Jump to content
ALCATRAZ

Χ.κ. Καλαβρύτων 2018-19

Recommended Posts

Θα μου επιτρέψεις την παρατήρηση ότι όταν βρέχει πολύ σε ένα χιονοδρομικό και υπάρχει πρόβλεψη και για ισχυρό αέρα το πιο τίμιο που έχει να κάνει είναι να ανακοινώσει το ότι θα είνει κλειστό την επόμενη. Σώνει χιαστούς και ξυπήματα και έξοδα για όλους.

 

Τους έχουμε σούρει πολλά, με πολύ βροχή καλά κάνουν και το κρατάν κλειστό την επόμενη. Μόνο η βροχή είναι κάτι που θα δικαιολογούσαμε σαν πελάτες

  • Like 6

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τι βολικό που ισχύουν και τα 2. Και βρέχει χαμηλά στο αυγό και κλείνει.

Ας ήταν Μάρτης και θα είχαν και την Στύγα ανοιχτή.

  • Like 1

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δυστυχώς κοίταξα το επίσημο site ,έπρεπε να είχα δει το fb

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Όπως όλοι φαντάζομαι περιμέναμε,το ανακοίνωσαν. Καπουτ. Πάλι καλά τουλάχιστον που δεν ανέφεραν για ανεπάρκεια χιονιού.

 

https://www.facebook.com/story.php?story_fbid=2295801493817633&id=124854090912395

  • Like 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

Όπως όλοι φαντάζομαι περιμέναμε,το ανακοίνωσαν. Καπουτ. Πάλι καλά τουλάχιστον που δεν ανέφεραν για ανεπάρκεια χιονιού.

 

https://www.facebook.com/story.php?story_fbid=2295801493817633&id=124854090912395

Ευτυχώς υπάρχει και ο Παρνασσός...

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κάθε χρόνο και νωρίτερα.

Το απόλυτο ζεν θα είναι την χρονιά που θα κλείσουν πρωτού ανοίξουν.

  • Like 13

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εντυπωσιακό να κλείνει με τόσο χιόνι...Οι προβλέψεις σίγουρα δεν είναι ιδιαίτερα ευνοϊκές για τις επόμενες ημέρες, αλλά νομίζω με βάση την επάρκεια χιονιού μπορούσαν να περιμένουν. Θεωρώ γενικότερα πως μαζί με την έναρξη θα έπρεπε να ανακοινώνεται και η πιθανή ημερομηνία κλεισίματος, με υποσημείωση για τροποποίηση αναλόγως των καιρικών συνθηκών. Δεν νομίζω πως τιμά ιδιαίτερα το ΧΚΚ η ενημέρωση -κοντά στο κλείσιμο- που δίνει αρκετούς πόντους χιόνι λιγότερους (ακόμα και 30) μέσα σε μία μέρα χωρίς καν φαινόμενα....

 

Αυτό που θα ήθελα να δω είναι η άμεση επισκευή της Στύγας που αναφέρουν, καθώς και η λειτουργία όλο τον χρόνο (που έρχεται σε αντίθεση με το κλείσιμο).

  • Like 5

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν προλαβα να ανεβω επανου για καφε και φωτο ρε γαμωτι :pirate::crybaby::popo: Ελπιζω του χρονου για τους φιλους μου τους χιονοδρομους να λειτουργει η Στυγα και να χιονισει ακομα περισσοτερο. Χελμουλι σ' αγαπω αν και μου εκοψες το σκι-μπορντ :respect:

  • Like 1

Μηδέν άγαν.

Share this post


Link to post
Share on other sites

post-911-0-28177100-1554658480_thumb.jpg

 

 

Μεγάλη ζημιά στο χιόνι στην βαθειά λάκκα μέσα σε λίγες ώρες....

Καταρρακτώδης βροχή τα ελυωσε όλα και επιρεασε ακόμη και τις ηλεκτρονικές συσκευές. Παρατηρήθηκαν κοσμικές αστοχίες και χρονικά παράδοξα.

  • Like 7

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

περσινή φωτογραφία χαχα

  • Like 2

τοιχο-τοιχο :sword::drinks:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τώρα θα μπορέσουν να ασχοληθούν με τις εκλογές άνετα

Κριμα για αυτούς που τους τίμησαν με την ετήσια


τοιχο-τοιχο :sword::drinks:

Share this post


Link to post
Share on other sites

...

Κριμα για αυτούς που τους τίμησαν με την ετήσια

 

Δεν τους τιμησαν ομως με την παρουσια τους...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καθόσον δεν έχω διοικήσει ποτέ χιονοδρομικό κέντρο, είπα να μην σχολιάσω την πρόωρη κατά τη γνώμη μου παύση λειτουργίας. Αλλά το γεγονός ότι παρόλο που φέτος έμεινε αρκετές μέρες κλειστό το ΧΚΚ λόγω της Στύγας και μέχρι τώρα δεν βγήκε ούτε μία ανακοίνωση για αυτούς που είχαν αγοράσει ετήσια κάρτα δεν μπορώ να μην το σχολιάσω.

 

Πιστεύω ότι αυτός που παίρνει ετήσια κάρτα, είναι και αυτός που συμβάλλει τα μέγιστα στη λειτουργία του κέντρου, γιατί ρέει αρκετό χρήμα στα ταμεία του από πολύ νωρίς (Αύγουστο). Ειλικρινά όμως μετά τα φετινά, δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει να κάνω θυσίες (ναι κάποιοι δεν είμαστε άνετοι να δίνουμε τα 165€), για να διαθέσω χρήματα Αύγουστο μήνα σε μία χιονοδρομική περίοδο που μοιάζει πλέον με τυχερό παίγνιο. Πότε θα ανοίξει το χιονοδροιμκό, πότε θα κλείσει, πότε θα είναι ανοικτό, ποιες πίστες θα δουλεύουν, λες και είναι πολλές αυτές που έχει. Επίσης είναι και οξύμωρο με τόσο χιόνι τον Απρίλιο να έχω ετήσια κάρτα στα Καλάβρυτα και να πηγαίνω για ski στο Παρνασσό. Ελπίζω τουλάχιστον τις live κάμερες να μην τις έκοψαν για να μην βλέπουμε το χιόνι που θα πέφτει αύριο σύμφωνα με τις προβλέψεις (αυτή τη στιγμή που γράφω στο site του χιονοδρομικού είναι απενεργοποιημένες).

 

Θέλοντας πάντα να είμαι καλοπροαίρετος και αγαπώντας πολύ την περιοχή (λόγω και καταγωγής της γυναίκας μου), καταλήγω στο ότι όσον αφορά τη διαχείρηση (κοινώς management) το ΧΚΚ χρειάζεται βοήθεια και αντί για νέα lift (όχι ότι είναι κακά τα νέα lift), θα πρέπει πρώτα και κύρια να επενδύσουν και να αναζητήσουν βοήθεια σε αυτόν ακριβώς τον τομέα, ήτοι στο πως θα μπορούσε να γίνει καλύτερη και αποδοτικότερη διαχείρηση της υπάρχουσας υποδομής και προσωπικού.... Αυτό για μένα είναι το πρώτο και κύριο γιατί σε τελική ανάλυση και τον καλύτερο εξοπλισμό να έχεις εγκαταστήσει, εάν δεν ξέρεις να τον διαχειρηστείς, πάλι άχρηστος θα είναι....

 

Μακάρι να κατανοηθούν τα παραπάνω και να δούμε ένα καλύτερο χιονοδρομικό το 2020...

  • Like 12

Share this post


Link to post
Share on other sites

Απο τις προηγούμενες μέρες, ποια ήταν καλή για χιονοδρομία στο ΧΚΚ και αυτό ήταν αδικαιολογητα κλειστό? Προσωπικά, τυχαίνει να έχω πολυ ελύθερο χρόνο αυτόν τον καιρό κ πραγματικά έψαχνα να βρω μέρα για να ανέβω. Αυτό που φάντάζομαι είχαν σκοπό να κάνουν, ήταν να κλείσουν με μια αξιοπρεπή για χιονοδρομία τη σεζόν. Περσυ έφαγαν κράξιμο, κ ημουν από αυτούς που έκραζα. Φετος δε τους αδικώ κ εκτιμώ ότι έστω ήταν stand-by, καθώς μέρα με τη μέρα έβγαζαν ανακοινωση. Τώρα αν ο καιρός δε βοήθησε, αυτό είναι άλλο θέμα. Οσον αφορά τη πρόγνωση, εγω προσωπικά βλέπω βροχές κ καταιγιδες κ δε θα αργησει να φανεί χώμα. Μπορεί στη Βαθια Λακκα να χιονίσει, αλλα τι χιονι θα είναι? Θα ειναι ασφαλές? Εδώ στις 31 Μάρτη που όλο το βουνό ήταν πάνω από το frz level με το που βγήκε ο ήλιος κ έκοψε ο άερας, το χιόνι μεταμορφώθηκε. Δε γίνεται να κοιτάμε μόνο πόσο χιονι έχει, αλλα κ τι χιονι έχει. Μακάρι να είχαμε λιακάδες σταθερά, να βγαίναν ωραία ανοιξιάτικα αλλά δεν... κ τότε σύμφωνοι να κράζαμε για το κλείσιμο.

 

post-4549-0-31012600-1554756648_thumb.png

 

post-4549-0-53582300-1554756673_thumb.png

 

Με το χέρι στη καρδιά, βλέποντας αυτή τη πρόγνωση, ποιος απο μας θα ανεβαινε για σκι? Δε λέω, ίσως είναι τυχεροί κ τους "κάθεται" μια τέτοια εικόνα για το καιρό, αλλά ας κάνουμε την αυτοκριτική μας.

  • Like 7

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κάθε χρόνο και νωρίτερα.

Το απόλυτο ζεν θα είναι την χρονιά που θα κλείσουν πρωτού ανοίξουν.

Αχαχαααχαχαααχα.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μην ξεχασετε του χρονου να παρετε παλι ετησια!!!!! Να σκεφτει παλι ο καθενας τον εαυτο του, οτι δλδ τον συμφερει η ετησια, και οχι το συνολο των χιονοδρομων. Αν δεν υπαρξει ΜΑΖΙΚΗ αντιδραση και μποικοταζ καθε περυσι και καλυτερα!!!!!!

 

Γενικα μιλαω. Μπορει π.χ. καποιες χρονιες να εχουν δικιο για το κλεισιμο, αλλα τις περισσοτερες οχι....................

  • Like 2

Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πέρσι αν δεν κάνω λάθος έκλεισε ακόμα πιο νωρις.

 

Το θέμα με τα Καλάβρυτα είναι ότι δεν έχουν σεζόν. Δεν ξέρω αν είναι γιατί χάνουν το χιόνι πιο γρήγορα, ή γιατί χάνουν τους επισκέπτες πιο γρήγορα. Ίσως δεν έχουν αυτή την κρίσιμη μάζα (sic) φανατικών που θα εξακολουθήσουν να πηγαίνουν στο βουνό μέχρι τέλους. Ή πιο απλά επειδή αυτό είναι το λογικό σε ένα χιονοδρομικό τέτοιου μεγέθους και τοποθεσίας και εμείς απλά έχουμε καλομάθει από το ΧΚΠ που μπαίνει μέσα με τα μπούνια με χρηματοδότηση του φορολογούμενου.

 

Εγώ παντως ομολογώ ότι αν δεν φτιαχτεί η Στύγα δύσκολα θα ξαναπάω στα Καλαβρυτα. Ναι, ξέρω ότι και μόνο με την άγκυρα μπορείς να κάνεις υπέροχο σκι, αλλά σε σχέση με τον ανταγωνιστή είναι πλέον πολύ «λίγο». Οι ατέλειωτες τραβέρσες όλη μέρα μέχρι το Αυγό, και το κουπί μετά στον δρόμο για να μπορέσεις να γυρίσεις δεν με ενθουσιάζουν.

  • Like 3

Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

γενικα ειναι δυσκολα τα καλαβρυτα χωρις την στυγα την ανοιξη.

αλλά οι περασμενες χρονιες εχουν δειξει οτι ακομα και αν ειχαμε εναν μηνα χιονοθυελλα και δημιουργια παγετωνα στον ξεροκαμπο παλι θα κλειναν την ...πρωταπριλια.

οταν αγοραζω ετησια το γνωριζω αυτο, δεν τραβαει ανοιξη ο χελμος, αναγκαστικά θα πας παρνασσο.

οχι η ...τετραποδη συμπερηφορα τους αφορα το προηγουμενο χρονικο διαστημα.

γι αυτο λεμε οτι ειναι κατι παραπανω απο ασυγχωρητοι.

ειναι απλα ...edit mod.

Edited by Χρήστος Λάππας
Παρακαλώ να προσέχουμε τις εκφράσεις μας
  • Like 1

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πέρσι αν δεν κάνω λάθος έκλεισε ακόμα πιο νωρις.

 

Το θέμα με τα Καλάβρυτα είναι ότι δεν έχουν σεζόν. Δεν ξέρω αν είναι γιατί χάνουν το χιόνι πιο γρήγορα, ή γιατί χάνουν τους επισκέπτες πιο γρήγορα. Ίσως δεν έχουν αυτή την κρίσιμη μάζα (sic) φανατικών που θα εξακολουθήσουν να πηγαίνουν στο βουνό μέχρι τέλους. Ή πιο απλά επειδή αυτό είναι το λογικό σε ένα χιονοδρομικό τέτοιου μεγέθους και τοποθεσίας και εμείς απλά έχουμε καλομάθει από το ΧΚΠ που μπαίνει μέσα με τα μπούνια με χρηματοδότηση του φορολογούμενου.

 

Εγώ παντως ομολογώ ότι αν δεν φτιαχτεί η Στύγα δύσκολα θα ξαναπάω στα Καλαβρυτα. Ναι, ξέρω ότι και μόνο με την άγκυρα μπορείς να κάνεις υπέροχο σκι, αλλά σε σχέση με τον ανταγωνιστή είναι πλέον πολύ «λίγο». Οι ατέλειωτες τραβέρσες όλη μέρα μέχρι το Αυγό, και το κουπί μετά στον δρόμο για να μπορέσεις να γυρίσεις δεν με ενθουσιάζουν.

 

Έχω την αίσθηση ότι όταν γίνει αυτό που ζητούν πολλοί/κάποιοι - να δοθεί ο Παρνασσός σε ιδιώτη δλδ, τα Καλάβρυτα θα βρουν από το πουθενά πελατεία για ετήσιες.

 

Ας μην ξεχνάμε, ότι στη προνομιακή τιμή της ετήσιας (165€) βγαίνουν περί τις 7 ημέρες αργίας, 9 καθημερινές ή οποιοσδήποτε άλλος συνδυασμός ενδιάμεσα. Όποιος κάνει σίγουρα τόσες (ή περίπου τόσες αλλά στηρίζει το ΧΚΚ με αυτόν τον τρόπο) μέσα στη σεζόν τον συμφέρει κι ας είναι κουτσουρεμένη η σεζόν.

 

Αυτό δεν αναιρεί το γεγονός λαθών στις επιλογές διαχείρισης (αν και έξω από το χωρό λέγονται πολλά τραγούδια), αλλά καθείς πορεύεται ατομικά.

 

Η μαζικότητα που αναφέρει ο kaps ήταν ανέκαθεν ζητούμενο αλλά, αλλά..... (μεγάλη κουβέντα)

  • Like 6

"Ω ξειν', αγγέλειν ότι τήδε κείμεθα της χιονοδρομίας πειθόμενοι"

gifmaker_me2.gif.fbe136ebed00091d62648fa0ffc991ff.gif

Austrian Level 2 Ski Instructor

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μην ξεχασετε του χρονου να παρετε παλι ετησια!!!!! Να σκεφτει παλι ο καθενας τον εαυτο του, οτι δλδ τον συμφερει η ετησια, και οχι το συνολο των χιονοδρομων. Αν δεν υπαρξει ΜΑΖΙΚΗ αντιδραση και μποικοταζ καθε περυσι και καλυτερα!!!!!!

 

Γενικα μιλαω. Μπορει π.χ. καποιες χρονιες να εχουν δικιο για το κλεισιμο, αλλα τις περισσοτερες οχι....................

 

Η λύση που προτείνεις είναι το μποικοτάζ? Να υποθέσω εσύ φέτος το χειμώνα δεν πέρασες καμια μέρα σε κάποιο ελληνικό χ/κ ? Ή αναφέρεσαι συγκεκριμένα στο χκκ?. Θα προτείνα να σκεφτείς την απάντηση σου γιατί βλέπω κατέχεις κ θέση στο σύλλογο (το σύλλογο της ελληνικής τουριστικής χιονοδρομίας).

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγώ παντως ομολογώ ότι αν δεν φτιαχτεί η Στύγα δύσκολα θα ξαναπάω στα Καλαβρυτα. Ναι, ξέρω ότι και μόνο με την άγκυρα μπορείς να κάνεις υπέροχο σκι, αλλά σε σχέση με τον ανταγωνιστή είναι πλέον πολύ «λίγο». Οι ατέλειωτες τραβέρσες όλη μέρα μέχρι το Αυγό, και το κουπί μετά στον δρόμο για να μπορέσεις να γυρίσεις δεν με ενθουσιάζουν.

Έχεις όμως τον χρόνο (15 λεπτά) στη Στύγα για συγγραφή αυτοβιογραφίας και ίσως καμία γνωριμία. Γυμνάζεσαι και από την ορθοστασία.Αυτό δεν το έχεις στο Παρνασσό.

 

Επιβάλλεται εκσυγχρονισμός των Καλαβρύτων γιατί περισσότερο κουράζομαι από τα λιφτ παρά από το σκι. Είναι κρίμα ένα τόσο ωραίο τοπίο να μην εκμεταλλεύεται όπως πρέπει.

Edited by kosaitis
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.

×
×
  • Create New...