Jump to content
ALCATRAZ

Χ.κ. Καλαβρύτων 2018-19

Recommended Posts

Τιμή ενηλίκου 20 ευρα απο 25 . 20% έκπτωση για το 70% των λιφτ .Μήπως ειναι λίγο ακριβό;

Βαζοντας καρέκλες και συρόμενα με το ίδιο βάρος κάτι που πρακτικά δεν ισχύει.Η αναλογία είναι πολυ χειρότερη για μας.

Τόσο χρεώναν, απ' όσο θυμάμαι, τις ημέρες που δεν λειτουργούσε η Στύγα.

• Like 1

Τόσο χρεώναν, απ' όσο θυμάμαι, τις ημέρες που δεν λειτουργούσε η Στύγα.

Με την διαφορά οτι συνήθως το ανακάλυπτες στο ταμείο (αναστολή) .

Με δικά σου χρήματα να βάλεις ότι θελεις.

Με του άλλουνου να είσαι σεμνός.

Ελεημοσύνη σου κάνει.

Τα ΑΜΕΑ τα έχετε ρωτήσει αν δεν θέλουν να κάνουν σκι;

Άντε συνέλθετε. Μην μιλάτε για τους άλλους.

Αρχησε ο Δρίβας να βάζει τσιμέντο στο παλιό αυγό και ξυπνήσαμε όλοι.

Όποιος έχει απορίες να ρωτάει απέναντι που την πατήσανε.

Βεβαίως και είναι πολλά,αλλά τι ψάχνεις τώρα. Εμένα με ενδιαφέρει η υπόλοιπη νεράιδοραχη Να είναι οκ.

Τομές, τεστ πίεσης και μικροσκοπική ανάλυση εγειναν και θα γίνονται συστηματικά φαντάζομαι.

Οκ μην με ξυπνήσετε.

• Like 1

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Εδώ ρε παιδιά... Όλο το Bansko καμπίνες δεν έχει... Και μιλάμε για σοβαρό χιονοδρομικό... Εμείς γιατί να βάλουμε? Ας βάλουν 2 3 γρήγορα αποσυμπλεκ και είμαστε κομπλέ... Και να γίνει σωστά η δουλειά... Όχι όπως τα έχουν κάνει στον Παρνασσό... Έλεος δλδ... Καμπίνα και κόντρα καμπίνα κια βάλε 6πλο...

Sent from my BLA-L29 using Tapatalk

• Like 1

αλλά δεν θέλω να είμαι αχάριστος.

Είμαι ευτυχής που ο μοριάς έχει δύο μικρά χιονοδρομικά, το Μαίναλο και τα ...μισά Καλάβρυτα.

Καθημερινές με φρέσκο, αν ανοίξει ο αετός και αν ανοίξει η Άγκυρα....έχεις τον παράδεισο. Μέχρι εκεί....

Ρίσκο και τα δύο γιατί είναι μέρη με ...βίτσια.

Edited by vro
  • Like 1

Εκεί αριστερά στα καπάκια με το που βγαίνεις στην Δάφνη πατησανε πίστα??post-5472-0-04550100-1547740287_thumb.jpg

Edited by snowfire
  • Like 1

οι σανιδαδες τωρα πως θα ανεβουν που δε μπορουν αγκυρα η πιατακι??? πικρα

ηρθαν μαιναλο μερικοι και τους λυπηθηκα.....θα περιμενουν για καμπινε η 6πλο

• Like 1

Εδώ ρε παιδιά... Όλο το Bansko καμπίνες δεν έχει... Και μιλάμε για σοβαρό χιονοδρομικό... Εμείς γιατί να βάλουμε? Ας βάλουν 2 3 γρήγορα αποσυμπλεκ και είμαστε κομπλέ... Και να γίνει σωστά η δουλειά... Όχι όπως τα έχουν κάνει στον Παρνασσό... Έλεος δλδ... Καμπίνα και κόντρα καμπίνα κια βάλε 6πλο...

Οι καμπίνες στο κόστος ενός νέου τέτοιου λιφτ ζήτημα να είναι 5-8% ακριβότερο από το να το πάρεις σκέτο καρέκλα.

Παράλληλα οι κατασκευαστές ακόμα και σήμερα μετά τον Παρνασσό που βάζει μόνο καρέκλες επιμένουν όταν φυσάει ότι έχουν περισσότερη αντοχή στον αέρα. Το χειρότερο για τον αέρα μιας ακούω συχνά να το ρωτάνε γιατί δεν το έχει ο Παρνασσός είναι η καρέκλα με καλύπτρα (κανει αλεξίπτωτο).

Σημερινά προφορικά ανεπίσημα στοιχεία από δυο κατασκευαστές σε μένα.

Και επειδή δεν μπορώ να καταλάβω για ποιο λόγο να πρέπει μόνο εμείς οι χιονοδρόμοι να έχουμε δικαίωμα να απολαύσουμε το πιο όμορφο σημείο της Νότιας Ελλάδας δεν είμαι αντίθετος στην καμπίνα. Στο combi έχω τις ενστάσεις μου μιας και κοστίζει και μπλέκει το πράμα και δεν είμαστε και για να δουλεύουμε σύνθετα λιφτ όπως έδειξε ο Παρνασσός.

Για τη νεα Στυγα make it strong, make it simple, make it work. Ότι άλλο θα είναι παπάτζα. Για μένα τριπλή καρέκλα με κυλιόμενο να πάει γρήγορα αλλιώς 6ρα απλή καμπίνα και τα ρέστα λιφτ αλλού ή νοσοκομεία.

Όσον αφορά το άνοιγμα του ΧΚΚ για μένα είναι ο καλύτερος freeride προορισμός των βαλκανίων χάρη στην άγκυρα με την καλυτερη πίστα της Ελλάδας την Ειρήνη ακόμα και χωρίς Στύγα. Οπότε θα έλεγα όλοι να κάνουμε την καλή μας πράξη και επί ίσων αποφάσεων να επιλέξουμε μια δυο φορές παραπάνω Καλάβρυτα φέτος καθαρά για υποστήριξη.

Edited by ΜΙΚ
  • Like 9

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Αλκατράζ μιας και ανέφερες το θέμα ΑΜΕΑ καμπίνα

Ξέρω ανθρώπους χωρίς πόδια που κάνουν φοβερό σκι.

Και παίρνουν οποιαδήποτε καρέκλα ή Άγκυρα.

Με τις καμπίνες και το μονοσκι δυσκολευονται λίγο αλλά τα καταφέρνουν.

Δυστυχώς είναι λίγοι,λίγες.

Σου προτείνω να βάλω τα έξοδα σου και να πάμε μια μέρα μαζί Παρνασσό.

Εγώ θα φέρω ένα αμαξίδιο. Το που το βρήκα , άστο.

Θα κάτσω στο καροτσακι στο παρκινκ, εσύ θα σπρώχνεις, εγώ θα βοηθάω με τα χέρια. Θα πάμε στο ταμείο με την ράμπα για ΑΜΕΑ, μετά στην είσοδο σκι Ντάτα για καροτσάκια. Θα πάρουμε την Αφροδίτη, στον ενδιάμεσο σταθμό θα βγουμε στο χιόνι να κάνουμε αλλαγή καμπίνας. Έχει κάτι σκαλοπάτια ε προσοχή. Θα φτάσουμε προφήτη Ηλία θα κάνουμε μια βόλτα, θα ανάψουμε κάνα κεράκι και θα κατέβουμε να με πας στην είσοδο του Ερμή μέσα στο χιόνι. Θα περάσουμε και εκεί από το σκι Ντάτα να πάμε βλαχολακα να κάνουμε αλλαγή και να φτάσουμε φτερό,να πάρουμε τον διάδρομο για να μπούμε στο ασανσέρ να βγούμε στο χιόνι να μπούμε στην Ήρα κλπ κλπ. Στην επιστροφή θα με πας στο σαλέ στα 1950. Θα μπούμε από τον διάδρομο για αμαξίδια, θα με πας να χέσω (από την χαρά μου) στην τουαλέτα για ΑΜΕΑ.

Και μετά στον δεύτερο όροφο από τις σκάλες να φάμε στο σελφ σέρβις. Θα προτιμούσα φτερό που έχει και ασανσέρ που βγαίνει από την 7 στο χιόνι για να μπει στην πάνω είσοδο αλλά δεν μπορώ να τα έχω όλα.

Και όπως θα είμαστε ευτυχισμένοι ,ξανακάνουμε την κουβέντα αυτή.

Edited by vro
  • Like 8

Θεωρώ υποκρισία να μπλέκουμε την επιλογή καμπίνας με τα ΑΜΕΑ, αλλά αν το κάνουμε τουλάχιστον ας το κάνουμε σωστά.

Edited by vro
  • Like 3

...

Θεωρώ υποκρισία να μπλέκουμε την επιλογή καμπίνας με τα ΑΜΕΑ

...

Συμφωνώ, αλλά δυστυχώς γίνεται.

Και όχι μόνο σε ότι έχει να κάνει με χιονοδρομικά.

• Like 1

πρεπει να αρχισουν απο το παρκινγκ σχεδιασμο αν τους ενδιαφερουν τα ΑΜΕΑ ....

υπαρχει περιπτωση να φτασει στο σαλε οπως ειναι σημερα??

Ρε παιδιά σορρυ κι ολας... Τι συζήτηση έχετε ανοίξει? Έχουμε λύσει τα πάντα και φτάσαμε σε αυτό? Έλεος δλδ... Ας γίνουμε λίγο ουσιαστικοι!

Και 15 ευρώ να έβαζαν το πάσσο Σ/Κ και 10 αντίστοιχα τις καθημερινές, πάλι θα γκρίνιαζαν.

Ο κακός χαμός από τα συνήθη σχόλια σε όλες τις ιστοσελίδες που κοινοποιούν το νέο διαμορφωμένο τιμοκατάλογο.

Από τη μία καλό, για όσους γνωρίζουν και τις καθημερινές επισκέπτονται το βουνό.

Κακό για το ΧΚΚ και την ευρύτερη περιοχή η διαβλεπόμενη μείωση της επισκεψιμότητας κυρίως τα Π/Σου/κού, λόγω της διαμόρφωσης λειτουργίας του όπως αναγκαστικά αυτή εξελίχθηκε μετά της κλειστής πλέον Στυγός εποχή.

Αναμένεται η απόφαση για το αν θα υπάρξει επιστροφή ή άλλους είδους ανταποδοτική εκπτωτική πολιτική για τις ετήσιες.

• Like 4

Εδώ ρε παιδιά... Όλο το Bansko καμπίνες δεν έχει... Και μιλάμε για σοβαρό χιονοδρομικό...

Για την ακρίβεια, το Bansko έχει μια καμπίνα (την οποία χρησιμοποιείς μια φορά την ημέρα για να φτάσεις στο ΧΚ) και 12 καρέκλες/πιατάκια.

Για την ακρίβεια, το Bansko έχει μια καμπίνα (την οποία χρησιμοποιείς μια φορά την ημέρα για να φτάσεις στο ΧΚ) και 12 καρέκλες/πιατάκια.

Μιλαμε για καμπίνα 20 λεπτά δρόμος... Γόνδολα... Μην τα μπερδεύουμε! Σε πάει από το χωριό στο χιονοδρομικό... Όχι από το χιονοδρομικό... Στα 400 μέτρα!

• Like 1

οι σανιδαδες τωρα πως θα ανεβουν που δε μπορουν αγκυρα η πιατακι??? πικρα

ηρθαν μαιναλο μερικοι και τους λυπηθηκα.....θα περιμενουν για καμπινε η 6πλο

εκτος αν το γυρισουν
  • Like 1

Μπα βλακεία έκαναν πάλι Το εισιτήριο έπρεπε να έχει 30ε για να μην έχει πολύ αναμονή η Αγκυρα :rant::rtfm:

Ας βάλουν και ένα cat ski apo to καταφύγιο μέχρι την κορυφή (που είσαι μεγάλε Πάππο να δεις τι γίνεται :innocent: ) και ολα μια χαρα. :LMAO::snow2:

• Like 1

τοιχο-τοιχο :sword::drinks:

Καθημερινές έτσι κι αλλιώς με Άγκυρα βγάζει ο κόσμος άπειρα χιλιόμετρα στο πεδίο εντός κι εκτός πίστας, ενώ πλέον μην εκπλαγούμε αν η μειωμένη προσέλευση δώσει και λογικότερες ουρές τα ΣΚ.

Επίσης, έχουμε το ίδιο προσωπικό και εξοπλισμό, για μικρότερο πλέον πεδίο, άρα δυνατότητες για καλύτερη προετοιμασία και εξυπηρέτηση.

Θα παίξουν τρελές μέρες-τζόκερ, μην ξεγράφετε τα Καλάβρυτα σε καμία περίπτωση.

Sent from my SM-G903F using Tapatalk

• Like 5

Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

Καμπινα για να την χρησιμοποιούν οι σκιέρ απλά δεν έχει νόημα!

Καμπινα για διαδρομή κάτω των 10 λεπτών, επισης δεν έχει νόημα, πλην ελαχίστων εξαιρέσεων.

Τα περί αέρα τα ακούω βερεσέ, βλέποντας το τι έχει εγκατασταθεί δε όλες τις Άλπεις. Καμπινα σαν της Πάρνηθας όντως έχει εξαιρετική συμπεριφορά έναντι του αέρα, αλλά αμφιβάλλω ποιος καταλαβαίνει για τι μιλάμε και για το ποσό χρήσιμη είναι. Αν θα έπρεπε να ανεβεί και να κατέβει κάποιος από τα Καλαβρυτα, η από το λιβάδι, προφανώς και θα ήταν μονόδρομος. Αλλά δεν είναι η περίπτωση που συζητάμε.

• Like 1

53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Μιλαμε για καμπίνα 20 λεπτά δρόμος... Γόνδολα... Μην τα μπερδεύουμε! Σε πάει από το χωριό στο χιονοδρομικό... Όχι από το χιονοδρομικό... Στα 400 μέτρα!

Λάθος δικό μου! Διάβασα "Όλο το Bansko καμπίνες έχει"! Sorry!

Καθημερινές έτσι κι αλλιώς με Άγκυρα βγάζει ο κόσμος άπειρα χιλιόμετρα στο πεδίο εντός κι εκτός πίστας, ενώ πλέον μην εκπλαγούμε αν η μειωμένη προσέλευση δώσει και λογικότερες ουρές τα ΣΚ.

Επίσης, έχουμε το ίδιο προσωπικό και εξοπλισμό, για μικρότερο πλέον πεδίο, άρα δυνατότητες για καλύτερη προετοιμασία και εξυπηρέτηση.

Θα παίξουν τρελές μέρες-τζόκερ, μην ξεγράφετε τα Καλάβρυτα σε καμία περίπτωση.

Sent from my SM-G903F using Tapatalk

Το ίδιο προσωπικό πως το βγάζεις;

Καλά ας μην είναι το εκτός και αν δεν αυτοκτονήσεις στην Άγκυρα να με....

Είπαμε με πούδρα, λιγωτερο από 15 cm, παραπάνω μπερδεύονται και δεν ανοίγουν.

Τότε ναι. Εγώ, εσύ, καμμία 500αρια πατρινοί , άλλοι τόσοι αθηναιοι και 100 λοκαλια που θα λένε ότι είναι πιστερ.

Btw... οι πηγές μου λένε ότι ο «ειδικός» Αυστριακός που ήρθε να βοηθήσει...την έκανε με πουδραριστά-πουδροντόινγκ βηματάκια γιατί δεν αναλαμβάνει την κατάσταση... στο Αυγό... Αληθεύει...; Τι λένε τα δικά σας resources...?

Αυτό συμβαίνει όταν τα αφήνεις να γίνουν τέρατα. Και αυτό δείχνει την ανεπάρκεια τον χιονοδρομικών μας για τις χιονοστιβάδες.

Με λίγα λόγια ο ΜΙΚ έχει απόλυτο δίκιο όταν γράφει για επικινδυνες καφετέριες.

Και φυσικά όταν έχουμε καλό καιρό είναι όλα τέλεια, αμα πλακώσουν όμως κανά δυο κολλητές δυνατές κακοκαιρίες τότε άντε γειά.

• Like 5

9-2-05020.jpg

Ωραία όλα αυτά, να πάω σε κάτι πιο πεζό;

Η μεγάλη κόρη (8) έχει κάνει 2 μαθήματα πριν 2 χρόνια στα Καλάβρυτα όταν ήταν 6. Πέρυσι στράβωσε η χρονιά για διάφορους λόγους. Έχετε κάποια πρόταση, προσωπική εμπειρία για μάθημα ή απλά πάω όπως και πρόπερσι στην τύχη.

Αντίστοιχα θα ήθελα μια πρόταση και για εμένα. Είχα κάνει κάποια μαθήματα στην αρχή, έμαθα τα βασικά και έκτοτε το παλεύω μόνος μου αλλά βλέπω την φωτογραφία μου δίπλα στην λέξη στασιμότητα.

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Create New...