιατί όπως όλοι ξέρουμε τέτοια εποχή είναι η μάχη με το χρόνο πριν σουπιάσει το χιόνι

να προλάβεις να κάνεις όσο πιο πολύ σκι μπορείς.

...

 

 

Να σε πω, σχετικά με το χρόνο ανάβασης «Δάφνη» & «Αχιλλέα».

Με τη Δάφνούλα θες ~8'. Με τον Αχιλλίκο θες ~11'.

Άντε να βάλεις άλλα 2' για να φτάσεις στην αφετηρία του Αχιλλέα, ερχόμενος από «Αρμονία»

Τα παραπάνω με βάση τα στοιχεία που παίρνω από τη ρουφιανοεφαρμογή μου.

 

Αν και είμαι fan της «Δάφνης», δε είναι τόσο τραγική, από θέμα χρόνου, η μη λειτουργία της.

Πιο πολύ μου τη σπάει που δεν έχω πρόσβαση στις πίστες που αποκλειστικά εξυπηρετεί.

Και ειδικά για την κόκκινη «Αριάδνη», που είναι ιδανική στα ανοιξιάτικα πρωινά.

 

Το κλειδί, στη παρούσα φάση - Άνοιξη & με απούσα τη Στύγα,

είναι να λειτουργεί η άγκυρα.

 

Αν τελικά είναι λόγος για να μην πάμε...

ας μου πείτε τι ίδιο σε λίγους μήνες,

που η στέρηση θα βαρά κόκκινα...

 

Ναι, θέλουμε τη δυνατότερη λειτουργία του κάθε Χ.Κ..

Ναι, να ζητάμε καλύτερες υπηρεσίες & να ασκούμε κριτική

αλλά αν κάτσουμε να ρίχνουμε άκυρα,

μέχρι να γίνουν τα «θέλω» μας πραγματικότητα τη χάσαμε τη σαιζόν... πατριώτη.

 

Υ.Γ.: και μιας και είπα πατριώτη... πολύ νωρίς για να πεις αντίο στο Χελμό.

Και ας κλείσει το Χ.Κ.Κ., μια βόλτα με φώκιες την αξίζει.

Ορειβατικά βρίσκουμε.

  • Like 5

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Δυστυχώς τα προγνωστικά μοντέλα του καιρού στο Χιονοδρομικό Κέντρο Καλαβρύτων

προβλέπουν υψηλές θερμοκρασίες με βροχοπτώσεις

και δεν μπορούν να εξασφαλίσουν συνθήκες για ασφαλή χιονοδρομία τις επόμενες μέρες.

Το ΧΚΚ αύριο, Παρασκευή 5 Απριλίου 2019, δεν θα λειτουργήσει τις εγκαταστάσεις του για χιονοδρομία.

Για αύριο, Παρασκευή 5 Απριλίου 2019, θα βρίσκεται σε λειτουργία το Chalet '1740',

όπου μπορείτε να απολαύσετε το ζεστό σας ρόφημα, τοπικά και άλλα προϊόντα, σε ένα όμορφο περιβάλλον με θέα τον χιονισμένο Χελμό.

 

Θα ακολουθήσει αύριο νεότερη ενημέρωση σχετικά με την λειτουργία του κέντρου τις επόμενες ημέρες.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Να σε πω, σχετικά με το χρόνο ανάβασης «Δάφνη» & «Αχιλλέα».

Με τη Δάφνούλα θες ~8'. Με τον Αχιλλίκο θες ~11'.

Άντε να βάλεις άλλα 2' για να φτάσεις στην αφετηρία του ε.

Προσωπικά πιστεύω ότι είναι πολύ λάθος αυτά που λες γιατί ο Αχιλλέας συνέχεια σταματάει

 

Και πάλι και εσύ συμφωνείς ότι μια μέρα άνοιξης που παλεύεις να προλάβεις σκι το χιονοδρομικό σε βάζει σε αργό λίφτ ενώ έχει και γρηγορο


Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Να το δω το 2 λεπτά από το δρομακι του αυγού στο τριπλό

 

...και ας αποθανω.

 

Respect, χαμένος πας, λανκλαουφ έπρεπε να κανεις.


<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Να το δω το 2 λεπτά από το δρομακι του αυγού στο τριπλό

 

...και ας αποθανω.

 

Respect, χαμένος πας, λανκλαουφ έπρεπε να κανεις.

 

 

Από αφετηρία Δάφνης σε αφετηρία Αχιλλέα είναι 150μ. απόσταση.

Με ελάχιστη υψομετρική διαφορά (~3μ.), αλλά όπως και να έχει είναι ισιάδι κατηφόρα.

2' είναι πολλά;

 

Ο.Κ. χαμένος είμαι, δε τρέχει μία.

Και για το ski δε χρειάζεται να πεθαίνει κανείς.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γιατί θα πας αφετηρία δαφνης;

Μπας και ανοίξει;

Από το δρομακι πας κατευθείαν πάνω από τον Υάκινθο, αλλά δυστυχώς έχει ανηφόρα για να βγεις.

Η ευθεία έναντι του τριγώνου ε;


<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Φίλε sbird για πες μας. Προλαβαίνεις να ψοφήσεις στο σκι τέτοια εποχή με Αχιλλέα?

 

Όχι, χάνεις σκι είναι η αλήθεια. Σίγουρα θα είχα κάνει περισσότερες Ειρήνες (και παραπίστινγκ της) αν δούλευε η Δάφνη. Και όπως λέει και ο ALCA χάνεις και την Αριάδνη που έχει το καλύτερο χιόνι (από τα χαμηλά) την άνοιξη.

 

Προσωπικά τον βαριέμαι τον Αχιλλέα, κυρίως επειδή σταματάει συχνά για επισκέπτες, δουλεύει συχνά στο αργό κλπ.

Δεν τον χρησιμοποιώ ποτέ. Μόνο αυτήν την εποχή αναγκαστικά επειδή κλείνει η Δάφνη.

 

Με το να κλείνει όμως η Δάφνη καθημερινές, αποθαρρύνει και πολλούς αρχάριους από το να ανέβουν για σκι καθώς, πολλοί αρχάριοι αφήνουν το πιάτο στον 5ο-6ο πυλώνα και κάνουν το πλατώ. Έτσι σίγουρα χάνουν και μαθήματα οι σχολές.

 

Επομένως, και κυρίως για τον παραπάνω λόγο, ναι θεωρώ λάθος να κλείνει η Δάφνη!

 

Ναι το βουνό ήταν άδειο χθες, γνωστό, και το κάνουν για οικονομία. Αλλά μήπως αν δούλευε η Δάφνη θα ανέβαιναν και καμιά 20ριά ακόμα αρχάριοι? Και με τα χρήματά τους θα έβγαιναν τα ημερήσια έξοδα της λειτουργίας?

 

Ξαναλέω: ο αρχάριος που μόλις έφυγε από το baby, και δεν είναι σε θέση ακόμα να πάει Δανάη (και στη παράκαμψή της), με κλειστή Δάφνη δεν έχει που να κάνει σκι και δεν θα ανέβει! Ούτε θα κάνει μάθημα. Και είναι πολλοί αυτοί...

Edited by sbird
  • Like 6

c-fit-w-2032-q-auto-eco8A811000001_RUSTLER-9.thumb.png.9255e2d942715bd236de9137259dd7e2.png

You can't buy happiness - but you can buy a lift pass!

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Υ.Γ.: και μιας και είπα πατριώτη... πολύ νωρίς για να πεις αντίο στο Χελμό.

Και ας κλείσει το Χ.Κ.Κ., μια βόλτα με φώκιες την αξίζει.

Ορειβατικά βρίσκουμε.

 

Είμαι μέσα! (εκτός από 20/4-5/5)

 

Αλλά ναι, θα χρειαστώ ορειβατικά και να μου δείξεις κάποιος 5 βασικά πράγματα χαχα

 

Εγώ θα βάλω τις μπύρες μετά :)

Edited by sbird
  • Like 2

c-fit-w-2032-q-auto-eco8A811000001_RUSTLER-9.thumb.png.9255e2d942715bd236de9137259dd7e2.png

You can't buy happiness - but you can buy a lift pass!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Όχι, χάνεις σκι είναι η αλήθεια. Σίγουρα θα είχα κάνει περισσότερες Ειρήνες (και παραπίστινγκ της) αν δούλευε η Δάφνη. Και όπως λέει και ο ALCA χάνεις και την Αριάδνη που έχει το καλύτερο χιόνι (από τα χαμηλά) την άνοιξη.

 

Προσωπικά τον βαριέμαι τον Αχιλλέα, κυρίως επειδή σταματάει συχνά για επισκέπτες, δουλεύει συχνά στο αργό κλπ.

Δεν τον χρησιμοποιώ ποτέ. Μόνο αυτήν την εποχή αναγκαστικά επειδή κλείνει η Δάφνη.

 

Με το να κλείνει όμως η Δάφνη καθημερινές, αποθαρρύνει και πολλούς αρχάριους από το να ανέβουν για σκι καθώς, πολλοί αρχάριοι αφήνουν το πιάτο στον 5ο-6ο πυλώνα και κάνουν το πλατώ. Έτσι σίγουρα χάνουν και μαθήματα οι σχολές.

 

Επομένως, και κυρίως για τον παραπάνω λόγο, ναι θεωρώ λάθος να κλείνει η Δάφνη!

 

Ναι το βουνό ήταν άδειο χθες, γνωστό, και το κάνουν για οικονομία. Αλλά μήπως αν δούλευε η Δάφνη θα ανέβαιναν και καμιά 20ριά ακόμα αρχάριοι? Και με τα χρήματά τους θα έβγαιναν τα ημερήσια έξοδα της λειτουργίας?

 

Ξαναλέω: ο αρχάριος που μόλις έφυγε από το baby, και δεν είναι σε θέση ακόμα να πάει Φαίδρα, με κλειστή Δάφνη δεν έχει που να κάνει σκι και δεν θα ανέβει! Ούτε θα κάνει μάθημα. Και είναι πολλοί αυτοί...

Ολόδωστος το είχα ξεχάσει για τους αρχάριους

 

Αγαπητέ Λεωνίδα Σπυρόπουλε το κάνεις επίτηδες να καταστρέφεις το υπέροχο βουνό σου και τις προοπτικές του ή σε βάζουν να τα κάνεις οι Προϊστάμενοι σου?

  • Like 2

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παιδιά για να βλέπουμε και την σύμβαση της καντίνας....Τι συμβατική υποχρέωση μπορεί να έχει το χιονοδρομικό με την μίσθωση που έχει υπογράψει....Και εγώ δεν συμφωνώ με το κλείσιμο της Δάφνης.

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τσάμπα φωνάζετε

είπαμε έχουν εκλογές τα παιδιά

  • Like 1

τοιχο-τοιχο :sword::drinks:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι με πεσμένη Στύγα, άπειρη πελατεία που έχει πάει φέτος Παρνασσό και έχει δει τις καμπίνες (πελατεία που δεν είναι του αυγού, αλλά της καρέκλας) και που δύσκολα ξαναγυρίζει ...

Αλήθεια τους πέρνει να κάνουν τέτοιες ...τσιγκουνιες;

Χάνουν και οποίους μείνανε

Το ποσοστό φέτος που έχει ετήσιες και έχει να πατήσει αρκετό καιρό είναι ....τεράστιο.


<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

Να σε πω, σχετικά με το χρόνο ανάβασης «Δάφνη» & «Αχιλλέα».

Με τη Δάφνούλα θες ~8'. Με τον Αχιλλίκο θες ~11'.

Άντε να βάλεις άλλα 2' για να φτάσεις στην αφετηρία του Αχιλλέα, ερχόμενος από «Αρμονία»

Τα παραπάνω με βάση τα στοιχεία που παίρνω από τη ρουφιανοεφαρμογή μου.

 

Υ.Γ.: και μιας και είπα πατριώτη... πολύ νωρίς για να πεις αντίο στο Χελμό.

Και ας κλείσει το Χ.Κ.Κ., μια βόλτα με φώκιες την αξίζει.

Ορειβατικά βρίσκουμε.

 

Με βάση την δική μου εφαρμογή Skitracks

και με στοιχεία από τις τελευταίες αναβάσεις μου η Δάφνη θέλει max 6 λεπτά να φτάσεις κορυφή. Όσο για τον τρισδύσμοιρο Αχιλλέα...σταμάτησα να επισκέπτομαι τα Καλάβρυτα (παρά το δελεαστικό εισιτήριο των 9€ μέσω Regroup) επειδή η Δάφνη έκλεισε καθημερινές.

 

Υ.Γ. Θυμήσου με όταν έρθει η ώρα για ορειβατικό και ρίξε ένα τηλεφώνημα!

Edited by Velissarios
  • Like 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Δυστυχώς τα προγνωστικά μοντέλα του καιρού στο Χιονοδρομικό Κέντρο Καλαβρύτων

προβλέπουν υψηλές θερμοκρασίες με βροχοπτώσεις

και δεν μπορούν να εξασφαλίσουν συνθήκες για ασφαλή χιονοδρομία τις επόμενες μέρες.

 

Το ΧΚΚ αύριο, Σάββατο 6 Απριλίου 2019, δεν θα λειτουργήσει τις εγκαταστάσεις του για χιονοδρομία.

Για αύριο, Σάββατο 6 Απριλίου 2019, θα βρίσκεται σε λειτουργία το Chalet '1740',

όπου μπορείτε να απολαύσετε το ζεστό σας ρόφημα, τοπικά και άλλα προϊόντα, σε ένα όμορφο περιβάλλον με θέα τον χιονισμένο Χελμό.

Θα ακολουθήσει αύριο νεότερη ενημέρωση σχετικά με την λειτουργία του κέντρου τις επόμενες ημέρες.

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τι γλυκά κι ευγενικά ανακοινώνουν ότι το μαγαζί κλείνει!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.

  • Posts

    • Εε συγγνωμη.. χιονιζει..
    • Rafting στο Λούσιο - Κυριακή 26 Μαϊου 2024 Ο Ελληνικός Σύλλογος Τουριστικής Χιονοδρομίας καλεί τα μέλη και τους φίλους του την Κυριακή 26 Μαϊου και ώρα 11:00 στην Ανοιξιάτική μας εξόρμηση στην Αρκαδία. Σε συνεργασία με την Trekking Hellas Arcadia θα κάνουμε Rafting στα πανέμορφα νερά του Λούσιου. Κόστος συμμετοχής 50€, προκαταβολή 20€ έως και 4 Μαϊου.  Σημείο συνάντησης, βάση trekking hellas Αρκαδίας, Βλαχορράπτης  https://maps.app.goo.gl/XkX9kXCkbEYDfmRX8 Διάρκεια  4 ώρες. Εξοπλισμό που θα χρειαστείτε:  Αθλητικά παπουτσια που θα βραχούν Μαγιό. Πετσέτα. Λεπτομέρειες θα βρείτε στο site:  https://trekking.gr/el/activity/rafting-lousios-alfeios Απαραίτητη Δήλωση συμμετοχής,  τηλεφωνικά/viber: 6976101568 Ισιδώρα Σουμάνη & Δημήτρης Καρυστηναίος 6937009885, ή  email στο snowclub@snowclub.gr Τελευταία ημέρα δήλωσης συμμετοχής το Μ.Σάββατο 4 Μαϊου. Σας περιμένουμε όλους!!!!! Η γραμματέας Ισιδώρα Σουμάνη - 6976101568
    • Tα μέλη και οι φίλοι του Ελληνικού Συλλόγου Τουριστικής Χιονοδρομίας, θα πραγματοποιήσουν συνάντηση την Τετάρτη 24 Απριλίου 2024 από τις 21:00 και μετά στο Piu-Verde.  Η γραμματέας Ισιδώρα Σουμάνη Tηλέφωνο επικοινωνίας 6976101568   
    • την Ακρόπολη των ΧΚ της Ελλάδας 🤪
    • Αν δεν υφίσταται ΧΚ, τι θα επισκέπτονται οι επισκέπτες; 
  • Upcoming Events

    No upcoming events found
  • Today's Birthdays

    1. Alexis c
      Alexis c
      (63 years old)
    2. petroskavala
      petroskavala
      (43 years old)
  • Who is online

  • Forum Statistics

    • Total Topics
      17,314
    • Total Posts
      460,819
  • Member Statistics

    • Total Members
      10,630
    • Most Online
      1,823

    Newest Member
    bongdainfottbd
    Joined
×
×
  • Create New...