Jump to content
ALCATRAZ

Χ.κ. Καλαβρύτων 2018-19

Recommended Posts

Αφήστε καμιά ετήσια και για εμάς που θέλουμε μακροχρόνιες συζητήσεις στη Στύγα

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

τελος οκτωβρη θα σας ανεβασω πληρες φωτορεπορταζ απο την αντικατασταση του συρματοσχινου στην στυγα.

 

 

 

 

εχω μεγαλη περιεργεια αν θα το επιχειρησουν με τα καρεκλακια πανω στο συρμα ή αν πρωτα θα επιχειρησουν να δουλεψουν το παλιο για να τα μαζεψουν.

Edited by vro
  • Like 2

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

https://www.google.com/amp/s/amp.newsbomb.gr/oikonomia/story/1019304/olympia-odos-yvridiko-analogiko-systima-diodion-poia-ta-ofeli-gia-toys-odigoys

 

Έχουν αρχίσει ήδη οι εργασίες για την εγκατάσταση ηλεκτρονικών σταθμών σε κάθε έξοδο του αυτοκινητόδρομου.

Δεν ξέρω αν θα υπάρχει διαφορά σε όσους πάμε Καλάβρυτα από Αθήνα. Η Πάτρα σχεδόν το 80% πάει από Χαλανδρίτσα και το έχει λύσει το θέμα.

  • Like 1

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μετά από μια δεκαετία που επερνα ετήσια φέτος δεν πείρα η άνθρωποι απάνω το βλέπουν καθαρά μπιζνα χωρίς όμως να έχουν καμία Σωστή πολιτική για το πελάτη!Μετα από εποικοινωνια που ειχα μέσω mail τους εξηγώ ότι για πολλά χρόνια είμαι πελάτης του χιονοδρομικού εγώ οι οικογένεια μου 10 φίλη που προσπαθώ να τους κάνω να αγαπήσουν το άθλημα του ski κανωντας πολλά εξοδα με ενοικίαση σπιτιού για σεζόν για εξοπλισμούς για φαγητά για ετήσιες για για για.....Και ότι τελικά ο Κ. Σπυροπουλος είχε αποδεχθεί το θέμα με τον πυλώνα και είχε καταλάβει το πρόβλημα με τους πελάτες της ετήσιας και είχε πει πως η έχων ετήσια το 2019 θα έχουν περεταίρω έκπτωση την επόμενη χρόνια,τους το εξηγώ αυτό και μου απαντούν πως οι διοίκηση αλαξε ο Κ σπυροπουλος έφυγε και πλέον η νέα διοίκηση αποφάσισε να μην κανει άλλη έκπτωση στους περσινούς κατόχους και με λίγα λόγια άμα θες βγαλτη άμα θες μη τη βγάζεις δεν μας νοιάζει.... Πως να στηρίξω αυτό το χιονοδρομικό στο μέλλον μου λέτε;;;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μετά από μια δεκαετία που επερνα ετήσια φέτος δεν πείρα η... Πως να στηρίξω αυτό το χιονοδρομικό στο μέλλον μου λέτε;;;

Να τους αγνοήσεις , και να απολαύσεις το βουνό , εάν θυμώνεις με συμπεριφορές θα πρέπει να αλλάξουμε χώρα .....

Edited by vaggelis
  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

ε καλα τωρα....το κεντρο εχει στηριχθει απο Καλαματα Αργος Ναυπλιο τριπολη Πατρα Κορινθο Σπαρτη απο τη

 

μερα που ανοιξε αλλα αυτοι νομιζουν οπως και ολοι οι προηγουμενοι οτι εχουν καποιο μονοπωλιο εξ ου και

 

οι αναλογες συμπεριφορες.

 

Ευτυχως εχει και αλλου πορτοκαλιες........

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τέλος παιδιά εγώ βαρέθηκα λίγο όχι με το βουνό το βουνό κάθε χρόνια μου φενεται λες και το βλέπω πρώτη φορά απλα το όλο κλίμα και ο συντονισμός του χιονοδρομικού θεωρώ πως δεν είναι σωστός!απο φέτος 1-2 ΣΚ και αυτά είναι πολλά! από Καλαματα ακούω πολλά αρνητικά σχόλια και χάνουν πελατια καλώ θα ήταν να προσπαθήσουν να προσελκύσουν τον πελάτη και όχι να το διώχνουν με διαφορά θέματα!ελπιζω ο γιατρός που θα είναι στο συμβουλιο του χιονοδρομικού και είναι χρόνια χιονοδρόμος στο βουνό να μπορέσει να φτιάξει κάποια πράγματα!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μετά από μια δεκαετία που επερνα ετήσια φέτος δεν πείρα η άνθρωποι απάνω το βλέπουν καθαρά μπιζνα χωρίς όμως να έχουν καμία Σωστή πολιτική για το πελάτη!Μετα από εποικοινωνια που ειχα μέσω mail τους εξηγώ ότι για πολλά χρόνια είμαι πελάτης του χιονοδρομικού εγώ οι οικογένεια μου 10 φίλη που προσπαθώ να τους κάνω να αγαπήσουν το άθλημα του ski κανωντας πολλά εξοδα με ενοικίαση σπιτιού για σεζόν για εξοπλισμούς για φαγητά για ετήσιες για για για.....Και ότι τελικά ο Κ. Σπυροπουλος είχε αποδεχθεί το θέμα με τον πυλώνα και είχε καταλάβει το πρόβλημα με τους πελάτες της ετήσιας και είχε πει πως η έχων ετήσια το 2019 θα έχουν περεταίρω έκπτωση την επόμενη χρόνια,τους το εξηγώ αυτό και μου απαντούν πως οι διοίκηση αλαξε ο Κ σπυροπουλος έφυγε και πλέον η νέα διοίκηση αποφάσισε να μην κανει άλλη έκπτωση στους περσινούς κατόχους και με λίγα λόγια άμα θες βγαλτη άμα θες μη τη βγάζεις δεν μας νοιάζει.... Πως να στηρίξω αυτό το χιονοδρομικό στο μέλλον μου λέτε;;;

Το ίδιο και εγώ.....Σε e-mail που τους εστειλα απαξίωσαν πλήρως να μου απαντήσουν....Τι να πω.....Απογοήτευση!

Share this post


Link to post
Share on other sites

στους γενικούς όρους του ΧΚΚ δεν αναφέρει κάτι τέτοιο αντίθετα:

 

Β. Περίοδοι λειτουργίας – Ωράριο

9. Το Χιονοδρομικό Κέντρο Καλαβρύτων διατηρεί το δικαίωμα να μειώνει την δυναμικότητα ή να θέτει εκτός λειτουργίας όποιους αναβατήρες κρίνει σκόπιμο για λόγους ασφαλούς και εύρυθμης λειτουργίας.

 

Θ. Εισιτήρια

1.Για οποιαδήποτε πληροφορία, διευκρίνιση, καθώς και για τη βέλτιστη επιλογή κατηγορίας εισιτηρίου, οι επισκέπτες πρέπει να ενημερώνονται εγκαίρως από τον δικτυακό τόπο, τους ενημερωτικούς πίνακες στους χώρους υποδοχής, ή το γραφείο πληροφοριών του Χ.Κ.Κ.


9.Σε περίπτωση μη εξάντλησης του δικαιώματος χρήσης πολυήμερου εισιτηρίου εντός της χιονοδρομικής περιόδου για την οποία εκδόθηκε, δεν επιστρέφεται το υπόλοιπο του αντίτιμου του εισιτηρίου. Το εισιτήριο απλού επισκέπτη πωλείται με το αντίτιμό του χωρίς δυνατότητα επιστροφής ή πολλαπλής χρήσης.


11.Μετά την έκδοση του εισιτηρίου ουδεμία έκπτωση παρέχεται, ή επιστροφή χρημάτων, ανεξαρτήτως καιρικών συνθηκών και λειτουργίας αναβατήρων.

 

 

 

Επίσης σε κανένα χιονοδρομικό του κόσμου δίνουν κάποια έξτρα έκπτωση αν δεν λειτουργεί ένα λιφτ όλη την χρονιά.

Edited by kosaitis

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καμία σχέση με αυτό που γράφεις φίλε συμφουρίτη παραπάνω με αυτό που έγινε στα Καλάβρυτα και περιμέναμε και εμείς οι ετησιάκηδες κάποια έκπτωση όπως δόθηκε σε όλους μετά την πτώση του πυλώνα.... Κάποτε μας είχε δοθεί έκπτωση στην ετήσια της επόμενης χρονιάς, επειδή ο παππούς δεν έριξε την απαιτούμενη ποσότητα για να σκιάρουμε την χρονιά που την είχαμε βγάλει....Και εν πάση περιπτώσει,σε αμέλεια-αστοχεία των προβλέψεων των επιπτώσεων των ενεργειών από καθαρή υπαιτιότητα της διοίκησης του χιονοδρομικού, εμείς δεν μπορέσαμε να κάνουμε σκι στην Στύγα την χρονιά που μας πέρασε. Η αναγνώριση της υπαιτιότητας άλλωστε εμμέσως πλην σαφώς έγινε από την προηγούμενη διοίκηση.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δημήτρη επειδή σας έδωσαν έκπτωση μια φορά αυτό σημαίνει ότι δικαιούστε έκπτωση;Σε ποιο άλλο χιονοδρομικό δίνονται παρόμοιες εκπτώσεις όταν δεν χιονίζει ή όταν δεν λειτουργεί ένα λιφτ;

Δεν μπορεί η νοικοκυρά από τα Καμίνια να επιδοτεί το σκι το δικό μας. Διότι με 160 ετήσια το επιδοτεί.

Οι όροι είναι ξεκάθαροι. Καλή χιονοδρομική χρονιά να έχουμε.

Edited by kosaitis
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Από όσο γνωρίζω από τα λίγα χιονοδρομικά που έχω επισκεφτεί στο εξωτερικό υπήρχε επιστροφή χρημάτων αν δεν λειτουργούσε κάποιο βασικό λιφτ. Μου συνέβη στο Oberegen.Και πάλι σου αναφέρω ότι με καθαρη υπαιτιότητα του χιονοδρομικού δεν λειτούργησε η Στύγα. Οταν πουλούσαν την κάρτα δεν έγραφαν πουθενά ότι δεν θα ανεβαίναμε στην Στύγα... Ασφαλώς και σε αχιονιες δεν υποχρεούται το χιονοδρομικό να σε αποζημιώσει, αλλά εκεί μπαίνει το μάρκετινγκ... Καλές κατεβασιες να έχουμε όπου και αν σκιαρουμε....

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αυτό ακριβώς είναι το θέμα. Το χιονοδρομικό δεν είναι υποχρεωμένο να κάνει κάτι για τους πελάτες του που έχασαν το ένα από τα δυο καρεκλάκια του για όλη τη σεζόν. Όμως είναι κακό, κάκιστο μάρκετινγκ να μην το κάνει.

  • Like 6

Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Νομίζω ότι μπροστά στο θέμα "μας έσκασε χιονοστιβάδα να μας γκρεμίσει λιφτ αλλά ακόμα δεν έχουμε λάβει κανένα μέτρο (μόνιμα κανόνια, χιονοφράκτες) που θα προστατέψει τον εξοπλισμό και τις ανθρώπινες ζωές" όλα τα άλλα είναι ασήμαντα.

 

Αν θεωρείτε πιο σημαντικό τα 30 ή 100 ευρώ που πράγματι αξίζουν σαν έκπτωση πάσο.

 

Προσωπικά απορώ με τα μυαλά των υπευθύνων που θα ρισκάρουν να το ανοίξουν φέτος μετά τα περσινά*. Η Παναγιά μαζί μας και μαζί τους.

 

Το κόστος για να μην χρειαζόμαστε την Παναγιά είναι ο τζίρος μιας μεγάλης ταβέρνας των Καλαβρύτων τις γιορτές.

 

*εκτός από το θηρίο που ξήλωσε το λιφτ, βλέπω να ξεχνάμε όλοι ότι έσκαγαν χιονοστιβάδες δίπλα και πάνω από χιονοδόμους συχνά πυκνά. Στον Παρνασσό τουλάχιστον είναι ακόμα χειρότερα.

  • Like 3

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σύμφωνα με δημοσιεύσεις στο instagram, το συρματόσχοινο στη Στύγα γυρνάει. Λογικά θα βγει και κάποια επίσημη ανακοίνωση...


Share this post


Link to post
Share on other sites

Η επισκευή έγινε μια χαρά. Παρακαλάτε να μη χιονίσει γιατί πάλι μπορεί να πέσει.

 

Ο Αινστάιν έλεγε για την βλακεία ότι είναι να κάνεις το ίδιο πράγμα και να περιμένεις διαφορετικό αποτέλεσμα. Τα Καλάβρυτα το τερμάτισαν.

 

Ρε παιδιά δε μαζεύουμε λεφτά να βάλουμε μόνοι μας τον χιονοφράκτη αφού αυτοί είναι παντελώς άχρηστοι εκεί πάνω? Και κανόνι μόνιμο το έχουμε δεν είναι ακριβά.

Edited by ΜΙΚ
  • Like 3

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τρέχει από σημέρα, και έως 30/11/2019, προσφορά για 3ήμερο πάσο.

Πίο αναλυτικά:

 

XKK-Banner-3Day-Ski-Pass-2019-20-v2.1-50

Τρεις συνεχόμενες ημέρες ski & snowboard στα Καλάβρυτα. Μόνο 35€!

Οι προσφορές του Χιονοδρομικού Κέντρου Καλαβρύτων δεν σταματούν εδώ!

Σειρά έχει το τριήμερο κουπόνι, όπου, με 35€ απολαμβάνεις τρεις συνεχόμενες μέρες ski & snowboard,

συμπεριλαμβάνοντας όλα τα Σαββατοκύριακα, τις Αργίε

και την υψηλή περίοδο των Χριστουγέννων!

Η αγορά του κουπονιού μπορεί να γίνει μόνο on-line,

μέσα από την επίσημη ιστοσελίδα του Χ.Κ. Καλαβρύτων και μέχρι τις 30 Νοεμβρίου 2019.

 

Τα κουπόνια είναι ονομαστικά και κάθε άτομο μπορεί να αγοράσει απεριόριστο αριθμό,

ενώ δεν αφορούν την ενοικίαση εξοπλισμού και μηχανοκίνητων οχημάτων.

Το Χ.Κ. Καλαβρύτων συνεχίζει να προσφέρει οικονομικά πακέτα,

δίνοντας τη δυνατότητα, σε όλο και περισσότερο κόσμο, να διασκεδάσει στο χιόνι.

  • Like 5

Share this post


Link to post
Share on other sites

ποιος τους σταματαει τωρα που αρχισαν οι προσφορες...........

 

και μια ετησια με 99,99 ευρω να γινει το μεγαλο μπαμ.....

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.

  • Posts

    • To σκι στην Ελλάδα είναι πια βέβαιο ότι βασίζεται σε παραπληροφόρηση και σε "θρύλους" που κυκλοφορούν. Πολύ σωστά γράφτηκε ότι είμαστε σε επίπεδο Δημοτικού σταθμού σαν χιονοδρομικά. Με την παραπληροφόρηση που υπάρχει τι να κάνουν και οι καημένοι οι χιονοδρόμοι? Άλλωστε έκατσε κανείς να τους μάθει χιονοδρομική παιδεία? Έκατσαν μόνοι τους? Γενικά σε αυτή τη χώρα υπάρχει ορθολογική φωνή και συνολικός σχεδιασμός πάνω σε κάτι? Για όποιον θέλει να διαβάσει ιδού επισήμως τα νέα του χιονοδρομικού και επισήμως και μέσα από τη βουλή. Σχεδόν 100% ψέματα. https://iparnassos.gr/2024/03/i-etad-ypevale-aitima-eksygchronismou-tou-irakli-sto-tameio-anakampsis/?fbclid=IwAR2-iVfLWVwYvszEg5Hu788np7iC_-lvJVu_wzyDu5NxfyONesxnbaOTwH4_aem_AdtwiajTFasz6xd93s-XwD_Q_2mIZRrxSKgvvwySHq_5wXD-6hEf6CWVDEvhCfvV-_-rqE7oNBLxK00e859k7Iye https://parnassos-ski.gr/me-ameioto-rythmo-synechizetai-i-proetoimasia-gia-ti-leitoyrgia-kai-tin-anavathmisi-toy-chionodromikoy-kentroy-parnassoy/ Η Βουλή των Ελλήνων, τα ΕΤΑΔ και ο κάθε διακινητής "θρύλων" λένε ψέματα στη μούρη μας. Όταν ιδρύθηκε ο Σύλλογος είχε σαν στόχο την παραπληροφόρηση να την μετατρέψει σε πληροφορία στο forum. 20 χρόνια μετά μας έφαγαν τα social media, οι "δημοσιογράφοι" και η παραπληροφόρηση όσο και να γράφεις επιχειρήματα κερδίζει. Το "μικρό" τεχνητό του Παρνασσού, εφικτότατο. Δεν απέδειξε ότι είναι απαραίτητο? Μα είναι τόσο χαζά όλα μα όλα τα χιονοδρομικά του κόσμου? Κανένας δεν διαφωνεί να γίνει το σέρβις στον Ηρακλή. Τα ΕΤΑΔ θα το κάνουν? Κανένας δεν διαφωνεί ότι καλό θα ήταν να μπει λιφτ στα Άνω Κελλάρια. Χρονοδιάγραμμα? Για να σε προλάβω, πολύ αισιόδοξα το 2030. Ξεκίνησαν την αδειοδότηση? Από την άλλη τι να πει κανείς για την μπανανία που ζούμε
    • Η τεχνίτη χιονωση στον Παρνασσό ειναι ποιο δύσκολο  να γίνει απ ότι να μπει νέο λιφτ στα άνω κελάρια η ακόμα καλύτερα να βρουν τα χρήματα για να γίνει το service στον Ηρακλή  ανάποδα έχετε ξεκινήσει  από την άλλη τι να πεις για την  μπανανία που ζούμε 
    • Το έχουν για να κόβουν βεντούζες;
    • Μπορούν να στεγανοποιήσουν μια από τις Δολίνες. Είναι πολύ συνηθισμένη πρακτική στις Άλπεις.
  • Upcoming Events

    No upcoming events found
  • Today's Birthdays

    1. elgeo
      elgeo
      (45 years old)
    2. popitsi
      popitsi
      (45 years old)
  • Who is online

  • Forum Statistics

    • Total Topics
      17,306
    • Total Posts
      460,684
  • Member Statistics

    • Total Members
      10,476
    • Most Online
      1,823

    Newest Member
    BhoblhZog
    Joined
×
×
  • Create New...